ininder geld iiit om mooi xe worden... Belgische werkneemsters ontevreden over hun promotiekansen Soms is er zón pijntje... dat te klein isvoor de dokter maarte groot om te negeren. ASPRO Spelen met kinderen 1IJDAG 6 OKTOBER 197? teisje gaat studeren om aan "de man" te komen Geef dan een tabletje op kinderformaat. KinderAspro. Een voorzichtig tabletje dat een aange paste hoeveelheid koorts- en pijnwerende stof bevat. KinderAspro is simpel en goed. Door de frisse smaak is innemen nooit een probleem. De aan kinderen aangepaste hoeveelheid medicijn maakt dat de voorgeschreven hoeveelheid tabletjes zich makkelijker over de dag laat verdelen, wat veel beter is dan het geven van meer tabletjes tegeliikl KinderAspro: tabletje op maat De Belgische vrouwen ^ontevreden over hun promotie- Lèn. Er zijn in Belgiè ongeveer iderdduizend meer vrouwen mannen maar desondanks is de dames niet gelukt om top- bij de overheid of in het be te bereiken. Bovendien bij onze zuiderburen weinig vrouwen tot de rech- jke macht, de advocatuur of de iwereld. van de vier Belgische vrouwen als beroep huisvrouw op. De itie wil dat een vrouw een moot en kinderen heeft maar beroep. Een baan is voor hen -ens niet erg aanlokkelijk want 933.000 Belgische vrouwen die beroep uitoefenen verdienen Dikwijls maar de helft van bedrag dat mannen voor het- werk ontvangen. ien universiteit volgens de Belgische advocate Marie-Therese Cuvelliez worden de Belgische werkende vrouwen echter meer door vooroordelen dan door hun werkgever beknot. In België beschikt men over uitste kende beroepsopleidingen maar de meeste meisjes studeren niet.. Zij gaan naar 'n conservatieve meisjes school en daar blijft het bij. En zo komt het dat zij uiteindelijk als on geschoolde arbeidsters in fabrieken, hotels en kantoren terecht komen. De meeste meisjes die in België naar de universiteit gaan doen dat om een man te zoeken. En meestal vertrekken zij weer na een jaar. Volgens professor Elaine Vogel- Polsky, hoogleraar aan de Universi teit van Brussel, gaat men er in België nog steeds van uit dat het voor vrouwen geen zin heeft om iets te leren omdat ze uiteindelijk toch trouwen. Taboe De Belgische socialisten willen dat de regering in Brussel voor meer crèches gaat zorgen maar de mach tige Gezinsliga verzet zich daar rachtig tegen. De meeste Belgische scholen zijn katholiek en Jongens en meisjes worden er strikt gescheiden. Sek sueel onderwijs is uiteraard taboe. De weinige voorlichting die er gege ven wordt dankt men aan het ini tiatief van sommige onderwijzers. Maar die lopen daar wel gevaar mee. Want enkele maanden geleden werd door de politie in Brugge nog een inval in een middelbare meisjes school gedaan waar een leraar en kele voorbehoedmiddelen getoond had. En de consultatiebureau's voor ge zinsplanning die voorlichting over geboorteregeling willen geven moe ten dat bijna klandestien doen om dat ze voortdurend door een poli tie inval worden bedreigd. De pil is wel op doktersrecept ver krijgbaar maar formeel alleen als een medicament ter regeling van de menstruatie. Naar schatting gebrui ken maar zes procent van alle vol wassen Belgische vrouwen de pil. En het percentage vrouwen dat an dere voorbehoedsmiddelen benut is niet veel hoger. Daarentegen wordt het aantal abor tussen op 150.000 per jaar geraamd, evenveel als het aantal geboortes. Een Belgische vrouw die zich wil laten aborteren probeert of ze een arts kan vinden die het risico van twee tot vijf Jaar gevangenisstraf durft te lopen, of laat zich in buur landen waar de wetten soepeler zijn behandelen. Ieder Jaar krijgen gemiddeld 3700 ongetrouwde meisjes een kind maar in heel Belgiè zijn maar vijf tehui zen voor ongehuwde moeders. Twee gestichten in Brussel worden nog als klooster bestuurd. Ondanks alle internationale conven ties en verdragen over gelijke belo ning voor gelijk werk verdienen Belgische vrouwen 35- 50% min der dan mannen. Marijke van Hemeldonck van het Vrouwencomité van de Belgische Socialistische Vakbeweging, die haar hart tegenover Journalisten luchtte wees er nog op dat België een van de weinige lander ter wereld is die een conventie van de Verenigde Na ties over het trouwen in overheids functies slechts onder voorbehoud heeft getekend. Ondanks alle arbeidsvoorschriften en het werk van de vakbeweging doen de verhalen van sommige werkneemsters aan verhalen uit de vorige eeuw denken aldus Marijke van Hemeldonck. De meeste vrou wen durven na een gesprek met een vakbondvertegenwoordigster hun naam niet te noemen uit angst voor moeilijkheden. Slecht baantjes Charlotte, een vijftigjarige werk neemster in een metaalfabriek zei: „Aan meisjes worden bij ons de slechtste baantjes gegeven. Zij wer ken op stukloon en als hun tempo niet snel genoeg is worden ze ont slagen. De fabriek is oud, heet en smerig. De koelolie van de machines maakt je ziek. En er is vrijwel geen werk in de fabriek dat een vrouw niet zou kunnen doen maar wij ko men niet verder dan de slechts be taalde ongeschoolde baantjes". Jeannette, een dertigjarig lid van een militante vrouwenbeweging vertelde. „Ik was werkzaam in een warenhuis maar bleef steeds klagen Om mij de mond te snoeren gaf men mij steeds maar wat opslag maar toen ik een aktie voor gratis abortus begon werd ik direkt ont slagen en bij mijn collegaatjes als onzedelijk afgeschilderd. Hen werd verteld dat zij hun kontakten met mij maar moesten verbreken omdat zij anders zelf in moeilijkheden zouden raken. En zelfs dat mijn huis onder politietoezicht stond Het ergerlijkste is dat iedereen in België de mond vol heeft over de rechten van de vrouw maar dat er niets aan gedaan wórdt", aldus Jeannet te. In het Belgische parlement zijn maar twaalf van de 378 leden vrou wen. Maar bij de Belgische Socia listische Vakbeweging hebben de vrouwen ook nog maar weinig in te brengen. Op het laatste Jaarcongres hadden op duizend man slechts vier vrouwen stemrecht. En de vakbewe ging dacht er toen niet over om hoger loon voor vrouwen te eisen omdat dit vertragend zou kunnen werken op de looneisen van de mannen. Kortom de Nederlandse werkende vrouwen hebben het op het ogen blik heel wat beter dan de vrouwen die in Belgiè hun boterham moeten verdienen. emulsievorm waarmee men de huid zelfs na een zware make-up grondig kan reinigen. De Biotherm dagcrème geeft de huid vooral bescherming tegen de kleurstoffen van make-up terwijl de nachtcrème Hydrogthermal een kal merende werking heeft en daardoor vooral geschikt is voor vrouwen die aanleg hebben voor couperose. Voor vrouwen met een uitgesproken dro ge huid lijken de Biotherm-produk- ten ons achter iets te schraal. Er blijven natuurlijk altijd vrouwen voor wie het beste nog niet goed genoeg is. En speciaal voor die vrouwen, die zeer hoge eisen aan de verzorging van hun uiterlijk stellen, ontwierp het Amerikaanse cosmeti sche concern Revlon de Ultima 1 serie. Een hele reeks exclusieve zeer fraai verpakte huidverzorgingspro- dukten. Met als toppers de van venkel, mistletoe, kamille, peper munt en duizendblad gemaakte Special Care produkten voor vrou wen met een gevoelige huid. De verfrissende en toch zeer milde crè mes,' lotions en reinigingsolie varië ren in prijs van nog geen twintig tot vijftig gulden. cv Door de centraal verwarmde huizen krijgen veel vrouwen tegen de winter last van een droge huid. En omdat er zich door die droogte rimpeltjes kunnen vormen, is het wel belang rijk dat men de huid door een wat vette crème in een goede conditie houdt, zodat de rimpeltjes geen kans krijgen. De Translucent Wrin kle Crème kan vrouwen boven de dertig hierbij een goede steun zijn tenminste als zij zich de prijs van f 65 per potje kunnen permitteren. Het Amerikaanse cosmetische con cern Revlon onderhoud al Jaren zeer nauwe relaties met het Parijse modehuls Balmain. En vandaar dat Revlon's nieuwe make-up lijn voor de komende herfst helemaal op de weer wat klassieke kleding is afge stemd. De oogschaduws zijn er wat de tinten betreft wat zachter en natuurlijker op geworden. Zo wer den Turquoise, lila, zachtgroen, blue en bruin tot de nieuwe najaars- oogtinten uitgeroepen. Kleuren die weer combineren met de oranje lip sticks, die weer in de mode zijn. Alleluia-hop-alleluia-hop Een romantisch, wat sophistica- tad gezichtje en een kapsel "en brosse" zo zien Harriet Hubbard en Alexandre de vrouw voor deze winter. De nieuwe make-up lijn kreeg de nam Alleluia mee, wat duidt op vrolijke kleuren vooral voor de lipstick. Het nieuwe win- terkapsel kreeg van Alexandre de naam HOP. Alleluia-hop-alleluia-hop r\ Pronken met andermans veren... Vanaf donderdag 5 oktober wordt in het Nederlands Textiel museum in Tilburg een tentoon stelling gehouden getiteld "Pron ken met andermans veren". De tentoonstelling, met als onder werp vijf eeuwen mode. mens en natuur, zal worden opgebouwd met medewerking van Fred van der Laken, kostuumhistoricus en docent aan de Amsterdamse Mo de-academie en opleiding teken leraren te Amsterdam, alsmede samengesteld worden uit de prl- vécollectie van laatstgenoemde. Het ligt ook in de bedoeling in het thema van de tentoonstelling aandacht te besteden aan de rol die de natuur (ons leefmilieu) speelt als inspiratiebron voor een bepaald modebeeld. Gemeend Is dit extra accent aan de expositie te geven om enerzijds het educa tief belang te versterken enan- derzijds om een wat andere pre sentatie van een dergelijk type tentoonstelling te geven dan doorgaans gebruikelijk. In ver band met het eerstgenoemde kan hiertoe gewezen worden op het feit dat de mens steeds gefasci neerd is geweest door de onbe grensde schoonheid van de na tuur en hij heeft dit op allerlei wijzen trachten vast te leggen. In kleurnamen: grasgroen, zeebruln, maisgeel; in vormen van stofdes sins e.d. en zelfs in het spraakge bruik: butterfly-mouwen, paar- destaart kapsel, wespentaille, etc. De tentoonstelling, die gehouden zal worden tot en met 31 decem- ber en waarvan de openingstij- den zijn maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.00 en .van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Maandagavond van 19.00 tot 22.00 uur. ihoonheidsspecialisten en cosmeticafabrikanten zijn het er over eens dat uw huid na een strandvakantie in het bnnige zuiden vooral in het najaar wat extra verzorging lig heeft. roor vrouwen die graag aandacht aan hun uiterlijk beste- in is er keus genoeg. Goede verzorgingscrèmes zijn er van- acht dubbeltjes voor het kleinste doosje Nivea tot f418 >r de grootste pot Re-Nutriv-crème van Estee Lauder, welke crème nu de beste is, hangt af van de eisen die :n stelt. Moeders van jonge gezinnen die niet zo veel geld in schoonheidsverzorging uit willen geven zullen als ze :n normale tot iets droge huid hebben heel tevreden met ivea als nachtcrème zijn. Maar heel wat niet meer zo jeug- vrouwen zullen juist zweren bij de Translucent Wrin- e Crème van Revlon die op f 65,per potje komt. arfum t prijsverschil tussen de goedkope dure crèmes zit in de verpakking de presentatie maar ook in de lienstelling van de produkten. andaardcrèmes op basis van on eer vaseline en lanoline zijn goedkoopst. Maar hoe meer rfum en hoe meer kleurstof er crème wordt toegevoegd hoe urder het preparaat wordt. En de fabrikanten voor bepaalde ïoonheidsprodukten in plaats van basiscrèmes wat exclusievere ondstoffen gebruiken maakt dat prijs natuurlijk ook iets uit. zijn nog wel enkele cosmetica- loor os Hagers s die werken met prestige- maar gelukkig houden meer fabrikanten rekening et de realiteit. rerlaagd terwijl alles voortdurend rnrder wordt is het wel «merkelijk dat Max Factor per september de prijzen van de Swe- formula anti-allergische lidverzorgingsproducten met maar twee tot vijf gulden per stan- lardflacon van 170 cc heeft ver- agd. De prijzen van de crèmes, en maskers liepen tegen de gulden per fles en zijn nu jna allemaal goedkoper dan vijf- in gulden. ax Factor zal de Swedish Formu- ■produkten binnenkort ook in voordelige tubes gaan verkopen. De Amsterdamse vestiging van het Amerikaanse cosmetische concern heeft nl. ontdekt dat de meeste Neder landse vrouwen niet meer «bereid zijn om astronomische bedragen aan huidverzorgingsprodukten uit te geven. Vooral de laatste paar maanden merken winkels en waren huizen duidelijk dat er door veel vrouwen op de aanschaf van cos metica beknibbeld wordt. Redem waarom men ook de prijzen van de nieuwe najaars make-up vrij laag hield. Najaarstinten De geheel op de nieuwe najaarstin ten afgestemde oogschaduw in di verse variaties groen komen op 7,95-, terwijl de oranje en kersen rode lipsticks voor 8,90 worden verkocht. Voor de vrouwen die niet al te veel geld aan schoonheidsprodukten uit willen geven is de nieuwe huidver zorgingsserie van Biotherm een ge weldige aanwinst. De crèmes en lo tions van dit Zuidfranse cosmetica- concern worden ondermeer van plankton uit de warmwaterbronnen van Molitg-les-Bains in de Pyre neeën gemaakt. De Romeinen vestigden in dit dorp je al een kuuroord voor de genezing van allerlei huidaandoeningen. En vandaar dat vooral vrouwen met een gevoelige wat allergische huid enthousiast zijn over Biotherm. De crèmes en lotions komen per royale fles en tubes op zo'n tien vijftien gulden. Er is ondermeer keus uit Hydro-Cure een lotion zonder alco hol om de bloedsomloop te active ren en verwijde poriën te bestrij den. Savon Thermal een zeep in Kousen met naad Ruim een Jaar geleden zorgde de Parijse couturier Yves Saint Lau rent voor de terugkeer van de kousen met naad vlak na de oor log zo in de mode waren. Bij Danlon zag men zo veel in deze nieuwe modetrent dat men er machines voor om liet bouwen. Maar het concern behoort nu dan ook tot de weinige Europese cousenfabrikanten die voor dit najaar panty's met naad in alle mogelijke kleuren lanceren. Heed wat moeders weten dat het niet gemakkelijk is om kinderen in een flatje bezig te houden. Vooral als er kinderen komen spelen. Toch hoeft u niet altijd de hulp van de tv in te roepen want kinderen vin den het veel leuker om zelf creatief bezig te zijn Hanna Venendaal doet u in het boek „Wij spelen met kinderen binnenshuis" tientallen ideeën voor leuke spelletjes voor kinderen van drie tot tien Jaar aan de hand. Het boekje waarin Hanna ondermeer vertelt hoe men van peuters volleerde koks en keuken prinsessen kan maken verscheen bij uitgeverij „In de Toren, te Baarn en kost f 5,90. Ieder kind loopt vroeg of laat wel eens de kans om in het ziekenhuis terecht te komen Al is 't maar voor 'n blindedarm ontsteking. En in zo'n geval is het veel beter als het precies weet waaraan het toe is, want een goed voorgelicht kind is veel makke lijker als patiënte. En vandaar dat artsen en verpleegsters zo gelukkig zijn met het boekje „Naar het zie kenhuis" van Herma Vergouwe waarin met behulp van tekeningen van Karin Bodenhausen duidelijk wordt verteld wat er zo al met een Jongetje die in het ziekenhuis te recht komt gebeurt. Naar het zie kenhuis is een uitgave van L.J. van Veen en kost 5,90. DAMESMODE in exclusief jonge stijl.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25