Indra Kamadjojo terug op de tv als Torias de Tovenaar' Hot House haalt Dexter Gordon naar Leiden vandaagi ...en gisteren Prettig! I depostgiro Ikor-tv voortaan op zondagmiddag piNSDAO 26 SEPTEMBER 1972 MIJMIWIIffiBg LEIDEN Hot House dat aan het begin van zijn vierde Jazzseizoen staat haalt woensdagavond in samenwer king met het Kreatief Sentrum de Amerikaanse tenorsaxofonist Dexter Gordon naar Leiden. Dexter Gordon zal zich tijdens zijn optreden in het KS-gebouw laten be- leiden door het trio Rein de Graaf (piano) met Henk Haverhoek (bas) en Erik Ineke (drums). De 49-jarige Gordon geldt op het ogenblik, zowel in Europa als in Amerika, als een van de belangrijkste saxofonisten op bob-gebied en in de moderne jazz. Als Jongen van zeven tien speelde hij bij Lionel Hampton, bij wie hij drie Jaar bleef, Daarna werkte hij in Los Angeles bij Lee Young en Jesse Price. In 1944 kwam Dexter Gordon bij Louis Armstrongs „Sweet Big Band" om vervolgens lid te worden van Billy Eckstine's Big Band, waarin ook Charlie Parker speelde. Hier liet hij zijn eerste mo derne geluiden horen. Met Charlie reisde hij naar New York om in een club voor Jonge, ex perimentele musici te spelen. Van 1948 af werkte hij voornamelijk aan de West Coast met eigen groepen. Gordon trok zich in 1950 uit de Jazz- wereld terug en liet bijna tien Jaar lang weinig meer van zich horen. In de Jaren zestig werden Amerika en Europa echter geconfronteerd met een nieuwe Dexter Gorden, die nieta van zijn oude glorie had ingeboet. De Amerikaanse tenorsaxofonist woont sinds 1962 in Europa. Hij treedt de laatste tijd wel veel in Pa rijs en Kopenhagen op. Zijn laatste plaat, „The Jumpin' Blues" werd vo rig Jaar opgenomen (met Wynton Kelly, Sam Jones en Roy Brooks). De wekelijkse Jazz-avonden van Hot House op de Jazz-zolder aan het Ra penburg beginnen overigens weer op vrijdag 6 oktober. De Indonesische danser Indra Kamadjojo komt na tien jaar afwezigheid, met uitzondering van enkele incidentele optre dens, weer terug op het tv-scherm. De man, die destijds bij zonder populair was met de kinderseries „Kantjil" en „Mow- gli", nu gebombardeerd tot puur jeugdsentiment gaat zich weer met de jeugd op de beeldbuis bezighouden. „Ontzettend plezierig", laat de nu ï-jarige Indra weten. In zijr^, wo ning aan het Weteringplantsoen. Ellen Vogel, Simon Carmiggelt en Teddy Schaank tot de naaste buren behoren, ontvangt hij het be zoek in zijn „magische hol". Aan de U' muren van dat „hol" hangen hon derden souveniers, voornamelijk uit het oosten, en zijn tevens program- M ma's en foto's van Indra's kunnen te vinden. „Dit noemt mijn zoon de muur der zelfverheerlijking", zegt hij gekscherend. Indra Kamadjojo is een vlotte ver teller, die overal belangstelling blijkt te hebben. Zijn leeftijd, hij is op papier gepensioneerd amb tenaar was leraar op meerdere dansacademies, tevens voorzitter van de staatsexamens dans, evenals rijksgecommiteerde op de schoolexa mens weerhoudt hem er niet van jom zich weer volledig aan zijn hob by te wijden. Die is en blijft het toneel. „Ik ben zo'n toneelmens in hart en nieren", zegt Indra enkele malen tijdens het gesprek. Hiermee J tevens doelend op het medium tv. Van woensdag af wordt die tv weer belangrijk voor Indra. Bij de NCRV jaat die middag „Torias de Tove- n start. Indra Kamadjojo ïlt de titelrol en zegt hier in irste instantie „dit keer zonder In- mesisch etiketje" over. Het ligt in bedoeling om acht afleveringen die „Torias" uit te zenden, idee van de serie, een Oosterse venaar in het bezit van een rode iter en een kraai, die problemen in kinderen oplost, is al enige tijd :1eden ontstaan. Door de plotselin- dood van David Koning bij de jNCRV kreeg de realisatie vertra- ^jOnberekenbaar de geboorte van „Torias": „De stamt uit Mallaga. Hans Keuls, daar evenals mijn vrouw en ik en zomerhuisje heeft, vroeg me of weer zin in die tv had. Toen dat Qtwoord „zeer zeker" werd, is „To- tenslotte geschapen." H. Indra wacht met spanning af. Het gokt op de reacties van ^anderen en die zijn onberekenbaar ^rolgens Indra. Puttend uit de Kantjil net hertje"- ervaring: „Die vas geweldig. De bel en de telefoon tonden in die tijd niet stil. Met "die serie had men in lengte van lagen door kunnen gaan. Toender- Üjd had men bij tv echter de ge- lachte: stoppen wanneer het popi. ia®'air is. Hilversum was bang dat de (ijker gauw beu zou worden van bepaalde creatie. Momenteel n ze daar echter op terug." Pat vindit Indra van het werken kinderen? zie kinderen als kleine mensen. (Iet het enige verschil, dat ze een veldige fantasie bezitten en open voor verhalen en sprookjes, t leef in zo'n soort wereld." ük tussen de jeugd en Indra klikt uitstekend. Indra Kamadjojo is chdihist en wordt zodanig menig maal op lezingen door jongeren uit genodigd. De opleving van en de be- langsteling voor geestelijke stromin gen bij de jeugd vindt hij enigszins begrijpelijk, ook al heeft hij beden kingen er tegen. Indra: „Jonge mensen zoeken op het ogenblik sterk naar iets anders, vluchten uit de werkelijkheid en trachten een andere gevoelswereld te vinden. Daar de Oostelijke stro mingen niet materieel, maar geeste lijk zijn ingesteld, wordt die be langstelling ervoor nog versterkt. En daarbij komt nog, dat ik deze tijd zie als een opbloei van de romantie. Met natuurlijk zijn aanstellers". Tweede jeugd Dankzij de pensionering en het daaraan vastgekoppelde aanbod van vrije tijd voelt Indra zich in zijn tweede jeugd. Er is meer tijd voor zijn avondvullende programma's met danslegenden uit het Oude Oosten (gedanste verhalen, sagen, mythen en legenden), lezingen en speciale jeugdprogramma's. Hij voelt zich allerminst een oude baas en illustreert dit met het vol gende voorbeeld: „In Spanje woon ik zomers in een dorp met oud In dische gasten. Velen gaan terug naar Indonesië voor een korte sen timental journey. Dat hoeft voor mij niet. Ik zou Indonesië graag te rug willen zien, maar niet uit senti mentele overwegingen, eerder uit nieuwsgierigheid om te zien hoe het land zich heeft ontwikkeld. Ik ben eerder het soort mens, dat vooruit leeft." Wat dat medium tv betreft kan hij dat echter niet zeggen. De eerste aflevering van „Torias" is al opge nomen. Indra wil die woensdag- zeer zeker terugzien. Lachend: „Ik In het Kijkkastprogramma van de NCRV-tv verschijnt a.s. woensdagmiddag voor de eerste maal 'Torias de Tovenaar' met Indra Kamadjojo als verteller-tovenaardie wordt bijgestaan door de kater 'Mijnheer Broek van Velsen' en de vogel 'Tante Nellie!'. moet die dag naar Leeuwarden op te treden voor de Vereniging van Plattelandsvrouwen. Dat kon niet meer worden afgezegd. Nu heb ben ze beloofd, dat er in het hotel kleuren-tv zou staan. Ik ben be nieuwd." Operette- componist Schröder overleden BERLIJN (DPA) - De Duitse ope rette- en liederencomponist Fried- rich Schroder is gisteren op 62-ja- rige leeftijd na een lang durige ziekte in West-Berlijn over leden. Schroder is in Nafels (Zwit serland) geboren. Hij werd in 1929 kapelmeester en arrangeur bij het Metropol-theater in Berlijn. Daar ging zijn eerste operette 'Hochzeits- nadht im Paradies' in 1942 in pre mière. Deze operette werd tweemaal verfilmd met Johan Heesters en Peter Alexander. Bij de film had Schroder al in het begin van de jaren 1930 succes, nadat hij de muziek had geschreven voor 'Siebcn Ohrfeigen' met Lilian Harvey en Willy Fritsch. Het lied 'Ich tanze mit dir in de Himmel Hi- nein' is wereldbekend geworden. Voorts componeerde Schroder bal letten, ouvertures, suites, toneelwerk zoals 'Nach te in Shanghai', 'Chanel nr. 5', 'Isabella' en de opera Das Bad auf der Tenne'. Het jongstp succes was 'Die Jungfmu van Paris'. de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking) HILVERSUM (ANP) Het Ikor i en de uit dertien delen bestaande zal met ingang van het komende ?le«we de °nvo1- tooid verleden tijd worden onderge- winterseizoen op de zondagmid dag (van 17.00 tot 17.50 uur via Nederland D gaan uitzenden in plaats van op de vroege zondag avond. Televisie-directeur ds W. J. Koole is zeer gelukkig met deze wijziging. „Het wekelijkse zondagavond-half uur werd steeds meer een frustratie, zowel voor de kijkers als voor onze eigen mensen. Wat overigens de zon dagmiddag anders waard is dan een kerkdienst zal nog moeten blijken", aldus ds. Koole. In het zondagmiddagprogramma zullen onder meer „Woord voor woord", Zingend geloven?, de serie „Zoals gezegd doorkerkdiensten 1 aldus ds. Koole. bracht. De wekelijkse woensdagavond-uit zendingen van het IKOR (van 22.05 tot 22.50 uur op Nederland 2) zullen afwisselend worden gevuld met 'Ken merk' en 'Leerhuis'. Ook inhoudelijk zal er het een en ander aan de IKOR-televisiepro- gramma's veranderen. „Inhoudelijk zijn wij wel overgeleverd aan de pola risaties, die oplaaien binnen de ker ken. Wij willen niet alleen de spie gel zijn van wat er in de kerken ge beurt, maar de mensen er ook daad werkelijk bi) betrekken. Wij richten ons echter niet op verscheidenheid, maar Juist op de kerkelijke eenheid", 22.15 Nederland 1 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De lifster, thriller van Francis Durbridge, deel 3 (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Onedin Lijn, tv-serie, deel 1 (VARA) De eerste van een serie van dertien afleveringen, die de kroniek van een zeevaarder uit het Engeland van Koningin Victoria tot onderwerp hebben. Schrijver van de serie is Cyril Abraham. 21.10 De Ombudsman (VARA) 2L35 Met de muziek mee (VARA) Uitzending uit het theater De Roma in Borger hout bij Antwerpen. Gastheer is Henk van Montfoort De zan geres Samantha zingt in dit programma een potpouri i Vlaamse liedjes. Europese droom (VARA) Gesprek over de toetreding van Noorwegen tot de EEG 22.40 Journaal (NOS) NEDERLAND H 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Flaxton Boys, tv-serie voor de jeugd (NCRV) 19.30 Dier en vriend (NCRV) Deze aflevering is vooral gewijd aan de uit het Mid dellandse Zeegebied afkomstige Mouflon, waarover een in Canada opgenomen film. Voorts een spoedoperatie op een hond. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 A.D. 1917, deel 2: oorlof of revolutie, documentaire film (NCRV) Het snel veranderende gezicht van de wereld ln 1917 21.10 De vrouw in het wit, tv-feuilleton (NCRV) 21.35 Hier en Nu, actualiteiten (NCRV) 22.15 The Continental Singers (NCRV) 22.15 Den Haag vandaag (NOS) 22.35 Journaal (NOS) De mooiste kreet van de avond komt op naam van AVRO's Televizier-chef Jaap van Mee- kren. „De Russen werden ver dreven", zei hij, ter inleiding van een gesprek met minister De Koster van Defensie, over het bezoek dat enkele Russi sche superbommenwerpers wensten af te leggen aan ons land. Twee Starfighters dwon gen de Russen tot andere ge dachte en daarmee, zo dacht iedereen al dat minister De Koster zou reageren, heeft de Nederlandse luchtmacht zijn bestaan bewezen. Er zullen maar weinig landen in de wereld zijn, waarbij serieus aan een geintje wordt gedacht van een minister van Defensie en zijn luchtmachtgeneraals om wie dan ook schrik aan te jagen in zo'n geval. Of om de politieke meningsverschillen over de defensie-uitgaven een zet in de voor het leger gunsti ge richting te geven. Die indruk wordt mede veroor zaakt door de wijze waarop het journaal en de minister de twee vliegers een soort heroi- sche rol in het geheel toebede len. En van Meekrens opmer king staat in dat verband ook als in 'n komische context. Van Westerloo vroeg aan de minister of het werkelijk waar is dat de luchtmacht kan bewijzen, dat er nimmer sinds 1945 een Chi nees of Russisch oorlogsvlieg tuig heeft geprobeerd het va derlandse luchtruim té schen den voor een verkennings vluchtje boven de Deltawerken. Of de vraag, wat heeft het voor zin uit strategisch oog punt voor de Russen om het vaderlandse verdedigingssy steem te testen? Of had ons systeem ook succesvol gewerkt als de Noren ons niet hadden gewaarschuwd, dat de Russen er aan kwamen? Vragen die men best mocht stellen, want het was immers geen geintje, zo begrepen we uit de woorden van de minis ter. Door de veelheid van onder werpen werd het debat tussen ex-minister De Brauw en PvdA-leider Den Uyl over de beruchte 1000 gulden college geld wel een lachertje. Beiden hadden net tijd om hun stand punt uiteen te zetten en daar na nog een vraag van Jaap van Meekren te beantwoorden. Van een debat kon dan ook geen sprake zijn. Daarvoor moeten beide politici toch weer terecht bij een ac tualiteitenrubriek, die nog geen magazine is, maar die worden steeds schaarser. De enige mo gelijkheid lijkt nog de zendtijd voor politieke partijen. Bijvoor beeld De Brauw en Den Uyl in de zendtijd van het GPV. Na dat beide heren dan uitgebek- vecht zijn, voegt het GPV er gewoon aan toe, wat zij er van vindt, duidelijk en helder in beeld en woord vertaald. Sug gestie voor welke politieke par tij er maar aan wil. Nog een enkel woord over de programmacoördinatie op de maandag. Evenals over de vrij dag in het nieuwe seizoen zal over deze maandag het laatste woord nog niet gezegd zijn. De kijker wordt overvoerd met ge makkelijk, pretentieloos amuse ment en als hij dat allemaal heeft geslikt en al halfdronken van zoveel verstrooiing naar zijn bed strompelt, komen AVRO en KRO ook nog met iets informatiefs op de prop pen. „Toppop" en „Wie van de 3?" staan in de vooravond tegen over ,De familie Ashton". De Ashtonserie is trouwens te goed voor een vooravondprogramma. Na het Journaal voert Spencer Tracy een hopeloze strijd tegen „Peyton Place", dat gevolgd wordt door „Salto mortale". Het verzadigingspunt wat ver strooiing betreft is wel bereikt op de maandagavond en de ge brekkige keuzemogelijkheden tussen de soorten verstrooiing mogen de programmacoordina- tiecommissie in Hilversum wel weer eens aan het denken zet ten. INVALLER ADVERTENTIE dab makkelijk! Met Postgiro minder mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer. Aan Liesbeth List en de Amerikaanse dichter-zanger Rod McKuen zijn gisteren in kasteel Groeneveld bij Baam gouden platen uitgereikt. De Nederlandse kreeg haar Profee voor haar lp Victoriaen de Amerikaan voor zijn in het Concertgebouw in Amsterdam opgenomen lp 'Rod McKuen in Concert'. Zij overhandigden de onderscheiding aan elkaar, voor Liesbeth de vietrde gouden plaat. De Amerikaan zei de tel kwijt te zijn geraakt. De gasten op het kasteel waren ook getuige van de presentatie van de dubbel lp 'Two against the morning' waar op Liesbeth List en Rod samen 28 nummers ten gehore bren gen. De meeste teksten op deze platen zijn van de hand van McKuen. De opnamen zijn de afgelopen maanden in de VS gemaakt. WOENSDAG 27 SEPTEMBER NCRV 19.10 NOS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) lichte platen, reportages en berichten. (7.30 Nieuws: 7.41-8.00 Aktualltelten; 8.30 Nieuws: 8.41-8.50 Aktualltelten). 10.00 (S) een programma voor de vrouw (10.30-1052 Nieuws). 11-55 Mededelin gen. 12.00 (S) gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws; 12.4112.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.10 muziek. 14.50 oude liedjes. 15.10: De stem van de sprekende minderheid. ,115.30-15.32 Nieuws). 16.45 voor de I Jeugd, 17.00 (S) NCRV-Vocaal ensem ble mi 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Veel ge- tgde gewijde muziek (gr). 19.00 daag - 19.10 Programma slechtzienden. 19.20: UI. 21.50 Lichte grammofoon- 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 kunst- 2355 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.11 Actuali teiten. 8.23 (S) Dag woensdag (ver- ma met om 9.15 Koning Klant; 955 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws. 12.00 sangsollsten. (S) Licht orkest 12.25 Polltlekapel. 13.00 Nieuws. 13.1- Actualiteiten. 1355 licht platenpro- gramma. 14.00 (S) gevarieerd pro gramma met actualiteiten en muziek. (16.00-16.02 Nieuws.) 17.00 (S) ver- zoekplatenprogramma. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de Neder landse Middenstands Partij. 18.30 (S) Klink Klaar, zonder nonsens. 19.30 (S) VARA-Dansorkest met solisten, 20.00 Nieuws. 20.05 8) Fragmenten uit de musical-film: On a clear day Ïou can see forever. 20.15 hoorspel. 1.15 (S) licht platenprogramma. 21.45 (S) een veelkleurig muziekpro gramma. 22.30 (S) Altvloolrecital: 22.40 (S) moderne muziek. 22.55 Me dedelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Ac tualiteiten. 23.20 (S) Jazz Magazine. 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast. (8.00 Nieuws; 8.02-8/" Nieuws. 9.03 10.00 Nieuws. 10.w HV„uiau platenprogramma. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. (Tussen 12.00 en 18.00 nieuws over de Europa Cup-wedstrij den van vandaag). 12.03 Radiojour naal. 12.06 licht platenprogramma. (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Dreammachlne. 15.00 Superclean Nieuws. 15.03 Cees (16.00 Nieuws). 17.00 Radiojournaal. 17.06io.w 700: verzoekplatenprogramma. De Zwitserse organist Chrls- toph Wortenweiler is winnaar ge worden van de internationale orgel dagen Rijnstreek die gisteravond ln Arnhem zijn beëindigd. De tweede plaats was voor Kees van Eersel uit Vlaardingen. Derde werd de Zwit ser Heiner Kiihner.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5