DAF duwt door Hardschuim gebruikt in strijd tegen 'autokanker' TOYOTA 1000 fog stormloop op rijbewijs... TEMPO- 100OP DUITSE WEGEN TWEE LITER VAN DATSUN MEESTERSTUK VAN BMW CHERRY LANGER GEWORDEN Personenauto- RAI in februari 1 OKTOBER 1972 rich dezer dagen ver malen in de publici st. Eerst met de in- Pan de 66, korte tijd de bekendmaking dat Iteit van de fabriek al worden verdubseld ;te met het bericht, peel hechtere samen- jiet de Zweedse Vol len tot stand zal ko- der ls natuurljk niet 0, [kaar te zien. De ver van de capaciteit in kent een niet geringe voor de enige Ne- utofabriek. In auto- °it{jwordt altijd iuto méér, die per dag verlaat, een iiwes- één miljoen gulden >n verdubbeling van de n"" capaciteit van dag zal dus een enor- ig vormen op de fi nal armslag van de Van ion Dat verklaart Iets meer van de vrijage met Volvo. Er komt een zware belasting op de DAF-fa- brieken te rusten, maar zij kun nen niet anders. Born zit thans aan zijn top. Honderdduizend wagentjes per dag is het maxi- i mum, dat met de bezetting van nu kan worden bereikt. Dat ia te weinig. In het binnenland heeft de klad even in de ver koop gezeten, maar die trekt nu weer aan. De export loopt goed. Zij gaat een steeds groter deel van de totale afzet (75 procent) uitmaken. In Eindho ven waar het hoofdkwartier is gevestigd deelt men niet de mening van de futurologen, die voorzien, dat het economi sche leven van de toekomst ge heel zal worden beheerst door een dozijn giganten, waaron der ook enkele kolossale auto- fabrieken. DAF is ervan over tuigd, dat er ook in de komen de Jaren plaats zal zijn blijven voor middelgrote autobouwers. Zoals DAF. Zoals Volvo. Al of niet in samenwerking op tech nische, economische en finan ciële basis. Op deze overwegin gen en op de prognoses, die er op wijzen, dat in Limburg de benodigde werkkrachten zul len kunnen worden gevonden, heeft DAF de Investeringen in Born durven baseren. Overigens kan men deze investe ringen die pas in 1980 afge rond zullen zijn natuurlijk niet scheiden van de modellen- politiek van DAF. Kortgeleden heeft men de 66 ten doop ge houden. Maar terwijl Journa listen uit vele Europese landen naar Limburg vlogen om daar kennis te maken met die 66 kon men in een van de Neder landse autobladen een spiona- ge-foto aantreffen van een auto met een lange neus, die DAF 77 zou moeten worden. In Eindhoven schijnt men niet zo gelukkig te zijn geweest met deze publikatie. Elke zichzelf respecterende auto- fabriek werkt voortdurend aan toekomstige modellen. Nor maal staat er immers vier jaar voor om van de eerste plannen af een model op de lopende band te krijgen. In die tijd doen de fabrieken er alles aan om de bijzonderheden van zo'n model geheim te houden. In de eerste plaats om de concur rentie niet eerder dan noodza kelijk te informeren. Maar ook omdat er nog altijd verande ringen kunnen worden aange bracht. Bovendien zou de we tenschap dat er iets nieuws op komst is de verkoop van een model kunnen schaden. Maar als we er ondanks die Eind- hovense boosheid even van uit gaan, dat ook hier geen rook is te zien zonder vuur, dan kun nen we wel aannemen, dat DAF niet wil blijven stilstaan bij de betrekkelijke kleine wa gens, die zij tot nu toe op de markt hebben gebracht. Een samenwerking met een merk als Volvo, dat men Juist van het tegenovergestelde zou kun nen beschuldigen, zou even eens een Indicatie in die rich ting kunnen zijn. De 66 is echter het vlaggeschlp tot nu toe. Overigens moto risch geen schokkende stap vooruit ten opzichte van de 55. Slechts een paar paardekrach- ten meer. En de carrosserie is behoudens enkele details aan de voorzijde ook niet ingrij pend veranderd. De verrassing zit in de staart, waar een De Dion-achter werd aangebracht. Een voortreffelij ke constructie, die men tot dan toe slechts in 'n aantal duurdere auto's kon aantreffen. Dat daarmee een fikse bijdrage aan een verbetere wegligging werd geleverd hebben wij kun nen ervaren, toen wij in het Duitse Eifelgebergte even de kans hadden de kennismaking met deze DAF te vernieuwen. Te zijner tijd zullen we daar nog wel nader op ingaan. Voorlopig kunnen we rustig con stateren, dat de relatief kleine Nederlandse fabriek zich goed staande houdt in een wereld, die beheerst wordt door grote concerns. Meer dan dat zelfs. Op technisch gebied (we den ken aan de variomatlc en nu weer aan die Dion-achteras) kan men DAF zien als een kop loper. Des te gelukkiger kan men zijn. dat de Eindhovense fabriek in Volvo een partner heeft gevon den, wiens kracht ook meer in de kwaliteit dan in de kwanti teit schuilt. Alle partijen zijn gelukkig. Limburg met de nieuwe werkgelegenheid. De vakbonden, die de versterking van DAF graag zien. En na tuurlijk DAF. dat het zo'n veelbelovend huwelijk heeft kunnen sluiten met een op au- totechnisch terrein zeker niet onbemiddelde bruidegom. Ls een te groot ir we kunnen toch wel de beruchte "roest- zo'n jaar of tien ge- schering en inslag was wtomerken, voor een verdwenen. eel minder geworden, ch kan worden ge- na alle autofabrie- hemel en aarde be middelen te vinden te- "inwendige corrosie", van binnen naar bui- Die strijd is op vele iet succes gestreden, m er in alle au- uimten in de carrosse- t gebruikelijke midde- 'oor de volle honderd wnnen worden be- gen "autokanker". iert het voor het eerst en andere manier. Bij modellen Consul en Granada worden de rechte zij wanden van de laadbak en de vlakke holle ruimten tussen de achterste spatborden en de bui tenkant (by vierdeurs-modellen) met polyurethan-hardschuim be spoten. Dit materiaal vult de mo gelijke schuilplaatsen, waar zich roest vormt, tot de laatste kubie ke millimeter op en dekt die volgens de fabriek absoluut veilig af. Een ander hypergevoelig aangrij pingspunt werd enkele jaren ge leden al door de constructeurs van Ford aangepakt: de omgebo gen onder- en zijkanten van de deuren, de motorkap en het kof ferdeksel. Met de tot die tijd ge bruikelijke middelen zoals zinkstofverf kon men deze roestnesten nooit helemaal goed conserveren. Daarom werd een nieuw procédé ontwikkeld. Een systeem, dat al navolging heeft gevonden. Op de rand van de plaat wordt een speciale kleefstof geplakt, die bij het ombuigen van de kanten en de daarbij ont stane holle ruimte opvult. Daar na wordt de overtollige kleefstof met een speciale spons afgeveegd en tegelijkertijd worden ook nog de kanten met een roestvrij mid del bestreken. Ford-Keulen ls trouwens altijd erg roest-bewust geweest. In 1964 voerde men daar een toen revolu tionaire nieuwigheid in, de z.g. electro-coating. Door heel sim pel gezegd de carrosserie een elektrostatische lading mee te ge ven en door een bak met tegen overgestelde lak te leiden werd een laklaag verkregen sterker en gelijkmatiger ook aan de kan ten en in de holle ruimten dan bij alle daarvoor toegepaste me thoden. Daarnaast krijgt natuurlijk ook het chassis een extra beurt. Elk Jaar wordt er weer meer pekel op de wegen gestrooid. Zonder extra bescherming zou geen auto het langer dan een Jaar uithouden. Nog even en we zitten weer mid den in die heerlijkheden: mist, hagel, sneeuw, ijzel. Met alle be geleidende strooipartijen. Recht streekse aanvallen op de onder kant van elke auto. Maar ook op de andere delen van de wagen. Bij zoveel bescher mende maatregelen heeft de roest dus heel wat minder kans gekregen om te slaan. Maar dan moet de auto niet worden ver waarloosd. Af en toe een beetje worden verzorgd. Niet om de sport van het auto- wassen. Maar om het behoud van de wagen. Want er is nog geen lak uitgevonden, die door Jarenlange sloddervosserij niet kan worden geruïneerd Inks het feit, dat de mass- iorisering vandaag de ;en duidelijk omstreden ls, waartegen steeds meer lider wordt geageerd, zijn nergens bewijzen te en, dat deze motorisering —paan is gekomen. Integen- De Stichting Centraal 6au RijvaardigheidsbewiJ- (de zeef, waar elke aspi- •automobilist doorheen i) komt met het nuchtere getal van 889.000 aanvragen in 1971. Bijna 900.000 perso nen dus. die graag in het bezit zouden komen van een rijbe wijs. Natuurlijk, daar zijn doublures bij. Personen, die twee of nog meer keren heb ben gepoogd het roze papier tje te bemachtigen, maar zelfs als men dat in ogenschouw neemt blijft het een indruk wekkend getal. Het C.B.R. zegt daarbij, dat het aantal nog wel hoog was. maar dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat de stormachtige groei van het aantal kandidaten lang zaamaan begint af te nemen. Ach, ergens moet een verzadi gingspunt worden bereikt. Voor de eerste maal waren er meer vrouwelijke dan manne lijke kandidaten. Maar van de mannen slaagde een groter percentage (36,2 procent tegen 29,9 bij de dames). Dat bete kent kort en goed, dat er weer een flink aantal potentiële au tomobilisten is bijgekomen. En wanneer het C.B.R. dan zegt dat er iets van terugang is te ontdekken, maar het blijkt, dat er zegge en schrijven net 4000 kandidaten minder exa men hebben gedaan, dan gelo ven wij echt nog niet, dat ve len de tocht, waarop de auto thans staat, als hinderlijk er varen. Datsun heeft nu ook een twee liter serie: de 200 L in vier uitvoe ringen leverbaar. De wagen heeft een vier cilinder motor van 1990 cc inhoud, die in de normale sedan een vermogen van 114 SAE^pk levert en in de hardtop 124 SAE pk. Wat goed is voor topsnelheden van om en nabij de 170 en 175 km. Als er een automatische versnelling inzit moet men op een kilometer of vijf minder rekenen. De sedan kost bijna veertien, de hardtop 15 mille. Voor een auto maat komt daar nog eens duizend gulden extra bij. Er was bij de importeur in Sassenheim tot nu toe nog geen wagen beschikbaar om in te rijden. Wij kunnen dus nog geen eerste indruk geven. Maar het toeval wilde, dat wij dezer dagen wel een korte kennis making hadden met een andere auto, ook met een vier cilinder twee liter motor: de BMW 520. Het prijsverschil is opvallend. De wagen uit München gaat in zijn gunstigste uitvoering nog altijd 19y2 mille kosten. Dat scheelt nogal loat. Maar het moet gezegd: BMW heeft een kunstwerkje afgeleverd. De carrosserie is een lijnrechte afstam meling van de inmiddels al redelijk bekende grote zes-cilinders. Daarin heeft men een bijzonder „complete" auto gebouwd. En met dat compleet bedoelen we niet allerlei snufjes op het gebied van de accessoires, maar allerlei zaken, die wezenlijk bijdragen tot comfort en veiligheid van de wagen. Een meestelijke zit op voortreffelijke stoelen, een moeiteloze besturing voor zo'n toch imposante auto, een rotsvaste wegligging. Zelfs voor een BMW verrassend goed. Het kunnen slechts enkele indrukken zijn, omdat het ritje, dat wij er mee konden maken beperkt moest blijven tot de omgeving van het hoofdkwartier van importeur Alimpo in het Brabantse Ravenstein. Wij zullen er echter te zijner tijd uitvoeriger op terugkomen, zoals wij ongetijfeld ook nader zullen ingaan op de nieuwe aanwinst uit de Datsun-stal. Overigens nog wat bijzonderheden uit Sassenheim. De Datsun Cherry is enkele centimeters langer geworden, het dashboardje is wat veranderd, de achterlichten en nog enkele details. Het zal vol gens ons niet veel wijzigen aan het succes van deze „bestseller". Dat zal toch wel groot blijven. De tweejaarlijkse personenauto RAI wordt van donderdag tot en met zondag 18 februari 1973 ge houden. Verwacht wordt, dat de ze tentoonstelling een verhoogde internationale belangstelling zal krijgen, omdat het de eerste per sonenautotentoonstelling ls 1973 in Europa is. Bovendien zal er voor het publiek veel nieuws zijn. De internationale tentoonstelling van fietsen, bromfietsen, motor fietsen, onderdelen en toebehoren, beter bekend als de tweewieler RAI, zal worden gehouden zater dag 24 februari tot en met zondag 4 maart 1973, ook in het RAl- gebouw in Amsterdam. 1000 heeft voor dit een "face-lift" onder- als dat in vakjargon ïoemd. De Japanners uiterlijk wat aan ver ten nieuw frontje en Maar daar is het in gebleven. Motorisch en ch is de kleinste uit de serie Toyota's, ta ons land kan kopen gebleven. ook niet? Het is een au- t er zijn mag. Dat fikse geld (op één na he) biedt en dat in de strijd tegen de Europese Japanse concurrentjes 1 voeten kan. moet men bij de aan een auto in deze prijs- lel bkele min-punten bij- iucalculeren. Men kan u mille niet de luxe van 'open. Zo ook bij deze «t meest in het ooglo- ^ieel vinden wij de zeer H ruimte achterin. Zelfs F de voorstoelen niet te ver 'teren zet blijft de been- °°r de passagiers op de len. Er zit in deze Toyota een kostelijke versnellingsbak, waar van de overbrengingsverhoudin gen uitstekend zijn gekozen. De 993 cc metende watergekoel- de 4 cilinder-lijnmotor met een. vermogen van 41 pk op de ach terwielen bij 6000 toeren doet zijn werk voortreffelijk. Vooral in Vooral in de de lagere toerentallen zit er 'n on verwacht grote fut in deze toch vrij geringe krachtbron, natuur lijk gaat het bij hogere snelhe- ba bogen op een dikke voldoende voor zijn weggedrag. Zoals al ge zegd, zeer handelbaar. Zowel in de stad (korte draaicirkel) als daarbuiten. Ook op bochtige we gen kan men er uitstekend mee uit de voeten. Mede dankzij de vrij lichte directe besturing. De remmen laat niets te wensen over (schijven voor en trommels ach ter). De vering vonden wij voor een Japanner verrassend goed. Zelfs een bar slecht wegdek werd niet achterbank de (te) kleine tot die achterruimte is ook klein. Daar komt nog bij, dat Toyota de voorstoelen wel eenvoudig, maar niet zo prak tisch heeft vergrendeld. Om ze naar voren te krijgen moet men de hele leuning omhoog lichten. We hadden er nogal moeite mee. Ook de bagageruimte is vrij krap. Wel een keurig vierkant bakje, waarin men de mee te sle pen ballast goed kan stouwen, maar de Inhoud blijft toch erg beperkt. Maar hoe kan het an ders bij een wagentje van 364,5 cm lang en 145 cm breed? Bij zul ke afmetingen kan men moeilijk een zee van ruimte verwachten. Het comfort blijft dan ook be perkt tot de bestuurder en zijn naaste bum-man (of-vrouw). Die mogen niet klagen. Ze hebben re delijk zittende stoelen ter be schikking met voldoende steun in rug en lendenen. Vanuit die prettige zit heeft de man (of vrouw) achter het stuur een goed uitzicht op alle informatie, die het smaakvolle dashboard te ver strekken heeft. Knoppen en an dere benodigde bedieningsinstru menten zijn heel gemakkelijk be reikbaar. Het rijden met dit wagentje is geheel probleemloos. Zeer wend baar, makkelijk direct te bestu ren en uiterst soepel te schake- den allemaal wat moeilijker, maar in zijn totaliteit kan men dik tevreden zijn over de motor prestaties, die de naald op dè snelheidsmeter gemakkelijk in de buurt van de 150 km per urn- brengen. Overigens is dat een snelheid, die we bij wagentjes van dit for maat over het algemeen niet am biëren. Ook bij deze Toyota niet. In de eerste plaats omdat de toch al wat rumoerige motor zich dan overmatig stevig laat horen, ook omdat bij zulke snelheden de windgevoeligheid teveel par ten gaat spelen. De wagen is er toch al niet vrij van, maar als men hem niet te erg opjaagt is het zeer acceptabel. Voor het overige kan deze Toyo- al te nadrukkelijk aan de inzit tenden overgebracht. Natuurlijk, het wagentje is licht (700 kg) men kan er dus niet alles van verwachten, maar vering en uit stekende schokdempers vervullen hun taak naar behoren. Tenslotte het verbruik. Onze me ting kwam uit in de buurt van de 1 op 13, maar we nemen onmid- delijk aan, dat er bij wat econo mischer rijden meer kilometers uit een liter benzine zijn te peu teren. Zodat we alles bij elkaar onze in druk na een week rijden gunstig kunnen afsluiten. Een in elk ver keer handig wagentje met goed uitzicht rondom, gemakkelijk hanteerbaar, pittig en als het moet ook snel. Een beetje aan de Voor het autoverkeer in de Bondsrepubliek geldt van zondag af dat alleen op Autobahnen en op wegen, die zo royaal zijn dat dezelfde maatstaven kunnen gel den, sneller dan 100 km per uur mag worden gereden. Afgezien van de Autobahnen zal dat op verkeersborden moeten zijn aangegeven. De regeling "Tempo 100" geldt voorlopig bij wijze van proef tot 31 december 1975. In deze tijd zal worden on derzocht of uitbreiding gewenst is of dat, integendeel, beperking tot bepaalde "landwegen" moge lijk is. Tegen het experiment, zoals het nu wordt uitgevoerd, is de afgelo pen maanden van verschillende kanten heftig geprotesteerd. Het wegverkeer in de Bondsrepubliek eist jaarlijks ongeveer 19.000 le vens. Het. aantal gewonden ligt bij het halve miljoen. Het minis terie van Verkeer verwacht een verbetering van de situatie, aan gezien het aantal fatale ongeluk ken op smalle verkeerswegen veel groter is dan op Autobahnen en te hard rijden met grote voor sprong bovenaan de lijst van oor zaken staat. rumoerige kant en wat zijn ruim te betreft nogal beperkt. Maar dat is de prijs, die men voor die zeven mille moet betalen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHB DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19