Kabinet haalt belasting- voorstellen er toch door Getergde minnaar reeg bemoeial aan mes afetffi33<3B$3' J Gratis op lste rang 'TOELATING VAN VLUCHTELINGEN KWESTIE VAN POLITIEK Minister erkent functie van Gewestelijk Orkest Koekoek overhoop met Ede Venezuela verbaasd over 'druk' Nederland jFRUDAG 29 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel heeft de eerste vijf honderd miljoen gulden van de voor volgend jaar aangekon digde belastingverhogingen zo goed als binnen. Nadat gisteren een ruime meerderheid in de Tweede Kamer akkoord ging met een wijziging van de loon- en inkomstenbelasting, kan alleen de Eerste Kamer op 7 november nog een spaak in het wiel steken. Door de beslissing van de Tweede Kamer is de weg vrijgemaakt om per 1 Januari 1973: de belastingvrije voet te verho gen: de werkende gehuwde vrouw zelf standig te belasten voor haar ar beidsinkomen; één schij ventarief in te voeren met verschillende inkomensaftrekken. In het regeringsvoorstel bracht de Kamer enkele wijzigingen aan. De inkomensaftrek voor ongehuwden met kinderen werd verhoogd, evenals de aftrek voor ongehuwde bejaarden. Ter compensatie van de 27 miljoen gulden die deze verlichting kosttte verhoogde de Kamer het marginale tarief van twee schijven in de hogere inkomensgroepen: tussen vijftig en zeventigduizend gulden. Dramatisch Een dramatische poging van de linkse oppositie om de christelijke regeringsfracties voor een zwaardere belastingdruk voor de middengroepen te winnen mislukte. PvdA-fractie- voorzitter drs. J. M. den Uyl betoogde dat aanneming van het wetsontwerp een struikelblok voor een sociaal con tract met het bedrijfsleven over de inflatiebestrijding zou zijn. Repliek KVP-fractieleider UTRECHT "Twee stalles alstublieft", vroeg de Utrech ter C. Snijders aan een man in het donkerblauw bij de kassa van de Rembrandt-bioscoop in Utrecht. Tot zijn verbazing stak de por tier de door de caissière toege schoven kaartjes en het wissel geld zonder meer in zijn zak Het was de portier niet, maar een andere bezoeker. De speudo-portier nam met zijn buit niet de benen en dus dacht de heer Snijders aan een grap en vroeg zijn kaartjes terug. De stevig in de spieren zitten de man negeerde hem echter en bleef rustig staan tot zijn vrouw arriveerde. Daarna ging het tweetal naar binnen. De inmiddels gewaarschuwde politie probeerde na afloop de gratis-kijker aan te houden, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Voor het gretig oog van het bioscooppubliek ontwik kelde zich een filmisch verant woorde knokpartij. Ook de vrouw liet zich daar niet bij onbetuigd. Zes agenten lukte het tenslotte het echtpaar te overmeesteren. Het tweetal is ingesloten. ADVERTENTIE de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking) Andrlessen diende hem van repliek: "Er is geen directe relatie tussen dit ontwerp en een sociaal contract". In hun stemverklaring lieten de christe lijke regeringsfracties de mogelijk heid open in een later stadium als nog met een tariefsverhoging in de middengroepen akkoord te gaan. Dat zou bijvoorbeeld nodig kunnen zijn om de inkomensderving te compen seren die ontstaat als de regering een van de wensen van de vakbeweging zou vervullen en een verhoging van het verlaagde btw-tarief van vier naar vijf procent achterwege zou la ten. DIRECTEUR SCHIET OP ZIJN LIEF AMSTERDAM De 51-Jarige be drijfsdirecteur Jos B. uit Roosendaal heeft wegens poging tot moord drie Jaar en zes maanden tegen zich ho ren eisen door de officier van Justi tie by de Amsterdamse rechtbank. Hy was vier Jaar geleden een ver houding begonnen met zyn secreta resse. Het 25-Jarige meisje nam ont slag en ging in Amsterdam medicy- nen studeren. Dat was vier Jaar ge leden. In februari van dit Jaar schreef het meisje hem een briefje, waarin zy een einde maakte aan de verhou ding. Dat kon de directeur niet ver kroppen. Met een uit de oorlog stammende revolver ging hy by haar studenten flatje verhaal halen. Vier keer schoot hy. Ondanks dat ze allemaal raak waren, overleefde het meisje het. "Ik kon wel een fabriek met twin tigduizend mensen leiden, maar was niet in staat mezelf in de hand te houden", verzuchbte de directeur gis teren. De offcier van Justitie achtte voor- bedachtenrade bewezen. "Hy heeft in Zürich voor het wapen patronen gekocht". Uitspraak 12 oktober. AMSTERDAM In het Shaffy-theater in Amsterdam is de nieuwe Funhouse-revuevan Rob van Houten in -première gegaan. Rob van Houten (links) tijdens de rock and roll-finale. Kamerlid wil steun voor Haagse Mob's DEN HAAG (ANP) Het twee de-kamerlid Van der Spek (PSP) heeft minister Stuyt van Volksge zondheid schriftelyk gevraagd ryks- steun te verlenen aan vier Haagse Medisch-Opvoedkundige Bureaus (MOB's). Deze bureaus worden, we gens exploitatietekorten, met slui ting bedreigd en daardoor komt de hulpverlening aan 1.500 gezinnen in de Haagse agglomeratie in gevaar, aldus het kamerlid. Het exploitatie tekort zou volgens de heer Van der Spek slechts gering zijn en liggen tussen de 15.000 en 35.000 gulden. Prof. Van Maarseveen: DEN HAAG (ANP) Nederland biedt geen perspectief voor vluch telingen uit landen waarmee wij ons politiek op een lijn stellen. Dat concludeert de Rotterdamse hoog leraar prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen in het Nederlands Ju ristenblad uit de (afwijzende) be schikking van staatssecretaris Gros heide van Justitie op het verzoek de Amerikaanse deserteur Ralph Waver om erkenning van zyn vluchtelingschap. De politieke verwantschap met het land waaruit de vluchteling af komstig is, is voortaan maatstaf: "Vluchtelingen uit de USSR. Portu gal of Syrië: akkoord. Maar vluch telingen uit Israël, België of Enge land erkennen we niet of niet meer". Hiermee wordt volgens de Rotter damse hoogleraar staatsrecht het toelaten van vluchtelingen een on derdeel van de buitenlandse poli tiek, en is er weinig mogelijkheid meer om de individuele omstandig heden van een vluchteling in aan merking te nemen. Van Maarseveens sympathie gaat veel meer uit naar het door de staatssecretaris niet opgevolgde ad vies van de Raad van State, die wel de individuele kanten van het ge val wilde laten meespelen, en in het geval van Waver vond dat de ze als vluchteling moest worden toegelaten. Dat de staat zoals hier een rech terlijke uitspraak van de Raad van State naast zich neer kan leggen, vindt prof. Van Maarseveen "een van de zwakke kanten van ons toch al inferieure systeem van rechtsbe scherming". Hy zou veel meer voelen voor een stelsel waarbij hoger be roep of cassatie van uitspraken van de Raad van State mogelijk zou- ADVERTENTIE Een dak boven je hoofd en op z'n tijd een portie A Philips batterijtjes... man, wat kan een radio zich beier wensen. 1*4 Groepspraktijk iets duurder dan huisartsen AMSTELVEEN (ANP) De Zie kenfondsraad heeft in zyn eerste openbare vergadering een uitvoerig rapport over de ontwikkeling van groepspraktyken en gezondheidscen tra besproken. Een studiecommissie van de raad is tot de conclusie ge komen. dat de kosten van groeps praktyken in het algemeen waar- schynlijk op een iets hoger niveau zullen liggen dan in andere huisart- senpraktyken. Er kunnen zich byzondere omstan digheden voordoen welke de finan ciering van de totstandkoming van groepspraktyken en gezondheidscen tra kunnen belemmeren. Deze belem meringen kunnen evenwel binnen het kader van de ziekenfondswet en de algemene wet byzonder zieketekosten worden bestreden. Daarbuiten ziet de commissie met name 'n taak voor de gemeentebesturen. Bovendien vraagt de commissie de aandacht van de minister van Financiën voor de mo gelijkheid van fiscale faciliteiten. De commissie van de Ziekenfonds raad heeft zich in haar rapport niet uitgesproken over de wenselykheid van het tot stand brengen van een toenemend aantal groepspraktyken en/of gezondheidscentra. Ze heeft haar taak beperkt tot het voorstellen van maatregelen die belemmeringen voor die totstandkoming kunnen wegnemen. Valse gouden tientjes in omloop ARNHEM In ons land worden her en der valse gouden tientjes ver kocht voor vyfentwintig gulden. Tus sen de woorden "koningin" en "Wil- helmina" op de munt staat met mi nuscule lettertjes "copie". De namaak-tientjes zyn overtrok ken met een laagje goudkleurig me taal. Volgens de Arnhemse politie worden ze op parkeerplaatsen langs de autowegen en in de Arnhemse bin nenstad geregeld te koop aangebo den. Flessenactie Spar voor cle Waddenzee nu ook landelijk AMSTERDAM (ANP) De Spar Centrale heeft besloten de enkele maanden geleden in het noorden van het land begonnen flessenactie we gens de overweldigende wyze waarop de huisvrouwen hebben gereageerd, landelyk voort te zetten. Alle Spar- winkels in het land zullen thans gaarne flessen, potten en andere gla zen wegwerpverpakkingen in ont vangst nemen, ook als ze niet van de Spar afkomstig zyn. Met de Ver enigde Glasfabrieken in Leerdam is een overeenkomst aangegaan voor het afnemen van de ingeleverde fles sen en potten. Daarby treedt de N.V. Handelsonderneming Maltha in Rot terdam, gespecialiseerd in in- en ver koop van glasscherven, als tussen schakel op. De opbrengst komt ten goede aan de Landelyke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Per week, zo heeft de Spar bere kend, wordt in ons land door eei gezin gemiddeld anderhalve kg glas in de vuilnisbak gegooid. Dat betekent dat de 4 miljoen Nederlandse gezin nen met elkaar per week 6 miljoen kilo afval aan glas produceren. Op basis van deze cyfers verwacht de Spar Centrale in het eerste jaar van de nationale flessenactie zeker een bedrag van f 50.000 tot f 60 000 aan de Landelyke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee te kunnen uitke- ADVERTENTTE Deze week aankomst bi] de Victoria watervallen. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. DEN HAAG (ANP) Minister Engels van CRM heeft de functie van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland erkend. Hij zal er bij deprovincie en de subsidiëren de gemeenten op aandringen deze functie voor het lopende seizoen veilig te stellen. Minister Engels heeft dit een dele gatie van het bestuur van het orkest en een vertegenwoordiger van de Al gemene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK) meegedeeld. Zij hadden om een on derhoud met de minister gevraagd gezien de precaire situatie, waarin *t orkest is komen te verkeren. Er dient geld beschikbaar te komen, anders kan het orkest in november de sa larissen van zyn 37 musici niet meer betalen en kan het vervolgens ook zyn contracten met koren en scholen en overige uitkopers niet meer vol ledig nakomen. Het Gewestelyk Orkest voor Zuid- Holland heeft naam verworven als specifiek begeleidingsorkest en als orkest voor jeugd- en schoolconcer- ten. Het orkest, dat in Delft zetelt. John Lennon beste zanger LONDEN (Reuter) In een opininiepeiling onder enkele top- vocalisten van de popmuziek is John Lennon uit de bus gekomen als beste zanger van de wereld. De uitslag van de opiniepeiling is gepubliceerd in het muziekblad 'New Musical Express'. Lennons vroegere Beatle-collega Paul Mc Cartney staat op de 15de plaats. Proef met hippe telefoons ARNHEM Smaragdgroen, azuurblauw, robijnrood, oranje en ivoorwit. Dat zijn de kleuren van de Nederlandse telefoontoestellen in de toekomst. De PTT zal als proef deze hip getinte toestellen verkopen in een deel van het telefoondistrict Arn hem. Verwacht wordt dat de vraag groot zal zijn. Slaagt de proef dan kan het ge kleurde toestel volgend Jaar septem ber in heel Nederland worden ge kocht. Het apparaat kost vyfen- dertig gulden, exclusief voorrijden (vijftien gulden) en eventueel plaatsingskosten (vijftien gulden). Bezitter van een telefoon met stopcontact kunnen de vyftien gulden uitsparen door het toestel bij de PTT te gaan halen. EDE Hendrik Koekoek, het Tweede-Kamerlid voor de Bóeren- party, ligt overhoop met de gemeente Ede. Hy heeft eigenmachtig zo'n vierhonderd meter bos gekapt en ex ploiteert daar, zonder vergunning een camping. De gemeente Ede gaat bin nenkort tegen Koekoek optreden. Koekoek: "By my is alles tiptop in orde. Ik heb een kampvergunning van Staatsbosbeheer. Niemand kan my iets doen". De gemeente Ede denkt daar heel anders over: "Tien caravans op het land van de heer Koekoek moeten weg. Hy heeft daar geen vergunning voor. Als de heer Koekoek niet luis tert sturen we hem de politie op het dak". bestaat vier jaar. Het orkest wordt gesubsidiëerd door de provincie en een aantal gemeenten, waaronder Leiden. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland overweegt een aandeel in het financiert tekort van het orkest voor zyn rekening te nemen. Er is twee ton nodig om het huidige tekort te knnen overbruggen. CARACAS/DEN HAAG (ANP) De Nederlandse ambassadeur in Caracas dr. Ephraim Jonckheer Is gistermiddag bij het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geroepen naar aanleiding van een verklaring van de Antilliaanse rege ring over een regeling van de kwestie van het continentaal plat tussen de Antillen en Venezuela. In de verklaring stond o.m. "de re gering van de Nederlandse Antillen en de regering van het Koninkrijk, hebben er bij herhaling bij de rege ring van Venezuela op aangedrongen onderhandelingen omtrent het con tinentale plat te houden "en de re gering van de Nederlandse Antillen wil niet verhelen, dat het uitblijven van de beoogde ondernanaelingen haar pijnlijk neeft getroffen" en "het is noodzakelijk dat serieuze besprekingen met Venezuela op df kortst mogelijke termijn een aan vang nemen". Deze nota is geïnter preteerd in de pers dat de Antilles aan Den Haag gevraagd zouden heb ben druk uit te oefenen op Vene zuela om zo te komen tot een af bakening van het continentaal plat De Venezolaanse minister Alberto Zambrano Velasco (Buitenlandse Zaken ad interim) zou tegen am bassadeur Jonckheer hebben gezegd dat de term "druk" die in de notf zou voorkomen hem ten zeerste ver baasd heeft, omdat de betrekkingel tussen Venezuela en de Antillen uit stekend zijn. "Venezuela accepteer van niemand druk" zo verklaard Venezolaanse bewindsman tegen over de pers. Hij zei verder een rapport af te wachten van de Vene zolaanse ambassadeur in Den Haan dr. Humberto Adrianza R in con, om dat er wel eens sprake zou kunnes zijn van een verkeerde vertaling van bepaalde termen. ADVERTENTIE Als een Philips batterij de fabriek verlaat, is het altijd hetzelfde. Hij leeft lang en gelukkig. Henk woonde al jaren met Fea sa men. Zij hadden zelfs een kind. Maar toch liep Fea voor ieder ru zietje weer naar haar ex-man Hans, die feitelijk nog steeds haar echtgenoot was omdat zij officieel nooit waren gescheiden. Zelf hokte Hans ook met een meis- Door Sybe Stamm je. Met Fea had hij dus eigenlijk niets meer te maken. Maar als ster ke man wilde hy zich toch nog wel eens laten verleiden om in te grij pen in haar verhouding met Henk. Zo lagen de kaarten toen In de avond van 30 januari Fea voor de zoveelste keer weer eens over Henk ging klagen bij Hans. Zij praatte niet voor dovemans oren. Met Fea en zijn eigen vriendin op sleeptouw ging Hans op zoek naar de be klaagde. Vele café's schuimden zij af. tot zij Hans vonden in de Lange Hout straat. „Het is uit Joh, Je komt er niet meer in bij Fea", zei Hans. En om ieder misverstand uit te sluiten zette hij zijn woorden kracht bij met een vuistslag op Henks oog. Hazenpad De getergde minnaar kooa per auto het hazenpad, als zo vaak. Maar het zat hem niet lekker dat de toe tot zijn eigen huis hem was ontzegd door de sterke bemoeial, die hem wellicht nog zou opwachten ook. Voor de zekerheid reed Henk even langs het huis van zijn moeder, om 'een groot vleesmes op te halen. „Daarmee is uw fout begonnen", zei gisteren officier van Justitie mr. Schimmel ter zitting van de Haagse rechtbank. Henk knikte oedrukt. Dat had hij inmiddels zelf ook wel begrepen, maar gedane zaken nemen nu een maal geen keer. Zijn vrees was Inderdaad niet onge grond gebleken. Toen hy de portiek, trap opliep naar zyn woning aan de Stuwstraat, trof hy daar Hans aan. In de bokshouding. Fea keek van boven toe. Henk probeerde nel eerst met zijn vuisten. Toen dat niet lukte kwam het mes er aan te pas. Vijftien centimeter koud staal flitste recht op en neer in Hans' buik. De ge weldenaar voelde het niet eens. Foute boel Pas toen hij met van bloed door drenkte kleren n ?ikaar zakte, be sefte iedereen dat het foute boel was. Gelukkig waagde een passeren- I in het drama alles I de automobilist de bekleding van el is. zijn auto er aan om het slachtoffer naar een ziekenhuis te brengen. i Het was net bytyds. By een spoed operatie bleek dat het vleesmes grote ravage nad aangericht in Hans' darmen. Ook zijn lever en een nier waren doorgesneden. Koek en ei Op verzoek van Henks verdediger verscheen het volledig herstelde slachtoffer gisteren als getuige in de rechtszaal, om nog eens te be vestigen dat hij zelf ook niet valt vrij te pleiten, maar bovenal om te vertellen dat tussen de betrokkenen koek en Fea zal binnenkort officieel Hans gescheiden zijn. Hans zal zich niet meer met naar bemoeien, Henk kan dan met haar trouwen en Fea zal haar aandacht voortaan tot Henk beperken. Rekening De officier van Justitie was ver heugd, maar nog niet tevreden. Dat bliek uit de rekening die hy Henk namens het openbaar ministerie pre senteerde: een eis van zeven maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde- ïyk. Dat is veel te veel, vond advoca* mr. M. Wladimiroff. De pleiter be toogde dat Fea de schuld aan hi hele drama draagt, omdat zij h« was die Hans telkens op Henk ai stuurde. Boven aan de trap in de Stuwstrai wachtte Hans op Henk en niet on gekeerd. En Henk bracht zijn mi niet mee om Hans iets te doe; maar om zich te verdedigen. Pleite vond dat Henk een veel kortei straf moet hebben, zodat hij te spoedigste kan terugkeren naar Fe die binnenkort wcr een kind va hem ter wereld hoopt te brenge. Vonnis 12 oktober.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7