Wim Zwaan (49)geboren met een bloem in 1 de hand Meer tijd voor commentaar op streekplan Plassengebied RIJNSBURGER KOOPT IN VOOR N.V. SIERAFOR; ALLES GAAT NAAR BUITENLANDSE SUPERMARKTEN Meester stelt vragen in Eerste Kamer Brug af gesloten KOSTER MET PENSIOEN Raad Z'woude verplaatst Na vragen van statenlid Nooij DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 DEN HAAG Het Koude- kerkse eerste kamerlid Meester (PvdA) heeft minister Stuyt van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne twee vragen ge steld, die in behandeling zijn genomen. 1. Is het de minister bekend dat de in gang zijnde procedu re betreffende de aanvraag van een hinderwetvergunning j voor een puinstortplaats in de Oudendijkse polder te Wou- brugge, grote onrust heeft ge wekt onder de bevolking van sportliefhebbers 2. Is de minister bereid om aan de desbetreffende instan ties kenbaar te maken, dat een vuilstortplaats in de Ouden dijkse polder uit milieu- en ruimtelijke overwegingen hoogst ongewenst is? WADDINXVEEN In verband met werkzaamheden aan de brug in de Kanaaldijk tussen de Sniepweg en de Burgemeester Trooststraat is dit weggedeelte vanaf heden tot aan het gereed komen van de werk zaamheden voor alle verkeer, met uitzondering van fietsers, bromfiet sers en voetgangers, voor beide rich tingen voor het doorgaand verkeer gesloten. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen de werkzaamhe den rond 6 oktober gereed zijn. SASSENHEIM Gerrit Kruik, die gedurende een periode van bijna 20 jaar als koster verbonden is ge weest aan de gereformeerde kerk in Sassenheim, gaat 1 oktober met pen sioen. De kerkeraad en de commissie van beheer van de gereformeerde kerk bieden Kruik en zijn echtgeno te, die mede bijdroeg in de werk zaamheden (beheer en zorg over kerkgebouw en het ernaast gelegen jeugdhuis, dat ook voor niet-kerke- lijke doeleinden wordt benut) za terdag 7 oktober in het Jeugdhuis een receptie aan. Deze receptie duurt van half vijf tot zes uur. Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, maar Als u gewoon naai uw boekhandelaar stapt, kunt u er wel een t. handen krijgen. Want daar Is de uitgave van het boek DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar Dit historisch document Is In een Kleine oplagt uitgegeven door het Leldsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit: duidelijke teksten, die uitvoerig Informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintte Zoekt u een geschenk Geef een boek. geef een historisch document, een bedrag van f is,is waarachtig niet veel voor een historisch geschenk. DEN HAAG De gemeentes, die in het gebied liggen dat door het streekplan Plas sengebied wordt bestreken, krijgen langer de tijd om hun visie op deze plannen te ge ven. Dat is wel het belangrijkste, dat gedepu teerde staten antwoorden op vragen van J. M. Nooij uit Roelofarendsveen, lid van provinciale staten voor de KVP. RIJNSBURG Wim Zwaan (49 en inkoper van de N.V. Sierafor) is een overbekende figuur in de Rijnsburg- se kwekers- en handelarengemeenschap. Niet alleen in het Flora-dorp" kent men hem. Ook in het Westland en het gebied rond Aalsmeer en in de Bollenstreek hoeft men maar de naam Wim Zwaan te noemen of men heeft het over ,,die Rijnsburger, die zo slagvaardig kan inkopen". Hij leeft in en van de bloemen. Zelf drukt hij het kern achtig zo uit ,,'k Ben met een bos bloemen in mijn hand geboren". Waarmee hij zoveel wil zeggen als ,,dat hij er van kinds af aan heeft ingezeten". Op 15 september trok Nooij aan de bel. Hij stelde, dat de streekcom- missie Plassengebied in haar inte rimnota over het streekplan scher pe kritiek heeft geoefend op de korte tijdsperiode, die gedeputeerde staten toestonden om haar ziens wijze kenbaar te maken. De streek- commissie achtte deze tijd volstrekt te kort om een door de achterban gedragen visie kenbaar te maken. In haar reactie op het concept ontwerp streekplan heeft de streek- commissie de kritiek in niet mis te verstane bewoordingen nog eens her haald. Gemeenteraden in het Plassenge bied hebben in nog scherpere be woordingen dan de streekcommissie kritiek geoefend op het feit, dat hen ln feite slechts drie weken tijd is gelaten voor het indienen van hun ZOETERWOUDE De raadsver gadering van Zoeterwoude is, in verband met de voetbalwedstrijd Ajax—Inpediente, verplaatst van vanavond naar morgenavond. Er zal onder meer worden gesproken over de streekmuziekschool bemerkingen op het concept-ont werp. Daarbij komt dan nog, dat GS ook niet toestonden die termijn met nog één week te verlengen, voert Nooij aan. Deze kritiek kreeg nog een bijzonder aspect, doordat de tijd van „inspraak" voor de gemeen tebesturen geheel viel in de vakantie periode. Verwijten Het statenlid heeft verder gehoord, dat er in de gemeenteraadsvergade ringen felle verwijten zijn gericht aa gedeputeerde staten waarbij (vol gens Nooij terecht) is gesteld, dat de toegestane tijdsruimte voor in spraak het streven naar democrati sering van het ruimtelijk ordenings beleid geweld heeft aangedaan. De verontwaardiging over de afwijzing van het redelijk verzoek om één week meer respijt te geven, is ten top gestegen doordat later bekend werd, dat de vaststelling van het streekplan door provinciale staten op verzoek van GS met niet min der d-n dertien weken naar achte ren is verschoven, van 15 en 16 maart naar 14 en 15 Juni volgend Jaar. Daarom wilde Nooij weten of GS kunnen toestaan, dat det de streek commissie, de gemeenteraden en andere belanghebbenden gelegen heid krijgen wat meer tijd te beste den om hun aan- en opmerkingen kenbaar te maken. En als blijkt, dat de tijd voor communicatie en ideeënvorming te kort is, of de vast stelling van het streekplan door pro vinciale staten opnieuw kan worden verschoven, bijvoorbeeld naar okto ber 1973. Gedeputeerde staten geven toe, dat er van diverse zijden kritiek is geleverd op de gevolgde inspraak procedure. Aan de hand van een da ta-overzicht maken zij duidelijk, dat er tijd genoeg is geweest. In be gin Juni werd het concept-ontwerp naar de streekcomissie en de ge meentebesturen gezonden en kreeg mem (na een aantal verzoeken) de tijd tot 9 september om commen taar te leveren. Zeven weken De streekcommissie stuurde eind juni haar reactie en had derhalve zeven weken de tijd, stellen gede puteerde staten. Tevens blijkt, dat de gemeentebesturen drie maanden de tyd hebben gehad, om hun com mentaar te leveren op dit ontwerp „Een verzoek van een gemeentebe stuur om de inzending van het commentaar één week te mogen uit stellen, hebben wij niet ontvangen" zeggen GS Volledigheidshalve delen zij ver der nog mee, dat er inmiddels in ier Aaj eeo hearing is gehouden en op 5 okt. in Roelofarendsveen nog zal worden gehouden, waar met na- Mr. Vrolijk, voorzitter van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, heeft toegestaan dat de gemeente nog eens rustig kunnen nadenken over het streekplan Plassengebied, zodat men de tijd heeft meer gefundeerd commentaar te leveren. me de bevolking van de streek in de gelegenheid zal zijn haar zienswijze op het ontwerp te geven. Dat inspraak niet hoeft te bete kenen, dat er iets aan de plannen verandert, blijkt uit de volgende zin snede van het antwoord: „Naar ons gevoel kan derhalve niet staande worden gehouden, dat de mogelijk heid en de gelegenheid voor in spraak en overleg hebben ontbroken of te gering zijn geweest. Wij wil len daarbij wel opmerken, dat de mate van inspraak en overleg niet mag worden gemeten naar de mate van invloed die 'nspraak en overleg hebben gehad op het concept-ont werp of het ontwerp zoals het ter vi sie zal worden gelegd. Het doel van inspraak en overleg is naar onze me ning provinciale staten op de hoog te te brengen van de inzichten van de streek ten aanzien van de ge wenste ontwikkeling van de streek". Omdat er nog maar zes van de ne gen betrokken gemeenten commen taar hebben ingezonden, is het niet meer mogelijk de plannen op 1 no vember ter visie te leggen en in Juni in provinviale staten te oehandelen. „Bovendien" zo vervolgen GS, „willen wij niet de verantwoordelijk heid er voor dragen dat de streek meent zich, vanwege onvoldoende in spraakmogelijkheden, niet achter het streekplan te kunnen stellen. Wi] achten het gewenst dat de streek kan delen in het streekplan, niet in de laatste plaats omdat het streekplan voor een belangrijk deel door de ge meenten moeten worden verwerke lijkt. Wij zijn derhalve bereid de betrokken gemeenteraden, streek commissie en andere belanghebben den tot december de gelegenheid te geven hun oordeel over het in het concept-ontwerp voorgestelde beleid aan te vullen of te wijzigen". In Rijnsburg kennen ze Zwaan ook als koper 79. Op die plaats „troont" hij namelijk iedere dag op de koperstribune in het afslaglokaal van de Rijnsburgse bloemenveiling ..Flora". Wim is een grote inkoper. Er zijn dagen bij, dat hij in totaal dertigduizend bossen bloemen af neemt. Niet voor zichzelf, maar voor de N.V. Sierafor. Deze venootschap bestaat nu vier Jaar en stelt zich Door Cees Combee Foto Jan Holvast ten doel de supermarkten in het bui tenland te voorzién van bloemen. Men doet dat in Duitsland, België, Zwitserland en nu sinds veertien dagen ook in Canada. Nauw om schreven was de taak bij de oprich ting „bloemen te brengen waar ze nog niet zijn". Tussen bloemen Wim Zwaan heeft al een heel le ven tussen en in de bloemen ach ter de rug. Als Jongen van twaalf Jaar „spijbelde" hij van school, pro beerde bij „Flora" doorgedraaide bloemen te bemachtigen en ging daarna met zijn handkarretje naar het deftige villadorp Oegstgeest waar hij ze uitventte. Dolblij was hij als hij dan met een f 0,65 of f 1,- winst thuiskwam, want dan kon zijn moeder weer een zaak aardap pelen kopen om de hongerige magen te vullen. Zwaan heeft ook nog een Jaar of vier in de kwekerij gewerkt en daar na lokte de handel hem. Toen hij eenmaal z'n rijbewijs had thok hij er met bloemen op uit. Eerst in het binnenland en later op de zoge naamde „Duitse lijn". Hij was de eerste Nederlander, die dat voor eigen rekening ging doen. De bloemen kocht hij in Rijnsburg en dan ging het in pijlsnelle vaart naar West- Berlijn, waar Wim ze op de groot handelaars markten verkocht. Een keer of twee drie per week maakte Wim zo'n rit naar Duitsland. Tien Jaar lang hij begon er in 1959 mee heeft Zwaan op de „lijn" gereden. Met z'n bloemen kwam hij overal. Het was rijden, kopen, rij den. De hele week lang. Een zenuw slopend karwei. Toch noemt hij het een mooie tijd, want Wim heeft in die Jaren in Duitsland veel relaties aangeknoopt. Inkopi ier Een Jaar of drie geleden kreeg Zwaan van dit bestaan van als maar tussen de wielen genoeg. Toen hem gevraagd werd als inkoper van de NV Sierafor op te treden heeft uitdaging van deze Jonge onderne ming aanvaard, 't Was voor hem avontuur, doch tot op de dag vandaag heeft hij er geen spijt gehad. Hij heeft dit exportbedrijf zien groeien en het aantal super markten in het buitenland, waaraai wordt geleverd, met sprongen zien toenemen. Dat hij nu al een paar keer bloemen heeft mogen inkopen voor Canada doet Wim deugd. Wim Zwaan over dat inkoper zijn: „Iedere morgen om kwart over vijl ben ik al in „Flora". Dan ga ik de aanvoer bekijken. Precies neem ik mijn plaats voor de klokken in. Het gaat er om zo scherp mogelijk in te kopen. Een vermoeiende bezigheid en bo vendien moet Je op Je tellen passen. We moeten namelijk leveren. Of de prijzen hoog zijn of niet. Donder dags geef ik de prijzen voor de ko mende week al door en aan de hand van die prijzen wordt verkocht komen de bestellingen binnen. Nu zul Je wel vragen hoe ik weet wat de prijzen voor de verschillende bloemsoorten de volgende week zijn. Dat is gewoon intuïtie. Het aanvoe len van de handel. Dat opgeven van die prijzen is wel een handicap, want de door de verkopers genoem de bedragen aan de afnemers zijn bindend. We weten wel waar vraag er op een gegeven dag bijvoorbeeld een partij chry santen onder de klok komt, waar de prijs gunstig ligt, koop ik dan er bestellingen zijn. Het restant gaat dan in de koelcellen. Voor de volgende dag of een dag er Praktiseren Ridderlijk bekent Zwaan, dat hij zaterdags of zondags wel eens zit te prakkiseren hoe in vredesnaam de volgende week voor de donderdags al opgegeven prijzen moet leveren. Wanneer hij zaterdags over de markt in Leiden loopt en hij ziet wat er aan bloemen verkocht is, dan weet hij bijvoorbaat al hoe het prijsbeeld bij „Flora" op maandag zal zijn. Zijn de handelaren los. dan stijgen de prijzen en hebben ze nog behoor lijk wat overgehouden, dan is op maandag de animo tot kopen aan zienlijk minder. Het typische is, vertelt Wim dat als er in Leiden en Amsterdam wei nig bloemen worden verkocht, dat ook in Helsinki en New York zo is. Niemand kan dat verklaren. corso's in Rijnsburg, Den Haag en Katwijk en eveneens voor de versie ring van de ontvangst- en diner zalen voor de hoge gasten aan de Olympische Spelen in München, aan het slot van het gesprek: „De inkoop is de winst van de bloemenexportbe- drijven. Ze draaien gewoon op de scherpe inkoop, vooral in onze bran che, waarin voor ontzettend scherpe prijzen moet worden geleverd, moet zorgen net iets voordeliger te kunnen inkopen dan anderen Sier af or-inkoper Wim Zioaan (49) bekijkt met kennersblik de in de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora" aangevoerde bloemen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4