Onrust dreigt in RYiani REDACTIE LD HOEFT GEEN OPDRACHTEN TE NEMEN Angolezen worden alleen gebruikt om medicijnen op uit te proberen SHOE POST Ruim 1500 miljard m3 gas in Noordzee Journalistenbond Gevluchte medicijnenstudent Fernandes: Kopers van auto proberen vorige eigenaar te beroven DINSDAG 3 OKTOBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM De beslissing van minister Udink het besluit van B. en W. van Rotterdam voor beperking con centraties buitenlanders in de stad te schorsen heeft tot nieuwe onrust geleid. De actiegroep „Het Oude Westen" heeft acties tegen de schorsing aangekondigd. Het raads besluit beoogde de concentratie van buitenlanders, Suri- namers en Antillianen in geen enkele Rotterdamse wijk groter te laten worden dan vijf procent van de bevolking. Een woordvoerder van Het Oude Westen sprak gisteren van een na jaarsoffensief "Reeds eerder hebben wij nadrukkelijk doen weten dat als de minister deze zaak afwijst, wij voortaan zeker niet de rassenonlus- ten, die nu al op kleine schaal in de wijk voorkomen, de kop kunnen Indrukken. Minister Udink schorste gisteren na een onderhoud met B. en W. van Rotterdam het raadsbesluit. De schorsing kwam in afwachting van vernietiging van de beslissing. Mi nister Udink voorkwam daarmee een chrisis in het Rotterdamse stadsbe stuur. omdat juist wethouder Jet- tingfoof, die het besluit moet uit voeren er als enige van het college tegen gestemd had, voorzag! grote moeilijkheden en meende, dat de voorstemmers in de gemeenteraad de consequentie niet hebben beseft. Allereerst zijn er buiten de wijken, waar de gastarbeiders, Surinamers en Antillianen wonen geen wonin gen, die zij zouden kunnen betalen, zodat Rotterdam door dit raadsbe sluit voor hen een gesloten stad zou worden. Als een van de moeilijkste punten echter zag de heer Jetting - hof het stellen van kriteria. Surina mers en Antillianen hebben de Ne derlandse nationaliteit. Wie Tnoet men als Surinamers of Antillianen laten gelden? Degenen die daar zijn geboren omdat hun vader er werk te? Is de afkomst van de betrokken personen doorslaggevend of hun geboorteplaats? Men loopt de kans tereöht te kamen in een hoogst »n- zedelijke rassendiscriminatie. Met dit al zit Rotterdam met een probleem, dat niet is opgelost. ADVERTENTIE ^AARZEN"'; altijd voordeliger Olie duurder ROTTERDAM (ANP) De ma ximumprijzen voor huisbrandolie I en II gasolie en dunne stookolie zijn met ingang van maandag met fl. 0,30 per 100 liter verhoogd. De prijsstijging, aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschap pijen is veroorzaakt door een ver hoging van de grondstoffenprijzen. Minister Udink heeft daarover een zeer breed overleg toegezegd. Aan dit overleg zullen behalve hijzelf en zijn ambtgenoot van Sociale Za ken ook deelnemen het gemeente bestuur van Rotterdam, het Rijn- mondbestuur en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in Rijnmond. Woensdag 11 oktober zal in dit kader een eerste gesprek wor den gehouden. Financiering Bovendien beloofde minister Udink dat het rijk bereid is, de bouw van woningen voor buitenlanders in Rot terdam te financieren. Burgemees ter Thomassen: "Wij hebben dit met instemming begroet". Schorsing van het raadsbesluit kwam, aldus de heer Thomassen, niet onverwacht. Het dool van het door de Rotter damse raad genomen besluit zag hij echter als Juist. "Onze redene ring is blijkbaar onverkoopbaar", zei hij", omdat er discriminatie in wordt gezien. Ons beleid blijft ech ter spreiding van buitenlanders en overzeese rijksgenoten over alle delen van de stad om concentraties te voorkomen". 'Minister Udink heeft het Rotterdam se gemeentebestuur gewezen op de mogelijkheden die de woonruimtewet biedt. Woonvergunningen zouden kunnen worden geweigerd ter voor koming van ontoelaatbare huisves tingssituaties. Intussen heeft de lan delijke stichting 'Welzijn voor Anti lianen' scherp geprotesteerd tegen hetgeen zij aanduidt als 'woonstop voor Antillianen'. De stichting spreekt va* een maatregel van dis criminatoire aard, die onaanvaard bare restricties voor de Antillianen in Rotterdam tot gevolg zal hebben. 'Bovendien keurt de stichting na drukkelijk af dat de Rotterdamse gemeenteraad zonder voorafgaand overleg met de betrokkenen besloot tot deze maatregel. Advies De stichting algemeen belang voor Antillianen in Nederland en de stichting sociale belangen Surina mers zijn van plan alle in Nederland wonende Antillianen en Surinamers te adviseren bij de komende verkie- te adviseren bij de komende ver ziingen niet op kandidaten van de PvdA, de KVP en D'66 te stemmen als de hoofdbesturen van deze par tijen zich niet openlijk distantiëren van de donderdag door de Rotter damse gemeenteraad genomen maatregelen inzake de huisvesting van gastarbeiders in de oude wijken. De stichtingen vinden dat de zaak niet afgedaan is met de beslissing van minister Udink om het gemeen teraadsbesluit van donderdagavond over de woonstop in de oude wijken te schorsen. Wanneer het om tijd gaat maakt reizen per vliegtuig, auto of motor in Nederland niet zoveel uit. Althans dat lijkt gister middag bewezen door drie bekende Nederlandersdie om pre cies half twee vanaf de Euromast in Rotterdam met een vlieg tuig, auto en motorfiets naar Groningen vertrokken. Autocoureur en slipspecialist Rob Slotemaker (links), die de reis met een Cessna (klein personenvliegtuig) maakte, arri veerde om 15.34 het eerst, slechts twee minuten later kon ook Henk Vink (midden) op een Kaïoasaki 750 worden verwelkomd en als laatste, drie minuten later dan Henk Vink beëindigde Tom Coronel rechtszijn reis met een Alfa Romeo Montreal ADVERTENTIE C Ik was geen groot licht in de klas, i vtotdat ik de Philips batterijtjes ontdekte. BRUSSEL (ANP) Volgens de laatste, inofficiële globale ramingen bedraagt de hoeveelheid aardgas die in de vijf zones van het continen taal plat van de Noordzee is aange troffen 1.520 tot 1.640 miljard kubie ke meter. 990 miljard kubieke meter daarvan bevindt zich in de Britse zone, 30 tot 50 miljard in de Deense zone, 100 tot 200 miljard in de Ne derlandse zone en tenminste 400 miljard in de Noorse zone. Alleen in de Duitse zone is geen gashoeveel- heid van betekenis aangeboord. Dat heeft de Europese Commissie in Brussel meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van ir. H. Vre- deling lid van het Europees parle ment. Herziening cosmetica- beslnit is noodzakelijk DEN HAAG (ANP) Minis ter Stuyt van Volksgezondheid acht een uitgebreide herziening van het cosmeticabesluit. met daarin voor stoffen als hexachlorofeen maximum toelaatbare concentraties, noodza kelijk. Een cumulatief gebruik van de artikelen waarin 'n dergelijke stof is verwerkt zal daardoor geen ge varen meer behoeven op te leveren. Tevens wordt overwogen in het wasmiddelenbesluit een beperkende bepaling voor het hexachlorofeenge- halte van desinfecterende zepen op te nemen. Minister Stuyt schrijft dit in antwoord op schriftelijke wagen van de CH-kamerleden van Leijen- horst en mevr. De Ruiter, die o.m_ hadden gewezen op persberichten over de dood van enkele tientallen Franse baby's die werd toegeschreven aan talkpoeder met hexachlorofeen. ADVERTENTIE U bóft als utxxnvis houdt Gekookte kabeljauw met rijstschotel i Pocheer 800 g kabeljauwmoten gaar in weinig water I met wat zout, stukjes ui, laurierblaadje, stukje loelie en paar peperkorrels. Bak 1 fijn gesneden ui en voeg 15 g kerriepoeder en half blikje 1 tomatenpuree toe. Even meebakken. Verdeel visvleesrfllpv* in stukjes en roer alles door 300 g droge, gare ÏÏS,ÏÏÏÏSrjSlseÜÜ,ieS Vis houdt fit raag recepten bij uw vishandelaar o» bi) het jor Vis en Visproducten. Wassenaarseweg 21 (Door onze verslaggever) HEERLEN De NVJ, de Nederland se Journalistenbond, heeft de Amsterdamse advokaat mr. Max Rood. gewaagd om zo spoedig mo gelijk een kort geding aan te span nen tegen het Limburgs Dagblad (commissarissen en waarnemend directeur) om de benoeming van de heer Pierre Huyskens (41) tot hoofdredacteur, ongedaan te ma ken. In afwachting van dit kort geding heeft het bestuur van de journalistenbond beslist dat de re dactie van de krant geen opdrach ten van de heer Huyskens moet aanvaarden. Huyskens zelf heeft gisteren gezegd dat htf de redac teuren ook voorlopig geen opdrach ten geven zal. Intussen heeft De Telegraaf meege deeld dat ze haar bod op de aan delen van het Limburgs Dagblad zal gestand doen; de n.v. Holding maatschappij De Telegraaf zei maandag dat aan alle voorwaarden vervat in haar bod van 12 septem ber is voldaan. AMSTERDAM (ANP) Twee mannen hebben gistermiddag in Amsterdam-Oost geprobeerd een automobilist, die zijn auto aan hen wilde verkopen, te beroven. De roof mislukte door snel ingrijpen van burgers en politie, die onmid dellijk reageerden op de hulpkreten van de bedreigde man. Op het Rokin in het centrum van de stad trachtte een Diemenaar zijn in Diemen geparkeerde auto te verkopen aan rwee hem onbekende mannen. Zij toonden interesse en gingen met hem mee naar zijn woonplaats. Hier werd over de koopsom onderhandeld en werd be sloten dat men 's middags om vijf uur verder zou praten. De adspi- rant-kopers werden beleefd door de eigenaar naar Amsterdam terugge bracht. Op de Middenweg in Oost dwon gen zij de Diemenaar te stoppen: onder bedreiging met een pistool eis ten zij 's mans portemonnee en auto op. De man stapte uit en de rovers gingen er met zijn geld en wagen vandoor. De ongelukkige eigenaar hield onmiddellijk een passerende auto en achtervolgde daarin zijn eigen wagen. Bij het Gallilei-plant- soen stapten beide rovers uit. De beroofde man sprong op hen af on der luid "hulp"-geroep. Eén der ro vers gooide de portemonnee weg en wilde vluchten. Een voorbijganger reageerde op het geroep en greep de vluchteling in de kraag. De andere maakte zich in een Opel uit de voe ten. De inmiddels gearriveerde poli tie arresteerde de vastgegrepen ro- De Opel met de tweede rover en een derde man werd binnen tien minuten door de politie klemgere den. Onderweg was één van de twee inzittenden uitgestapt en ge vlucht. De bestuurder kon worden aangehouden. De Jacht op de voortvluchtige man had twee uur na de beroving nog geen resultaat gehad. ADVERTENTIE Gehoord van een zaklantaarn: l Lekker pittig hoor, die Philips batterijen. AMSTERDAM „Wanneer ik voor het eerst bewust was van het feit dat er iets mis was in mijn land?" Het komt er in gebrekkig Frans, doorspekt met Portugese woorden, uit. Hij lacht by de herin nering. „Ik denk toen ik dertien was, bij een razzia. Ik werd aangehouden door de politie en ik had een identi teitsbewijs bij me. Dat verbaasde ze, vrijwel geen enkele Angolees had dat. Ik mocht doorlopen, maar ik durfde me niet om te draaien. De dag ervoor had ik ze een Angolees, die voor ze wegliep, in de rug zien schieten. Ik bleef staan en wist niet wat ik moest doen". Door Ronny Vink Raul Neto Fernandes, vijfentwin tig jaar oud, en net uit de handen van de Portugezen gevlucht. Klaar om terug te keren naar zijn vader land Angola en daar, in het onder grondse leger, te vechten voor de bevrijding van zijn land. In Neder land is hij liefdevol opgevangen door het Angola-comité, bij wie hij op zijn gemak kan bekijken wat hij gedaan heeft en wat hij kan doen. Hij is helemaal blindelings gevlucht. Wat hij wist over geheime legers heeft hij uit de fluisterende gesprekken van mede-studenten, daar putte hij de hoop uit dat hij iets kon doen aan die eeuwige onderdrukking van de Portugezen. Verdacht Ontspannen Hij ziet er tamelijk ontspannen uit, lacht om de droevige toestanden die hij heeft meegemaakt, om dingen die hem nog te wachten staan, maar af en toe vergeet hij tegen wie hij praat en stapt over op rap Portugees. Over zijn vlucht vertelt hij: „Ik had mijn medicijnenstudie, op het praktijk-jaar na, voltooid en kreeg de kans om een excursie te maken, samen met een stel mede-studenten en professoren. De tocht ging door Europa, van Lissabon, via Parijs, Brussel en Stockholm naar Londen en weer terug. Ik was de enige zwarte, in een groep van ongeveer dertig man. In verschillende steden waar we kwamen deed ik pogingen om te vluchten. Er werd sterk op me gelet. Ik wist niets, ik wist niet met 'wie ik contact moest zoeken, ik had nauwelijks geld bij me. In Stockholm hoorde ik toevallig via de radio van een beweging in de Verenigde Staten en ik stuurde van mijn laatste vijftig dollar een telegram. In Londen kreeg ik antwoord. Ze raadden me aan, cantact te zoeken met het Londense Angola-comité. Ik belde, en werd, in 't hotel waar de hele groep zat, door i bij de lagere school. Als je die tot een lid van dat comité opgehaald. het eind wilt doorlopen moet je Por- Ik ben zo het hotel uitgewandeld. tugees kunnen spreken en dat hebben Zij hebben me naar Amsterdam ge- I de meeste Angolezen niet geleerd, stuurd, omdat dat het veiligste leek". Voor de middelbare school moet Je „Ik mocht mee met die excursie, een identiteitsbewijs hebben en ne- omdat ik bezig was me te specialise- gentig procent van de bevolking ren in de psychiatrie. Er zjjn niet i heeft dat niet. Je moet ook geld veel specialisten in Angola. Ik had j hebben om te kunnen studeren. Mijn het bewijs dat ik inderdaad geslaagd j vader is vrachtwagenchauffeur en was nog niet gekregen omdat ik dathad wat geld gespaard, de rest van praktijkjaar nog moest doen, daar- i het geld dat ik nodig had kreeg ik om durfden ze me wel te laten gaan. via beurzen. Ik heb me vaak afge- Dat praktijkjaar moest ik in een j vraagd, waarom ik mocht studeren, ziekenhuis in Luanda, mijn geboorte- en 20 vele anderen niet. Ik durfde stad, gaan werken. Er zijn daar drie nergens over te praten, mijn hele zwarte dokters op een totaal van der- studietijd niet. Niet over de razzia's, tig. Zwarte mensen krijgen geen me- niet over de Portugezen, niet over de onrechtvaardigheid rond me. Ik was altijd bang dat er spionnen waren en werd erg introvert. Toch merkte ik, dat er meer waren, die er mee zaten. Er waren maar weinig negers op de universiteit. Maar we kregen de slachtoffers van de marte lingen onder ogen. Mensen die waren opengebrand. Ik heb gezien hoe ze dische hulp omdat ze nauwelijks of geen geld hebben en bovendien de benodigde papieren, Je moet vier ver schillende bewijzen hebben, niet kun nen bemachtigen. Ze worden alleen gebruikt om niéuwe medicijnen op uit te proberen. Het is erg moeilijk om als zwarte te studeren in Angola. Het begint ai Je praatte erover. Op een dag wer den acht studenten van mijn facul teit zonder vorm van proces naar de Kaap Verdische eilanden verbannen. Ik werd, samen met een groep blanke studenten, ondervraagd. Ik was ook verdacht, maar ik wist helemaal niet wat er gaande was. Wat er was ge beurd. Ik had me volledig op m'n studie toegelegd, was de laatste Ja ren zeer voorzichtig geweest. Een or ganisatie onder studenten in Angola is gewoon niet mogelijk. Ik merkte, dat Angolezen werden afgevoerd naar gevangenissen. Een collega van me kreeg een kans naar Lissabon te gaan en is vandaar uit geweken naar Europa. In het gewone Angolese leven heeft de oppositie geen schijn van kans. Angolezen mo gen geen wapens dragen, dat mogen de militairen alleen maar en dat zijn altijd Portugezen. Iedere Angolees die maar aan een wapen denkt wordt als terrorist bestempeld. Daarom wilde ik bij het bevrijdingsfront voor Angola, de MPLA, gaan werken." Hoe hebben de Angolezen gerea geerd op de Nederlandse boycot actie van Angolese koffie? „Wij zijn blij met alle organisaties die ons helpen. Alle militaire, finan ciële of politieke hulp aan Portugal is funest voor de Angolezen. Omdat ze er napalmbommen van kopen die ze op ons gooien. Dat geld wordt te gen ons gebruikt. We hoorden van de boycot-actie in Nederland via de kranten en de tv. Die zeiden, dat de Angolzen een protestdemonstratie tegen die actie hadden gehouden. Ik weet niet of dat waar was. Ik geloof nog steeds dat het door de Portu gezen is verzonnen. Niemand van wie ik ken had iets van die protest demonstratie gemerkt". „Iedereen weet, dat de Angolezen niet tevreden zijn. Ze moeten dwang arbeid doen, ze krijgen geen geld en geen eten en er zijn geen medicijnen. We moeten samen aan de bevrijding werken, anders komt die er nooit". Bang Is hij niet bang voor strafmaat regelen tegen zijn familie, nu hij is ontsnapt? „Iedereen die bij de MPLA zit, heeft familie. Ik geloof niet dat ze daaraan kunnen beginnen. Maar als dat wel zo is; ik moest kiezen. Als Ik voor mijn land wil vechten kan ik me niet veroorloven aan m'n familie te denken. Ik denk dat ik zo harder voor ze vecht dan wanneer ik m'n durend ultimatum verlopen was. waarbinnen de LD-redactie de be noeming van Pierre Huyskens on gedaan had dienen te maken. Vol gens de NVJ is de benoeming in strijd met de afspraken die begin september door aandeelhouders en commissarissen werden gemaakt. Een commissie uit him midden kwam toen met het advies om de nieuwe hoofdredacteur te laten be noemen op bindende voordracht van een curatorium of stichting door de aandeelhoudersvergade ring. Alvorens die voordracht op te stellen zou de redactie moeten wor den gehoord. De aandeelhouders vergadering accepteerde deze pro cedure destijds. Ook met De Tele- graaf-directie zou, aldus de NVJ, deze procedure zijn doorgesproken. Vrijdagmiddag echter, enige uren nadat De Telegraaf het LD had gekocht, kwamen de commissaris sen met de mededeling dat Huys kens tot hoofdredacteur was be noemd. Huyskens (afkomstig van het blad Televizier) zelf is nogal laconiek over de moeilijkheden rond zijn benoeming. Hf) zei dat hij de be zwaren van de redactie begreep. Hy was van plan om binnenkort bij de redactiecommissie met voor stellen te komen die de crisissitua tie snel zou oplossen. Tot nu toe heeft één redacteur op staande voet zijn ontslag gevraagd omdat hij zich door de overneming door De Telegraaf in geestelijke nood werd gebracht. Vierhonderd lezers zouden hun abonnement hebben opgezegd. Een tijdschrift over kunst en cultuur, TA/BK ge heten, dat werd uitgegeven door het LD is ter ziele, omdat de re dactie van het blad alle losse medewerkers haar medewerking heeft gestaakt. Vormingstijd werkende jon geren zou niet meer worden doorbetaald DEN HAAG (ANP) Mej. Baren- dregt en de heer M asm an. beiden lid van de PvdA-fractle, hebben de mi nister van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het waar is dat er maatregelen in voorbereiding zijn om de doorbetaling van loon aan werkende Jongeren die op vrijwillige basis een halve dagen vorming ge nieten stop te zetten. Vraagstellers menen dat van dit voornemen moet worden afgezien te meer waar tot nu toe deze doorbe taling, zowel bij de overheid als bij grote delen van het particulier be drijfsleven, als een normale zaak wordt gezien. Bij PTT zou, volgens deze kamerleden, de stopzetting zijn aangekondigd. NKVDefensie ïvil de WDM liquideren UTRECHT (ANP) ,X>e defen- sietop grijpt de groetactie aan om de WDM de nekslag te geven. In het verleden zijn wel meer van dergelijke acties gevoerd, zonder dat er een vervolging op kwam of het overleg werd opgeschort", aldus mr. J. Bekema, Juridisch medewerker, van de Industriebond NKV en oud hoofdbestuurder van de WDM in Ruim Zicht, het blad van het NKV. van de WDM zijn vervuld, heeft de ze vereniging zich. net als dat het ge val is met de .grote" vakbeweging, naast belangenbehartiging, ook op scholing, vorming en bewustmaking van de leden toegelegd. Dat zint de legerleiding kennelijk niet en men doet pogingen om deze ontwikkeling terug te dringen, zo constateert mr, Bekema. De groetactie had tot gevolg dat voor de krijgsraad drie maanden ge vangenisstraf, waarvan een voor waardelijk, tegen zich hoorden eisen, en dat minister De Koster van De-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7