jRaad keurt beleid college bij opbouw Merenwijk af Communicatie: noodzaak en opgave „Ze moeten altijd vergaderen als er voetballen is" Nieuweroord" trekt nu al veel leerlingen aan VREDE IN VOLKS HUIS SR Classis Leiden N.H. Kerk in vergadering bijeen iR tpI.TDAG 29 SEPTEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN Toen de Leidse raad gisteravond het stadhuis verliet, begon het carillon Juist maar alvast te Jubelen over de Jachttrofee die AJax zou gaan verwerven. Het doel was be reikt. We waren op tijd voor de tv. Daar was dan ook wel hard aan gewerkt. Zo hard, dat Va derland-verslaggever Fred Vol- mer opmerkte: „Ze moeten in het vervolg maar altijd verga deren als er voetballen is". KVP-er Driessen ontpopte zich als grootste voetbal-fan. H y diende ook 't voorstel in om het maar bij één instantie te laten. Ook de doorgaans zeer prin cipiële PSP maakte geen bezwa ren. Amptmeijer en Gerkema meldden wel, dat dit eigenlijk niet met hun ideeën strookte, maar in dit geval De strijd die in de raad ge voerd werd was overigens min stens even boeiend als die in het Olympisch Stadion. Normaal gesproken verbindt een wethouder er wel conse quenties aan als een motie van afkeuirng tegen hem „het haalt". Zeker als 't om zo'n be langrijke zaak gaat. De wet houders Kret en Harmsen de den dat gisteravond niet. Op merkelijk, omdat zij ook opposi tie uit hun eigen kamp kregen: de complete WD steunde de afkeuringsmotie, evenals Leeu- wenburch (Prot.-Christ.) Een zelden vertoond feit. Wel e^ bewijs dat de raad het ernstig meent met de Merenwijk. De wethouders gingen niet „heen". Dit, en veel andere za ken die gistermiddag en avond aan de orde kwamen, wijzen in een wat griezelige richting. Wethouder Kret zei dat op 'n gegeven moment ook zelf: „De raad en de wethouder kunnen toch niet vatten hoe de bereke ningen voor de Merenwijk in elkaar zitten. Door de telkens opduikende verschillen in de opgaven van kosten en beno digde hoeveelheid grond te zien als een bewijs dat de hele boel fout zit, kun Je iedere wethou der zover brengen dat hij het moet afleggen". In 't Veld schudde tijdens dit deel van Krets betoog voortdu rend "nee". Het doet inderdaad wat vreemd aan dat de wet houder klaarblijkelijk niet kan uitleggen wat er nu precies aan de hand is met de kosten-ont- wikkelingen, en met de hoe veelheid grond die er nodig is. Dat zou dan inderdaad beteke nen dat, zoals In 't Veld niet zei maar wel herhaaldelijk suggereerde, dat iedere coödi- natie in het Merenwijk-beleid zoek is, dat het duidelijker ge zegd een chaos is. VVD-er Wes- sels was wat minder omzichtig in zijn woordkeus, hij zei een voudig dat er nooit coördinatie is geweest. Ook D'66er Kulj- per noemde het besluit van B. en W. om de raad de bezuini ging van 10 miljoen op deze wijze voor te leggen "overijld". Het heeft er alle schijn van dat het gemeentebestuur ver rast is door de noodzaak om zo fors te besparen. Op zich is dat niet zo erg. Met wat goede wil zou er wel licht een systeem gevonden kunnen worden waar iedereen zich bil neer zou kunnen leg gen. En wie wees gebeurt dat ook nog wel. Al moet het vol gens wethouder Kret allemaal wel snel. Wat veel meer zorgen baart, is dat we als we nu zo ver rast kunnen worden in de toekomst ook niet meer kun nen denken dat we wel "veilig" zitten. Krets gedachte dat dat wel zo zal zijn leek duidelijk ontsproten aan een vurige wens. De Merenwijk moet er komen, vindt hij, en zal er ook komen. Het "hoe" lijkt er wat minder toe te doen. Vandaar waarschijnlijk ook de manier waarop het bezuinigingsplan aan raad en bevolking werd gepresenteerd. "Vod 220" noem de In 't Veld het stuk. Kret meldde trouwens verder sombere toekomst-perspectie ven: de spoorlijn door Meren wijk en Leiderdorp zal ïond de 100 miljoen gaan kosten. Nu wordt bekeken of het alterna tief busvervoer levenskans heeft, omdat het passagiers aanbod voor de scoor lijn te laag ligt. Gaat het Leidse troetelkind Merenwijk zich langzamerhand ontwikkelen in een richting die het college niet kan overzieD, zonder dat Leiden op die ont wikkeling voldoende greep heeft? BERT VAN DOMMELEN. Ill 'EN De Leidse raad heeft jravond zijn afkeuring uitge- .roken over het ontbreken van ;n beleid van B. en W. bij de en ppbouw van de Merenwijk. De af- jgei^euring gold vooral voor de wet- houders Kret (stadsontwikkeling in verkeer) en Harmsen (finan ciën). Hoe zwaar de raad aan de paak tilde, bleek uit de stemmen- 23 raadsleden onder- steunden de door PAK-ledder In 't B.veld ingediende motie van afkeu- slechts 13 raadsleden stem den tegen, al In 't Veld ging er onmiddellijk («Be „aftrap" van burgemeester Vis i, illes stond gisteren in het teken tan Ajax-Independiente, er werd 'ei&telfs een voorstel aangenomen om iaUret hij één maal vraag- en antwoord ktoronde tussen de raad en wethouder '8 le laten bikkelhard tegenaan. Op boze toon gaf hij te kennen ®^ÏÏat het naar zijn mening uitgesloten 5) kas, dat de raad zou gaan praten kwpver het voorstel van B. en W. 'terjio miljoen te gaan bezuinigen bij ne bouw van de Merenwijk, door o.m. een aantal tunnels te laten vallen, de Broekweg voor het grootste deel tol te bouwen en wat groen uit de plannen te schrap- „We weten op geen tien miljoen >thpauwkeurig wat de aanleg van de Merenwijk nu volgens Kret gaat kos ten. Er hebben beleidswijzigngen Plaatsgevonden. Het gevolg daarvan is, dat er nu veel meer ongesubsieer- m<ce laagbouw zal verschijnen ten kos tte van de gesubsidieerde hoogbouw. tl^fer.is grote onzekerheid over de net- i ito grondoppervlakte die de Meren- Wijk moet gaan beslaan: sinds 1968 fcijn de cijfers steeds veranderd. Ook [financieel hebben we geen idee waar mfNe aan toe zijn. En dan komt het tcollege nu met een vodje van ander half kantje, en of we dan maar even willen beslissen over een be zuiniging van 10 miljoen. Er rijzen bij mij bange vermoedens over de •®%haos die er rond de opbouw van de heerst bij het college. Er moet nu eerst maar een duide lijkheid komen. Over wat er tot nu Jtoe gebeurd is, over alternatieve mo gelijkheden tot bezuiniging. Daarna jpas kan er gepraat worden. En dat [praten moet dan niet alleen gebeu- met de raad, maar ook met de .bewoners van de wijk via hun wijk- vereniging". •I Verlangens In 't Veld diende na deze tira- [de zijn voorstel in. Behalve de af- euring van het beleid van B. en W. |bevatte dit een aantal verlangens, W. zouden een uitgewerkte p'^stedebouwkundige en financiële op zet van het plan Merenwijk moeten leveren. Daarbij zouden alternatieve bezuiniginsmogelijkheden aan de or de moeten komen. In elk geval zou het college moe ten zeggen wat het totale grondge bied is dat de Merenwijk moet gaan beslaan, en welke bestemmingen de diverse stukken grond hebben. Daarnaast moest in het antwoord Jvan het college worden gemeld wat 0 er nu precies aan woningen zal ko- €men, onderscheiden naar soort en kavelprijs per soort. Ook moest er volledig overzicht worden gege ven van alle financiële gevolgen. Met de wijkbewoners en de be trokken organisaties zou over de al ternatieven die het college zou aan wijzen, overleg moeten plaatsvinden. Tegen muur In 't Veld kreeg steun uit een hoek waarvan hij dat niet gewend is: WD-er Wessels viel het college in zijn eerste „echte" optreden in de raad meteen stevig aan. „Wij wor den in deze kwestie met de rug tegen de muur gezet. B. en W. echter zijn zelf tegen de muur gaan staan, on- der het motto: „Wie schiet". Er is nog nooit iets aan coördinatie ge daan bij de opzet van de Merenwijk". D'66-raadslid Kuijper was dat met hem eens: „Dit voorstel tot bezui niging is een overijld besluit van B. en W Bovendien Is er duidelijk een wijziging in het oorspronkelijke be stemmingsplan gekomen, en dus zal de gemeente een andere procedure moeten volgen. De stukken moeten ter inzage gelegd worden. Als dat niet gebeurt, is er zelfs beroep bij de Kroon mogelijk wanneer hun voorstel doorgang vindt". „Niet om zeep" Wethouder Kret had zich, zei hij, op een moeilijke avond voorbereid. Dat het zo'n vaart zou lopen had hij klaarblijkelijk toch ook weer niet voor mogelijk gehouden. Hij pro beerde uit alle macht duidelijk te maken dat de huurontwikkeling in de hand gehouden moet worden, dat het college het plan-Merenwijk „niet om zeep wil helpen maar red den. „De wijk kan alleen maar wor- dën wat hij moet worden als we met zijn allen kordaat optreden en deze onsympathieke bezuinigingsmaatre gel nemen". Hoeveel grond er nu voor wonin gen en straten nodig zou kunnen zijn, en hoeveel geld het hele plan- Merenwijk gaat kosten, kon de wethouder niet zeggen". De verschil len in berekening tussen 1968 en nu komen door verschillen in rekenme thode. Wij kunnen als raad de si tuatie niet meester worden door al les na te gaan rekenen. Dat moeten we aan deskundigen overlaten". Dan kunnen we wel meteen naar huis" bitste In 't Veld. Kret reageerde niet: „Wij hebben een snelle tot standkoming van de Merenwijk ge wild. Daardoor constateren we nu 'n lek. Als we dat echter dicht kunnen gooien, hoeven we niet bang te zijn dat we nog eens met een dergelijke moeilijkheid komen te zitten". Het feit, dat er geen inspraak was gegeven aan de bewoners, was vol gens Kret te wijten aan het feit, dat uitstel de bezuinigings-bedragen nog hoger zou opdrijven. PvdA-raadslid rouw Kerling wees de wethouder erop, dat hij dan in elk geval de maatregel beter aan de bevolking had kunnen presenteren. „Dat moet ik toegeven," vond Kret, „maar wij wilden de maatregel Juist brengen als iets waar de bevolking niet van te lijden zal hebben". In 't Veld bleef op scherp staan. „Het is niet waar dat er zich on ontkoombare problemen hebben voor gedaan. Anders zou het besluit van B. en W. om een andere coördina tor voor de Merenwijk aan te wijzen een onzedelijk besluit zijn. Het is best mogelijk, dat er bezuinigd moet worden. Maar een „noodlot" ligt daaraan niet ten grondslag. De vin ger is niet, zoals de wethouder zegt aan de pols gehouden. De coördina tie heeft ontbroken. Kret kan de raad daaraan niet medeplichtig maken. Het college is verantwoordelijk". De toezegging van Kret dat hij LEIDEN "Nieuweroord", het nieuwe opleidings- en wooncentrum het Universitair Medisch Cen trum Leiden, blijkt te voorzien in dringende behoefte. Sinds het ge bouw dat volgende week vrijdag officieel geopend wordt door Prin- Margriet, klaar is, is het aantal aanmeldingen van Jongens en meis jes die "iets in de verpleging" wil len gaan doen aanmerkelijk toege- De tijd dat leerling-verpleegsters werden ondergebracht in gebouwen die eigenlijk bestemd waren om de administratieve afdelingen te herber gen, of op de zolder van een kliniek, zijn voorbij. De leerling(e) van te genwoordig komt, mits er ruimte is terecht in een dertien verdiepingen hoog gebouw, met behalve de bega- grond en de kelder 8 kamers, 'n doen wat er in het voorstel van In 't Veld werd gevraagd, „omdat ik dat toch al van plan was, „baatte niet. In 't Veld wilde de afkeuring het gebrek aan beleid sinds 1970 door de raad hebben uitgespro ken. tv ken, strijkkamer, opslagruimte jt koffers, behalve de school op de begane grond ruim 300 kamer tjes, op elke verdieping een strijkka mer en een berghok voor koffers e.d., met twee televisiekamers, en op elke verdieping een keuken. Het nieuwe gebouw eerste on derdeel van een programma voor nieuwbouw van het UMC Leiden wijkt niet alleen uiterlijk af van de oude verpleegstersschool. Ook de sfeer van die instellingen, .vroeger een wat kostschoolachtige aangele genheid, wordt wat moderner. Inmiddels is "Nieuweroord" al weer wat aan de krappe kant aan het worden:. Dat geldt met name voor de school. Binnen het AZ wordt een hele reeks opleidingen in de verpleegkundige sfeer verzorgd deels om het eigen personeelsbestand op peil te houden, deels als dienstver lening aan andere instellingen van gezondheidszorg. De belangrijkste is de opleiding tot verpleegkundige A, waarna er een breed scala van spe cialisaties mogelijk is. Daarnaast is er een serie bijscholingsmidda gen voor mensen die al in zieken huizen werken. De klinische afde lingen verzorgen ook een aantal op leidingen. Tenslotte is er nog de op leiding tot fysiotherapeut, een er kende hogere beroepsopleiding, die leidt tot het staatsdiploma. Met na me voor deze opleiding zijn er in het nieuwe gebouw veel mogelijkheden: een kamer met massage-tafels, een sportzaal. Ook voor de "gewone" verpleeg-op- leidingen heeft men alle benodigd heden bij de hand. Er zijn kamers vol poppen, waarop het spuitje ge ven en het gebroken been in de stei gers helpen geoefend kunnen worden. Er kan gewerkt worden met een couveuse, waarook een pop in ligt. kortom al het "gereedschap" is er. Prinses Margriet zal volgende week vrijdag om ongeveer half drie op "Nieuweroord" aankomen. Aan het einde van het officiële programma zal zij een gesprek hebben met de bewonersraad en de leerlingenraad. De volgende dag zal er een open dag worden gehouden, die zowel be doeld is om de schooljeugd voor te lichten, als om de relatie met de Leidse bevolking wat te versterken. LEIDEN Morgen staat het Leidse Volkshuis helemaal in het te ken van de Vredesweek. Van 's morgens tien uur tot vijf uur 's middags is de Haarlemmerstraat 73a open voor ledereen die in vre de is geïnteresseerd. Verschillende artiesten 'zullen optreden, zoals Na tas ja en Emile, zangeres Diane Vreeberg en de groep Yaravi met Zuidamerlkaanse muziek. Om een uur of twee zal de Wassenaarse groep Speed King optreden. In een andere zaal worden Viet- namfilms vertoond. Er is een we reldwinkel met informatie over de derde wereld. Er worden kunstwer ken van Leidse kunstenaars ver kocht, en de opbrengst daarvan is bestemd voor de Soedanactie. ADVERTENTIE Verder kunnen mensen ook zelf aan het schilderen en creëren. Hun kin deren worden vermaakt door een groepje jongeren die een creatief kinderhoekje hebben ingericht. 3 OKTOBER- REPORTAGE VOOR AZ LEIDEN De televisiedienst van de faculteit der geneeskunde zal op 3 oktober een rechtstreekse repor tage verzorgen van de 3 oktober-op- tocht. De reportage wordt uitgezon den in de collegezalen van verschil lende klinieken van het Academisch Ziekenhuis. Hij is speciaal bestemd voor lopende patiënten en wordt uit gezonden tussen twee uur en half vier. PvdA vergadert LEIDEN De Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid houdt woensdag 4 oktober om acht uur in zaal Mekel aan de Hogewoerd een vergadering. Aan de orde komen de bespreking van de procedure rond de kandidaatsstelling voor de Tweede Kamer, de beschrijvings brief van het buitengewone congres op 5, 6 en 7 oktober en de kandi datenlijst die is ontworpen door het gewestelijk bestuur. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 18L Feest voor Agnes Wallaart LEIDEN Een bekende verschij ning in de gebouwen van het Ne derlandse Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde TNO, mejuffrouw Agnes Wallaart, is vandaag gehul digd omdat zij 25 Jr aan het in stituut is verbonden. Zij trad in 1947 in dienst als schoonmaakster en was tevens belast met de zorgen over de kantine. Enkele Jaren later werd ze benoemd tot „hoofdjuffrouw". Dat hield in, dat ze het beheer had over de schoonmaakdienst en de linnen kamer, terwijl ze bovendien hoofd was van het kantinepersoneel. Me juffrouw Wallaart wilde alles graag In de gaten houden en dat beteken de dat ze werkdagen maakte van half zeven 's morgens tot zeven uur *s avonds. Die vermoeiende levenswijze kon ze na 1966 niet meer aan, daarom heeft ze nu alleen nog het beheer van de linnenkamer. Volgend Jaar heeft ze de pensioengerechtigde leef tijd bereikt, dan kan ze, na een le ven van 53 Jaar hard werken, gaan rusten. Vanmiddag is mejuffrouw Wallaart. die zeer bemind is in het Instituut, uitbundig gehuldigd. Ze kreeg toespraken, bloemen en ge schenken en een reisje naar Parijs. LEIDEN De classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk, die in de Leidse Vredeskerk bijeenkwam, heeft zich uitvoerig beziggehou den met de voorstellen en con clusies, die aan het geheel van deze kerk waren voorgelegd via de Algemene Kerk Vergadering. Deze AKV bestond uit een beraad van duizenden gemeenteleden, in de eerste ronde plaatselijk, vervol gens regionaal en provinciaal en tenslotte uitmondend ln twee lan delijke zittingen met driehonderd gekozen afgevaardigden uit alle geledingen van de kerk te Drie bergen. geboden aan de Generale Synode, die ze, voorzien van haar commen taar, heeft voorgelegd aan alle kerkeraden en classicale vergade ringen. Met dit AKV-huiswerk hield de Classiciale Vergadering van Leiden zich in haar zitting opnieuw bezig. Uit het AKV-boekwerk koos de inleider (de heer B. Kerkhof uit Leiden, één van die driehonderd afgevaardigden naar de AKV-slot- zittingen) het onderdeel over infor matie, communicatie en massa media". Als daar in de kerken de schoen blijkt te wringen, is dat geen uitzonderlijke situatie: in vakbe weging, politieke partijen en vele andere levensverbanden heeft men dezelfde puzzels met betrekking tot het contact tussen "grondvlak" en 'top" of informatie gedaan (syno- de-geschriften, weekblad "Her vormd Nederland", IKOR-radio en tv, enz.), maar veel daarvan komt niet op het grondvlak aan. Wordt het daar niet geaccepteerd? Moet Je het opvangen van informatie aan de basis, bij de "gewone mensen" organiseren/ en hoe? Komt er niet vaak veel te veel informatie, die niemand bijhouden kan? De AKV vraagt om begrijpelijke taal in sy nodestukken, om een gezamenlijk persbulletin van de gezamenlijke kerken, en om de bereidheid via het IKOR "het evangelie door te geven als bericht van verandering en hoop, daarbij niet noodzakelijk re kening houdend met de verwach tingen van de (kerkelijke) luiste raars en kijkers". De heer Berkhof vroeg daarnaast de aandacht voor de fijne puntjes van de communi catie in het plaatselijk vlak, bijv. door openbaarheid van de kerke- raadsvergaderingen. Zou het de openheid naar de "gewone kunnen bevorderen, als niet alleen predikanten, maar ook ouderlingen en diakenen voorzitter van kerke- raad of bredere kerkelijke vergade ringen zouden kunnen zijn? Wie voorzitter? Die laatste vraag was reeds door de synode beantwoord: ter tafel la gan voorstellen om de kerkorde zo te wijzigen dat elke ambtsdrager tot voorzitter van de kerkeraad ge kozen kan worden. Met een duide lijke meerderheid werden deze voor stellen door de Classis Leiden aan vaard: men zag mogelijkheden tot een verdere ontmanteling van de "domineeskerk" en tot bevrijding van die predikanten voor wie voor zitter spelen een moeizame en zure opdracht blijkt te zijn. In de alge- mone discussie werd verder ge vraagd om een Jaarlijkse vasten brief of paasbrief van de synode aan alle gemeenteleden persoonlijk, rechtstreeks van "top" naar "grond vlak", en om een beleidsplan in de verdeling van alle kerkelijke infor matie: wat moet beslist naar "het grondvlak", en wat ls voor kerkera den en gemeenteleden alleen maar nuttedoze en/of ergerniswekkende belasting? Inleider Berkhof wilde het accent vooral ook op de omge keerde richting: hoe gaat de stroom van het grondvlak naar de top, hoe kunnen de gewone gemeenteleden (dus "iedereen" in de kerk) mee doen in het beleid van de christelij ke gemeente? Van de andere agendapunten moet vermeld de verkiezing van een nieuwe afgevaardigde van de Clas sis Leiden naar de Generale Syno de. Op 31 december zal ds. J. Poort als zodanig aftreden; volgens het kerkordelijk rooster moet hij wor den opgevolgd door een ouderling- kerkvoogd. In deze functie werd gekozen dr. W. J. Maan (president- kerkvoogd van Oegstgeest). In zijn verslag van de gebeurte nissen in de synodezittingen van deze zomer vroeg waarnemend sy nodelid dr. J. G. B. Jansen (Noord- wijk) om steun en vertrouwen voor de pas benoemde nieuwe secretaris generaal van de Ned. Herv. Kerk ds. A. H. van den Heuvel (wegge haald bij de Wereldraad van Kerken te Genéve), en om trouw voortgaan in de (ook financiële); steun aan de arbeid van het We- relddiakonaat, het dienstbetoon van de Nederlandse kerk in de arme landen van de "derde wereld". Puz zels in de Nederlandse organisatie mogen niet veroorzaken dat wij ginds minder helpen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3