Cruijff: 'Ik had al direct twee stompen in mijn maag te pakken' Or an ie Startverbod voor profschaatsers Voetbal in Basel voor de hongerende kinderen Tototips woensdag 4 oktober 1972 KSEL Twee jaar lang sloofde de Zwitser Rüdi Reis- [rf zich uit om een titanenkamp tussen Europa en Zuid- [nerika te organiseren. Gisteravond wist hij zich dan om- jigd door talloze aangeschreven prominenten. De cracks t de twee werelddelen waren belangenloos toegestroomd or een goed doel: sporters helpen hongerende kinderen. een weergaloze voorstelling droomde Reisdorf, voorzit- het actie-comité van zijn eldpremière. Maar het zoge- mde Europese elftal liet hem, op veld van de FC Basel, doodleuk ken. aantal vedetten uit Argentinië, en Uruguay realiseerden zich j dat het show-element moest rheersen. Namen als Cubillas, jiso (de coming-man van Argen- i), Sotil en Baylon vermaakten publiek met allerlei goocheltoe- De Europeanen hadden al vlot dat het onderling niet pakte, bekommerden zich daarna ook meer om Rüdi Reisdorf, de jerende kinderen uit Azië en [-Amerika en de smachtende opkomst was trouwens al de te dreunende desillusie voor de ler-weldoener. De tribunes, bere- ior zo'n vijftigduizend lief- bers, torsten er slechts 14.500 velen lang voor het einde vluchtten voor de ijzige wind en verveling. Reisdorf sprong er nog wel uit, want de Zwitserse letaalde overdreven-kwistig voor rechtstreekse reportage. Niette- zal hij niet weer eens een ver- d sterrenteam de aandacht la- vestigen op de nood van het jerende kind. Hij kan beter geld :steren in bijvoorbeeld pammy is, die te allen tijde met een i-demonstratie van zijn kunsten charitatieve doel eerbiedigt. benullig samengeraapte équipe van Euro- aleek afgeladen met spelbrekers. de wedstrijd van het j^ar, s de Zwitserse kranten pochten, ;e alles nog wel de indruk van circus, dat zijn tenten even in ;1 had opgeslagen. Helenio Her- coach van AS Roma en tij de- van Europa, zette in de cata- ben de grootheden aan tot een onbenullige oefeningen om de en te ontspannen (Van Hane- later: „ik kreeg er een punt- i van. Ik moest van hem alle trappen nemen. En of ik ook voor de penalties wilde zor- Praat daarover maar met Ha- heb ik geantwoord). Onderwijl iten fotografen in het rumoer de relikwieën van het voetbal, allen op de rugzijde van het lingspak hun naamkaartje !gen. Lr gedurende de partij bestond Europese ploeg uit nummers, die Ben weggemoffeld door een even [rogeen stelletje uit Zuid-Ameri- pij de introductie floten de toe- Luwe rs bewonderend naar alle ianen, en Cruijff. Van Hanegem Hasil, ook naar Basel ontboden, takten geen teken van bijval, ijff, Europees voetballer van het F („Vorig seizoen was mijn be ll en bewierookt als onder meer lanke broeder van Pele, hono- de de rits ere-titels in het ge- hts tweemaal lichtte hij kort een uitgemeten dieptepass Lubanski en toen hij eindelijk jlde van Chumpitaz en Bargas, de lob had geen hoogte. „Ik door mijn enkel. Normaal ik in zo'n situatie alle risico's, nu voor geen prijs. Na tien uten al was het voor mij beke- had ik er geen zin meer in", werd ook hij ontrouw aan de laardige Rüdi Reisdorf. Etalage Helenio Herrera wilde oorspronke lijk Cruijff vanwege zijn mateloze populariteit de volle negentig minu ten in de etalage laten staan. „Hij vroeg in de rust hoe het ging. Ik heb wat last van mijn enkel of zo, liet ik weten. Ik stop wel. Natuur lijk had ik het me totaal anders voorgesteld. Een leuke show-wed strijd had ik in mijn hoofd. Dit Door Lex Muller was niks. Ik had al direkt weer twee stompen in mijn maag te pak ken en een schop. We hebben net tweemaal tegen zulke jongens ge speeld. Ik vond het verder wel goed. En dan, wat moest ik, met vier voor tegen acht of negen van hun. Daar was onmogelijk iets van te maken. Ook Van Hanegem en Hasil, beiden debutanten in dit milieu, schemer den in de mist van de wanverto ning. Van Hanegem sarcastisch: „Ik was lekker taktisch op rechts gezet. Daar kon ik prettig snel opkomen met mijn rechterbeen, waarmee ik toch zo vreselijk sterk ben. Dit was helemaal niet prettig. Een volgende keer hoeft het op deze manier niet meer voor mij. Die Italianen hebben nu eenmaal een heel andere opvatting. Die hiel den zich rustig aan de mandekking en bleven maar hangen. In plaats dat ze dat nou eens los lieten voor deze wedstrijd. En Schnellingen riep maar: tempo, tempo. De man had ook een fijne verre trap over zich" Verga ne glorie De klachten van Cruijff en Van Hanegem waren lang niet alle goedkope uitvluchten. De gemak zuchtige Italianen met de vergane glorie van Pachetti en Schnellinger bedienden zich vaak van halen, die de aanvallers onhandelbaar overkwamen. Met de afwezige En- Westduitse coryfeeën, zou het dan meer representatieve Euro pese elftal ongetwijfeld compact en gevarieerder hebben geopereerd. Maar ondanks de gerede grieven lieten de drie uit Nederland zich slap meesleuren in de malaise. Al spartelde Hasil kortstondig tegen. Van tevoren was afgemaakt, dat Van Hanegem en Hasil in de rust zouden wijken voor twee van de ze- Op banen Davos en Grenoble DA VOS De leden van de profli ga zullen niet mogen rijden op de recordbaan van Davos en op de Olympische baan van Grenoble. Dit werd bekend gemaakt door Beat Haessler, de secretaris van de Inter nationale Skating Union (ISU) in Davos, na besprekingen met de bonden van de landen, waaronder deze banen ressorteren. Haessler meent dat andere landen dit voor beeld zullen gaan volgen. Op 15 oktober zal het bestuur van de ISU in Oslo bijeenkomen om zich te beraden over de nieuw gevormde profliga en de uitwerking daarvan op de amateursport. "De profgroep kan oorzaak zijn van een groot overwicht van de Oostbloklanden bij Gastenweekend van Asopos LEIDERDORP Op zaterdag 7 en zondag 8 oktober houdt de Al gemene Leidse Studenten-Roei-Ver eniging „Asopos" voor de tiende maal haar voor alle belangstellenden toe gankelijk gastenweekend. Op 7 okto ber arriveren op „Asopos" roeiers en roeisters van verenigingen uit het ge hele land. 's Middags vertrekken zij per boot om een puzzeltocht te maken rond de Kaag. Na terugkomst zal in de gebouwen van .Asopos", Dwarsweteringkade, Leiderdorp, een gezamenlijke barbecuemaaltijd wor den verzorgd. 's Avonds is er op „Asopos" ter gelegenheid van het tweede lustrum van de vereniging een feest met medewerking van on der anderen de groep „Chamberlain" De avond begint om negen uur. Zon dagmiddag wordt een tocht door de stadsgrachten gemaakt. Met een borrel wordt zondagmiddag afscheid genomen van de gasten. de komende kampioenschappen", zei de heer Haessler. "Toch geloof ik niet in de toekomst van deze profll- ga. Ik heb zelf reeds vernomen dat enige rijders hun contract graag on gedaan zouden willen maken. Het gaat daarbij om rijders, die welis waar tekenden, maar nog geen geld hebben ontvangen. Zij zouden dus direct weer als amateur kun nen starten". Haessler liet doorsche meren dat zijn bond (Zwitserland); overwoog een voorstel in te dienen, die landen waarin banen ter be schikking worden gesteld van de prof rijders, uit te sluiten van het organiseren van kampioenschappen. ADVERTENTIE HEDENAVOND BASKETBAL COMPETITIEWEDSTRIJD BONA STARS -A.S.V.U, 5 MEIHAL - LEIDEN Aanvang 20.30 uur. Stichting sportpromotion. 1 2 3 Haarlem-Utrecht AZ '67-Amsterdam MVV-G. A. Eagles Sparta-PSV Excelsior-NEC Den Haag-FeyenoordQ Den Bosch-Groning. H Heerenveen-Roda JC Tot genoegen van de meegereisde manager Brox, die energie wilde overhouden voor FC Den Haag Feyenoord. „Ze zijn gelukkig niet geblesseerd geraakt", luchtte hij zijn voornaamste zorg. De ettelijke omzettingen louterden Europa nau welijks. Velazquez (Real Madrid) en Bene (Ujpest Dosza) staken af en een vuurtje onder de ploeg, r die raakte niet op tempera tuur. Zodat Zuid-Amerika, zonder Brazilianen, met goals van de ge- tructe Cubillas en Maneiro (20) het loon opstreek voor een eerlijke inzet. Er werd nog een schuchtere belofte Boksen De Japanner Koichi Wajima heeft gisteren in Tokio zijn wereldtitel boksen in het zwaarwel- tergewicht behouden door een knockoutzege in de derde ronde op zijn uitdager Matt Donovan uit Trinidad. De 29-jarige Wajima gaf zijn tegenstander geen enkele kans en beheerste ook in de eerste twee ronden volledig het gevecht. gedaan voor een return volgend i gala-teams bleek gisteravond in Ba- jaar in Zuid-Amerika. Maar de zin sel helaas even hol als de magen van ondernemingen met dit soort I van hongerende kinderen. Van Hanegem „Ik kreeg er een punthoofd O Voetbal Gisteravond is één wedstrijd gespeeld voor de Bundes- liga. Eindtracht Frankfort won met 41 van VFL Bochum. Paardesport Zondagmiddag ^'tesse-De Graafsch. zal de 8-jarige Nederlandse draver j Flamingo SLx, wiens totaal gewon- j Dordr.-Wageningen i nen bedrag de twee ton benadert, in 1 Wenen deelnemen aan de Graf Kal- HVC-Cambuur man Hunyady Gedenkrennen. In j I deze 2800 meter lange internationa- Ie klassieker met 42 mille aan prij- I zen zal Flamingo Six gereden wor- I den door Jan Wagenaar Jr. Eindhoven-Volend. SVV-FSC SARPSBORG Jong Oranje komt in de kwartfinales van de Europese jeugdkampioenschappen. Dat is na gisteravond zeker. Want in het bar koude Sarpsborg honderd kilometer ten zuiden van Oslo bleek Noorwegen geen tegenstander van betekenis. Met 31 triomfeerde het team van captain Aad Mansveld. Een zege overigens zonder glans. Daarvoor was het spelpeil dat de jeugdige Fadrhonc-pupillen bereikten veel te laag. Een verbolgen Frantisek Fadrhonc daarentegen over de speelwijze van zijn tegenstander: „Schandalig. Ik begrijp die trainer van de Noren niet. In dit soort wedstrijden moet je immers op de toekomst werken- Experimnnter?n. Opbouwend voetbal brengen. Er a?n verken dat de spe lers over twee, drie jaar aan de top mee kunnen. Maarz oals de Noren het nu deden, is hopeloos. Hier heb je totaal niets aan." Waarna de Nederlandse bondscoach cynisch opmerkte: „De Noren heb ben getoond dat zij maar twee fa cetten van het voetbalspel goed on- Er was evenwel een grondig excuus voor het feit dat Jong Oranje de amper duizend, van de kou ver kleumde toeschouwers zelden hart verwarmend voetbal kon tonen. De Noorse jeugdploeg speelde namelijk zuiver afbraakvoetbal. Door kramp achtig, vaak veel te hard en mas saal verdedigen trachtten de gast heren maar één ding te bereiken: de schade zo beperkt mogelijk te houden. Zij slaagden in hun opzet nog verdraaid aardig en daarom was hun trainer de Engelsman Georges Curtis na afloop ook te vreden. der de knie hebben: fysieke kracht gebruiken en zodanig storen dat de tegenpartij amper tot een behoorlij ke aanval kan komen." Frantisek Fahrhonc vergat daarbij te vermel den dat de conditie van de Scandi- naviërs ronduit voortreffelijk was. Overigens was Fadrhonc wel zo eer lijk om het matige, optreden var zijn pupillen niet louter te wijten aan de negatieve instelling var Noren. De bondscoach: „We hebben natuurlijk ook de blunder gemaakt om steeds teveel met de bal te lo pen." Het was zo. Vele spelers van Jong Oranje begingen de fout om op de kleine speelruimte, die door Door Rob Vente de werkwijze van de Noren ont stond, herhaaldelijk onnodige me ters met de bal aan de voet af te leggen. Vooral Arnold Mühren en Bert van Marwijk beiden overi gens voortreffelijke technici maakten zich hieraan schuldig. Een ander Oranje-euvel: de aanval len liepen steeds over afgrijselijk veel schijven. Talloze malen ging de bal in de breedte van voet tot voet zonder dat dit enig rendement ople verde. Het excuus van Fadrhonc: ADVERTENTIE 2E6 ROMEIN. 6A JE NOU MEE HAAR DE A MO BANK OF Wil JE DIE DRIE BOEKJES VAN ONS NIET? I SP^jE WWA0 „De spelers van dit elftal moeten nog aan elkaar wennen. Daar Is tijd voor nodig. Zoiets moet groeien." De spelers zelf waren ook weinig gelukkig met de wedstrijd die zij erop hadden zitten. Willy Bro- kamp, die overigens 6 dienstelijke partij vertolkte en met Wim Rijsbergen een der beste spe lers was: „Het liep niet. Die Noren gaven ons geen ruimte om een een-twee-combinatie op te zetten. Ze bleven maar met zeven, acht man achterhangen. Zelfs toen we met 10 voorkwamen. Ze speelden beslist niet om te winnen." Fadr honc over Brokamp: „Hij is bruikbaar voor ons, want hij kan een spelsituatie goed overzien. Hij ziet het." Niet overtuigend Aad Mansveld over zijn weinig overtuigende spel: „Ik had nogal n bloeduitstorting in mijn dijbeen, die ik tegen Spartak Moskou opliep. Ik speelde daarom maar op halve kracht; plaatste daardoor ook niet altijd al te best. Maar ja, ik kreeg zó weinig te doen dat ik er maar in bleef. Die lui kwamen toch niet over de midden lijn. Fadrhonc over zijn aanvoerder „Het enige positieve van Mansveld was dit keer dat hij in het veld minder praatte dan anders. Dat was beslist een vooruitgang." In de eerste helft een stortvloed van Oranje-aanvallen, die slechts onderbroken werd door een venijni ge Noorse uitval waarbij Krijgh zelfs op de doellijn zijn al gesli doelman Barth door een kopval van Hammero te hulp moest schieten. Slechts één Nederlandse treffer evenwel in het eentonige eerste bedrijf. Een „frommelgoal" in de negentiende minuut van Hazel- hekke, die een harde voorzet van Dries Visser met de ongewilde hulp van Noorse benen tot een treffer kon ombuigen. Overigens kon de Wageninger zijn faam van „killer" gisteravond niet waarmaken. Inte gendeel. Driemaal faalde hij in kansrijke positie. Na de rust ver ving Fadrhonc hem dan ook maar voor Karei Bonsink. Toen de Utrechter een kwartier tijd in het veld verscheen, i er prompt wat leven in de Nederlandse aanval. Bonsink slaag- zelf rap in te scoren. Hij werkte een fraaie trekbal van Gro ninger Bos bekwaam af: In dezelf- De tweede wedstrijd tussen Jong Oranje en de jeugdploeg van de No ren Is pas volgend jaar in Neder land. Op 31 oktober 1973. Nederland en Noorwegen zijn de enige twee deelnemers uit deze 'poule", door dat de teams van IJsJand en België buitenspel (geen belangstelling) blij de minuut evenwel een verrassende Noorse uitval. Een dieptepass van Valen bereikte Hammero, die snoei hard inkogelde: 21. Meteen had de Nederlandse Jeugd ploeg het antwoord evenwel klaar. Eerst knalde Bonsink in, maar een Noors hoofd voorkwam op de doel lijn een treffer. Daarna gebruikte Spartaan Dries Visser zijn hoofd. Hij kopte in de laatste seconde een corner van Van Marwijk, die tevo ren op de paal had geschoten, mag nifiek in: 31. Aad Mansveld na afloop schouder ophalend: „Ach, de premie is binnen en dat is het belangrijkste." Die premie bedroeg vijfhonderd gulden. Opstelling Jong Oranje: Barth; Rijsbergen, Mansveld, Krijgh en Visser; Mühren en Kila; Bos, Ha- zeihekke (Bonsink), Brokamp en Van Marwijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21