ISSINGER WRAK NOG OOIT ZO ANG MET E DUC-THO Blauwbaard van Fehmarn voor Duitse rechter DU VOOR EERST ZONDER VERKIEZINGSLOCOMOTIEF tussen Jemens: verlengstuk kloof Cairo-Moskou? *oces tahler Wie volgt Mao op? bAG 10 OKTOBER 1972 (Door onze correspondent) HROET Met de strijd die brige week tussen Noord- en [.Jemen in voile hevigheid is (brand lijkt een nieuw lang- dT en ondoorzichtig conflict op 'lisch schiereiland te zijn Beide partijen verwijten bezetting van grondgebied. do((ie militaire situatie werkelijk een kwestie van koffiedikkij- Rolfes de onafhankelijkheid van emen eind 1967, hebben de ders van het Nationale dingsfront (NLF)waaruit iuidige regering is voortgeko- hun toevlucht gezocht in het De laatste drie jaar is die stroom vluchtelingen nog toegeno men doordat de linkse vleugel ge heel de macht tot zich heeft ge trokken. Dit resulteerde in natio nalisaties van bedrijven en een ver dere samenwerking met Rusland. De socialistische politiek bereikte enkele maanden geleden een nieuw hoogtepunt in de nationalisatie van alle huizen in Zuid-Jemen. inclusief die voor eigen bewoning. De afkeer van deze sterk socialis tische politiek wordt aangewakkerd door de slechte economische toe stand. Na de sluiting van het Suez-ka- naal verloor Aden de hoofdstad van Zuid-Jemen zijn functie van bunkerplaats en vrijhandelshaven. Hierdoor raakte Zuid-Jemen ook de economische hulp uit Londen kwijt, wat opnieuw achteruitgang bete kende. De steun uit de communis tische wereld heeft het verlies nog nooit kunnen goedmaken. Door de combinatie van economisch ver val en ideologische afkeer is een groot deel van de inwoners van de hoofdstad Aden voor de onafhan kelijkheid had Aden ongeveer 200.000 inwoners, nu nog ongeveer 80.000 weggetrokken in de rich ting van het noorden. De regering in Sanaa, het noor delijke Jemen, heeft tot enkele maanden geleden grote moeite ge daan de vluchtelingen in bedwang te houden. Een schip met wapens uit Libië, bestemd voor de vluch telingen, werd zelfs in beslag geno men. Reden voor deze terughou dendheid was vrees bij de huidige leiders in Sanaa ook het slachtof fer van de opstand te worden. On der de voorstanders van een inva sie van vluchtelingen in het zui den bevond zich namelijk ook Ab- dallah Sallal, de leider van de repu blikeinen tijdens de burgeroorlo' in Jemen zelf. Sallal werd niet alleen opzij gezet via een staatsgreep, maar werd als een voorstander beschouwd van een federatie tussen Noord en Zuid ge negen de huidige linkse leiders in Aden als partners te accepteren. De vrees voor de eigen positie van de leiders in Sanaa lijkt nu te zijn verdwenen. Abdallah Sallal werd naar de Libische hoofdstad Tripoli ontboden voor overleg met Gada- fi. terwijl Saoedi-Arabië garanties aan de regering in Sanaa heeft te hebben gegeven in de vorm van militaire steun en een uitbreiding van economische hulp. Omdat Sanaa min of meer is ge zwicht voor de druk uit voorname lijk Libië en Saoedi-Arabië. die niet als Sanaa primarit zijn geïnteres seerd in een oplossing van het pro bleem van de vluchtelingen uit Zuid-Jemen. is er sprake van een schaalvergroting van het conflict in het zuiden van het Arabische schiereiland. Libië en Saoedi-Ara bië immers achten het regime, ge steund door communisten uit Mos kou en Peking, een grote schande voor de Arabische natie. De invloed van Libië en Saoedi- Arabië komt reeds duidelijk tot uiting in de propaganda van Sana& tegenover het zuiden. De regeer ders in Aden bevorderen Immers de import van een vreemde ideolo gie. Door de schaalvergroting nu komen de huidige gevechten tus sen Noord- en Zuid-Jemen terecht in de meer algemene strijd voor zelfstandigheid van de Arabische landen en de invloed van de we reldmachten daarin. Omdat Zuid-Jemen, getuige de ontwikkelingen, onder zware druk is komen te staan, wordt het con flict door de Arabische regerings mensen reeds een verlengstuk ge noemd van de spanning tussen Caïro en Moskou, die ruim twee maanden geleden leidde tot de uit wijzing van de Russische adviseurs uit Egypte. ?el]VSHINGTON (AP) Henry Kissinger, speciaal adviseur resident Nixon, heeft vandaag de besprekingen met de vietnamezen over een regeling van de Vietnamese kwes- irtgezet. .UN (DPA) Onder stren- 'eiligheidsmaatregelen is in ierlijn het proces begonnen 36-Jarige briljante Jurist Mahler, die ervan wordt be- ligd dat hij oprichter is ge- de inmiddels uiteenge- links-extremistische Baader- iofgroep. aten rondom het gerechtsge- zijn met prikkeldraad en bar |n afgegrendeld en een aantal van het gebouw zelf is dicht- >eld. Ook worden waterkanon- shter de hand gehouden, politie fouilleerde nauwkeurig 'eer vijftig toegelaten aan- en gebruikte daarbij zelfs •nische apparatuur. De ge- beklaagde betrad, bewaakt Irie politiemannen, de rechts- bracht daarbij een groet ;eheven vuist en nam plaats door gepantserd glas afge- ide stoel. eerste demonstratie deed zich na het begin van de voor, toen een dertigtal Jon- hal van het gebouw betrad spreekkoor riep „handen af "iler". Onder het zingen van irnationale werden ze door de het gebouw uitgedreven. zijn assistent Hans ;ian Strobele forceerden 25 na de opening van de zlt- een schorsing doordat ze be- r maakten tegen de aanwezig p van twee vertegenwoordigers |jj het opperste gerechtshof in g ruhe onder de ambtenaren Piet openbaar ministerie. Nooit eerder in de drie Jaren dat Kissinger in het geheim in Parijs de Noordvietnamese onderhandelaar Le Duc-tho heeft ontmoet hebben de besprekingen drie dagen geduurd. De voorgaande ronde op 26 en 27 sep tember duurde twee dagen, alle eerdere van de in totaal 19 een dag. Het is duidelijk dat het tempo van het overleg wordt opgevoerd en er zijn aanwijzingen dat de besprekin gen zich nog meer dan voorheen concentreren op de toekomst van het regime in Saigon. Voor het eerst is Kissinger naar Parijs vergezeld door zijn belang rijkste medewerker, generaal-majoor Alexander Haig, die zelf verleden week woensdag was teruggekeerd uit Saigon, waar hij besprekingen had gevoerd met president Ngoejen Van- thioe en andere Zuidvietnamese lei ders. Inmiddels heeft de Amerikaanse Senaat goedkeuring gehecht aan het verlenen van twee extra sterren aan generaal-majoor Haig en zijn be noeming tot vice-staf-chef van het leger. Berichten dat Thioe nu bereid zou zyn af te treden om de weg vrij te maken voor een coalitieregering werden in Washington als specula tief afgedaan. Het Bevrijdingsfront en Hanoi wil len in Saigon een regering bestaande uit drie groepen het Bevrijdings front, neutralen en vertegenwoordi gers van het huidige regime afge zien van Thioe, die het veld moet ruimen. „Als de andere grote mo gendheden, met name de Sowjet- Unie met ons de neutraliteit van Saigon zouden willen waarborgen, zou de oorlog volgens mij aan de onderhandelingstafel kunnen worden beëindigd, aldus Hugh Scott de Re publikeinse leider in de Senaat. PEKING (UPI/AP) De Chi nese eerste minister, Tsjoe En- lai, heeft zaterdag in een inter view van drie-en-een-half uur met Amerikaanse dagbladredac teuren over de noodzaak dat China nieuwe leiders voort brengt die hem en voorzitter Mao Tse-Toeng opvolgen. Tsjoe liet daarbij meer dan eens de naam vallen van Jau Wen- joean, hoofdredacteur van het Volksdagblad van Peking. Twee van de twintig Ameri kaanse dagblad redacteuren, J. Edward Murray en Don Carter van de Knight-bladen, maakten gisteren bijzonderheden over het interview bekend. „Tsjoe heeft het over veel dingen gehad, maar wat hem het meest scheen te interesseren was de kwestie van zijn opvol ging en de opvolging van Mao. Hij kwam er bij herhaling op terug, de nadruk leggend op de noodzaak dat jongere mannen de huidige leiders vervangen. Tsjoe is 74 jaar en Mao 78. De Chinese premier noemde volgens Murray en Carter één naam „die als een lichtbaken opdook uit een mist van histo rie en herinnering aan oude kameraden". Jau zou tijdens het partijcon gres van 1969 in het huwelijk zijn getreden met Mao's dochter, maar het gerucht werd in China ontkend. Het gesprek verliep zeer ont spannen en premier Tsjoe liet zich op een gegeven moment ontvallen, dat hij in dit gesprek openhartiger was geweest dan tijdens het overleg met presi dent Nixon, met minister van Buitenlandse Zaken Rogers en adviseur Henry Kissinger tijdens him bezoek aan Peking. Het vraaggesprek was het hoogte punt van de eerste week van het Amerikaanse persbezoek aan China, dat drie weken duurt. Een derde redacteur, Warren Phillips, meende uit de woorden van Tsjoe te kunnen opmaken, dat in China een collectief lei derschap aan de macht komt na Mao Tse-toeng. Volgens Phillips zou Tsjoe hebben gezegd: „Hoe kan men in zo"n groot land met zijn problemen maar één opvol ger hebben". Het Amerikaanse persbureau Associated Press geeft een vol gend commentaar op Tsjoes uit spraken: „Als de Chinese partij leider Mao Tsje-toeng morgen de dag zou overlijden dan kan hem maar een man opvolgen, en dat is Tsjoe En-lal Maar Mao is 78 jaar en Tsjoe slechts vier jaar jonger, dus kan ook de vraag rijzen wie zou dan Tsjoe weer moeten opvolgen. In Sjanghai worden twee na men genoemd: die van Jau Wen-joean en Tsjang Tsjoen- tjiau. Beide zijn vooraanstaande personen in de plaatselijke en landelijke politiek. Jau is schrij ver, kriticus en tweede secretaris van de partij-afdeling Sjanghai Hij is ook een beschermeling van de vrouw van Mao, Tsjiang Tsjin. Tsjang is voorzitter van het Stedelijke Revolutionaire Co mité van Sjanghai en eerste se cretaris der plaatselijke partij- afdeling. Hij is ook burgemees ter van Sjanghai, maar Jau komt meer in Peking en is daar actiever. Hij is ook lid van het Pekiingse politbureau en hoofd redacteur van het Volksdagblad. Jiau is omstreeks 50 jaar oud en een der letterkundige aan stichters van de culturele revo lutie. In september 1965 schreef hij een vernietigende kritiek over een toneelstuk van de plaatsvervangende burgemeester van Peking, Woe Han, waarin hij ook het aftreden van Woe eiste. Mao, evenals Jau een dichter en essayist, zag het stuk als een aanval op zijn ontslag, in 1959. van de minister van Defensie Peng Teh-hoeaL Jau's kritiek leidde tenslotte tot het losbreken van de cultu rele revolutie. Toen deze begon, in augustus 1960, was Jau in Peking. In oktober werd hij lid van de groep voor de culturele revolutie van het centrale par tijcomité Die groep werd geleld door de vrouw van Mao. ADVERTENTIE Hoe je elke dag vlees kunt eten zonder met de slager getrouwd te zijn. Alles wat u nodig hebt: een beetje kookfantasie en voordelig vlees. Dit recept bijvoorbeeld kost kompleet maar ca. 2.00 per persoon. Cubaanse Vleesschotel. 300 g -400 g hamlappen in reepjes laten snijden door de slager. Met zout en peper bestrooien en gaar bakken in wat olie. Ui, reepjes paprika en 1-eeti. tomatenpuree even licht meefruiten. Een scheutje bier (5 eetl.) toevoegen en het geheel 20 min. stoven. Het laatst de inhoud van een blikje ongezoete mais of zakje diepvriesmais toevoegen. joraeiig viees. uii iccepi ivovucyou. Verrassing: Vlees kan best voordelig zijn. LÜBECK In de Westduitse stad Lübeck is gisteren het proces begon nen tegen de 42-Jarige amateur-as troloog Arwed Imiela, bijgenaamd de "blauwbaard van Fehmarn. Hij wordt beschuldigd van de moord op vier vrouwen wier vermogen hij aan zijn misdaden zou hebben overge houden. Door Wim Timmers Bevel tot schorsing De Philip- pijnse minister van Onderwijs, Juan Manuel heeft de schorsing of het ontslag bevolen van hoogleraren en studenten die zich met ondergrond se activiteit bezighouden. Het bevel is gericht aan alle hoofden van in stituten van hoger onderwijs. Vol gens kranteberichten ln Manilla vinden rondom de hoofdstad „concen traties op grote schaal van commu nistische guerrilleros" plaats vooi een „nu of nooit slag" tegen de re gering van president Ferdinand Mar- Ruim tweehonderd doden De treinramp van vrijdag bij Satfllo, de ergste in de geschiedenis van Me xico, heeft het leven gekost aan 204 mensen. Het aantal gewonden be draagt bijna elfhonderd. Een deel der doden is zo verminkt dat identifi catie onmogelijk is. De machinist en tenminste een van de zes andere leden van het personeel lopen de kans te worden beschuldigd, van moord. Gebleken is dat zij gedronken hadden voor het ongeluk gebeurde, waarbij acht van de 24 rij tuigen van de trein in een ravijn stortten. India-Pakistan India heeft Pa kistan er gisteren van beschuldigd met opzet de uitvoering van de be palingen van de vredesovereenkomst tussen de beide landen te vertra gen om het aan Pakistaanse militai ren mogelijk te maken zich op In diaas grondgebied te nestelen Een woordvoerder van de regering van India zei dat de besprekingen tussen India en Pakistan over de be standslijn in Kasjmir, waar troepen van de beide landen slechts een paar meter van elkaar zijn verwijderd, 'n dood punt hebben bereikt. Het proces krijgt in de Bondsre publiek veel aandacht, omdat de mysterieuze moorden allerminst zijn opgehelderd en de rechters hun von nis tenslotte vermoedelijk op aan wijzingen zullen moeten baseren. De pers ziet een overeenkomst met het proces tegen Vera Brtlhne, die nu al sinds 1962 gevangen zit wegens moorden waarvan in brede kringen wordt getwijfeld of zê werkelijk door haar zijn gepleegd. Imiela, heeft tijdens het vooronderzoek van tweeënhalf jaar ontkend dat hjj iets met de dood of verdwijning van de vrouwen te maken had. Toen de beklaagde de rechtszaal betrad werd hij minutenlang door persfotografen op de korrel geno men. Gevraagd of hij na zijn con sequente zwijgen tijdens het voor onderzoek nu zijn mond open zou gaan doen, antwoordde Imiela: "Nu nog niet. Ik moet eerst aan de open baarheid wennen". Hij bevestigde het detail uit de kranten dat zijn brilmontuur van zuiver goud is. Maar om er niet al te "verguld" uit te zien heeft hij voor het proces i voudige manchetknopen gekocht dan hij doorgaans draagt. In Lübeck wordt gerekend op een procesduur van vijf maanden. Hoe lang precies weet zelfs astroloog Imiela niet. Toen hem gevraagd werd hoe zijn horoscoop er uit antwoordde hij: "Wanneer een tand arts kiespijn heeft, zoekt hij een col lega op. Ik kan mijn eigen horos coop niet trekken". Imiela onthulde dat hij het alleenrecht van zijn haal aan een groot boulevardblad heeft verkocht. Het honorarium zal hij aan zijn verdediging besteden. Dat dat daarvoor niet toereikend is blijkt alleen al uit het feit dat minstens 280 getuigen worden ge hoord. Zeventien getuige-deskundigen tre den op. De processtukken zijn gebun deld in 24 banken van elk ongeveer 200 bladzijden. Imiela zit sinds april 1970 gevangen Hij had bij een bank in Celle een aandelenpakket opgeëist (waarde 150.000 mark) dat door de 47-jarige Ilse Evels in haar testament hem zou zijn toegedacht. De vi was, evenals haar 19-Jarige dochter Urte, al geruime tijd spoorloos. Imiela wist niet dat meivrouw Evels het testament nog niet had onderte kend. De politie arresteerde de "astro loog" en adviseur ln levensvraag stukken (in (üe laatste kwaliteit zou den de vrouwen hem hebben bena derd: later werd hij ook hun adviseur ln financiële vraagstukken) in zijn woning bij Hamburg. Imiela's ver loofde van dat moment verklapte, dat hij 'n groot Jachtgebied bezat op het eiland Fehmarn. Onderzoek op Fehmarn leverde een lugubere vondst op: de in plas tic zakken verpakte, verminkte lij ken van twee vrouwen, die later zou den worden geïdentificeerd. Hoofd en ledematen ontbraken en zijn nooit gevonden, ook al heeft de Bundes- wehr het hele eiland omgeploegd. De verminkte lijken lagen in een af val kuil voor restanten van geschoten wild. De politie, die de zaak-Imiela be handelde, kreeg na deze vondst bo vendien het onderzoek in handen naar twee andere vrouwen, Maria- Anna Kieferle (75) en haar dochter Annemaria (47), die al enkele Jaren waren vermist. Gebleken is dat bel de vrouwen, wier lijken nooit zijn ge vonden de laatste tijd van hun leven bij Imiela op Fehmarn moeten heb ben gewoond en hun kapitaal ook al aan hem hadden toevertrouwd. Zijn laatste verloofde droeg bij de arres tatie zelfs de kleren van Annema- De bejaarde mevrouw Kieferle heeft enkele aanwijzingen geleverd. Er is een briefje van haar bewaard gebleven, waarin ze schrijft: "Ik heb het gevoel dat hij me eigenlijk zou willen laten sterven. Ik houd het hier op dit verlaten eiland eenvoudig niet meer uit. Hij is vast en zeker een bedrieger". Imiela ontkent echter alles. De forse, zwijgzame, vriendelijke ver schijning is. naar hij zegt, blij dat het proces eindelijk begint. Een gru- welproces, waarin een eindeloze reeks technische feitjes, bloedsporen in een ijskast en op een kamervloer, vage uitlatingen van de slachtoffer» en talloze gegevens van getuigen te genover Imiela's bewering zal staan: "ik heb de daden niet begaan". Karayorgas niet vrij De recht bank van Piraeus bij Athene heeft gisteren een verzoek om voorwaar delijke invrijheidsstelling om redenen van gezondheid van professor Kara- yorgas. hoogleraar in de politieke en economische wetenschap afgewe zen. Hij mag wel geopereerd worden, maar het moet gebeuren ln een zie kenhuis in Athene onder toezicht van vijf bewakers. Hij werd in aprij van dit Jaar tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens het leiden van een bevrijdingsbeweging. Hij werd ernstig aan een oor en de handen gewond bij de ontploffing in zijn huis van een bom waarmee hij aan het experimenteren was. (Door onze correspondent) ISBADEN Rainer Barzel een succesvol oppositieleider 'eest: ongenadig en intelligent inbetwist de aanvoerder van de CDU/CSU-fractie in de _j w Hij beging gisteren de [Been verkiezingscongres vergeef se overdrijving het al na drie struikelen van de regering- ïdt op het conto van de "strijd- f leenschap van CDU en CSU" te ifen boeken, maar onbetwistbaar iet vastlopen van de regering succes voor zijn oppo- i Timmers congres dat de Christen- )cratische Unie tot en met rgen in Wiesbaden houdt, is &ter niet in de eerste plaats In- omdat de oppositie daar .J balans opmaakt. Barzel is van JJo via de verkiezingen van 19 «wember Bondskanselier te wor- Hij sloot gisteren een beschou- pg over de eigen glorieuze rol als decor een door SPD en fP achtergelaten puinhoop dan ook af met de beloftevolle woorden "De kiezers wensen stabiliteit. Zij wensen daarop de vooruitgang te bouwen. Zij zoeken naar een nieuw begin en vragen: vertrou wen jullie je dat toe Wij hebben onszelf onderzocht en voorbereid, en antwoorden: ja. met elkaar zul len we ertoe in staat zijn". Show Het congres is interessant, om dat het als de grote partijshow is bedoeld van de man die Willy Brandt in Bonn wil aflossen. Hij is CDU-voorzitter en zit in de con greszaal op de centrale plaats die hem toekomt: tussen de ere-voor zitters Erhard en Kieslnger. Er is echter een groot verschil tus sen Rainer Barzel en zijn bejaarde buurlui, die beiden in het spoor van Konrad Adenauer (in de geest zeer sterk aanwezig in Wiesbaden) als verkiezingslocomotief voor de CDU hebben gediend. Uitgerekend nu de SPD volledig gokt op de populariteit van Willy Brandt, moet de CDU het zonder "verkiezingslocomotief" stellen. Voor het eerst ligt de populariteits- graad van een christen-democra tische kanselierskandidaat onder die van de partij. De CDU probeert te winnen ondanks Rainer Barzel. Faalt Barzel. dan zullen in de pro vincie de kandidaten voor de opvol ging zioh spoedig melden. Het mankeert de CDU namelijk niet aan politici die de aandacht trekken en toch niet tot de oude garde behoorden. Maar Gerhard Stoltenberg en Helmuth Kohl zijn ongetwijfeld niet rouwig over het feit dat verplichtingen in de provin cie hen verhinderen deel uit te ma ken van Barzels ploeg. Stoltenberg regeert over Seelswijk-Holstein. Kohl over Rijnland-Pfalts. Als der de in dit gezelschap behoort de am bitieuze oppositieleider uit Noord- Rijnland-Westfalen, Heinrich Köppler, te worden genoemd. Hun aantrekkingskracht wordt gebruikt door Rainer Barzel op verkiezingspamfletten af te beelden in gezelschap van de man die re gionaal het sterkste is. Barzel, een goed ploegleider, verkoopt dat han dig als een CDU-team dat de infla tie de kop zal indrukken, de stabi liteit herstellen, het boze socialis me verslaan, etc. Als hij de CDU- verdiensten op een paar van die ge bieden in Wiesbaden beschrijft, staat hem echter niet anders te doen dan hulde te brengen aan de oude Ludwig Erhard, die staande en met geheven armen de ovatie in ontvangst neemt (en maar ver geet dat die zelfde Barzel hem in dertijd met genoegen ten val bracht) Reserves De CDU-kandidaat voor het kan selierschap kan er niet onderuit dat hij een team presenteert met tal van reserve-spelers. Zijn man voor het zware ministerie van Economi sche Zaken is Karl-Heinz Narj es, die in de heftige discussies van de laatste maanden, waarin Strauss, Schiller. Schmidt en Erhard zich roeren, eenvoudig niet aan het woord is gekomen. NarJes is echter nu Stoltenbergs minister in Slees- wijk-Holstein en als de CDU wini straks Stoltenbergs man in kabinet- Barzel. Barzel is van plan een nieuw "Duitsland-ministerie" te vormen onder leiding van de conservatie ve Heinrichh Windelen. HIJ wenst een "toekomst-ministerie" onder Richard Freiherr voor Weizsücker De onervaren Wörner is zijn kan didaat voor Defensie. Barzel zou, progressief willen zijn en dan ook een Europa-ministerie willen vor men. De kans daartoe zal hem echter niet worden geboden door minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schröder, die zich drie jaar lang als een in de oppositie verdwaalde staatsman heeft gedra gen en nu een groot gezag heeft in zijn partij. De man die echter nu al zijn stempel heeft gedrukt op Barzels team is Franz Josef Strauss. Hij heeft de CDU-voorzitter herhaalde lijk laten voelen dat zonder hem en zijn hechte Beierse CSU-blok niet kan worden geregeerd (alleen komt de CDU nooit aan een meer derheid) en hij heeft Barzel boven dien al enkele keren duidelijk ge maakt dat hij ook niet bepaald de man van zijn keuze is. De bekwa me teamleider loopt de kans al gauw in de schaduw van zijn ster speler uit Beieren te raken. Een opmerkelijke keus is die van Alfred Dregger, oppositieleider uit Hessen, als aspirant-minister van Binnenlandse Zaken. Dregger, een harde en zelfverzekerde politicus, legde zijn eerste bijdrage aan het congres al in een kersvers boekje („hebben wij een andere republiek nodig?") klaar voor de net in Wiesbaden aangekomen partij- broeders. Hij schildert het beeld dat de CDU deze weken zal blij ven gebruiken in de strijd om de regeringsmacht. Dregger waarschuwt voor een revolutie die gaande zou zijn in de Bondsrepubliek. Er is in Bonn geen Winterpaleis en geen Bastil le om te bestormen, erkent de man die verantwoordelijk voor de interne veiligheid hoopt te worden. De bevolking heeft bovendien geen trek in een revolutie. "Toch is het later dan velen denken: de omver werping komt op kousevoeten en stap voor stap: in scholen en universiteiten, in bedrijven en partijen....". Bedreigd wordt: "Onze op vrijheid gebaseerde grondwet". "De interne vrijheid van de Bondsrepubliek is bedreigd als nooit tevoren". Systemen In Wiesbaden verkondigden gis teren achtereenvolgens Dregger en Barzel dat deze verkiezingsstrijd allang geen strijd meer is tussen een paar politieke partijen, maar tussen systemen. Barzel onthult dat in de SPD de socialisten al in de meerderheid en de sociaal-de mocraten ln de minderheid zijn. Dregger haalt als getuige de uit de SPD getreden Karl Schiller er bij: "Schiller heeft gezegd: die wil len een andere republiek". Uit oogpunt van objectiviteit zij vastgesteld dat ook de SPD ver kondigt dat het bij de komende verkiezingen gaat om een keuze tussen twee duidelijk uiteenlopen de richtingen. Omdat het echter de sociaal-democraten gemakke lijk valt eenvoudig vertrouwen te vragen voor de populaire Bonds kanselier Bnandt en diens onvol tooide hervormingen (ook al leidt Brandt een nog zo gehavend team), heeft de CDU het met Bar zel des te moeilijker. En omdat de CDU de heroriëntering in de bui tenlandse politiek heeft verwerkt en grotendeels zal overnemen (de CDU voelt zich gedwongen uit alle macht te verkondigden dat de Bondsrepubliek ernstig wordt be dreigd met socialisme. Daar mee wordt de directe confrontatie BarzelBrandt zoveel moge lijk vermeden. Tegelijkertijd wordt een eind gemaakt aan de CDU- traditie om eenvoudig de man te presenteren in wiens handen de Westduitsers geborgen verder kunnen leven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9