j[{AT IN RAAD eidse raad Van Haver ot Gort" TUINSTADWIJK: GEEN H UURHARMONISATIE 1 e 1 Geen stemplicht voor physiek of psychisch afwezige raadsleden 'Verkeerszondares' moet rijbewijs 'n tijdje inleveren MEER LICHTEN TUSSEN LEIDEN EN KUST/BOLLEN lumoerig pension' veer voor rechter Asfalt rijbanen op Lammermarkt Raad van Arbeid BESTUUR SOLIDAIR MET LEDEN Dinsdag 10 oktober 1972 5.» .11e fc, as."11? >o«il Het zal niet vaak gebeuren, dat een raadszaal wordt „opgesierd" oor een *rat. Alles kan in de Leidse raad en gisteravond bungelde m rat aan een spandoek langzamerhand een bekend verschijn- >1 op de publieke tribune waarop de bewoners van de wijk tus- 1 Levendaal en Plantsoen (de Haver- en Gortbuurt) meldden: et wordt ons te gortigDe rat bungelde tussen de liberalen Wes- 's en Taffijn, die niet verblikten of verbloosden, Taf fijn overigens, ils hij later vertelde, na te hebben vastgesteld, dat het beestje ood ivas. Het werd ambtenaar Logtenberg evenwel te gortig, dat hij oor het spandoek uit de ambtenarenbank geen uitzicht meer had j het gebeuren in de stadsvergaderzaal en hij rukte spandoek met it en al naar beneden. Socialist Jonker zorgde ervoor, dat de lurtbewoners hun eigendom terugkregen, die het geval opnieuw Ithingen om aan hun eisen kracht bij te zetten. Verder lieten ze it bij applaus en bij een lachconcert aan het eind van de discussie, e tribune had weer van zich laten horen, al gebeurde dat ditmaal hg rustig. LEIDEN Tal van „vergeten" woonbuurten kent Leiden, veral komen wijkcomité's om de belangen van de bewoners i verdedigen. Wethouder Kret van stadsontwikkeling zei gis- •ravond in de raad, dat de financiële draagkracht van de stad kort schiet om overal gelijk alles te doen. Daarom worden n (Ilereerst noodsituaties aangepakt. Het buurtcomité "Van Ha- inger tot Gort" (naar de gelijknamige straten in de wijk tussen -ie evendaal en Plantsoen) heeft de noodsituatie van deze wijk ot papier gezet. Het krijgt, zo werd besloten, volgende week Ou elegenheid daarop in te gaan in een gezamenlijke vergadering m de raadscommissies van stadsontwikkeling en volkshuis- v esting en openbare werken. Steeds meer verkeerslichten beveiligen en vertragen het ver keer op zijn route. Oegstgeest doet mee door de oprichting van verkeerslichten op de aansluiting van de Oegstgeesterweg op het verlengde van de Warmonderweg (foto boven). Dit zojuist gereedgekomen werk heeft deel uitgemaakt van de verbieding van de doorgaande route tussen Leiden en de kust- en bollen streek over een klein gedeelte. Er is een wat zinloos stukje meerbaansweg gekomen tussen twee uiterst smalle aanslui tingen. Om het "racen" hier te verhinderen dienen de ver keerslichten bij de Oegstgeesterweg en bij de Lange Voort zwembad Poelmeer (foto onder). (Foto's Jan Holvast) tfevr. Van Seters (PvdA) haakte ^op de brand in de Rijnstraat door vragen om brandpreventie en atrole direct al uit te voeren. t. v.d. Blom (CPN) drong - on- applaus van de tribune - aan op ^el werk voor deze wijk, die al ter dan 25 jaar saneringsbuurt is. Het was niet de enige zaak, die cr uitdieping naar de commissies verwezen. Dat gebeurde ook een brief van de actiegroep eelgelegenheid binnenstad over met het Pieterskerkplein en Pieterswijk en een schrijven van DEN HAAG Ongeveer een Jaar leden was de spanning in een huis D de Witte Singel te snijden. De sten die er woonden, de beheer- en de eigenaar waren constant zig elkaar het leven zuur te ma- Dat leidde tenslotte tot een ïhtszaak, waarbij twee gasten de teerder en de eigenaar beschui ten van mishandeling. De be- lerder zou een van de gasten heb- in mishandeld met een rubber- mg. De zaak is al eerder voorge- imen en beide verdachten werden v.— conform de eis, bij verstek tot reehonderd gulden boete veroor- eld. Ze gingen daartegen in hoger rroep en moesten gisteren weer rrkomen. Dat de zaak nog steeds e gemoederen bezighoudt bleek ff ui de volle publieke tribune. t was een rumoerig huis. dat niet zo moeilijk te bewijzen. 5 politie moest destijds vaak drie j$er per week naar de Witte Singel orde te herstellen. De twee sten die de aanklacht hadden in- idiend hielden ook nu weer vol door en de beheerder te zijn 'fj ishandeld. De procureur generaal m id vooral kritiek op het gedrag van i beheerder en eiste nu zes dagen svangenisstraf. Tegen de eigenaar ste hij een geldboete van zeshon- ird gulden. Volgens verdediger mr Leeuwen was het bewijs £j|et geleverd. Wat er was gebeurd •(jas noodweer, omdat de beheerder >or de getuigen werd aangevallen, dus de verdediger die vrijspraak 11de. Het hof zal 23 oktober arrest wlj- het wijkcentrum Meerburg over de vuilstortplaats aan de Roomburger- i weg. Ook een brief van de bewoners van het Maredijkhofje over sloop- en verbouwingsplannen ging deze weg, evenals een voorstel van de raadsle den Amptmeijer. Oosterman en Kuy- per inzake het tegengaan van onge wenste sloop. De zaak van de erfpacht kwam weer eens ter sprake bij een voor stel om het huis Rijnsburgerweg 134 te verkopen aan de bewoner. Het voorstel werd uiteindelijk verwor pen, omdat het PAK en de PSP be zwaar hadden tegen verkoop van de grond - ze wilden die in erfpacht ge ven - en omdat enkele KVP-ers de prijs te laag vinden. Wel aanvaard werd het voorstel tot aanleg van een fietsverbinding met de Merenwijk, evenals het voor stel om maatregelen te treffen in Morskwartier - recreatiegedeelte. Boekhorst en Blauwe Vogelwijk. In antwoord op vragen Waal deelde wethouder Kret mee, dat open vragen zijn of hier de War monderweg wordt doorgetrokken, de Jan Mulderkliniek wordt gebouwd en een meao-school gesticht. B. en w. wilden niet direct aan de orde stellen een verzoek van de om de Stadsgehoorzaal tegen ver laagd tarief beschikbaar te stellen voor de manifestatie "Leiden voor Vietnam" op 28 oktober. PvdA-er In 't Veld diende toen een voorstel in om 500 uit te trekken uit de begrotingspost voor acties on der de burgerij, gezien in het kader van de bewustwording van de derde wereld. KVP, prot. chr. en WD ver zetten zich hiertegen (KVP-er Dries- sen zei geen behoefte te hebben par ty te kiezen in 'n internationall con flict), maar 't PAK kreeg PSP, CPN en DS '70 mee, waardoor het voor stel met 19-18 werd aanvaard. Restauratie Schouwburg duurder LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de verbouwing en restauratie van de Leidse Schouwburg duurder zal uitvallen dan verwacht. De bij het schetsplan behorende globale kostenraming verwacht een krediet overschrijding. Dit schetsplan van architect O. Greiner is gereed. Het wordt donder dag 26 oktober behandeld in h geza menlijke vergadering van de raads commissies voor cultuur, recreatie, sport en jeugd, voor de financiën openbare werken. B. en W. stel len deze commissies voor de op dracht tot het maken van een defini tief plan te verlenen zonder dat het schetsplan door de raad wordt he- handeld. De Leidse raad is vaak een slaapverwekkende vertoning. De vergadering van gisteravond was er een goed voorbeeld van. Jammer eigenlijk, dat de stad huisportier me geloofde toen ik zei raadsverslaggever te zijn en me niet weg stuurde, omdat ik geen perskaart had, terwijl hij zei van de burgemeester instruc ties te hebben die te vra gen voor de „bezetters" van de perstribune. Dan had ik van nacht meer geslapen dan nu Ook raadsleden kampen met slaap. Om kwart over elf was de meerderheid nog vóór voort zetting van de vergadering. Een uur later waren de rollen om gedraaid. Ongeveer 'n derde had zelf de keus gemaakt en was al weg. Natuurlijk kwam ook nu de agenda niet af. Voorzitter Vis probeerde het ijverig met 'n snel tempo (voor het publiek bijna niet meer bij te houden waarover het gaat). Socia list Jonker maakte zich op een gegeven moment het was al nacht zó kwaad, dat hij met zijn vuist op tafel sloeg. Hij ver weet het college slechte voorbe reiding, waardoor alles zo lang duurt. Wethouder Kret sprak van 'n noodsituatie, omdat bepaalde be sluiten nodig zijn. Hij kan zich troosten met de gedachte, dat de raad de komende maandagavon den opnieuw bijeen zal komen, al is nog niet bekend of eerst de restjes worden opgemaakt of met frisse moet wordt begon nen aan de bespreking van het takenpakket bij de begroting. En dat laatste is nog maar een voorpostengevecht. Het wordt allemaal ingewik keld met agenda's met volgnum mers, die weer letters krijgen tot ver in het alfabet. Het wach ten is op de Romeinse cijfers. „Drie h, zeven a, het komt al lemaal door het ge-OH", zei ie mand gisteravond spits. De raad kan dat het „geëmmer" over het drdnfcwatervoorstel was er een goed voorbeeld van maar het college ook. B en W. Door Hans Melkert hadden twintig minuten schor sing nodig om bij een bepaald voorstel tot dezelfde conclusie te komen, die ze aan het begin had den gemaakt. De Leidse raad kent zoveel or devoorstellen, dat je gerust kunt spreken van een wanordelijke zaak. „Verschrikkelijk, dit is het hoogste bestuurscollege van de ze stad", verzuchtte DS '70-er Zunderman, toen -hij in de lift afdaalde. Socialist v.d. Horst noemde 't eerder op de avond en offi cieel een tikkeltje belachelijk, dat de Leidse raad zijn eigen boontjes niet kan doppen. Hij probeerde een voorstel door te drukken, maar burgemeester Vis gaf met het hand op het regle ment van orde niet thuis. Dat gebeurde by een debat over de geldigheid van een veer tien dagen of was het drie weken? geleden gehouden stemming, waarbij de doorslag gevende stem van PSP-kabouter Gerkema zweeg. Hij sliep. Het was hem op dat moment 'n zorg of het college had gefaald in 't beleid inzake de burgemeesters woning. Dat slapen en niet-stemmen werd aangevochten, maar voor zitter Vis bleef op zijn strepen staan: de morele stemplicht houdit niet in, dat men zijn beurt om te stemmen niet voor bij zou kunnen laten gaan door physieke of psychische afwezig heid. PSP-er Amptmeijer deelde mee in beroep te gaan bij de Kroon over de rechtsgeldigheid van de stemming. Vis vond dat een goed idee. Amptmeijer waar schuwde voor de gevolgen: „We kunnen nu bij elk punt blanco stemmen en als de Kroon dat niet goed vindt, kan de hele rot zooi over". WD-er Wiebenga: „Nee, want over elke stemming is dan beroep bdj de Kroon no dig". Van der Horst dan vond het in beroep gaan bij de Kroon een tikkeltje belachelijk, maar de voorzitter weigerde zijn voorstel voor te dragen. Volgens hem kan men physiek of psychisch afwezig zijn. Socialiste Cock Kerling voor het mannelijk oog toch al tijd duidelijk aanwezig maak te "v. d. gelegenheid gebruik b(J een bepaalde stemming afwezig te zijn. Na aandringen zei ze „Ik stem blanco", wat liberaal Wiebenga verkeerd vond. „Ie mand, die zegt blanco te stem men, is physiek en psychisch aanwezig", meldde hij. Waar is de tijd gebleven, dat een collega bij Elsevier een le vensgrote duim nodig had voor de „raad van Zwinderen"? Kan de Kroon overigens gelijk even beslissen over de schrijfplicht van physiek of psychisch afwe zige raadsverslaggevers. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Geldermalsen C. G. Wiegers te Balk, te Aalsmeer J. van Woudenberg te Amsterdam. Bedankt voor Zoetermeer C. v.d. Bergh te Katwijk aan Zee, voor Rot- terdam-Delfshaven J. C. Schuur man te Putten, voor Amsterdam drs. A. Noordegraaf te Ede, voor IJssel- mulden E. M. Bakker te Rijssen, voor Exmorra W. Klouwen te Ter- kaple. Aangenomen naar Beverwijk R. Momp te Beilen. GerefKerken Beroepen te Maasdijk S. B. van der Molen te Hoogersmilde. Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Pieterburen in sa menwerking met Baflo H. J. BoJ- ten, kandidaat te Den Haag. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Harderwijk P. den Butter te Bunschoten, voor Does burg H. de Graaf te Maarssen. Geref. Gemeenten Beroepen te Zwolle J. Mol te Har- dinxveld-Giessendam. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Salford Jac. van Prooijen te Stavenisse. ADVERTENTIE SALON KOETSIER Van simpel knippen tot moderne permanent. Nu ook op donderdagavond geopend tot 9 uur. KOETSIER COIFFURES Hogewoerd 21 - Tel. 20560 LEIDEN Gisteren is begonnen met de eerste fase van de recon structie van de Lammermarkt tussen Korte Mare en Nieuwe Beestenmarkt. Dit werk vormt de voorlopige vol tooiing van de oost-west-verbinding via de Langegracht en de in uitvoe ring zynde dam in de Korte Mare. Begonnen wordt met het aanbrengen van een ongeveer 10 cm dikke asfalt- laag op het bestaande wegdek van het Lammermarktgedeelte tussen Korte Mare en Lange Schelstraat. Op die asfaltlaag worden met witte verf 2 ry banen van 7 meter breedte uitgezet, gescheiden door een mid denberm van ongeveer 2,50 meter. Als dit gedeelte is uitgevoerd wordt het stuk tussen de Lange Scheistraat en de Nieuwe Beestenmarkt op een soortgelyke wyze onder handen ge nomen. Ter hoogte van de Lange Scheistraat krygt de nieuwe verbin ding een knik in noordeiyke rich ting, waardoor het merendeel van de parkeerplaatsen aan de zuidzyde van de Lammermarkt gehandhaafd kan biyven. Het weggedeelte tussen Lange Scheistraat en Nieuwe Beestenmarkt krygt drie rybanen van 3.50 meter breedte, waarvan er twee in de rich ting van de Nieuwe Beestenmarkt lopen, één in de richting Korte Mare. Door de uitvoering van dit werk ko men er op de Lammermarkt zelf 45 parkeerplaatsen minder dan thans het geval is. Men hoopt de hele re constructie in ongeveer 6 weken klaar te hebben. LEIDEN De heer W. Bonda Is voor de tijd van drie Jaar benoemd tot werkgever-lid van de Raad van Arbeid in deze gemeente. LEIDEN Zowel de kanton rechter, mr. J. I. van Dijke als de officier van Justitie, mej. A. Hei wig, kwam gisteren tot de slot som, dat een 44-jarige automobi liste uit Oegstgeest een opvallen de "verkeerszondares" was. Zij was in de afgelopen twee jaar al zo'n keer of zes veroordeeld wegens het begaan van een min of meer ernstige verkeersovertre ding en stond nu weer terecht omdat zij tegen een essentiële voorrangsregel had gezondigd. Op het voorrangskruispunt Rijn- zichtweg-afrit Ryksweg verleende zij namelijk geen voorrang aan een (van rechts) naderende auto mobilist. Hierdoor ontstond er een zeer schadelijke botsing, waarbij ook nog een derde auto flink beschadigd werd. Verdachte had weinig of niets tot haar ver dediging aan te voeren. „Ik merk te die auto te laat op", was de enige feitelijke conclusie, die uit haar "pleidooi" kon worden ge trokken. De officier nam het gevaar en de schade, die verdachte door haar onachtzaamheid had veroorzaakt, hoog op. Zij vond, dat enige tijd als automobiliste van de ging daarom ook niet vrijuit". maat wel vol weg diende te worden verwijderd. Zij eiste dan ook naast een geldboete van f 100 subs. 10 dagen een onvoor waardelijke intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. De kantonrechter wees verdachtes verzoek tot clementie inzake de in trekking van haar rijbevoegdheid (zij kon haar auto om privé-rede- nen haast niet missen) radicaal van de hand. Hij was eveneens tot de slotsom gekomen, dat verdachte te vaak tegen de verkeersregels zon digde en daarom de intrekking van haar rijbewijs volkomen verdiende. Zijn vonnis luidde dan ook geheel conform. Een 24-Jarige timmerman uit Oegst geest hoefde niet lang op een "bon' te wachten toen hij met zijn auto op een kruispunt van de Haarlemme- weg te Sassenheim geen voorrang verleende aan een van rechts komen de auto. Deze auto (die tengevolge van de botsing kantelde) was name lijk een politie-auto met achter het stuur een rijkspolitieman. Die kon de timmerman nog een tweede bon geven, omdat zijn auto op twee gladde achterbanden reed. "U reed met een tamelijk hoge snelheid dat kruispunt op" stelde de kantonrech ter aan de hand van het proces verbaal ook nog vast. Dit feit ontkende verdachte ten stel ligste. "Niet ik maar die politie-auto verdachte reed veel te hard en die politieagent LEIDEN Het bestuur van de B* oningbouwvereniging Tuinstad- P* Uk heeft zich gisteravond mèt de v den uitgesproken tegen de huur- Bfmonisatie. Men heeft de boek- ouding al opdracht gegeven de aude" huren weer te gaan bereke- 9 en. ting die voorschrijft dat de huur- harmonisatie nu definitief van kracht is, en welke bedragen er voortaan zullen moeten worden ge vraagd, in de bus glijdt, weet men nog niet. Met dit besluit eindigde een woe lig begonnen vergadering in de Stadsgehoorzaal. Het grootste rumoer verstomde echter toen de voorzitter tydens zyn uitleg van wat de huurharmonisa- tié nu precies inhoudt duidelijk te kennen gaf dat hij het er ook niet mee eens was: "De bedoeling is dat de huren van oudere wonin gen langzaam naar die van de nieu we "peilwoningen" toegroeien. Zo lang de huur van de peilwoning even hard omhoog loopt, zal dat nooit gebeuren. Dat wil dus zeggen, dat we aan de gang kunnen blij ven met het betalen van harmoni satie". Het bestuur merkte overigens wel op. dat het grootste deel van de be woners niet had gereageerd toen men door middel van een cir culaire vroeg of men voor of tegen de harmonisatie was. "De minister gaat ervan uit, dat 't geen reactie be tekent, dat men tegen de harmoni satie is, zodat we toch in grote meer derheid tegen zijn. Maar het is hier weer duidelijk, dat er wijkcomité's moeten komen, die kunnen zorgen d"t men wel reageert, en dat er een mogelijkheid voor het bestuur is om het contact met de bevoners le vend te houden". De aanvankelijk door het be stuur genoemde mogelijkheid om via de huuradviescommissie te pro testeren tegen de harmonisatie leek de bewoners weinig zoden aan de dijk te zetten. "Als Je daar komt sta Je tegen een muur te praten. Er zijn mensen van ons langs geweest, maar ze begonnen daar met te zeggen, wel betalen, en pas daarna konden we praten". kerde hij het rechtscollege. "Nau welijks te geloven", repliceerde de rechter. Wat die gladde banden be trof. Er lagen twee nieuwe banden klaar om te monteren. "Dat ver haal horen wij maar al te vaak ver tellen", zo reageerde de rech ter hierop. Mede, omdat verdachte geen blan co strafregister had (snelheidsover tredingen) eiste de officier twee geldboeten van 80 subs. 16 dagen. De verdachte vond dat "te hoog, maar de kantonrechter dacht er an ders over. „U beging twee gevaariy- ke overtredingen en verdient daarom twee flinke boeten", deelde hij ver dachte mede en vonniste geheel con form. Toen een 19-Jarige monteur uit Leiden op de 5 Meilaan met een door hem bereden motorrijwiel door een politieman werd aangehouden bleek, dat hij niet in 't bezit was van een rijbewijs en geldig kentekenbewijs. "Ik was Juist van plan de andere dag een oefenvergunning aan te vragen en het kentekenbewijs op mijn naam te laten overschrijven", deelde hij de kantonrechter mede. "Ook Uw pad was dus met de gebruikelijke goede voornemens bezaaid. Jammer, dat ook U die voornemens te laat ten uitvoer bracht", zo luidde hier het rechterlyk bescheid. De officier vond beide overtredin gen bijzonder ernstig en eiste twee geldboeten van respectievelijk 75 en 50 subs. 12 dagen en vroeg hier op aansluitend teruggave van de in beslaggenomen motor. "Bedenk wel, dat U er beslist niet op mag rijden voor U een oefenvergunning bezit", waarschuwde zy verdachte tot slot nog. de verdachte wel eens weten. "U houdt kennelijk van marschande- i", merkte de kantonrechter op al- ens verdachtes "vrijwillige af stand" af te wijzen. Zijn vonnis luidde uiteindelijk: een geldboete van 150 waarvan ƒ.75 voorwaardelijk met een proeftijd van twee Jaar alsmede de geelste boete 50 en teruggave van het mo torrijwiel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3