'okio herstelt banden met ihina en breekt met Taiwan Wilson temidden van tweespalt •58» de winkelstad tussen den haag en leiden 'SSSSSS* hedenavond Vrijgelaten piloten thans in Ver. Staten Briefbommen in Latijns-Amerika imtMM in leidschendam LEIDSENHAGE Vrijdsg n s&pfcemWrook koopavond-ossen^an 'ispii' leidsenhage JACHTDAG "zaterdag 3o septemter: jachts^ingcojicoups-v&ndelz'waaien leidsenhage Strijd tussen beide Jemens duurt voort vre en Moskou raen over een iltair verdrag Dreigende Russen halen vluchtelingen van Deense kotter Oeganda meldt nieuwe strijd SADAT: PALESTIJNEN MOETEN REGE RING VORMEN UDA29 SEPTEMBER 1972 (UPI, AFP) Communistisch-China en Japan zijn Egekomen de staat van oorlog, die nu al 35 jaar tussen taat, formeel te beëindigen en diplomatieke betrekkin- te knopen. Een desbetreffend besluit is vandaag in i door de premiers Tsjoe En-lai en Tanaka ondertekend, (laatstgenoemde gedurende zes dagen in Peking bespre- ahad gevoerd. diner, dat Tanaka giste- I Chinese collega aanbood, joe En-lai de „zeer vruchtba- •ekingen die hij met zijn i ambtegenoot had gevoerd, (piemen tussen de twee lan- in de toekomst „op ba ngelijkheid en door vriend- kjk overleg" worden opgelost, pers verwachten, dat over nden ambassades in Peking zullen worden geopend. In- ;eft Japan zijn ambassade op ij (Nationalistisch China) ge- jjet consulaat blijft open. De Taiwan heeft scherpe in gekregen de Japanse bezit- gen eventuele aanvallen te «mmuniqué zegt voorts, dat de Chinese en Japanse so- tilsels verschillen, beide lan- fedzame en vriendschappelij - ites moeten en ook kunnen )iden. Deze woiden in het jan beide volkeren geacht en (i tevens een bijdrage vormen |rerminderen van de spanning en een beveliging van de in- nale vrede. Het normalise- de Chinees- Japanse betrek- lis niet tegen andere landen merlid wil n mensen 'r eten ia Beibe, lid van de woeste oestam en van de Kamer .rdigden in Australisch rea, wil van het menseneten Ineeft in de kamer gezegd e;ering door middel van on- Jaoet helpen zijn stam van :albalisme af te krijgen. „Ik seil lange tijd geen mensen gten en wil er helemaal mee ie We leven in een nieuwe d. kunt lezen en schrijven, dct u van mijn kinderen? uen kannibaal blijven?" gericht en "geen van de twee lan den zal streven naar de hegemonie in Azië en het gebied van de Stille Oceaan", aldus het communiqué. Overeengekomen is ook onderhan delingen te openen over akkoorden op het gebied van de handel, de zee vaart, de luchtvaart, visserij en an dere niet nader omschreven zaken. Het akkoord tussen Peking en To kio gaat verder dan de besprekingen in februari tussen China en Ameri ka gevoerd. Tussen Peking en Wash ington bestaan nog geen diplomatie ke betrekkingen. Amerika gaat voort nationalistisch-China (Taiwan) te blijven erkennen maar het vindt dat Taiwan deel uitmaakt van China als geheel. SANAA (AFP) In een militair communiqué, omgeroepen door radio- Sanaa, is gisteren medegedeeld dat voor de derde achtereenvolgende dag gevechten plaatsvonden tussen de beide Jemens, de Arabische repu bliek Jemen en de volksrepubliek Jemen. De gevechten schijnen zich voornamelijk af te spelen in en rond de stad Kotoba. De strijdkrachten van de volksrepubliek Jemen zou den vliegtuigen hebben gebruikt en diverse soorten wapens gebruiken bij hun aanval op de stad, zo blükt uit het communiqué van de Arabische republiek. Engeland—IJsland Engeland en IJsland zijn overeengekomen twee zijdige besprekingen te houden in Reykjavik, die zondag zullen begin nen, over de kwestie van de visse rij in de- uitgebreide territoriale wa teren. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Douglas-Home had in New York een ontmoeting met zijn ambtgenoot uit IJsland Agusts- son. De bekendmaking werd na de ze ontmoeting gedaan. [ROE (Reuter) Syrië en iwjet-iie voeren besprekingen de s/ing van een militaire enko* die Israël er van weeïuden Syrisch grondge- aan vallen. Dit hebben Li- bien gemeld. Zij besteed- iok '1 aandacht aan de aan- egtuig van modern Rus- miiir materiaal naar Sy- Arabische diplomatle- ing in Beiroet, die de bladen en "L'Onent-le Jour" o#anhaien, zou de regering la>scus nog niet bereid zijn fdrag van vriendschap en Hfking met Moskou te te- >als Egypte en Irak a) heb- ian. Syrië zou een militair wensen dat in de praktijk langrijk zal ziln als een Sinds maandag zou een militaire afvaardiging in |us besprekingen voeren. ussische militaire steun aan )u o.m. bestaan uit superso- aljagers van het type Mig- aarvoor al Syrische piloten worden opgeleid. Syrië zou den voorzien van het mo- Russische materieel, dat in leden zelfs niet ter beschik- Q een land als Egypte werd Nu dit land de Russische ligen naar huis heeft ge- zou Moskou proberen ook ere verstandhouding te be werkstelligen tussen Syrië en Irak die nu zijn naaste bondgenoten zijn in het Midden-Oosten. In deze twee landen zijn concurrerende groepen van de socialistische BAAS-partij aan de macht. Volgens genoemde twee Libanese bladen gaan binnen kort leiders uit Damascus en Bag dad praten over samenwerking en coördinatie op politiek gebied. De Chinese premier Tsjoe En-lai (l) en de Japanse eerste minister Tanaka brachten een toost uit op de toekomst van de nieuwe bètre kkingen tussen beide landen nadat zij overeengekomen waren de staat van oorlog formeel te beëindigen en diplomatieke betrekkingen aan te gaan. SAIGON (AFP) President Thieu van Zuid-Vietnam heeft van daag verklaard een staakit-het-vuren te willen aanvaarden op voorwaar de dat hierover wordt onderhandeld, dat er internationaal toezicht op is, dat er garanties op de naleving ervan gegeven worden en dat het bestand voor geheel Indo-China geldt. De communisten mogen er geen gebruik van maken om zich te herbevoor- raden, zei hij. Thieu wees wederom elke vorm van een „regering van nationale een heid", zoals voorgesteld door de „voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam" van de hand'. Volgens dit plan zou een dergelijke regering moeten bestaan uit verte genwoordigers van de Vietcong, het 'huidige bewind in Saigon evenwel zonder president Thieu, alsmede po litiek onafhankelijken. „Als de Verenigde Staten een on voorwaardelijke terugtrekking van •hun troepen aanvaarden, zullen de communisten in militair opzicht win nen. Als wij een coalitie accepteren zullen wij in politiek opzicht ver liezen", aldus de Zuidvietnamese pre sident. Thieu sprak daags nadat in de Verenigde Staten geruchten wa ren gelanceerd over een mogelijk be stand in Vietnam als uitvloeisel van de besprekingen die Nixons adviseur Kissinger met de Noordvietnamees Le Doec-tho in Parijs heeft gevoerd. De Zuidvietnamese president zei, dat hij sinds het begin van het vre- nam worden genomen als de drie 'nen in de Verenigde Staten een campag ne zouden gaan voeren voor de her verkiezing van president Nixon, ver klaarden ze in antwoord op een vraag. Ze zeiden alle drie, dat ze zouden gaan ijveren voor de vrijla ting van al hun lotgenoten in Viet nam. Bij hun aankomst in Kopenha gen waren de piloten verwelkomd door een vertegenwoordiger van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken, de Amerikaanse zaakgelastig de Dunnigan en een lid van het ver bindingscomité voor het contact tus sen de krijgsgevangen en him fami lieleden in Amerika. Op het vliegveld stond een door de Amerikaanse regering ter beschik king gesteld vliegtuig voor de over steek naar huis klaar, maar de drie piloten wensten er geen gebruik van te maken en vertrokken tegen half vier per lijnvliegtuig van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij naar Amerika. Parijs in 1968 geen kele verandering in het standpunt van de communisten had ontdekt. Hij meende zelfs dat ze zich nu harder en koppiger opstelden dan tevoren. Thieu herhaalde dat Zuid- Vietnam zich na de herovering van Qoeang Tri in een positie van kracht bevindt. Hij zei geen bezwaar te hebben tegen toelating van de twee Viet- nams tot de Verenigde Naties, in af wachting van de uiteindelijke her eniging. Toetreding tot de VN bete kent niet een definitieve sanctione ring van de deling van ons land, maar zal een garantie zijn voor de onafhankelijkheid van elk Vietnam, aldus Thieu, die sprak op een bijeen komst van de universiteit van Saigon. Per vliegtuig De drie Amerikaanse piloten, die tien dagen geleden door Noord-Viet nam zijn vrijgelaten en die via Ha noi, Peking, Moskou en Kopenha gen in Washington zijn aangekomen, zijn daar „in ontvangst genomen" door militaire afgevaardigden van *t Pentagon (ministerie van Defensie). Bij him aankomst in de Deense hoofdstad Kopenhagen verklaarden zij gisteren, dat aan hun vrijlating geen voorwaarden waren verbonden. Ei' zullen geen vergeldingsmaatrege len tegen de resterende Amerikaan se krijgsgevangenen in Noord-Viet- Zwarte Panters De Zwarte Pan ters in Algiers hebben een nieuwe leider. Het is de 23-jarige William Roger Holder die in juni een vlieg tuig kaapte en naar Algerije vloog. Holder neemt de functie over van Pete O'Neal die op zijn beurt in Januari Eldridge Cleaver opvolgde. RIO DE JANEIRO MONTEVIDEO pakt in zware kwaliteit schrijfpa- (AP) De Braziliaanse PTT heeft pier. twee briefbommen onderschept die In Brazilië wonen ongeveer 150.000 waren geadresseerd aan Israëlische diplomaten in Rio en Sao Paulo en die bommen bevatten. Zij waren af komstig uit Amsterdam. Het waren de eerste briefbommen die in Zuid- Amerika waren aangekomen, en wel woensdag. De bommen werden door de militaire politie onschadelijk gemaakt. Het waren plastic-bommen vervaardigd van hexogeen, tnt en 'n rubberverbinding in de vorm van platte strookjes. Het geheel was ver- Joden maar ook veel immigranten uit Arabische landen, voornamelijk uit de Libanon en Syrië. Deze twee bevolkingsgroepen trekken evenwel goed met elkander op. Ook de regering van Uruguay heeft bekendgemaakt dat in dat land briefbommen, gericht aan leden der Joodse gemeenschap, zijn onder schept, in totaal zes. De brieven wa ren via de post verzonden maar niet vermeld werd waar zij waren gepost of wie de geadresseerden waren. KOPENHAGEN (AFP) De vluchteling verborg zich tussen de Deense minister van Buitenlandse bemanning. Zaken Andersen heeft gisteren in De Sowjetrussische zeelieden kwa- Kopenhagen gezegd, dat zijn land men aan boord en duwden Larsen officieel bij de Sowjet-Unie zal pro- opzij, nadat deze gezegd had dat hij testeren wanneer een hem ge- de jol leeg had aangetroffen. Zij meld incident op open zee juist haalden de vluchteling onder bedrei- blijkt. De Sowjetrussische marine ging van hun pistolen van boord, zou in de Oostzee de internationale Börge Larsen zegt er zeker van te wateren twintig dagen geleden een Deense vissersboot hebben aange houden om met geweld een Sowjet- russiche vluchteling van boord te ha len. Volgens de eigenaar van de Deen se kotter "Windy Luck" Börge Lar sen. was dat op 8 september ge beurd. Larsen kon er pas gisteren bij terugkeer in de haven Rönne op het eiland Bornholm de politie van in kennis stellen. De visser had op 8 september een motor jol ontmoet. Een ongeveer 50- jarige Russisch onderdaan in de Jol zei. dat zijn benzine op was en vroeg hem naar het Zweedse eiland Got land te brengen, een afstand van 50 km. Hij wilde daar politiek asiel vragen. Terwijl "Windy Luck" koers zette naar Gotland, met de vluchteling aan boord, verscheen een Sowjet russische marine vaartuig dat zijn mitrailleur op de kotter richtte. De CAIRO (AP) De Egyptische president Sadat heeft er gissteren bij de Palestinjen op aangedrongen een regering in ballingschap te vor men als antwoord op wat hij noem de de door de Verenigde Staten ge steunde „Israëlische pogingen om hen als factor in het Midden-Oos ten uit te schakelen". „Het is hoog tijd, dat de Palestijnen een dergelij ke regering vormen," aldus Sadat, die hun aanried het voorbeeld van de Algerijnen in hun oorlog tegen de Franse overheersing na te volgen. „Wij vinden dit een goed plan en als zij hier toe overgaan, zijn wij bereid hen te erkennen en alle mo- zo voegde KAMPALA (Reuter, AFP) Tanzaniaanse troepen en guerrilla- strijders hebben gisteren een nieuwe °e~* ,e hu'p te bieden," aanval gedaan in een poging de ba?at eraan toe. grensplaats Moetoekoela in zuidwest en Kroot gedeelte van de Pales- Oeganda opnieuw te bezetten. Zij 1J"fe &uerillabeweging heeft zich zijn teruggeslagen door het Oegan- dese leger, zo heeft president Idi Amin meegedeeld. De aanvaller leed zware verliezen, aan Oegande- se zijde zijn geen verliezen geleden. President Amin deed deze hekend- making in een toespraak tot Libi sche officieren, die 21 september ter versterking zijn aangekomen. Tot de gisteren gevangen genomen inval lers behoort de vroegere minister van Voorlichting Alex Ojera, die de ze functie bekleedde onder president Obote. Een Tanzaniaanse regeringswoord voerder sprak gisteravond tegen dat Tanzaniaanse troepen en Oegan- deze guerrillastrijders een aanval op Oeganda hadden gedaan. "Eerlijk gezegd worden we moe van de7e herhaalde beschuldigingen van mi litaire inmenging". (Van onze correspondent) LONDEN Maandagmorgen be gint in Blackpool het jaarlijkse labour-congres waar hoogst waar schijnlijk onaangename dingen gaan gebeuren voor het Britse socialisme van Harold Wilson. En de steen des aanstoots is allereerst het met zo veel afschuw beschouwde continent en zijn E.E.G. waar men in Black pool aan de Engelse westkust met de rug naar toe zit. Het probleem is dat Wilson van plan is een resolutie te laten aanne men waarin de congressisten verkla ren dat ze met betrekking tot Enge- lands toetreden tot de EEG tegen de voorwaarden zijn zoals die door de accepteerd. Tegenover deze resolutie staat echter een veel verder gaande resolutie, die een paar weken gele den door het Britse vakverbond, de TUC werd aangenomen. Hierin staat dat de TUC in principe tegen toe treding van Engeland tot de EEG is. Het is waarschijnlijk dat deze „prin cipe-resolutie" eenmaal in de kring van de Labour-congressisten gebracht met grote meerderheid zal worden aangenomen. Als dat gebeurt zal er nog een ander voor Wilson onaan genaam spektakel te zien zijn. Het wordt opgevoerd door de nieuwe vi- ce-voorzitter van de labourpartij, de vroegere minister voor techniek, An thony Wedgwood Benn. Deze mid- namelijk verkondigd dat voorzitter Wilson zich door het „democratisch genomen besluit van de conferentie in Blackpool" zal moeten laten lei den. Met andere woorden dat het besluit de officiële politiek van de partij dient te worden. Wilson moet deze gedragslijn volgen, aldus Benn, omdat Wilson zich dient te herinne ren hoe hij zijn voorganger, Hugh Gaitskel, eens hartstochtelijk aan viel, toen die na aannemen van een resolutie op een vroeger partijcon gres over nucleaire bewapening, zich daar tegen fel verzettel Harold Wilson kan echter na zijn indrukwekkende serie van tegenstrij dige standpunten inzake de EEG den-veertiger, die graag partijleider zich niet nogmaals een kleurveran- restje aan geloofwaardigheid in zijn i dusdanige manier groeit, dat deze leldersschap zou doen vervliegen. desastreuze sociale en economische En dan is er het rassenprobleem 'gevolgen kan hebben". Het rapport dat ditmaal wordt geaccentueerd spreekt niet alleen van vakbondsagi- door de komst van de Aziaten met tatie tegen de kleurlingen die onder- Britse paspoorten uit Oeganda. De ,weg zijn naar Engeland, maar ook Britse vakbond is er een van super- van openlijke vakbondsdiscriminatie egoïsten. De Britse arbeiders waren tegen gekleurde mensen die er al ook de eersten die tegtn de komst zijn. van de van huis en haard verdreven In dezehutspot van uiterst links en Aziaten protesteerden en hun af- uiterst rechts zal het Labourcongres schuw in fascistische termen onder in Blackpool zich ontwikkelen en woorden brachten. Harold Wilson zal het buitengewoon In een onlangs verschenen rap- moeilijk krijgtn om de twee grote port van etn nauw met de TUC 'Stromingen, die van de primitieve gelieërde sociaal-economisch Jour- angst in de vakbondskringen en die nalist „op het ogenblik loopt het |van de Britse academische traditie leidersschap van de vakbeweging i onder de intellectuelen in de partij gevaar dat het goed vindt dat de bijeen te houden. Wie dat lukt kan natuurlijke angst tegenover veran- in Blackpool de zon in het ater conservatieve premier Heath zijn ge- wil worden, heeft de afgelopen week dering veroorloven die het laatste deringen van de vakbonden op een zien schijnen. echter een tegenstander betoond van het idee van een regering in bal lingschap. Aangenomen wordt dat deze kwestie besproken zal worden op de bijeenkomst van het Palestijn se Nationale Congres in Caïro, later deze maand. Sadat deed zijn oproep in een re devoering op een bijeenkomst van het Centraal comité van de Ara bische Socialistische Unie tergele genheid van het feit dat president Gamal Abdel Nasser twee Jaar ge leden overleed. Europese luchtbus De eerste Europese luchtbus, de A300b, met vereende krachten vervaardigd door zes Europese vliegtuigfabrieken waaronder Fokker-VFW in Neder land, is bijna klaar voor zijn eer ste proefvlucht. Gistermiddag heb ben honderden genodigden, die uit de vijf bij de bouw betrokken lan den naar Toulouse waren komen vlie gen, de officiële "roll-out" plechtig heid bijgewoond. Toch is deze luchtbus nog niet voor honderd pro cent van Europese makelij. Het toe stel is namelijk uitgerust met twee Amerikaanse Genral Electric CF6- 50 motoren. Afgewezen De raad van hoofd mannen van Damaraland, een deel van Zuidwest-Afrlka, heeft de voor waarden die Zuid-Afrika verbindt, aan het verlenen van beperkt zelf bestuur aan dit "Bantoe-thuLsland" verworpen. De hoofdmannen willen dat het gebied van Damaraland, dat op het ogenblik 48.000 vierkante km beslaat, wordt uitgebreid. Overval op bank Bij een over val op een bank in Parijs hebben gisteren vier gewapende mannen twee miljoen frank (circa 1.35 mil joen gulden) buitgemaakt. De over vallers sloegen de kassier neer en konden ongehinderd met het geld verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9