PROGRESSIEVEN ZETTEN MES OP DE KEEL BIJ DE ARP-CHU-KVP Kersten heeft Nederland nooit gered Nederlandse jagers onderschepten Rus Zelfstandigen hebben eindelijk meer kansen voor later CONCLUSIE PROF. L. DE JONG DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND DEN HAAG Twee Star- fighters van de vliegbasis Leeu warden hebben gistermiddag ten noorden van de Waddenei landen een Sowjetrussische viermotorige bommenwerper van het type Tupolov TU-95 Bear onderschept. Het is de eerste maal, aldus de luchtmachtvoor lichtingsdienst, dat Nederlandse vliegers een volledig doorgevoer de onderschepping hebben uit gevoerd op een Russische bom menwerper, waarbij ze naast het te onderscheppen vliegtuig heb ben gevlogen. De bommenwerper was op een zuidelijke koers, toen de Star- fighters, door het gevechtslei- dingscentrum Nieuw Milligen naar het doel werden geleid. Toen ze de Tupolov op plus minus 16 kilometer waren gena derd, veranderde deze zijn koers naar noord-noordwestelijke richting. De Starfighters hebben de Bear onderschept op ongeveer 160 km recht ten noorden van Leeu warden in het Nederlandse luchtverdedigingsgebied. Ze hebben enige tijd naast de Rus gevlogen en zijn daarna in verband met de brandstofvoor raad naar Leeuwarden terugge keerd. De Starfighters waren om kwart voor twaalf opgestegen voor een oefenonderschepping. Ze werden om twaalf uur door het grondstation naar de TU-95 geleid. Ze zijn om ongeveer half één weer op hun basis geland. De bommenwerper vloog op ongeveer 9000 meter hoogte en daalde later naar ongeveer 6000 meter. De Bear was overigens niet de enige vreemde machine in het luchtruim, want de F-104 vliegers namen op enige afstand nog twee toestellen waar, die vermoedelijk ook van hetzelfde type waren. In februari 1970 werd ook een onderschepping op Russische bommenwerpers uitgevoerd, maar deze moest halverwege worden afgebroken omdat toen de twee TU-16 vliegtuigen al snel waren omgekeerd en in noordelijke richting waren afge draaid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een bikkelharde verklaring hebben de partijbesturen van PvdA, D'66 en PPR gisteren die drie confes sionele regeringspartijen, KVP, ARP en CHU, het mes op de keel gezet. De kans op herstel van de roomsrode coalitie van KVP en PvdA (met hun aanhang) lijkt er definitief door ver keken. De besturen van de "progressieve drie" constateren dat de politieke situatie van dit ogenblik een gesprek met de confessionele partijen "onge loofwaardig maakt". Zij herinneren eraan, dat tot nog toe alleen het be stuur van de KVP de principe-be reidheid heeft uitgesproken bindende afspraken te maken vóór de verkie zingen. De partijbesturen van PvdA, D'66 en PPR vinden een gesprek met de KVP slechts aanvaardbaar, wanneer: De KVP-partijraad van 30 sep tember zich uitspreekt voor een sa menwerking met de progressieve par tijen "gedurende een volle regerings periode' en deze houding tevens on derstreept heeft door het onmogelijk te maken eerst of gelijktijdig met de VVD of DS'70 te onderhandelen: O De KVP-partijraad uitspreekt een aantal wezenlijke ombuigingen te ;en in het beleid voor 1973, zoals dat in begroting en dekkingsplan van het kabinet-Biesheuvel wordt voorge steld, hetgeen uiterlijk bij de alge- e beschouwingen op 10, 11 en 12 oktober moet blijken uit de houding van de tweede-kamerfractie van de KVP; O De KVP-partijraad zich bereid verklaart bij geslaagde onderhande lingen vóór de verkiezingen afspra ken te maken over zowel een rege ringsprogramma als de ministers die daaraan uitvoering dienen te geven zulke afspraken beschouwt als absoluut bindend na de verkiezingen" Ook anderen Wat de besturen van de PvdA, D'66 en PPR verlangen van de KVP geldt ook voor de twee andere con fessionele partijen. Pas als aan deze drie voorwaarden is voldaan, kunnen onderhandelingen over een regeerak koord beginnen. Daarbij dient er vol gens de besturen van de "progressieve diie" op te worden toegezien, dat "een aantal punten die wezenlijke maatschappelijke hervormingen be ogen en die voorkomen in het verkie zingsprogramma van de progressieve Van Duivenbode viert rentree met puntenzege ROTTERDAM Halfzwaarge- wicht Bas van Duivenbode heeft zijn rentree in de boksring gisteravond in de Rivièrahal in Rotterdam ge vierd met een puntenzege op de Welshman Roy John. John ging tweemaal tegen het canvas, maar slaagde er steeds in zich te herstel len. Overige uitslagen: Zwaarweltergewicht (6x3 minuten) Ben Zwezerijen (Utrecht) wint door interventie van de scheidsrechter in de vijfde ronde van Mohammed Nefsi (Tunesië). Middengewicht (8x3): Nico Aloserij (Amsterdam) wint door diskwalifi catie in de eerste ronde van Frank lin Arrindell (Curasao). Zwaargewicht (6x3 minuten)Bert Nikkelen Kuyper (Rotterdam) wint door knock out in de derde ronde van Siegried Ackers (W-Dld). concentratie, naar inhoud ongewij zigd in he<t regeerakkoord worden op genomen". De keuze van deze onaan tastbare prioriteiten geschiedt pas nadat de congressen van de drie par tijen zich erover op 7 oktober hebben uitgesproken. Het resultaat van even tuele onderhandelingen willen de progressieve partijbesturen uiterlijk 29 oktober aan hun congres of alge mene vergadering voorleggen. De besturen herhalen het oude standpunt: geen regeringssamenwer. king met partijen, waarmee vóór de verkiezingen geen bindende afspra ken zifn gemaakt. Reactie van dir. A. Veerman, voor zitter van de ARP: „Eein gesprek wordt al bij voorbaat onmogelijk als een van de partijen zulke stringente eisen stelt". De politieke leider van de KVP, mr. F. Andriessen, vond dat de partij - besturen zich "soepeler" hebben op gesteld dan onlangs PvdA-lijstaan voerder Den Uyl. De eis, dat een re geerakkoord voor een volle regerings periode zou moeten gelden was vol gens Andriessen "overbodig, want dat is altijd zo". LONDEN Prinses Margriet heeft als verpleegsterin het uniform van het Rode Kruis, de tweede dagtrip voor gehandi capten en chronische zieken meegemaakt van Schiphol naar Londen. NS-WACHTER SLOOT PTT- AUTO TUSSEN SPOORBOMEN UTRECHT Omdat hij klaaiten had over de bezorging van zijn post, sloot de 42-jarige treindienstleider G. van E. in Nieuwersluis afgelopen februari de posbbesteller met zijn auto tussen de spoorbomen op. Terwijl de postbesteller zijn grie ven toeschreeuwde, naderde met een vaart van 120 kilometer per uur de sneltrein van Amsterdam naar Utrecht. De besteller wist zien te redden door snel uit de auto te springen en over de gesloten spoor bomen te duiken. Zijn auto werd vol komen vermorzeld. „Dit gaat alle perken te buiten", meende de officier van Justitie bjj de politierechter in Utrecht gisteren- Hij eiste een boete van vijfhonderd gulden. „Ik dacht dat er nog genoeg tij 3 was", merkte de NS-er op voor hij door de politierechter tot driehon derd gulden werd veroordeeld. De officier vond het vreemd dat de man na een korte schorsing weer in diienst is gesteld, weliswaar na een positief uitgevallen test. Ook is hij gestraft met een terechtwijzing, wat ondermeer een snelle promotie in de weg staat. DEN HAAG De behandeling van het wetsontwerp Fiscale oudedags- r es erve voor zelfstandigen heeft, mis schien wel door de overbezette agen da, deze week in de Tweede Kamer weinig tijd gekost. Eindelijk zullen de ongeveer 600.000 Nederlandse zelfstandigen (midden standers, boeren, kunstenaars, café houders enz. enz.) hebben verzucht, want zij wachten al jaren op dit wetsontwerp dat hen in staat stelt voor de oudedag een centje weg te leggen. Het was al lange tijd bekend dat de fiscale positie van de zelfstan digen eens onder de loep genomen moest worden. Omdat er iets scheef zat. Op 28 januari 1969 kreeg een com missie onder leiding van de Amster damse hoogleraar belastingrecht Jan van Soest de opdracht te onderzoeken welke verschillen er bestaan tussen de belastingheffing van zelfstandigen en die van loontrekkenden, die leiden tot ongelijkheden bij de verdeling van de belastingdruk. Ruim 2 jaar later bekende de com missie dat vooral op het gebied van de oudedagsvoorziening de zelfstan digen duidelijk in het nadeel ver keert. Opbouwen In het rapport zeggen de commis- leden dat loontrekkenden terecht tij dens hun actieve periode door deel neming aan een pensioenregeling be lastingvrij een oudedagsvoorziening kan opbouwen, die in redelijke ver houding staat tot diensttijd en ge noten loon. Bovendien kan iedere be lastingplichtige de lijfrentepretnies tot een bedrag van 5000 gulden ten laste van het inkomen brengen. Zelfstandigen zijn daarentegen voor wat betreft de oudedagsvoorzie ning volkomen aangewezen op de Stadmrechtvrijstelling uit de Inkom stenbelastingwet 1964. Deze vrijstelling staat echter ln geen enkele relatie tot de duur de actieve periode of tot de in die periode behaalde winst. Bovendien kan deze vrijstelling alleen worden toegepast als er bij het staken van de onderneming winst wordt geconsta teerd. Een verruiming van de lijfrente-af trek leek dé oplossing, maar de com missie meende dat de meeste zelf standigen niet eens in staat zijn de nodige financiële middelen voor zo'n verzekering aan hun onderneming te onttrekken. Volgens de commissie-Van Soest was het beter een maatregel te zoe ken die zowel rekening houdt met de financieringsbehoefte van de onder neming als met de behoefte aan een redelijke oudedagsvoorziening van de ondernemer. Sparen De zelfstandige moet worden toege staan in de onderneming zelf een oudedagsreserve op te bouwen. In de praktijk betekent dit voorstel dat de belastingheffing over een deel van de winst moest worden uitgesteld, zo dat de ondernemer óf een vermogen voor de oudedag kan sparen óf het op die manier gespaarde geld kan ge bruiken voor zijn bedrijf. De voorstellen-Van Soest zijn later nogal wat bijgeschaafd maar de kern is blijven hangen. De regering-Bies heuvel bleek bijvoorbeeld maar be reid om een belastingoffer van 500 miljoen per jaar te brengen (de com missie rekende op 880 miljoen). Bo vendien wordt de regeling in fasen uitgevoerd en bij het nu behandelde wetsnonitwerp wordt maar de helft geraliseerd. Pas in 1976 zulen de zelfstandigen ten volle van deze nieuwe regeling kunnen gaan profiteren. Het begin is er nu. Terecht, want het "leuk voor later" mag ook best voor zelfstan digen gelden. Namaak-agenten innen boetes STADSKANAAL Namaak poli tieagenten houden in Stadskanaal (Gr.) verkeersovertreders aan, leggen boetes op en steken de „opbrengst" in hun eigen zak. De pseudo-agenten lopen in bur ger, maar laten op verlangen van de overtreders een legitimatie zien. Ze dringen zoveel mogelijk aan op het direct afdoen van een boete. Een automobilist bijvoorbeeld die aan de verkeerde kant een eenrich tingsstraat inreed, betaalde dertig gulden. „Wat duur", vindt de echte politie, „bij ons was hij er met vijf tien gluden afgekomen". Soepel waren de namaak-agenten tegen een automobilist die met een gladde band onder zijn auto reed. Hij mooht naar het politiebureau komen als hij zijn oude band had verwisseld voor een nieuwe, waar mee hij zijn bekeuring kon ontlopen. LEIDEN Vandaag poogt pro fessor dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie af te rekenen met een mythe, één van de vele uit de Tweede Wereldoorlog. Felix Kersten, de merkwaardige mag netiseur uit Finland, vertrouwe ling van de aan ondraaglijke maagpijnen lijdende Heimrich Himmler, Reichsführer voor de SS, zou niet de onversaagde rol hebben gespeeld die hem nu al een kwart eeuw wordt toegeme ten. Het plan om het Nederlandse volk in totaliteit naar gebieden in Oost-Polen te deporteren zou nooit hebben bestaan. Stelliger nog: het zou ontsprotn zijn aan het deels naïeve, deels sluwe brein van Kersten, die in de jaren kort na de oorlog min of meer als banneling in Zweden woonde en daar het gevaar liep om te wor den uitgewezen naar het onder Russische controle staande Fin land. Deze opzienbarende visie op een stuk hedendaagse geschiedenis komt voor in een opstel in een vandaag verschenen boekwerk „Studies over Nederland in Oorlogstijd", een bun del speciaalstudies van medewerkers aan het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie. Door Han Mulder Op 17 augustus 1950 ontving Felix Kersten de versierselen behorende bij het Groot Officierschap in de Orde van Oranje-Nassau uit handen van prins Bemhard. De titel van De Jongs bijdrage luidt „Heeft Felix Kersten het Ne derlandse volk gered?" Het ant woord is ontkennend en De Jong ontleent zijn conclusies vooral aan tekstvergelijking van de documenten die Kersten zelf heeft achtergelaten. Hij overleed in 1960. Met name in Nederland gold en geldt hij als een held, een Rode Pimpernel temidden van de genadeloze bureaucratie van het Derde Rijk, die de ondergang van het stamverwante Nederlandse volk voorbereidde. Voor die ver diensten kreeg Kersten in 1950 de Ontmaskering Daarom heeft De Jongs vandaag verschenen studie iets van een ont maskering. Ook al houdt de paus van Nederlands oorlogsgeschied- schrijving staande dat Kersten zijn grote verdiensten blijft behouden door zijn bemiddelende rol in de laatste fase die het leven van enkele tienduizenden Joden, dan nog kleeft voortaan aan hem het beeld van de charlatan .de geschiedvervalser ten eigen bate. Pro memorie: in 1947 verscheen in Amerika en later ook in Europa een boek van de Finse fysische thera peut Felix Kersten, waarin hij be weert dat hij in maart 1941, kort na de Februari-staking van Amsterdam, een brief onder ogen kreeg, met ge detailleerde bevelen van Hitier om de voltallige bevolking van Vlaande ren en Nederland naar de Poolse districten van Lublin en Lemberg te deporteren. De brief zou hem ge tooid zijn door dr. Rudolf Brandt, particulier secretaris van Himmler en vertrouweling van Kersten. Brandt is in 1948 wegens oorlogs misdaden opgehangen en valt dus voor nu af als kroongetuige, Himm ler zou met de supervisie van de deportatie zijn belast en Kersten zou in die weken die volgden op zijn kennisnemen van de brief Himmler voortdurend hebben bewerkt om af te zien van de heilloze plannen on der het mom dat de lichamelijke conditie van de Reischführer-SS een dergelijke onderneming niet toeliet. En zo zou via Kerstens interventie Hitier tenslotte de plannen voor de Nederlandse deportatie hebben uit gesteld tot na de oorlog. De verta ling Klerk en Beul, Himmler van nabij (vertaald en bewerkt door de tegenwoordige PvdA-voorman Joop den Uyl) sloeg hier in als een bom en een staatscommissie werd inge steld om de gebeurtenissen te veri fiëren. Deze commissie-Snouck Hur- gronje kwam inderdaad tot de con- i clusie dat Kerstens versies van de gebeurtenissen in grote trekken op waarheid berustte en dat de heel meester derhalve de dankbaarheid van het Nederlandse volk verdiende. Deels zoetsappig, deels nijdig tekent De Jong aan dat slechts één histo ricus. de Leidse hoogleraar dr. A. J. C. Ruter, van de commissie deel uit maakte en dat men met vergaande oppervlakkigheid had gehandeld. Kersten was ingelijfd in de gemeen schap van geheiligde helden van de Vijf Donkere Jaren, zonder dat het proces van zaligverklaring ook maar was voltooid. Nimmer ook heeft de commissie-Snouck Hurgronje zich ook maar trachten te vergewissen van de Juistheid van de datering der zogenaamde documenten. De Jong zegt in zijn studie van begin af aan twijfel te hebben ge koesterd over Kerstens deportatie- verhaal, maar dat kwam dan in elk geval niet naar bulten en nog tien jaar later kon de Britse historicus Trevor-Roper een uitgave van Ker stens bezorgen met een lovende in leiding, zonder dat De Jong, of enige andere vorser van het Instituut het voorhoofd fronste. De bewijsvoering van De Jong is nu tamelijk simjpel. Hij stelt vast dat het originele document dat Ker sten zogenaamd bij dr. Brandt gele zen heeft, nooit boven water is ge komen. Dat is volgens De Jong al een unicum, omdat altijd wel bij alles wat de Nazi's in die Jaren on dernomen hebben een verwijzing of een terzijde in de bronnen is ge vonden. Maar over Kerstens verhaal heeft geen enkel Duits archief ook maar een letter opgeleverd. Voorts goochelt Kersten met tijden en plaatsen, waar bij Himmler in die cruciale weken van 1941 ontmoette. In de documenten die hij zelf ople verde spreekt hij zich tegen. De Jong twijfelt in hoge mate er aan of die zogenaamde papieren van Kersten wel uit 1941 zijn en zijn arg waan wordt nog eens extra opge klopt door een „dagboek" van Ker sten dat De Jong dit Jaar bij de weduwe in Stockholm kon raadple gen en dat. ofschoon bedoeld om de Jaren '41-'45 te omspannen, toch met één enkele pen geschreven was. De drie getuigen, die Kersten na de oorlog liet opdraven, spreken elkaar en zichzelf tegen, zijn onvolledig en blijken bovendien stuk voor stuk door Kersten bezocht te zijn, alvo rens hun verklaring af te leggen. Een maand na de oorlog telt Ker sten by elkaar, wat hij zoal voor Nederland heeft gedaan (en dat blijft ondanks alles niet gering), maar over het beroemde deportatie plan rept hij dan nog met geen woord. Dat komt pas kort daarna. De Jong concludeert dat het depor tatieplan nooit heeft bestaan en dat Kersten het in de zomer van '45 heeft verzonnen om zich a.h.w. vei lig te stellen. De ijdele graaf Berna- dotte, gepatenteerd aan de Zweedse koninklijke familie, vice-voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, had alle eer en glorie aan zich getrokken van messias voor de verdrukten in nazi-Duitsland en werd bij dit Imago gehinderd door de aanwezigheid van Kersten in Stockholm die vele ris kante en succesrijke missies naar Duitsland had vervuld om mensen levens van concentratiekamp en gas kamer te redden. In Finland zou een uitgewezen Kersten, als vertrouwe ling van de coterie rond Himmler ongetwijfeld onder het bloedig ge weld van de permanente bijltjesdag- machinerie der sowjets zijn gesneu veld. Kersten had, aldus De Jong, een goede kapstok voor zijn verhaal. Al eerder had Himmler met de ge dachte gespeeld om in het kader van de groot-germaanse gedachte Neder landers in groten getale te bewegen om zich vrijwillig te vestigen in Po len, als een onbesmeurde arische en clave, temidden der Slavische „un- termenschen". Geen laatste woord Het démasqué van Kersten ls dan toch na een generatie geschiedvor sing gekomen, maar ook De Jong geeft toe dat zijn woord niet het laatste ls. Zo'n woord valt nooit in de historie. Ook al is het nooit in de archieven iets over die voorgeno men deportaties gevonden, dan nog bewijst dat niet alles. Ook de ge schreven getuigenissen van de End lösung. de stelselmatige uitroeiing van zes miljoen Joden zijn gering in getal. Als er een paar archieven meer waren verloren gegaan hadden komende generaties wellicht ook te vergeefs de misdalige heilsleer van het Derde Rijk trachten te door gronden. In Dachau of Trebllnka. Waar nu weer gras groeit en klimop.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7