pLutomaten verhuizen straat de ven r Regering gebruikt onjuiste cijfers Stijgende werkloosheid Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? amrobank inkeliers voor steeds hogere kosten •oninger raad koos 3ks college B en Middenpartij bundelt zes splintergroepen Smog- alarm Rijnmond opgeheven Vier maanden celstraf voor Karl Pauksch Haagse burgemeester over spreiding rijksdiensten -f* >AG 10 OKTOBER 1972 SSSS&852ÏÏ2 co 1'! Sl 'l RTERDAM Steeds meer winkeliers halen hun auto- lyan de muur want de metalen hulpverkopers die aan- lijk een goudmijntje beloofden te worden blijken bij veel len nu een forse verliespost te zijn. yte staan. 7 uurder oj vandalisme van baldadige die de automaten voort- vernielen, komen de winke- steeds hogere reparatie- En het wordt ook om de automaten na jsstijging weer om te bou ts de belangstelling van Hek om bijvoorbeeld sigaret een automaat te kopen klei- rorden. Met als gevolg dat I niet alle winkeliers meer per automaat een omzet pakjes te halen. Een auto- e daar niet aan toe komt is ordig niet meer rendabel, jeriode van 1 januari 1971 igustus 1972 liep het aantal utomaten in ons land lar liefst 3000 terug. Maar 00 exemplaren staan ze met ;eermeters toch nog op de laats van alle in Nederland gebruik zijnde muntau torn a - entje keermeter brengt per week een tientje aan kwartjes in de gleuven van fcele- ïn verdwijnt heel wat meer een telefooncel wordt voor ƒ75 in de week getelefo- tglijst van muntautomaten telefooncellen nu nog op ats maar hun aantal Jpel toe. naten verdwijnen van de daarentegen versohij- 3 meer in bedrijven als (voor de klanten en het per- est duidelijke voorbeeld zijn je- en ander warme drank- ■ien die nu in veel meer be- dan in automatieken te vin- staan de warme drankautomaten in ons land op de derde plaats. Achter de snoepgoedautomaten die met 25.000 exemplaren tweede werden. Vroeger waren er veel meer. Maar sinds Januari 1971 haalden de win keliers 5000 snoepgoedautomaten van de muur. En als de teruggang zich net als bij de sigarettenauto maten verder voortzet dan staan de warme drankautomaten volgend Jaar waarschijnlijk op de eerste Congres Het Voorlichtings Instituut voor Di stributie door automaten rekent daar al op want ter gelegenheid van de Automatenbeurs die op 23, 24 en 25 oktober in het Beatrixge- bouw in Utrecht wordt gehouden meeft men tegelijkertijd een aantal studiebijeenkomsten georganiseerd waar vooraanstaande deskundigen over de automatische verstrekking van drank en voedsel aan werkne mers, scholieren en bewoners van Instellingen zullen spreken. De belangstelling voor de beurs en de studiebijeenkomsten is nu al bij zonder groot. En terecht want veel bedrijven vinden het interessant dat een koffieautomaat gemiddeld ƒ66 in de week opbrengt en men dus een Jaaromzet van f. 3.500 kan halen terwijl de goedkoopste koffieauto maat slechts 2000 kost. Maar het is ook wel zo dat auto maten sterk aan mode onderhevig zijn. De Juke boxen bijvoorbeeld staan met 15.000 exemplaren nu nog als 4de op de automatenranglijst maar door de concurrentie van disc-jockey's en popzenders zal him aantal, zo wordt verwacht, snel af nemen. Er worden per Jaar 22 miljoen pak- l Mes shag door automaten verkocht, de kop af 22.000 exemplaren Daarvoor wierp men sinds 1 Januari HGEN (ANP) De Gronin- leenteraad heeft gisteravond euwe wethouders gekozen n de PvdA, een van de CPN van D'66. Groningen kreeg ADVERTENTIE het nieuwste t t y het zorgeloze modepruikje celijk alle voordelen die een kan bieden vindt U terug Pelly. Pelly kost 72.- en is fijgbaar in prachtige natuur- en diverse grijsnuances, 'oudig, zonder hulp van eren ln elk model te men of te borstelen, iftelijke garantie op kwaliteit. daarmee een links meerderheidscol lege. Met deze verkiezing is de be stuurscrisis die sinds 4 september in Groningen heerste beëindigd. Het totale Groningen college van B. en W. is nu als volgt samengesteld: drie wethouders van de PvdA, twee van de CPN en een van D'66. De AR- CH-KVP-fractie die tot nu toe met twee wethouders in B. en W. was vertegenwoordigd keerde in het nieu we college niet terug, evenmin als de VVD-wethouder. Doordat naar aangenomen moet worden twee leden van de PvdA- fractie niet op hun eigen kandidaten stemden werden de vier nieuwe wet houders met de kleinst mogelijke meerderheid gekozen: 20 tegen 19 stemmen. De rechtse fracties stelden namelijk opnieuw de onlangs afge treden wethouders kandidaat en stemden daar ook op. Indien alle PvdA-ers de lijn van hun fractie volgen kan het nieuwe col lege van B. en W. op een meerder heid van 22 tegen 17 stemmen steu nen. Deze 22 stemmen komen van PvdA 13. CPN 6, D'66 2 en PSP 1. DEN HAAG (ANP) In sep tember is het aantal werklozen met 2200 gestegen tot 129.100. Dat blijkt uit een publikatie van het ministerie van Sociale Za ken. Het aantal bij de arbeids bureau^ openstaande vakatures eveneens gecorrigeerd voor sei zoen, daalde met 3.100 tot 59.700. Uit de cijfers per eind septem ber blijkt dat het aantal werk loze mannen met 640 is gestegen tot 85.890 ofwel 2,7 procent van de mannelijke beroepsbevolking. Bij de mannen deed zich een da llng voor van de werkloosheid bij dé Jongeren beneden 19 jaar door plaatsing van schoolverlaters- en bij ouderen in de leeftijd van 55 t/m 64 jaar. Bij de vrouwen steeg de werk loosheid met 1360 tot 20.380 een stijging die zich in alle leeftijds groepen voordeed. In overeenstemming met 't ge bruikelijke seizoenpatroon steeg de werkeloosheid enigszins in Nrd.- en Zd.-Holland, waar te genover 'n lichte afneming stond in het zuiden en Overijssel. De werkloosheid onder bouwvakkers verminderde met ongeveer vijf honderd en kwam op 13.478. De werkloosheid onder metaalbe werkers liep terug met ongeveer 650, vooral als gevolg van de plaatsing van schoolverlaters eind september waren er 12.291 metaalbewerkers zonder werk. Eind september was reeds sprake van enige seizoenwerk loosheid onder het horecaperso- neel: er stonden 2.321 mannen en 1.310 vrouwen ingeschreven, tegen respectievelijk 1.717 en 973 eind augustus. De plaatsing van schoolverlaters in de admi nistratieve sector verloopt op dit moment tamelijk stroef. In deze sector zijn 14.896 mannen en 7.294 vrouwen werkloos. Jac. de Jong lijstaanvoerder UTRECHT (ANP) Het verkie zingscongres van de Democratische Middenpartij heeft gisteravond DMP-voorzitter Jac. H. de Jong, die op het ogenblik in de Tweede Ka mer een eenmansfractie vormt, als lijsttrekker aangewezen. Op de kandidatenlijst staan vervol gens de heer E. van Vollenhoven uit Amsterdam, mevr. B. J. M. Starren- burg-Ideler en de heer J. Willemsen uit Hoevelaken. Het congres schrapte uit het con cept-verkiezingsprogram de zinsnede dat er een kiesdrempel van tenmin ste twee zetels moet komen. Op ver zoek van de in de DMP opgenomen CDU gebeurde dat ook met de abor tusparagraaf (vrouw moet zelf be slissen). De heer De Jong deelde nog mee dat zijn partij van plan is een uit zendbureau voor vrouwen van zelf- iigen op te richten als dat juri disch mogelijk blijkt. Voor in de zaak meewerkende echtgenotes mogen zelfstandigen op het ogenblik fiscaal f 3000 aftrekken. Volgens de heer De Jong zijn waarschijnlijk grotere fis cale voordelen mogelijk als de zelf standige zijn vrouw via het uitzend bureau ..salaris" betaalt. '71 32 miljoen gulden in deze appa- foonplaten, ballpoints en melk sterk raten die als 5e op de automaten- ranglijst staan. Maar door de lage winstmarge en de hoge reparatie- en ombouwkosten werden de winke liers er niet veel wijzer van. Ze verkochten zo'n 10, 12 pakjes shag per automaat per week. En dat zet te zo weinig zoden aan de dijk dat het aantal met shag gevulde auto maten sinds begin vorig Jaar met 500 werd verminderd. De verkoop van frisdranken in be drijven schijnt heel wat lucratiever te zijn. Alleen al door de plaatsing van automaten in een beschermen de omgeving is de kans op moed willige vernieling van de apparaten aanzienlijk kleiner. Bovendien wer den in 1970 wekelijks 350 eenheden per frisdrankautomaat verkocht, waarmee men een omzet van bijna f.90 per zeven dagen haalde. De gok- en speelautomaten staan in Nederland met ruim 10.000 exem plaren op de 7e plaats en de tele fooncellen met 8.650 op de 8e. Zuiver dienstverlenende apparaten zoals de tampons- en maandverban dautomaten halen slechts een omzet van ongeveer 11 per maand. Maar er werden door bedrijven, horeca- instellingen, scholen en zwembaden zo veel van deze automaten gekocht dat ze met 51000 nu als 9e op de ranglijst staan. Tiende werden de condoomautoma ten met ruim 4000 apparaten. De beste afzetgebieden blijken de Ach terhoek, Limburg, Den Haag, Rot terdam en Breda te zijn. Zeker 10% van de op de Nederlandse markt gebrachte condooms worden per au tomaat verkocht. De automaten waarvan de meeste bij Horeca-be- drijven staan halen een weekomzet van ƒ10. Overigens blijken heel wat automa ten die vroeger sterk in de belang stelling stonden, niet meer zo goed te gaan. Zo liep het aantal automa ten met panty's, patat frites, film rolletjes, folders, boeken, grammo- terug. Het afsluiten van reisverzekeringen per automaat is evenmin een sukses geworden maar daarentegen nam de belangstelling voor automaten, die sexfilms vertonen, in 1 1/2 jaar tijd met maar liefst 900% toe. ADVERTENTIE ALS U DE AANSCHAF VAN EEN NIEUWE KEUKEN OVERWEEGT, MOET U FORMAT GEZIEN HEBBEN Format keukens zijn er van klein tot groot, van niet al te duur tot zeer exklusief. Van uiterst simpel tot volgebouwd met alle denkfcare apparatuur. Ook uw keuken vindt in bet uitgebreide programma. Vraag onze uitvoerige dokumentatiemap, tel: 02503-3951* (dag en nacht bereikbaar) of loop binnen in onze showrooms in Hoofddorp (bij Schiphol) deze zijn geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16.00 uur en tijdens de donderdag-koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. 0e Vries Co. Graft?rmeerstraat 45 Hoofddorp. format ROTTERDAM (ANP) Rijnmond heeft gistermiddag het smogalarm (waarschuwingsfase drie) opgeheven. Tot dan toe waren toch nog 80 klach ten over stank ontvangen. Hoewel het weer maandag dusdanig veran derde dat de kans op smogvorming zeer gering werd, zijn de meteorolo gische omstandigheden van dien aard dat de kans op allerlei vormen van stank groot blijft. De centrale meld en regelkamer heeft dan ook fase 3 veranderd in fase twee. De industrie- en hebben nu het verzoek gekregen alle overlast veroorzakende uitworpen beneden veertig meter zoveel moge lijk te beperken. De smogperiode heeft twee dagen zaterdag en zondag geduurd. Het fraaie herfstweer met veel zon, weinig wind en betrekkelijk hogere temperaturen was er de oorzaak van dat er sprake was van verhoogde zwaveldyoxidewaarden in de Rljn- mondlucht en ook op een verhoogd ozongehalte. Vele honderden Rijn mondbewoners voornamelijk uit Vlaardingen, Maassluis, Schiedam, Rotterdam-zuid klaagden de afge lopen dagen over prikkelende, hoofd pijn veroorzakende lucht en olie stank. De Democratische Middenpartij wil een constructief corrigerend blok vor men tegenover de zogenaamde pro gressieve drie en de verzwakte, con servatieve, confessionele partijen, een blok van nuchtere en zakelijk den kende mensen". De voorzitter van de DMP, de heer Jac. H. de Jong, zei dit gistermiddag in Utrecht bij de opening van het landelijk verkiezingscongres van zijn partij. De DMP, die volgens het bestuur in middels 4300 betalende leden heeft ingeschreven, is een nieuwe partij waarin de volgende groeperingen zijn opgenomen: de Actiegroep Zelfstan digen, de Algemene Bejaardenpartij, leden van „Bindings rechts" (onder wie voorzitter Wynia), de Christen Democratische Unie", Bundeling Middengroepen en de actie groep Boer-Burger-Middenstander. MAASTRICHT De 33-jarige Duit- ser Karl Pauksch, die de ongekroon de narcoticakoning wordt genoemd, is door de rechtbank in Maastricht tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij was gepakt in Nederland terwijl hij wist dat hij tot ongewenst vreem deling was verklaard. Er was zes maanden tegen hem geëist. Evenals bij de zitting op 26 septem ber was de omgeving van de recht bank door tientallen politiemannen bewaakt omdat men vreesde dat Pauksch door leden van zijn groep zou worden bevrijd. Er gebeurde ech ter niets. JERUZALEM Dr. W. A. Visser *t Hooft (72), tot 1966 secretarisgene raal van de Wereldraad van Kerken, is gisteren door de Hebreeuwse uni versiteit geëerd met een eredoctoraat vanwege het vele werk, dat hij in de tweede wereldoorlog vanuit Zwitser land voor de Joden heeft gedaan. ADVERTENTIE Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En weet u dat er bij alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank een handig vraagbaakje klaarligt over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Het heet: „Het kopen van een eigen huis" en u krijgt het gratis mee. Even langslopen dus. Davis gezocht De thans «e Amerikaanse ex-oorlogspi fry Davis, die zichzelf in 1948 pte wereldburger uitriep en F al 16 keer achter de tralies Nopt, is in open conflict met pse Justitie geraakt. Hij is pt gerecht van Mulhouse ln pn beschuldiging gesteld om- I eigenhandig paspoorten had Migd en gedistribueerd, met pekering dat ze de bezitters [enig risico alle grenzen van Nd konden doen passeren. DEN HAAG (ANP) Burge meester Marijnen van Den Haag heeft gisteren in de gemeente raad gezegd dat de regering in de nota over de verplaatsing van rijksdiensten uit blijft gaan van de onjuiste veronderstelling van voortgaande groei van de Haagse agglomeratie. „De feitelijke ontwikkeling in Den Haag en wijde omgeving maken het ongewenst om op dit ogenblik tempo en fasering van de spreiding voor langere termijn vast te 'leggen en te concluderen tot een noodzaak van maatregelen tot afremming", aldus mr. Marijnen. Volgens hem is de vraag of stabilisatie van de werkge legenheid in de agglomeratie Den Haag, waarnaar het Haagse gemeen tebestuur streeft, bereikt moet wor den door afremmen en of niet eerder gedacht moet worden aan stimulering. De burgemeester verduidelijkte waarom de veronderstelling dat de groei van Den Haag blijft voortgaan, onjuist zou zijn: "De bevolking van Den Haag, van de Haagse agglome ratie en sinds kort ook in de hele stedendriehoek Leiden—Delft—Den Haag daalt. De werkgelegenheid in Den Haag stijgt niet, maar daalt in alle sectoren, ook in de kantoren sector". Uitvoering van de plannen kan een bijdrage leveren aan de vermindering van de woningnood en aan de hand having van een aantrekkelijk leefkli maat in Den Haag. Dit is het com mentaar op de regeringsnota van de tweede kamer-fractie van de PvdA. De fractie is eveneens van oordeel dat het door de plannen, neergelegd in de nota, beter mogelijk zal zijn de groei in het groene hart van de Randstad en de forensenstroom naar Den Haag beter in te perken.. De KVP-fractie vraagt snel zeker heid voor die diensten en afdelingen, die bij de spreiding betrokken worden. In het commentaar vraagt de fractie zich af, of Friesland niet te karig is bedeeld. Opvallend wordt het ge noemd. dat in de nota niet wordt in gegaan op de problemen in andere gebieden. Zeker zou het oosten en Noord-Brabant de nodige aandacht verdienen. De vijf centrales van overheids personeel onderschrijven de visie van het kabinet dat een duidelijk beleid op het terrein van de ruimtelijke or dening nodig is. "Zij aanvaarden dat de spreiding van de rijksdienst deel uitmaakt van dit beleid. Zij zeggen daarbij uitdrukkelijk dat het aandeel van het overheidspersoneel in de ver wezenlijking van dit beleid een even wichtig aandeel dient te zijn", aldus de verklaring. De regering zal zo spoedig mogelijk een lijst bekend maken met de rijks diensten die naar het noorden van het land en naar Limburg zullen wor den overgebracht. Het lijstje gaat al leen over de 6.500 arbeidsplaatsen die de regering ln de komende vier k vijf jaar uit de Haagse agglomeratie wil overplaatsen. Het huidige kabinet zal het lijstje nog samenstellen. Van de overige tienduizend arbeidsplaatsen die de regering in de tien a twaalf jaren na de eerste spreidingsfase uit de Haagse agglomeratie naar Lim burg en het noorden wil verplaatsen, zal voorshands geen lijst worden op gemaakt. Dit heeft minister Geertse- ma (Binnenlandse Zaken) gisteren meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7