kan alle leden liet geregeld bezoeken Deze hetze is no naar een oorproef Rijken en armen ervormd rapport over groothuisbezoek Kerk en politiek Schrappen in cursus .EIDSE HONGERSTAKER IN lR.4BISCHELIGA BONN: fj D AMNESTY: 25000 POLITIEKE PORTUGESE GEVANGENEN ^JpAG 6 OKTOBER 1972 QBB39 ds geruime tijd soms al tientallen jaren lang wordt in vele hervormde ge nten het zogenaamde groothuisbezoek georganiseerd. Tot nu toe zijn er over deze m van kerkelijke arbeid echter weinig gegevens verzameld. De Raad voor de her- ijke zorg van de Ned. Herv. Kerk, aan welke raad vaak inlichtingen worden ge- gd over deze vorm van werken, besloot dan ook onlangs tot een verkennend onder- met als doel zoveel mogelijk gegeven s te verzamelen over dit bezoek zoals dat in emeenten plaatsvindt. resultaat van dit onderzoek is neergelegd in een pas ver en rapport, getiteld „Groot- ik en verwante activiteiten vormde gemeenten", godsdienstsocioloog, dr. R. G. en, heeft de resultaten van derzoek, waaraan 513 hervorm- (en op eigen verzopk n gereformeerde kerk) deel- in het rapport verwerkt. Dp igen antwoorden laten het ide beeld zien: 281 gemeen- ibben nog nooit groothuis- georganiseerd; hiervan over- 188 gemeenten het niet en meenten het wel te gaan or eren; 174 gemeenten organiseren roeger groothuisbezoek (w.o. 16 mten, die de vragenlijst volle- tidkulden)hiervan overwegen 23 enten het niet weer en 36 ge en het wel weer te gaan or en; 174 gemeente organiseren ogenblik groothuisbezoek. Het n een verkennend onderzoek. zoveel mogelijk in kaart is ebt al wat er in de gemeen- ebeurt. „Groothuisbezoek" om- wfdzakelijk, aldus het rapport, nmaal-plaatsvindende bij- msten, (2) van (hervormde) van een of meer stra- onder ambtelijke leiding. mensen lothuisbezoek is te beschouwen ,_rm tussen persoonlijk in- ueel bezoek aan huis en kring- Hetbiedt enerezijds het voor- an het bereiken van meer men»- „n uitsluitend door huisbezoek in worden opgezocht, mensen tar bovendien zelf vrijwillig hun uit dienen te komen. En zijds is het vooor velen aan- elijk als incidentele ontmoe- «genover de seriebijeenkomsten it kringwerk biedt. minee zie je nooit" ;onder nemen wij een „harte- 1 van een predikant over, die of meer als samenvatting in het rapport is afgedrukt. „Het groot huisbezoek lijkt mij dé vorm waarin het contact tussen ambtsdragers en gemeente tot stand moet komen. Van alle kanten, ook van „hogerhand", klinkt de roep om huisbezoek. Tk vind dat in hoge mate irriterend: alsof het mogelijk was dal, een pre dikant al zijn gemeenteleden meer of minder regelmatig bezoeken kon. Dan moet ook de mogelijk heid daarvan of ook maar de wen selijkheid niet gesuggereerd worden. Vooral niet door de meerdere verga deringen van onze kerk. Dat wekt alsmaar frustaties! Bij het groothuisbezoek wordt op z'n minst de activiteit van het ko men van de kant van de deelnemers gevergd. Dat is al bijzonder heil zaam. Bij wegblijven of niet-deelne- men kan niet de schuld geworpen worden op de predikant „die je nooit ziet". De gesprekken tijdens het groothuisbezoek zijn veel wezenlijker en waardevoller dan het doorsnee praatje op het gewone huisbe zoek. Bij intensieve arbeid d.m.v. groothuisbezoek komt er ook meer Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Lemele P. J. Mackaay predikant in algemene dienst en secretaris Raad voor de zending wonende te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldenzaal, R. Oranje kandidaat te Amsterdam. GEREF. KERK (Vrijgem.) Bedankt voor Mariënburg T. Dek ker te Capelle aan de IJssel. GEREF. GEM. Beroepen te Amsterdam-L. Blok te Beekbergen. tijd vrij voor bezoek aan mensen, bij wie het wel zinvol is aan te komen voor een (privé) pastoraal gesprek. Thans is er bij de gemeente en ker- keraad een verkeerd verwachtings patroon. Men weet maar één taak voor de predikant, dat ise: mensen bezoeken Moge de raad voor de herderlijke zorg alles in het werk stellen om dit verkeerde verwachtingspatroon weg te werken, door materiaal te verschaffen dat de gemeente duide lijk maakt hoe een gemeente met kerkeraad en predikant goed kan functioneren. Het groothuisbezoek lijkt mij daarbij een van de meest belangrijke zaken. Het Venezolaanse episcopaat is van mening dat de r.k. kerk zich niet rechtstreeks met de politiek moet be moeien, maar zich in de randgebie den daarvan moet blijven bewegen om ftaar onafhankelijkheid en mo raal gezag te kunnen behouden en zo alle mensen zonder uitzondering te kunnen helpen. Het episcopaat formuleerde deze mening op ae bisschoppenconferen tie die in Caracas is gehouden. De conferentie gaf een commissie van drie bisschoppen opdracht een ver klaring over deze kwestie uit te wer ken. In deze verklaring zal een bepa ling worden opgenomen, op grond waarvan priesteis en vrouwelijke re ligieuzen niet mogen deelnemen aan politieke activiteit en zich niet kan didaat mogen stellen voor politieke functies. VATICAANSTAD Paus Paul us heeft op een audiënte voor leden van de „Internationale beweging r het apostolaat onder de in maatschappij k opzicht onafhanke- lijken" de verantwoordelijkheden van de rijken nader uitgewerkt. Hij zei dat de rijken zich moeten laten lelden door het voorbeeld van St. Franciscus van Assisi, de apostel van de armen. Het is niet de be doeling dat men op dezelfde manier probeert te leven als Franciscus, al dus de Paus, maar men moet zich wel door zijn „volkomen nieuwe le venswijze" aten inspireren. Paus Paulus gaf daarna aan waar- In „de smalle weg naar het heil voor de rijken van deze tijd „bestaat". U hoeft geen afstand te doen van uw verantwoordelijkheden, maar u moet dat wat u bezielt, grondig her zien. De bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis; heelt deze week de „Kom-over-de-brug-vlag" gehesen op het schip, dat door Nederland gaat varen voor de actie „Kom over de brug II". De R.K. Kerk en de meeste protestantse kerken willen in de cember een bedrag van vijftig miljoen gulden bijeenbrengen voor 700 projecten in zestig landen. LEREN LEVEN MET POLARISATIE DRIEBERGEN (ANP) - "Polarisa tie, de verscherping van tegenstel lingen is een ramp waar we in de kerk mee zullen moeten leren leven" zo werd op het intituut Kerk en Wereld te Driebergen geconcludeerd na een dag beraad van onder meer theologen en sociologen uit de verschillende kerken. Ze hielden een beraad onder het thema: "Evangelisatie in een tijd van polarisatie". De dag werd inge leid met stellingen van prof. dr. C. Graafland uit Utrecht en de sociaal psychologe, mej. drs. E. P. J. Jan sen van de Vrije Universiteit te Am sterdam. Over het ontstaan van pola risatie werd vastgesteld dat deze wordt opgewekt door gevoelens ten opzichte van elkaar, die voortkomen uit vooringenomenheden die men niet wenst te laten corrigeren. Voor het kerkelijk leven is het van het grootste belang dat die gevoe lens en vooringenomenheden wor den opgespoord en dat de christenen weer de draagwijdte zullen beseffen van kernwoorden als verzoening en verlossing, zo stelde de conferentie vast. Aan de studiecommissie "Oecume nische evangelisatie", die de dag or ganiseerde, is gevraagd het gesprek over polarisatie met theologen en mensen van de gedragswetenschap pen, met name sociologen en psycho logen, voort te zetten om daardoor tot meer helderheid over de achter gronden van polarisatie te komen, macht, van de geest van superiori teit die alle betrekkingen tussen de mensen vergiftigt en die de echter deelneming van andere maatschap pelijke groeperingen aan een even wichtige opbouw van de wereld ver hindert. Deze internationale beweging die zihc ten doel stelt het evangelie onder de rijken te verkondigen, heeft afdelingen in 22 landen. BREDA (ANP) De bisschop pen Bluyssen van Den Bosch en Ernst van Breda hebben de vereni ging "Ons Middelbaar Onderwijs", (OMO) verzocht de delen drie en vier van de experimentele catechetl- sche cursus, zoals die wordt ge bruikt in de hoogste klassen van de "OMO"-scholen in Noord-Brabant, buiten gebruik te stellen. Met dit verzoek geven de bisschop pen Slechts gedeeltelijk gevolg aan de aanzegging van de kardinalen Se- per en Wright van de Romeinse con gregatie voor de geloofsleer en de geestelijkheid aan de beide bisschop pen dat de gehele cursus onverwijld buiten gebruik gesteld dient te wor den. Tegen de delen drie en vier hadden de bisschoppen begin 1972 zelf in een nota al een aantal bezwaren bekend gemaakt. In een uitgegeven verklaring stellen de bisschoppen nadrukkelijk, dat hun verzoek niets afdoet aan hun vertrou wen in de samenstellers en de ca techeten, die naar hun overtuiging een moeilijke taak ten opzichte van de opgroeiende jeugd gewetensvol en vanuit een oprechte geloofsinstelling trachten waar te maken. De bisschoppen willen blijven meewerken aan de voortgang van het catecheseproject. Het bestuur van de Vereniging Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Bra bant heeft de bisschoppen gevraagd met een definitief antwoord nog eni ge weken te mogen wachten, gezien de zwaarwichtigheid van de beslis sing en het belang van de cateche se. Het bestuur is van plan een wit boek over de catechesecursus samen te stellen, dat zal verschijnen nadat het beraad in Omo-verband is afge rond. f fySPitr; •NN Een delegatie van de itina Studiegroep aan de se universiteit is naar Bonn okken om solidariteit te betuigen met de groep Ara- e arbeiders en studenten, ii het gebouw van de Ara- ie Liga in Bonn al bijna een in hongerstaking zijn. Een de leden van de studiegroep, Leidse student medicijnen s Brons, is zelf ook in hon- aking gegaan. gaf ons gisteren telefonisch een van de gebeurtenissen in de öuitse Bondsrepubliek: „Het is ons duidelijk dat de Duitse re- met het verbieden van Arabi- studenten- en arbeidersorgani- buigt voor de regering van Is- Ze hebben, door dit verbod, de og durende politiemaatregelen 1 gemaakt. Deze hetze tegen de tljnse organisaties is nog maar oorproef van wat we gaan kri.1- Er zal nog veel meer worden nomen tegen buitenlandse or- We weten, dat de West regering vijftig linksgerichte arbeidersbewegingen u lijstje heeft staan. De GUPS stijnse Studenten) en de GUPO stjjnse arbeiders) waren de die werden verboden, de rest oog zijn in hongerstaking gegaan 3' om een aantal eisen ingewilligd te krijgen. De Perzische studentenbeweging in Bonn is ons voorbeeld gevolgd en is nu ook in hongerstaking. Wij ei sen van de Westduitse regering dat zij stopt met het uitwijzen van men sen die hier legaal zijn, dat ze ophou den met blindelingse razzia's. We verlangen dat Bonn bewijzen voor legt voor alle mensen die zijn uitge wezen. We willen zien, waarom be paalde mensen zijn uitgewezen. We willen bovendien op de hoogte wor den gebracht van alle maatregelen die worden genomen en we willen dat de verboden voor Arabische ver zetsbewegingen worden herroepen. Op het ogenblik worden allerlei Ara bische mensen zomaar opgepakt, zo- der dat ze hun gezin kunnen waar schuwen, zonder dat ze kans krijgen gerechtelijke hulp in te roepen. Er is namelijk één keer een kort geding gehouden en de Bondsrepubliek ver loor. Daarom. De mensen worden zo maar op een vliegtuig gezet, ze wor den naar landen gestuurd waar ze kans op vervolging lopen. Vorige week werd een Arabier met zoontje en hoogzwangere vrouw opgepakt. De vrouw mocht niet in het vlieg tuig. omdat ze elk moment kon be vallen. Die vrouw ligt nu hier in het ziekenhuis, de man en het zoontje zitten ergens in Jordanië. Een ander meisje, dat erg ziek was, moest toch in het vliegtuig en is onderweg over leden, omdat ze niet geopereerd kon FRANS BRONS ontzettende toe- DEMONSTRATIE ken aan de staking in het gebouw van de Liga. Daarop kwam een gro te menigte studenten protesteren waarop de politie verklaarde bij de Liga te zijn vanwege de protestde monstratie. Het Nederlandse Palestinakomitee DEN HAAG (ANP) - "Amnesty in ternational" heeft berekend dat Por tugal 25.000 politieke gevangenen telt. De meesten van hen zitten in de Afrikaanse koloniëen en slechts enke le honderden in Portugal, aldus drs. H. E. Ruitenberg van "Amnesty in ternational" in Den Haag. Volgens de Portugese advocaat Mario Soaris, die bij een groot aantal politieke pro cessen in Portugal de verdediging voerde, twaalf maal in de gevangenis werd opgesloten, en nu in Parijs woont, heeft minder dan één pro cent van de gevangenen voor de spe ciale politieke tribunalen terechtge staan. De anderen worden vastgehou den voor perioden van zes maanden op grond van 'administratieve maat regelen'. die van de veiligheidspoli tie uitgaan. "Amnesty International" gaat de aandacht op Portugal vestigen tij dens een 24-uurs manifestatie zater dag 7 en zondag 8 oktober in Den Haag. Een deel van de demonstra tieve manifestatie speelt zich af voor de ambassade van Portugal, waar de organisatoren met prikkeldraad een kamp willen symboliseren. heeft de regering gevraagd te pro testeren tegen de "heksenjacht" op Arabieren in de Bondsrepubliek. Ne derland kan dat doen door zijn gren zen open te stellen voor de uit Duits land uitgewezen Arabische arbeiders en studenten. "In de afgelopen we ken zijn zo'n duizend Arabieren, die in het veleden om puur economische motieven Duitsland zijn binnenge haald, op schandelijke wijze het land uitgezet", aldus het comité, dat wijst op de gezinnen die door de hek senjacht uiteen zijn gerukt. "Vrouwen en kinderen bleven onverzorgd ach ter en vaak werd men uitgewezen naar Jordanië en Israël, tegen de uitdrukkelijke wens van de be trokkenen in". Wetsartikel gebruikt om inspraak te verduisteren DEN HAAG (ANP) Is het waar dat in 1971 meer dan 14.000 maal door gemeente van een artikel in de wet op de ruimtelijke ordening ge bruik is gemaakt om een bestem mingsplan te wijzigen? Dit heeft het Tweede kamerlid Roethof van de j PvdA minister Udink (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) ,schriftelijk gevraagd naar aanleiding van de rede van prof Crince le Roy gisteren in Utrecht. I Het kamerlid wijst erop dat hier- jdoor „in feite het artikel 19 van toe passing op de bouw van kippenhok ken tot en met industriële vestigin gen wordt gebruikt om de hele Inspraak procedure voor bestem mingsplannen opzij te zetten, waar door bovendien nog het recht van burgers op schadevergoeding wordt gefrustreerd". De heer Roethof vraagt de minis ter ook of hij de gemeenten schrif telijk wil wijzen op de bedoeling van het artikel en of hij bij verder mis bruik van plan is de wet te wijzigen. Drukke illegale wapenhandel aan de Duitse grens ARNHEM Wapenhandelaars in de Duitse grensstreek hebben 't druk met Nederlandse schietenthousiasten. die zonder vergunning toch een ge weer willen hebben. Dat is het gevolg van de nieuwe Duitse wapenwet, die de verkoop van schiettuig met in gang van 1 Januari aan banden legt. De officiële wapenhandel ver wacht dat de illegale handel ln ge weren en pistolen na de invoering van de wet nog aanzienlijk zal toenemen Naar verluidt zou de zwarte han del in wapens zich concentreren in Amsterdam en Arnhem. DRENTE CAAT SCHOONMAKEN ASSEN Drente wil in het na- Jaar van 1973 een grote provinciale schoonmaakdag in de natuur hou den. In samenwerking met zoveel mogelijk organisaties en scholen zal een werkgroep de plannen uitwerken. Als coördinatiepunt is de milieu raad Drente gekozen, waar alle ideeën binnenkomen. Deze onderzoekt dan welke initiatieven in aanmerking komen voor de schoonmaak. STIER DRUKT VEEHOUDER DOOD LEEUWARDEN (ANP) De 53- Jarige veehouder G. Tessemaker is gisteravond in Wirdum (gem. Leeu warden) in de stal van zijn boer derij dood gedrukt door een stier. De veehouder was met het roodbonte dier naar de keuring van het Fries rundveestamboek in Leeuwarden geweest en had daar een la-prijs ln de wacht gesleept. Hoe het ongeval precies ls ge beurd. is niet bekend. Men vond de veehouder levenloos in de stal. De stier is afgemaakt. Dag voor huis houdscholen ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN As woensdag houdt het be drijfschap voor het slagersbedrüf in „Avifauna" in Alphen a/d RUn de negende nationale „huishoud- scholendag". Aan deze dag wordt deelgenomen door leerlingen van zestien klassen van huishoudscholen, w.o. de Vakschool voor meisjes uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11