Geen fietsen en brommers in winkelcentrum Hoornes Kerk moet krachtiger optreden Familie op straat gezet KATWIJK GAAT EINDELIJK VOORLICHTEN D'66 Lisse Industriën naar landen gastarbeiders "IK KRIJG GEEN HUIS, OMDAT IK GEEN N00RD- WIJKER BEN Winst in competitie ouverture voor Noordwijks DIO: 3-0 Nieuwe weg bij Nieuw Vennep Kunstwerk en nieuw gebouw t gemeentewerker in Sassenheim PAGINA J DINSDAG 3 OKTOBER 1972^ü KATWIJK-HOORN ES Heel wat huismoeders en -vaders hebben al een bonnetje gehad van de Katwijkse politie als ze op hun fiets of bromfiets tussen de winkels op het Hoornes- plein reden of deze voor de etalages of naast de dagwinkels neerzetten- Het heeft blijkbaar niet veel geholpen, want on danks de geplaatste verbodsborden worden nog dagelijks over tredingen waargenomen. Nu wil men het op een andere wijze proberen. Namelijk door voorlichting te geven aan de bezoe kers van het winkelcentrum Hoornesplein. Daartoe zal door de leden van de winkeliersvereniging, de wijkvereniging, Veilig Verkeer en de politie een folder worden uitgereikt, waarin het waarom van het verbod nader wordt uiteengezet. Helpt deze voorlichtende maatregel niet, dan zal de Katwijkse ge meentepolitie na een dag of veertien niet aarzelen kwistig be keuringen uit te delen: f 5,voor een fiets en f 10,voor een bromfiets. Het is een loffelijk streven, dat men de handen ineen heeft gesla gen bij deze voorlichtende taak. Al leen vragen wij ons af, waarom dat niet eerder is geschied. Reeds meer malen hebben we moeten constate ren, dat er een soort kortsluiting be staat tussen het gemeentebestuur en de politie als het gaat om het treffen van verkeersmaatregelen. Niet alleen hier in de Hoornes, maar bij voorbeeld ook op bet gebied van het parkeren van vrachtauto's. Daarover is nu een rel ontstaan, die gezien het besprokene op de za terdagmiddag in de sporthal „Cleyn Duin" gehouden bijeenkomst na de protesttocht en het onbevredigende alternatief van de gemeente komen de zaterdag een vervolg- staartje van de zijde van de chauffeurs zal krijgen. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Waarom laten B. en W. eerst de maatregel door de raad vaststellen en daarna tijdens een gesprek met burgemeester A. G. Vermeulen, de chauffeurs verzoeken op een briefje plaatsen te laten aangeven, waar men de vrachtauto's dichter bij huis wel zou kunnen plaatsen? Eerder overleg met de gedupeerden dus voor de wijziging van de politiever ordening in de raad kwam zou waarschijnlijk veel ongenoegen heb ben voorkomen. Voorlichten Zo is het ook met die fiets- en bromfietsmaatregel op het Hoornes plein. De vraag dringt zich op. waarom het gemeentebestuur niet in het beginstadium contact heeft opge nomen met de organisaties en ver enigingen, die daar het meest betrokken zijn. Nu er al veel bekeu ringen zijn gevallen gaat men ein delijk voorlichten. Er zal de komen de dagen een kleurenfolder worden verspreid, die uitgegeven is na In- Voorhout Geboren: Angellque L. il.. d. v. J. C. v. d. Lans en M. J. T. Uolenkamp; Robert J. W., tenslef overleg tussen de gemeente politie, Veilig Verkeer, de winkeliers vereniging Hoornes en de wijkver eniging Hoornes. Gezamenlijk wor den de kosten gedragen. Dus de ge meente draagt ook haar steentje bij De borden bij het winkelcentrum dulden duidelijk aan. dat men er niet mag fietsen en bromfietsen en dat men deze vervoersmiddelen er ook niet mag neerzetten. Het aan de hand meenemen is niet verboden. Daartoe biedt het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens geen ruimte. Een dergelijk verbod zou moeten worden geregeld door het aanbrengen van een wijziging in de plaatselijke Algemene Politieveror dening. Misschien, dat zo'n wijziging over niet al te lange tijd als voor stel ook nogeens de raad bereikt. Vast staat, dat het fietsen en bromfietsen op het plein en het neerzetten van deze vervoersmidde len ernstig ongerief bezorgt voor de genen, die op hun gemak willen win kelen en etalages willen bekijken. Het moet toch een kleine moeite zijn ze in de geplaatste rekken neer te zetten. Men bespaart daardoor het veroorzaken van ergernis aan hen, die op hun gemak willen winkelen. In de kleurige folder, met voorop het ronde bord met rode rand en daarin een blauw veld met rode streep met in de ene halve maan een witte fiets en in de andere een wit te bromfiets, wordt een indringend maar vriendelijk verzoek gedaan op de bezoekers asters) van het winkel centrum hun vervoersmiddelen daar te plaatsen waar het toegestaan is en lopend langs de zaken te gaan. Niet voor niets zijn de twee fiet senrekken aan beide zijden van het plein geplaatst. Aansprekend In een zeer aansprekende tekst wordt de betekenis van de borden uiteengezet en wordt duidelijk ge maakt, dat het plein tussen de win kels een voetgangersgebied is. Een voetpad dus. Veilig Verkeer, politie, winkeliersvereniging en wijkvereni ging betreuren het dat de borden moesten worden geplaatst, want op voetpaden is het nu eenmaal ver boden te fietsen of te bromfietsen en dat de vele waarschuwingen en bekeuringen niet hebben geholpen. Er wordt ook op gewezen, dat een bekeuring, als men het verbod over treedt, voor een fiets op f 5,- en voor een bromfiets op f 10,- komt te staan en dat de politie na een „waar- •schuwingsperiode" inderdaad zeer streng zal optreden. Hoornes-wijkvereniging-voorzitter H. Zantinghe: „We zijn blij, dat er thans eindelijk voorlichting komt over, wat er met fietsen en brom fietsen wel en niet mag op het Hoor nesplein. Dat had eigenlijk al veel eerder moeten gebeuren. De menta liteit speelt een grote rol. 'k Hoop, dat alle wijkbewoners en degenen uit andere delen van Katwijk, die in dit centrum hun inkopen komen doen, begrip zullen tonen voor de maatre gelen en zullen begrijpen, dat ze no dig zijn voor een ongestoord kunnen winkelen. De folders zullen in de winkels worden uitgereikt en door mensen van Veilig Verkeer, de wijk vereniging en de politie aan de Hoor nesplein-bezoekers worden over handigd. De eerste veertien dagen zal de politie bij het constateren van overtredingen waarschuwend, dus opvoedend, optreden. Daarna het bonboekje tevoorschijn worden gehaald, 'k Hoop, dat het niet al te vaak nodig zal zijn, maar dat ieder een zich zal houden aan de ver bodsbepaling". k Het is blijkens dit bord verboden te fietsen en te bromrietsen in het winkel centrum aan het Hoornes plein in Katwijk. A. Verloop uit Katwijk aan Zee is aan de Technische Hogeschool Twen te geslaagd voor het propaedeutisch chemische technologie. H. J. Wijsman J. Borst; Mar- j I. H. J. Klaassen; L. J. Schurink kenbsrg e: Geboren Mourits; M. J. Ch. Ou- Th. Fr. M. Fornara; W. J. - en K. F. Siebert; D. Hak- i a J. H. de Roode. Abraham, z. v. P. A. Zand- j W. de Jong H. P. J. Bakkei ;elkamp; J. M. i Schooten; H. J. Nuikens en H. G. M. Pennings; J. van der Wilden en A. M. C. van Oosten; G B. M. Kortekaas en P. J. M. Vroon hof; A. Ammeraal en C. H. Diemei; G P. M. Prins en I. H. J. Klaasen Overleden: G. M. Prins geb. Wes ter. C. M. Jansen geb. Bergman. Van 't Haring- en van Leiden aangevoerd: 1175 kisten en 861 pre- mlekisten schelvis; 123 kisten 78 pre- mlekisten wijting; 60 kisten schar; 385 kisten haai;l 40k lsten varia; 7 kisten heek; 2000 kisten schol; 2 kisten leng; 10 kisten koolvls; 1050 kisten kabel jauw; 4960 kisten haring; 374 kisten makreel; 74 kisten pilchards; 889 st. stijve kabeljauwen; 16.725 kg tong. DMUIDEN 2/10 Afslag Prijzen ln guldens per 1 kg: tarbot 9.839.44; §r. tong 9.308.81; grm tong 9.02 .55; kim tong 8.20—7.88; tong I 8.63— 8 11; H 8.467.89. Per stuk: haal 192; kreeft 14.01. Per 50 kg: tarbot 375— 165; grlet2 33—105; kabeljauw 1 105— 84; 2 152—88; 3 10087 4 9577; 5 7562; schol 1 7253; 2 6849; 3 6840; 4 5442; schar 47—34; wijting 1 6949; 2 5963; haai 4931; poon tjes 357.50; hake 19283: rode poon 7056; krab 2815; haring 62.40— 23.50; makreel 5620.50; pilchards 21 20; sprot 104. IJ MUIDEN 2/10 Besommingen Aan de maandagmarkt werden de vol- fende besommingen gemaakt: HD 107 1.000; KW 29 13.400; 11 12.100; 51 18.700; 52 7.800; 81 24.200; 87 17.900; 106 12.400; 110 6.300; 113 14.500; 117 11.900; 127 8.600; 130 10.600; 132 15.000; 145 16.900; 149 8.600: 174 14.200; 178 12.500; 187 12.700; 189 17 200- 190 6.800; 190 6.800; 195 17.800; 197 12.500; 205 12.500; 210 11.700; 211 11.300; 214 11.600; 215 22.200; SCH 81 20 000; 117 16.900; VL 7 8.500; 90 28 300- 110 16.900; WR 25 13.100; 32 16.100: 46 9.200; 60 10.600; LTM 18 i 21 400: 36 35.100; 154 12.300. Spanvis- sers: KW 33 en 180 8.700; KW 68 en 218 36.200; KW 206 en LJM 207 15.700. 1 Met het invallen van de herfst is in Voorhout een hertenparkje uit de al wat bebladerde, grond geschoten. Erg blij zijn de Voorhouters ermee. In het bijzonder P. Warmerdam, die de drie herten heeft gekocht. Men mag de herten voeren met brood en groenvoer (jonge takjeswor telen. koolbladeren). Uiteraard moet het plastic worden geweerd. Om de herten wat gezelschap te geven lopen er ook enige geitjes in het hertenkamp. (Foto Jan Holvast) LISSE In de gehouden verga dering van de afd. Lisse van D '66 over het Regeer Akkoord heeft de afdeling zich op het standpunt ge steld ten aanzien van de gastarbei ders die in Nederland werkzaam zijn dat de werving van gastarbeiders gestopt dient te worden en enerzijds vervangen door industrievestigingen naar landen van herkomst van de gastarbeiders. De nodige arbeids krachten dienen voort te komen uit de groep werkzoekenden uit eigen land door animering van eigen men sen voor werkzaamheden, die thans inferieur geacht worden. De afdeling sprak zich uit voor het bouwprogramma wat betreft de bouw van goedkopere woningen, wel programma 30% uit goedkopere woningen bestaat. Van het totale aantal van deze woningen dient een percentage van 25.000 een aan- vangshuur te hebben van hooguit f 150,- per maand. Voorts werd accoord gegaan met de conclusie der afdeling, dat ten aanzien van het NATO-lidmaatschap deze materie kritisch moet worden blijven bezien. KATWIJK AAN DEN RIJN Gis teren werd het nieuwe bijgebouw van de gemeentespaarbank in Kat wijk aan den Rijn geopend. Dit bij gebouw staat in het Molenblok-Zuid. in de Asterstraat en is de gehele dag geopend, bovendien op vrijdag avond. De verschillende bestuursle den kwamen in de avonduren naar het splinternieuwe bankgebouw kij ken, waar in de loop van de eerste dag reeds vele nieuwe cliënten zich hadden laten zien. NOORDWIJK Sedert gis termiddag zit de Noordwijkse winkelier Sieval met zijn gezin op straat. Een uitzetting als ge volg van een uitspraak in ci vielrechtelijke procedure noop te de deurwaarder de familie Sieval inclusief de twee kinde ren (vijf en anderhalf Jaar) met huisraad en al op het trottoir van de Noordwijkse Hyacinth- straat te zetten. Het relaas van Sieval: „Ik werkte bij de Norhtgo in Kat wijk, maar ik ben daar ander half Jaar geleden weggegaan omdat het gewoon een rotzaak is. Daarna ben ik voor mezelf begonnen, maar dat betekende wel dat ik uit mijn huis moest, want dat is een dienstwoning. Ik heb toen alles gedaan om aan een huis te komen, adver tenties, gesprekken met huur adviescommissie en de burge meester, maar niets hielp. Zondag heb ik voor het laatst met de burgemeester gesproken en die zei toen, dat ik zou kun nen bellen als de deurwaarder kwam. Dat heb ik gedaan, maar de burgemeester gaf geen krimp. Hij is zelfs nog voorbij gereden. Er kwam wel een ambtenaar, die het advies gaf naar een ho tel te gaan en de spullen op te laten slaan. Later zou dan over vergoeding van die kosten kun nen worden gesproken. Maar ik heb elke cent in de zaak ge stoken". Dat betekende dat het echt paar Sieval op straat moest sla pen. Humane buren ontfermden zich over de kinderen. En dat zal, zo stelt Sieval, misschien nog wel een paar dagen zo kun nen blijven, want „de gemeen te geeft me geen huis, omdat ik geen Noordwijker ben. Daar entegen had ik uit gesprekken met de gemeente wel de indruk gekregen dat ze me zouden hel pen. Anders zouden ze niet zeg gen dat ik me voorlopig rustig moest houden". NOORDWIJK Het Noordwijkse herenvolleybalteam van DIO kan terugzien op een uitstekend debuut in de districtsklasse. De eerste de beste wedstrijd kwamen de Noord- wijkers uit tegen de vice-kampioen van vorig Jaar: Zevenklappers uit Bleiswijk. Het was dan ook een bitte re pil voor de vele Bleiswijkse sup porters te merken dat er een concur rent van de titel is bijgekomen. De snelle en gevarieerde aanval van Zevenklappers werd volledig lam gelegd door de taktische conceptie, die trainer Van Nierop had uitge werkt. De Noordwijkse spelers had den de opdracht gekregen zo veel als mogelijk zijn directe opponent aan het net te volgen en bij elke smash beweging mee omhoog te gaari. De DIO-heren voerden deze opdracht uitstekend uit, zodat de aanval van de ploeg uit Bleiswijk niet volledig tot zijn recht kon komen. Mochten de Noordwijkers aanvankelijk in de eerste set nog weinig kijk hebben op de aanvalspatronen van Zeven klappers, dat werd na de tweede time-out van Van Nierop anders. Het blok zat vanaf de stand 5-11 hermetisch dicht. DIO bleef door gaan en won de eerste set met 15-13. De Noordwijkers gingen in hoog tem po door in de tweede set, waarbij geprofiteerd werd van de kleine spel verdeler Van Rooyen bij de ploeg uit Bleiswijk. Keer op keer werd de bal over hem heen in het achterveld ge slagen. Met 15-7 was de set voor het geconcentreerd en fel spelende DIO. De ploeg liet in deze eerste sets vol leybal zien zoals door een Noord wijkse formatie nog niet was ver toond. In de derde set verslapte de aandacht van de Noordwijkers waardoor Zevenklappers goed kon bijkomen. Toch bleven de Noord wijkers aan de goede kant van de score, zodat een 30 overwinning een feit was. Het in redelijke getale opgekomen publiek had van een fraai volleybalgevecht genoten. De thuisblijvers hadden weer eens on gelijk gehad. De dames van DIO de den het niet zo best bij hun de buut in de Tweede Nationale divisie. Zij moesten tegen het Amsterdamse Boemerang in het strijdperk treden. Hoewel er weinig klasseverschil tus-! f sen beide teams was, individueel ge- 'k zien, werd er toch verloren. Als oor- f zaak is wel duidelijk aan te wijzen dat de Noordwijkse trainer Van Nie rop nog geen enkele keer het team volledig op een trainingsuur heeft gehad. Het nieuwe systeem le-; verde daarom nogal wat problemen op voor de DIO-formatie. De eerste set ging met 151 kansloos verloren. In de tweede set werd er iets - beter gespeeld, maar toch nog niet genoeg om de geroutineerde Boeme-| rangformatie te verslaan. Met 15-12' werd het 2-0 voor de Amsterdamse dames. In de derde set toonden de badplaatsbewoonsters hun slechte wedstrijdmentaliteit. Een 149 voor sprong werd volkomen onnodig uit handen gegeven. De DIO-ploeg be staande uit Ria van der Wal, Karii van Nierop, Nel Schipper, "Joke BosÉ Janny den Hollander, Janny van! der Niet en Jeanne van Oudgaarden' werd met 16-14 setverlies weer naar de kleedkamers gestuurd. De 3-0 ne derlaag hebben zij echter volledig aan zich zelf te wijten, zodat geen geldig excuus aangevoerd kan en mag worden. Herstructuering nodig van ontwikkelingswerk VALKENBURG In het kader van de jaarlijkse Vredesweek, met als onderwerp: „De macht van Eu ropa", werd ook in Valkenburg een avond georganiseerd en wel in de zaal van de Ned. Herv. Kerk. De be langstelling was niet onbevredigend. Spreker op deze avond was dr. H. M. de Lange, voorzitter van de NOVIB en lid van de werkgroep „Kerk en ontwikkelingssamenwer king", tevens auteur van het boek „Arme en rijke landen", met als on derwerp: de rol van de kerken bij ontwikkelingssamenwerking. „In bij belse zin moeten we vrede zien als rechtvaardigheid, een rechte verhou ding tussen de volkeren onderling. We hebben te maken met ver stoorde economische verhoudingen, 'n Deel van de wereld is rijk en een ander deel arm in de ergste zin van het woord. Wat zit er eigenlijk ach ter dag nu pas de kerken zich met dit vraagstuk gaan bezighouden?" I Op de assemblee in 1968 in Upsala gehouden, zijn geweldige beloften ge- I daan, ook door de kerken. Wat is er toen door christenen niet be- j loofd? Wat is ervan terecht geko men? Als werkgroep kerk- ontwik kelingssamenwerking kwam men spoedig tot de ontdekking dat er van het vastgestelde programma voor de ontwikkelingshulp eigenlijk maar bitter weinig terecht zou komen. Landelijk zowel als plaatselijk zal de zaak warm gehouden moeten wor den. Bij het vraagstuk vrede en ont wikkeling moet men eigenlijk niet in de kerk zijn. Er wordt daar ook in die kerken zoveel traagheid gevon den. In 1975 gaat er weer een as semblee gehouden worden. Wat door de Jonge kerken in de ontwikkelings landen wordt gevraagd, ontmoet veel tegenstand. Wat is daarvan de oor zaak? Het is allereerst een politiek handelen en dan wordt de kerk hui verig. Een vraag is: is men bereid een deel van de inkomsten af te staan voor de ontwikkelingslanden? Gro te landen als Rusland en Amerika houden zich wat de ontwikkelings hulp betreft, gaarne op de achter grond. Hier wordt maar weinig be reidheid tot hulp gevonden. Neder land heeft aan zijn belofte vol daan. Als we een bedrag van f 1150 miljoen voor ontwikkelingshulp op de begroting vinden, hoeveel van dit bedrag is dan eigenlijk beschikbaar voor ontwikkelingssamenwerking? De speler is van mening dat hier een onbegrijpbare struisvogelpolitiek ge voerd wordt. Zou door de verwerking van de producten in de ontwikke lingslanden zelf te houden, dit voor die landen niet veel economischer zijn? Maar dat gaan we een be denkelijke zaak vinden. Want dat zou onze economie kunnen schaden. De Lange zegt dat dit geen grote pro blemen zal opwerpen. De percentages die nadelig zouden zijn, zijn maar betrekkelijk klein. „Met al deze moeilijke vraagstuk ken staan we in de wereld, maar staan we ook mee in de kerk. Het zijn machtsproblemen waar men mee worstelt. Zijn we bereid een stukje van onze machtspositie over te dragen. Wat is de taak van de kerk? Allereerst informatie gaan verschaffen en ook in de kerken be langstelling gaan kweken voor het probleem van de ontwikkelingshulp. Onze politici zullen we duidelijk moeten maken dat we van hen be paalde verwachtingen hebben. De kerken zullen niet zonder meer aan de vragen van de kerken in de ont wikkelingslanden voorbij kunnen gaan. Als kerken zullen we ook een antwoord dienen te geven. Politieke besluiten en leuzen moeten niet alleen op de verkiezingsprogramma's gevonden worden. We leven in een wereld met kolossale armoe. Een we reld vol onrechtvaardigheid. We zul len niet alleen moeten zeggen dat we het een ontzettende situatie vinden. Maar zelf zullen we bereid zijn aan her-structuering mee te gaan hel pen", aldus De Lange. DEN HAAG Dit najaar begint rijkswaterstaat met de reconstruc tie van rijksweg 4 (Amsterdam-Den f Haagt tussen Schiphol en de split sing rijksweg 4—rijksweg 44 bij Bur gerveen. Tevens legt men een 4.2 ki^ lometer lang gedeelte aan van dë provinciale weg S 20 tussen de rijksweg en de Bennebroekerdwars- weg en de Venneperdwarsweg komt te vervallen. De provinciale weg S 20 krijgt tussen de Ringvaart en rijksweg 4 tweemaal twee rij-1 stroken en wordt tussen de Ring- vaart en Nieuw-Vennep enkelbaans. Zowel de rijksweg als de provincia le weg hoopt men begin 1976 berijd- 1 baar te hebben voor het verkeer. J SASSENHEIM 9 oktober zullen achtereenvolgens in Sassenheim het kunstwerk "Be schermd Leven" worden onthuld ei het nieuwe gebouw van de diens gemeentewerken aan de Molenstraa worden geopend. De officiële hande lingen worden om resp. 4 uur ei half 5 verricht. Het kunstwerk "Beschermd Leven! is van de Lissese kunstenaar Frani van der Veld. Het zal worden gej plaatst bij het Gezondheidscentrum aan de Narcissenlaan. De koster ervan worden gevonden in de zgni 1% regeling, die bij de realisering van het gebouw van toepassing was In het nieuwe gebouw van d( dienst gemeentewerken aan de Mo lenstraat zijn sinds kort de afdej lingen woningonderhoud en plantj soenen ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2