f('De vloek van Woeste wolf' rnoet Floris doen vergeten r(fy)vaffl/aaa ...e/7 aisteretn de postairo Leven en dood van Marilyn Monroe *1 Paul Biegel schrijft nieuwe tv-serie NOS-Kiosk niet voor begin volgend jaar JHliriam Hopkins 69) overleden Overzicht! 'For Sylvia' bij 'Augustinus' 'RADEN MAAR' BIJNA NIET TE RADEN... [SDAG 10 OKTOBER 1972 ADVERTENTIE Thijs Chanowski is druk bezig met zijn jongste boreling „De vloek van Woestewolf". Achter die vloek" gaat een serie schuil die volgend jaar om deze tijd op het scherm te zien is. De serie, bestaande uit dertien afleveringen van een half uur wordt uit gezonden door de NOS-tv. Indien alles rond is en de afleveringen op de band staan, komt „De vloek van Woestewolf" per september of oktober 1973 op de zon- dagvond (19.00-19.30 uur via Nederland II) op het scherm. Hoofd rolspelers zijn Henk van Ulsen, Maya Bouma, Henk Molenberg en John Lanting. De uitzenddata en de tijd doen vermoeden te doen te hebben met een opvolger van „Floris", Cha- nowski's monsterproduktie uit 1969. Auteur van de „Vloek" Paul Biegel (47) geeft toe, dat dat de enige overeenkomst is. Want de serie, ge regisseerd door Chanowski zelf, is wars van massale gevechten en ba ch analen. Dankzij technische foefjes zal het allemaal zeer simpel blijven. Biegel, kinderboekenauteur die on langs is onderscheiden met de Gou den Griffel (De kleine kapitein), laat zich nog zeer bescheiden uit over zijn geesteskind. „Het is moei lijk om er nu al over te praten. De opdracht luidde een serie te schrij ven voor dezelfde leeftijdsgroep als toendertijd „Floris"; dus een gege ven voor oudere kinderen en volwas- de panty die tegen een stootje kan (in de groene verpakking) t ij NEW YORK (Reuter) De Ame- kaanse filmactrice Miriam Hopkins we gisterochtend vroeg op 69-jarige ïftyd in New York overleden. Mi- leniam Hopkins is onder meer bekend it de films „Design for living", „The i eiress", „Dr. Jekyll and mr. Hyde" n „The Chase". Op Broadway kreeg bekendheid door haar rol in „An nerican Tragedy". Miriam Hopkins vier maal getrouwd geweest (o.a. iet Anatole Litvak) en scheidde in 951 van haar laatste echtgenoot, de rantenuitgever Raymond Brock. Karei Prior met de handen in het haar Het NOS-zondagmiddagprogramma „Kiosk", dat wegens de oearoevende Kwaliteit van de eerste proefatleve- ring aan het begin van deze maand door de programmaleiding is tegen gehouden, wordt nu uitgesteld tot be gin volgend jaar. producent Joop GeesmK Krijgt de Komende drie maanden geiegcnneiu zijn misluk:te schepping op te vijze len. De NOS-leiding heeft geiooi genecht aan zijn klacht, dat zijn produktiebureau veel te weinig tijd neeit gehad om fatsoenlijke voorbe reidingen te treffen voor het pro gramma. waarmee elke zondagmid dag een uur televisie zou worden voigemaakt. Ook regisseur Karei Prior, die in verband met emceie zeer zelfverze- Kerde intspraKen over zicnzen en zijn programma door de redactie van het omroep-personeelsblad „öpree^ouis" is „onaersoiieiaenmet de „Gouden Bandenwipper'beroept zich acnteraf op tydgeorek. mj neeit erkend aat „Kiosk" de Kenmerken van grote naast draagt en derhalve gedeeiteijk is misiukt. Zodra hem meer tijd wordt geguna komt, naar zijn mening, anes in orde. zijn pro- Met Postgiro ontvangt u steeds duidelijke overzichten van uw betalingen en ontvangsten. De proef af levering i gramma bevatte om verbindingsfiguur tussen de uiverse onderdelen, iNossi gefteicn, die ook volgens mor een onvoiuragen fi guur is. Verder was er een misiuaie quiz voor bejaarden; het plan was ook om aan het slot van de uitzen ding een foto te vertonen van av baby van de week. Prior zegt voorts, dat de normale .umgsperioae voor een pro- ongeveer vijl maanden be draagt, wehte periode hem door de NOü-leiding niet is gegund. Het was evenwel in juni reeds be kend, dat de NOS de opdracnt aan hem en Joop Geesink had gegeven, zodat de producenten in elk geval vier maanden de tijd hebben genad om tot een fatsoenlijk resultaat tp komen. In Hilversumse kringen wordt opge merkt. dat Geesink en Prior met het uitstel tot januari in staat moeten zijn een superprogramma te maken. De NOS behelpt zich zon dagmiddag inmiddels met uitzen dingen van de tekenfilm Supermuis en de Partridge Family. Er zijn al twee proef aflevering en gemaakt (bij de NOS was men er, volgens Chanowski Production, erg blij mee). Er wordt aan nog twee proef programma's gewerkt. „Alles komt al aardig in een definitief stadium", aldus Biegel. Voor de bezetting van Biegels serie zijn vier toch. wel zware toneelna men gevonden. Was dat een els van de auteur en schreef hij de rollen op die namen? „Nee, in het geheel niet. Dat was de zaak van Chanowski. In elk ge val ben ik er zeer verguld mee. Vooral met een man als Henk var» Ulsen". ALCHEMIST „De vloek van woestewolf" handelt over een alchemist (goudmaker), die veel avonturen beleeft.. De avon turen kunnen geheel in de studio worden opgenomen. Paul Biegel ter verklaring: „De dé cors zijn alle getekend. Illustrator Carl Hollander, die ook in mijn boek „De kleine kapitein" heeft ge tekend, maakt die décors. De ac teurs staan eigenlijk in een lege studio te werken. Eén camera be handelt de décors; een ander de handelingen van de spelers. De ac teurs bewegen zich op die manier „vrijstaand" in het decor." „Zoals „Prikkebeen" destijds door de AVRO is gebracht? Ja, alleen was die serie slechts gedeeltelijk op die wijze opgenomen. In de „Vloek" is dat in zijn geheel zo. Op deze ier, een erg gelukkige overigens, heb je als auteur een breed scala -an mogelijkheden". Floris" was destijds een kostbare zaak. Zit dat er bij „De vloek van Woestewolf" ook in? „Nee, ik dacht het niet. Het procé dé in de studio lijkt mij minder kostbaar. Chanowski heeft mij niet beperkt in de opzet van dit of dat mag je niet doen. Zó zitten er op een gegeven ogenblik een tiental fi guranten (monniken) in het ver haal, dat kan gewoon". VERGULD Paul Biegel is zeer verguld met de opdracht voor de serie. Hij is blij met deze kans, die hij meer Nederlandse auteurs zou gunnen. „Alleen", zegt Biegel nog dagelijks bezig aan de „Vloek', „zo'n serie kost erg veel tijd en energie". LEIDEN In de mensa van Augustinus wordt morgenavond (aanvang 9 uur) het toneelstuk „For Sylvia" vertoond. Het is een satire op de Slag om Engeland in de zomer van 1940. De oorlog tussen Engelse „gentlemen" en de Duitsers wordt gezien als een sportief spelletje cri cket produkt van het militaris tisch conservatisme in het Engelse leger, waar de stiff upper lip nog altijd belangrijk is. John Burrows en John Harding, de cricketers, zetten in snel tempo aller lei figuren neer: piloten, officieren, hun vrouwen, nieuwslezers, een chi rurg die verbrande lichamen oplapt, etc. Het gaat bij dit Mickery-stuk niet om de feiten maar om het effect van de oorlog op de mensen. Wat is va derlandsliefde? Hoeveel betekent een oorlogsromance? Waar was u in de oorlog, Pappie? Tot en met zondag is de KRO overstelpt met meer dan honderd duizend briefkaarten van luisteraars die een gok willen wagen tot het in de wacht slepen van een prijs van duizend gulden. Namelijk voor de negende maal in de vijfjarige historie van het pro gramma „Raden maar" is het mys terieuze geluid niet geraden. Dat betekent, dat twintig luisteraars de kans hebben gekregen om aan Kees Schilperoord kenbaar te maken wat hun gedachte was over het geluid. Geen enkele maal bleek die gedach te juist. De traditie wil dan dat de luiste raars kans krijgen door het inzen den van een briefkaart de tot dui zend gulden opgelopen prijzenpot in de wacht te slepen. Inzendingen moesten voor het week einde binnen zijn en opnieuw bleek uit het aantal dat de honderdduizend veruit overtreft hoe groot de popula riteit is van het programma „Van twaalf tot twee", waarvan het spel letje „Raden maar" een onderdeel is. De inzenders van de briefkaarten hebben wat het jongste geluid be treft, him keuze laten vallen op eveneens de meest uiteenlopende zaken, maar toch zijn er tussen de honderdduizenden gaarten 2 duide lijke groepen te onderscheiden, die eenzelfde mening hebben over het geluid. In de eerste plaats is dat het geluid, dat bij zweefvliegen hoort, en op de tweede plaats komt een vrij grote groep, die met een grote stelligheid beweert een aardappelschilmachine herkent te hebben in het mysterieuze geluid. Donderdag wordt het programma „Van twaalf tot twee" uitgezonden op Hilversum III. Kees Schilperoord zal in die aflevering aan alle twij fels een einde maken. De KRO bekent eerlijk: „Het is een verschrikkelijk moeilijke opgaaf dit keer". Vanavond de tweede aflevering van de "Stratemakersopzeeshow". Het VAR A-programma voor de jeugd, dat ook aan oudere kijkers niet voorbij wil gaan. Het is een spektakelprogramma dat vanavond als centraal thema heeft de domheid. Aart Staartjes, Wieteke van Dort en Joost Prin sen (vl.nj. op de foto) stoeien met het begrip domheid, zoals zij in al die andere afleveringen die er nog komen steeds weer andere begrippen bij de hoorns zullen vattenDe aflevering van vanavond laat ook zien hoe belachelijk het is van volwassenen om zo snel met het ivaarschu- wende vingertje klaar te staan om de kinderen op hun domheid te wijzen. Vanavond in KRO-radioprogramma ~Y~ das makkelijk! In „Dinsdagavondtheater", het veertiendaagse KRO-radiopro gramma, wordt vanavond (Hil versum II: 20.50 uur) het luister spel "Leven en dood van Marilyn Monroe" uitgezonden. Het spel Is geschreven door Gerlind Reins- hagen. In het geheel heeft de schrijfster de verschillende beelden, die men van de op 36-Jarige leeftijd overle den Amerikaanse filmster zou kun nen krijgen, laten uitbeelden door drie 'verschillende actrices. Vanuit een andere benadering geven zij toch gestalte aan een en dezelfde persoon. Hun uitbeelding gaat uit eindelijk over in één beeld: dat van een ondoorgrondelijke vrouw, die liefde en geborgenheid te kort kwam, drie maal in haar leven trouwde en door de reclame, de film, de pers werd beroofd van haar eigen identiteit. Hierdoor kwam ze er tenslotte toe men neemt dat althans a an door een te grote dosis slaappillen een einde aan haar leven te maken. De rollen van Marilyn Monroe wor den in het spel, vertaald en gere gisseerd door Leon Povel, vertolkt door Willy Brill, Corrie v. d. Linden en Ingeborg Uyt ten Bogaard. 18,00 Samenvatting algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer (NOS) 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De stratemakersopzeeshow (VARA) In dit tweede 'spektakelprogramma', dat wordt gepre senteerd door Wieteke van Dort, Joos Prinsen en Aart Staartjes, staat de domheid centraal. 19.25 Daar komen de schutters, tv-serie (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Onedin Lijn (VARA) Vanavond de derde aflevering van deze kroniek van een zeevaarder in het Engeland van koningin Victoria. De titel van deze aflevering: 'Andere streken van het kompas'. 21.10 Simon Carmiggelt (VARA) 21.15 De Ombudsman 21.45 Marty Amok (VARA) Een koldershow rond de Engelse komiek Marty Feld- man, waaraan on. meewerkt de Franse revuester Ro bert Dhery. Terreur uit de kleuterklas?, Duitse documentaire film Journaal (NOS) Samenvatting algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer (NOS) 22.30 23.15 23.20 NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.30 20.00 20.20 22.05 22.40 22.50 Tl-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) De vrouw in het wit, tv-feuilleton (NCRV) Achtergronden van de Bijbel, tv-serle (NCRV) Journaal (NOS) Mensen, mensen, mensen (NCRV) Gerard v. d. Berg praat met en luistert naar mensen die wat te zeggen hebben. Hendrik VII (NCRV) 'Wie is de echte Warwick?'. Zo luidt de titel van de derde aflevering uit de BBC-serie T>e schaduw van de Towereen dramatische kroniek over de regering van Hendrik VII Hier en nu, actualiteiten (NCRV) De bariton David Hoüestelle zingt spirituals (NCRV) Journaal (NOS) De continuïteit van de film avonden op woensdag, in de loop van de Jaren steeds meer verstoord door Europa Cup voetbal. is langzamerhand ver legd naar de maandag. De KRO beijvert zich thans series speelfilms te brengen met één bekende acteur of aotrice als middelpunt. Een loffelijk stre ven, waarvoor hoofd filmzaken Fred Bredschneider zich met hart en ziel inzet. Na de serie met Spencer Ttra- cy, die gisteravond voor de derde maal te zien was (er volgen nu nog „Jongensstad", „Het zevende kruis", „Pat en Mike" en „Raad eens wie er komt eten?", (zijn allerlaatste met Katharine Hepburn, hij stierf luttele weken na vol tooiing) had de KRO een zes tal films met Alec Guinness op de beeldbuis willen brengen. Maar ook dat bleek weer geen sinecure. Bredschneider had zich een keuze voorgesteld uit „Great expectations", „Oliver Twist". „Kind hearts and coronets". „The Lavender Hill mob", „Father Brown". „The priso ner", „The ladykillers" en „The bridge on the river Kwai" maar hij is er niet in geslaagd op korte termijn een redelijk pakket samen te stellen. Nu gaat de KRO in november met good-old Mariene Dietrich in zee. En Bredschneider schijnt erin geslaagd te zijn, al haar films die zij tussen 1930 en 1935 onder regie van haar grote ontdekker en be schermer Josef von Sternberg maakte, achter elkaar te kun nen vertonen. Alleen van de eerste, „Der blaue engel" is vermoedelijk geen kopie te bemachtigen, omdat er een remake van be staat. met Mai Britt in 1959 en hetzelfde is het geval met „The devil is a woman" uit 1935, waarvan in 1950 een Mexicaanse versie uitkwam met Maria Felix en in 1960 een Franse („La femme et le pan tin") met Brigitte Bardot. De volgorde is verder chronolo gisch: „Morocco" met Gary Cooper (1930), „Dishonored" met Victor McLaglen (1931), ..Shanghai express" met Clive Brook (1932), ,31onde Venus" met Cary Grant (1932), en „The scarlett empress" met John Lodge (1934). „Der blau we engel" wordt eventueel ver vangen door „Angel", waarin Mariene Dietrich in 1937 haar tweede film onder Ernst Lu- bitsch maakte met Melvyn Douglas als tegenspeler. De se rie wordt op 18 december afge sloten met de eerste film van Lubitsch met Mariene, „Desire" uit 1936 met Gary Cooper. De Alec Guinness-serie blijft in het vat tot begin 1973. Wie overigens gisteravond Spencer Tracy en Frank Sina tra in hun stervensuur wilde bijstaan, moest de kop van AVRO's Televizier missen, waarin aan de hand van de Parijse autosalon werd aange toond dat onze dierbare vier wielers steeds kostbaarder wor den. RAI-functionaris Frank van Haaren legde uit, waarom; en misschien komt er na 29 november dan wel een of an der kabinet met een speciaal hart voor automobilisten. Wat voor kabinet dat moet worden, wist dr. Ferry Hoogen- dijk zelf ook niet en Jaap van Meekren had zijn handen vol om het steeds oplaaiende ge kibbel tussen zijn politieke gas ten Gruyters, Aantjes, Wiegel en Drees Jr. de kop in te druk ken, zodat noch van hem noch van het viertal een conclusie uit de bus kwam die de kijker enig houvast voor de stembus gaf. Velen van onze 900 uitgelote medische studenten hebben de weg naar onze hartelijker zui derburen gevonden, die voor in totaal 9200 buitenlanders een slordige 84 miljoen gulden over hebben. AVRO's Televizier liet zien hoe in Gent 94 van onze adspirantmedici zijn inge schreven, waarmee al bijna de toegestane vijf procent buiten landers Is bereikt. Maar de Vlaamse universiteiten hebben natuurlijk een zwak voor Nederlanders, al bleken de Noren via een spoedcursus in eigen land onze taal ook voor treffelijk te beheersen. In ieder geval zetten Leuven, Gent en Brussel ons lotingssysteem in een beschamend daglicht. INVALLER RADIOPROGRAMMA'S VOENSDA 11 OKTOBEK tO. 21.30TROS. 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Muziek en Informatie, met om 7.25 Van de voorpagina. 7,54 Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.11 Dingen van de dag. 8.23 (S) Dag woensdag (ver volg) met om 8.35 Van alle markten thuis. 9.00 (S) Gevarieerd programma Nieuws. 13.11 Dingen 13.25 (S) Licht ensemble met zangso- llsten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 (S) Gevarieerd programma (16.00— 16.02 Nieuws.) sch ork 00 Nleu 18.20 Uitzedlng derlandse Middenstands Partij. 18.30 SVARA-Dansorkest muziek. 19.35 (S) Kerkorgelspel. 20.00 Uit het levende Woord 20.15 Koor zang in Israel. 20.45 Hoorspel (dl. 2). 21.30 S) Verzoekplatenprogramma. 22.20 Aktua. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Relativerend gestoei met aktuele za ken 23.00 (S) In Plm Jacobs' No ten- TROS. 11.45 KRO. 14.10 NOS. 17.32 NCRV 18.00 NOS. 7,00 Nieuws. 7.02 (S) Gevarieerd pro gramma met om 7.30 Nieuws. 7.41 Aktua 8.308.35 Nieuws en 8.36 8.45 Gymnastiek voor de hulsvrouw 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.30 Nieuws. 10.33 Voor de vrouw. 11.30 Aktua. 11.45 Bejaardenprogramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Geva- 13.05 Raden zoekeen p Oude liedjes en ballai Aspekten van de kamermuziek. 15.30 spre- Nleuws. 17.32 Hier en "Nu. 18.00 In formatie en muziek uit de Bondsre publiek. 18.30 Nieuws. 18.41 Program ma voor blinden en slechtzienden. 18.50 S) Lichte trrftmmnfnnnmifjioir 19.00 R.V.U.: gen van nüddelgare scholen. Ï9.5Ö Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.06 (S) Woensdag muzlekmagazlne. 22.30 Kunstuitingen bulten het Ne derlandse taalgebied. 23.00 (S) Woensdagavond muzlekmagazlne (vervolg). 23.55Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast. (8.00 Nieuws; 8.028.05 Radiojournaal). 9.00 Nieuws. 9.03 De negen-uur-show. 0 -» (11.00 Nieuws); 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op (13.00 Nieuws) 14.00 Nieuws. 14.03 De hit-Visser: toppro- amma. 15.00 Nieuws 15.03 Cees - toppro- Sljtveld. 16.00 Nieuws) lfflO^Nteuws. 17.03 Radiojournaal 17.06 Verzoekpla tenprogramma. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show 19.00 Nieuws. 19 02 Lichte grammofoonplaten, korte sportberichten en actualiteiten. <20.00, 21.00 en 22.00 Nieuws; 22.55 Mededelingen; 23.00 Nieuws.) 24.00 Nieuws. 00.02 Metro's Midnight Mu sic. 00.55—1.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5