In Coronation Street wordt niet over politiek gepraat CabaSlero filter Anders dan andere filters C_(^^)vancIasQ ...en gisteren I {$^imgramma\ gINSDAG 3 OKTOBER 1972 PAGINA 5 Over de Engelse televisieserie „Coronation Street" valt veel te schrij ven. Na het zaterdag jl. op deze pagina verschenen verhaal over het leven van deze typisch Engelse straatbewoners vandaag een tweede kijkje achter de schermen van de televisiestudio's in Manchester. Ook in deze reportage gesprekken met sterren afe Patricia Phoenix (Elsie Tanner), Irene Sutcliffe (kruideniersvrouw Maggie Clegg), Violet Carson (Ena Sharpless) en William Roach (de onderwijzer Ken Barlow). Wat .Corronation Street' voor hen persoonlijk betekent wordt in dit tweede verhaal duidelijk tot uitdrukking gebracht. Hoe uiteenlopend de reacties van de acteurs en actrices ook zijn, ze zijn het er allemaal over eens dat de straat nauwelijks enige ruimte voor andere dingen laat. MANCHESTER Tussen Co ronation Street en de vertolkers van de serie bestaat al jaren een haat-liefde verhouding. Bijna al le acteurs en actrices, die aan de serie meewerken, dromen van grote carrières, die verder reiken dan de tv-bar .Rovers Return". „Maar het komt er niet van. De straat laat weinig tot geen ruimte over voor andere dingen" luidt het excuus. In gesprek met Patricia Phoe nix, sinds 1960 beter bekend als Elsie Tanner, komt dit onder werp meer keren ter sprake. „Vorig jaar dame van 65 die voor mij ging was al om te laten oudere ir spelen, een rol i vreselijke uitda- het alleen maar dat ik ook an dere types in petto heb, maar het kwam er niet van. Toen ver vloekte ik de serie echt wel even. Zodra ik dan echter weer die El sie speel, is het over." Wat trekt een vrouw als Patricia, keurig gekapt en opgemaakt in het dagelijkse leven, zó erg aan de rol van Elsie, de vrouw die twee echtgenoten versleet en niet na te tellen romances beleefde? „Ik vind die vrouw een grote vecht- ster. Daarbij is ze nog zeer men selijk. Wanneer ik haar met mijn eigen karakter vergelijk, geloof ik Ik echt dat ze meer kracht heeft om een minder aantrekkelijk le ven aan te kunnen dan Ik.'i Patricia Phoenix krijgt als Elsie Tanner enorm veel brieven. Hoofd zakelijk van mannen, die haar de ideale vrouw vinden. Hoe reageert ze op dergelijke reacties? „Het hoort erbij. De reacties lo pen van schooljongetjes tot en met oude mannen. En natuurlijk zijn er dan de gekken, die Je tele fonisch of per brief de meest ab surde voorstellen doen." „Er zijn ook huwelijksaanzoeken en uitnodigingen „for a cup of nice tea" bij. Ik schat gemiddeld zo'n twintig per Jaar. Ook komt het ADVERTENTIE voor, dat Je op straat in Je billen wordt geknepen door een wat hard handige fan. Kijk, het hoort erbij. Ik speel nou eenmaal dat sexy vrouwtje en dan kun je het ver wachten." Patricia verdeelthaar dag aller minst tussen Coronation Street en haar huishouden, daar heeft ze overigens twee jongens („echte schatten") voor in dienst. Is Elsie Tanner niet in de tv-stu- dio te vinden, dan opent ze hier of daar in Engeland wel een su permarkt. Granada Television verbood ech ter de cast het optreden' in com mercials. Zelfs binnen een straat als Coronation Street zijn bepaal de onderwerpen tkboe. Zó mag er in de tv-straat niet over politieke zaken worden gesproken. De En gelse wet staat geen bepaalde propaganda in een amusements serie toe. Tenzij men echter bei de kanten van de medaille laat zien. Coronation Street brandt er zich niet aan. Ierland, Vietnam en de binnenlandse politiek; de straat houdt zich afzijdig. Het blijft allemaal gezellig in de straat. Ook achter de schermen. „Want" zegt de actrice Irene Sut cliffe (Kruideniersvrouw Maggie Clegg), „de meesten van ons we ten. dat de serie erg veel waard is. We verdienen met Coronation Street meer geld dan we ooit in een theater zouden krijgen." Irene komt speciaal uit Londen voor Coronation Street. Evenals in de serie het geval is, is ze geseheiden. De werkelijkheid reikt nog verder: „In Coronation Street bezit ik een winkel. Mijn ouders, thuis in Blackpool, had den er ook een. Als klein kind al stond ik achter de toonbank." Hoe ze achter die tv-toonbank overkomt weet Irene niet. Ze zegt nimmer naar zichzelf op het scherm te hebben gekeken. Ook Violet Carson, Ena Sharpies in de Violet, zonder haarnet en versle ten jas een grand old lady, die duidelijk weet wat ze waard is ln de serie: „Ik gruwel ervan om mezelf te zien. Wat dat betreft ben ik net als Orson Welles, die kijkt ook nooit naar films van zichzelf." „Vreemd? Ach, ik ben wel een rare. In wezen ben ik niet eens ac trice. Ik ben opgeleid voor concert pianiste maar belandde via via op het toneel. Speelde voornamelijk voor tv en radio (hoorspelen). Be halve het nieuws en religieuze programma's heb ik alles op het scherm gedaan." Evenals de anderen geeft ze ech ter volmondig toe, dat ze de straat niet meer kan missen. „Ik hou er nog steeds van. Mijn hele leven zou veranderen, wanneer die straat wegvalt. Vooral de fan mail vind ik prettig; uit Holland krijg ik overigens ook post. Ik beantwoord alle brieven zelf." „Wat ze meestal vragen? Of ik nu echt niet eens een nieuwe jas moet hebben. Een enkele maal krijg ik minder leuke reacties. Zó ontving ik afgelopen week twee Verschrikkelijke brieven. Ik heb ze verscheurd. Wat er allemaal in stond? Ach, ze verzochten me om nu eindelijk eens dood te gaan in de serie en meer van dergelijke Violet Carson trekt zich er weinig tot niets van aan. Ze voelt zich, gezien postuur en ervaring, dui delijk de moederkloek van de se rie. Van haar mag Granada nog vele jaren doorgaan. Voor William Roach, de onder wijzer Ken Barlow in Coronation Street, hoeft het allemaal niet meer zó nodig. Eerlijk gezegd baalt hij een beetje van Corona tion Street. Roach, slordig gekleed en non chalant op het onverschillige af pratend: „Vergeet niet, dat ik" er al twaalf jaar inzit. Als jong ac teur word je op die manier stijf in Je botten." „Gelukkig hebben we vijftien weken per Jaar vrij-af wat de se rie betreft. Dan sta ik op toneel. Geen gemakkelijke keus. De mensen komen in de eerste in stantie voor Je omdat ze Je ken nen als Ken Barlow. Als goed ac teur moet Je zo'n creatie binnen vijf minuten wegspelen. Dus dat 'betekent werken met een grote handicap. Ik geloof, dat wij uit Coronation Street daar allemaal mee te kampen hebben op het echte toneel. Daarom vooral kun nen we geen afscheid nemen. En dat is begrijpelijk, want de wer kelijkheid op de Engelse planken is minder rooskleurig dan die in Coronation Street". de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking) NEDERLAND I 18.45 18.55 19.05 19.25 20.00 20.20 21.10 2L40 22.20 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) De Stratenmakersopzeeshow (VARA) Een gevarieerd programma voor kinderen met liedjes, schetsjes en filmpjes gebaseerd op het thema lui'. De show wordt gebracht door Wieteke van Dart, Aart Staartjes en Joost Prinsen. Daar komen de schutters, tv-serie (VARA) Journaal (NOS) De Onedin Lijn, kroniek van een zeevaarder (VARA) Koning Klant (VARA) Twee voor twaalf, quiz (VARA) Dingen die verborgen blijven, documentaire film (VARA) Flip Treffers, Marjolijn de Vries en Hedda van Gen nep maakten een programma over geheimen in de familie. 22.45 Journaal (NOS) 22.50 Voorlichtingsprogramma Water en Lucht (NOS/NOT) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Dier en vriend (NCRV) In deze uitzending o.m. aandacht voor de bison. Achtergronden van de Bijbel, tv-serie (NCRV) Journaal (NOS) Het meisje met de blauwe hoed, muzikale komedie (NCRV) Vanavond de tweede aflevering van de muzikale ko medie in zeven delen naar het gelijknamige boek van Johan Fabricius. 21.10 Hendrik VTI de schaduw van de Tower (NCRV) T>e kroon in gevaar' is de titel van de eerste aflevering uit de BBC-serie The Shadow of the Tower'. een dramatische kroniek in dertien delen over de regering van Hendrik VII. 22.00 Hier en nu, actualiteiten (NCRV) 22.40 Dagsluiting (NCRV) .45 Den Haag vandaag (NOS) 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Samenvating voetbalwedstrQd Europa-Amerika (NCRV) 19.30 20.00 20.20 Met de speelfilms op ons scherm is het nog steeds een moeilijke zaak. Dat de vroeger vaste dinsdagavond wat is losge laten mag geen ramp heten, wamt het toenemende Europa- Cupvoetbol gooit steeds vaker roet in het eten. Maar wel is er een duidelijke achterstand in kwantiteit, al doen vooral KRO en TROS en in mindere mate VPRO en VARA hun best, het aantal op peil te houden. De KRO doet dit nu al verschei dene jaren met reeksen films, die aan een acteur of actrice worden opgehangen. Deze om roep kampt echter voortdurend met tegenwerkende factoren, die of priori de keuze reeds be perken, zodat in het totale pak ket zelden de beste of meest ka rakteristieke films zitten, of op het laatste nippertje tot uitstel van een geplande film leiden dat vaak ook afstel betekent. Het gaat hierbij meestal om een niet op tijd binnengekomen filmkopie of een kopie, die bij ontvangst kwalitatief zulke ge breken vertoont, dat uitzending onverantwoordelijk is. KRO's filmhoofd, Fred Bredschneider, heeft er wat dat betreft al grijze haren van gekregen. Vorig jaar moest hij in de reeks Heinz Rühmannfilms voortdurend wij zigingen aanbrengen, waardoor van de oorspronkelijke opzet vrijwel niets overbleef en gere geld in de omroepgidsen titels stonden vermeld die niet konden worden gehonoreerd. Gisteravond was dat ook weer het geval met de Spencer Tracy film „Het zevende kruis", waar van de kopie niet tijdig in het bezit van de KRO was gekomen. Hij werd nu vervangen door ,,De vader van de bruid", een Mi- nelli-komedie, die al eerder door de KRO was uitgezonden, en natuurlijk van een geheel an dere kategorie was dan Zlrme- manns dramatische film uit Nazi-Duitshand Voor kijkers die zich hierop instellen een verve lende gang van zaken, waaraan nu toch langzamerhand een eind dient te komen. De plaatsing van de hoofd film is een probleem op zich zelf. Er wordt hardnekkig vast gehouden aan een begin vlak na het Journaal van acht uur; alleen films boven de achttien mogen pas om 9 uur beginnen, maar daaraan wordt al niet meer exact de hand gehouden Het gevolg hiervan is wel een hinderlijke overlapping van ge lijksoortige programma-onder delen. die te vermijden zou zijn door de speelfilm later op de avond te vertonen, zoals bij onze oosterburen bijvoorbeeld. Dan hadden gisteravond de Peyton Place-supporters er niets van behoeven te missen en zou de film over het Korps Mariniers niet parallel met AVRO's Tele- vizier-Magazine hebben gelopen. Wie op het eerste net bleef hangen, kan zien hoe in „Wie van de drie" een foundation expert miniatuur-bhtjes aan het panel uitdeelde (waarin Sonja Barend haar draai nog moet vinden) en kreeg bij de nog altijd zoet fiedelende Hel mut Zacharias volop gelegen heid in Jeugdsentiment weg te kwijnen. Wie moest bij Cornelia (vroeger Conny) Froboess en Walter Geiler met ,3um-budi- bum" niet terugdenken aan Teddy en Henk Scholten? In Televizier Magazine na de verplichte actuele onderwerpen die geen opvallende behandeling kregen twee uitschieters. Want Je staat er toch wel even van te kijken dat er tweehonderddui zend stotteraars in ons land zijn, van wie slechts een kwart vrou wen en dat komt volgens fonla- trisch expert dr. E. H. Damste door de passievere rol van het meisje. Overigens spreekt de stottertherapie in groepsverband volgens de Doetinchemse metho de wel aan er er bestaat nog een vereniging Demosthenis voor de nazorg. En dan was er de Duitse mil jonair Hannsheinz Porst (vijf tig) die zijn bedrijf dat vier mil joen gulden per jaar winst maakt aan zijn veertienhonderd werknemers heeft geschonken Dat kan ze jaarlijks een winst aandeel opleveren tussen vijftien en dertig procent van hun Jaar inkomen; een humane geste van de marxistisch ingestelde heer Porst, die overigens twee Jaar en negen maanden in de gevange nis heeft gezeten wegens spio nage voor Oost-Duitsland INVALLER 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) muziek en informatie. (7.25-7.30 Van de voorpagina. 7.54 Deze dag. 8.00 Nieuws 8.11-8.23 Ac tualiteiten 8.35 Van alle markten thuis.) 9.00 (S) Radioweekblad. geva_ Schoolradio; 10.45 Voor de kleuters, en om 11.00-11.02 Nieuws. 12.00 actueel programma. 13.00 Nieuws. 13.11 Ac tualiteiten. 1325 lichte platen. 13.45 Nieuws). 17.00 (S) sopraan en plano: klassieke muziek. 17.55 Mededelingen 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Christelijke Historische Unie. 18.30 (S) dansor- - - - - - iQ.oo Klankbord: ac- leuws uit de kerken. Samenzang (gr). 20.25 hoorspel. 21.15 Reportage. 21.30 (S) verzoekp rog-ram- Elisabeth Taylor werpt nog even een blik ln de spiegel op ie filmset in Rome. waar opnamen worden gemaakt voor 'Divorce his divorce hers'. Grootmoeder Elizabeth treedt in deze film op met hoar man, Richard Burton. Het is de elfde film, waarin het echtpaar Burton samen- (S( In Pirn Jacob's Notenbar. KRO. 14.10 NOS. 17.32 OS. .02 (S) gevarieerd pro- populalr klassieke- en en om: 7.30-7.40 -8.00 Aktua; 8.30-8 35 Nieuws; 8.36-8.45 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 10.00 (S) Voor de kleu ters. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) voor de vrouw. 1120 Aktua. 11.45 BeJ aarden- programma. 1155 Mededelingen. 12.00 (S) gevarieerd programma met om 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Echo; 1.10 Nederlandse Kunstbezit. iÖf muzlekmag. 22.30 Zin-tuig: kunst uitingen. 23.00 (S) muzlekmagazlne (vervolg). 23.55 Nieuws. HILV. III 240 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 18.00 NOS. 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast. (8.00 Nieuws; 8.02-8.05 Radiojournaal.) 9.00 9.03 De negen-i popu" Nieuws). op. (13.00 Nieuws). 14.00 lichte grammofoonplaten, afgewisseld met korte sportberichten en actuali teiten (20.00. 21.00 en 22.00 Nieuws; 22 55 Mededellncen: 23.00 Nieuws). 24.00 Nieuws. 0.02 Metro's Midnight Music. 0.55-1.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5