Jasperina de Jong wil best als lokaas dienen voor het toneel Ontdekhetook ...rook zèlf mild VOGUE r(^y^v3ncfaaa ...e/7 gisteren i ([M^fxvgmrnma} DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 Op zaterdag 7 oktober gaat bij Het Rotterdams Toneel de première van „Een oogje op Amélie" (Occupe-toi Amélie), blijspel van de Fransman Georges Feydeau. Voor de titelrol is Jasperina de Jong aangetrokken. En dat betekent dat Jasperina straks voor de eerste keer in haar carrière als actrice op het toneel zal staan. Maar, Jasperina zal niet langer dan vier a vijf weken de rol van Amélie spelen, ook al blijkt de voorstelling een groot succes te zijn. WantOp 21 december begint Jasperina de Jong aan haar tweede one-woman-show. Jasperina de Jong is verkouden. Ze stond vorige week op ch tocht. Tijdens de opening van een Amsterdamse abortuskliniek. Ze zong er een liedje. Een snufneus. Traan-ogen. Regelmatig de papieren zakdoek. Maar Jasperina's stembanden functioneren voortreffelijk, klinken volstrekt virusvrij. Pijlsnel en haarscherp formulerend vertelt ze over het nieuwe waar ze nu aan bezig is. Een gastrol bij het Rotterdams Toneel. Een hoofdrol. Het nieuwe dat voor haar niet nieuw is. Omdat toneel volgens Jasperina gewoon thuis hoort in het scala van Het Vak. Jasperina: „Je zou kunnen zeggen dat ik in een musical zonder mu ziek ga spelen. Het beroepstoneel in Rotterdam probeert onder de hoede van Karl Guttmann trieste tijden te vergeten. Je zou Jasperina de Jong kunnen beschouwen als lokaas om weer meer publiek in de schouwburg te krijgen. Ze zegt: „Lokaas? Nou, daar heb ik geen bezwaar tegen. Stel dat het publiek alleen al op mijn naam af komt. dan is dat toch een prettige bijkomstigheid? Inderdaad, ik heb nog nooit toneel gedaan. Een gezel schap als dit is helemaal nieuw voor me. Karl Guttmann zal me echter niet alleen hebben gecon tracteerd omdat ik een publiek- trekkertje ben. Tenslotte neem ik ook aan dat hij in me gelooft als actrice." KOSTUUMSTUK Jasperina: .Eerlijk gezegd had ik zelf al een tijdje het plan in mijn hoofd om een kostuumstuk te gaan spelen. Zo'n eigen show als ik nu gehad heb en straks weer ga doen geeft geweldig veel bevrediging, Samenspel, zoals vroeger bij Lurelei, maar Je isoleert Je toch ook wel een Afhankelijk zijn van mensen c beetje. Een deel van mijn werk is heen. Het is goed om dat ook Jasperina de Jong vestigt hier vast de aandacht op de komende reeks Feydeau-voorstellingen, ivaarin zij de rol van Amelie zal spelen. uiteindelijk het met mensen spelen. I te maken. Allemaal rede- j op de planken. ADVERTENTIE aalfeneenhalf Jaar en in is Jasperina voor Nederland een ar- j tieste geworden die in feite hele-1 maal niets verkeersd meer kan doen. Zij: „Schrijf niet dat ik een ster j ben. Dat vind ik in dit landje een 'idicuul begrip. Tweehonderd kilo meter rijden met de auto en nie mand kent die ster meer." Goed, geen ster, maar toch iemand j die de naam heeft heel veel erg goed te kunnen. Stel dat dit to-1 neel-uitstapje een misser oplevert. Wat is haar risico? Jasperina: „Ik heb een positie ver- overd. Dat mag ik, zonder arrogant I te zijn, rustig zeggen. Is dat een j reden om niet in een stuk te gaan staan dat eventueel geen succes zal j hebben? Dat ben ik niet van plan. Ik wil in geen enkel kastje zitten, ik wil dat de mensen naar Jasperi- 1 na komen kijken ongeacht of ik nu cabaratière of iets anders ben, on geacht wat ik doe. Mensen willen maar iedereen in hokjes stoppen. Daar pas ik voor. Mijn eerste show is zo aangeslagen dat opvolging no dig is. De tweede (première 21 de cember) zal echter weer heel an dere dingen te zien geven." „Deze rol bij Het Rotterdams To neel had ik ook kunnen weigeren en zonder problemen had ik dan een maand vakantie kunnen nemen. Waarom heb ik toch ja gezegd? Omdat ik het allemaal zoveel moge lijk wil meemaken." NIETS VERKEERD Jasperina vraagt of ze duidelijk is. Of hetgeen ze zegt begrepen wordt. Zo niet, dan wil ze het hele verhaal nog wel een keer vertellen. Zij: ..Gek hè. dat geloof dat Jaspe rina niets verkeerd kan doen. Bij Lurelei zongen en zeiden we de meest vreselijke dingen. Er kwamen boze brieven, maar die waren altijd tegen mijn collega's gericht. Ik bleef buiten schot. En dat terwijl ik van Guus Vleugel toch altijd kren gerige vrouwen kreeg toebedeeld, type's waar de mensen een hekel aan hebben. Waar ik ook aan mee doe, er wordt altijd gescholden op anderen, nooit op mij. Da's een luxe die ik toch wel wil handha- NEDERLAND I 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Calimero, tekenfilm (TROS) 19.10 Dag Donderdag - Hallo Vrijdag! (TROS) Dit is het afscheid van de vaste TROS-donderdag- avond. Het brengt de hoogtepunten uit deze donder dagavondprogramma's in het seizoen '71-'72, terwijl voorts een voorproefje wordt gegeven van de program ma's die voortaan de TROS'-vrijdagavond zullen vullen 20.10 Ajax-Independiente, eerste helft (NOS) 21.05 Journaal (NOS) 21.10 Ajax-Independiente. tweede helft (NOS) 22.15 Den Haag vandaag (NOS) 22.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Betty Boop. tekenfilm (VPRO) 19.11 Toerist in China, verslag van een reis door China (VPRO) Verslag van een vakantiereis door rood China van een klein aantal toeristen. Samenstelling Roelof Kiers. 19.47 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.40 Het rode vrouwenleger, Chinees ballet (VPRO) 21.45 Death in the Port Jackson Hotel (VPRO) Filmprotret van de Australische artieste Vali Mijers door Ed van der Elsken. 22.20 Journaal (NOS) .Der Pott" is niet alleen een fel geëngageerd anti-oorlogsge- beuren, maar tevens weer een van de voorbeelden, waarbij een regisseur zich bij een dra matische produktie heeft uitge put tv te maken. Geen simpele overbrenging van theater naar de studiovloer. Peter Zadek is de man, die deze Duitse pro duktie naar het oorspronkelijke toneelstuk van de Ier Sean o'Casey voor tv geschikt maak te. Hij deed nog veel meer met het oorspronkelijke werk, dat hij voornamelijk ontdeed van allerlei dramatische nevenef fecten. Bovendien voegde hij hier en daar musical-achtige scenes in. Een groot voordeel, dat Zadek met „Der Pott" heeft bereikt is aat hij de zo vaak tot gemak gedreven tv- consument aanspoort een beet je mee te werken met wat hij op de buis ziet. Zelf vragen te stellen, zelf gevolgtrekkingen te maken en zelf dubbele bodems te ontdekken. Het is een cli ché-matige redenering dat tv- amusement, tv-drama alleen maar gemakkelijk consumptief moet zijn om de kijker de ont spanning te geven waarvan hij na de gedane arbeid wil genie ten. Zadek heeft op een speelse wijze bereikt, dat „Der Pott" ontspannend kijkspel werd, waarbij de kijker zich relaxed denkend kan aansluiten. Op het andere net alweer een afscheid van een mini Ook de HIRO heeft geen genade ge vonden in de ogen van het mi nisterie van CRM en ook niet later bij de behandeling van het beroep in de ogen van de Raad van State. Algemeen punt v/aar het om draaide, dat was ook het geval bij de NVSH, is. dat de HIRO niet iets doet dat door andere zui len al niet wordt gedaan. Groepen uit het humanitaire en geestelijk leven, die nu eens nooit door de media zouden worden gevraagd om hun zegje te doen zijn in de HIRO ver zameld. Het is een nobel stre ven deze groeperingen in een omroep te bundelen, maar het is eigenlijk de taak van de NOS om met haar ontmoe tingsprogramma's de relatie te leggen tussen de kijker en de doelstellingen van al die groep jes waarover de HIRO het heeft. Dat gebeurt ook wel, maar die taak kan best nog eens worden uitgebreid. Wat de geestelijke kant betreft kan „Kenmerk" daaraan ook best meedoen. Het onderwerp 'Tn- terreligio" past aardig in „Kenmerk", de rubriek van de gezamenlijke kerken. Past daarin meer dan een forumpje met drie koutende heren, die hardop zitten te denken, wat de Nederlander moet doen om de oorlogsindustrie de nek om te draaien en de ontwapening te beginnen. Wat Je als indivi du kan ondernemen en dan nog eens vanuit de kerken be zien. Het is wel diep graven, maar met een dergelijke dis cussie maakt men zich er bij „Kenmerk" wel heel gemakke lijk van af. Men zou eens een licht kunnen gaan opsteken bij de heren die het programma „Van Onderen" voor de VARA maken. Werkelijk zien in hoe verre Je mensen kan prikkelen tot actie en meebeleven, waar mee zij dagelijks bezig zijn. Dan zet je iets op, waarnaar de kijker ook nog met plezier kan kijken. INVALLER VRIJDAG 29 SEPT. KRO. 22.30 NÓS. 22.50 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord, i 7.07 (S) Klassieke en semi-klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.417.50 ;Echoj. 824 Overweging. 8.30 Nieuws j 8.41 Moeders wil ls wet. 9.40 School radio. 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek (gr.) (10.30—10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken 11.55 Medede- Medcdellngt.i v.u.v. mi bouw; 12.30 Nieuws; u Echo; 13.00—13.05 Raden maar...) 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Muzikaal middagmagzine. (15.30—15.32 Nieuws; 16.0017.00 Vraaggesprek). 17.00 Ru- bI:ek„over missie en zending. 17.10 (S) Het Metropole Orkest. 17.25 Voor 1.4112.50 ntVerb Écho. 18.50 Verkenning.' 18.58 Markt berichten. 19.00 (S) Vrljdagavondste- reococktaü (gr.) 19.55 Kanjer Koning Kompetitie. 20,00 Verzoekpla-tenpro- grninma. 22.00 Kabaret, show en mu sical. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws, Ze beklopt de onderkant van de ta- fel. De naam van tekstschrijver Guus Vleugel ligt nu op die tafel. Vrijwel alles wat Jasperina aan haar pu bliek geventileerd heeft komt uit de pen van Guus. Is het niet vreemd om dan ineens geconfronteerd te worden met een tekst van de heer Feydeau, blijspelschrijver? Jasperina: „Ik ben erg dol op Fey deau. HIJ doet me denken aan Guus, nee, beter. Guus doet me denken aan Feydeau. Ze brengen allebei ongeveer precies hetzelfde sfeertje, alleen Guus maakt meer grappen met de tekst en Feydeau zoekt het meer in krankzinnige si tuaties. Voor mij is het geen punt." Ze praat zonder voorafgaande vraag verder. „Twaalfeneenhalf Jaar. Jubileum? Haha, laat maar Toch denk Je te rug. Aan dingen die op het moment dat ze gebeuren heel erg naar wa- 0 NOS, 21.oc Nie-uws. 7. (S) Dag gaatje (gr.) ladiojoumaal; De groenteman) 9.00 (S) Klas- i Om 8.00 Nieuws: 8.11 Radiojournaal; sieke muziek (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Oude luitmuziek (gr.) 10.00 (S) Voor d? kleuters. 10.10 Populair verzoekplatenprogramma met om 11.00 Nieuws. 1..30 (S) Volksmuziek. -- 12.40 (S) De Brasa Band. 12.50 Praatje. 13.00 Nieuws. 13.25 Toeristische informatie uit bin nen- en buitenland. 13.55 (S) Metro pole Orkest. 1425 Informatie en mu- I '""ta" Bondsrepubliek. 14.55 jcuikse 15.25 muziek o, 16.00 Reportages, interviews. kommerT- taren. berichten, telefonische reakties e). 22.30 (S) Neder- 23.20 (S) Moderne liederen. Draayer Show. Poppari ement. De Eddy Becker Show. 11.00 Nieuws. 11.03 De Vincent van Enge len Show. 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 Nieuws. 13.03 De Felix Meurders Show. ren. Ik wilde naar de toneelschool, het ging niet door; ik wilde bij Wim Kan komen, het kwam er niet van, spijtig: in de beginperiode van Lurelei speelde Je soms voor drie, vier mensen. Achteraf besef Je dat alles prachtig geleidelijk is gegaan, dat het op deze manier zin heeft gehad. Waar om ga ik niet naar het buitenland? Kun Je vragen. Waarom niet, als er een goede kans ls. Maar, als Je op Broadway hebt gestaan, wat komt er dan daarna? ONTDEKKINGEN Na „Een oogje op Amélie", na haar tweede show, eventueel een nieuwe toneelrol? Jasperina: „Ach, dit Feydeau-stuk kan de mensen hoop ik fijn amuseren. Het ligt dicht bij het werk dat ik heb gedaan. Echt to neelspelen, een Griekse tragedie, dat zie ik me nog niet doen. Ik ben ontzettend bang dat ik niet ernstig zou kunnen blijven, dat het een pa rodie zou worden. Hoewel, dat zijn dingen die ik eigenlijk niet weet. In „Sweet Charity" heb ik voor het eerst gemerkt dat ik publiek ook kan ontroeren. Zulke ontdekkingen maken Je steeds weer een beetje rijker."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5