Oranje nooit door het behang "Jan was nooit zo agressief" Lippizaners 400 jaar in de Weense rijschool Koningshuis zit goed in Geleen Najaar zorgt voor groot contrast Symbool van vergane Donau-monarehie PAGINA 4 VARIA MAANDAG 9 OKTOBER 19) Steekpartij in Alphen ALPHEN AAN DEN PvIJN „Jan was nooit agressief. Hij dronk niet, omdat hij tnaagpatiënt is. Hij zou zelfs een kip niet de nek hebben kunnen omdraaien'. Geëmotioneerd kwamen vanochtend deze woorden uit de mond van de vrouw van de man, die gisteren het dodende mes hanteerde. „Het is voor mij onbegrijpelijk", zegt ze. „De man nen gingen altijd goed met elkaar om en hadden nooit woorden. Vo rige week zijn we nog een paar dagen bij ze geweest. Ze hadden geen geld en die vóór kinderen van hen moesten tenslotte toch ook te eten hebben? Rinus en Jan hebben toen samen aan een auto liggen sleutelen en nu gebeurt dit. het is verschrik kelijk". terug tot dat mijn man vrij is. Tol die tijd blijf ik wel bij mijn schoon ouders. In dat „lege" huis heb ii niets te zoeken". Zij zegt met overtuiging: „Wij heb ben de moeilijkheden beslist niet ge- zocht. De mannen hadden, voordal Westerhof naar ons toe kwam, rus tig in een cafeetje zitten praten. ineens worden we een kwartier late overvallen. Ik dacht dat hij gezellij een kop koffie kwam diinken, maa al snel bleek, dat dit niet het geva was. Als Rinus een borrel had ge dronken was hij bijzonder agressief Geleen Voor de 69-Jarige Fran- ciscus Thomas Micheil Haldermans- uit het Limburgse Geleen is het iedere dag Koninginnedag. Zijn klei ne huisje in de Florisstraat is één levend schilderij van het Huis van Oranje. Van de binnenkant van de voordeur tot de binnenkant van de achterdeur van het bovenkamertje tot de kelder. Alles in zijn huis is volgeplakt met foto's, kaarten en knipsels van het Oranjehuis. Frans Haldermans, een invalide ex-schil der, leeft voor die hobby. In 1954 is hij van een trap ge vallen. Sindsdien is hij ernstig in valide. Na acht operaties werd het hem duidelijk dat hij nooit meer zou werken en een groot deel van de dag in bed zou moeten blijven. En zo kwam de dag dat het bloe- metjesbehang plaats ging maken voor afbeeldingen van het konink lijk huis. De eerste „Het was om precies te zijn op 10 september 1965. Prinses Beatrix bracht met Claus met wie ze toen nog verloofd was. een bezoek aan Maastricht. Er 'stond toen een foto in de krant. Die heb ik uitgeknipt en boven mijn bed gehangen". Sinds die dag is Frans Haldermans met zijn unieke verzameling begon nen. „Ik moest van de dokter ook wat oefeningen doen met mijn han den en vingers. Toen ik dus foto's en knipsels ging verzamelen dacht ik meteen dat het een leuke oefe ning was. Ja, zo is het eigenlijk ge komen". Toen prins Willem Alexander ge doopt werd was Haldermans al een flink stuk op weg niet zijn collectie. Langzamerhand kreeg men in huize „oranjebehang". Alle foto's worden voordat ze op het behang een plaatsje krijgen voorzien van keuri ge randen van oranje crépe-papier. „Nachten heb ik daar aan gewerkt. Ik slaap soms slecht; dan sta ik maar op en ga met mijn hobby aan de gang". Audiëntie Het resultaat is één groot koningin- nehuis. Lachende prinsjes, skiënde prinsessen en zwaaiende koningin nen, geven audiëntie bij Halder mans aan de muur. Het is zijn gro te wens om eens een van zijn dage lijkse koninklijke gasten in levende lijve te mogen ontmoeten. Als hij de namen van al die prinsessen en prinsen opnoemt vergeet hij nooit er „Koninklijke Hoogheid" voor te zeggen. Als zijn gasten zo oneerbie- ding zijn dat wel te doen verbetert hij ze meteen. ..Iedereen is mij even lief. Prins Claus is zo'n vent (duim omhoog» net als prins Berhard. Het klinkt misschien overdreven maar als een van hen iets naars overkomst heb ik er gewoon verdriet om. Toen ik hoorde dat prins Hugo uit Spanje was gezet heb ik bijna drie dagen niet gegeten". Etalage In validen ge ld De koninklijke verzamelaar bekos tigt alles van zijn invalidegeld. Hij vindt het heel gewoon dat hij van die nog geen vierhonderd gulden per maand een groot deel afstond het huwelijkscadeau voor prin- Beatrix. Van datzelfde geld spaart hij ieder jaar een bedrag voor alle prinsjes een cadeautje te kunnen kopen. „Elke keer is het wat anders. Vorig jaar waren het horloges, dit Jaar ipeelgoedvliegtuig j es". Er gaat ook geen verjaardag voorbij of uit huize Haldermans wordt een felicitatie gestuurd naar de jarige. Altijd komt er een dankbetuiging terug. Die natuurlijk meteen naar het behang verhuist. Mevrouw N. Francken die al ruim 25 Jaar Frans Haldermans werkt als huishoudster, helpt hem bij zijn hobby. „Ik zou nu zelf ook geen ander behang meer willen. Dit ls toch uniek, zegt ze. „Het is niet eens te koop". Om ook de voorbijgangers in de straat van zijn hobby te laten mee genieten heeft Haldermans enkele platen voor de ramen gehangen, 's Avonds verlicht een klein lampje de koninklijke idolen in hun etalage. Wat er later met zijn verzameling moet gebeuren weet Haldermans nog niet. „Ik heb prins Bernhard onlangs nog een brief geschreven hem gevraagd of hij er later r wil zorgen dat alles bij de prinsjes terechtkomt". Koningsgezind bij Haldermans zijn dat altijd geweest. „Dat zit ge- on in mijn familie. Mijn vader s bij de Gele Rijders en ik heb zelf nog bij Koningin Wilhelmina op wacht gestaan." Twintig jaar zonder rijbe wijs gereden WAGENINGEN (ANP» De Wageningse kantonrechter mr. A. C. van den Brand heeft de 53-jarige Oosterbeekse markt- ïandelaar Gerard O die twintig jaar zonder rijbewijs achter het autostuur had gezeten veroor deeld tot een boete van f 1000, waarvan f750 voorwaardelijk en vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Hij was bij een routinecontrole tegen de lamp gelopen. Twintig Jaar geleden heeft de markthandelaar door langduri ge ziekte verzuimd om zijn rij bewijs te verlengen. Later had hij geen geld om opnieuw exa men te doen. Op den duur be oefende hij het rijden zonder rijbewijs als een soort sport. Twee plaatjes die een aardig trast vormen. Langs de kust was het als gevolg van het fraaie najaars weer bijzonder druk. In Amsterdam werden de poorten van de Jaap Eden-ijsbaan geopend en bond de Jeugd voor de eerste maal de gladde ijzei'S onder. Op de boulevards in Noordwijk en Katwijk heerste een grote drukte en de parkeerterreinen dicht bij de bad- centra waren overbezet. Ook op de terrassen was het bijzonder druk. Op verschillende punten onstonden in de middaguren langgerekte files. Vlak bij Alkmaar stond op een be paald ogenblik een file van negen kilometer. Ook in de buurt van Spü- kenlsse liep het verkeer vast. Een plotseling opkomende mist in de avonduren vertraagde de ver. keersafwikkeling en legde bovendien het luchtverkeer boven Schiphol lam. Zij beaamt, wat haar schoondoch ter heeft verteld. „Op school was Jan al een rustige knaap", vult zij aan. „Nou hebben die kinderen pas een hoop narigheid van die dijkdoor braak gehad en nu komt dit weer. Ik kan er niet over uit". Jan's vrouw weet ook niet precies hoe alles in zijn werk is gegaan. Zij weet wel te vertellen, dat Westerhof dronken binnenstapte en Jan wilde spreken. Maar die zat juist te eten en zei, dat hij even geduld moest hebben. Toen begon de narigheid. Westerhof gooide de tafel onderste boven en begonnen de mannen te vechten. „Ik ben hard weggerend", zegt de jonge vrouw. „Toen ze buiten verder gingen kreeg mijn man van zijn zus ter een baksteen naai- zijn hoofd ge slingerd. Zij wilde de vechtende mannen ook wel scheiden. Maar naar ik heb horen zeggen heeft Jan niet gestoken. Rinus zou in het mes zijn gelopen. Terwijl hij gewond was heeft hij met de' dolk drie banden van onze auto stukgesneden". „Nou hebben we dat huis aan de Diamantstraat een maand op proef", vervolgt de vrouw, „en nu gebeurt dit. Wat zou die huisbaas wel den ken. Ik ga in ieder geval niet eerder Kwart eeuw bij P&C LEIDEN Maandag 16 oktobe zal de heer L. J. v,d. Hoorn, tot voo kort chauffeur en nu werkz: bij de interne dienst van Peek Cloppenburg NV in Leiden, zijn 25 jarig jubileum vieren. De interni huldiging is van 10.30—11.30, receptie van 11.30—12.00 uur Breestraat 7880. Th. M. Haldermans en zijn huishoudster hij hun behang- hobbby". (Door onze correspondent) WENEN Ze zijn een symbool van de oude keizerstad Wenen zoals de Stephansdom en de Wiener San- gerknaben. Ze zijn de enige en laatste ter wereld, die nog de klas sieke dressuur in ere houden en ze vieren dezer dagen hun 400-jarige jubileum: de Lippizaners, de dan- sehde witte paarden van de Weense rijschool. Hun naam hebben ze te danken aan Lippiza, eens een plaatsje in de Oostenrijks-Hongaarse Donau-mo- i narchie, thans in Italië. Daar werd in 1580 een stoeterij gevestigd voor de schimmels, die keizer Maximiliaan II uit Spanje had laten Overkomen om- zijn -hof in - centraal-Europa luister bij te zetten. Na de Eerste Wereldoorlog werd«n de paarden overgebracht naar Piber, een berg dorpje óp 1600 meter hoogte in de provincie Stiermarken In Piber brengen de Lippizaners, die overigens pikzwart worden gebo- I ren,, de eerste drie en een half Jaar EHBO-brigade I LEIDEN Onder auspiciën van de Eerste Leidse EHBO-brigade begint donderdag in de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat een EHBO- cursus, die tot medio februari zal du ren. Onder leiding van dokter J. G. de Bruijn en de heer A. Immink zul- lép, de cursisten in twaalf geheel op de praktijk afgestemde lessen worden opgeleid., voor het eenheidsdiploma. Ve.el aandacht zal vooral besteed worden aan ongevalsituaties in en rond'woningen, kantoren en fabrie ken. Inlichtingen en opgave voor deelneming bij het secretariaat van de brigade, Turkooislaan 98 te Lei- I den. van hun leven door. Die tijd is es sentieel voor de gezondheid van hun hoeven en voor een optimale ontwikkeling van hun lichamelijke conditie. Deze zomer kon men 200 hengsten zien rond razen op de groene berghellingen. Hengsten Tegen hun vierde verjaardag wor den de beste exemplaren uitslui tend hengsten uitgezocht om in de rijschool in Wenen te worden opgeleid. Op dat tijdstip zijn ze al 12 tot 15.000 gulden waard. Hun vorming tot perfecte showpaarden verloopt in drie etappes. In het eer ste jaar leren ze het rechtuit-rijden volgens de drie basisvormen. Daar na volgt de campagne-school, die alles omvat wat voor het militaire rijden nodig is, zoals draf, galop en de zijpassen zoals schouder-naar - binnen, travers en renvers. Al met zeseneenhalf jaar de Lip- pizaner is inmiddels sneeuwwit ge worden begint de echte hoge school: plaffe, passage, pirouette en boven de grond: levade, kapriool en courbet te. Voor deze laatste fase komen alleen de zeer begaafde paarden in aanmerking. In totaal is slechts vijf hengsten treden tegelij- 60 Lippizaners in de rijschool voor deze sprongen geschikt, maar slechts vijf hangsten treden tegelij kertijd op, de andere worden nog opgeleid. Tussen zijn negende en 20ste Jaar verkeert een Lippplzaner in topvorm en kan hij een perfecte beheersing van zijn musculatuur bereiken. Kritici hebben de Spaanse rijschool herhaaldelijk dierenkwelling verwe ten. Overste Handler, die sinds 1964 de leiding van de rijschool in han den heeft, repliceert dat steeds door erop te wijzen, dat zijn Lippizaners nooit iets moeten doen wat tegen hun natuur Indruist. Alle klassieke passen en sprongen worden afgeleid Een Lippizaner in de barokke r van het spel van de Jonge paarden in de wei. „Als een paard in zijn overmoed in de wei rondspringt, kun je vaak een onberispelijke courbette bewonderen", aldus over ste Handier. Barok De Lippizaners treden eenmaal in de week op in de barokke rijzaal van de Hof burg, het oude keizerlij ke paleis in het hart van Wenen. De zaal werd ruim 200 jaar geleden onder keizerin Maria Theresia door de Jonge balmeester Fischer von Erlach gebouwd. Hij heeft de afme tingen van een vorstelijke balzaal, is in wit en goud uitgevoerd en wordt door kristallen luchters ver licht. De paarden dansen op mu ziek, de klassieke oefeningen op ijzaal van de Hofburg. walsen en marsen, de symfoni nummer 40 van Mozart voor de p« de deux, het Boccherini-menuf voor de dressuur aan-de-hand. In september 1572 werd de Spaans rijschool voor het eerst in een ooi konde genoemd. Ter ere van he 400 Jarige bestaan begonnen d« maand in de Hofburg de jubileum voorstellingen. Paarderiminnaars u de hele wereld zijn overgekome om met Wenen en heel Oostenrij het feest van de dansende Lippis ners te vieren. Een stuk aristocrat! sche traditie heeft zich ook in hf atoomtijdperk ongebroken kunne i waarmaken. Als Keizerin Man Theresia in de ereloge van de mt nège de feestvoorstelling zou bijwo nen, zou ze niet kunnen weten dl we thans het jaar 1972 schreven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4