Ouitsers Sefenïng voor gegadigden tegen oranjeteam IC"—— aototips Knock out-zege van Joe Bugner Centrale training in Zeist P m i m i Topscorers Ziveed Goran Claesson trekt zich terug FllHANDEAULAPPEN tonke worst KLM AARDAPPELEN Woensdag ii oktober 1972 (Van onze sportredactie) SEIST Benfica vroeg een ton, een club als Liverpool nog ijd zo'n slordige 60.000 gulden voor een oefenduel met het der lands elftal. De KNVB schrok van de gangbare astrono- ;che startgelden en liet de vriendschappelijke partij van ïavond afketsen. Zodoende derven de internationals 1500 !den aan premie, die de uiteindelijke bonus van 65.000 gul- zullen zien hoe we deze HStrijd kunnen inhalen", waakte Iscoach Fadrhonc over de por- innee van zijn selectie. ertussen lijkt Europees kam- West-Duitsland een serieuze digde voor een belangwekkend in Nederland, orasteeks 14 Iuari. In die periode, vanwege schaatsen zonder voetbal, ligt Keveneens in de bedoeling met lationale ploeg naar het be- iijke zuiden van Europa af te n voor een testcase tegen een landenteam. Géén van de matches compenseert die van i, want de KNVB heeft er die tijd al twee op het oog. eel concreet is de ontmoeting 2 mei tegen Spanje, op Neder - sterrein. de afmelding van vanavond iet- op te vangen, organiseerde fhonc voor gisteren een centrale ling tussen de door de herfst geschilderde bossen van Zeist, rerden tweemaal allerlei oefenin- doorgenomen. Fotografen van ibal International en „10" wa al die tijd druk doende te pro- n een verzamelplaat in kleur te sten. Maar Fadrhonc verleende i toestemming. Later bleek, dat i voor deze simpele blikvanger Éj der commerciële doeleinden) ja-woord van Boom/Ruygrok vereist. De reclame-colporteur de kerngroep deelde, na een te- elftalleider Van Zan- bezwaren op te wer- De staatsie-foto werd toch niet •uwigd. Omdat de mist alwéér de bomen was toegeslopen. En ,t enkele oranje-kandidaten het en handig wisten te doorkrui- d( otaal omvatte de selectie giste- zeventien mogelijken voor de ih van 1 november tegen Noor- in, het startschot voor de race de WK '74. Fadrhonc: „Voor j rolgende bijeenkomst (27 of 28 j gen ciocaltea De bondscoach zal het verder, voor wat betreft de achterste vier, wel op de vertrouwde namen (Schnei der, Hulshoff, Krol) houden. „Voor de plaats van rechtsback heb ik drie kandidaten. Naast Schneider, zijn dat Suurbier en Venneker. Over de laatste twee ontvang ik goede berichten. Ik heb hen niet genomen, omdat ik in dit stadium jongens als De Goede en Brokamp wil stimuleren. Die zijn het nog niet helemaal. Maar door hard te werken, maken zij zich mogelijk binnen een jaar waar". Wellicht mag Brokamp tegen Noor wegen alvast een tussen-examen ai- leggen. De bondscoach speelt met de gedachte de noordelijke ama teurs met een 424 formatie tot een diepe knieval te dwingen. In de front zullen dan wol Keizer. Cruijfl en Mulder het bolwerk bestormen, met Brokamp of Pahlplatz op de rechterflank. Fadrhonc nog over Mulder, na twee jaar terug in de selectie: „Van het eerste moment af, dat hij in Nederland kwam, be schouwde ik hem als een verster king voor het Nederlands elftal. Hij moest alleen eerst genezen worden verklaard. Zijn uitverkiezing helpt hem mogelijk de twee moeilijke maanden te vergeten". Nederland stevige middenmoter ber) roep ik zijn, dat er meer afvallen, om- ik er nog wat anderen bij kies." temin lijkt het, dat hij de elf 1 november uit de bestaande naar voren haalt. SKOPJE Nederland heeft zich tijdens de Schaakolympiade in Skop je vaster genesteld op de achtste plaats. Het speelde daartoe geliik tegen de Roemenen met 22 (Hans zijn afgebroken partij te- Coen Zuidema dan ook wel zeker, dat sveld (FC Den Haag) als libe- de defensie sluitend moet ma- Fadrhonc: „Hij moet nog leren iets in te tomen. Hjj heeft de ing geregeld naar voren te stor- Daarbij gebeurt het wel eens, lij over de eerste de beste te- ander struikelt en verantwoor- voor een riskante tegen- zestien op. Het i Thitescu kwamen remiise overeen) en won van het Zwitserse viertal met 2%1%. Alleen Robbie Hartoch wist zijn partij tegen Wirtensohn in winst om te zetten. Zuidema, Jan Timman en Bert Enklaar speelden tegen Hug, lambard en Gereben remise. J 12 3 ghsterdam-Haarlem QJ 9 Eagles-AZ '67 s 1 bv-mvv ||c-Sparta 1 h ■Kringen-Den Haag h ^LC-Den Bosch 1 1 Istar-Twente i m snida JC-Veendam aafsch.-Heerenv. igeningen-Vitesse 1 1 ih mbuur-Dordrecht 1 lendam-HVC 1 rt. SC-Helm. Sport ef Na de 13e ronde is de (voorlopige) stand: 1. Rusland 35 punten (2 af gebroken partijen)2. Hongarije 35 (1); 3. Zuidslavië 31% (1); 4. Tsje- cho-Slowakije 30: 5. West-Duitsland 29 (2); 6. Roemenië 29 (1); 7. Bul garije 29; 8. Nederland 26; 9. Oost- Duitsland 23% (1); 10. V.S. 23%; 11. Spanje 22% (2); 12. Polen 22%; 13. Zweden 19%; 14. Denemarken 19; 15. Argentinië 18 (2); 16. Zwitserland 18. In groep B van de dames is de stand in de wedstrijd Nederland Zuidslavië voorlopig Op de ranglijst staat het Nederlandse team met 4 punten en één afgebroken par tij als achtste geklasseerd. Kandidatentoernooi Het congres van de internationale schaakfederatie (FIDE) heeft giste ren in Skopje besloten dat het ko mende kandidatentoernooi, waaruit de uitdager voor wereldkampioen Fischer moet voorkomen, volgens nieuwe regels zal worden gespeeld. Besloten werd dat in de tweekampen remises geen punten meer opleveren. Als de stand na een bepaald maxi>- mum aantal partijen nog gelijk is zal om de overwinning worden ge loot. Bram de Roode (Stormvogels) 4 Pim van der Meer (B T) 3 Huib de Goey (ASC) 2 Ger de Roode (LDWS) 2 Cock Slingeland (LDWS) 2 Leo Aandewiel (Rijnsb. Boys) 2 Gert Pluymgraaff (Rijnsb. B.) Van Hane em heeft hier Cruijff in de zoeker. Fotografisch maren er gisteren in Zeist overigens wat moeilijkheden. Voor het maken van een groepsfoto in kleur moest eerst de reclame-colpor teur van de kerngroep toestemming geven. LONDEN De 29-Jarige Hambur ger Jiirgen Blin heeft zich slechts vier maanden kunnen verheugen in het bezit van de Europese titel in het zwaargewicht. Op 10 juni boekte de Westduitser in Madrid een pun- tenzege op José Manuel Ibar, beter bekend als Urtain. Gisteravond in Londen was hij kansloos tegen zijn zeven jaar Jongere en acht kilogram zwaardere uitdager, de Brit Joe Bug ner. De 101 Jaar oude Royal Albert Hall, bekend van de promenadeconcerten, schudde op zijn grondvesten toen Joe Bugner na vijftig seconden in de achtste ronde de titelhouder trof met een keiharde rechtse op de kin. Blin viel dreunend ter aarde, had zich weliswaar bij de achtste tel van ar biter Bertini weer opgericht, maar was niet in staat de bokshouding aan te nemen. Voor de tweede keer in zijn loopbaan werd Jürgen Blin uit geteld. Joe Bugner, die zich korte tijd heeft voorbereid op het sportcen trum Papendal bij Arnhem, was van af het eerste gongsignaal in het voordeel. Zijn grotere reach bezorgde hem duidelijk voordeel en zijn slagen kwamen harder aan. Reeds na 55 seconden sloeg hij zijn tegenstander r, die deze klap ogenschijnlijk nog wel wist op te vangen, maar toch ar aangeslagen was, zoals in de volgende ronden bleek. De in Hon garije geboren Bugner, die de titel vorig Jaar al eens veroverde op Henry Cooper, maar hem daarna weer aan Bodell verloor, bracht elke ronde op zijn naam en lag bij het ingaan van de achtste een straatlengte voor op punten. ADVERTENTIE Rep en Kleton opnieuw vervelend Amsterdam De Ajacieden Rep en Kleton hebben de trainers Kovacs en Haarms opnieuw genoopt hen bestraffend toe te spreken. Eerstge noemde misdroeg zich (weer eens) zaterdag in het B-team. Nadat Vo- l:ndam 3-1 had gescoord, schopte hij de bal vanaf de middenstip ba lorig terug op de doelman. De scheidsrechter deelde onmiddellijk een waarschuwing uit. Vooruitlopend op de sanctie van de strafcommissie, riepen Kovacs en Haarms hem met Kleton op het matje. Kovacs: „We wilden hen niet weer disciplinair aanpakken. Dat is de weg van de minste weer stand. Wij hebben geprobeerd hen in hun hart te raken. Zij moeten beseffen, dat zij ook in vervelende wedstrijden van het B-elftal een voorbeeld dienen te zijn. We hebben hun een termijn gegeven om hun gedrag en instelling in positieve zin te veranderen. Tot december is de termijn van kracht. Neem dit nou niet als een dreigement op, maar als een (laatste) kans, hebben we hen voorgehouden". Korfbalteam voor België DEN HAAG Het Nederlandse twaalftal dat a.s. zondag in Merk- sem voor de 78e maal België zal ontmoeten is als volgt samengesteld: aanval: dames Toos Koper (Rohda) en Hennie Bakker (Archipel), heren: Drikus Klouwen (Archipel) en John Boogers (Deetos). Midden: dames Francien Out (Die Haghe) en Jirska Duivenvoorden (Ons Eibernest), he- Cort van Djjk (Blauw Wit) en Ron Regeer (Ons Eibernest). Verde diging: dames: Majka Duivenvoorde en Tannie Pouw (beiden Ons Eiber nest), heren: Herman Hulsman (Die Haghe) en Hans Pouw (Ons Eiber nest). Reserves: dames: Ineke van Hariingen (Rohda) en Andrea Scheijde (Luto). Heren: Ruud Em merik en Jan Gijsen (beiden Ons Eibernest), De wedstrijd wordt ge leid door de Engelse scheidsrechter Michael Martin. Grensrechters zfjn de heren Wills (België) en Van Keu len (Nederland) Willem Ouwenhand (Stormvogels) 2 Thung. Tennis De Nederlandse ploeg, die op 30 en 31 oktober in Londen tegen Engeland speelt in de eerste ronde van hét toernooi om de Ko ning Gustaafbeker, bestaat uit Jan Hordijk, Marian Laudin en Rolf AMSTERDAM/STOCKHOLM Het voortbestaan van de International Speed Skating League, d? organisatie waarin beroeps-schaatsenrijders, gesteund door Amerikaans kapitaal, zich hebben verenigd, lijkt opeens wat wankel. In plaats van een uitbreiding van het „veld" van dertien schaatsers, zoals die twee weken geleden nog werd aangekondigd telt de groep er nu opeens twee minder. Nadat eerst de Noorse sprinter Per Björang had afgezegd, maakte de Zweedse toprijder Göran Claesson gistermiddag op een persconferentie bekend, dat ook hij zich terugtrekt. Tegelijk sijpelden in Nederland be richten door als zouden de vier ve detten Schenk, Bols. Verkerk en Verheijen zich eveneens willen te rugtrekken als de „league" niet snel aan een aantal eisen zou voldoen. Door Fred Racké Dat laatste is (nog) niet waar. De Nederlanders hebben, zoals gisteren al gemeld, op een bijeenkomst ten huize van Ard Schenk, die zich gis teren verder voor alle publiciteits media verborgen hield, een aantal eisen geformuleerd aan het adres van de ISSL. Dat de rijders daarbij in de eerste plaats hun bezorgdheid zouden hebben uitgesproken over het uitblijven van „salarissen" ls niet waar. Aan de garantie voor de contract- gelden wordt niet getwijfeld. Wé1 willen de vier Nederlanders graag van de ISSL horen hoe het nu ver der moet. En daarbij hebben ze hun bezwaren geuit tegen de nog zeer stroeve en omslachtige organi satie van de ISSL: via manager ADVERTENTIE 1500gram Erhunink w palinowokst 150gram 98 100gram 115 5 |«8 kilo A U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen oppagina2en3vanUwdamesblad vandezeweek Jonny Nilsson en de Zweedse voor zitter Tom Liden moeten vragen en verzoeken richting Verenigde Staten worden gestuurd en het bezwaar dat voornamelijk aan die procedure kleeft, is dat de geldschieters we gens hun geringe kennis van het schaatsenrijden, nauwelijks tot snelle of doortastende actie kunnen of wil len overgaan. Geen details Zo ls bijvoorbeeld een trainings kamp aangekondigd, maar verder op dat punt nog geen enkel detail bekend gemaakt. Ook werd de rij ders toegezegd, dat zij een trainer, masseur en eventueel een arts „in dienst" konden nemen, maar om trent de grootte van een budget daarvoor staat nog niets vast. De Nederlandse rijders hebben achter eenvolgens Pfrommer Huiskes en Gemser voor de trainersfunctie ge polst, maar geen van de drie oefen- meesters hapte toe. Bij de Nederlandse profschaatsers leeft de overtuiging, dat wanneer zij duidelijker voorstellen - zéker op het punt van de financien - had den kunnen doen, één van het ge noemde drietal gemakkelijker „ja" had gezegd. De vier Nederlanders hebben, even als Björang die als één van de voornaamste redenen voor zijn te rugtrekken aanvoerde, ook om een uitgebreider wedstrijdprogramma gevraagd. Zij zijn bezorgd over het feit, dat de ISSL niet snel genoeg heeft gereageerd, toen in Zwitser land en West Duitsland de respec tievelijke schaatsbonden dreigden de banen van Davos en Inzeil „in de ban te doen" als zij wedstrijden voor de profgroep zouden organise- Men is er van overtuigd, dat ook bij deze gelegenheden de geldbuidel van de ISSL krachtige geluiden had moeten laten horen. Een Bijkomen de moeilijkheid is, dat voor de goed gehonoreerde wereldrecords in de prof sector Juist Davos en Inzeil moeten worden gebruikt. Gebeurt dat niet, zo vrezen de vier, dan zul len niet alleen de inkomsten bene den de voorgestelde bedragen blij ven, maar zal ook het publiek op Göran Claesson terug grond van de gemaakte tijden er niet al te snel van overtuigd raken dat prof-schaatsen „beter" is dan het prestatieniveau van de amaiteurs. Göran Claesson heeft die bezwaren aangegrepen om de knoop door te hakken: „ik heb mijn besluit geno men nadat ik het contract van de ISSL nog eens goed had bestudeerd. De beslissing van Björang om zich terug te trekken heeft bij mijn be sluit ook erg zwaar gewogen" Claesson zal nu weer als amateur mogen uitkomen, omdat hij nog niet voor geld heeft geschaatst. De Zweedse sohaatsenrijdersbond heeft aan zijn vroegere leden een brief gestuurd, waarin alle steun wordt toegezegd als zij hun prof- contract zouden verbreken. Men verwacht overigens niet, dat de sprinters König en BoerJ es nu ook zullen terugkeren. Toch is de kwestie van die „steun" een heet hangijzer in de kringen van de profs. Men meent vrijwel zeker te weten, dat niet alleen de Zweedse, maar ook de Noorse schaatsbond forse toelagen in het vooruitzicht hebben gesteld aan rij ders, die zouden willen terugkeren dan wel van plan zouden zijn een contract te tekenen. Het is wel dui delijk dat de oprichting van de ISSL in leder geval de zeer starre amateurbepalingen in de schaatswe reld heeft doorbroken. De Nederlandse rijders vragen de ISSL ook ernst te maken met het voornemen nog wat meer rijders aan te trekken. Dat verzoek werd maandagavond gedaan, nog voordat bekend werd, dat ook Claesson uit de gelederen zou verdwijnen. Dat door de houding van Björang en Claesson de aanw rving de nodige moeilijkheden zal ondervinden ls amateurs duidelijk, zoals ook de veel soepeler houding van de Noorse en Zweedse bonden ten opzichte van „vergoe dingen" voor amateurs nieuwe con tracten zal bemoeilijken. Ook blijkt dat de ISU, de „ama teur-organisatie", maar al te blij is met terugkeer van profs, want hen wordt tot dusverre niets in de weg gelegd om weer amateur te worden. De Zweedse bond heeft Claesson zelfs ook een advocaat ter beschik king gesteld voor het geval de op zegging van zijn contract moeilijk heden zou opleveren. Maar dat schijnt niet het geval te zijn. De vier Nederlandse schaatsers ver wijten Björang en Claesson voor alsnog een wat laffe houding. ZIJ vinden, dat de twee hadden moeten beseffen, dat in de stormachtige ontwikkelingsperiode van de nieuwe profbond een zekere „zelfwerkzaam heid" niet had misstaan. ZIJ had den, zoals ook de anderen dat doen, „moeten meebouwen" en niet de ge beurtenissen afwachten om dan bij de minste of geringste lichte angst voor de toekomst zich terug te trekken. De Nederlanders beseffen, dat Björang en Claesson de ISSL in „een wat netelige positie" hebben gebracht, maar ze zijn van mening, dat „wie „a" heeft gezegd voorlopig nog een flinke tijd „b" zal moeten blijven zeggen". Met andere woorden: het kwartet twijfelt nog niet aan het succes van profschaatsen. Zéker niet, nu uit Zweden de eerste zij het nog vage berichten over toezeggingen aan de vier ..oranjerijders" naar aanleiding van hun eisen al zijn binnengeko men. Resumerend: „wij worden er nog niet zo zenuwachtig van, maa^ het zijn wél spannende dagen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15