Voorhoutse jongerensoos houdt politieke avonden Eerste grote expositie voor Leidse schilder Fred Hansen GEZELLIG CLUBHUIS AAN DE BOEKHORSTLAAN t Flessen vergaarder bij AH Voorschoten GEEN BEURS NOTERINGEN In Rotterdams paviljoen Ziekenkas opgeheven bij gebrek aan leden PAGINA 4 DINSDAG 3 OKTOBER 1973 VOORHOUT Wil van der Lans (21 en werkzaam in het bloembollenvak) is adviseur van de Voorhoutse jongerenso- ciëteit „Contact". Hij heeft lange tijd deel uitgemaakt van het bestuur en was twee jaar secretaris. In zijn begeleidende func tie van thans is hij met alle taken van de honderdtwintig leden tellende „soos" volledig op de hoogte. Ook van de politieke avonden, die op 5, 17 en 26 oktober in het Parochiehuis aan de Herenstraat tegenover de r.k. kerk voor de jeugd uit de gehele Bollenstreek worden georganiseerd. Ze beginnen om acht uur. Omdat men een zeer grote toeloop van jongeren en ook ou deren verwacht is men „uitgeweken" naar het parochiehuis. Men denkt namelijk, dat de sociëteit, die gevestigd is in een houten gebouw aan de Boekhorstlaan, lang niet iedereen kan bevatten. VOORSCHOTEN Met ingang 'an 5 oktober zal ook bij de Voor- schotense Albert Heijn Supermarkt de Leidseweg 22 een container "flessenvergaarder" worden ge plaatst, waarin het publiek de sta- tiegeldloze flessen en potten kan de poneren. Albert Heijn heeft deze aktie opge- ,et in nauwe samenwerking met de Gemeente en de werkgroep milieu zorg Voorschoten. Het ingeleverde glas zal worden afgevoerd naar de glasindustrie zo dat het opnieuw voor de produktie van glas kan worden gebruikt. Dit kan echter alleen indien in de con tainer uitsluitend glazen flessen en potten worden gedeponeerd die zo schoon mogelijk zijn met name potten van b.v. pindakaas, mayo naise e.d. en waarvan dop, dek sel. metalen of plastic delen van sluitingen zijn verwijderd. De oranje container wordt ge plaatst op het parkeerterrein bij de achteringang van het filiaal. Aan de bar van „Contact" hebben we met Wil van der Lans lange tijd zitten praten over de activiteiten van deze soos. Het werd een zeer onderhoudend gesprek, waaruit bleek dat er door deze „soos" veel voor de Jeugd wordt gedaan. Zij be staat nu elf jaar en heeft vroeger ..gedraaid" onder de naam „Vendel". Door Cees Combee Foto Jan Holvast Het leuke is, dat Jongeren tussen de zestien en drie-en-twintig Jaar van alle gezindten lid kunnen worden. Het doel, dat de oprichters zich heb ben gesteld was de jeugd op te vangen in een gepaste omgeving, het ontplooien van culturele en kreatieve activiteiten en het naden ken over wezenlijke zaken, waar onder ook de politiek. Op de maan dag- en donderdagavond na - op de ze avonden wordt schoongemaakt en zijn er vergaderingen van de ver schillende commissies en werkgroe pen is de sociëteit altijd geopend. Gezellig Het Contactgebouw een grote houten direotiekeet van de Provin ciale Waterstaat is door de jonge ren zeer gezellig ingericht. Van oude spoorbielzen maakte men de bar en de tafels en banken in de sfeervol verlichte ontmoetingsruimte, waar men onder het genot van een kopje koffie of een drankje met elkaar kan praten over allerlei toestanden, die de Jeugd in deze tijd bezighouden. Men kan er naar een muziekje luis teren en men houdt er allerlei avon den, zoals afgelopen zaterdag de wijnavond. Verder zijn er ver schillende vergaderzalen en een re creatieruimte waar men zich kan uitleven door te biljarten, tafelvoet bal te spelen etc. De „soos" draait onder supervisie van de Stichting Jeugdraad Voor hout, die ook eigenaar is van het gebouw. Van het gemeentebestuur en van andere instanties wordt een ruime subsidie ontvangen om acti viteiten te kunnen ontplooien. Spoe dig zullen ook de jongeren bij het werk van de stichting worden be trokken. Politieke avonden Contact-adviseur Van der Lans gaat begrijpelijk wat dieper in op de deze maand te organiseren poli tieke avonden. Hij verwacht daar veel van. Vooral omdat de politieke partijen, die met elkaar in de ver kiezingsstrijd zijn gewikkeld voor de op 29 november te houden stemming voor leden van de Tweede Kamer en het daaruit voortvloeiende sa menstellen van een nieuw kabinet, alle medewerking hebben toegezegd. Hij zegt: "Op 5 oktober komen, er afgevaardigden van de KVP, PvdA en DS '70, op 17 oktober kunnen we luisteren naar wat CHU, PSP, D'66 en mogelijk boer Koekkoek te zeg gen hebben en op 26 oktober ver wachten we kamerleden van ARP, PPR. VVD en CPN. Vast staat, dat er kopstukken van deze partijen naar Voorhout zullen komen. Zij zullen een toelichting geven op hun verkiezingsprogramma's. Als voor zitters van het forum treden Con tact-leden op Onderwerpen, die ter sprake komen zijn onder meer vor mingsactiviteiten, sanering, huis vestingsprobleem, huurharmoni- satie, de bijdrage van f 2.50 voor ver plicht-verzekerden voor een bezoek Het clubhuis van de Voorhoutse jongerensociëteit „Contact" de dokter en de f 1000-, studie geld voor studenten. De entree voor deee avonden is vrij. We beginnen om acht uur en hopen niet later dan elf uur klaar te zijn. Vooraf zijn er nog twee studie avonden voor de jongeren gehouden, waar bij het informatie-materiaal van al le partijen werd besproken". Het bestuur van "Contact" be staat uit negen leden. Helaas heeft men momenteel geen voorzitter, om dat deze is afgetreden. Secretaris is Maarten Mulder, penningmeester Chris Zwetsloot en tweede secreta ris Hans van der Nouland. Verder hebben er zitting in Agaath van den Geer (film- en barcoördinatie)Cees Nooyen (sportcommissie), Henny Floor1 (Sportcommissie!. Hans Gui- cherit (kreatieve coördinatie) en Ivonne van Werkhoven (culturele coördinatie). WU van der Lans is adviseur. Informatieve filma vertoond, waarover later in aanwe zigheid van een deskundige wordt gediscussieerd. De kreatieve activi teiten bestaan uit houtbewerking, pottenbakken, kleibewerking, email-1 leren en schilderen. Tot het cultu- rele vlak behoren toneel, yoga en theaterbezoeken en voorts wordt er veel aan binnen- en buitensporten j gedaan. Er is ook nog een "soos" j voor jongeren tot en met vijftien Jaar "Paradis" met een eigen be- stuur en onder toezicht van een commissie van contact, die bestaat j uit leden van het societeitsbestuur". i Er komen ook wel eens ouderen I de sociëteit "Contact" binnenlopen. Zij worden beslist niet geweerd. Men stelt hun aanwezigheid zeer opj prijs, temeer omdat daar vaak me- j deleven en belangstelling voor het werk uit blijkt. Genoegelijk on- I derhouden de jongeren zich met die i ouderen over de dingen, die hen be- zighouden. En dat zijn er vaak nog- al wat. De avonden worden zeer I go«d bezocht. Dat is verblijdend! urn de Boekhorstlaan. In verband met de 3-oktoberfees- ten verschijnt het Leidsch Dagblad vandaag eerder dan normaal. Daar om bevat de krant vandaag geen noteringen van de Amsterdamse Ef- fektenbeurs. LEIDERDORP Gegore z.v. R. v. d. Mc Annebel I. d.v en Franclne A. Plesman, Gerardus D Verboon en Klara v. Houten, Cornells H. Jansen en Cornelia M. Buis. Getrouwd: Diederikus C. Binnendijk en M. A. J de Roode. Ruiten presenteert de Haagse ontwerper Fred van W or dragen in zijn bontcollectie voor deze winter. V.l.n.r.: een nertsmantel in een Schotse ruit, midden een Buenos met nertsrutt en rechts een Laco da-fantasie. LEIDEN De Leidse kunstschilder Fred Hansen loopt deze dagen rond met een verwilder de, bijna paniekerige blik in de ogen. Nu wekt hij niet de indruk anders een toonbeeld van rust en kalmte te zijn, maar met de opening van „zijn" tentoonstelling in één van de paviljoens op het Weena in Rotterdam zaterdag in het vooruitzicht, lijken de zaken hem helemaal boven het hoofd te groeien. Daarbij komt, dat het fortuin hem niet immer even welgezind is. „Die Fred heeft ook altijd pech", verzucht de barkeeper van het Doelenhuisje als de schilder op belt dat hij een kwartier later komt omdat hij een lekke band heeft. Het wordt Fred Hansens eerste "grote" expositie. Pas één maal eer der kon het publiek naar zijn wer ken komen kijken, dit voorjaar bo ven de koffiebar "De kleine club" in Leiden. Hansen heeft er grote ver wachtingen van: "Ik denk dat er veel bezoek komt, en dat ik goede kritieken krijg". Door Bert van Dommelen ,Het klinkt nogal eigengereid voor een knaap die koud een jaar met de ezel en de kwast ln de weer is. die nooit een officiële opleiding heeft gehad. Hansens verweer op deze be schuldiging is even simpel als ver rassend: "Ik kan makkelijk zeggen dat ik goed ben, omdat ik mijn wei ken eigenlijk niet zelf maak. Als ik schilder heb ik het gevoel dat mijn lichaam bestuurd wordt door een vreemde kracht. Ik heb dan ook geen idee waarom ik schilder zoals ik het doe: ik vind gewoon dat het zo moet. Verder begrijp ik er zelf ook weinig van, een teken dat het wel één of andere onbekende intel ligentie binnen mij moet zijn. Drang Fred Hansen bij zijn schilderij „Liefde", dat hij maakte toen hij pas uit Marokko in Nederland terug was. Hij ivas toen zeer geschokt door het optreden van de sexbladen. Als reactie dit werkeen mengeling van afschuw en schoonheid. (Foto Jan Holvast) Ik kon ook meteen schilderen. Op een gegeven moment voelde ik de drang om iets te maken in me, en toen was ik in staat om iets te ma ken. dat onmiddellijk verkocht werd aan een Duitser die op dat moment in Spanje zat. Later heb ik er veel experts bijgehad, mensen van al lerlei musea en van de contrapres tatie bijvoorbeeld. Die waren zonder uitzondering enthousiast over mijn werken. Ik word door veel mensen die iets in mijn kunst zien aan alle kanten geholpen. Er zijn zelfs mensen die me geld geven omdat ik het. naar zij zeggen, verdien". Voordat Fred Hansen erkenning vond tot nu toe overigens nog in kleine kring had hij een zeer woe lig leven geleid, dat hem van direc teur van twee uitzendbureaus, en later typeleraar via de goot naar "het buitenland" voerde. In Spanje begon hij aan zijn eerste doek, om dat „ik wol eens wilde zien wat er nu uit mezelf kon komen". Terug in Nederland werd de geest pas goed over hem vaardig. Hij begon aan een doek van 1.20 bij 1.00 meter, een heidens karwei bij zijn uiterst nauwkeurige, bijna pie tepeuterige stijl. Toen hij in het voorjaar in Leiden exposeerde, had hij elf werken bij de hand hij had al het één en ander verkochtin Rotterdam komen 21 schilderen te hangen. Een vrij gestage productie, hoewel Hansen van zichzelf vindt, dat hij niet bijster hard werkt. Hij laat overigens wel doorschemeren dat veel mensen die hem kennen daar anders over denken. Grillige vormen Het werk van de Leidenaar staat, zoals hij zelf ook toegeeft, bol van de symboliek. Veel circels, die heel weinig af geen contact met elkaar hebben, veel grillige te ruimten. Bijna elk punt op een doek heeft een betekenis in de filoso fie van Hansen, die erop neerkomt dat de mens van zichzelf is ver vreemd, zichzelf speelt, en dat hij alleen door middel van zijn gespeel de "ik" met het eveneens gespeelde "ik" van de medemens contact heeft. "Ik wil dat de mensen gaan doordenken. Dat probeer ik met I mijn schilderijen te bereiken. Zoals het nu gaat gaat de hele wereld langzaam naar de knoppen. Ik pro beer de mensen te choqueren door ze schilderijen te laten zien die uit een soort "onderwereld" komen, net zo'n onderwereld als die van Odys- seus. Ik geef vorm aan de frustra ties die ik zelf heb overwonnen. Daarbij hoop ik dan dat men die frustaties gaat herkerfnen en gaat erkennen dat ze bestaan". Dat lijkt een beetje schoolmeester-achtig. Hansen zegt echter beslist niet de bedoeling te hebben anderen be wust te maken omdat hij dat nu zo nodig vind. "Wie weet zit ik er wel helemaal naast. Het gaat er alleen maar om dat men kan zien hoe ik het doe, om daar door aan het den ken gezet te worden". De opvattingen van de Leidse kunstenaar worden in Rotterdam behalve in zijn schilderijen weerge geven door middel van een huisje met zeven deuren, die voorzien zijn van opschriften als "oorsprongka mer en "beginkamer". binnenge komen in het geblindeerde huis ziet de toeschouwer een bord: "U zou hier eens vaker moeten komen". Sportschool Van Houdt 14 oktober officieel open LEIDERDORP Sportschool Van Houdt g-aat zaterdag 14 okto ber officieel open. De opening zal waarschijnlijk worden verricht door burgemeester Van der Have. De nieuwe sportschool in het bestem mingsplan Binnenhof heeft naast de gewone scholenruimte een sauna en condibielokaal en een gelegenheid om na alle sportieve inspanning even te relaxen, met een gezond drankje aan de bar. Dinsdag Breestraat 19 Sociëteit Twentwed ivoor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Spr. dhr. D. Fanbair 8 uur nam. Woensdag Breestraat 19 Sociëteit Twentwe! (voor kamerbewoners en alleen staanden) 912 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Dijkstraat 2a Spreekuur sociale raadsvrouw 1011 uur voorm. Stadhuis (Kennedylaan II) Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. Morsweg 10 Spreekuur Adviesraad binnenstad 2—5 uur nam. Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door apotheek Centraal, Breestraat 74, apotheek Voorschoten Leidseweg 66 en apotheek Oegstgeest. Wilheliminapark 8 SOS-dienst UJkbedeD verkere LEIDEN Na een bestaan van 78 Jaar is de Leidse Ziekenkas "On dersteuning Zij Ons Doel" opgehe ven. O.Z.O.D. is indertijd ontstaan uit het personeel van de voormali ge kartonfabriek. Men trachtte door middel van de Ziekenkas te berei ken, dat gezinnen niet geheel bro» deloos zouden worden bij ziekte. De kas heeft in de loop der Jaren in veel gevallen kunnen helpen, met name in de tijd rond de eeuwwis seling. In 1927 ging O.Z.O.D. samen met een soortgelijke vereniging van kleermakers, een Jaar eerder wa ren de schoenmakers al toegetre den. Ook tijdens de crisisjaren heeft O.Z.O.D. een belangrijke rol gespeeld. Toen in de Jaren na 1945 de socia le voorzieningen steeds beter wer den, liep het ledental echter ge staag achteruit. De vereniging ver grijsde: 18 Jaar geleden werd voor het laatst een nieuw lid ingeschre- Release derdag ook 15-18 dinsdag t.m. don- Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mors singel 8 tel. 24800 9-10 uur voorm. Wetswinkeltje Adres Leids Volkshuis Apothekers- maandag) en donderdagavond Dertig september en 3 oktober geslo- Dlenstencentrum Noordeindsplein 2B tel. 40483 Mors- kwartier Wij kinformatie 9-IC clubs hulpdienst Dijkstraat 49698 Binnenstad Wijklnfoi clubs h' téi. no. tie (9- I iv uur): clubs hulpdienst Gerecht 10. Tel. 43503 De Kooi Wij kinformatie (9 clubs hulpdienst Delftstraat iwljk Diverse 49a tel. 49726 Zeeheld (9-10 uur): 43754. au/a, auö»y. 20176 Meerburg diverse telefoonnummers (9-10 uur): 33509, 34639, 23231. 20788, 44256. 41796.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4