;de sigaret is stoute rekel ANTI-ROOK DOMINEE: Lord Porno houdt niet van dingen die mensen vrijelijk doen 48 O rSDAG 4 OKTOBER 1975 de nicotlne-wereld met zijn. ^er.de berichten stijgt «ok ®fcens een plezierig rooksignaal- b sedert ds. D. Vink van de fckerk met, zijn anti-rook-bri- Soor het land trekt. De herder in Dolder verkondigt de Ame- tse leer van het vijfdagen- ai een cursus van vijf achter- llgende avonden waarop de si- moet worden uitgebannen t bekeringsarbeid aan het ein- front van de piraatjes en de bars is er een die eersere ac- i naar de kroon steekt: domi- n leidt dat hij in de afgelopen lar al duizenden van het ro- «eft afgeholpen. Telefonische roeven twee jaar nadat de igde de ogen is open gegaan op een succes-percentage Een aardig gemiddelde te- irdig voor eejk- predikant. Vinks passie gaat zover IJ onlangs de parochie in heeft ingeruild voor de arbeid in dienst van de ig Bota, de Bond Opvoeding itinentie, het Nederlandse fi- |an de Internationale Tempe- lAssociation. een Amerikaanse Irslavings-organisatie van pare kerkelijke komaf, jederlandse hoofdkwartier ze- I de bossen van Bosch en Dp het bureau van de Are ds. Vink liggen zelfs de (eringsboekjes al hoog opge- Hijzelf is twee weken gele- leurgesteld teruggekeerd van Tugs-congres in Amsterdam niet houtsnijdend geweest, nken een glas, ze deden een e lieten het zoals het was", feert dominee spijtig, jener kan er verhaald wor- vpr Bota's anti-rook-actie, a de heer Vink de steeds ijkende landelijke promotor een groepje van vijf specia- rekt hij stad en land af met sus die hier en daar een limp je doet sneven van de Age tabaksindustrie. „Ook al maar één die ik van de rekel, sigaret kon afhelpen jïd ik het nog", aldus de heer wij vanuit de kerk de ;e helpen geloof ik dat wij helpende hand naar de ver moeten uitsteken. Omdat |succesvol zijn krijg ik er na- steeds meer plezier in". lerapie richt zich vooral op jbiliseren van de wilskracht, tak draait afschrikwekkende en houdt zijn gehoor daar- |r dat zij, door zich aan het lot over te geven, niet alleen •ndheid dreigen te verliezen /ens hun menselijke waar in de eerbied voor het le- jieeft, zo informeerden wij, die een sigaret opsteekt irbied voor het leven? „Nee, geloof dat niet", antwoordde Vink. „er is de bijbeltekst: niet doodslaan. Ik geloof Je zelf verwoest Je weinig toont. Wat is een mensenle- ^ard. die vraag moeten we illen. Dan denk ik aan die luismoeders die een kopje drinken bij het wiegje van y terwijl de kamer blauw is damp. Hoeveel eerbied heb- 1 wel r de t elke week trekt dominees waaronder ook een medicus vrouw die pianospel ten ge- fengt, voor een vijfdagenplan en plaast in Nederland. De stijgen snel in getal, in elke avond zijn de ipreekkoren die gezamenlijk aangeheven: „Ik verkies te roken". Vink: „Inderdaad, het >el, maar het blijkt dat de zoiets nog nooit hardop durven zeggen. Het helpt ze. ze voor dat het heel om ook even met de de handpalm te slaan. We ze ook om, als ze weer mochten voelen, de zin is uit te spreken, luid en listieken op het hoofdkwar- ijzen dat duizenden Neder- de noodkreet al hebben aangeheven. Hun voorganger in Bosch en Duin geeft toe dat de cursisten het gros is tussen de 40 en 50 en kortademig om gezond heidsredenen heel bewust van het roken af wil: het enige wat hen ontbrak was de zachte hand van de koene leidsman. „Met een groep die twijfelachtig is wordt het veel moeilijker werken", zegt hij. Vinks bijstand, waarvoor men vijf gulden per cursus verschuldigd is, omvat uiteraard ook de lichamaelij- ke zorg: alcohol, koffie, thee en ge kruide spijzen zijn meteen al taboe, er wordt een sterk fruit-achtig dieet voorgeschreven, benevens aan vankelijk acht glazen water per dag om de nicotine-stellingen omver te spoelen. Verder is er nog sprake van een zakboekje, waarin dagelijks de nieuwe voorschriften moeten worden gebundeld. „Het is allesbehalve halfslachtig aanpakken", zegt ds. Vink, „zo'n taaie vijand, deze stoute rekel, moet meteen stevig bij de horens worden gepakt. Maar Je mag Je ook weer niet tehard gedragen. We vragen elke avond: wie heeft er vandaag gerookt? Pas in Leeuwarden ging me daar toch een hand omhoog. Een mevrouwtje dat door de kniëen was gegaan bij het koffiedrinken, een van die draken die altijd op de loer liggen. Dan ga Je even vragen. Dan hoor je toch dat ze van twee pakjes terug was naar drie sigaret jes. Dan geven we haar toch met zijn allen een aanmoedigingsap- plausje. Je weet het dan al hoor: de volgende dag blijft ook die hand omlaag". Partnersysteem Ieder die het gebruik van rookwa ren wel eens heeft afgezworen (moeilijk is het niet, sommigen de den het al tientallen malen) weet dat het volhouden het moeilijkste is. Ook Nederlands eigen anti rook-dominee, die zich ooit ook zelf met behagen aan de zonde overgaf, beseft het belang van de nazorg. Er is daarom een soort partnersysteem opgebouwd. Elke cursist krijgt met een een partner toegewezen, een oude rokersgezel meestal die als voorrrfaiige zondaar het klappen van de zweep kent en die terstond moet worden opgebeld zodra Vinks volge ling voelt dat de boel op springen staat. „Ze staan soms met tranen in de ogen, zo moeilijk hebben ze het. i Onze ervaring is: één telefoontje met de partner en zo iemand blijft weer dagen recht op de been", al- dus de welgemoede heer Vink. kerk dan toch Zijn organisatie organiseert ook contactavonden, vaak lang nadat de cursisten het kwaad voorgoed heb ben afgezworden. Misschien dat de tabaksindustrie aan de dominee heeft verloren. In een voorlich- tings-stencil van Vinks hand voor leiders van deze avonden wordt ge sproken over bijbelcursussen en heet het o.m.: „Doch in de toe komst dienen we deze contactavon den te laten verzorgen door plaat selijke predikanten". Er wordt ook op gewezen om via gezondheids-le- Dominee Vinkbrug naar het evangelie. zingen „een brug te slaan naar le- i nicotine is zo het Jongste gebied zingen met een meer evengelistische dat door de evangelisatie wordt be strekking": de wijde wereld van de treden. LONDEN De excentrieke Lord Longford houdt niet van pornogra fie. Met zijn medestanders in de strijd tegen het kwaad stelde hij een rapport over het onderwerp op, dat deze week in boekvorm is verschenen. De pocket kost ongeveer vijf gulden en binnen twee dagen was de oplaag al van 85.000 op 150.000 gebracht. Toch zullen de meeste nieuwsgierige kopers bedro gen uitkomen. Het is het saaiste en meest breedsprakige geschrift in Ja ren. „Financial Times" merkt droog „Niets prikkelends tussen de omslagen" en spreekt van een reli gieus gemotiveerd propagandatrac- taat, dat is opgesteld door mannen er ernstig van overtuigd zijn er in onze moderne samenleving mis is. De „Times" vindt dat het rapport te weinig diepte heeft, te weinig samenhang en te weinig afstand tot het onderwerp. Lord Longford wordt nu al „Lord Porno" genoemd en hij zal gauw weer iets anders moeten bedenken om zijn gramschap op het publiek los te laten voor deze bijnaam weer wordt vergeten. De lord is 66 Jaar, degelijk getrouwd en heeft zeven kinderen. Uit Aglo-Ierse ouders ge boren, was hij in Oxford altijd nummer een in vakken als filosofie en economie. Begonnen als aanhan ger van de Conservatieve Partij, ging hij later over tot Labour. In het eerste naoorlogse Labour-ka- binet was hij minister voor de Brit se troepen in het bezette Duitsland. Later trad hij als minister om een futiliteit. Ook werd hij katho liek. Binnen de partij was Longford in al zijn excentriciteit van weinig nut meer. Hij is nu lid van het Ho gerhuis en hij wordt steeds bij tele visieforums gevraagd als er drin gend behoefte bestaat aan een schilderachtige toets. Glad hoofd Slordig gekleed, met een vooroorlogs brilletje en twee dikke bossen haar zowat achter de oren op een verder merkwaardig genoeg geheel glad hoofd is de lord met zijn aristocra tisch accent en zijn Oxford-oplei- ding de vertegenwoordiger van de klasse waarom de Labour Partij niet meer zit te springen. Longford zorgt zelf overigens wel voor zijn publiciteit. Op bezoek in Kopenhagen met zijn porno-com missie zette een een geheel blote vrouwlijke employee zich in een nachtclub beroepshalve op Lord Longfords schoot. In het nu ver- Door Rudolph Bakker schenen rapport staat erover te le zen „in zijn eigen woorden had de lord toen genoeg gezien voor de we tenschap en meer dan genoeg voor zijn genoegen". Toen hem werd gevraagd of hij een dergelijk fenomeen had verwacht, antwoordde de lord dat hij er niet op had gerekend dat men daadwer kelijke deelneming van het publiek verwachtte. Het rapport gaat voort: „De rest van het team bleek stevi ger gebouwd, hoewel het er geen geheim van maakte dat het zich verveelde. Men was echter in staat gaten in het onderzoek op te vullen die waren opengelaten door het vertrek van de voorzitter". Longford zelf doet in de inleidng van zijn rapport ook nog alle mo gelijke moeite de indruk uit te wis sen dat hij privé-belangstelling voor pornografie zou hebben. Hij ver meldt een rij onderzoekingen waar aan hij op geheel ander en minder CDAGCVERS <Vw 2^Uler~allef BeSte kguze SCHOUDER KARBONADE 500gram IEDERE WOENSDAG GEHAKTTVG ADVERTENTIE ISm, 10» 1ki!o JL HOLLANDSE WITLOF 500gram 128 SCHOUDER 100 HAM gram PATE 100gram DE GRAND LUXE Uvindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3vanUw damesblad van deze week „zacht" terrein heeft deelgenomen. De Britse ochtendkranten zijn ech ter boos over een paar dingen. In de eerste plaats dat ondanks de zo genaamd edele aanleiding in de re presentatie van het rapport even de indruk ontstaat alsof het om een regeringsinitaitief zou gaan en niet om een zuiver particuliere onderne ming. Verder dat de kopers de in druk kunnen krijgen dat ze met pronografie in aanraking zullen ko men, terwijl het in feite niet „meer" is dan met een stel incohe rente babbelaars. Het enige punt in het rapport waarmee iedereen het eens is, is dat er iets gedaan zou moeten wor den aan de bescherming van kleine kinderen tegen al te zichtbaar geëzposeerde sex, al dan niet met pornografische tendensen. De me ningen lopen echter al uiteen als in het rapport de BBC er enorm van langs krijgt, terwijl deze semi- staatsomroep en televisie-instelling in feite tot de keurigste van de we reld behoort. Als het om de vervol ging van boeken gaat, kan geen mens de opstelers van het rapport eigenlijk meer volgen. Lord Long ford steekt zelfs iets van spijt niet onder stoelen of banken dat nog in 1960 de staat een proces verloor te gen de uitgevers van Lawrence's „Lady Chatterley's Lover". Vrijelijk Het is duidelijk dat de rapporteurs niet houden van dingen die mensen vrijelijk lezen, horen, zien en doen. Het is erger dat ze het willen ver bieden. Daarbij wordt dan uitgegaan van een maatstaf waarvan de slechtst Juridisch geschoolde ziel nog begrijpt tot welke catastrofes die kan leiden: „De in dat bepaalde tijdsgewricht gebruikelijke stan daard van fatsoen of menselijkheid, zoals die door het grote publiek wordt geaccepteerd". Dan zouden er zware geld- en ge vangenisstraffen moeten komen voor iedereen die boeken of andere gedrukte voortbrengselen in zijn handen heeft waarvan de inhoud niet aan deze standaard voldoet. Ook willen de rapporteurs dat het onderricht in de geheimen van het seksuele verkeer op scholen alleen maar mogelijk zal zijn als de ou ders volledig zijn geconsulteerd. Felle aanvallen worden ook gedaan op de meeste grote theateronderne mingen in Londen (men denke aan „Oh Calcutta" en zelfs nog aan „Hair"), op filmmaatschappijen (vooral de films Clockwork Orange en „The Devils" moeten het ontgel den) en aan de dagelijkse pers. Het londense boulevardblad „The Sun" werd door de commissie-Long ford als en „moeras van verderf" afgeschilderd. Het blad drukte daarop zijn dagelijkse schaars be klede sterretje ondersteboven af met het onderschrift: „Dat is de manier waarop Lord Porno de din gen ziet". Van de zijde van de regering blijft men opmerkelijk zwijgzaam over dit controversiële geschrift, dat naar de tijd van Koningin Victoria terug wil en de afgezaagde discussie over „Fanny Hill" en „Lady Chatterley" kennelijk weer wil openen. Men noemde het in Westminster slechts „Een zinvolle bijdrage tot de dis cussie over het onderwerp'-. Van hei overnemen van de wetsvoorstellen werd niet gerept. Het dagblad „Daily Telegraph" merkte echter nog op: „D*. materie die de commissie tracht te behan delen is niet met wetten te regelen, want het echte antwoord ligt alleen in een algemene verandering van het sociale klimaat. In zijn goede proporties gezien zal het Longford- rapport later in een algemene rechtvaardig verband worden gezien als een symptoom dat veranderin gen op komst waren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13