Denen treden op 1 januari 1973 oe tot EEG „Moet er dan eerst revolutie komen?" \)olse leider arijs groots Gierek in ontvangen Ciezers kwamen in recordsterkte naar de stembus Pompidou akkoord met wolkenkrabbers in hart van Parijs Onderhandelingen van Nixon en Gromiko Woedende Belgische middenstanders: ySPAQ 3 OKTOBER 1972 PAGINA 9 ?USSEL (GPD, ANP) Niet dat veel bezongen „Europa van de tien maar het uropa van de negen" treedt op 1 januari 1973 in de plaats van de huidige zes lid ten sterke EEG: Denemarken zal zich als enig Scandinavisch land aansluiten. )e Deense kiezers die met 89,4 procent in recordsterkte ir de stemlokalen waren gegaan steunden met een per- itage van 63,5 het voornemen van hun regering om lid te rden van de EEG. Slechts 36,5 procent stemde „neen", cijfers uitgedrukt stemden 1.955.932 Denen voor en 1.124.106 5urd Oemann, leider van de socialisten in Denemarken ;egen toetreding tot de EEG zijn, kte zich tot tolk van de anti- Denen, toen hij zei dat men er niet bij zou laten zitten, zei dat hij de uitslag van het •endum betreurde omdat Dene- ken „erdoor wordt losgeweekt de Scandinavische politiek, een k die misschien ooit meer It hersteld". imann zei dat hij de regering herinneren aan „beloften uit verleden, dat de EEG een zaak landbouwpolitiek en industriële ven is. „Onze voornaamste taak i de integratie niet verder te gaan dan dit," zei hij. Opluchting De uitslag van het sedert de Noor se weigering met zoveel grotere spanning tegemoet geziene Deense referendum heeft bij de EEG in de Belgische hoofdstad opluchting te weeggebracht. Want in weerwil van de duidelijke twijfel die niet slechts in de afgelopen weken maar ook al tijdens de toetredingsonderhande lingen aan de waarachtigheid van Denemarkens Europese gezindheid was gerezen, heeft het ondubbelzin nige „Ja," dat in Kopenhagen uit de bus is gekomen, de EEG een in allerlei opzichten gevaarlijke decep tie Groenland, sinds 1953 een Deense provincie, volgt het voorbeeld van Denemarken niet maar lijkt tegen toetreding tot de EEG te zijn. Nadat de stemmen die door 30 pro cent van het electoraat op Groen land waren uitgebracht waren ge teld, bleken er 5.704 tegen en maar 2.622 voorstemmers te zijn. In per centages uitgedrukt 68,5 en 31,5 res pectievelijk. Een der belangrijkste oorzaken van deze negatieve houding is het feit dat de Groenlanders voorname lijk van de visserij leven en bang zijn dat de EEG geen uitbreiding van de territoriale visgronden zal toestaan. Een Noorse afwijzing kon immers altijd nog worden verklaard uit de eigenaardigheden die zich bij het beslissen per referendum over inge wikkelde zaken altijd schijnen voor te doen, dan wel uit de merkwaardige karaktertrekken van het Noorse volk. dat alweer op de drempel staat van een lange en duistere winter. Een Deens „neen" daarbovenop zou eens te meer hebben benadrukt dat de EEG vooralsnog een moeizaam voortploeterend gezelschap uiterst verdeelde staten is dat economisch wel betekenis bezit, doch politiek al lerminst bij de groten aan tafel be hoort te zitten. Dit gezichtsverlies heeft de EEG althans niet behoeven te ondergaan. De Deense premier Jens Otto Krag (op de foto met zijn echt genotede actrice Helle Virkner en zoon Jens) was zeer ver heugd over de uitslag van het referendum. Denemarkens aansluiting bij de EEG is een besluit van grote historische be tekenis voor ons land. kRIJS (GPD) Bijna 40 Jaar kt hij als Pools mijnwerker en kngsleider met sterke arm over Franse grens werd gezet, is Ed- i Gierek, die intussen in eigen I tot de hoogste post van leider de communistische partij was jiklommen. gisteren door president jpidou met de nodige kanonscho- als gelijkwaardig staatshoofd lengehaald. Bij die eerste ont- iting werden natuurlijk weer de itionele vriendschapsbetuigingen psproken. Het is namelijk zo, dat in het enige land in Europa is, hnee Frankrijk in zijn lange en Dgen geschiedenis de wapens nog |t heeft gekruist. fe vroegere mijnwerker Gierek, die (persoonlijk vriend is van de Sow- nssische partijchef Brenzjnew, t daarom ook weinig reden heb- voor de vrees dat achter de goede ékkingen tussen Warschau en ns in het achterdochtige Krem- tiaarstig naar politieke bijbedoe- kn wordt gezocht. Gedurende I week zal dan ook meer aandacht de culturele en economische, dan zuiver politieke aspecten van de as-Poolse betrekkingen worden |len, dat qua oppervlakte en be ing na de Sowjet-Unie het be kijks te land van het Oostblok is, t er economisch nog steeds wei- florissant voor. In 1970, toen Gie- het heft van Gomoelka overnam, in de prijzen der voornaamste le- pniddelen juist met liefst 30 pro gestegen, en nog altijd bezit p in Europa het laagterecord het bruto-inkomen per hoofd de bevolking. t Fransen zijn bereid de Poolse het nieuwste van het nieuwste >i;i x-ir het zorgeloze tLGL/ï modepruikje Kerkelijk alle voordelen die een Tuik kan bieden vindt U terug I de Pelly. Pelly kost 72.- en is jerkrijgbaarin prachtige natuur- Inten en diverse grijsnuances, lenvoudig, zonder hulp van nderen in elk model te lammen of te borstelen, phriftelijke garantie op kwaliteit. gasten bijzonder aanlokkelijke kre dieten te verlenen en Gierek zou bo vendien graag zien dat Frankrijk zijn land ook technologische hulp biedt en fabrieken zou installeren. Momenteel staat Frankrijk onder de Westerse landen voor de handelsbe trekkingen met Polen pas op de vierde plaats. De Polen, die het op dit ogenblik niet breed hebben, ku/nnen de Franse Industriëlen goedkope arbeidskrach ten bieden, die na de sombere dagen van 1970 nog maar weinig neiging meer vertonen tot stakingsacties over te gaan. Over het algemeen heerst in Parijs dan ook veel vertrouwen in de goede afloop der onderhandelingen waarvoor vier volle dagen zijn uitge trokken. Verwijdering De Denen hebben ongetwijfeld de beste want meest lucratieve weg gekozen, ook al moesten zij Naast de rechtstreeekse economi sche effecten, die voor de Denen terecht duidelijk tellen en die trouwens ook zeer aanwijsbaar zijn (geen devaluatie van de Deense kroon en geen bezuinigingsprogram ma) telt ook de politieke betekenis van deze keuze voor een verenigd Europa. Denemarken vormt straks een bruggehoofd in Scandinavië: het be tekent als EEG-lidstaat een rem op een verder om zich heen grijpen van de neutraliteitsgedachten waarover de NAVO zich met het oog op toch al kwetsbare noordelijk bas tion zoveel zorgen maakt. En de Deense aanwezigheid aan de andere zich daartoe dan voorlopig van het kant van de onderhandelingstafel zo verwante Noorse buurland verwij- i zal het de Noren en misschien straks deren. De landbouw en de industrie j de Zweden gemakkelijker maken in Denemarken hebben behoefte aan zich alsnog bij een dan hopelijk toegankelijke afzetgebieden en die in een hogere versnelling opererend liggen juist in de EEG zoals die er j en democratisch verenigd Europa na 1 januari 1973 zal uitzien. i te sluiten. PAKIJS (UPI) Parijs raakt een an de fraaiste stadsgezichten ter ereld kwijt. Met instemming van president Pompidou zullen er rondom de beroemde Are de Triomphe acht wolkenkrabbers verrijzen, waardoor het monument ter herinnering aau de overwinningen van Napoleon met daaronder het graf van de onbeken de soldaat volkomen zal worden overvleugeld. Het besluit van de president om overeenkomstig de aanbeveling van premier Messmer niets tegen de bouwplannen te ondernemen, bete kent dat het gezicht van de Are du Carousel in de Tuilerieën naar de obelisk op de Place de la Concorde en vervolgens omhoog langs de Champs Elysées naar de Are de Triomphe op de Place de lKtoile, ingrijpend zal worden gewijzigd De emoties over de wolkenkrab- berbouw hadden zulke proporties aangenomen, dat de beslissing over het al dan niet doorgaan van de plannen werd voorgelegd aan de eerste-minnster die het staatshoofd het laatste woord gaf. Volgens rege- ringsfunctiönarissen ging Pompidou akkoord met de aanbeveling van zijn eerste minister dat „elk tijdvak zijn eigen bijdrage moet leveren aan de architectuur van Parijs". In zijn ad vies stelde Messmer verder echter dat alle andere voorgenomen bouw werken zorgvuldig zullen worden be studeerd voordat er bouwvergunnin gen zullen worden verleend. De Are de Triomphe waarvan de bouw in 1806 begon, beheerste sinds zijn vol tooiing in 1836 het westelijk silhouet van Parijs. In 1964 begonnen de autoriteiten met de bouw van de eerste wijk met wolkenkrabbers voor kantoren. La Defense, m een westelijke voorstad van Parijs. De hoogte van deze le bouwen was beperkt. In 1970 besloot het bewind onder Pompidou Parijs te halen uit de sfeer van een mu seum voor toeristen. Een regerings woordvoerder zei toen: „Parijs moet moderne kantoorgebouwen met kli- maatregelende installaties hebben, omdat anders internationale maat schappijen kantoren gaan openen in Genève of Brussel" Voor de gehele stad werden vergunningen verstrekt voor de bouw van wolkenkrabbers en bouwspeculanten repten zich om de mooiste hoofdstad van het westen te maken tot Manhattan-sur-Seine. Parijzenaars zagen, hetzij gefasci neerd, hetzij met afschuw, hoe op Montparuasse bij de Eiffeltoren een wolkenkrabber verrees en ook naast de 800 jaar oude kathedraal van Notre Dame een dergelijk bouwwerk werd ingetrokken. Zelfs leden van de regering waren van oordeel dat de modernisering van de stad uit d e hand liep toen in La Defense in plaats van voorgenomen tien kleine wolkenkrabbers 20 reusachtige to rengebouwen omhoogschoten die een monument als de Are de Triomphe tot een stukje speelgoed maakten De minister van Cultuur, Jacques Duhamel, noemde dit project een .gruwel", terwijl zijn collega van Financiën, Vailery Giscard dUstalng. sprak van „een monumentale vergis sing". Paul Delouvrier, de stedebou wer van wijlen president De Gaulle, die de bouw van wolkenkrabbers op gang heeft gebracht, noemde La Defense „de mooiste zakenwijk ter wereld", een symbool van het leven de, verjongde Parijs". Dode in Belfast Gisteren la een Britse militair in burger in de Noordier se hoofdstad doodgeschoten door drie sluipschutters. Deze schietpartij maakte een ein de aan een periode van rust. die iets meer dan 24 uur geduurd heeft en volgde op een week van schietpartij en en bomaanslagen, die zeventien mensenlevens eisten. Volgens een Britse militaire woordvoerder maakte de gisteren doodgeschoten militair deel uit van de Britse legerpatrouilles in burger kleding, die sinds enkele maanden in Belfast optreden. WASHINGTON (DBA, UPI) President Nixon en de Sowjetrussi- sche minister van Buitenlandse Za ken Gromiko zijn gisteren in het Witte Huis te Washington een ge sprek begonnen dat dezelfde avond op het buitenverblijf van de presi dent In Maryland werd voortgezet. Nixon en Gromiko wisselden in het Witte Huis van gedachten over in ternationale vraagstukken, die op het ogenblik urgent zijn, waaronder de kwestie van de evenwichtige troepen vermindering in Europa. Van Ameri kaanse zijde is meegedeeld dat de VS bereid zijn hierover voorbespre kingen te beginnen. De Russen hebben Nlxons advi seur Kissinger tijdens diens Jongst» bezoek aan Moskou een „algemeen voorstel"- gedaan, dat volgens de Amerikanen de weg kan vrijmaken voor de oplossing van het probleem van de koppeling van de Europese veillgheidsconferentie en de kwestie van de troepenvermindering. Kissinger, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers en de Sowjetrussische ambassadeur in de V.S. Dobrlnin namen aan het ge- »prek in het Witte Huis deel. BRUSSEL Kort voor zes uur nam de bedrijfsleider van 1'Innovation na zenuwachtig getelefoneer een genereus be sluit: het warenhuis ging dicht. De koude grimmigheid die Belgische boze middenstanders tot dan beheerste ruimde ter stond het veld voor een uitbundige vreugde, die zich echter moest beperken tot hossen en zingen op straat. Geen opgewon den beschouwingen bij vele pinten bier, die weldadig zouden zijn voor schorgeschreeuwde kelen. Want ook de caféhouders staakten mee; lieten zich zelfs niet vermurwen door hun dor stige lotgenoten. Al op de eerste dag van het mid denstandsprotest was het openbare leven in België voor de volle hon derd procent lamgelegd en droog gelegd. De kleine zelfstandigen deden niet aan de grootspraak waarvan ze wer den verdacht: er was geen benzine te krygen, ook de grote warenhuizen werden uiteindelijk tot sluiting ge dwongen, hotels en restaurants wa ren dicht. Hongerige toeristen volg den vaak pas na wanhopig zoeken de raad op door te reizen naar Neder land. En zelfs doodgravers, die van de comité's toch toestemming hadden door te gaan met hun droevig werk, gingen maar in staking: er konden toch geen rouwkaarten worden ge drukt en hoe veel triester is een be grafenisstoet zonder rouwkransen? Leeggekocht De caféhouders zijn in het twee lopen. Vermoedelijk omdat hun boos heid het grootst is daar zü ongeveer de enigen zyn die werkelijk schade hebben door het lange weekeinde dat de middenstand zichzelf heeft opge legd. De hamsterwoede heeft in de dagen voor de staking ongekende vormen aangenomen. De winkels werden als het ware leeggekocht. De prys van jerrycans vloog omhoog, benzinesta tions kwamen droog te staan. Er zijn bakkers die in twee dagen net zoveel brood hebben omgezet als onder rus tiger omstandigheden in veertien da gen. De actie verliep zonder veel ge welddadigheden. Angst voor moei lijkheden deed al veel winkeliers tot solidariteit besluiten. Er sneuvelden wat etalageruiten. Bij de Luxemburgse grens werd een ijverige beheerder van een tank station met een mes gestoken omdat hij bezwaar maakte tegen het ver nielen van zijn pompen. En er werd wat rumoer geschopt door grote groepen stakers in warenhuizen die talmden met sluiten. Directeur Van der Putte van het Brusselse Galeries Anspach, waar het in het restaurant zo druk was dat alle spijzen uitverkocht raakten: „Ik wijk niet voor geweld. Het zijn alle maal parasieten. Ze moeten de win kel uit". Een opmerking die geen en kele reactie teweegbracht bij de tien tallen witgehelmde rijkswachten die zich tussen de roerige stakers had den opgesteld. Want hoe onderscheid je een middenstander van een klant? Nadat luide spreekkoren, rookbom men en voetzoekers de schaarse ko pers ook had doen vertrekken be sloot ook Van der Putte verstandig te zijn: „We sluiten!" Muizen Het harde dreigen met geweld, dief stal en vernieling werkte vaak tra ger dan fantasievoller maatregelen als het achteloos openen van tassen vol witte muizen (in Antwerpen) of het gooien van stinkbommen (in Gent). Ook éen simpele telefonische bommelding leidde doorgaans snel tot resultaat. Pierre Leroy, voorzitter van het comité dat de actie leidt: „Ze kun nen ons niet beschuldigen van agressiviteit. We hebben steeds ge steld dat men kalmte en sereniteit moet betrachten. Maar we beseffen ook hoe groot het gevaar is. Een verkeerde steen van een getergde kleinhandelaar is voldoende om een verkeerde reactie van de rijkswacht op te wekken". Een rijkswacht, die in Brussels centrum met honderden op de been was en uiterst beheerst optrad. Een agent: ,Ach meneer, daar loopt mijn kruidenier. Die kan ik toch niet met de gummiknuppel slaan?" De stakers richtten zich in hun acties voornamelijk tegen hun con currenten, de grote warenhuizen, terwijl hun grieven meer betrekking helbben op het regeringsbeleid. Leroy: We zijn altijd verdrukt tussen de vakbonden en de grote ondernemers Er zijn 700.000 kleine zelfstandigen, maar als groep tellen we tot nu toe niet mee. En Claude Neirineck, voorzitter van het kap perscomité: „De middenstand heet een bevoorrechte klasse te zijn. Maar er zijn honderden bedrijven die er mee moeten stoppen. We zijn het nu beu, er moet verandering komen. Moeten we dan eerst revolutionair worden? Ik denk wel dat het er van komt!" Waarbij hij niet vermeldt dat mi nister Tindemans van Landbouw en Middenstand vorige week nog wan hopig heeft aangeboden te willen praten. De zelfstandigen voelden daar wel voor, maar pas na de sta king. Het gesprek vindt morgen plaats. Men verwacht dat de minis ter toezeggingen zal doen om de maand extra BTW die moet worden betaald ongedaan te maken. Ook op het gebied van de "papiervervuiling", de bureaucratie, zijn wat opklarin gen in zicht. Beledigend Minister Tindemans over de diepe ontevredenheid die de aanzwellende stroom paperassen opwekt: "Ik kan me wel voorstellen dat die boekhou ding veel problemen geeft. Wij zijn bereid vereenvoudigingen aan te brengen". Wat niet wil zeggen dat de verscherpte controle op de BTW- betaling vervalt. Een controle die de middenstanders als beledigend be schouwen omdat hun reputatie van belastingontduikers ep door beves tigd zou worden. De Belgische rijkswacht keek in de warenhuizen toe dat er zich geen ongeregeldheden voordeden. Over hun andere eisen krygen de I stakers mischien woensdag een dui delijk antwoord: een uniforme rege- ling voor de nu chaotische avond- sluiting, het gelijktrekken van elec- triciteitstarieven voor middenstand en warenhuizen, het gelijktrekken van kinderbijslag voor zelfstandigen en loontrekkenden. De benzinepomphouders handha- ven uiteraard hun bezwaren tegen de accijnsverhoging. Zij overwegen voor 1 hun bedrijfstak een verlenging van het lange weekeinde dat de Belgi sche middenstand zich heeft opge legd. Een lang weekeinde dat door vele „gematigde" zelfstandigen ove rigens gretig werd aangegrepen te winkelen en uit eten te gaan in Ne derland. De Belgen die gisteren gewoon werkten zien met verlangen uit naar de dag dat ze weer vers brood kun nen krygen. Brood, dat dan trouwens een franc meer kost. Alsof men nog niets van een staking had vernomen liet het ministerie van middenstand gisterochtend bekend maken dat de verhoging onmiddellijk van kracht werd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9