►en Haag: ebrek an waliteit FC Twente zonder moeite langs Dynamo Tiflis: 2-0 Panathinaikos ligt er al uit PIE PIE MIDEREND SPARTAK MOSKOU NAAR TWEEDE RONDE EUROPA CUP II EUROPA CUP 1 Swart speelt Europa Cup 2 Roerig in Saloniki SURPLUS AAN SNELHEID IN EERSTE HELFT DAG 28 SEPTEMBER 1973 HAAG Zo viel FC Den Haag dan af in het Europa oernooi. Een (enorme) deceptie na het zo gunstig lij- -0 verlies in Moskou. De 00 gisteravond in het lang •erkochte Zuiderpark 17.000 toeschouwers, de FC krijgt kennelijk het publiek dat het verdient het af te wentelen op de ontegenzeggelijk aanwezige neer-kwaliteit van Spartak. Welke constatering op kan worden genoemd. statering op zich juist i genoemd. Maar als dan tot in de allerhoogste ale kringen toe geen onbenut wordt gelaten wereldlijke begaafdheden Nederlandse voetbal tot te brengen, dan mag in alle gemoede afvragen zulk een oordeel niet uitsluitend stoelt op de an Ajax en Feyenoord. Twente, somtijds. h.id ijke gedachte kan opwel- dan schuift men de pro- ti het Haagse voetbal zeggen van FC Den zeer gemakkelijk van 'ant hoe in hemelsnaam verklaren dat FC Den worden uitgeschakeld loeg. die in de Russische nota bene is afgezakt jr-voorlaatste plaats. Dat tóch niet pleiten voor van het Nederlandse zijn algemeenheid, de de grotetwee uitgezon- pleit zéker niet voor FC de club die er zich zo laat voorstaan tot de jehoren. Mansveld na afloop van jd in Moskou: „Thuis s de Russen pakken." op hem had Spartak nu overweldigende in- akt. Toch werd FC Den knoert-hard uit dit ekertoernooi gekegeld dat matig begonnen seizoen hadden kunnen com- sie die FC Den Haag de allereerste keer de n heeft moeten incasse- lang al althans zolang de zogenaamde sub-top wordt bij al dan niet ervaringen in interna- band het eeuwige excuus gebracht dat het nog tort komt. kunnen dergelijke ver ingen niet meer worden d. Zoals nu. Dan zou gisch doorgeredeneerd clusie moeten komen dat ;woon een gebrek aan die FC Den Haag ver zen het to dusverre in ititie en) internationale vertoonde niveau uit te jawel, een overwinning open zondag op PSV kan doen. Men moet zo lang- evenwel bereid zijn te Jen dat die triomf gelijk kon zijn niet het de zwakke manifestatie irsilichtbroeders. speler als Harald tot kennelijk bedrieg errichtingen komen. Ook 1 echter weer bleef de ve ld Berg juist op het mo- n hem imponerende da- verwacht, onder datge- zijn potentiële presta- mag worden be- Terecht ook wimpelde ;rt Teunissen de mogelij ke hinder van zijn elleboog-blessure als nauwelijks terzake doende van de hand. Zoals ook Aad Mansveld zelf in de laatste vijfentwintig mi nuten maar weer eens „inden blin de" positie zocht in de frontlinie, ofschoon het meeste gevaar toch immer nog weer wordt veroorzaakt als hij van achteren opkomt. Daar was ook het betrekkelijke fa len van Aad Kila. Die het welis waar uiterst lastig had tegen Boel- gakow, de soms zo verrassend snel demarrerende middenvelder die in Moskou de achteraf winnende tref fer scoorde. Maar zo vaak ook het hoofd verloor. En Dick Advocaat kon werklust zeker niet worden ontzegd. Teunissen: „Hij werkt als een paard, hij onderbreekt iedere actie maar dat gaat wel ten koste van de opbouw." En als daar dan inderdaad die aan- is waarin Bregman reeds spoe dig na het begin ondanks zijn doorspelen volledig werd geknakt, Tor Fuglset niet verder kwam dan de winst van een enkel kopduel en het enige gevaar opnieuw moest •orden veroorzaakt door te weinig in het spel betrokken „nieuwe" Hans Bres. dat is de vrees voor de naaste toekomst van FC Den Haag niet ongerechtvaardigd. Want ook Paul Roodnat de latere vervan ger van Bregman lijkt minder BRUSSEL Niet zo érg veel „ge makkelijke" tegenstanders meer over voor Ajax, als op maandag 2 oktober wordt geloot voor de tweede ronde van Europacup I, de beker van de landskampioe nen. Vrijwel elke club „van naam" plaatste zich na de terugronde van gisteravond, al was een zeer bekende tegenstander van de Amsterdammers niet zo fortuin lijk. Ferenc Puskas Panathinaikos won in Athene weliswaar met 2-1 van CSKA Sofia, maar de eerste wedstrijd in Bulgarije was ook al met die cijfers geëindigd. Verlen gen dus, en ook dat bracht geen goals meer op het bord. Zodat de strafschoppen de beslissing moes ten brengén en vanaf elf meter was CSKA (vertaald: "Septem- bervlag Sofia") bedrevener. In de dertien andere wedstrijden van deze eerste ronde behoefde niet te worden verlengd. Er waren ook geen échte verrassingen, of het zou het "overleven" van de Cypriotische ploeg Omonia Nikosia moeten zijn. Het had de eerste wedstrijd tegen het Noordierse Waterford met 21 ver loren, maar in Nikosia werd het 20 en dat was genoeg. Sensaties, die er na de heenwedstrijden wellicht nog wel in zaten, kwamen er gisteravond niet uit. Ze won Celtic, dat in Glas gow met 21 maar magertjes had gezegevierd, de uitwedstrijd van het pittige Rosenborg Trondheim in Noor wegen met 31. En de twee doelpunten die de Deen se outsider Vel je BK in Brussel bij Anderlecht had gefabriceerd (uitslag toen 42) waren lang niet voldoende om Kesslers formatie te wippen. An- derlecht won met 30 daarginds en daar was Kessler nu eens erg tevre den over: "Een zege met die cijfers in wat toch een uitwedstrijd is, betekent het één en ander", zei de vroegere Nederlandse bondscoach. Het duurde overigens pas tot ruim in de tweede helft voordat Anderlecht op winst kwam. Volders scoorde 17 minuten na rust en pas in de allerlaatste fase van de strijd zorgde Rob Rensenbrink met twee goals (39e en 40e minuut) voor zekerheid. Aan doelman Jan Ruiter had de Belgische kampioen ook zo het één en ander te danken. Kort nadat Volders had gescoord kwamen de Denen erg fel terug en de Brusselse defensie wankelde hevig. Maar toen verrichtte Ruiter een schitterende safe "en toen", meende Anderlechts "chef" Constant Vanden- stock, "kwam het keerpunt. Dank zij onze doelman". Volgens de verwachtingen heeft Kurt Linders Olympique Marseille het tegen Juventus niet kunnen klaren. Werd het in Frankrijk al 01, in Tu rijn maakten de Italianen de marge aanmerkelijk ruimer: 30. En verder won iedere club waarvan dat werd verwacht. Real Madrid had thuis wel iswaar enige moeite gehad met het IJslandse Kevlavik "maar" 30), maar in het zeer hoge noorden pas ten de Spanjaarden zich in ieder ge val zo goed aan de omstandigheden aan, dat ze opnieuw met winst van het veld konden: 01. De enige "nieuwe" in het gezelschap dat nu rnag doorbekeren is eigenlijk Arges Pitesti, de Roemeense kampioen, maar de ploeg klopte dan ook Aris Bonneweg, de Luxemburgse titelhou ders. Op de Balkan werd het 4—0, in Bonneweg was het al 02 geweest. Boksen De Spanjaard Augustin Senin heeft gisteravond in La Spezia zijn Europese bokstitel in het ban- tamgewicht met succes verdedigd te gen de Italiaan Antonio Sassarini. In de zesde ronde staakte de uitdager de strijd. Waterpolo De halve finales van het waterpolotoernooi om de KNZB- beker zullen worden gehouden op 1 en 4 oktober. Zondag 1 oktober spelen in Amsterdam De Meeuwen en Nep- tunus Arnhem, woensdag 4 oktober landskampioen HZC-De Robben en Zian in Bussum. op grond van overheersende kwali teiten dan nood-omstandigheden in de top-elf geselecteerd. Bij dit alles kwam dan nog de niet-Russische wijze van optreden van Spartak. Niet-Russisch, inder daad. Omdat het een uitgesproken intimidatie-politiek bedreef, zeker althans in de eerste helft. Het ver- WASSENAAR Sjaak Swart speelt vanavond tegen Independiente. De Ajacied zal toch worden opgesteld in 't 2de duel om de wereldcup, omdat hij gisteren alle oefeningen van de training kon meemaken. En dat was de eis van Ajax-dokter Rolink en van coach Kovacs, die zei: "Swart vindt zelf ook dat hy kan spelen Het elftal van Independiente wijkt op één plaats af van het team dat in Buenos Airos tegen de Amsterdam mers speelde. Garisto heeft de plaats ingenomen van Raimondo. De vermoedelijke opstelling van Independiente is: doel: Santoro, achter: Comiso, Lopez, Sa en Pavoni; midden: Semenewicz, Pastoriza en Garisto; voor: Balbuena, Maglionl en Mircoli. oorzaakte toen niet minder dan ze- oentien vrije trappen (FC Den Haag zes). En evenzeer uitzon derlijke Russische houding het waagde zicsh menigmaal aan protest acties tot voor het aangezicht van de laf leidende Portugese arbiter Ribeiro. Maar Spartak snel, knap vertragend bereikte er wel zijn doel mee. het haaide steeds panie keriger FC Den Haag volledig uit zijn concentratie. FC Den Haag wist niet meer hoe het de zaken diende aan te pakken. Uiting daarvan was ook het onge controleerde optreden van doelman Ton Thie, die zowel vier minuten voor tijd als een minuut voor af loop met de moed der wanhoop naar het doel van zijn collega Dar win snelde». Thie: „Tijdens de training maak ik veel doelpunten met mijn kop. Ik heb een grote sprongkracht. Je pro beert van alles, je probeert je ma ten te helpen. Wat maakt het dan uit of er een bij Jezelf ingaat. We zijn, vind ik, te vroeg met pressie voetbal begonnen. We hebben ons zelf overspeeld. We hebben, boven dien, te weinig over de vleugels ge speeld. Als je het goed wilt doen, moet je het middenveld overslaan, snel voetballen. Dat is niet gebeurd. Protest van FC Den Haag: na afloop van de eerste helft van het duel wordt de Portugese arbiter Saldana Ribeiro belaagd door spe lers Dickie Advocaat (r) en Aad Kila (l), trainer Theu- nissen, die demonstratief op zijn horloge kijkt en manager Eddie Hartman geheel linksSaldana floot de eerste helft meer dan zeven minuten te vroeg af zelf allemaal maar eens in de spiegel gaan kijken." Op hol Spijker geslagen door Aad Mans veld: „Er zijn veel te weinig scho ten gekomen. Wij missen de intelli gentie om het goed te doen. Boven dien heeft het harde tegenspel een paar van onze spelers het hoofd op hol gejaagd." Waardoor uiteindelijk Spartak Mos kou in de overigens zenuwslo pende strijd zelfs nog de meeste en beste kansen kreeg. Ze liepen voor de FC Den Haag met een sis sen' af. Teunissen: „Het avontuur is voorbij. We hebben niet verloren op basis van gebrek aan inzet, wel ten kwaliteit." DEN HAAG In het toernooi om de Europa Cup voor bekerwin naars was het meest opmerkelijke resultaat: géén resultaat. De ont moeting tussen de Duitse bekerhou der Schalke '04 en Slavia Sofia, werd in de Bulgaarse hoofdstad na 65 minuten gestaakt. Sofia leid de op dat moment met 2-1. Door de stromende regen werd het veld onbespeelbaar. De Zwitser se scheidsrechter Schrurer staakte eerst de wedstrijd voor onbepaal de tijd, maar tien minuten later zag hij van verder spelen af. De ont moeting zal vanavond worden over gespeeld. Overigens werd de wed strijd maar door drieduizend toe schouwers bijgewoond. Tegelijkertijd was namelijk op de tv de ontmoe ting tussen het Griekse Panathinai kos en CSKA Sofia te zien. De eerste wedstrijd was door Schalke met 2-1 gewonnen en ook gisteravond namen de Duitsers de leiding. Helmut Kremers scoorde al in de vierde minuut. In de 39ste minuut maakte Heleaskov gelijk en in de 62ste minuut bracht Tasev de Bulgaren op 2-1. Kort hierna werd de wedstrijd gestaakt. Roerig was het in Saloniki, waar Rapid Wenen een 2-2 gelijkspel weg sleepte en dat opgeteld bij de 0-0 van Wenen, geeft de Oostenrijkse ploeg het recht uit te komen in de tweede ronde. Rapid Wenen nam in de 22ste minuut de leiding, maar tien minu ten later was het gelijk door een strafschop van Aslanides. Kort voor rust scoorde Krankl 1-2 voor de We ners. Halverwege de tweede helft be gonnen de moeilijkheden. Scheids rechter Piloti stuurde de Griekse aanvoerder Koudas van het veld, omdat deze tegen hem aan zou heb ben geduwd. De Grieken gingen met tien man desalniettemin furieus in de aanval en in de laatste mi nuut scoorde Sarafis de gelijkmaker. Voetbal Manchester United heeft gisteren besloten 200.000 pond j te betalen voor Ted MacDougall, die I thans voor de derde divisieclub Bour nemouth speelt. MacDougall, een 26- jarige Schotse aanvaller heeft in 125 wedstrijden voor Bournemouth 126 doelpunten gemaakt. Het bedrag dat voor hem betaald wordt is slechts vier keer eerder bij een transfer be taald. ENSCHEDE FC Twente heeft zonder in serieuze moeilijk heden te zijn geweest de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-Cup gehaald. De voorsprong van 20 in de eerste 25 minuten opgebouwd met goed voetbal, bleek voldoende om de nederlaag van 32 uit Georgie ongedaan te maken. Notten scoorde in de zevende, Jeu- ring in de 24ste minuut. Twente had door surplus aan snel heid in de eerste helft de Georgiërs voortdurend in een knellende greep gehouden. In de tweede periode ech ter was de drift verdwenen. Twente moest terug, maar kwam verdedigend niet in de zorgen omdat de aanvallen van de Russen zich steeds volgens voorspelbare patronen ontwikkelden. Pas in het laatste kwartier hervond Twente zich weer enigszins. Het "stoorwerk" Achterberg teveel ver dediger om een goede spits te zijn wierp zijn nut af. De Dynamo's kon den niet meer uit de achterste lyn in één beweging oprukken en gaven zich lang voor het eindsignaal gewonnen in deze sportieve wedstrijd. De Lux emburgse scheidsrechter Colling hield het duel gemakkelijk in de hand, al offreerde hy rechtsbuiten Vladimir Goetsajev de gele kaart wegens een trappende beweging, die veel eerder een vergissing leek, naar Oranen. Modern Gavril Katsjalln, de trainer van Dynamo, zocht na afloop geen ver ontschuldigingen. "FC Twente is een goede ploeg. Zy willen modern voet bal spelen en ze kunnen het. Wy had den een zelfde wens, maar wy kwa men niet zover als de Nederlanders. Ik wens Twente veel succes in de volgende ronde". Zijn redenen voor het grote verschil tussen Dynamo uit en thuis? De oude beminnelijke coach: "Jazeker. In uit wedstrijden ligt er altijd een zekere spanning, een zekere nervositeit over de ploeg die enigszins verlammend werkt. Bovendien is er een bepaalde vorm van vermoeidheid. Dat komt doordat wy aan het einde van ons seizoen zijn en uit Tiflis steeds lange reizen moeten maken. Vóór deze wed strijd zyn wy naar Moskou. Rostov en Worosjilovgrad geweest, iedere keer zo'n 2000 km van huis. Die ver moeidheid was te zien in het elftal, by Givi Nodia bijvoorbeeld. Daarom heb ik hem vervangen door zijn broer Levan. Ik heb Koertsilava naar het middenveld geschoven en hij heeft daar zeker zoveel als in het centrum van de verdediging gedaan. Onze jongens wilden wel, maar ze konden gewoonweg niet" Zijn collega Spitz Kohn was be grijpelijkerwijs, ronduit tevreden. Het resultaat wat wy wilden, hebben wy. De volgende ronde. Voor rust is er erg goed gespeeld. In de tweede helft hebben wy bewust minder gejaagd. Van de spelers kun je niet verlangen dat ze anderhalf uur op de manier van de eerste helft doorgaan. Boven dien stonden we met 20 voor, dat wilden wy vasthouden. Dynamo had in de eerste helft door te verdedi gen minder energie gebruikt als wy, daarom mochten we geen risico ne men. Wy moesten wat meer op ze kerheid spelen, de eerste vyfenveertig minuten hadden erg veel kracht ge kost. Het vervangen van Jan Jeuring en René Notten heb ik niet uit tak- tische overwegingen gedaan. Het was noodzakeiyk. René was misselyk, misschien van vermoeidheid. Jan had 's middags een ongeluk met zyn auto gehad, een brommer reed tegen hem op en dat had veel indruk op hem gemaakt. Hy was niet de Jan zoals wy hem kennen. Toen hy ook nog last van duizeligheid kreeg, heb ik hem eruit gehaald". Aanvoerder Epi Drost vond de terugval van Twente na rust zeer be- grypelyk. "Je staat met 20 voor. Je bent in de volgende ronde. Je moet op het behoud van de voorsprong spelen. Het was ons belang de bal wat langer vast te houden en dat doe je niet door riskant aan te vallen, maar door de verdediging te verster ken en gesloten te houden. Daarin zijn we geslaagd. Dynamo heeft maar één kans gehad na rust en wy had den er in de eerste helft heel wat meer. Het scorebord geeft een eer- lyke uitslag aan, net als in Tiflis, toen waren zy beter dan wy". Jan Jeuring in de tang met Nodia en doelman Gogia.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11