iva la muerte, ami let van oedig protest eyenoord vist naar K aider on fgje penissen 'n maagd Stelen van The Godfather (NEE EN' ISRAEL UIT DE MILITAIRE DIENST GETRAPT ramma van cel Scylla 'GOUDEN VIER' UITGEROEID aan ieder die het AZLter harte gaat FILMTONEEL IN DE STATES 6 OKTOBER 197? PAGINA 15 leer dan een film is Ara- vg la muerte" een pam- het Spanje van de onder- het Spanje van Franco K. Kerk. Alles staat in het n de aanklacht. Het ver- acteren, het camerawerk aal bijzaak. Het protest et met celluloid, maar met ekend. imflettist als Arabal zoekt uanceerde weergave van de et gaat niet om een objec- arheid als die al be- vlammen van de woede uist met olie overgoten zo- een op zijn minst de rook men zien. schokt daarom voortdu- ene bloedige scene, sa- wrede scene wordt onmid- svolgd door een nog erge- il schildert de aanhangers mderdrukte Spanje zo bar- maar kan. mflet moet voor alles dui delijk zijn. "Vive la muerte" kreunt daarom bijna onder de berg voor beelden, anecdotes en vooral sym bolen. Voornaamste symboolhet "oude" Spanje komt in botsing met het "nieuwe" van de rode rebellen in het leven van een klein jongetje, natuurlijk omdat het nog open staat voor invloeden uit beide we relddelen. Zijn vader is een rode rebel, die na de burgeroorlog onder het motto "we zullen al onze vijan den uitroeien. Leve de dood" in het gevang wordt geworpen, nadat zijn eigen vrouw hem heeft aangege ven. De Jongen weet niet of zijn vader een held of een verrader is. Zijn omgeving zal moeten bewijzen dat de gevangenneming terecht is ge weest, dat zijn vader onrecht heeft begaan Jegens een rechtvaardig land. De omgeving leert de jongen ech ter het tegendeel. Als hij om zich heen kijkt ziet hij gefrustreerde mensen, die hun domheid en ge meenheid verbergen achter de re gels van kerk en staat, die onder dekking van die regels kunnen on derdrukken en moorden. Een maat schappij, die hem geen antwoord kan en wil bieden op zijn vragen, die alleen starre dogma's en ab surde straffen kent. Als Naarmate de film verder gaat ont wikkelt de jongen zich steeds verder in de richting van opstandeling, zoals zijn vader was. Arabal duidt dat voor alle duidelijkheid nog even (met een symbolische uitspraak aan: als de jongen tbc krijgt, ver klaart een dokter: "Hij kan nau welijks ademhalen. De atmosfeer hier lijkt hem te doen stikken. Onvermijdelijk is het einde van de filmde jongen,, die nog. niet her steld is van een operatie, gaat sa men met een vriendinnetje op zoek naar zijn vader, die uit de gevan genis is ontsnapt, en die in het ver zet is gegaan. „Viive la muerte' is een film die Goede films ergens anders Vader achterna. Het protest van Arabal zal niet sterven, een al gehoonde jongere generatie neemt over. wel een paar vraagtekens oproept. Arabal laat geen gelegenheid voor bijgaan om de toeschouwer zeer gruwelijke taferelen voor te schote len. Je vraagt je op den duur af of het laten zien van een operatie, of het onthoofden en naar buiten halen van de ingewanden van een koe nu echt zinvol is. Voor Arabal als maker van een pamflet lijkt het met dat dat inder daad een functie heeft. Hij voelt zich de man die de patiënt Spanje op de snijtafel legt, hij voelt zich de beul die de bloedige, smerige massa uit de van buiten fraaie en gezonde koe haalt. Het Spaanse re giem is, zegt hij, gebouwd op bloea, en het wentelt zich nog altijd in steeds weer nieuw bloed. Deze opvatting kan maar tot één film leiden: "Vive la muerte". Een film die even naïef als afstotelijk is, maar die onder alle symboliek en overdrijving een ongekende be wogenheid en kracht herbergt, en die je daardoor bijna tegen je zin aan je stoel kluistert. BERT VAN DOMMELEN Bergman-week, A'dam Cinetol (aa. Wilde aardbeien, zo. ma. Het ge zicht, di, wo. Het oog van de dui vel). Death in Venice (Visconti), Den Haag De Uitkijk. Family Life Loach en Garnett), Kriterion A'dam, Kriterion Den French Connection (Friedkin), Den Haag Du Midi. Frenzy (Hitchcock), A'dam Alham- bra Fritz the Cat 'Krantz en Bakshi). A'dam Leidsepleinth eaterDen Haag Asta. Le Genou de Claire (Rohmer), A'dam Studio K. Klute (Pakula). A'dam Rialto. Laisse-aller, ca est une valse (Laut- ner)A'dam Calypso. Macbeth (Polanski), A'dam Du Mi di, Utrecht Studio. Mash (Altman), A'dam Victoria. Platime (Tati), Den Haag Bijou. 2001, a space odyssey (Kubrick), A'dam Bellevue Cinérama. La voie 1' actee (Bunuel), A'dam The Movies. Nachtvoorstellifcgen Accident (Losey). A'dam Studio Blow Up (Antonioni), Rotterdam Grand. Death in Venice (Visconti), Rot terdam 't Veneer. Erotic filmfestival, A'dam The Mo vies. Family Life 'Loach en Garnett.). A'dam Kriterion. WR: mysteries van het organisme (Mavejev) Amsterdam Leidseplein Theater. Het Zevende Zegel (Bergman)Den Haag Kriterion. dan itie je dak !en maagd van 18 karaat'. Anne Grete, Regie: An- iineche. Theater: Rex. Titel: In de greep van de sex-leer- meester (Pretty Maids all in a row). Voornaamste rollen: Rock Hudson en Angie Dickinson. Regie: Roger Vadim. Theater: LIDO. Wie op de titel afgaat en denkt naar een speels sexfilmpje te gaan, zal na anderhalf uur met een be teuterd gezicht het theater aan de Steenstraat verlaten. De naakt scè nes in deze Amerikaanse film zijn namelijk op één hand gemakkelijk te tellen. De Amerikaanse titel Pret ty Maids all in a row of te wel mooie meiden aan de lopende band is een veel betere weergave van de inhoud. Het geheel speelt zich af op een doorsnee highschool. Het bijzondere van deze highschool is de coach van het footballteam, ge naamd Tiger. Deze leraar, gespeeld door Rock Hudson, oefent een on weerstaanbare charme uit op vele van zijn vrouwelijke leerlingen en waar dat op uit draait behoeft nau welijks toelichting De verhoudingen tussen de meisjes en Tiger worden echter steeds vaster en verschillenden wil len met hem trouwen. Dat wordt Tiger allemaal te veel en hij ziet zich genoodzaakt enkele dames om het leven te brengen. Ja en dan krijg je natuurlijk de politie op Je dak. JAN VAN DER NAT Ondervind vreugde en lust door anderen lust en vreugde te scheu ken. Dat advies krijgt de blonde maagd, om wie het in dit Duits gespiyken Deense filmpje gaat, van haar dokter mee als het noch op de stoel noch op de sofa met haar vriendje erg goed luikken wil Als die lustgevoelens met behulp van een zweep moeten worden op gewekt is de vreugde echter ve- te zoeken zoals het meisje later, wan neer de losbandigheid het wint van de seksuele terughoudendheid, zai ervaren. De raad van de seksedok ter, die haar in de meest letter lijke zin van het woord onderhan den neemt, opvolgend stort het blondje zich tijdens haar vakantis- tip door Duitsland, Italië en Frank rijk zich van het ene avontuur in het andere. Wellustige lieden van allerlei allooi hoeven alleen maar toe te tasten en het lieve kind lijkt slechts door gevoelens van dankbaarheid te worden overrom peld. Alleen de Argentijnse diplo maat die zich met alle geweld wil laten afranselen om toch maar aan zijn gerief te komen maakt het allemaal wat al te bont (en blauw). Na al die bedbelevenissen kan het niet anders of Ciec is toch wel prettig toeven bij het eigen vriendje thuis. Wie mocht denken dat het Deense filmpje de zinnen doet prikkelen komt bedrogen uit. Wat de seksdokter betreft zelfs semt- wetenschappelijke praatjes vullen geen gaatjes en wat het rondbor stige patiëntje aangaat haar avon turen zijn zonder de minste fanta sie op he celluloid vasgelegd. Bij elkaar is het een nogal vervelende vertoning. Feyenoord zal op 22 november in Tel Aviv een wedstrijd spelen tegen ilische nationale elftal. Voor Israël is dat een oefenwedstrijd als voorbereiding lorronden. voor het wereldkampioenschap in 1974 in München. Israël is in de ie groep ingedeeld en moet uitkomen tegen landen als Zuid-Korea, Maleisië en enoord voor een vergoe- 5.000 dollar bereid is naar komen, heeft ongetwij- niet alles te maken ntracteren van de Israë- oetballer Ronnie Kalde- negen maanden al te- sraël vanwege de milital- Hij heeft daarna Ajax iets van zich laten ho- hij al na tien maanden - Het eerste team van tafeltennisvereniging Sa- wacht morgen geen :e opgave. In Amster- d de reserves van Delta 'ongen worden. De wed- i om 18.30 uur. De reser- locel Scylle treden aan in militaire sporthal aan de Maasbree I moet. ook ir, worden bestreden. Sa- a 3 komt eerder (14.30 en het Rotterdamse Xer- vierde team van de Lei- net in Graauw aantreden Alysius 3. Aanvang 18.30 De tuchtcommissie van heeft oud-Ajacied Bennie spt, omdat hij aan het iet seizoen 1971/1972, zon- rvoor vereiste licentie te n tijd tot tijd is opge- adviseur bij de veldtrai- voetbalvereniging BPC. - Henk Kalf (GVAV- 01 zondag starten in de nternationale marathon 1ICE. Aanvankelijk was Aanvankelijk was de kampioen Geert Jansen enodigd. De Amsterdam mer af van de reis naar iwakye. De cijfers van sport- ijn: le prijs: 4 meldingen, bruto f38.200,80. 2e prijs: sn, per kolom f 904,10. 3e meldingen, per kolom Je moet het in Israël wel heel bont maken om ongeschikt te worden bevonden voor de militaire dienst, ron werd van Ajax over- j nu Ajax voor Kalderon geen be- hem twee jaar geleden langstelling meer toonde, bleek Fey- tracteerd. Toen moest enoord bereid te zijn hem over te nemen en de schuld van 13.000 gul den die Kalderon nog aan Ajax had, te betalen. Kalderon moet volgens de Fifa- bepalingen een jaar op non-actief staan voor hij voor Feyenoord mag uitkomen in bindende wedstrijden. Dat komt omdat de Israëlische voet balbond Kalderon geen toestemming heeft gegeven in het buitenland te gaan voetballen. Feyenoord hoopt nu de Israëlische voetbalbond gunstig te stemmen door hem de eer aan te doen naar Tel Aviv te komen, en zo gedaan te krijgen dat Kalderon misschien al dit jaar met toestem ming van de Israëlische voetbalbond voor Feyenoord mag uitkomen. De kans dat het Feyenoord-be- stuur de Israëlische voetbalbond kan ompraten, is echter bijzonder klein. Ajax-voorzitter Jaap van Praag kan daarvan meepraten. Twee jaar gele den contracteerde Ajax Kalderon. Toen 'Kalderon terugging naar Is raël, stelde de Amsterdamse club al les in het werk om niet alleen Kal deron terug te krijgen maar ook de toestemming van de bond te krij gen hem direct op te mogen stellen. Een wedstrijd in Tel Aviv te spelen door Ajax leek een mooi gebaar, maar de Israëlische bond hield zijn poot stijf en uit woede zegde Ajax de wedstrijd af. Van zijn kant kan de Israëlische voetbalbond moeilijk voor Kalderon een uitzondering maken. Daarmee zou een precedent geschapen wor den waardoor alle talentvolle Israe- lische voetballers zo maar in het j Ibuitenland zouden kunnen gaan spelen, te meer aantrekkelijk omdat j in Israël alleen amateurvoetbal be- staat. Daar komt nog bij dat de i Israëlische voetbalbond nu eenmaal I geen reden heeft Kalderon een j gunst te bewijzen. Hoewel pas 20 jaar oud heeft Kal deron zich al de reputatie van het i enfant terrible van het Israëlische voetbal opgebouwd, een soort Geor ge Best, maar dan nog onbereken- I baarder. Het is al enige malen voor gekomen dat Kalderon op tournee met het nationale jeugdelftal plot seling was verdwenen. Voor Kalde ron opnieuw belangstelling toonde voor Nederland en in eerste instan tie voor Ajax werd hij door zijn oude club Hapoel Tel Aviv op staan de voet eruit gegooid. Hij had zich in april geblesseerd gemeld en tot ieders verbazing speelde hij een paar dagen later in een andere club, Ma- cabi Netanja. Aan Macabi Netanja had hij gezegd dat zijn club ermee akkoord ging dat hij voor één wed strijd met Macabi Netanja zou spe len. Geen enkele club in Israel is nu nog bereid Kalderon op te stellen, zodat hij maar besloot zijn geluk nu in het buitenland te beproeven. Al met al is Kalderon een talent volle doch onberekenbare jongen. Misschien dat een strenge discipli ne bij Feyenoord en de invloed van zijn vrouw een gunstige uitwerking op hem kan hebben. Kalderon is pas getrouwd en nu op huwelijks reis in Amerika. In de Verenigde Staten blijkt het op het ogenblik lucratief om ko pieën van ..The Godfather" te ste len. „Variety" meldt hoe de FBI drie mannen in de kraag heeft ge vat. die zich van drie kopieën had den meester gemaakt toen ze wer den verstuurd van Omaha naar de Paramount-kantoren. De films waren door de euveldaders telefo nisch aangeboden te worden terug bezorgd tegen een prijs van vijf honderd dollar elk. Het stelen van prints is in de Verenigde Staten een toenemend verschijnsel, niet in het minst, om dat zij dan snel naar een videola boratorium worden gebracht om op een cassetteband te worden over gespeeld en illegaal te kunnen wor den verhandeld aan degenen, die er plezier in hebben de films thuis op de tv af te draaien. BERLIJN De vermaarde Oost- duitse vier zonder stuurman, win naars van een gouden medaille tij dens de Olympische Spelen van München. gaat niet meer meedoen aan internationale wedstrijden. De vier zijn Frank Forberger (30). Frank Rühle (28), Dieter Grahn (28) en Dieter Schubert (28)In een gisteren in een jeugdblad gepubliceerd vraag gesprek delen de vier mee dat ze, na 15 jaar samen te hebben geroeid, de wedstrijdsport vaarwel gaan zeggen. „De vier van Dresden", de laatste zeven jaar onverslaanbaar, hebben te Mexcio-stad en München goud ge wonnen en ook de Europese en we reldtitel op hun naam staan. Ronnie Kalderon nog lastiger dan George Best Basketbal De Nederlandse da messelectie voor het toernooi het Europees kampioenschap basketbal, dat van 8 tot 16 oktober in de Bulgaarse plaats Varna wordt gehouden, bestaat uit de volgende speelsters: Van der Heyden (Outsi ders), De Roos (Fiat Stare), Kraay (White Stars), De Vries (White Stars), Van Ham (Fiat Stars), Schouten (Fiat Stars), Kooyman (Bob), De Liefde (BOB). Meyll (Wüskracht), Geurts (Wilskracht), Van den Burg (White Stars), en van Putten (BOB). Voetbal De Argentijnse voet club Independiente uit Buenos Aires, die door Ajax werd verslagen in de strijd om de officieuze wereldbeker, heeft gisteravond in Athene met 1—0 ?ewonn envan Panathinaikps. ADVERTENTIE zaterdag7oktober van10-4 uur Open huis in Nieuweroord, het nieuwe woon- en opleidingscentrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Tussen tien en vier uur is iedereen welkom. bekijk Nieuweroord nu ook eens van binnen... Er is een tentoonstelling te bezichtigen. Er worden (medische) films gedraaid. Er wordt kabeltelevisie gebruikt en er zijn allerlei demonstraties. Nieuweroord. Rijnsburgerweg 124. Leiden. (J universitair medisch centrum leiden ^2^3 -w^Tgiiï Blijvers Theater: Luxor. Titel: The God- father. De verfilming van Mario Puzo inside story van de Mafia is dat niet geworden wat de publiciteits- machine ons wel wü doen geloven. Sterke momenten kunnen de zwakke kanten van deze Ameri kaanse produktie niet verdoezelen. Theater: Camera. Titel: Whats up doc? Deze samensmelting van humor van alle Jaren mag zich terecht in een voortdurende belangstelling verheugen. Subtiele grapjes geënt op de stijl filmkomieken van de meest uiteenlopende soort maken van Whats up doc een geweldige humor belevenis. Theater: Trianon. Titel: De In breker. De inbreker is ontegenzeggelijk de volwassenste Nederlandse speel film tot nu toe gemaakt. Van het genre moet Je houden. Rijk de Gooyer is een goede hoofdrolspe ler in een thriller waarin Willeke van Ammelrooy een knappe strip tease uitvoert. Kindermiddag Theater: Camera. Tijd: za. en woe. 14.30 uur, zo. 14 en 16.15 uur. Titel: Jungle Jlm in het verbo den lanJ. Spanning ruimschoots, maar goed gedoseerd in deze nieuwe story rond de oerwoudheid van de jeugd. Vol wassenen zullen het niet makkelijk vinden zo nu en dan niet door de hele bordkartonnen entourage heen te kijken. Maar de Jeugd zal geen moeite hebben met dit een voudig geconstrueerde verhaal. Films in de nacht Theater: Rex. Tijd: vrij. en za. 23.30 uur. Titel: Bloot aan boord. In Bloot aan boord deze week in het theater aan de Haarlemmer straat weer de gebruikelijke verza meling van borsten en bipsen. Het verhaal waarin deze lichaamsdelen zijn gebed, doet zo nu en dan nog een poging tot humor. Ver kom Je daar echter niet mee. Theater: Camera. Tijd: vrij. en za. 23.30 uur. Titel: De onderwe reld rekent altijd af. De levenskassa rinkelt regelma tig in de gangsterfilm volgens klas siek rififi-recept deze week in het theater aan de Hogewoerd. Adamo de nog altijd populaire Belgische- Italiaanse uit de krachten ge groeide Heintje is er met de haren bij gesleept maar dat mag de spanning niet drukken. In de Verenigde Staten is The American Film Theatre opge richt door de Ely Landau Orga nization in samenwerking met de American Express Company. Vijfhonderd theaters over het gehele land verspreid willen tege moet komen aan het gemis, dat goede toneelprodukties lang niet overal kunnen komen. Via de film gaat dat wel en van septem ber volgend Jaar af zal het moge lijk zijn te kiezen uit registraties van moderne stukken door beken de regisseurs met befaamde ster ren. De toeschouwers kunnen in schrijven op de maximaal vier voorstellingen, die per theater zul len worden gegeven. Negen produkties staan op sta pel, waaronder The iceman cometh" van O'Neill In de regie van John Frankenheimer met on der meer Lee Marvin, Ionesco's "Rhinoceros" met Zero Mos tel. Peter Hall insceneert "The home coming" van Pinter en Tony Ri chardson Albee's "Delicate ba lance.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15