DIJKBREUK TEISTERT ALPHEN BOLLEN PER HOVERCRAFT NAAR Enorme blubber- massa's over wegen Leids AZ betreurt ontslag Tromp TWEE TEAMS WACHTTEN VOOR NIETS VRIJDAG 6 OKTOBER FOLKSTONE Biedt het transport van bloembollen van Nederland naar Engeland via de Hovercraft-route Calais- Ramsgate uitkomst voor de Nederlandse bollenexporteurs? Het is geloof ik nog te vroeg op die vraag een bevestigend antwoord te geven. De praktijk zal het moeten uitwijzen. In elk geval is de eerste proef wel geslaagd. Om zes uur 's morgens vertrok een (kleine) vrachtauto van de firma Nico en Johan Roozen N.V. bloembollenkwekers in Heemstede met een twaalf honderd kilo gekoelde bollen uit Hillegom en 's middags om half vijf kan worden begonnen met het uitladen van dez nabe stelling bij Ingles Meadow Garden Centre in Folkestone aan de Engelse zuidkust. Bijzonder snel dus. Een klein half uur later lagen deze bollen reeds netjes in Hollandse kistjes met de initialen N. en J. R.-Holland erop in de grote verkoopruimte van dit centrum midden in het toeristische stadje. Het experiment ging uit van de Raad van Nederlandse Bloembollen ondernemers in Hillegom in samen werking met de Engelse maatschap pij Hoverlloyd Limited. Twee Jaar maakt men nu al weer "vluchten" met Hovercrafts over Het Kanaal tussen Ramsgate en Calais en in die tijd werden twee miljoen passagiers en bijna 300.000 voertuigen ver voerd. Die Hovercrafts zijn enorme gevaarten op luchtkussens met een accommodatie voor 250 passagiers en 30 auto's. Ze hebben een lengte van ruim 40 meter en een breedte van een kleine 24 meter. Met drie van die Hovercrafts wordt deze lijndienst over Het Kanaal onderhouden. Over de afstand van 28% mijl wordt pre cies 40 minuten gedaan. Vooral in het zomerseizoen is het zeer druk. Dan "vliegen" de Hovercrafts met 21 vluchten af en aan over Het Kanaal en is het beslist nodig om een plaats te reserveren, want an ders is men gedoemd uren en uren te wachten met de auto voor men de oversteek kan maken. Frans Roozen (23) en Piet Rijke lij khuizen (51) brachten de lading bloembollen van Hillegom naar Folkestone. Ze hadden onderweg in België wel wat moeilijkheden onder vonden bij hun pogen benzine te tanken. Een groot deel van de Bel gische benzinestations was toen nog gesloten. Het uit- en inklaren bij de douane leverde weinig problemen op. De kosten van vervoer blijken aanzienlijk lager, dan bij het ge bruik maken van de tot nu toe gel dende verbindingen, maar of dat voor het vervoer naar allerlei plaat sen in Engeland ook geldt moet nog worden berekend. Daarom was het ook een experiment Hover Lloyd ziet dit vervoer als een welkome aanvulling voor het zo drukke voor uitzicht. Nadrukkelijk stelde Rijkelijkhui- zen, die vertegenwoordiger voor Ni co en Johan Roozen in Engeland is: 'k Kan er nog geen zinnig woord over zeggen of deze wijze van trans port in alle opzichten de aangewe zen weg is. Dat zullen we moeten proberen. In ieder geval kan wel worden gesteld, dat het voor het ge bied van Zuid-Engeland en vooral bij nabestellingen aanzienlijk snel ler en ook billijker is dan de bollen bijvoorbeeld via de dienst Hoek van HollandHarwich te verzenden, want dan moeten de vrachtauto's nog i rijden van de Bollenstreek naar Ca lais met de tijd voor het vervullen van de douaneformaliteiten meege rekend in ongeveer een uur of zes via Antwerpen, Oostende en Duin kerken naar Calais. Is het erg druk op de weg dan moet er nog wel hele afstand afleggen. We uurtje worden bijgeteld. Deze proef vertrek van de Hovercraft nog is beslist geslaagd. Nogmaals, de praktijk zal moeten uitwijzen of het inderdaad de voordelen oplevert, die we er van verwachten. Hoverlloyd doet wel alles om ons terwille te zijn. Weten ze dat we komen, dan houden ze tot een kwartier voor het plaatsje op. Zijn we er door standigheden niet, dan wordt het "gat" opgevuld met op de vol gende oversteek wachtende auto's. Dat in- en uitladen op de Hover- ports is zo gebeurd. Al te grote vrachtauto's bijvoorbeeld trucks met opleggers, zullen wat het ge wicht betreft waarschijnlijk wel problemen opleveren". Voor de aankomst van dit eerste bollentransport op de Hoverport in Ramsgate bestond grote belangstel ling. Er waren talrijke autoriteiten uit Folkestone, die kennelijk met Beischap de vrachtauto's, bestuurd door Frans Roozen, in Ramsgate uit de Hovercraft zagen komen. Later in het garden centre stonden er ook weer veel notabelen te kijken hoe snel de bollen werden uitgeladen. Onder wie lord Radnor, één van de invloedrijke ingezetenen van Folk- stone, mr. John D. Aitken van Cop- sen Garden Limited die vele centres in geheel Engeland exploiteert, en mr. John Hodginson, manager van Ingles Meadow Garden Centre, alsmede namens de Nederland se kwekers Charles van der Schoot, Piet Rijkelij khuizen, Frans Roozen en Fred. Dörflinger. Kaasmeisjes in Volendammer costuum luisterden deze aankomst op. Zij tracteerden de gasten tijdens de ontvangst op heerlijke hapjes, gemaakt van Goudse en Edammer kaas. Hoewel er op het moment dus nog niet te zeggen valt of dit experiment voor de toekomst kans van slagen heeft, kan wel worden opgemaakt, dat de Raad van Nederlandse Bloembollenondernemers en de Engelse groep van bloembollenex porteurs aan de hand van de erva ringen nu en bij eventuele volgende experimentele transporten opgedaan zullen uitmaken of deze Hover craft-verbinding een nuttig effect Siunüi ue eaenanuse doi- lenkwekers, die hun produkteaT naar Engeland exporteren doen al het mogelijke het vervoer w/l snel en goedkoop mogelijk te re* gelen. Tot nu toe geschiedde dar per schip met de normale lijn. iiensten. Naar Harwich en Bos- ton bijvoorbeeld. Vanuit di» plaatsen werden ze dan weer met vrachtauto's verder ver voerd. Om voor het gebied van" Zuid-Engeland, waar ook talrij. ke garden centres zijn, dat ver voer sneller en voordeliger te ku nen doen geschieden is in over- leg met de Engelse afnemers- Dutch Bulb Growers en Hover-! lloyd een proef genomen met i transport via de Hovercraft"! route Calais-Ramsgate. redacteur Cees Combee volgd^ dat transport. Hij schenkt twee artikelen aandacht aan di(F gebeuren en gaat daarbij teveni in op de belangrijke plaats, diep] de garden centres innemen bli de verkoop van Nederland: bloembollen. heeft en of er gebruik van kan i den gemaakt voor een groter bied dan Zuid-Engeland. Londen^ ligt namelijk langs de weg mt 113 kilometer van Ramsgate. Zover we hebben kunnen bekiJ-L ken is deze Hovercraft-route zekerL geschikt voor het transport van klei-r nere partijen, zoals nabestellingen^ De mogelijkheid is dan aanwezig defce bollen binnen een dag op de plaats van bestemming te krijgen. Door deL onverwacht grote toeloop en enor me verkoop zat met bij Ingles Mea-F dow Garden Centre te springen onr2 bollen. Dankzij de activiteiten vair1 de Nederlandse organisatie kreegP1 men die, in samenwerking met Ho-P6 verlloyd, snel in Folkestones Gar-r den centre. r- li KMÉM i ÉÊatÊÊÊiÊÊmié^^y^V' ALPHEN AAN DEN RIJN Een dijkdijoorbraajk langs de Westka- naalweg (in de uitbreiding van het recreatiegebied „De Bijlen"), waar door de middelste put voor een groot gedeelte is leeggelopen (.er zijn er drie), heeft een enorme blubbermassa op de wegen rond dit gebied doeD stromen. Door het on- LEIDEN Het college van coördi natoren van het Leidse academisch ziekenhuis is erg teleurgesteld over het onslag dat de coördinator van de nieuwbouw voor de drie academische ziekenhuizen in Amsterdam, Leiden en Utrecht heeft aangevraagd, om dat hij niet langer akkoord kan gean met het door de minister van Onder wijs en Wetenschappen gevoerde be leid. Tromp heeft de mening van de Leidse en Utrechtse ziekenhuizen al tijd tot het uiterste verdedigd. Het oorspronkelijke plan voor deze mil jarden kostende nieuwbouw was, dat in de drie steden identieke zieken huizen zouden worden gebouwd. Lei den en Utrecht waren niet erg ent housiast over het in de Amsterdamse Bijlmermeer te bouwen ziekenhuis en gaven een architect opdracht zieken huizen voor Leiden en Utrecht te ontwerpen, die waren aangepast aan de situaties en uitbreidingsplannen in die steden. Enkele weken geleden heeft de minister bekend gemaakt dat daarvan geen sprake kon zijn. Tromp heeft daar nu op gereageerd door op staande voet zijn ontslag te nemen. De stem die de Leidse en Utrechtse universitiet hadden is daardoor nog zwakker geworden. Het is nu voor vrijwel honderd procent zeker dat de Leidse nieuwbouw er eerder zal uitzien als het AZ in de Bijlmermeer. geveer drie meter brede maar zeer diepe gat gulf de de "viezigheid' naar buiten en maakten de Westkanaal- weg en de Bijlen tot een spiegel gladde baan. Beide wegen werden direct door de politie afgesloten, zodat de werk lieden, die waren belast met het dichten van het gat, onbelemmerd hun gang konden gaan. Het water in de sloten rondom dit gebied steeg aanzienlijk en ook hier moe sten in allerijl dammen worden aangebracht. Pompen werden in werking gesteld om erger te voor komen. De doorbraak ontstond omstreeks het middaguur. De werking van dit gedeelte van de dijk was reeds ont dekt. Toen men de benodigde appa ratuur ging halen om te controleren of alles nog wel in orde was, was het kwaad al geschied. Druk Het gat is ontstaan door een gro te druk op dit gedeelte van de dijk. Een doorbraak was niet te voor komen. Direct heeft men een zo genaamde tussendijk, die put één van de middelste scheidt, doorge stoken, zodat een gedeelte van de massa hierin kon stromen. Deso eerste put was dan ook tot aan de rand toe gevuld toen de werklie den nog druk doende waren het gat te dichten. Het dichten van de breuk zag, men niet als een onoverkomelijk probleem. Waar men wel als een berg tegenop keek was het verwijde ren van de blubber. Hoe dit pre cies zal gebeuren is niet bekend. Verwacht mag echter worden dat er een zuiger aan te pas zal komen om dit karwei te klaren. De familie Tijsterman, die een huisje langs de Westkanaalweg be woonde, komt er wel bijzonder slecht van af. Niemand was er in het huis toen de doorbraak plaats vond. Het wasgoed hing aan de lijn. Men heeft nog pogingen in het werk gesteld om de meubels uit de woning te halen. Maar dit bleek on begonnen werk, omdat de blubber massa al tot meer dan een meter was gestegen. De familie Tijsterman heeft in middels onderdak verkregen in een flat in de Diamantstraat. Gis teravond was het blubberpeil bij hun huis gelukkig al weer een flink stuk gezakt. De boerderij van Van Zwieten kon een derge lijk noodlot bespaard blijven, zij het op het nippertje, want ook op dat punt was de dijk zeer zwak. De reddingsactie is uitstekend verlopen. Alles verliep keurig vol gens het „boekje" van een derge lijke actie. Onmiddelijk waren er portofoons ter beschikking en werd de BB ingeschakeld. Er werd een centrale post ingericht in 'n bouw keet en er werd zelf een logboek bijgehouden van alle berichten, die binnenkwamen. Hoe groot de scha de is, valt nog niet bij benadering te zeggen. Wel is het zo, dat de kos ten voor de aannemers zijn. Nor maal is het zo dat de opdracht gever dergelijke kosten moet beta len, maar de gemeente Alphen heeft dat weten af te kopen. Het zal echter een langdurige strijd worden tussen gemeente, aanne mers en verzekering. Naast de BB en het personeel van gemeentewerken werd ook het personeel en vooral het materiaal van verschillende aannemers inge zet, die in Ridderveld aan het bou wen zijn. In totaal had men de be schikking over 18 gronkarren met tractoren, 4 schuivers, 1 bulldozer en 2 dreg-lines. De politie zette in eerste instantie acht man in, maar kon 't later, toen de hoofd rijbaan afgesloten was voor ge woon verkeer, met vier man vol staan. Men is vanmorgen begonnen met het schoonmaken van de sloten langs de Oranje Nassausingel. Hier voor denkt men enkele weken no dig te hebben, mits zich geen com plicaties voordoen. Release sluit in Amsterdam Release in Amsterdam is vandaag definitief dichtgegaan. De medewer kers vinden dat hun hulpverlening doelloos is als er aan de gevestigde orde niets verandert. „Er werd ruin der aandacht geschonken aan het onrecht als zodanig, dan aan de ge volgen van dat onrecht. Onze me thode versluiert daardoor de werke lijke problematiek", aldus Release. Judoclub in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In het gymnas tieklokaal van de St. Aloysiusschool aap de Schenkelweg in Zoeterwoude wordt 12 oktober een judodemonstra tie gegeven. De demonstratie zal 's avonds 7 uur beginnen en is bedoeld om kinderen en ouders kennis te la ten maken met de legio mogelijkhe den die het Judo biedt als gezonde en sportieve vrijetijdsbesteding voor de Jeugd. Aangezien de stichting R.-K. scholen Zoeterwoude - Dorp met in gang van 18 oktober iedere woens dagmiddag van 13 tot 15 uur het gymlokaal aan de Schenkelweg voor jeugdjudo beschikbaar stelt, zijn de plannen om met ingang van die datum met de judolessen te begin nen. De demonstratie op 12 oktober wordt verzorgd door de Leidse Judo- Burgerlijke Stand dijn. Gerard z.v. C. J. Hoek en L. Plug, F. W. Dekker Leeuwen, Marie Louise Jo- G. Krassenburg. Patrick Overleden: K. van Drunen, 66, echt- echtgen. C. Smit. A. H. Dekker. - H. G. G. N. H. Afman, -nan, H. van Llerop, 73. man, P. A. M. Riebeek, 83, man, M. Wedma/n, 80, echtgen. van J. Slats, 55, echtgen. van D. van der Bent, M. van Donk, 86, man, A. C. van der Zwan, 73. echtgen. van W. F. de Vroo- me, G. A. Zijerveld. 56, echtgen. van A. D. G. Brunnlnk, J. J. de Raad, 74, aantal Jeugdleden van zijn sport leraar en oud lichtgewicht kampioen van Nedelrand Leo de Vries met een school. KATWIJK/ RIJP WETERING De volleyballers van Salvo uit Rijp- wetering speelden gisteravond de eerste wedstrijd in de eerste klasse in de sporthal Cleyn Duin in Kat wijk. Het was de bedoeling dat er werd gespeeld tegen Valken, maar tot diep in de avond wachtten bei de teams vergeefs op een scheids rechter. Daarna besloot men dan maar vriendschappelijk te spelen. Omdat het inmiddels al zo laat was geworden, werd dit een wed strijdje van twee sets. En als we naar de uitslag kijken, mocht Sal vo misschien nog blij zijn dat de arbiter niet kwam opdagen. De Rippers speelden met drie invallers en kwam zo niet verder dan twee verloren sets: 15—4 en 15—6. De fotoreportage van Wim Dijkman toont de volgende beelden: linksb ov en: Als lava stroomde de blubber over de wegen rond het ramp gebied. De Bijlen stond al gauw onder een flinke laag modder, maar de Oranje Nassausingel bleef droog. Rechtsboven: Over leg tussen v.l.n.r. ir. Hak- stege, directeur van ge meentewerken, aannemer Dikkeboom en wethouder Duin. OnderMet grondkar- ren en bulldozers werden eerst nooddijken aangelegd om verder doorstromen van de blubbermassa te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4