Spanningbij conservatieven BANGLADESJ DIEPER IN MOERAS DAN OOIT TEVOREN Bezwaren tegen bestemmingsplan voor Maasvlakte lal 'f MEUBELHUIS N. 0 PSTAL LEIDEN nbitieus plan voor belastingshervorming ans Riehter-Haaser f 'zwaar' concert Politieke prenten op tentoonstelling over Spaanse Burgeroorlog Moedjiboer is nog grote man maar. UITBOUW VAN OECUMENE IN MERENWIJK HAARLEMMERSTRAAT 1(5 - TEL. 34906 BANKSTELLEN EEIHOEKEN BERGMEUBELS SLAAPKAMERS KLEINMEUBELS TV-MEUBELS ONZE RUIMTE BENEDEN IS KLEIN oPDETêEN2fETAG?zijNLEN 25 Cs maandags gesloten) ENSPAG 11 OKTOBER 1972 i. AGINA 13 (Door onze correspondent) I Heath zal er dankbaar gebruik van maken om erop te wijzen dat het flJDEN Na de Britse Labour Party is het nu de beurt hem en zijn regering toch echt niet de Conservatieven voor hun jaarlijkse politieke wapen- aan gedurfde initiatieven ontbreekt. UW aan de vooravond van het nieuwe parlementaire jaar gn dTbttrniS1'van°de igeland. Net als bij de socialisten zijn ook de stemmingen inflatie volop mee een plan dat it kamp van de Tories zeer verdeeld en in navolging van door het Britse Verbond van Vakver- gitieleider Haiold Wilson zal ook premier Heath krachtig enigingen massaal is afgewezen en waarover de volgende week door de vakbondsleiders en premier Heath zal worden vergaderd. De vrijwillige beperking op de loonsverhogingen tot twee pond per week vinden de vakbonden onvoldoende en als geheel onaanvaardbaar, omdat zij niet kun nen inzien hoe de regering de prij zen in de hand kan houden. item moeten verheffen om in ieder geval de meerderheid ajn partijgenoten weer in het gareel te krijgen, de laatste opiniepeiling blijkt dat ook vele conservatieven weinig zijn ingenomen met de waarop hun regering de za delt en met name de rechter- t de partij waarin ird de bekwame rebel Enoch weer zeer actief is stelt literst kritisch op. Het is in jespannen sfeer dat Edward en de zijnen gebruikmaken en beproefd afleidingsmiddel de aanloop van hun congres op oppen zijn gekomen met een oor radicale wijziging van het belastingstelsel. Dit plan, dat vijf Jaar verwezenlijkt zou i worden, is gebaseerd op het 11 datgene wat je aan de staat 1 moet en het bedrag dat Je op logelijek manieren, zoals kin- ig, van het rijk terugkrijgt, berekening samen te bren- )lph Bakker minister van Financiën, An- ier, die dit idee het „meest plan voor hervorming van belastingen en sociale uitkeringen" noemt, heeft al enthousiast bere kend dat er zo'n 15.000 belasting ambtenaren minder bij nodig zul len zijn. De kosten van dit plan van de zogenaamde „negatieve be lasting", dat van zijn ontwerpers motto „minder betalen en gemak kelijker begrijpen" heeft gekregen, wordt geraamd op 1300 miljoen pond sterking, 'n bedrag dat ongeveer ge lijk is aan de totale belastingverla ging in de laatste begroting van de heer Barber. Bronnen De regering gaat er vanuit dat het gemis aan inkomsten uit dit be drag gemakkelijk kan worden op ge vangen uit de bronnen van een zich uitbreidende economie en stelt met grote nadruk dat de lagere inkomens groepen en 's lands ruim vier miljoen gepensioneerden er het meest van zullen profiteren. Namens Labour heeft de schaduwminister van Finan ciën, Dennis Healey, dit krachtig be streden en opgemerkt dat de Brit ten er wel met een extra hoge btw voor zullen moeten boeten. Maar hoe het ook zij, aan de agen da voor Blackpool is een pikant dis cussiepunt toegevoegd en premier r Leidse Kunstkring )EN De pianist Hans Rich- gaf gisteravond in de dsgehoorzaal een recital werken van Beethoven en De Leidse Kunstkring, avond organiseerde, kan Izoen gebruik maken van de en kaartverkoopfacilitei- In K en O, maar wie op een zaal dan het gemiddelde brig Jaar had gerekend kwam ;r bedrogen uit. De zaal was slecht bezet, hetgeen behal- sfeer ook de akoestiek niet foede kwam. Verder bleek hoezeer een Estonia-vleu- 'oelig is voor de ruimte waar- Is geplaatst: vooral de hoge klonken in deze lege zaal tierp. programmakeuze was in zo minder gelukkig, dat de wer- "zwaar" waren, behalve peningsstuk, Beethovens Po- in C. Daarna kwamen de •variaties, de Waldsteinsona- Brahms' Sonate in fis op 2. pel van Richter-Haaser ken- e zich door een overmaat aan robuustheid. Soms leek het of de pianist zo snel en virtuoos moge lijk door de partituur wilde gaan. waarvan vele misgrepen en slordig genomen passages getuigenis afleg den. In de verstilde gedeelten kon men echter vaak genieten van zijn fijn zinnig, haast ontroerend spel. Boeiend was ook zijn stuwende in terpretatie van het eerste deel van de Waldsteinsonate. Toch was de to- pijnlijk slecht bezet, hetgeen behal- gel gevoelig voor de ruimte waar- krachtpatserij, met weinig gevoel voor het detail. Op zaterdag 20 ja nuari a.s. komt Hans Richter-Haa ser opnieuw naar Leiden, als solist in Beethovens eerste pianoconcert, met het Residentie-Orkest. R. G. HARMS Positief Toch is ook dit een plan wordt gedacht. Wat dit betreft ligt de zaak nadrukkelijk anders als het gaat om kwesties als Rhodesië en de Azia ten met Britse paspoorten, die nu met een gemiddelde van 1000 per dag het land binnenkomen. Daarover wordt binnen de partij nadrukke lijk anders gedacht en het is voor al hiervan dat Enoch Powell zich zal bedienen in zijn aanval op de re gering. De kans op een fel debat over de immigratiepolitiek van de rege- ring-Heath zit er dik in, nu de rech tervleugel zich meer en meer achter Powell schaart. Het is in deze hoek dat men zeer teleurgesteld is over het mislukte ak koord met Rhodesië en het is hier waar het geween en het geknars van tanden over Engelands toetreding tot de EEG nog lang niet is verstomd en men van de regering ook een veel krachtiger houding eist om de zo omstreden wet op de industriële ver houdingen toe te passen. Het lijdt geen twijfel dat Edward Heath en de zijnen het er zwaar mee te stellen krijgen. Ook al ligt het niet in de aard van de Conservatieven om een innerlijke verdeeldheid zo nadrukke lijk te demonstreren als dit meestal op de partijcongressen van Labour te doen gebruikelijk is. LEIDEN In het kader van de lustrumviering van de twee Leidse historische disputen Robert Fruin en P. C. Hooft is er met samenwer king van het LAK een tentoonstel ling georganiseerd over de Spaanse burgeroorlog en zijn gevolgen. Hier bij aansluitend wordt er een reel) colleges gegeven die verschillende facetten van deze burgeroorlog en zijn gevolgen aan de orde stellen. De tentoonstelling dient als illustra tie bij de colleges. Men wil de bezoeker vooral atten deren op de vele hedendaagse pro blemen die uit deze burgeroorlog voortvloeien. Over de hele wereld verspreid leven Spaanse ballingen, DACCA Bijna een jaar nadat Oost-Pakistan Bangladesj werd zijn de problemen waarmee het land te worstelen heeft erger dan ooit. Elke dag worden er in de straten van Dacca optochten gehouden van stu denten. schooljongens en arbeiders. veel aanhangers van premier Sjeik Moedjiboer Rachman zij de monstreren tegen de slechte toe stand. Een der uitroepen die men daarbij kan horen is: „Verbrandt de troon die wij Moedjib hebben gegeven". Abdoer Rab, de leider van de grote studentengroep die zich heeft losge maakt van de studentenafdeling Moedjibs Awami-liga hield een toespraak op straat tot een grote menigte waarin hij, onomwonden dreigde, met gewelddadigheden. De bevolking klaagt vooral over de duurte. In vele gevallen zijn de prijzen hoger dan in het oude Oost-Pakistan dat de Bengalezen toen beschouwden als een soort van kolonie van West-Pakistan. Eén van de vele kwaden in het huidige Bangladiesj is de corruptie De Amsterdamse schilder Eli Neuburger is op 81-jarige leeftijd overleden. Hij behoorde tot de zoge naamde groep der „Onafhankelij- ken" en genoot bekendheid als por trettist. korten bij meenten jgen nog HAAG (ANP) Het totale tagstekort bij de Nederlandse aten steeg van f303,9 miljoen I tot f 341 miljoen in 1972. Stijging komt grotendeels voor van de vier grootste ge- conclusies warden getrokken nota van de Raad voor de mtefinanciën over een enquête de uitkomsten van de gem een- begrotingen 1972. Het aantal nten met een tekort op de Itleve) begroting is ten opzichte et vorig jaar relatief sterk ge- van 37 procent naar dertig t aantal gemeenten, dat een aangeeft, op de rekening 1969, de begrotingen 1970, 1971, en «draagt 67. By een soortgelijk Wk in 1971 was dat aantal 76. DEN HAAG (ANP) Bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zijn zeventien bezwaren ingediend tegen het door de gemeenteraad van Rot terdam vastgestelde bestemmingsplan „Maasvlakte". De aangevoerde bezwaren zijn om. dat de vestiging van de bedrijven op de Maasvlakte Je bestaande geluids hinder en in het Rijnmondgebied de bestaande vervuiling aldaar aal doen toenemen; dat de flora en fauna van de gebieden rondom de Maas vlakte zal worden bedreigd door de verontreinigende werking van de in- rieën en dat de vestiging van bedrijven op de Maasvlakte de pre caire situatie op de arbeidsmarkt zal doen verslechteren. De Provinciale Planologische Com missie van Zuid-Holland acht deze bezwaren grotendeels gegrond. B. en W. van Rotterdam hebben bij de be zwaren om. aangetekend dat met een complex van maatregelen, gebaseerd op de Hinderwet, de Wet luchtver ontreiniging en de Wet verontreini ging oppervlaktewateren, voldoende bescherming van het milieu kan wor den bereikt. De flora en fauna op Voorne ls volgens hen veilig gesteld door het aangeven van een demarca tielijn in het bestemmingsplan, die de industrie niet mag overschrijden. Over het arbeidsmarktaspect mer ken B. en W. op dat het beroep van de niet zeer arbeidsintensieve zeeha venindustrie op de arbeidsmarkt zich zal uitstrekken over een zeer lange periode, waarin de mechanisering en de automatisering in de regio rela tief sterk zullen doen dalen. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zul- na een binnenkort te houden hoorzitting over goedkeuring van het bestemmingsplan Maasvlakte beslis sen. in overheidskringen. De premier heeft er al enkele malen tegen ge waarschuwd en met strenge straffen gedreigd. De bonden, die eigenlijk vele kan ten uitmoeten, in elke tak van be drijf. zitten in feite geheel vast en kunnen nauwelijks iets uitrichten Volgens een Amerikaanse zakenman die in Dacca woont vallen de bur gers de regering openlilker aan dan ooit. „Onder de Pakistanen zei ie mand Iets tot dat de moeilijkheden uitbraken, maar nu krijg Je te ho ren, van kantoormensen en zelfs van oeverheidsnersoneel dat men het vroeger veel beter had". Beloftes De regering van Bangladesh dat 75 miljoen inwoners heeft, belooft veel en meent dat ook ernstig, maar er komt weinig van terecht. De infla tie is ernstig in het land en de waarde van de nationale muntsoort, de Taka. is afhankelijk van het deel van het land gedaald met 30 tot 50 procent. De voornaamste redenen van de in flatie zijn volgens het oordeel van de meeste mensen en de autoritei ten: de corrupte ambtenaren de smokkelaars en de hamsteraars. Dip drie groeperingen schijnen haast onbewerkt hun gang te kunnen gaan. Politiek gesproken zit de premier goed in het zadel, zijn regering evenwel niet. Moedjiboer heeft be loofd dat er in het eerste kwartaal van 1973 algemene verkiezingen zul len worden gehouden. Verwacht wordt dat zijn partij, de Awami-li ga, daarbij enige verlies zal boeken maar toch nog met 60 procent der stemmen uit de bus zal komen. Maar in Dacca kan men meer en meer horen spreken over een op handen zijnde kloof in de Awaml-li- ga nog voordat de verkiezingen worden gehouden, en dat Moedji boer dan aan het hoofd zal komen te staan van een grote coalitie waarin alle oppositiepartijen zijn verenigd, om op die manier te be hoeden dat de oppositie te sterk wordt voor zijn regeringspartij. „De Bangabandoe (dat is de pre mier) en Bangladesj zijn een", al dus een Westerse de Awami-liga is in moeilijkheden. Hoe erg die zijn kan pas worden nagegaan als de verkiezingen ko- Telefonades Premier Moedjib, die kortgeleden ln Dacca is teruggekeerd na in Europa te zijn geopereerd en hersteld hij is twee maanden weggeweest heeft de laatste tijd elke dag vier uur getelefoneerd met de plaatsver vangend premier Nzroel Islam. Maar het enige tastbare besluit dat hier uit is gekomen is dat de werk tijd der arbeiders, die beweren dat zij ambtenaren zijn, is bekort van acht tot zes en een half uur per dag. Zij werken nu, net zoals de ambtenaren, van 7 uur 30 tot 14 uur. En dan is daar het probleem der Bihari's, die een minderheid vormen in het land maar voor het meren deel geschoolde arbeiders zijn. Die mensen wonen in kampen en reizen elke dag op en neer naar hun werk. De regering heeft de zakenwereld in Bangladesj zou willen gaan investeren doen weten dat het nog zeker een Jaar zal duren voordat men de Bihari's werk zal laten doen waartoe deze mensen in staat en wat ze waard zijn. De regering heeft nog geen bepaald arbeidsbeleid opgesteld maar in we lingelichte kringen verluidt dat zij mikt op een minimumloon van 8 taka's per dag, dat is ongeveer 1,10 dollar maar toch tweemaal zoveel als voor de onafhankelijkheid. Inge wijden geloven dat dit loonpeil niet .realistisch" genoemd kan worden. De immobiliteit" van de beroepsbe volking is zeer groot in Bangladesj en baart de nodige zorgen. Mensen van de V.N. hebben bij voorbeeld wekenlang getracht met rijst geladen schepen van de ha venstad Tsjittagong naar Paksey ten westen van Dacca te krijgen. De rijst had tot bestemming de noordwestelijke hoek van het land waar de behoefte eraan groot was Maar toen drie van die vaartuigen eindelijk Paksey bereikten was daar een staking aan de gang en wilde niemand de schepen lossen en de inhoud inladen in treinwagons. Acht dagen later kwam dat werk tenslotte moeizaam op gang. vooral Intellectuelen, die niet meer in Spanje kunnen of willen terugke ren, omdat zij daar niet meer vrije lijk hun mening kunnen verkondi gen. De censuur op boeken bijvoor beeld ls heel streng. Een aantal van deze verboden boeken maakt deel uit van de tentoonstelling. Een ander probleem ls de achterstelling van bepaalde bevolkingsgroepen, zo als de Basken. Affiches van de ETA de Baskische verzetsbeweging, zijn op de expositie te zien. De Spaanse burgeroorlog begon op 18 Juli 1937 en duurde tot 1 april 1939. De strijd eindigde met de overwinning van de rechts-natlona- listische partij die door Franco werd aangevoerd. De rooms-katholieke leiders kozen de kant van Franco. Een cartoon laat een metamorfose van geeste lijken zien: een lange rij gebeden prevelende monniken gaat een ge bouw binnen, en komt daar aan de andere kant weer uit, gewapend, en krijgshaftig marcherend met de borst omhoog. De cartoon met de zegenende bis schop, uit wiens wijwaterkwast bom men vallen, spreekt ook voor zich zelf. Om zijn hals draagt hij het hakenkruis. Tot 5 november zal de expositie "De Spaanse burgeroorlog en zijn gevolgen" te zien zijn in het acade miegebouw aan het Rapenburg. De Colleges hierover duren tot decem ber. Aansluitend hierop wordt het toneelstuk "Guernica" van Arrabal opgevoerd in het LAK-theater aan het Levendaal. De opvoeringen zijn op 13. 18 en 20 oktober. In STUDIO zal Arrabals film "Vi va la muerte" draaien. HANNY RENEMAN. LEIDEN. Nu de kerken van Lelden n Jaar geleden kozen voor één ge zamenlijk oprteden in de nieuwe Me- renwljk van de kerk van Jezus Chris- en voor één prediking van het evangelie (oecumenische diensten en aanstaande zondag voor het eerst samenkomt in de aula van het scholencomplex, heeft de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad zich in een schrijven tot alle bewoners van deze wijk gericht. We zijn, aldus dit schrijven, nu een jaar, verder en zien dat er veel goeds is gebeurd. Er ontstond een verbondenheid ln geloof tussen leden van verschillende kerken, tussen mensen die geloven ln het evangelie. Lange tijd vervreemd elkaar, hebben wij elkaar nu herkend, omdat er samen wordt ge luisterd naar één Heer. Met elkaar luisterend, biddend en sprekend wor- we ons bewust dat het evangelie beter wordt verstaan en beleefd als blijven zoeken naar eenheid en eensgezindheid. In geloof willen wij verder gaan; graag zouden wij allen, die nog huiverig zijn omdat het met de oecu- e te maken heeft, ervan willen overtuigen dat het goed is wat wij doen. Wij willen ieder uitnodigen met ons mee te doen. Een jaar gele den wisten we niet waaraan we be gonnen, nu weten we dat we niet an ders dan zo willen verder gaan al len rond de éne Heer. in het éne ge loof in het éne evangelie. Wij gelo ven dat wij pas ln eenheid met elkaar onze samenleving en onze we reld werkelijk van dienst kunnen zijn, ook al omdat zo het evangelie geloofwaardiger en begrijpelijker wordt voor onze kinderen, aldus hét schrijven van de Algemene Kerkellj- 'ke Merenwijkraad. Voor direct gevraagd: STORINGSMONTEUR hoofdzakelijk voor het opheffen van elektrische en mechanische storingen. Zelfstandig kunnende werken. Aanmelden: ZUID-HOLLANDSE LOONBEDRIJVEN B.V. KATWIJKERWEG 14 - VALKENBURG Z.H. TELEFOON 01718—12917—13894. LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF G. van den Pol B.V. VAN LENNEPLAAN 69 - SOEST - TELEFOON 02155—5459 vraagt wegens uitbreiding van de werkzaamheden in Nieuw-Vennep en omgeving VOLSLAGEN LOODGIETERS Sollicitaties, schriftelijk of telefonisch te richten aan voornoemd adres, 's Avonds na 18.00 uur bij de heer M. van Westerlaak, tel. 03425721. (t.o. De Gruyter) plm. 80 modellen alle prijzen in vele soorten en modellen vele maten en prijzen palissander, teak wit lak, lindegroen vele soorten en maten met harmonicadeuren eiken en noten MTR. LANG!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13