Bewoners breken straat op Wordt 3 oktober getorpedeerd Guernica professioneel op de planken gezet Onze kinderen willen spelen zonder levensgevaar Vier inbraken LEZERS SCHRIJVEN Wijn proeven een doodernstige zaak MAANDAG 9 OKTOBER j LEIDEN ,JDie kleintjes lopen hier levensgevaar. Het is onvoor stelbaar zo hard als die auto's door dat kleine straatje heen rijden. Tot vrachtauto's en les- wagens toe. terwijl ze hier hele maal niet doorheen hoeven". Een moeder uit de De la Reijstraat legde vanmorgen even uit waar om de straatstenen voor haar deur in wanorde door de straat lagen. Gisteren hebben ouders en LEIDEN In het weekeinde is op vier plaatsen ingebroken. In een kantoor aan de Waardgracht werd een brandkast met geweld vernield. Buit f 7000. In een woning aan de Mahlerstraat werd een enorme ra vage aangericht bij het zoeken naar geld. Dat werd overigens wel gevon den: in portemonnee's en spaarpot ten f 540. Uit een woning aan de Atjehstraat werd een kleurentele visietoestel meegenomen. De kantine van Lugdunum werd bezocht. De in brekers maakten bij het vernielen van. de jukebox en het flipperappa- raat voor f 70 buit en voor f 200 schade. kinderen uit het smalle, hofjes- achtige straatje achter de Mors- weg het verkeer radicaal uit de straat geweerd. Over een lengte van een meter oj vijftien werd de straat opengebroken, er werd een spandoekje achter gehangen en klaar was het protest. Nu maar wachten tot de gemeente een paar paaltjes aan het einde van de straat neerzet. „Er mogen hier best auto's van de bewoners ge parkeerd staan, maar die men sen die geen zin hebben om op de Morsioeg te keren razen hier met een rotgang doorheen terwijl de kinderen zitten te spelen. En er wonen nogal wat kinderen in de straat. Ats er aan het begin een bordje „dood lopende straat" komt en aan het eind twee paaltjes dan zijn toe te vreden", zegt de verontwaardigde moeder, die samen met haar buren zal doorstrijden. Ze ziet haar kinderen liever niet verplet terd onder de wielen van een ge makzuchtige automobilist. Burgerlijke Stand van Leiden Geboren: Patrick C. W. d. Burg. Valenitijn W. z. v.. W. F. 'egman en A. A. Harte velt. Jeltje W. F. Nlcolai en W. Broersma, Maria J. J. d.v N. d. Oever Beekiun, Bastiaan A. z. v. H. j de Haan en C. J. J. Duilves, Biina 3 maanden evnr M^von*. J lliauiiuoil Richard O. z. v. H. J. R. Slraonis en M. J. C. Slootjes. Ondertrouwd: H. L. Pennenburg L. Perfors, W. Troost, f Snijders, v. Gullk en J. A. de Kreek. D. A. Avenarius en J. J. Bollen. S.. H. M. Bern en W. H. Vos. A. Bos en I. M. C. Hoffmans, F. T. Brouwer en H. M. J. Llppits. H. Choufoer en S. A. Slimmers. H. W. C Couzijn en M. Coree, A. R. Frauenfel- der en M. Dell kers, B. J. M. Grlppe- ling en J. E. M. Heetwinkel, A. Gui- eouni en C. P. de Vink, B. v. Houten en L. Weeda, W. A. v. Houwellngen na ongeluk overleden LEIDEN De 38-jarige Leidenaar B. Velthuijzen uit de Leemansstraat is in het Academisch Ziekenhuis overleden tengevolge van verwondin gen. die hy op 18 juli opliep. Hij werd toen op zijn bromfiets aange reden door een auto. Bij de val liep hij hersenletsel en een schedelfrac tuur op. Maandag Swenschuur 6 Spiritistisch Genoot schap Psychometrische seance 8 uur Amateurfotograf en vet. Stadhuis (kamer Spreekuur Alg. Burgerlijk Pensioenfonds 2.304.30 i 6 Ruilavond Leidse Eersi siteitsraad 7._ Ch. Soc. Belangen Binnenvestgracht 33 Univer- Oude Singel ;avond Chr. Be- metaalnijverheld Schie Kriek en C. A. M. Dool en M. Winkel, C. C. M. Arnold, A. G. Akse Michel en Anita hebben naarstig meegeholpen bij het opbreken van de straat. Wat is leuker dan met straatstenen spelen? H. E. Schalk. v Vliet. J. Tukker C. J. Leeflang en P. C. Kerkvliet Kleef n W. J. de Graaf, C. G. E. Klijn. Olivier en V. Jambrovlc, A. Plan Je en C Star, A. C. v. Rljsewljk en M. W. Kortekaas, R. L. J. M. Scheerder en M. M. A. v. Deurzen, D. Schoenmaker en M. L. M. Smeding J. I. v. Tol en M. P. v. d. Voort, J. J. G. F. Wlnter- mane en E. G. Simon. Getrouwd: H. J. R. v. Setten en A. Ruhrwlem. B. H. v. Haasteren en Y. Koopman, A. v. Hooidonk Hoogkamer SJardljn e geveld, C. M. Waasdorp Hemert, W. J. SJardljn en W. J. Lan- Bakker (78) Vliet (76) met F. v. d. Blom. A. M 6) gehuwd geweest met M. V. Delft (76) e.v. ;boom, G. de Regt (72) i J. de Graaf (79) e.v. N. Eduard. (Ynlnet fin 'manier. Hij bereikte met zijn KJi. IIUI gClL/Ol- ujke en oprechte" spel, dat de a Op 24 april 1937, laat in de middag, werd het Spaanse stadje Guernica plotseling gebombardeerd. 1654 mensen verloren het leven, 899 raakten gewond en van' de stad was niets anders over dan een rokende puinhoop. Het is 'n gebeurtenis uit de Spaan se burgeroorlog, die de schrijver Fernando Arrabal zo intri geerde, dat hij er een boeiend toneelstuk aan wijdde. Het stuk, genoemd naar de vernielde stad Guernicawerd zaterdagavond door een groep amateurs onder de regie van Jan Verstappen op zeer professionele manier op de planken van het LAK-thea- ter gezet. Het succes van het stuk Is mis- se Burgeroorlog, nog geaccentueerd schien deels toe te schrijven aan de j door het geraas van vliegtuigen en tekst van Arrabal, die een mogelijk- ihet geluid van vallende bommen, heid tot kwalijke interpretatie al bij zorgen voor een goede wisselwer- voorbaat uitsluit. Vast staat, dat de king tussen het gesproken woord en tekst gedegen en rolvast werd over- het absurde gegeven. Ook bijzonder gebracht. Vooral Willem Michiels, treffend was de manier, waarop de die Fanchou. een Baskische boer, boer de waarheid van de burger- vertolkte deed dat op een bijzonde-I oorlog voor zichzelf ln aandoenlijke als ontspannend overkomende, eenvoud verantwoordde. Dinsdag kamerbewoners raadsvrouw 10.301 ^30* Breestraat 19 Sociëteit Bureau 7.308.30 uur nan: Volmolengracht gezinsvragen Welfare-winkel hulsvesting werkende jongeren 7.30 3.30 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr. Eml- gr&tiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Baha'i 8.15 uur nam Petrakerk NCVB. afd. Noord Huis houdelijke vergadering met blngospel Museum van Oudheden Spr. prof. Ch. Maystre over recente opgravingen in de Soedan 8 uur nam. Apothekers De avond- nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Hulp der SOS-dienst SOS-Telefonische (01710)2 HJkbedeD Release derdag ook 15-18 uur. Gezinsverzorging singel 8 tel. 24800 9-11 Wetswinkeltje Juridisch advlesb rechtskundig Adres Leids Volkshuis Apothekers- (behal- bijstand. Is Volksh dijk 33 Openingstilden: dagelijks 10 uur voorm. tot 1 uur nam. (be ve maandag) en donderdagavond 7-9 uur. Dertig september en 3 oktober geslo- Dlenstencentrnm voor 65-plussers Algemene informaties (9-10 uur), Noordeindspleln 2B tel. 40483 Mors- kwartier WIJ kinformatie 9-10 uur); clubs hulpdienst Dilkstraat 2a tel. no 49698 Binnenstad wijk informatie (9- 10 uur): clubs hulpdienst Gerecht 10. 49a tel. 49726 Zeehelden wijk Diverse De dialogen met zijn vrouw, die op vrij erotische passages in de ge- I het toilet is ingesloten door vallend ff m n/7 CCfff sprekken met zijn vrouw, niet sto- gesteente, bereiken voak ongekende CXl f LUxsi/OOCXCf/t/ I bL rend op het publiek overkwamen. Het hoogten in hun beperktheid. Het DEN HAAG De politie Jaagt op een man, die vanmorgen de wacht bij de Israëlische ambassadeur heeft beschoten. Korpsen ln de omgeving zijn gewaarschuwd en er kwamen controleposten langs de uitvalswe gen. Maar tot nog toe is de schutter die ontkwam in een oude auto niet gevonden. De agent stond bij de vijver langs de Groot Hertoginnelaan. Vandaar af houdt hij de achterkant van de ambassadeurswoning aan de Alexander Gogelweg in het oog. De ze is met schijnwerpers verlicht. Vanmorgen om kwart voor vijf hoorde hij een schot. De kogel sloeg in het water van de vijver. 5. en W. Leiden: „Gedrag Kret was niet bedriegelijk" LEIDEN Burgemeester en wet houders nemen aan, dat vragenstel ler Amptmeijer (PSP) na lezing van het verslag van een vergadering 't met hen eens zal zijn, dat voor de Stevenshof polder geen alternatieven onder de tafel zijn gewerkt en dat het gedrag van de wethouder (Kret) niet als bedriegelijk kan worden gemerkt. Zij zeggen dit in antwoord op vra gen van het raadslid over de ge wenste differentiatie in de woning bouw ln de Stevenshof. Volgens het college is er in rapporten van strijd met toezeggingen, die door de wet houder zouden zijn gedaan, geen sprake is. De wethouder heeft niet gesteld, dat er in de Stevenshof uit sluitend sociale woningbouw zal worden gepleegd. rend op het publiek overkwamen. Het was functioneel in het kader van de overige gebeurtenissen (flash backs naar het Spaanse oorlogsge beuren, voorbijtrekkende vrouwen) en een logische afwisseling. De journalist, gespeeld door Steven Beij, maakte aanvankelijk de in druk boven de aardse misère te staan. Het schoonmaken van zijn na gels gaf dat al op sublieme wijze weer. Het verwonderde daarom wat. dat hy in 'n later stadium toch door een officier (David Görtz) werd neer geschoten. Even speelde de gedach te mee van de "ideale toeschouwer", die toch tot de ontdekking moet ko men dat ook hij niet gespaard blijft. De foto's met beelden van de Spaan hoogten in hun beperktheid, leidt in ieder geval geen twijfel, dat Arrabal niet veel woorden overbo dig heeft gebruikt. In elke zin ver telt hij bijzonder veel over de om standigheden van de oorlog en de el lende van de bevolking. De uitwer king van het stuk, zoals we die za- Sneldrukbeclrijf LEIDEN De nieuwe drukkerij Deltabach samenvoeging van twee drukkerijen heeft in het bedrijf op de Hoge Rijndijk een primeur voor Leiden: een sneldrukpers. terdagavond zagen, geeft een hoop vol prospectief aspect bij latere ma nifestaties van dit niveau. A. C. KOEKEBAKKER JR. HILLEGOM Wijn proeven is een doodernstige zaak, oo' al wordt het door amateurs gedaan. Dat bleek gisteravor wel in Treslong in Hillegom, waar de Nederandse slijte een feest organiseerden rond de Franse wijnen. MisschU kwam het nog door de inspanningen van het rijden door mist, die zich als een reusachtige baal watten over het vlak Nederlandse landschap had uitgespreidmaar in ieder get startte het feest met mensen, die er allemaal serieus bij li pen. In de tien stands, waar de wijnen waren te proeven icei gekeken, geroken en geproefd. De wijnhandelaren, die ij eens mochten kijken of ze net zoveel verstand hadden vt hun produkt als de inkopers, konden er niet om lachen. A een wijn erg in de smaal viel trok er even een klein blijt schapje over het gelaat, maar dat was weer weg als de wljfo in het emmertje roas gespuugd of doorgeslikt. "Let eens op geur van die wijn, dan kom je wel van je oordeel terug" "Deze wijn heeft toch wel een goed bouquet" waren van die opmerkingen die je om je lieen kon horen. Dat 7ikr niet allemaal even overtuigend was werd bewezen door i t heren-blindproevers. Zij testten de wijnen in groepjes slechts 86 mensen in de zaal kwamen tot een gelijkluidei d< oordeel. Een oordeel, dat trouwens goed was voor een ori i van de Nederandse wijnproevers, uitgevoerd als vaantje. De uitslag liet overigens ivat lang op zich wachten. Et Dl xoachttijd, die overigens op aangename wijze kon warden g in passeerd. Met een heerlijke fles wijn en artiesten (zoals Th rèse Steinmetz) op het podium. Gastpresentator Hans Zo p beijverde zichdoor er herhaaldelijk op te wijzen, dat er fo rsl was geparkeerd. Niet iedereen trok zich daar wat van at (wie heeft er tijd voor zulke onbenulligheden als je wat leu hebt te doen?) zodat er eenmaal moest worden gewaa t schuwd, dat er ernstige dingen zouden gebeuren. Een omw e nende wide graag zijn garage in, maar daarvoor stond et eendje geparkeerd. Hij liet weten, bereid te zijn een kraa wagen te huren om het wagentje weg te slepen, als. Na een uurtje langer ivachten dan was gedacht mafa dat kwam allemaal door de mistwerd gezegd mochtt v de importeurs dan hun onderscheidingen in ontvangst n men. Namens de Franse ambassade ivas dat een goudtae drinknap, de tass d'or, terwijl de mannen die zich haddte. getoond zoveel van de wijn te weten ook nog werden benoen u tot maitre-conseil en vins de France door een speciaal n** Parijs overgekomen heer. Hij had niet alleen de moeite g*' nomen van een lange reis, maar zich ook nog in een specia &h kostuum gehesen, dat een middeleeuws wijnproef pak heet J te zijn. Na dat gedeelte ebde het feest langzaam weg. Toni E deed met zijn kwartet nog wel pogingen xuat meer menst op het erg beperkte dansvloertje te krijgen, maar e fc lukken deed dat niet. Tenslotte waren er niet alleen de nevi in de deskundige en niet-deskundige hoofden, buiten wacnfa ten ook nog nevels INE HENNEKAC PIETER TAFF1J li, OEGSTGEEST Baha'is uit ge heel Nederland komen zaterdag naar Oegstgeest om in het Gemeentecen trum een dag van muziek, zang en film mee te maken. In gesprekken g< zal de aanwezigen een duidelijk id worden gegeven van wat de gemeenschap inhoudt. De dag 's ochtends om tien uur. WARMOND Zaterdagmiddag heeft kapelaan Mussert (rechts) kennis gemaakt met de mondse gemeenschap. Na zijn installatie, die deken Tervoor en verrichtte, was in 't Treft een bijeenkomst waar de nieuwe pastoor van de St. Mattias-parochie mensen van allerlei W mondse verenigingen ontmoette. De kinderen van de Leerhoevegaven een uitvoering van musical "Het koffertje van meneer Van Dalen". Op de foto van Jan Holvast een ontmoet tussen de nieuwe pastoor en de voorzitter van harmonie St. Matthias, J. J. de Vetter en G, van Tongere, bestuurslid van de harmoniek Verleden Jaar keerden vele Leidse groeperingen zich tegen het toen voorgenomen besluit tot het open- - houden van de winkels en warenhui zen op zaterdag, hetgeen een aantas ting betekende van de 3-oktober vie ring als zodanig en bovendien het winkelpersoneel belette hun 3 okto berfeest te vieren. Het openhouden van de winkels werd door de zakenmensen noodzakelijk gevonden omdat „het de eerste za terdag in de maand was en finan cieel aantrekkelijk". Juist die zater dag werd in de argumentatie be klemtoond Omdat dit Jaar 3 oktober op dinsdag viel, zag het er naar uit dat aktie vóóraf niet nodig zou zijn, omdat aangenomen kon worden dat nu dan LEIDEN Aan de agenda vaj vanavond te houden vergadering de gemeenteraad zijn toegevoegd j wel de zaken gesloten zouden zijn. voorstellen tot verkoop van grond in het wederopbouwplan „Stationsplein e.o." en inzake herziening van het bestemmingsplan Cronesteijnsepol - der. De raadscommissie voor financiën vergadert donderdagmiddag om half vijf in kamer 204 van het stadhuis. De culturele raad vergadert woens dagavond om 8 uur in de Waag. Maar nee hoor, vele zaken en waren- hulzen waren geopend gelukkig werd geconstateerd dat vele zaken ook gesloten waren gedurende de ochtenduren en klaarblijkelijk was nu de dinsdag een financieel aan trekkelijke dag! Maar voorlopig hing het winkelpersoneel weer doelloos rond, want een voorlopige peiling leerde dat 't in vele zaken „angstg stil" was zoals een personeelslid het uitdrukte! Doch met het openhouden van de winkels knaagt de Leidse winkelier ijverig aan hét feest van de Leidenaar Doch ook op andere wijze kunnen er vraagtekens worden geplaatst of de medewerking aan de 3-oktober vie ring spontaan is: er was bekendgemaakt dat gedu rende de tijd dat de optocht zich in de binnenstad bewoog autover keer geweerd zou worden. Niette min is het wéér voorgekomen dat vrachtwagens en bussen dwars door de optochtroute kwamen, wat een bijzonder storend effect te weeg brengt: het ontbreken van maar zelfs èèn vlag in de Steenstraat, terwijl op andere dagen bij de Steenstraat- winkeliers de „steenstraatvlag" niet ontbreekt; het zonder meer gesloten zijnde Burchtcomplex waar elk Jaar vele Leidenaars elkaar ontmoeten in een gezellige sfeer met een leuk orkest. Dan nog maar niet te spreken van de houding van talloze eigenaars van café's en restaurants die gemaks halve hun zaken gesloten houden, daarbij uit het oog verliezend dat juist op een dag als 3 oktober Leiden gast is voor velen van buiten Leiden en optimale service wenselijk is. Wij zijn dinsdag weer prachtig geslaagd met ons „image-bederf"! Als er krachten aan het werk zijn de Leidse bevolking hun feest te torpederen dan zal het noodzakelijk zijn helaas dat akties van ver enigingen en andere groeperingen in deze stad niet alleen beperkt blij ven tot de protestaktie van vorig Jaar! ACTIECOMITÉ 3 OKTOBER Postbus 1020 Leiden Zonde Als men de stad binnenkomt ge beurt dat toch bij de gemiddelde be zoeker meestal bij de Stationsweg of de Stationsstraat. Maar in Leiden wordt dat nu zeker ais onontwikkeld gebied beschouwd gezien de route van de optocht. Een sfeerloze kilome ter over het stationsplein en de Morssingel met zijn onbewoonde hui zen. Het intieme van de festivitei ten in de binnenstad is ook al weg. De binnenstad één dag van het jaar gesloten houden voor het verkeer is niet meer mogelijk. De traditie van het grote drie oktoberfeest. Het is nu alleen een groot kermisterrein. Zonde van de intieme sfeer van vroe ger. Toen deed de hele binnenstad mee. Dat is nu verleden tijd gewor den. J. Hartman Stationsweg 3a, LEIDEN. Lantaarns Sedert drie maanden zijn de lan taarns aam het begin van de Potgie terlaan al stuk. Hoewel diverse bewo ners van dit stuk ongerief bij de Lichtfabrieken hebben kennis gege ven is er nog steeds niets gedaan. Is dat misschien omdat men denkt, het is de Potgieterlaan maar? Regelmatig moet één van de bewo ners, een wijkverpleegster, midden in de nacht weg, of komt zij thuis van een bevalling. Ook de andere bewo ners die vanaf de Haagweg naar hun woning aam de Potgieterlaan moeten lopen zijn blij als zij veilig huids hun woning kunnen gaan. Hopende dat dit schrijve onder ogen komt van diegene Lichtfabrieken die voor het op van dit ongemak verantwoorde!) verwachten wij zeer binnenkort brandende lantaarns. A. van de Reijden, namens de bewoners van de Potgieterlaar VVD: Belasting Met verwondering heb ik blad gelezen over bromfietsbeli Nou laat ze het maar betalen hebben zij ook het recht snelweg te rijden. Men behoef beslist niet bang te zijn dat het tal verkeersslachtoffers loopt. En waarom geen belasti fietsen? Dat zou de schatkisf meer opleveren. Het is toch ongehoord, dat Duitsers ons hebben afgenomfl we dat na al die jaren nog niet hebben.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2