Barre geuzentocht werd in comfortabele bus herhaald Landbouw: prijzen 4 a 5 pet. omhoog Nederlandse tuinbouw plukt zure druiven Alternatief 3-oktoberfeest buiten Leiden ZAAK TEGEN MINI-ROKJES IN SLOTFASE Heropening van bakkerij Tijsterman PAGINA 4 WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 LEIDEN Alternatief 3 okto ber vieren. Er is de laatste jaren al heel vaak over gesproken en dit jaar waren de plannen zelfs in een vergevorderd stadium. Op het laatste moment echter bleek het geplande festijn in de Kikkerpol der financieel niet haalbaar. Wat maar weinigen zullen weten is dat er de laatste vier jaar een groep mensen bij elkaar is geko men, die de herdenking van Lei- dens ontzet op een heel andere vieren. Door Jan van der Nat Ver weg van alle feestrumoer, olie bollen, zuurstokken en wat al dies meer zij, trokken ook gisteren men sen de natuur in, om eens te kijken hoe dat ontzet dan wel in zijn werk is gegaan. Er zullen maar weinig Leidenaars zijn, die de precieze toe dracht kennen. Natuurlijk: noem de naam van burgemeester Van der Werf en velen kunnen vertellen, dat dat de man was die tegen zijn uit- gehonderde stadgenoten zei: „Neem mijn arm". Want dat is een van de dingen die in alle vaderlandse ge schiedenisboeken zijn terug te vinden. En dat het water tot aan Leiden toe de vrije hand werd gegeven, om zo de Geuzen de gelegenheid te geven de stad te nemen, zal ook niemand van verbazing achterover doen slaan. Maar vraag nu eens naar de relatie tussen het jongensbeeld voor station Lammenschans en het ontzet van Leiden. Het percentage, dat deze vraag met, ,goed" beantwoordt, zal hoogstwaarschijnlijk' al veel lager liggen dan bU de vorige opgaven. Er zit in de geschiedenis van Lelden in de 16de eeuw een aantal ongekend boeiende aspecten. Zaken, die elke goede Leidenaar eigenlijk zou moeten kennen, om te begrijpen waarom er nu nog steeds op die 3de okt. feest wordt gevierd. Er zijn al vaak lezin gen over gehouden en de 'meester' op school heeft het allemaal wat uitge breider verteld, dan dat het in de boeken staat, m«iar toch Moeilijk Toch kun je je niet voor de geest halen, hoe dat allemaal is toegegaan. Eigenlijk zou je die Geuzentocht eens opnieuw moeten kunnen beleven. „Maar", zal bijna iedereen zeggen, „je kunt toch moeilijk al die polders weer onder water zetten". Natuurlijk kan dat niet. Maar toch is die tocht van 1574 voor een groot deel te imi teren. Zo'n vier jaar geleden hebben drie verenigingen dat plan ten uitvoer ge bracht. Die verenigingen zijn: Neder landse Vereniging "Water Land en Ruimte", de Unie van Waterschap pen en de Historische Vereniging voor Zuid Holland. De Geuzentocht werd gecombineerd met een tocht langs allerlei bruggen, dijken en ge malen van de diverse waterschappen, om eens te kijken hoe de waterhuis houding nu wordt geregeld. Na een lange tocht, waarbij onder meer Rotterdam en Gouderak "geno men" werden, werd de plek des on- heils bereikt: Zoetermeer, voor de tachtig jarige oorlog een naam met veel betekenis. Zoetermeer toen was hetzelfde als later Waterloo en El Alemein: slagvelden waar een strijd werd beslist. Het hoe en waarom werd uitgelegd door mr. Schortinghuis, se cretaris van "Land, Water en Ruim te". Een man die zeer veel afweet van de slag om Leiden. Met een flair alsof hij er zelf bij is geweest vertelt Schortinghuis de geschiedenis van Boisot, Lagarde en de Spanjaard Valdez. Die tocht van de Geuzen in 1574 kan in veel opzich ten worden vergeleken met Hitiers tocht naar Moskou. De vergelijking gaat. zoals vrijwel alle vergelijkingen, natuurlijk enigszins mank. Men moet echter wel rekening houden met de vervoermogelijkheden van die tijd. Er werd over de tocht van Rotterdam naar Leiden 'tegenwoordig toch nog geen uur met de auto) 23 dagen ge daan. Op 10 september 1574 voeren de bevrijders van Leiden Rotterdam uit. Nog op dezelfde dag zou worden getracht de landscheiding bij Zoeter meer te nemen (tussen Rijnland en Delfland). Inmiddels duurde het beleg van Leiden voort. In totaal heeft het be leg 131 dagen geduurd, hetgeen is terug te vinden in een zesregelig rijmpje op de gevel van het Leidse stadhuis. Dat rijmpje telt precies, tenminste als men de w voor twee v's telt, 131 letters In Leiden duurde de armoede in middels voort. Van de 14.000 inwo ners, die de stad voor het beleg telde, waren er nog maar 8.000 over. Tien duizend Spanjaarden lagen er rond om Leiden; viermaal zoveel als het korps van de Geuzen. De Spanjaar den beschikten niet over geschut. Valdez de opperbevelhebber kon dus weinig anders doen, als de stad uit hongeren en dan via het ijs van de grachten de stad binnentrekken. Stormvloed Boisot koos uit het korps van zijn geuzen een keurgroep van 800 man, die met 200 boten Leiden zouden "nemen". Na de enorme slag bij Zoe termeer leek de doortocht naar de sleutelstad vrij. Echter, er stond niet voldoende water in de polder bij de Weipoort en de weteringen, die aan sloten op de Vliet waren door Spaanse troepen afgesloten. Een stormvloed en een enorme weersverandering half september bracht oplossing. Nu moet alleen nog de sterke Lammenschans woren genomen. Door de stormvloed brak echter een deel van Leidens stadsmuur en de Spanjaarden vlucht ten naar Leiderdorp. De doortocht was vrij en Leiden was ontzet. Zo ongeveer moet het hebben toegegaan tijdens het beleg van Leiden in 1574. Sensationele man tegen man gevechten en chaotisch door elkaar varende schepen. Dit is heel in het kort de geschie- denls van Leiden, die via de tocht van gisteren voor een kleine groep mensen duidelijk is geworden. Eigen lijk zou iedere Leidenaar zo'n tocht moeten kunnen maken of op z'n minst het boekje van prof. Robert Fruin "Het Noorden op weg naar zelfstandigheid" (aula-reeks) in zijn boekenkast moeten hebben. Alleen al om nu eens te weten waarom we in Leiden op 3 oktober feest vieren. Bo- Paus Paulus voorzichtig over Ulster ROME (.Reuter, UPI» "Wij ho- j pen dat er spoedig vrede en gerech- j tigheid in Noord-Ierland tot stand zullen komen". Dit heeft Paus Pau lus gezegd toen hij vanmorgen de Britse premier, Edward Heath, voor een particuliere audiëntie ontving. Het onderhoud met de paus vorm de de afsluiting van het bezoek van drie dagen dat de Britse premier aan Italië heeft gebracht. De paus vermeed zorgvuldig rechtstreeks een van de betrokken partijen met name te noemen. Hij zei: "Wij richten onze goede wen sen aan al die autoriteiten die op recht en geduldig pogen het pro bleem zonder geweld en op vreed zame, rechtvaardige en eerlijke wijze tot oplossing te brengen". Premier Heath antwoordde dat zijn regering vastbesloten van plan is te werken voor de beëindiging van het egweld en voor de vestiging van vrede in Noord-Ierland gerechtig heid. Volgens Vaticaanse kringen heeft paus Paulus in de afgelopen dagen in contact gestaan met Dublin. UTRECHT De vorig Jaar april door de 51-jarige Bredase Raad van Arbeidambtenaar E. A. M. Sadée begonnen strijd te gen de minirokjes van het vrou welijk personeel bij de Raad van Arbeid in Breda heeft vandaag de Juridische eindfase beredkt voor de Centrale Raad van Be roep in Utrecht. De heer Sadée (vrijgezel) eist van zijn werk gever een voorschrift, dat vrou welijk personeel zich zedig kleedt tijdens de diensturen op zomerse dagen. De minirokjes waarin zij rondlopen vindt hij zinneprikkelend. Geheel in overeenstemming met m in i - rok j es-onderwerp verliep de zitting van de Cen trale Raad van Beroep: heel kort. Na vier minuten bepaalde de voorzitter de uitspraak op 25 oktober. OEGSTGEEST De verbouwing van de zaak van bakkerij Tijster man in het winkelcentrum Lange Voort In Oegstgeest is gereed. De winkel, die nu aan alle moderne eisen voldoet, zal morgen feestelijk worden geopend. Ter gelegenheid daarvan zal er van 5 tot 7 uur een receptie worden gehouden. vendien zullen dan namen als Doeza. Van Hout, Van der Werf, Boisot en Bronkhorst iets meer gaan betekenen dan alleen maar straatnamen in een stad met een zeer boeiende historie Benzineslang doorgesneden ARNHEM De politie van Arn hem heeft een 28-Jarige man aange houden. die vannacht bij een geslo ten benzinestation één van de slan gen doorsneed en de wegstromende benzine in brand stak. Een portier van een naast het ben zinestation gelegen bedrijf ontdekte de beginnende brand en doofde de vlammen. Toen de brandstichter met zijn auto nog eens langs kwam rij den om het effect van zijn werk te zien, noteerde de portier het ken teken van de auto en waarschuwde de politie. Waarschijnlijk heeft de portier door zijn bluswerk een ramp voor komen Het motief van de 28-jarige man is niet bekend DEN HAAG (ANP) Bij een algemene loonsverhoging van negen procent, die de overheid wenselijk acht om de inflatie geleidelijk terug te dringen, moeten de EEG-land- bouwprijzen met tenminste vier a vijf procent stijgen, op dat de landbouw de algemene trend van de inkomensont wikkeling kan volgen. Het bestuur van het landbouw- schap heeft dit standpunt vanmorgen ingenomen. Het landbouwschap te- j kent hierbij aan dat de inkomens- j achterstand van de landbouw dan nog blijft zoals ze is, en dat één pro- cent stijging van EEG-landbouwprij- zen de kosten van levensonderhoud slechts met 0,07 pet. verhoogt. De heer Tolman (CBTB) merkte in de vergadering op dat die inkomensach terstand het afgelopen Jaar welis waar 20 tot 11 procent is gedaald, maar dat niet gezegd is dat de gun stige omstandigheden die dit veroor zaakt hebben zullen blijven. De heer Van der Ploeg (NW landarbeiders) stelde dat de inko mensachterstand van de zelfstandi- I gen in de landbouw, vergeleken bij j die van de rest van het bedrijfsleven. zich weerspiegelt in de landarbeiders- J lonen. Welke centrale oplossing men ook vindt voor begeleiding of best rij- ding van de inflatie, aldus de heer Van der Ploeg, voor de landbouw zal 1 daar toch altijd de mogelijkheid moe ten blijven dat die achterstand een punt van discussie is, zolang hij niet aantoonbaar is ingehaald. Als vak bondsleider, aldus de heer Van der Ploeg, vertik ik het mijn eigen m j sen op jaren te stellen wat die ach- 1 terstand betreft. LEIDEN De Nederlandse tuinbouw voelt zich ernstig bedreigd door een ontwikkeling die Nederland zelf hielp bevorderen: de reusachtig toegenomen concurrentie van Oost-Europa op de Westeuropese markt. Tomaten en komkommers zijn vooral de waren waarmee het oostblok de weg naar de kapitalistische consument heeft gevonden. De zure druiven zijn voor de Nederlandse tuinbouw. In Zwitserland bijvoorbeeld heeft de Nederlandse komkom mer het ai verloren van de Roe meense, in Zweden en Oostenrijk komt een soortgelijke beweging op gang. Op de Westduitse groente- en fruitmarkt —veruit de belang rijkste, de tuinbouwveilingen ad verteerden er dit Jaar voor drie miljoen is Nederland nog wel de meest vooraanstaande leveran cier, maar de macht is snel tanen de onder de oogst die als een la wine uit het oosten komt aange rold. Alle deskundigen zijn het er over eens: wanneer de Oosteuropese landen willen kunnen ze de Ne derlandse tuinbouw de nek om draaien. „En ik reb de indruk dat ze rustig doorgaan. De drei ging wordt alsmaar groter. De stemming onder de tuinders is zeer gedeprimeerd. Men is heel bang voor de toekomst", zegt de heer E. H. Bukman, de voorzitter van de uit de fusie tussen „Ber- fcel" en „Rotterdam" ontstane veiling Bleiswijk. De heer Bukman behoort tevens tot de actiegroep die in het ge bied tussen Rotterdam, Delft, Leiden en Gouda is opgestaan en die vele duizenden deerlijk ver ontruste tuinders achter zich weet. Bukman zit er in zijn kan toor een beetje treurig bij: land bouwminister Lardinoda, bij wie de groep ook in Juni al zijn nood klaagde, heeft de vorige week la ten weten dat hij op korte ter mijn niets kan ondernemen bin nen het EEG-kader. Protest in Delft Het actie-comité heeft ook daar om maar naar het wapen van de protest-bijeenkomst gegrepen. In de Delftse veiling worden op de avond van de 19e oktober enkele duizenden Zuidliollanclse tuin ders verwacht die zich in hun be staan ernstig bedreigd voelen. „We hebben in ons gebied met zijn tomaten, sla en komkom mers een eenvormiger bedrijfsty- pe dan in het West land", zegt de heer Bukman, „daarom lopen hier de mensen sneller te hoop. Als Jan en Piet In moeilijkheden zitten, geldt dat ook voor Kees en Klaas. Maar de bedreiging is voor het Westland even groot, die is voor elke individuele tuin der precies gelijk. En het zelfde geldt voor de bloementeelt. Daar mee zijn de Oosteuropese con- currrentiemogeHJkheden nog groter dan in de tuinbouw. Veel tuinders zijn bang dat ook deze sector in de toekomst kapot zal worden gemaakt door OostEu ropa". De prijsvorming van de Neder landse tomaat en komkommer is. mede door andere oorzaken, toch al tot het niveau van het be staansminimum gedaald. Duizen den tuinders werken met deze produkten al enkele Jaren onder de kostprijs. Dat ze er over de grens nu ook nog steeds meer uit- geprijsd worden is een recht streeks gevolg van de rond 1967 ingezette en door Nederlandse hulp begeleide Oosteuropese tuinbouw-polit/iek. Vooral de Roemeense en Bul gaarse infiltratie op de harde westerse valuta belovende West duitse makrt is er een die voorlo pig zonder eind is. Des fce groter zijn de zorgen voor de Neder landse tuinder voor wie juist het commerciële paradijsje met zijn heilige bestaans-bromien over de oostgrens lag. Nu worden de vruchten er geplukt door de Oost europese staatshandel. die zich om kostprijs noch winst de to verwoordjes van het westerse on dernemerschap hoeft te be kommeren. De zorgen zijn voor de Neder landse tuinders. Maar ook de ver ontwaardiging. Veiling-voorzitter Bukman spreekt vol afkeer over concurrentie-vervalsing en oneer lijke methoden wanneer hij de als een vloedgolf toenemende Oosteuropese invoer omschrijft De kostprijs is. gezien de langere transporten hoger dan de Neder landse. „Maar" zegt Bukman, „om maar vreemde valuta te krij gen is het hele kostprijssysteem hier zelfs opgeofferd. Men blijft bewust onder onze prijzen. Het is een kwestie van met enorme hoe veelheden in Mlinchen of Ham burg aankomen en dan stelselma tig gaan onder bieden, het sy steem Is dóódsimpel: de dagprijs van het Nederlandse produkt af wachten en daar dan onder gaan zitten. Nek omdraaien De Duitse verkoper krijgt dan ook nog eens een goede winst marge toegestopt: dat is het hele systeem. Als ze zo doorgaan kun nen zo ons de nek omdraaien. Er is nog een aanwijzing dat ze uiet zo doorgaan. Integendeel. Vanuit Polen en Rusland begint men nu ook al de Westeuropese markt met goedkopere tuinbouw- produkten te bestoken. Het is een heel afschuwelijke situatie de Nederlandse tuinbouw loopt werkelijk ernstig gevaar". Voor de werkgelegenheid binnen deze zo traditioneel Hollandse bedrijfstak gelat uiteraard het zelfde: het is werkelijk geen toe val dat er al enige tijd een groot scheepse uittocht van tuinbouw naar bloementeelt plaatsvindt. Maar de Nederlandse tuinder lijkt op die manier zijn zorgen slechts voor andere in te ruilen. Niet alleen wordt de bloemen - produktie de laatste tijd zo reus achtig opgevoerd dat de markt in gevaar dreigt te komen, maar bo vendien begint in de Oostbloklan den nu ook de bloementeelt een grote vlucht te nemen. En ook in deze sector de botsing tussen het goedkoperse Oosteuropese staats- ruikertje en de Nederlandse aan voer van de individuele kweker die nu eenmaal niet om de kost prijs heen kan. Wanneer de Nederlandse tuin der niet de hulp krijgt, waarom hij in Delft luidkeels zal vragen, staat de winnaar wel vast. „De maatregelen tegen OostEuropa hadden al veel eerder genomen moeten worden", zegt de heer Bukman en hij noemt een moge lijkheid: vanuit de EEG-troonza len de import vanuit OostEuro pa aan een bepaald kwantum verbinden. Hij zegt niet in Brus sel te kunnen kijken: het is ech ter wel duidelijk dat de huidige EEG-verordeningen het de socia le strijd van de Nederlandse tuinder niet gemakkelijk zullen maken. Bovendien houden veel Westduitsers behalve van toma ten em komkommers de laatste Voorzitter Bukman van de veiling Bleiswijk ziet de toekomst voor de tuinders somber in: stemming onder de tuinders is zeer gedeprimeerd. Men is heel bang voor de toekomst". tijd ook een beetje van de pikan te Oost-politiek. Bukman geeft het met een hulpeloos gebaar toe: „Brandt wil geen afscher ming van de oost-grenzen". Het Is ook daarom dus wel dui delijk dat die tuinders-demon stratie in Delft er niet voor niets komt. „Het gaat", zegt Bukman, „om het brood van duizenden die nu al seizoenen onder de kostprijs zitten en die heel bang zijn voor de toekomst. Ze zien die enorme dreiging van OostEuro pa, maar ze weten niet hoe ze te gen zo'n systeem vechten moeten De Nederlandse tuinbouw heeft zich altijd erg koest gehouden. We waren altijd bereid onszelf te redden. Dat blijkt niet meer te kunnen. Wat we met die bijeen komst in Delft in elk geval wen sen is een uitspraak van de minis ter dat hij alle mogelijkheden in het werk zal stellen om dë con currentie de kop in te drukken. Lardinois is uitgenodigd". Het lijkt natuurlijk allesbehalve waarschijnlijk dat er binnenkort een vreugdegehuil zal opstijgen in de angstige kringen van de Nederlandse tuinder. Eerder zal het smartelijke besef wel verder terrein winnen dat het de Neder landse regering was die t met exportmaatregelen ten gun6te van Nederlandse kassenbouwers mo gelijk maakte dat de Oosteurope se tuinbouw Juist door Neder land in' het zadel werd geholpen. De kassenbouwers stuurden zelfs teeltdeskundigen uit om de tui nen op te zetten waarvandaan nu de onbarmhartige aanval op de Nederlandse tuinbouw is Ingezet. Het was een stukje ontwikke lingswerk, ver buiten de vrieskou van de politieke tegenstellingen, dat steeds verder oostelijker reikt: vorig jaar verbond zich weer een Friese kassenbouwer om in Rusland tuinbouwkassen van de grond te krijgen. Het is ook al geen geheim meer dat het tuinbouwblad Groente en Fruit, dat de internationaal befaamde Nederlandse vakkennis wekelijks uitvoerig etaleert, na vertaling in Den Haag spoorslags naar de Oosteuropese concurren tie wordt verzonden. Een wrange situatie natuurlijk in een Nederlands tuintje dat de zorgen harder ziet groeien dan de groenten. „Het doet ons erg zeer. Maar het is onontkoombaar", zucht Bukman voordat hij sa menvat waar het de Nederlandse tuinbouw in de huidige crisis-si tuatie om gaat: „Geef ons gelijke concurrentieverhoudingen bin nen de EEG en stop het gat Oost —Europa een beetje dicht. Ik vind dat het weinig gevraagd is. Wij doen niet eens een beroep op de overheidskas".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4