Vlarinierskapel komt naar ie Leidse Groenoordhal Bezwaren tegen levering LDM-water aan Rijnstreek Brandweer naar baby zocht Honderden op pad bij Hutspotwandeltochten REÜNIE 4 R.I. SCHOOLZWEM- WEDSTRIJDEN SUCCES VOOR JUDOKA'S Kerk in Merenwijk DISCUSSIE OVER GEWESTVORMING IN PRAETHUYS WEEKEINDE PLATTELANDS JONGEREN AANDAG 9 OKTOBER 1972 AlDEN/HENDRIK IDO AMBACHT De Leidse Dl oenoordhal is sinds haar ingebruikneming het middel van vele discussies. Niet in de laatste plaats achter- door het spook van de negatieve cijfers op de balans, >rdt op alle mogelijke manieren geprobeerd de hal méér laten zijn dan alleen overdekte veemarkt, sporthal en 4derkomen voor de Leidato. De vele muziekliefhebbers Leiden en omstreken zullen in de toekomst kunnen mee- Êisfiteren van deze immense ruimte, wanneer de grootse 9 inifestatie op 27 oktober een succes wordt. 'o p die avond ls namelijk de Marl- rskapel der Koninklijke Marine be de Groenoordhal met een lykramm voor - elck - wat - wils: populair-klassiek concert yh een uur, daarna een muzikale e, w-non-stop, en tenslotte een bal jén uur 's nachts. Om alvast de r te proeven ben ik vorige week Hendrik Ido Ambacht geweest, vriendelijk dorpje onder de rook Dordrecht, waar op één en de alde dag 'n respcetabel aantal open de gebouwen en publieke wer- gebruik werd genomen. Hier- er bevond zioh ook een sporthal, 1 werd ingewijd door de Mariniers- iel, met bijna hetzelfde program- als dat voor de Groenoordhal. et promenadeooncert opent met If are and Soliloquy van Sharpe, ®!jna men overgaat naar Leonard osteins ouverture Candide, die e fc doet denken aan muziek uit de V( rt; Side Story. Dan volgt een kla- 'h itconcertje van Weber, met als onderheid, dat dit niet door één, 'A u: door liefst vijf klarinettisten wordt gespeeld. Het vierde is de New Barock Suite van >ns, barok-achtige melodietjes, een up-to-date achtergrond- ijk ïdje. Het bij het grote publiek zo Jefde Finlandia van Sibelius be- voorprogramma. - tmuntend kwaliteit van de uitvoering was H. I. Ambacht uitmuntend. De rthal daar had een enorm droge waardoor elk instrument inderlij'k hoorbaar zou zijn ge- de Mariniers niet zo'n rte eenheid hadden gevormd. In ijkere akoestiek van de Groen- Ihal zal waarschijnlijk vooral andia een imposante indruk ach- aten. grote muzikale show na de pau- liedt een wervelend, afwisselend ramma. Uit het orkest komen nu groepjes naar voren, dan weer sten. Men hoort klassieken in een ern jasje, zigeunermuziek door strijkje, operette, tophits, ege- ADVERTENTIE HORLOGES mooiste en de ruimste ceuze, in de allerbeste merken. IEIKO - ETERNA - CERTINA 1ITIZEN - PRISMA - LASITA UNGHANS - EWE - ANCRE /oor f 39,50 heeft U bij ons al n echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. v. d. Water arlemmerstraat 181 - Leiden REDUCTIE VOOR ONZE LEZERS Voor lezers van het Leldsch en Alphens Dagblad kosten de kaarten voor het optreden van de Marinierskapel in de Groenoordhal op 27 oktober geen f7.50 maar f6. Wilt u van die anderhalve gulden korting profiteren, koop dan uw kaar ten bij onze kantoren Witte Sfiogel 1 in Leiden en Juliana- straat 19 in Alphen aan den Rijn. Van nu af zijn kaarten verkrijgbaar. LEDEEN De traditionele Leid se Hutspotwandeltochten, die zater dagmiddag voor de veertiende maal onder auspiciën van de Leidse Wan delkring werden gehouden, zijn we derom een groot succes geworden. Toen de laatste verenigings- groep vanuit de Romanuszaal aan de Lange Mare was afgemarcheerd konden de heer J. van 't Slot (al gemeen marsleider) en diens assis tenten tot hun genoegen vaststelden, dat ditmaal weer honderden wande laars over de afstanden van 5, 10, 15, 30 en 40 km op pad waren. lander blaasmuziek, dixieland, gou we ouwen, James Last en een selec tie uit Hair. Niet te vergeten zijn de solistische virtuozen op xylofoon en fluit (Peace Planet), de dixieland- groep zal tenslotte ok zorgen voor de muziek tijdens het bal-na. De Marinierskapel der Konlnlijke Marine bestaat nu 27 jaar, en is de na-oorlogse voortzetting van de Staf- muaiek d'er Kon. Marine, die ruim 75 jaar heeft bestaan. De eerste di rigent, of in dit geval de officier di recteur was Gijsbert Nieuwland, die later terechtkwam bij het Promena de Orkest van de radio. Hij is degene LEIDEN De traditionele reünie van beroeps- en vrijwillig dienende onderofficieren van het voormalig 4 R.I. werd zaterdag gehouden. Het was de organisatoren ditmaal ge lukt om een aantal „nieuwe" ge zichten, onder wie wethouder Ham, in de Morspoortkazerne bijeen te brengen. Na een rondleiding over het kazernecomplex kwamen tijdens het borreluur in Huize de Vree burg" de sterke verhalen los. Een maaltijd in Nieuw Minerva besloot deze geanimeerde reünie. geweest, die de kapel van niets tot internationale vermaardheid op- werkte, en haar een eigen sound heeft gegeven. Toen hij dan ook in 1957 de dirigeerstok overdroeg aan H. C. van Lijnschoten, kon de mari neleiding aan de nieuwe directeur geen betere taakomschrijving geven dan: "het peil waarop de kapel thans staat, te handhaven en zo moge lijk te verbeteren". In 1964 gaf Van Lijnschoten de leiding over aan Jo hannes P. Laro, die negen jaar kla rinettist in de kapel was geweest, en daarna aan het hoofd stond van de Johan Willem Friso-kapel. Platen De Marinierskapel heeft bijna 300 grammofoonplaten gemaakt, waar van er ruim 2V2 miljoen over de hele wereld zijn verkocht. Niet alle pla ten van d'e kapel komen op de Neder landse markt: zo heeft zij een speci ale instrucbieplaat gemaakt voor de ontelbare High School Bands in de Verenigde Staten. De Olympische hymne en Olympische Mars voor de Spelen in Tokio werden dagelijks in de uitvoering van de Mariniers dage lijks aan het begin en einde van een Olympische dag ten gehore gebracht en via alle radio- en tv-stations over de gehele wereld uitgezonden. In 1969 werd de kapel door Phonogram onderscheiden met de Gouden Tulp. Dit alles in ogenschouw genomen, belooft het muziekfestijn van vrij dagavond 27 oktober iets zeer bijzon ders te worden. Het Leidsch/Alphens Dagblad heeft dan ook gemeend, aan de feestvreugde bij te moeten dra gen: de lezers van ons blad kunnen deze manifestatie bezoeken t€ een gereduceerde prijs. R. G. HARMS LEIDEN Gistermiddag werden in sporthal Overbosch in Den Haag de Jaarlijkse Judokampioenschappen van Zuid-Holland voor adspiranten en Junioren gehouden. Twee pupülen van trainer-coach A. v. Polanen, Pe ter Go en Henny Pleizier, hebben daar voor successen gezorgd. Go werd kampioen by de adspiranten midden gewicht en Pleizier bU de zwaarge wichten. Go wist op overtuigende wyze achtereenvolgens C. Duivestein, H. v. RUn, L. Baas, H. Ouwersloot tenslotte in de finale de gevaarlijke Aalders (Vlaardingen) te verslaan ei daarmee kampioen te worden. Op zondag 22 oktober zullen Plei zier en Go aantreden tegen de ove rige districtskampioenen om de lan- deiyke Judotitel, eveneens in Over bosch te Den Haag. der tochten worden uitgereikt, be trekking op de traditie rond Leiden® ontzet. Ditmaal konden alle deelne mers (uitvallers waren er niet) aan him unieke verzameling wederom 'n kunstprodukt toevoegen t.w. 'n wand- bordje met de afbeelding van een stadsmuur met kantelen. De deelne mende groepen (een zeventiental met 'n totaal van ruim 400 leden) werden met wandtegel (met dito afb.) be loond. De deelnemende verenigingen waren ditmaal „D.E.S.", Gouda, .Pijnakker", Pijnakker, Blut Stars" Hoogvliet „Blauw Wit" Ber- kel, „Sint Ludwina-Gidsen" Lange- raar, „De Paddestoel", Waddinxveen, „Eigen Hof" Rotterdam, Jeugd groep wijk 5" Den Haag, „Warmon derhek", Warmond, „St. Aloy- sius", Zoeterwoude, „Quick Steps'*, Alphen a. d. Rijn Sparta" Leider dorp, „Vormingscentrum", Zuid- West" en „W.I.K.", alls uit Lelden. E.HB.O. assistentie werd ditmaal verleend door leden van de Leidse af deling van de Kon. Ned. Vereniging V. EHB O. LEIDEN De oecumenische kerk diensten in de Merenwük, die iedere zondag totnutoe in de kantine van Elementum werden gehouden, zullen met ingang van a.s. zondag in het vervolg plaatsvinden in de aula van het onlangs klaar gekomen scholen complex. In deze openingsdienst, die om tien uur aanvangt, zullen ds. H. Hortensius en pastoor J. A. A. van Well voorgaan. LEIDEN Een onderwerp dat i en PvdA-er Cees Waal uit Leiden in vele mensen en instituten in Neder- het Praethuys in de Vrouwenkerk- land aangaat is de gewestvorming, i koorstraat in discussie over dit on- Sommigen zien het als ideale toe- derwerp. stand, anderen vrezen het verlies van I De ontwikkeling van Leiden stag- de zelfstandigheid van kleinere ge- neert door gebrek aan bouwgrond meentes. De gewestvorming is een voor woningbouw LEIDEN In het Zweilandbad zul len op 16 en 17 oktober schoolzwem- wedstrqden voor leerlingen van g.l.o. meentes De gewestvorming is een j voor woningbouw en industrie. De r M7I heet hangijzer geworden. Donderdag- beter betaalden en de grote bedrijven avond om acht uur gaan twee raads- i vertrekken naar andere streken j leden, PC-er Harry Smith uit Lisse waardoor de financiële positie van Leiden steeds meer wordt aangetast. De centrumfunctie ten opzichte van de omliggende gemeenten komt in het gedrang en do randgemeenten worden gedwongen zelf voorzienin gen te treffen die wel eens een te zware last zouden kunnen worden. Leiden wordt door de achteruitgaan de ontwikkeling, steeds meer een ghetto van minderdraagkrachtigen. De randgemeenten verliezen hun economische hart, waardoor het ge bied, door grote versnippering van bestuurskracht, in verval zal raken. Dat er meer moet worden samenge werkt is duidelijk. Maar hoe? Is ge westvorming wel zo ideaal? HILLEGOM/LEIDEN Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond organiseerde zater dag in Treslong te Hillegom de tweede Nationale Huisvromvendag. Overal uit het land waren turnsters naar Hillegom gekomen om hun kunnen te tonen. Daarbij waren ook twee Leidse clubs Nieuw Brunhïlde en Excelsior. Na een gezamenlijke volksdans gaf Niemo Brunhilde een demonstratie met touw en lint op muziek uit de musical Hair. De heren van Excelsior, ge deeltelijk gekleed in voor-oorlogs kostu um, gaven een uitvoering op de lange mat ten beste. (Foto Jan Holvast) (Vervolg van pagina 1) Nog een beeld van de brand in de Leidse Rijnstraat, waarbij zondagmorgen vroeg twee mensen om het leven kwamen. De brandweer had de op de zolderwoning omgekomen man snel gevonden-, hij lag in bed. Langer duurde het zoeken naar de tien maanden oude baby Jogita, het enige dochtertje van de heer en mevr. Oedit. In een verstikkende rook en onder gebla kerde balken zocht de brandweer naar het meisje, dat ten slotte levnloos op de vloer werd aangetroffen. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De afdeling Zuld-HcAa land van de Chr. Plattelands Jonge ren Organisatie houdt op 28 en 29 oktober in het Jeugdbititencen- trum „De Korte Vliet" een weekeind® waarin gesproken zal worden over het thema „Is 't nüjn leven, at niet.Dokter H. Bakema en da. G. van Loenen uit Leiderdorp zul len dit thema inleiden om daarna met de Jongeren in discussie te tre den. Zaterdagavond wordt een spel zonder grenzen opgevoerd. De zon dag is gereserveerd voor een huis- dienst, diverse spelen en 's avonds een strandwandeling. Voor dit week einde kan men zich aanmelden by het secretariaat Prins Hendrikstraat 111 te Alphen aan den Rijn. Opmerkelijke eerste ronde schoolschaak- competitie LEIDEN In de eerste voor-ronde van de schoolschaakcompetitie deed zich het opmerkelijke feit voor, dat by iedere wedstryd, zowel in poule A als in poule B. twee partyen in re mise verzandden. Een grote uitzon dering op deze regel vormde het tref fen tussen de scholengemeenschap Katwyk en de MTS aan de Schu- bertlaan in poule A. De MTS, een nieuwe verschyning aan het school- schaakfirmament, moest al haar ko ningen inleveren. Biykbaar hebben zy enige aanpassingsmoeilijkheden. Het Fioretti College heeft een grote aderlating ondergaan, want het zwakke Louise de Coligny kwam zelfs tot een gelukspel. Daarmee werden Katwyk en het Rynlands Lyceum di- rekt tot de grote favorieten voor de finale gebombardeerd. Het Runlanda Lyceum startte met een niets verba zende 1—5 zege op de Pedagogische Akademie. In poule B was het Christeiyk Ly ceum Alphen de enige, die geen twee remises toestond. Opponent Rem brandt Lyceum mocht in zyn han den knypen met zyn remise aan het eerste bord. De eerste bordspeler van Alphen bood in een betere stand re mise aan. daar hy bang was op tyd te verliezen. Dat de scholengemeen schap Zuid-west sterteer is geworden, ondervond het Visser 't Hooft Ly ceum aan den ïyve. Toch kwam laatstgenoemde met een 2—4 over winning uit de bus. Ook- Bonaven- tura startte met een zege. Het Ste delijk Gymnasium toonde zich met 15 een wat al te gewillig slacht offer. De uitslagen van de eerste voor ronde luiden Poule A: Pedagogische Akademie RÜnlands Lyceum 1—5. Louise de Co ligny—Fioretti College 3—3. Chr, Lyceum Katwyk—MTS 6—0. Poule B: Stedelü'k GymnasiumBo- naventura 15. Chr. Lyceum Al phenRembrandt Lyceum 5H Scholengem. Zuid-westVisser 1 Hooft Lyceum 24. LEIDEN Het comité „Waak zaamheid drinkwater." rayon Lei den en Zuid-Holland-Noord, heeft in drie adressen aan de Leidse raad ge protesteerd tegen het plan van de Leidse Duinwater Mij. om drinkwa ter te gaan leveren aan de Rijn streek. Het comité verwacht, dat dit voorstel vanavond in de gemeente raad aan de orde komt. In de adressen zegt het comité, dat de LDM in de eerste plaats moet zorgen voor deugdelijk drinkwater in Leiden en omgeving. Levering aan Heineken (via de Rijnstreek) bete kent, dat voor elke liter bier twintig liter Leids water nodig is. Het staat niet vast waar die müjoenen kubie ke meters vandaan moeten komen. Het comité stelt: Het Leidse water is nu reeds slecht. Wanneer het z.g. Wijde Aa- plan niet zou kunnen doorgaan (95 procent zekerheid zegt de L.D.M. maar 95 pet. is nog steeds geen 100 pet.) zou Leiden aangewezen zijn op Rijnwater als infiltratiewater. Om trent de verzadiging van de duinen met de Rijnwater-giften plaatst de wetenschap slechts vraagtekens. Het gaat verder om een contract van minimaal tien Jaar. Omdat het Sint Elisabeth Ziekenhuis straks ook van het Leidse Rijnstreek-water ge bruik moet maken, vragen we beide zaken gescheiden te willen zien en uiteraard het Elisabeth Ziekenhuis wel te verzorgen, maar omtrent Heineken eerst volledige zekerheden te hebben. Daarbij komt, dat de gemeente raad feitelijk de L.D.M. vrij man daat zou geven om eventueel ge fluorideerd water te leveren aan al die Rijnstreek-gemeenten, die de fluoridering van drinkwater ln raadsbesluiten hebben afgewezen. Dan zou eenzelfde situatie kunnen ontstaan als Amsterdam/P. W. N./ Aalsmeer, enz. waarbij in Leiden een naamloze vennootschap demo cratisch genomen besluiten zou kun nen torpederen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3