DEN UYL VECHT OOR GESPREK ET DE KVP U)e fiets is weer populair lehalve in liet verkeer HET PVDA-CONGRES TRIMT de m iEi! NVV achter journalisten zaak Limburgs Dagblad Overheid blijft achter bij ontwikkeling" Tank met olie in Aalsmeer gebarsten BINNENLAND PAGINA 7 )oor onze parlementaire redac tie IN HAAG/UTRECHT Het •bestuur heeft de linkse drie D'66 en PPR mede namens en CHU uitgenodigd voor een ek over mogelijkheden om te n tot een regeerakkoord over [lijnen voor de tweede-kamer- singen van 29 november. Het -congres heeft de uitnodiging avond laat met enig hoonge- intvangen. A-lijstaanvoerder drs. J. M. Jyl vecht vandaag en morgen de laatste kans om te komen en gesprek met het confessio- ilok. Hij overweegt daarbij zijn positie als partijleider op het 3 zetten om op die manier het ige congres, bijeen in het Ne- ïds Congresgebouw, over te Den Uyl denkt veel minder ijk over de levenskansen van ventueel links minderheidska- dan het grootste deel van zijn Pban. overleg van de linkse drie be- zich vandaag over een ant- aan de KVP. Het zal ter euring aan de congressen wor- den voorgelegd. Het PvdA-congres wordt daartoe morgen voortgezet. D'66 en PPR komen apart bijeen. Er wordt volgens de zogenaamde gewogen stemprocedure gestemd. Daarbij zal het percentage waarmee een PvdA-voorstel wordt aanvaard met drie worden vermenigvuldigd, D'66-voorstel met twee en een PPR- voorstel met één. Een voorstel aanvaard als het in totaal meer dan 300 procent van de stemmen haalt. Star Acht leden van PvdA, D'66 en PPR hebben gisteren in een ver klaring gewaarschuwd voor een te starre houding tegenover het con fessionele blok. De geloofwaardigheid van de partijen kan in gevaar komen, menen de acht. Zij vinden, dat de linkse drie uit hun regeringspro gramma tien punten moeten lichten en die als uitgangspunten moeten nemen voor een gesprek met KVP, ARP en CHU. De federatie van CH- en KVP- jongeren heeft een beroep gedaan op KVP, PvdA D'66 en PPR om >t een gesprek te komen. PvdA-voorzitter André van der Louw had zich in zijn openingstoe spraak tot het congres vernietigend over de CHU en de AR uitgelaten. "De CHU is alleen nog maar inte ressant door het feit dat iemand als de heer Beernink, vanuit z'n komfor- tabele fauteuil, in staat is zijn partij in het meest behoudende spoor te houden". Over de AR merkte hij op: "Roolvink of Veerman, het is lood om oud ijzer". Van der Louw vond dat daarmee het hoofdstuk onderhandelingen met de CHU en AR is geëindigd. „Er zal, als dit congres dat wil, geen regerings samenwerking tussen de progressie ven en die partijen komen". De rest van de avond werd gevuld met ordevoorstellen, waarbij gestemd moest worden over 't voorstel van de afdeling Amsterdam het gesprek met de confessionele partijen meteen aan de orde te stellen. Het voorstel haalde het niet. Vandaag sprak 't congres de gehe le dag over het programma en van avond komt de samenwerking met andere politieke partijen ter sprake. Hot-line Zaterdag zullen de drie progressieve partijen via 'n speciaal door de PTT i andere partijen. daarvoor aangelegde hot-line met elkaar in verbinding staan, 'n Inter ne lijn van podium naar podium ver bindt in het Congresgebouw de PvdA met de daar in een andere zaal aan wezige PPR. Een buitenlijn zorgt voor direct contact tussen PvdA en D'66, die zaterdag haar tweede congresdag Amicitia houdt. Dan zullen de be slissingen vallen over het verkiezingS' program en eventuele contacten met Is misschien bij alle file's en ile botsingen wel onopgemerkt ;r is in Nederland stevig groeiende die zich weer per verplaatst. Het autopark met roorkeurs-behandeling is er om le stuipen op het lijf te jagen fietsers behoren nu eenmaal iet meest vreedzame deel van tie. Het is daarom niet te ver en dat het zolang heeft t er weer eens een instanti; stichting: Fiets! is opge- om de overheid te wijzen op scriminatie van het rijwiel in ederlandse verkeer. Jassies maand ontvangt alles wat tot indelijke, provinciale en ge- telijke besturen behoort een boekwerkje n de pleidooien voor het eer- fiets keurig bij el- zijn geharkt. Het is het papie- jegin van een bewustwording de protestoptocht nog verre Sr is ook behoefte aan meer tieven van particuliere zijde", stchtings-secretaris J. Huls- oe we zullen maar afwach- oe lang fietsend Holland nog zich spotten laat en naar het inhof peddelt. inderdaad de verkeerspolitiek st die de fietser zowel letter- ■oK populariteit heeft zijn eigentijdse oorzaken. In Heerenveen somt directeur C Caastra van Batavus. met de jaar- produktie van 250.000 Nederlands grootste rijwielfabriek, ze achter el- kaar op: „Het autorijden wordt lis figuurlijk naar de periferie steeds duurder, waardoor de mensen voor korte ritjes weer naar de fiets grijpen. Dan heb je de gezondheids- rage: steeds meer kandidaten voor een hartinfact gaan fietsen. Steeds meer mensen worden ook milieube wust. Voor hen is er. behalve mis schien lopen, geen ongevaarijker manier van vervoer dan een rijwiel" Het rijwiel maakt dus als een ve dette in zijn tweede jeugd een enorme come-back. Maar hij heeft in de verkeersplanning en- afwikke ling een reusachtige achterstand opgelopen. Toch telt Nederland ruw geschat, vier miljoen meer fietsen dan auto's. De Stichting Weg ont dekte vorig jaar dat 20 procent van het woon-werkverkeer per fiets ge schiedt, tegen maar acht procent per openbaar vervoer. Men behoeft echter in de grote steden maar regelmatig- aan het fietsverkeer deel te nemen om te weten dat men er zijn leven niet langer veilig is: de fietser hier ondanks alles de banne ling van het verkeer geworden. verkeer heeft terug- ngen in verkeersplannen en vervoerscongressen biologeert ito alles wat aan deskundigen bijeen is als een in kalf. ets. die' eens zelf de heilige koe komt er niet meer aan te pas. 'erkgroep milieubeheer avn de universiteit zei vorige week 3 iets in die geest: „Wegen- i komen nog steeds autonoom and, zonder dat voldoende re- 8 wordt gehouden met moge- andere vervoermidde- m de auto." onderzoek dat de Ne- Qdse Stichting voor Statistiek dit jaar publiceerde bewegen niljoen Nederlanders boven de ar ziek regelmatig op de twee voort. Onder die leeftijd rij er nog eens een half miloen gaat weer goed met de de heer Hulsman,, in te- elling tot de aanvankelijke ichtingen is de fiets sterk te- ikomen" oen :unnen de herrijzenis het best reren met wat cijfers. In 1952 er in Nederland 365.000 fietsen verkocht, in 1960 in 1965 615.000 in 1968 10. in 1969 760.200, in 1970 'O en in 1971 het nieuwste rd- .300. Fiets-promo- ïulsman durft voor dit Jaar op drukwekkende verkoop van een •en te rekenen. rland lijkt dus een oude liefde hartstochtelijk aan het hart te Een. Ook landen als Zweden, •Duitsland en Amerika melden verbazing de reusachtige d-verkoopcijfers van de fiets is natuurlijk nauwelijks Juist in deze sterk gein welvaartsstaten het B1 zo sterk in opmars is. De Tunnels De discriminatie, waar de fiets-pro- pagandisten de mond van vol heb ben. schrijdt echter nog bijna onge- hindedr voort. Niet alleen worden er tunnels en verkeerstrajecten aan gelegd, zonder dat iemand op de gedachte komt dat een rijwielpad een groot aantal Nederlanders van dienst zou kunnen zijn. „Maar het is ook nog regelmatig zo dat in de steden de schaarse fietspaden dood eenvoudig worden opgeofferd aan parkeerruimte voor de auto. En dat terwijl Juist daar de fiets de enorme ontlasting kan betekenen van de steeds zwaarderwegende ver- keers- en milieu-problemen. Alles wijst er bovendien op dat de Ne derlander steeds minder afkerig van het fietsen wordt. Er zijn niet al leen de florerende verkoopcijfers die dat staven. Maar toen vorig jaar Nederlandse automobilisten werd gevraagd of ze na het opnieuw duurdere autorijden van vervoers- mogelijkheid zouden veranderen antwoorde twintig procent dat het meer wilde gaan fietsen. Het rijwiel heeft het dus on danks zijn snel stijgende populari teit allesbehalve gemakkelijk: elke medewerking om hem op bewuste wijze te integreren in het huidige verkeer ontbreekt. De heer Huisman van de Stichting: fiets!: „Vele voorzieningen voor het fietsverkeer laten tot op de dag van vanddag op zich wachten. De fiets is heel sterk teruggekomen. Daar door zijn allerlei aanpassingen in de voorzieningen noodzakelijk. Van het overheidsbeleid moeten we ech ter constateren dat dit sterk ach terblijft bij de feitelijke ontwikke ling". Drastisch Vandaar het boekwerkje „Optimale Fietsen in de natuur, niet in het verkeer aandacht voor fietsers", dat nu 3000 exemplaren dik naar de bu reaus van autoriteiten en planolo gen wordt verzonden. Het is een eerste massale poging om ook daai een hernieuwde belangstelling voor het rijwiel te recruteren. „Een dras tische verdichting van het Neder landse fietspadennet is noodzakelijk in het bijzonder binnen bebouwde kommen", zegt de stichting: de eer ste van 27 stellingen die op tafel worden gelegd om de fiets zijn be langrijke rol te kunnen laten ver vullen in het woon- werkverkeer, maar ook in de natuur. De wensen en eisen variëren van het optreden tegen fietsendiesftallen (één op de tien Nederlanders raakte de afgelopen vijf Jaar zijn fiets kwijt) en tot het openstellen van natuurgebieden voor fietsers tot de harde concurrentiestrijd met de al- UTRECHT (ANP) Het NVV vindt het volkomen begrijpelijk dat de journalisten bij 't Limburgs Dag blad (LD) en de Nederlandse Ver eniging van Journalisten de veront waardiging delen over de manier, waarop dadelijk na het bekend wor den van de overneming van het LD door de Telegraaf een nieuwe hoofd redacteur werd benoemd. In zijn officieel orgaan "De Vakbe weging" geeft het NVV te kennen, dat deze benoeming zonder overleg met de redactie in strijd is met de moderne opvattingen over inspraak. Daarbij wordt aangetekend, dat ge zien de aard van het journalistieke werk een onderling begrip en een wederzijds accepteren van een hoofdredacteur en zijn redactionele medewekers zo mogelijk nog belang rijker zijn dan in andere verhoudin gen. "Niet slechts het feit dat de direc tie lak blijkt te hebben aan inspraak en overleg, er is in dit geval ook een machtige auto in de stad. Omdat snelverkeer en fietsers elkaar in één verkeersstroom slecht verdragen en de fietser nu eenmaal een uiterst kwestbaar verkeersdeelnemer is moet er een betere scheiding wor den gerealiseerd: het liefst vrijlig- gende fietspaden van voldoende breedte. De stichting dringt verder bijv. ook op het. tussen centrum en woonwijken, aanleggen van afzon derlijke fietsroutes met kruisingsvrij verbindingen. Fietspaden moeten ook behoorlijk worden onderhouden sneeuw en gladheid moetenvkdeze hindernisbanen net zo goed worden bestreden als op de heilige autowe gen. Zo bezit ook fietsend Nederland nu zijn verlanglijstje met de 27 priori teiten de optelsom die freewheelt van de eigen rijbanen naar de ban denplak-posten van de laatste blad zijde. Secretaris Huisman zegt over de uitwerking van de brochure opti mistisch gestemd te zijn: „Ik heb veel geloof en vertrouwen in het ef fect bij de overheden". element van boerenbedrog aanwe zig", aldus het NVV, "immers een commissie van aandeelhouders had met medeweten van de directie een gedetailleerde procedure uitge werkt voor de benoeming van een hoofdredacteur. Blijkbaar was deze procedure van tevoren al door de di rectie bestemd voor de prullemand". Een lichtpunt in de gebeurtenissen rond het Limburgs Dagblad noemt het NVV de wijze waarop de grafi sche bonden en de unie BHLP ener zijds en de journalistenorganisatie anderzijds elkaar weer hebben gevon den na de geïrriteerdheid over en weer naar aanleiding van de een- dagsstaking. Gesprek De grafische bonden en de Unie BLHP hebben gisteren een bespre king gevoerd met de directies van de holdingmaatschappij De Telegraaf en van het Limburgs Dagblad over de garanties voor de werkgelegenheid de sociale positie en de inspraak van de werknemers bij het Limburgs Dagblad. De bespreking droeg een constructief karakter, zo is na af loop in een communiqué meege deeld. In het gesprek is van de zijde van de vakbonden ook rekening ge houden met de totale werkgelegen heid in de grafische sector in Lim burg. Er zijn concrete garantie-afspraken gemaakt, die nog schriftelijk beves tigd zullen worden en daarna door de bonden met hun leden worden be sproken. Hoofdredacteur Pierre Huyskens heeft donderdag de redactie van het Limburgs Dag blad meegedeeld dat hij vanaf maandag 12 uur daadwerkelijk hoofdredacteur wenst te zijn. Hij wenst niet te wachten tot 17 oktober, wanneer voor de president van de Maastrichtse rechtbank het door de journalistenbond NVJ aangespannen kort geding dient over de vraag of de benoeming van Huyskens wel rechtsgeldig is. De nieuwe hoofdredacteur van het LD die een zo late datum voor het kort geding kennelijk niet verwacht heeft, verklaarde eerder dat hij met het geven van opdrachten aan de re dacteuren zou wachten totdat de zaak in Maastricht behandeld was. Het NVJ-bestuur had de Journalisten opgedragen direct noch indirect op drachten van Huyskens te aanvaar den of uit te voeren. Die opdracht blijft van kracht. AALSMEER Een tank met duizend ton olie is gistermiddag omstreeks twee uur bij de kweke rij Van Staveren in Aalsmeer opengebarsten zie foto). Zes- tot zevenhonderd ton ruwe olie is weggelopen en terechtgekomen in het natuurgebied De Schenkel- polder achter de kwekerij. De oorzaak van het scheuren is nog niet bekend. Als tijdelijke maat regel zijn grote bossen samenge perst riet. afgeschut met planken op het water gelegd. Dit om te voorkomen dat de olie in de Ringvaart terecht komt, die een open verbinding heeft met het natuurgebied. Ook zal er nog een houten wand worden aange bracht. De olie is doorgedrongen tot een kleine rozenkwekerij naast het bedrijf. Een sloot is volgelopen met ruwe olie. De afvalolie in de tank iverd geraffineerd tot stook olie om daarmee de kassen te ver warmen. De fundering van de tank zou worden verbeterd. Daar om was er al driehonderd ton olie uitgepompt. Tijdens de her stelwerkzaamheden zakte de reu- zencylinder in elkaar. Bescherming privégegevens bepleit AMSTERDAM (ANP) Het la onjuist om bij de voorbereiding van het automatiseren van de privacy gevoelige persoonsregistraties volle dig toe te vertrouwen aan ambte lijke instanties. Eén van de meest twijfelachtige aspecten van de overheidsactiviteiten op dit gebied was tot dusverre het feit, dat men het heeft voorgesteld als een over wegend administratief-technische aagelegenheid zonder tijdig en royaal plaats in te ruimen voor de sociaal-politieke aspecten en het daarbij behorende discussiepatroon. Dit staat in een brief van de Coornhert-liga, de Bond voor Vrij heidsrechten en het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers aan de staatscommissie Koopmans (bescherming persoonlijke levens sfeer en computer-registratiesè, waarin aandacht wordt gevraagd voor registraties en van persoons gegevens in de sfeer van politie en Justitie. De drie organisaties zijn ongerust over de toepassing van de wet op de Justitiële documentatie, omdat men vreest dat deze wet tot nu toe de enige wettelijke rege ling op het gebied van registratie van persoonsgegevens als voor beeld gaat fungeren. Boete van f. 200 voor ophangen onkrijgstuchte- lijke prent ARNHEM - ,,'t Is een afschuwe lijk ding", vond de president van de krijgsraad in Arnhem van het a-f- fiche, dat een inmiddels ex-dienst plichtige soldaat in de legerings kamer van de Willem Hl kazerne in Amersfoort had opgehangen. De prent een baby aan een bajonet gespiest met eronder de tekst: kom bij het leger, leer een vak: slachten was volgens de krijgsraad bele digend en krijgstuchtondermijnend. De soldaat kreeg tweehonderd gul den boete. Voordat hij het affiche ophing had de soldaat toestemming gevraagd aan zijn pelotoncomman dant. Die zei: „Je mag alles ophan gen, als het maar geen blote Juffen zijn". DEN HAAG Het PvdA-congres trimt. Op nog geen honderd meter van de overi gens onbewoonde ambtswoning van premier Biesheuvel vergaderen dezer :n meer dan duizend partijbe- wuste socialisten in de Prins Wil lem-Alexanderzaal. Door Rien van den Anker Tot morgenmiddag wordt er verga derd over partijprogramma's, over wijzigingen daarop en over wijzigin gen op deze wijzigingen. En alles onder het motto: wel of niet praten met de confessionelen. Drie dagen lang vanavond ver moedelijk tot diep in de nacht vergaderen, hangen, praten, luiste- en misschien wel het grootste probleom, het nog begrijpen ook. Maai' den moet coüte-que-coftte voorkomen worden dat ook hier de BMV (de Biesheuvel Marathon Ver- i armen zwaaien, want dat ziet voor- gaderziekte) toeslaat. Fit blijven, zitster Irene Vorrink toch niet. „Zet jongens, riepen de kameraden met behulp van de Nederlandse Sportfederatie kwamen er in de hallen van het Nederlands Congres gebouw hometrainers, roeiapparaten, handknijpers, twistschijven, tafel tennistafels en punching-balls. „Een fit politicus trimt", zeggen ze nu bij de PvdA en als het mocht helpen is het misschien raadzaam al die trimtoestellen alvast maar naar de overkant, het Catshuis. te brengen. Want Je kan nooit weten, misschien heeft Den Uyl ze na een Jaar met een kabinetscrisis net zo hard nodig als Drees Jr. Sommige congressisten hebben zo hun eigen trimmethoden. Gewoon regelmatig vanuit Je stoel hele maal achterin die grote PWA-zaal (niet verwarrer met PvdA-zaal) naar de microfoon lopen en daar Je zegje zeggen. En dan niet met Je desnoods maar je grote scheur open", adviseerde zij de achterin- zitters. Ondanks de „rode invasie" probeert men in het Congresgebouw toch die ene huiswet te handhaven: „Laat de ene activiteit niet merken dat de ander ook in huis is". Dat liep gisteravond wel een beetje uit de hand (dat kan zo bij de PvdA) toen in het gebouwencom plex ook een forumavond van de Europese Beweging werd gehouden. Met Hay a van Someren (WD) en met Hans Gruijters (D'66) Nou konden dié twee wel tussen de politieke bomen het Europese bos vinden, maar menig ander moest er maar aan wennen. Zijn dat ook Europeanen? Ook vanavond zal het PvdA-congres die scheur een beetje achterwege moeten laten, want dan concerteert j het Concertgebouworkest in PWA-zaal. De PvdA moet daarom wijken naar de eronder gelegen Carrousselzaal Dat ongerief wordt echter wegge werkt met een goede maaltijd. Op speciaal verzoek is er boerenkool met worst. Haitink Maar daarna is het weer vergade ren. Wel een beetje rustiger nu, want Haitink speelt boven. Vooral de bassen hebben nogal de neiging door te dringen, weten ze bij het Congresgebouw. Luisterend naar het vioolspel van Zino Francescatti weet u vanavond in ieder geval waar dat gestommel vandaan komt. Die trimtoestellen zullen de con certbezoekers echter niet zien. Tij dens de pauze en na afloop van Beethovens vioolconcert zullen deze toestellen (tijdelijk) worden verwij derd. Die zijn alleen voor de PvdA-con- gressisten, vindt het Congresgebouw. Terug naaf het trimmende congres. Denk maar niet dat ledereen bin nenkomt. Slechts op vertoon van een behoorlijke identificatie kun Je een grove bruine zaalkaart krijgen. „Om de puinhoop bulten te hou den", zei een zaalwachter. „Die kunt u in uw zak steken" staat er op de kaart en pas daarna begrepen we waarom zoveel „rooie vrouwen" die broekpakken aanhad den. En anderen Jurken, die vaak als een zak om hun lichamen hin gen. Maar goed, volg dat advies nou maar op, want anders kom je mis schien in dezelfde situatie als gast- bezoeker Hans van Mierlo (D'66) .zo'n ding" niet had gehad. Hij kon er halverwege niet even tussen uit knapen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7