China (in VN) de Sowjet-Unie beschuldigt Amerika en Labour hield wapenschouw K President Amin handhaaft uitwijzing van de Aziaten Javona Staking in Belgie is voorbijautobranche nog niet tevreden ANTILLEN ZUID-JEMEN JC.AAN VOORT RALPH NADER KRITISEERT DE REGERING VAN DE V.S. mmo^' 'SDAG 4 OKTOBER 1972 JEW YORK (Reuter, UPI, AFP) Bij monde van zijn vice- liister van Buitenlandse Zaken, Tsjiao Koeang-hoea, heeft od-China gisteren in de Algemene Vergadering der V.N. een [eb aanval gedaan op de Sowjet-Unie en de V.S. De Chinese liiister noemde de voorstellen van de Russen om kernwapens /erbieden en een ontwapeningsconferentie van alle landen louden bedrog en verweet hun dat zij de Arabieren mis- liien. de VS kregen ervan langs. ing-hoea beschuldigde igton ervan, dat het geen ein de oorlog in Vietnam wil ,kei en zich blijft bemoeien met bimenlandse aangelegenheden cfe landen in het Midden-Oos- 2olang de oorlog in Indo-Chi- bljft duren, aldus de Chinese !-ninister, zullen de Chinese re en het Chinese volk de itite offers brengen om de drie tociinese volkeren in hun strijd sfcunen. Hij verklaarde dat de iestaid in het Midden-Oosten, karii sprake is van "oorlog noch lede', door de twee grote mogend- VQJdende Sowjet-Unie en de VS fcchfpen is om him eigen belan- h te dienen. {De Chinese vice-minister noemde jjfc streven naar vrede en veiligheid h ce Europese volkeren volkomen 20|ri.pelijk. Maar hoe kan men van _2i>te vrede en veiligheid voor de Ikeren van Europa spreken zolang irodg Europese landen door een van Ui grote mogendheden onder mi- fc toezicht worden gehouden en ie twee grote mogendheden el- positie voortdurend proberen [ondermijnen?, aldus Tsjiao Koe- fHoea. Chinese vice-minister zei, dat afzien van geweld in de inter- ionale betrekkingen niet zonder mogelijk is. Er zijn twee soor- van oorlog, beweerde hij. "Wij rechtvaardige oorlogen en itten ons tegen onrechtvaardige logen. Als een communist nog lunist wil blijven dient hij niet meer alle oorlogen af te Het afzien van geweld in iationale betrekkingen kan onvoorwaardelijk zijn", aldus jiao Koeang-hoea. Iet deze uitspraak keerde hij l tegen Sowjet-Unie, die in een Irstel voor een wereldomvattende hvapeningsconferentie heeft ge- teven, "dat wil er in een atoom- [perk slechts vreedzame existen- 1 tussen de staten zijn, dit in de Bte plaats veronderstelt het af- a van geweld in internationale rekkingen, dus het niet gebrui- van conventionele wapens en pmwapens". ie Chinese minister was van fcilng dat de SALT-akkoorden t beperking van de strategische tapening) tussen de Sowjet-Unie de Verenigde Staten geeD stap weg naar ontwapening zijn, IOT|< ior Ponnissen In Lithauen Het op- fste gerechtshof van de Sowjet- tubiiek Lithauen heeft gisteren q (en jonge mensen veroordeeld tot frangenisstraffen van achttien K landen tot drie jaar wegens hun i.hdeel in een oproer in de maand 5 in Kaunas, tweede stad in groot van de Oostzeestaat. Volgens het n fs&gentschap Tass werden de be- iagden schuldig geoordeeld aan het [aniseren van en deelnemen aan die de openibare orde rstoorden en het verkeer belem- BEIROET (AFP) De Noordje- fnitische ambassade ih Beiroet richt, dat Zuidjemenitische vlieg den gisterochtend de plaats Ha ll 150 km ten oosten van de ord-Jemenitisohe hoofdstad Sanaa )ben gebombardeerd. Ook maan- 5 zijn drie bevolkte gebieden van ard-Jemen gebombardeerd. Sn woordvoerder van de Noord- ninitische ambassade in Beiroet 'kharde nog, dat de stad Kata- 110 km. ten zuiden van Sanaa, reeds drie dagen door troepen het communistische Zuid-Jemen :etgehouden wordt. "Hoe kan n dan in Aden (Zuid-Jemen) zeg- dat er een bestand is als Zuid- ïenitische strijdkrachten de ge- htszones uitbreiden?" bessein Asjaal, voormalig com- idant van de Zuidjemenitische ljdkrachten, heeft in een telegram Reuter de beschuldiging geuit, Zuidjemenitische vliegtuigen met sdsche en Iraakse piloten een ■te rol gespeeld hebben bij "de voesting van negentig procent, de huizen in de Noordjemeniti- ie stad Kataba en omliggende Pen". Het telegram van Asjaal ■d verzonden namens de "Organi- U van nationalistische krachten Zuid-Jemen". 'Sjaal zegt dat zijn organisatie de zijde staat van de Noordje- nltische strijdkrachten. De orga- atie doet een beroep op de strijd- chten van communistisch Zuid- ïen het volk van Zuid-Jemen te unen in zijn strijd tegen het ïaiunistische bewind". maar het begin van een nieuwe nucleaire Wapenwedloop inluiden. "De inkt van de akkoorden was nog niet droog of de ene partij haasste zich om nieuwe atoomwa pens te gaan beproeven en de ander kondigde onmiddellijk een scherpe stijging van de militaire uitgaven aan", aldus Tsjiao. Hij stelde voor dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie elk al hun strijdkrachten, zowel conven tioneel als nucleair, van het grond gebied van andere landen terug trekken naar hun eigen land. Dal vond minister Tsjiao een dringender zaak dan vermindering van de be wapening. De Chinese minister drrng er op aan dat alle atoom-mo- gendheden, in het bijzonder de Sow- Jet-Unie en de Verenigde Staten, zich verplichten onder geen enkele omstandigheid als eerste kern wapens te zullen gebruiken. Geen akkoord Officiële kringen in Moskou heb ben een bericht in een Brits week blad, dat de Sowjet-Unie en China irecnstemming hadden bereikt Inzake hun grenskwestie, "onzin" genoemd. Volgens het bericht zouden de onderhandelingen, die al drie Jaar in een impasse zijn, binnenkort worden afgesloten met een verrei kende overeenkomst die aanzienlijke territoiriale concessies in het ge bied van de Oessoeri en annulering in vroegere verdragen inhoudt. "Onzin", zo luidde het commen taar van officiële kringen, die er toevoegden, dat het standpunt van de Sowjet-Unie bekend is sedert dit op het 24ste partijcongres in 1971 is uiteengezet. Het bestuur van de Deense socialistische partij heeft gisteren met algemene stemmen de 50- jarige plaatsvervangen fractieleider Anker Jörgensen voorgedragen voor het premierschap, kort nadat de huidige regeringsleider Jens Otto Krag tot vrijwel ieders verbazing zijn aftreden had bekendgemaakt. Het ziet er dus naar uit, dat Jörgensen de eerste premier van Denemarken zal worden sinds de bevolking zich met grote meerderheid vóór de toetreding tot de EEG heeft uitgesproken. Krag (op de foto links, vol vreugde na het bekendworden van de uitslag van de stemming over de EEG) maakte zijn aftreden bekend in het parlement, in de toespraak die hij over de gunstige uitslag van het referendum hield. HU zei reeds lang de wens tot aftreden te hebben gekoesterd zodra zich een goede gelegenheid voordeed. Hij heeft het premierschap sinds 1962 bekleed, met een onderbreking van 1968 tot 1971. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische midden stand ziet tevreden terug op een tweedaagse stakingsactie, die vooral werd gekenmerkt door beheersing en solidariteit. Vandaag zyn de winkels weer opengegaan. Het merendeel van de benzinepompen blijft echter dicht en de Belgische minister van Econo mische Zaken Simonet heeft inmid dels een vorderingsbesluit onderte kend, waarmee hij pomphouders kan dwingen benzine te leveren. Ook de tweede dag van de midden standsstaking is zonder incidenten van betekenis verlopen. De warenhui zen, die in de ochtenduren wilden openen, sloten al spoedig weer hun deuren zodra stakingspiketten in de buurt verschenen. In Antwerpen en Brussel (Anderlecht) werden by zulke acties enkele ruiten ingegooid doch dat zijn voorvallen van geringe betekenis in de lange geschiedenis van veel gewelddadiger stakingen. In de hoofdstad selecteerde een van de warenhuizen zijn klanten aan de deur: die werden pas binnenge laten nadat ze nauwkeurig hadden omschreven wat ze wilden kopen, in de veronderstelling dat stakers op die manier wel door de mand zouden vallen. Dat bleek niet het geval. Het gemeenschappelijk front van de zelfstandigen, dat deze staking organiseerde, maakte gistermiddag bekend, dat er een gesprek met de regering op gang moet komen over de zware btw-druk, meer kinderbijslag en minder administratieve verplich tingen en een rem op de vestiging van zogenaamde super- en hyper- markten, teneinde op langere termijn voor die zelfstandigen een beter so ciaal klimaat te kunnen bewerkstelli gen. De staking heeft geen zakelijke schade veroorzaakt: het Belgische publiek heeft zich eind vorige week in zo'n blinde koopwoede op de voor raden gestort, dat de omzetten niet hebben geleden. De middenstanders rekenen erop dat de politici eieren voor hun geld zullen kiezen, nu zij een zo grote massa kiezers eensgezind voor hun belangen zien opkomen. De garagehouders, autohandelaren en pomphouders zijn nog niet tevre den. Reeds tevoren hadden zij hun staking voor onbepaalde tijd aange kondigd. Vandaag was er in België dan ook nog steeds geen of weinig benzine te koop. De pomphouders, wier problemen wel worden onder kend door de regering, staken voor namelijk mee uit solidariteit of wel uit beduchtzaamheid voor stakings piketten van hun collega's. Met deze groep wil de regering echter wel pra ten. De garagehouders en de autohan delaren, die een vermindering willen van de scherpe btw-controle en de daarvoor noodzakelijke administratie, behoeven niet op tegemoetkoming te rekenen. Ze zijn bereid hun actie op te schorten als de regering op korte termijn een gesprek toezegt. Minister van Economische Zaken Simonet heeft echter verklaard dat de rege ring niet het voornemen heeft aan de btw-maatregelen iets te verande ren. "Wij kunnen niet toestaan", zo zei hij, „dat een bepaalde categorie mensen zich buiten de wet stelt, en ik zal de regering dan ook zeker af raden met deze groep te onderhan delen". Bretons voor rechter In Parijs verschenen gisteren elf Bretonse se paratisten voor de rechter op be schuldiging van het plegen van 18 bomaanslagen op banken, gerechts gebouwen, een standbeeld en voertui gen in Bretagne. De verdachten die voor het merendeel tussen de 25 en 40 jaar oud zijn. zijn leden van het Bretonse Bevrijdingsfront dat in 1966 met zijn acties begon voor een onaf hankelijk Bretagne. McGovern contra Portugal Als senator George McGovern president van de Verenigde Staten wordt zal hij een eind maken aan de .genu anceerde politiek" van de regering- Nixon ten opzichte van zuidelijk Afrika en „duidelijk stelling nemen tegen het Portugees kolonialisme in Angola, Mozambique en Gulnee-Bis- sao". Hij zei dit tijdens een verkie zingstournee in Boston. Doden in kamp Bij ongeregeld heden in een krijgsgevangenkamp in de Indiase staat Madhya Pradesj zijn gisteren zes Pakistaanse gevangenen om het leven gekomen en zeker 19 gewond. Veiligheidstroepen openden het vuur nadat gevangenen een aan val hadden gedaan op een Indiase brigade-generaal en zijn escorte van gewapende politiemannen. KINSJASA (Reuter) President Amin van Oeganda heeft bekendge maakt, dat hij de uitwijzingster mijn voor duizenden Aziaten met Brits paspoort zal handhaven, aldus een bericht uit Kinsjasa, hoofdstad van Zaire. Amin heeft president Moboetoe van Zaire, die een bemld- WASHINGTON (Reuter, UPI) Amerika's "consumentenverdediger" Ralph Nader heeft gisteren de rege ring van president Nixon bestem peld als "de meest corrupte im de Amerikaanse geschiedenis". Hij sprak ook over een enorme machts verschuiving van het Congres naar het Witte Huis. De regering is vol gens hem niet louter het een en an der verschuldigd aan grote onder nemingen, "zij is contractueel ge bonden". Het Congres moet door de burgers van het hele land onder de mi croscoop worden gelegd, zo zei Na der. Het parlement wordt nu be heerst door het Witte Huis, speciale belangengroepen en bejaarde com missievoorzitters, niet door het volk. Hij deed een beroep op het Con gres eind volgend Jaar een speciale hervormingszitting te houden. In de tussenliggende tijd zouden bur gerorganisaties en het Congres zelf moeten nagaan welke veranderin gen noodzakelijk zijn op terreinen als commissiebevoegdheden, anciën niteit, geheimhouding, reglementen, campagnefinanciering, ontmaske ring van belangengroepen en ab senteisme. Nader, die steeds getracht heeft buiten de partijpolitiek te blijven, zei op een persconferentie met nadruk, dat zijn kritiek niet bete kent, dat hij partij kiest voor Mc Govern. De president alleen is niet verantwoordelijk voor regeringscor- ruptde en zelfs met een nieuwe lei der zou volgens hem de corruptie voortduren. Hoe langer een nieuwe president in het Witte Huis zat, hoe meer hij op zijn opvolger gaat lij ken. "Het hele verrotte regeringsap paraat" moet worden opgeruimd, aldus de "advocaat der consumen ten". i Amin heeft ge bracht, meegedeeld dat hij de tsrmijn I van 8 november niet zal handha- 1 ven en dat de Aziaten niet toege staan zal worden hun bezittingen over te laten schrijven. Amin had al eerder tegen zijn dinsdag weer naar Kinsjasa terug gekeerde gast Moboetoe gezegd, dat hij in beginsel instemt met een ontmoeting met president Nyerere van Tanzanië op neutraal terrein, hetzij Zaire of Kenia. Het voor naamste doel van de top zou schik king van het Oegandees—Tanza- niaanse conflict zijn. Intussen heeft president Amin het directe commando over de Oegan- dese kidjigsmachitonderdelen op zich genomen in verband met het aan het licht komen van een nieu we samenzwering tegen zijn bewind. Dit maakte radio-Kampala gisteren bekend. Minister van Defensie Oboth-Ofoembi heeft het premier schap van Amin overgenomen. Amin was al opperbevelheb ber van de Oegandese strijdkrach ten, maar hij zal nu ook zelf de or ders geven. In september sloegen de Oegande se land- en luchtmacht een invasie- poging vanuit Tanzanië door een groep van ruim duizend aanhangers van ex-president Milton Obote af. Amin verklaarde, dat de nieuwe bedreiging afkomstig was van "be paalde landen van de NAVO", van de presidenten van Tanzanië en ex-president Mftton Obote van Oeganda. Honderd doden bij ramp met een Iljoesjin MOSKOU (Reuter)- Een Sowjet- russisch vliegtuig van het type Iljoe sjin-18 is maandag kort na de start op een binnenlandse vlucht van Sots- ji, een populair vakantie-oord aan de Zwarte Zee, naar Moskou veronge lukt. Alle honderd inzittenden zijn omgekomen, zo werd gisteren in ge woonlijk welingelichte kringen in Moskou meegedeeld. ADVERTENTIE o/^tirspoéj^l CrèrriebQ?'*li Probeer loch's één keer een haarkleurspoeling want er is geen betere! crme^7s'e™'inrn r or een Uvona is fantastisch! Tube voor 2 behandelingen £95 bavona Is een WELLA produkt (Van onze correspondent) BLACKPOOL (GPD) De stormen der verdeeldheid, die als te doen gebruikelijk 'opsteken wanneer de Britse socialisten hun jaarlijkse grote wapenschouw houden, lijken te luwen. Ook dat is een vaste gewoonte geworden als leider Harold Wilson zijn stem verheft. Hij is onveranderd de grote vocale tovenaar geble ven, de slimme tacticus, die juist in de meest kritieke situaties op zijn best is om althans de schijn te wekken, dat de gelederen weer gesloten zijn en de socialisten be reid om hand in hand de conser vatieven aan te pakken. In deze zin is zfjn eerste grote rede op Labours partijcongres in Blackpool weer heel goed doorge komen. Onbeantwoord echter bleef de vraag op welke manier dit dan gebeuren moet. Harold Wilson en hij niet alleen heeft een vast re- j cept als het erom gaat zijn partij genoten een hart onder de riem te I steken en hen er tevens van te over tuigen, dat er in de party nog geen haalbare kandidaat is om van hem, de meester-strateeg, het roer over te nemen. Hij concentreert zich dan volledig op een thema, dat er bij de 1200 af gevaardigden van Labour ingaat als koek, het thema van de „klappen voor Heath", geladen met voldoende spot en cynisme om er een uur lang geboeid naar te kunnen luisteren, vooral omdat dit luisteren naar Ha rold Wilson nimmer een aanleiding voor lange gezichten is. Beginnend met het aanvankelijke gejuich van de conservatieven over de geslaagde coup van generaal Amin, toen deze president Obote uit het zadel wipte, en de „volledige mis lukking" van het akkoord tussen Sir Alec Douglas-Home en het regime van Ian Smith in Rhodesië. De ge- j hate wet op de industriële betrekkin gen en natuurlijk ook het nieuwe plan van een prijzenstop ln ruil voor een vrijwillige beperking van de loonsverhoging waarmee premier Heath de ook hier snel groeiende in flatie te lijf wil gaan. Dit waren na tuurlijk dankbare objecten. Ook als leider van de oppositie be seft Wilson terdege, dat de inflatie- bestrijdlng de hoogste prioriteit ge niet. Maar aangezien de vakbewe ging, een macht op zichzelf binnen de Labour-party, zich vierkant tegen het plan-Heath heeft uitgesproken, haastte dus ook Wilson zich om er een vernietigend oordeel over uit te spreken. Terwyi het inflatiebestrydingsplan van Edward Heath in brede kringen van de Britse bevolking bepaald niet ongunstig is ontvangen, schaarde Wilson zich achter de bonden, met wie hy het gevoelige thema van een vrywillige loonpolitiek gaat bespre ken. zyn voorstellen daarby bleven ln het vage hangen, zoals dat ook nog steeds geldt voor het opnieuw onderhandelen over de voorwaarden van het Britse lidmaatschap der EEG, wanneer Labour weer aan de regering komt. Met dit in een motie verpakte voornemen moet leider Wilson zien overeind te biyven in het debat over de EEG, waarin zonder twyfel weer sterke aandrang zal worden uitge oefend om een toekomstige Labour- regering te binden aan automatische uittreding. Als het gaat om het op ruimen van de wet op de industriële betrekkingen, is dit voor Harold Wil- i son geen punt. Maar het aanvaarden van een drastische stap als de EEG de rug toekeren, kan Wilson zich echt niet veroorloven. Vandaar dat hy zich zal vastklampen aan de mo tie van de nieuwe onderhandelingen, waarmee hy in feite alle kanten uit kan. Misschien dat hy in zyn lange redevoering nog het meest overtui gend was over de schynbaar einde loze crisis in Noord-Ierland. Hy waarschuwde voor de groeiende op vatting onder de Engelsen, dat de regering-Heath haar troepen ln Ul- ster maar beter kan terugtrekken en het aan de Ieren overlaten elkaar af te maken. Wilson drong met klem aan op een drastische aanpak, geba seerd op een conferentie met een open agenda, waaraan dan alle be trokken partyen moeten deelnemen, en onmiddeliyke intrekking van alle vergunningen voor privé-vuurwapens in Noord-Ierland. Wilson dampte er, na het uitspreken van zijn rede en tijdens het luisteren naar andere sprekers, lustig op los.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11