veranderden kat in een aardig huisdier Vissen op duikboten en water stier en vis sport H5S alles Vlieland Haal eens een kat uit een asyl VELTMAN kat behoort tot de roofdieren, heeft niets te maken met het dat hij af en toe achter vogel- aanzit. Het wil zeggen dat hij ■spronkelijk leefde van prooi. ADVERTENTIE LLES VOOR E POES (amines en mineralen, jtte-krabpalen en psterbank-gr asbak jes. Ittebakken en -vulling. Usbandjes en Ujntjes. iti-vlooienbandjes. ker warme mandjes, ssentjes en dekentjes. >T ZIENS; ZATERDAG EN )NDAG IN ONZE STAND IN DE ÏHOORZAAL Over het ontstaan van de kat zijn vele raadsels nog lang niet opgehel derd. Wel kan men gevoegelijk aan nemen dat hij uit verschillende soorten wilde katten tot huiskat ge domesticeerd is. Vroeger werd ten onrechte aangenomen dat een wild dier, dat vele generaties in gevan- Door Paul Marijnia en Aad Hakkert ieuwa Rijn 50 Tfn 20824 <01710) genschap leefde, vanzelf tam werd. Onderzoekingen met ratten hebben aangetoond dat deze stelling op zijn minst twijfelachtig genoemd kan worden. Het bleek namelijk dat wil de ratten van één soort ook na vele .generaties gevangenschap niet te temmen waren. Na kruising echter met een andere wilde soort was hel nageslacht volledig tam. Tegenwoor dig neemt men aan dat onze huis kat afstamt van kruisingen uit de Afrikaanse kat, de Europese wilde kat, de moeraskat en de Nubische kat. AANBEDEN Op een gegeven moment, ver voor onze Jaartelling werd de kat van wild dier tot huisdier. Dat geschied- inderdag 28 september 1972 Als men een kat rustig op zijn eigen plekje in huis of apend in het zonnetje ziet liggen beseft men zelden welk in veelbewogen leven zijn voorouders achter de rug of zo wilt staart hebben. In talloze legenden speelt hij de hoofd- 1. Sommige volken in de oudheid verklaarden hem heilig aar door andere werd hij gemeden omdat hij ziekten over >u brengen. Ook anno 1972 zijn er lieden die door hun (gelovigheid liever niet met katten van doen hebben. de ln Egypte. De oudst bekende af beelding van de kat als huisdier stamt uit dit land. Deze dateert van 1664 voor Christus. Op deze grafschildering ligt de kat Buhaki te luieren onder de stoel van zijn meester, de Farao Hana. De kat stond in Egypte in hoog aanzien en mede omdat hij in de godsdienst een belangrijke rol speelde ontstond er een uitgebreide kultus. Hij werd vereerd, aanbeden en als hij overleed heerste er diepe rouw rond zijn mummie. Veel van deze mummies zijn later vooral rond de stad Bubastis in graven gevonden. tegelijk met amuletten, afbeeldingen op munten enz. Door enorme stommiteit zijn veel van deze mummies verloren gegaan. Voordat iemand het verstandige idee kreeg een bioloog bij deze mummies te roepen heeft men er duizenden verkocht aan de boeren. Niet omdat deze enige wetenschap pelijke interesse toonden, maar om ze te gebruiken als meststof! Het weinige wat overbleef zijn rond tweehonderd schedels die men in 1952 bestudeerd heeft en waaraan men men veel nuttige dingen in verband met de afstamming ont dekt heeft. Op het vermoorden van 'n kat stond in Egypte de doodstraf. Een ge schiedschrijver vermeldt dat 'n Ro mein die in Egypte een kat overre den had door een woedende volks massa aangevallen werd en evenals de kat aan dit noodlottig verkeers ongeval overleed. Rond de middel eeuwen kreeg de kat het moeilijk omdat de bijgelovige middeleeuwers dachten dat hij een verbond met de heksen zou hebben gesloten. Een overblijfsel van deze wrede slacht partijen vind men in de Belgische folklore terug. In het plaatsje Iepe ren wordt elk Jaar met feestelijkheden een namaakkat enkt U maar aan de zwarte kat die U beter niet kan ont- oeten omdat hij ongeluk zou brengen. EMPE Op een prachtige, windloze morgen togen we aar de Veluwe-rand om zijn belofte te komen verzilveren, er van de grote wegen vonden we het paradijsje nabij 'oorst: een buitengoed met schitterende gazons en de kos- Jijke vijver. En om die vijver ging het. „Kom maar een eer langs" had onze vriend, de heer Schilder geroepen, als je maar stil bent en de oprijlaan niet kapot maakt met ard rijden". gedaan, want the vijver met dauw druipende treurwilgen er met de zachtdeinende lis t-bedden en de veel belovende in ons geheugen bij steken. Karper! riep onze gastheer des- smakelijke verhalen over LUimsporen en knallende lijnen zijn zoon Alex gebracht, Joeg nieuwsgierigheid hoog op. Vol- Wanneefr u deze wekelijkse vis- briek leest, is de schrijver Bram n Leeuwen met vakantie. Er dan ook geen visverhaal ge lest zijn, ware het niet dat onze laagse vissende collega Thom 'Ink onlangs een bijzonder vis- mtuur beleefde in de buurt Voorst. Zijn belevenissen mgs de oever van een privé - jv0r barstensvol met strijdlus- ge vis treft u hierbij aan. os de heer Schilder, die een deel n het „kasteel" Amse vult met le- n. borg de vijver verder grote «tallen voorn, zeelt en dikke paling. ►ikke paling ie paling klopte want in het frisse htendgloren kwam mijn Rotter- ïmer in beweging en verruilde ik dotje maden voor een hele bes paling, die na duimdikte niet i opgehouden met groeien. Mijn :ide collega's sloegen voorn aan. et te groot. karper bleef natuurlijk door ons Dofd spelen, tenslotte wilden we rijd leveren. Veel van de spiegel- irper in die slotvijver bewoog zich advertentie DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HINGELSPORTARTIKELEN DE SPORT iaarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 olgens een vast traject. Alex had .en aantal karpers, de laatste woog zo'n achteneenhalve pond, met de drijvende korst gevangen. Smak. duiken en vechten. We probeerden het in die vroege uren ook maar als de vis niet hoog in het water ligt en „zichtbaar" is heeft zoiets na tuurlijk weinig zin. We verhuisden naar een andere kant van de vijver waar het wate: zo'n veertig centimeter hoog stond de grootste diepte is 16 meter! en grote velden met waterplanten het leven van de karper veraangenaam de. En voor ons gerote moeilijkheder. veroorzaakte. Schuif dobber Nog geen vijf minuten na de ver huizing een aanbeet bij mijn buur man. De schuif dobber van fiks for maat liet zien dat het brood-aard appeldeeg genomen was. De werp hengel (een eigenbouw, 20 gran werpgewicht, lengte 3.20 meter boog en de Slip liet een geluid ho ren, dat normaliter alleen op Zand voort valt te beluisteren. Met hog snelheid verdween de karper het middenste en open deel vï vijver, keerde terug, Joeg vijf to zes keer door een plantenbed, gooi de de zaak in een nog hogere vei snelling en liet mijn buurman me een stukje wapperende lijn onde de boom staan. De vijver was verrijkt met zijn zo veelste sohuifdobber. Voorganger, waren kennelijk veelvuldig gesneu veld en overal dreven dobbers, zoals de overhangende bomen, die rond om de vijver staan, iets van kerst bomen weghadden. Tuigen, dobbers, drijvers, sohuif lood; wie in de boom klom kon uitzoeken. Kleurige bewij zen van onvermogen. Andere spoel Maar goed de karper was er inder daad. Ik zette een andere spoel op de molen. 25/100-liJn en een pauw pen, die ik net onder de top vast zette, waardoor die dobber tijdens de race niet te veel plant zou vangen. Om andere mogelijkheden te onder zoeken gooide ik twee delen van een insteekhengel met een 16/100 lijn en een Rotterdammer in het zeer ondiepe water voor mijn voe ten. Twee delen- omdat er nauwe lijks ruimte was om in te gooien. Het karperdeeg ging naar de bo dem. Beet! Weer de run door de planten, weer terug, weer de knal van de lijn en weer zat er iemand met een dobber minder. Op hetzelfde moment schoof de tweedelige hengel een eindje op, de Rotterdammer verdween en na het zetten van de haak, een langstelige Limerick maakte een schuimbad de woede van een beste karper duide lijk. En waar blijf je als op de werp hengel alles fout is gegaan en Je een zespondS spielgelkarper aan je 16-honderdste krijgt. Hij werd afge bluft, nog voordat de sprint was in gezet en de lijn een belachelijke belemmering zou zijn geweest, hing hij in het schepnet. Vermoedelijk even verbaasd als ik zelf. En terwijl drie mooie blankvoorns en een schitterende gekleurde ruisvoorn eventjes met onze wereld kennis Een paradijsje nabij Voorst ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS j Lage Rijndijk 76. Leiden, tel. 34867 maakten, kreeg ik mijn tweede tor per aan die vaste stok. 't Was een ondermaatse, maar al flink genoeg om de fout van zijn voorganger te corrigeren. Dag lijn, dag dobber. Bang geworden verwis selde ik nogmaals van spoel en ge bruikte 28/100 en alsof de duvel er mee speelde, ook de vis werd als maar groter. Een kalme wegloper, aanslag, een i half uit het water opduikende kar per, waarvan ik het gewicht op zo'n acht pond schatte en opnieuw de sensatie van een wegscherende lijn, een jankende slip en woest wuiven- j de plompebladen. Vijf minuten i duurde de droom, vijf minuten waarin de karper alles deed wat mocht, slingers en lussen ln de lijn leggend, die Je duizelig maakten. Dat moest weer fout gaan! En de nederlaag van die dag werd nog duidelijker toen ook deze Ljzersterke won en in de loop van de resterende uren nog drie win nende collega-torpers naast ziob kreeg, die mijn buurmannen teleur stelden. De troost kwam in de vorm van een ondermaatse .goudkarper", heloranje-kleurig resultaat van vis- kweek; een zeer ongewoon gezicht als je zo'n stoplicht uit de diepter ziet opduiken. Maar het vergoeddt niet wat eerder op die dag verlorec 1 was gegaan. Ook de overige voorn» en paling niet. Zeven keer de haak gezet, zes keer verloren en èèn keea met geluk die zesponder uit het water gehaald. Onze gastheer lacht» aan het einde van de dag, riep iet» over „duikboten" en „waterstieren' cm meldde onder een kop voortref* 1 felijke koffie een lange reeks neder* lagen aan die vijverkant. Binnenkort gaan we terug, want n zeiden we tegen elkaar: „Zon eer* ste dag is alleen maar verkenning Ja boohl" advertentie J DE GOEDE VANGST I J Morsslraat 46 Leiden j 1 5 Telefoon 21751 J De meeste katten vragen geen grot» verzorging. Met op tijd goed eten en drinken en aandacht van do mensen die hij om zich heen heeft Is hij erg tevreden. Maar gééft U hem het weinige dat hij vraagt! Daarmee kunt U voorkomen dat hij gaaf zwervenen in het dierenasyl terecht komt. Want ondanks de uit stekende verzorging die hij daar krijgt is hij in heit gezin toch beter op zijn plaats. Mocht U van plan zijn een raszuivere kat aan te schaffen, dan kunt U zich wenden tot de „Nederlandse Vereniging van Fokkers en liefhebbers van Katten" iFelikat) in Amsterdam. Bent U niet van zins 'n raszuivere tot aan te schaffen kunt U prima terecht bij het Leids Dierenasyl aan de Besjes laan. De beheerder zal U met raad en daad terzijde staan; de katten zijn uitstekend verzorgd en staan onder toezicht van de dierenarts. Een dakloze Mirza, een Perzische kat. de kerktoren ter plaatse geworpen. Maar het is nog niet eens zo vrese lijk lang geleden dat dit met echte katten gedaan werd. Rond de 17e en 18e eeuw was het de gewoonte een kat en een rat in de muur van een nieuw huis te metselen om de duivel buiten de vier muren te hou den. De kat ls een echte nacht Jager. Dit is duidelijk te constateren aan het oog. Hij heeft hetzelfde oog als alle andere nacbfdieren. De pupil is 's nachts zo groot mogelijk om alle licht dat het oog binnen komt maximaal te benutten. Hiertoe be vindt zich een laag cellen achter het netvlies, het zogenaamde tape- turn, dat het licht weer door het netvlies terugkaatst. Zo krijgt men vaak de indruk dat in het donker poes die een plaatsje vond in het dierenasyl en daar haar jong ter wereld bracht. katteogen licht gloeien.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21