Besprekingen over Vietnam 'in een gevoelig stadium' Nederlands-Franse onenigheid over een Europees drugbeleid Schandalen in Hamburgs ziekenhuis en gevangenis Overleg Oeganda- Tanzanie geslaagd NIXON HAALT ZIJN NEUS OP Libië weigert visa aan Westduitsers Chaos door uitvallen stroom in V eisen VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 WASHINGTON, LONDEN (GPD, AFP, UPI) President Nixon heeft de geruchten van de afgelopen week bevestigd, de Parijse onderhandelingen met Noord-Vietnam „een ge voelig stadium" hebben bereikt. Zijn overige opmerkingen duidden er echter op, dat de Amerikaanse regering niet bereid is concessies aan Hanoi te doen. Intussen bestaat er volgens de Londense „Times" reden aan te nemen, dat Amerika en Noord-Vi'etnam in grote lijnen over eenstemming hebben bereikt over beëindiging van de oorlog Vietnam. Dit zou het resultaat zijn van de besprekingen, die president Nixons adviseur Kissinger in Parijs met Noordviet- ïamese afgevaardigden heeft gevoerd. Volgens de "Times" zullen bij- onderheden van het akkoord pas na Amerikaanse presidentsverkiezin- en geregeld worden en "in geen ge- al voordien worden gepubliceerd". )e kern van de overeenkomst is de anvaarding door beide partijen van en coalitieregering in Saigon, waar- ij Noord-Vietnam "erop vertrouwt at deze eerste stap uiteindelijk tot communistische machtsoverne- ïing zal leiden". Volgens de "Ti- wordt de bekendmaking van akkoord waarschijnlijk uitge teld omdat het noodzakelijkerwijs de al betekent van de Zuidvietnamese resident Thieu, die steeds door de s gesteund. Dit zou Nixon temmen kunnen kosten. Op zijn persconferentie, die belegd as kort na de terugkeer van gene- aal-majoor A. Haig uit Saigon waar esprekingen werden gevoerd met resident Thieu van Zuid-Vietnam ei Nixon verder dat de Verenigde taten onder geen omstandigheden overeenkomst zouden aangaan, raarbij Zuid-Vietnam "direct of in- irect" een communistische regering ordt opgedrongen. Noord-Vietnam leeft in zijn laatste voorstellen ech- er niet gesproken van een derge- opzet, maar juist voorgesteld m te komen tot een regering die al bestaan uit drie gelijke delen: de rietcong, vertegenwoordigers van politieke bannelingen, en afge- aardigden van het Bestaande Zuid- ietnamese regeringsapparaat minus resident Thieu. In dit verband is opmerkelijk, dat sn Zuidvietnamees dagblad, dat be- eerd wordt door een secretaris van resident Thieu (die de gesprekken iet generaal Haig bijwoonde), be- ichtte dat er al punten van overeen- emming waren bereikt bij de onder- andelingen in Parijs, maar dezelf- e krant meldde ook, dat de kan- in op een spoedig "staakt-het-vu- ;n" zeer gering waren. President Nixon zei in zijn pers- mferentie niets over het aanhouden blijven steunen van president 'hieu, een formule die hij in het irleden herhaaldelijk heeft ge- ruikt. Hij zed wel, dat een eventuele vereenkomst niet beïnvloed zou orden door de a.s. presidentsverkie- ingen in de Verenigde Staten. Het zijn dat Noordvietnamezen he loten hebben om met afspraken te vachten tot de verkiezingen, zei hij, Rif de hoop dat er een andere rege- komt in Washington (Nixon erwaardigt zich nog steeds niet om iijn opponent George McGovern lij name te noemen), maar dan lebben zij te maken met mijn „be- listheid dat ik nooit zal toestem- nen in een opgedrongen communis- Isohe regering" in Zuid-Vietnam. Nixon zei verder, dat president ohnson een politiek-tactische fout ad gemaakt door de bombardemen- ten op Noord-Vietnam te stoppen poor dat er „voldoende garanties" LONDEN (Reuter) Radio-Mo- Jadisjoe heeft gisteravond bekendge- naakt dat de vredesbesprekingen ussen Oeganda en Tanzanië in de 'omalische hoofdstad zijn geëindigd in met succes zijn bekroond. De be- iprekingen zijn gevoerd door de ninisters van Buitenlandse Zaken Ier twee landen. Ze begonnen woens- De zegsman van het Somalische nlnisterie van Buitenlandse Zaken lad in de loop van donderdag ver aard, dat het overleg tussen Wa- loeme Kibedi van Oeganda en John tfalecela van Tanzanië woensdag zeer bede vooruitgang had gemaakt en lat ze later op de dag waarschijnlijk »t een akkoord zouden komen. De beide ministers ondertekenden 'et verdrag dat inmiddels was opge teld en schudden elkaar hartelijk de land. Ook de Somalische bemidde- aar, minister van Buitenlandse Za ten Omer Arteh, zette zijn handte kening. Hij heeft de besprekingen 'an Kibedi en Malecela voorgezeten, r De tekst van het akkoord zal in e komende dagen terzelfdertijd in m lar-es-Salaam, Kampala en Moga- worden gepubliceerd. waren gegeven. Hij koppelde John sons beslissing om de bombardemen ten te stoppen aan het feit dat er toen, in 1968, presidentsverkiezingen voor de deur stonden. En, zei Nixon, hij zou zich door deze verkiezingen zeker niet laten beïnvloeden. Spionage-schip Vissers uit Hongkong hebben en kele weken geleden van een ge strande Chinese vrachtboot 400 ap paraten gestolen waarvan zij dach ten dat het televisietoestellen waren. Maar het waren in werkelijkheid elektronische apparaten voor de be sturing op afstand van Noordvietna- mese luchtdoelraketten. Dit meldt een krant uit Hongkong, de „South China Morning Post". Volgens het blad liep het Chinese schip van 3.000 ton op een rif, toen het vermoedelijk op weg was naar Noord-Vietnam. Twee vissersboten uit Hongkong redden tien opvaren den van de Chinees (verscheidene verdronken) en brachten ze naar de kust om vervolgens terug te keren en de lading over te nemen. De vis sers verkochten de apparatuur aan collega's in kustdorpen, in de me ning verkerend dat het t.v.-toestellen waren. Maar toen de vissers aan de vele knoppen draaiden ontvingen ze sleoht een stroom echo's waar schijnlijk van SAM-raketten die in het Noordvietnamese luchtruim Ame rikaanse bommenwerpers achter volgden, aldus de „South China Morning Post". De geleide raketten moeten volgens het blad „volledig op hol geslagen zijn". Noord-Vietnam zou volgens het blad communis tische organisaties in Hongkong hebben verzocht de apparatuur op te sporen en Hanoi te bezorgen. WASHINGTON (AFP) President Richard Nixon heeft gisteren op zijn persconferentie geen commentaar willen geven op de beschuldiging van de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap George McGovern, dat zijn regering de meest corrupte uit de hele Ameri kaanse geschiedenis is. ,Jk verlaag mij niet om op derge lijke beweringen in te gaan", aldus de president. Hij voegde eraan toe dat hij vindt dat dit soort verkiezings propaganda de Democratische partij geen dienst bewijst. Hij zei evenmin in te willen gaan op vergelijkingen tussen hem en Adolf Hitler, zijn politiek en de mis daden van de nazi's jegens de Joden en de beschuldiging dat hij „oorlogs misdadiger no. 1 van de wereld" zou zijn. „De president die naar China en Moskou is gegaan en meer dan een half miljoen militairen uit Vietnam heeft teruggetrokken wordt "oorlogs hitser no. 1 van de wereld" genoemd", verklaarde hij. Wereldreis in 76 uur BRUSSEL (ANP) Pierre Thonon, redacteur van het Bel gische weekblad „Pourquoi Pas" is gisteren op de Belgische na tionale luchthaven Zeventem, bij Brussel, teruggekomen van een wereldreis. Thonon was pre cies 75 uur en 55 minuten daar voor van Zaventem vertrokken. Hij heeft op zijn reis 68 uur in vliegtuigen gezeten. Éénmaal, heeft hij een vliegveld verlaten, namelijk in Hongkong. Hij maakte op zijn reis tussenlan dingen in Frankfurt, Rome Ka- ratsji, Nieuw Delhi, Bangkok Hongkong, Tokio, San Francisco New York en Shannon. Eén tus senlanding die hij zich had voor genomen, namelijk in Koeweit ging niet door. Thonon won met zijn reis een weddenschap. In een t.v.-programma voor kinderen, „Blue Peter", heeft de BBC 's werelds langste tandem la ten zien: met 21 zitplaatsen! Voorop zit Ronnie Barker, evenals de andere met bolhoeden voorziene heren lid van de Rotary Club in Littlehamp ton. Op stoeltje 2 en 3 John Noakes en Lesley Judd van het Blue Peter-programma. Zondag zal de groep op de tandem een ritje van 20 kilometer maken ten bate van de Engelse organisa tie voor redding van drenkelingen. Little- hampton ligt tussen Portsmouth en Bri ghton. HAMBURG (DPA) - In een zie kenhuis in Hamburg zijn begin dit jaar 25 patiënten behandeld met een defect bestralingsapparaat met snel le elektronen. Volgens een bekend making van het ziekenhuis is een vrouw in april overleden aan de ge volgen van een overdosis bij de be handeling. Twaalf andere patiënten zijn inmiddels ook overleden, maar hun doodsoorzaak was in acht ge vallen hun ziekte en in vier geval len een hartaanval. Snelle elektronen worden gebruikt bij de behandeling van kankergezwellen. Zeven patiën ten hebben volgens de bekendmaking verlammingsverschijnselen in armen handen en twee zijn gedeeltelijk hun stem kwijt geraakt. Drie patiën ten liepen verbrandingen op, die in middels genezen zijn. In Hamburg is ook de gevangenis door een schandaal in het nieuws ge komen. De juridische commissie van het gemeentebestuur is bij een on derzoek naar de dood van een gevan gene tot de conclusie gekomen dat hij door cipiers mishandeld is. Het slachtoffer is een zekere Louis Silver smith, die zei Amerikaan te zijn, r zich uitsluitend in het Frans uitdrukte. Hij overleed nadat hij ge boeid was opgesloten in de "afkoe- lingscel". Lithauer vraagt asiel De voor zitter van het Lithause genootschap van juristen, de 35-jarige Zigmas Antannas Boetkoea, die anderhalve maand geleden met zijn vrouw en drie kinderen zijn land verliet, heeft politiek asiel gevraagd in de Verenig de Staten. Verkeersramp Tussen Mugla en Aydin in het zuidwesten van Tur kije is donderdag een bus met volle vaart frontaal tegen een taxi op gereden. De bus is hierna gekanteld. In totaal werden 22 mensen gedood en gewond. Zijn lijik was overdekt met bloeduit stortingen. Volgens de commissie van onderzoek was de man, die tu berculeus was en elke medische ver zorging had afgewezen, met gummi knuppels geslagen, over de grond gesleept en tijdens zijn overbrenging de speciale cel verscheidene malen ernstig gevallen. Volgens het bewakingspersoneel was de man "overgeplaatst" omdat hij in zijn eigen cel al het meubilair had ver nield. Silversmith zat vijf maanden Vuurgevecht Regeringstroepen hebben drie leden, onder wie een bevelhebber te velde, van het dissi dente Mao-gezinde nieuwe volks leger in de provincie Bulac"an, 30 km ten noorden van Manilla, gedood, al dus de Philippijnse minister van Voorlichting. Bij het vuurgevecht werden drie wapens en een hoeveel- heid munitie in beslag genomen. Kroaten veroordeeld Vier Kroa tische studentenleiders tegen wie twee maanden een proces is gevoerd wegens contra-revolutionaire activi teit, zijn gisteren in Zagreb tot ge vangenisstraffen van een tot vier jaar veroordeeld. Straffen voor Grieken De bij zondere krijgsraad in Athene heeft gisteren vier mannen, leden van de „20 Oktober-beweging" wegens ter reuracties veroordeeld tot resp. 17, 16,13, en 6 jaar. Een partij President Kenneth Kaoenda van Zambië heeft gisteren op een banket ter ere van president Giri van India verklaard dat er voor het einde van het jaar nog maar één partij in zijn land zal zijn. Reeds op 25 februari liet Kaoen da weten dat hij van plan was van Zambië een land te maken met maar een partij. Een commissie van 19 man moest dit plan nader uitwer ken. Men neemt aan dat zij haar werk nu heeft voltooid. gevangenisstraf uit wegens diverse oplichtingsaffaires. Enkele dagen na het overlijden van Silversmith stak een eveneens in de "afkoelingscel" opgesloten 36-jarige gedetineerde de matras in brand, waarop hij lag vastgeketend. Hij liep ernstige brandwonden op. Enkele Ja ren geleden overleed in dezelfde strafcel een Duitse Amerikaan Ernst Hase, ook al onder verdachte om standigheden. Er werden toen sanc ties getroffen tegem enkele directie functionarissen en de gevangenis arts. "PLEZIERIG' GESPREK VS-CHINA NEW YORK (UPI, AFP) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers, heeft gister avond in New York twee uur ge sproken met de Chinese vice-minis ter van Buitenlandse Zaken Tsjiao Koean-Hoea. Dat gebeurde tijdens een diner in Rogers' appartement bij de Verenigde Naties. Het was, sinds de bezoeken van Nixon en Kissinger aan Peking, het hoogste contact tus sen Amerika en China. Na afloop van de besprekingen zei Rogers dat ze „plezierig" en „succes vol" waren geweest. De avond was „meer sociaal dan zakelijk van aard", zoals de Amerikaanse minister zei, maar er was toch gesproken over uitbreiding van de handelscontacten en over de verbeterde betrekkingen tussen de twee landen. „De ontmoe ting is zeer goed verlopen. Zij had niet plezieriger kunnen zijn. Zij was erg nuttig. Ik zou niet weten hoe zy succesvoller had kunnen zijn", al dus Rogers. CAIRO, BONN (DPA, AFP) Li bië heeft Westduitse burgers inreis visa geweigerd als vergelding voor de „kwellende maatregelen" die de Arabieren op het ogenblik in de bondsrepubliek ondergaan. Dit heeft radio-Tripoli gisteren omgeroepen. Volgens het Libische ministerie van Buitenlandse Zaken is dit „de eerste positieve Arabische reactie' 'op het Westduitse optreden. Nadat woensdag twee Palestijnse organisaties in West-Duitsland wer den verboden zijn tot dusver tegen tenminste 40 Arabieren uitwijzings bevelen uitgevaardigd. Een deel van hen is in hechtenis genomen in af wachting van him uitwijzing en de AMSTERDAM Een explosie in het verdeelsation van de elektrici teitscentrale in Velsen heeft giste ren de stroomvoorziening van heel Noord-Holland in de war gebracht. Een grote steekvlam raakte drie mannen die op het terrein van de centrale aan het voetballen waren. Men vreest voor het leven van een Het uitvallen van de stroom had chaotische gevolgen. Treinen ston den stil, seinen en wissels konden niet meer worden bediend en in de ste den liep het verkeer op vele punten vast, omdat de verkeerslichten wa ren uitgevallen. In kantoor- en flat gebouwen bleven liftens teken. Op ve le plaatsen werd de verwarring nog groter door het stoppen van de elek trische klokken. De explosie werd veroorzaakt door een technische sto ring in een spanningstransformator in een cel van het station. Andere landelijke elektriciteitscentrales heb ben via het landelijk koppel- net stroom naar Noord-Holland ge stuwd, totdat de kortsluiting was, verholpen. Bombrief met vergif Een Jood se organisatie in Rome heeft een bombrief met een Maleisische post stempel ontvangen, waarin de explo sieven vermengd waren met curare, een dodelijk gif dat door Zuidameri- kaanse Indianen op de pijlpunten wordt gesmeerd. Als de bom tot ont ploffing was gekomen zou het ver gif door de verwondingen het li chaam van het slachtoffer zijn bin nengedrongen, waarna onmiddellijk de dood zou zijn gevolgd, zo zegt de politie. Turkse vonnissen In de Turk se stad Adana zijn gisteren 14 door Palestij nen opgeleide Turkse ver zetsstrijders veroordeeld. Acht hun ner kregen elk 20 Jaar en zes 12 jaar. De veertien mannen wer den op 13 juni 1972 gearresteerd, kort nadat zij met een motorboot in zuidoost-Turkije waren aangeko men. Volgens de politie hadden zij veel moderne wapens en bommen bij zich. Geen wantrouwen Gisteren heeft de Franse Nationale Verga dering een door de oppositie inge diende motie van wantrouwen in het beleid van het kabinet van premier Messmer verworpen. Slechts 94 van de 387 afgevaardigden steun den de motie, die uitging van com munisten, socialisten en de afgeschei den vleugel van de radicaal-socialis ten. F-111 vliegt weer Het Ameri kaanse opperbevel in Saigon heeft meegedeeld dat de Jachtbommen werpers van het type F-lll na zes dagen grondig te zijn beproefd, „ge zond" zijn bevonden weer gaan deel nemen aan aanvalsvluchten. Verle den week was er, kort nadat de eer ste F-111's in bedrijf waren gesteld, een vliegverbod afgekomen toen een der machines 's nachts op geheimzin nige wijze met haar twee-koppige be manning was verdwenen. overigen hebben dc bondsrepubliek al moeten verlaten. Onder de uitgewezenen is voorzit ter El Ras van de „Gups", de orga nisatie van Palestijnse studenten die woensdag verboden werd. De andere verboden organisatie is de „Gupa," de Unie van Palestijnse arbeiders. Naar schatting 1800 van de rond 60.000 Arabieren in de Bondsrepu bliek waren lid van een van deze twee organisaties. Bij huiszoekingen in kantoren en bij contact-adressen van de „Gups" en de „Gupa" heeft de Westduitse politie talrijke documenten in beslag genomen. De kantoren werden ge sloten. Veel Arabieren, die uitwij zingsbevelen vrezen, zijn kennelijk tijdelijk ondergedoken. Het is niet duidelijk hoeveel Arabieren de Bondsrepubliek moeten verlaten. Udink wil groei bevolking Vecht en plassengebied inkrimpen DEN HAAG (ANP) Minister Udink (Volkshuisvesting) vindt het noodzakelijk de groei van de bevol king in het Utrechtse Vecht- en Plassengebied te beperken. De groei moet z.i. ook geleidelijker verlopen. De toeneming van de bevolking is in dit gebied in de laatste Jaren groter geweest dan de minister aan vaardbaar acht uit een oogpunt van het behoud van het natuurlijk en cultuur-historisch milieu. Vragen over huurverhoging in Leiden DEN HAAG/LEIDEN Het tweede-kamerlid v. d. Spek (PSP), heeft de volgende vragen gesteld! Kan de minister nu in Lei den de huurverhoging in het kader van de huurharmonisatie per 1 okto ber is ingevoerd voor vóór-oorlogse woningen de garantie geven, dat hij de gemeente Leiden en de wo ningbouwverenigingen ter plaatse niet zal verplichten de huurverho ging in het kader van de huurhar monisatie met terugwerkende kracht tot 1 april JJ. in te voeren? Kan de minister meedelen of de late invoering van de huurharmoni satie in Leiden nog problemen op levert voor diegenen, die tengevolge van de huurverhoging huursuzsidie kunnen aanvragen? Vereniging Suikerzieken gaat jubileren LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken be staat 25 jaar. Sinds september is de naam gewijzigd in Diabetis Vereniging Nederland. Ze stelt zich ten doel haar leden zowel medisch als op sociaal gebied voorlichting te geven door het houden van voorlich tingsavonden e.d. Ter ree van het 25-jarig bestaan zal de afdeling een propaganda-feest- avond organiseren. De afdeling telt momenteel 700 leden. Het program ma zal worden verzorgd door het gezelschap „Sempre Avanti" met me dewerking van solisten en „Jong en Jolig". De avond wordt gehouden op vrijdag 13 oktober in de Grote Burcht. SCHIPHOL (ANP) „Het zal bepaald nog wel enige tijd duren voor de EEG-landen- een Europees drugbeleid hebben verwezenlijkt", aldus staatssecretaris Wester terp (Buitenlandse Zaken) gisteravond op Schiphol na zijn aankomst uit Rome, waar hij met minister Stuyt (Volks gezondheid) heeft deelgenomen aan de ministeriële conferentie van de zes EEG-landen en Engeland over het drugbeleid, die woensdag- en donder dag in de Italiaanse hoofdstad is gehouden. „Met name tussen de Franse en de Nederlandse delegatie bestonden grote tegenstellingen. De Fransen willen deze zaak volstrekt buiten de Europese gemeenschap houden, ter wijl Nederland Juist een Europese commissie een bepaalde rol wil toe kennen, omdat het hier gaat om het vrije verkeer van personen en goede ren en dat is toch een van de doel stellingen van de gemeenschappelijke markt", aldus de staats-secretaris, die daar aan toe voegde: „Het zal wel te overbruggen zijn, maar dan zal van Franse zijde toch nog veel water bij de wijn moeten worden ge- dan, lijkt mij". conferentie door de Nederlandse de legatie geen bindende internationa le afspraken zouden worden ge maakt (in verband met de regerings nota die de Tweede Kamer nog moet behandelen) heeft nogal wat weer stand ondervonden. „Dat standpunt nog moet behandelen), heeft nog- stand ondervonden. „Dat stand punt heeft de positie van de Nederlandse delegatie in Rome niet vergemakkelijkt. Er wordt gedacht dat de Nederlandse regering een heel ander drugbeleid zou willen voeren dan de overige Europese landen, zo dat we af en toe onder heel zware druk kwamen te staan. Vooral van Duitse zijde, waar ook in november nieuwe verkiezingen worden gehou den, maar ook door België is er op gewezen en dat werd nogal scherp verklaard dat wij, als wij volle dige afschaffing van de grenscontro les willen, er wel voor moeten zor gen dat de vrije grensovergang niet wordt misbruikt voor de invoer van drugs", aldus de bewindsman. Op de conferentie, waartoe de Franse president Pompidou in augus tus 1971 het initiatief nam is niet ge sproken over de inhoud van het drugbeleid, maar over de vorm van samenwerking tussen de Europese regeringen om 't illegale verkeer van drugs en het misbruik ervan tegen te gaan. De Nederlandse delegatie zal zo snel mogelijk de Kamer een brief sturen met de resultaten van de con ferentie en de teksten van de verkla ringen, die door de Nederlandse de legatie (onder voorbehoud van goed keuring door het kabinet) in Rome zijn aangenomen. „Wij zullen de dis cussie in de Kamer afwachten. Ik neem echter aan dat wanneer men kennis neemt van ons standpunt ook de Kamer zich achter dit beleid zal opstellen", zo besloot de heer Wester terp.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9