[IERV. KERK HEEFT GEEN 3ESLUITKRACHT DS70: nadruk op economische aspecten woonhuis .JIIIII.II.I4.II'» VERBOD UIT ROME FOUT Beroepingswerk .kkoord )ostenrijk :n EEG „Christen en humanist onder één schooldak onaanvaardbaar" Loofhut op platje DRUKWERK LUGDUNUM Natasja en Emile CHAUFFEUR/ VERTEGENWOORDIGER ten™^arnd o,terte' SECRETARESSE VAN DE HOOGLERAAR BAR DANCING DUNA-DELI VUDAG 29 SEPTEMBER 1972 De Ned. Hervormde Kerk moet inderdaad „tot de orde" geroepen worden. Maar de iagnoses en remedies van de werkgroep „Om de kerk" deugen niet. Dat schrijven de godsdienstsociologen mevrouw drs. M. A. Laeyendeckers-Thung en 1. H. D. Loor in een uitvoerige brief aan de werkgroep die eind augustus opschud- jing verwekte door een pamflet waarin de leiding van de Hervormde Kerk in krachtige kal bureaucratie, structuur-denken, machtoefening en nog veel meer werd verweten, fjuchter analyseren is nodig aldus de beide briefschrijvers, „zonder al te veel emoties". 'tfstand tussen synode en gemeen teleden is nooit geheel te voorko ken. Alle organisaties in ons gehele democratische bestel worstelen er mee. Eet is niet mogelijk daarom zonder meer de synode daarvan de schuld te geven en te verwachten dat het lopgelost zal worden door alle zaken terug te spelen naar de plaatselijke igemeente. jwel is het mogelijk zoveel mogelijk Voorwaarden te scheppen om het leuvel te bestrijden. Dat kan men 'doen door bijvoorbeeld: 1. te zorgen Idat de centrale beslissingsbevoegde organen zoveel mogelijk representa tief zijn voor de leden en zoveel mogelijk contact onderhouden met de leden; 2. te zorgen voor zoveel mogelijk publiciteit; 3. te zorgen voor regelmatige en systematische ij communicatie van beneden naar I boven en van boven naar beneden. Punt drie kan bereikt worden door een „huis-orgaan" dat de leden in- formatie over wat er op landelijk vlak aan de orde is en door bij- i voorbeeld regelmatig verschijnen van werkers op het landelijk vlak i voor de massamedia. Omgekeerd is veel te bereiken met regelmatige hearings, opiniepeilingen en openba re discussies over het landelijk be leid. j; Spreken der kerk j Het idee om het spreken der kerk i over te laten aan de plaatselijke gemeente, spreekt de beide gods dienstsociologen niet aan. Te voor zien valt dat er dan in 1800 ver schillende toonaarden over die pro blemen wordt gesproken, dat er vol slagen dillettantisch over wordt ge sproken, en dat er althans buiten de kerk niemand is die het serieus neemt. Kan het bureaucratisch gestructu reerd landelijk apparaat in een kerk als de hervormde worden ver anderd? En hoe dan? Zorgvuldig beraad is nodig. „Het is duidelijk dat het in de Hervormde Kerk ont breekt aan besluitkracht. Maar het is moeilijk uit te maken, of dit het gevolg is van: erogeniteit van op- de sterke pre-occupatie in syno dale kringen met kerkordelijke kwesties; het gebrek aan visie op de con crete taken van de kerk op dit ogenblik;— het overmatige aantal organisatiebureaus (wljkgemeente, centrale gemeente, classis, provincie, landelijk niveau, met tegenwoordig nog daartussen op sommige plaat sen streek- of districtsgemeenten)" Of is een combinatie van deze fac toren de oorzaak? Mevrouw Laeyendeckers en dr. De Loor wijzen voorts op de verlam mende werking van het administra tieve leden tal, waarvan het bijhou den al hoge kosten en energie vergt. Verdoezelen Dit ledental verdoezelt ook de reële verhoudingen in de kerk. OVer het hele land zjn er waar schijnlijk slechts enkele honderd duizenden betalende leden. Doe on derhouden tezamen honderdduizen den betalende leden. Die onder houden tezamen ongeveer 2000 aca demici, een bijna even groot aantal middelbare krachten (kosters, admi nistrateurs e.d.) en dan nog eens een paar honderd krachten op clas sicaal, provinciaal en landelijk ni veau. De helft van het door hen opgebrachte geld gaat heen aan ge bouwen. De werkverdeling volggens de bij bels-theologische indeling pasto- raat-diakonaaj-apostolaat is niet meer toereikend. Dat wordt bewezen doordat voor allerlei nieuwe taken (vormingswerk, Jeugdwerk, vredes werk, bemoeienis met de samenle ving e.d.) afzonderlijk organen nodig bleken te zijn. HEEMSTEDE (ANP) De lan delijke vereniging van rooms-kat- holieke godsdienstleraren bij 't voort gezet onderwijs protesteert tegen de wijze, waarop de godsdienstcursus van de Brabantse stichting "Ons Middelbaar Onderwijs" van hoger hand is verboden. De vereniging vindt, dat het ver bod uit Rome geen rekening houdt met de katechese als onderwijsleer proces, maar wel en uitfluitend met Romeinse opvattingen over ortho doxie. De vereniging, die met haar 500 leden driekwart van de godsdienst leraren op gymnasia, athenea, ha vo en mavoscholen omvat acht net verbod niet in overeenstemming met de ontwikkelingen in het r.-katho- liek onderwijs, die tenderen naar een relatieve autonomie van de katholieke school. De vereniging oordeelt voorts, dat het verbod de katechese bij het ge hele voortgezet onderwijs in ors land schaadt. De katecneten wor den duidelijk niet serieus genomen in hun intensieve en loyale pogin gen de katechese een vorm te ge ven, die aan de leerlingen is aange past, aldus de vereniging. De uit het begin van de vijftiende eeuw daterende Pieterskerk in Leiden, waarin tot voor kort nog hervormde- kerkdiensten werden gehouden. De tchren, die tot circa honderd meter reik te stortte in 1512 in. NED HERV. KERK Beroepen te Driebergen: B. Wie- geraad, predikant buitengewone werkzaamheden (predikant- direc teur hervormde bond voor inwendi ge zending), wonende te Amersfoort, te Beverwijk: C. A. R. Pomp te Bei- )EN HAAG (ANP) DS'70 meent, lat in de komende kabinetsperiode Ie nadruk moet liggen op de finan- iële en de sociaal-economische as- ecten. Voorts zal zwaar moeten we en de doelmatigheid in bestuur en eslissingsprocedures. Deze beide uitgangspunten zijn eergelegd in het vandaag gepubli- »erde concept-werkprogramma voor ederland '72-'77 van DS'70. In de >mende veertien dagen mogen de 'delingen van deze partij wijzigingen i amendementen voorstellen. De de- nitieve voststelling van het pro- ranma geschiedt op het op vrijdag q zaterdag 14 oktober te houden arlcongres. K. programma is er op gebaseerd, athet beleid en de voorgestelde na-regelen alle in de komende ka mperiode worden uitgevoerd of .erinste kunnen worden aangevat. 170 stelt zich voor, zo staat in de jiiing van het concept-programma, onls het deel uitmaakt veer te formeren kabinet te pogen bl tot stand komen daarvan haar BRUSSEL (AP) Oostenrijk en i landen van de EEG hebben gis- ren een overeenkomst getekend aarbij de tarieven met 30 procent (orden verminderd. Hiermee is Oostenrijk het eerste ,and van de EVA (Europese Vrij handels-Associatie) geworden dat profiteert van de nieuwe handelsbe trekkingen tussen de EEG en de EVA. De overeenkomst treedt aanstaan de zondag in werking. Drie van de EVA-lamden, Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken gaan toe treden tot de EEG alhoewel het van Denemarken nog niet zeker is. Reeds sinds 1950 had Oostenrijk nauwere betrekkingen met de EEG nage streefd. De overeenkomst betreft de mees te industriële goederen en bewerkte landbouwprodukten. Uitzonderingen zijn gemaakt voor krantenpapier, enige synthetische garens, ferrolegeringen, speciale sta len produkten, lood en zink. Oostenrijk zal ook enige conces sies genieten bij de uitvoer naar de EEG van levend vee. gedachtengang en haar concrete pro grammapunten zoveel mogelijk in gang te doen vinden. Die gedachten- gang is van duidelijk belang voor de deelneming van DS'70 aan het nieuwe kabinet; zoals het in een parlement taire democratie betaamt kan over de concretisering daarvan worden onderhandeld. Zulks met zodanige af spraken, dat DS'70 zich daarin kan herkennen, aldus de inleiding. Flinke trekken onder de kust IJMUIDEN —Zeven en twintig vaartuigen zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 2344 kisten vis, 96 stuks stijve kabel jauwen en 5600 kilo tong. Er waren 27 kisten schelvis, 36 kisten wijting 177 kisten gul, 300 kisten makreel. 76 kisten pilchards, 229 kisten schar, 33 kisten tarbot, 1267 kisten schol en 199 kisten diversen. Scheveningen kreeg donderüag een verse aanvoer van 590 kisten vis en 2200 kilo tong. Hier werden in de afslag gezet 20 kisten wijting. 140 kisten gul, 400 kisten schol en 30 kisten diversen. Onder de kust werden trekken ge daan van 8 tot soms een enkele keer 20 manden vis. Bij de P-boeien 15 tot 30 kilo tong en 3 a 6 manden bijvis, in de burnt van de Bruine Bank trekken van 20 tot 35 kilo tong met daarbij 447 manden andere vis. In de noord 40 tot 70 manden vis. Tussen 56 en 57 graden noorder breedte deden de grote kotters trek ken van 15 tot 35 manden vis. Voor de vrijdagmarkt stonden in IJmuiden genoteerd de TX 33 met 400 kisten en 200 kl. kistjes vis, TX 67 met 250 kisten, TX 29 325 kisten en 300 kl. kistjes vis, VL 1 Ursinus met 140 kisten en 519 kl. kistjes vis, Urk 63 met 450 bakken vis en 500 kilo tong. Aangenomen naar Zeist: A. Gooij- er te J3elft. GEREF. KERKEN Beroepen te Laren: G. H. Harms te Eindhoven. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Wetsinge-Sauer: J. B. K. de Vries, kandidaat te Spa kenburg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zuidrand- Spijke- nisse: P. Roos te Miidelharnis. Een school, waarbinnen christenen humanisten integraal samenwer ken dient op pedagogische, prin cipiële en op gronden ontleend aan de verkregen grondwettelijke vrij heid van onderwijs zonder meer te worden afgewezen. Dit standpunt heeft drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de stichting „School en Evangelie" geformuleerd in aen verschenen cahier van ruim 100 pagina's onder de titel "de geza menlijke school voor of tegen". Het boekje is verschenen naar aanleiding de plannen in verschillende ge meenten om te komen tot de oprich ting van een zgn. gezamenlijke school. Daardoor komt de toekomst van de christelijke school op het spel te staan, aldus „School en Evangelie". Ook bij het departement van On derwijs en Wetenschappen is de laatste tijd een duidelijke sympathie voor de samenwerkingsschool te be speuren, meent drs. Gilhuis. Meer dan eens, speciaal in de sector van het beroepsonderwijs, is sprake van de tendentie de samenwerkings school in bepaalde gevallen als de ene mogelijkheid voor te stellen en haar oprichting afhankelijk te doen zijn van aen gedwongen samenko men van de verschillende levensbe schouwelijke richtingen. Op pedagogische gronden acht drs. Gilhuis deze ontwikkeling onaan vaardbaar, omdat een kind op weg naar de volwassenheid niet met ver schillende levensbeschouwingen kan worden geconfronteerd. Om principiële redenen wijst hij de samenwerkingsschool af, omdat de eigen inbreng van Christenen in zo'n school alleen dan wordt aan vaard als ze geschiedt onder de noe mer van de algemeenheid. De invloed van de overheid is in zo'n samenwerkingsschool vrijwel al tijd groter dan die van de andere partners, zodat ook bezwaren kun nen worden ontleend aan de verkre gen vrijheid van onderwijs. Drs. Gilhuis acht voorshands voor zichtigheid geboden ten aanzien van de oecumenische school, waar binnen protestanten en r-katholie- ken samenwerken. Hij pleit voor het waar maken van het christelijk onderwijs: dat men uit andere bron nen leeft dan een niet christelijke school. De Amsterdamse gemeenteraade commissie voor de bouwverordening heeft zich het hoofd gebroken over een loofhut. Zo'n buitenshuis opge trokken bouwseltje wordt door de joden acht dagen per jaar gebruikt, ter herinnering aan hun tocht door de woestijn, duizenden jaren gele den. De heer P. Verkerk, enige jaren ge leden tot het Jodendom toegetreden, had op het platje op de vierde etage van zijn huis in de Pijp een optrekje gebouwd van 1.50 bij 1.70 meter. Bouw- en woningtoezicht had dit aanbouwsel ontdekt en doordat de heer Verkerk niet aan wezig was het doel ervan niet be grepen. Een schriftelijke opdracht van b. en w. tot afbraak volgde. Hfj ging in beroep bij de raadscom missie. Pas toen bleek het een loof hut te zijn. Het was wel een wat stevige, want, zei Verkerk, lk ben altijd schipper geweest en daarom heb ik hem misschien te zwaar ge bouwd, in de trant van een stuur hut. .Tegen de tijd dat de raadscommis sie uitspraak had gedaan, was het feest al lang voorbij en als het goed is, de loofhut uit de Pijp ver dwenen. VAN UFFELEN'S Modehuis vraagt voor direct een VERKOOPSTER voor een van haar afdelingen. Te bevragen: VAN UFFELEN'S MODEHUIS Breestraat 103 - Leiden - Telefoon 0171023196 de heer De Jong. ET*, dl Ik 53a TE KOOP GEVRAAGD vrijstaand of half vrijstaand VOOR AL UW met flinke tuin. Brieven aan het bureau Prijs plm. f100.000,—. dit blad onder n'o. 58524. HANDELSDRUKKERIJ. VrYTTE SINGEL t jy. TEL. 2S041 .TOESTEL 33j OPGELET BAR DANCING 'T FUST presenteert voor U op 2 oktober Bekend van radio en televisie. GEOPEND van 20.00—02.00. TOEGANG GRATIS 3 oktober geopend van 14.0002.00 uur Nieuwstraat 31 t.o. Hooglandse Kerk Huisdieren bruinborst en witboret alleen zaterdags tel. 01714 2984 d Vogelliefhebbers aangeboden grijze en masker zebravlnken, edelzangers, Mozambik 11sj. 's. tijgervinken, muskaatvinken, Jap. meeuwen wida's, wevers kwartels, diamantduiven en nog vele andere vogels Lang- houts groothandel Rijndijk 53a (school) Hazerswoude alleen za. terdags tel. 01714—2984 d Vogelliefhebbers aangeboden parkieten o.a. grasparkieten al bino's. lutlno's valken, roodrug gen urquoisines en fischery Langhoufs groothandel Rijn dijk 53a (school) Hazerswoude, alleen zaterdags tel. 01714 2984. d Tropisch aquarium aangeb. maten 150x65x65 op bergmeu bel totaal hoog 130 lang 1.75 t.eja.b. tel. 42789. x Te koop schitterende Per- aische angora katjes met een orachtlge stamboom diverse kleuren v.a. f 175,- woonark Maria Antoinette Hogeweg Noord wijk. Ioneuwisselaar met hars, aquarium 80x40x40 met clcllden tevens tropische vissen Lange- brug 103, Leiden. 6 jonge hondjes te koop f 10 per stuk allemaal mannetjes. Willemstraat 44 Lelden. Aangeboden grote collectie tropische vis 10 kweekbakjes, grote partij planten A. de Vrind Jac. Perkstraat 3 bij Willem Klooslaan ZW, Lelden. Meubilair en antiek Attentie, fabrikant geeft veel gld voor uw oude meu belen, bij aankoop van nieuwe, Vraag gratis folders Postbus 353. Den Haag. Te koop antieke staande En gelse klok slank.klokje met ge le kap. De hoogte ls 2.25 pendule f 395,- grote hangolielamp f 450,- 3 Engel se staande klokken v.a. f 875, Juffermansstraat 60 Oegstgeest schuiftafel salontafels antie ke klokken, pendules, schllde- .1-armlge antieke kerkkan- lelaar Leeuwerikstraat 12 Lel len prijs n.o.t.k. x Te koop aangeboden eike houten eethoek f 15, fauteuM f 10, tv f 30. Rijn. en Schie- kade 98B, Leidien, tel. 42750. Te koop aangeboden 2 wa penstoeltjes f 50 p. st. Hoofd- ;traat 66, Leiderdorp alleen op vrijdagavond. Te koop eetkamer ulttrek- tafel, 4 stoelen, 2 armfauteulls, Door de toenemende activiteiten van onze verkoopafdeling zoeken wij een energieke Wij verwachten van hem dat hij in samenwerking met de verkoopafdeling onze bestaande cliënten be zoekt en de produkten levert, terwijl daarnaast ei gen initiatief om onze cliëntenkring uit te breiden zeer op prijs gesteld wordt. Zijn salaris zal in overeenstemming zijn met deze functie. Schriftelijke of persoonlijke sollicitatie na telefonische af spraak te richten aan Duifs Convenience Foods, Van Limburg Stirumstraat" 9a, Noordwijk, telef. 01719-5159. tel. 01710-21829 Te koop aangeb. antieke ilre stoel, antieke i en antieke splege _ïn Houtschans 44 dorp. Hoekkastje salontafel, (al les teak) keukenkastje, wa- semkapkastje wi" droogkap vragen ns 44 Lelder- plek- up- Donizefctilaan 25 Lelden tel. 41288. Aangeboden Franse pendu- en klokstellen P. Berkhul- Uiterstegracht 192 Lelden. G.M. Meubelen Oude Vest m stoffeerderij GM Meubelen Oude Vest 87 beiden tel 21699 levert ook bankstellen en eethoeken te- ;en loge prijzen. Antieke meubelen repare- en stoffi beien z. enz. G. M. Meu- Vest 87 Lelden tel T.V. en radio D.A.W. T.V. en KTV avond en weekend service tot 22.0< uur. Tel. 01710-23739. Wist udat Webe het al lergoedkoopste adres ls voor a uw hi-fl stereo apparatuur? Zie onze etages en vraag prijs opgaaf Breestraat 3-5 Lelden. 88 Lelden tel. V defect? gebeld, snel hersteld ook hulsh. app. en antennes reslngel la Lelden tel. 01710- Holland Electronics plaatst en vervangt TV en FM an- en weekendservice. Tel. 0: 41817. Kleurentelevisie vanaf f 1000 met volledige garantie alleen bij Tele-Technlek, Lellestr. 88 Lelden tel 49108. Technische Hogeschool Delft Bij de Werkgroep Magnetische Resonantie van de afdeling der Technische Natuurkunde kan worden geplaatst een die zal worden belast met het verzorgen van de correspondentie en het verrichten van de ove rige administratieve werkzaamheden, waaronder het typen van wetenschappelijke rapporten. Vereist: Middelbare schoolopleiding, diplome typen en steno Nederlands en Engels, alsmede goede beheersing van de Duitse taal. Salariëring volgens Rijksregeling, afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. A.O.W.-pre- mie komt voor rekening van de Technische Hogeschool. Directe opneming in welvaartsvast pensioenfonds. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de Centrale Personeelsdienst, Ju- lianalaan 134 te Delft, onder vermelding van nr. H. 7211/1158 in de rechterbovenhoek van de brief. Picképlein 8 - Noordwijk aan Ze« Iedere zaterdag en zondag geopend vanaf 20 uur. 2 orkesten en discotheek. TE KOOP een GEM. STENEN ZOMERBUNGALOW (met stookgel.) en 650 m2 eigen grond en water. Inh. aitic. met eethoek, keuken, douchecel met toilet, 2 slaapkamers, betegeld terras, aangelegde tuin. Aanlegsteiger in Kromme Mijdrecht. Gelegen in Park Zamerlust te Zevenhoven nabij Nieuwkoopse plassen. Per auto ca. half uur van Leiden. Prijs f 50.000,k-k. Hyp. beschikbaar. Direct te aanvaarden. Inlichtingen 01725—2536. speler van f898,- nu f645,- Lioewe Opta stereo meubel m. E.P. Platenspeler van f 745.- z.g.st. Hoofdstraat Dlv. gebruikte TV toestellen f35,- Tele-Technlek Lelle- Kleft J. P. Coen-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11