Mechanisch planten van de bloembollen neemt nu toe SNACKBAR IS VAN WATER VERSTOKEN 'Kwekers moeten zich gaan bezinnen Besparing in de produktiekosten A.R. Alphen wil, dat Biesheuvel lijst trekker zal blijven Spannende finales tennistoernooi DINSDAG 26 SEPTEMBER 191} LISSE—DE ENGEL De bol- lenkwekers hebben in dit jaargetij de, waarin de bollen de grond in gaan, het weer beslist mee. Het is nu goed werken op de uitgestrekte bollengronden achter Neerlands dui- nenrü. Dat men van het zonnetje kan profiteren is beslist niet ieder jaar het geval. Wanneer men dat planten in de Bollenstreek gade slaat constateert men duidelijk, dat de mechanisatie bij het planten en rooien steeds meer om zich heen grijpt. Er bevinden zich thans na melijk heel wat meer machines op de velden dan enkele jaren geleden. Een begrijpelijk verschijnsel overi gens. Het mechanisatieproces is kos tenbesparend en bovendien is het in een tijd, waarin het steeds moei lijker wordt vakkundige arbeids krachten aan te trekken, voor de kwekers een plezierige oplossing. Door Cees Com bee Foto Jan Holvast Er zij n al heel wat bloembollen- kwekers, die een plant- en rooima- ohine met tractor hebben aange schaft. Velen maken echter gebruik van loonbedrijven als de firma Ge broeders Meeuwisse in Voorhout. Deze loonbedrijven rijden met ma chines en mankracht de gehele Bol lenstreek door om bollen te plan ten. Dat werk geschiedt met een grote nauwkeurigheid en bovendien zeer snel. Wanneer men bijvoorbeeld van 's morgens zeven tot 's middags vijf uur werkt en daarvan aftrekt de tijden voor het drinken van een kopje koffie of thee en het nuttigen van de middagmaaltijd, dan plant men zo'n 225 tot 250 roe. Minister-president komt 20 november naar Rijnstad Vier regels In LisseDe Engel aan de Ach terweg zagen we gistermiddag op het boUenbedrlJf van de B.V. vil. H. Prins zo'n planbmachine in wer king. In vakjargon noemt men het een Nobel-overschietmachine, die de bollen plant met vier regels er zijn ook nog grotere tegelijk en bovendien de voorgaande regels, waarin de bollen reeds liggen, kun stig afdekt met zand. Een buiten staander staat versteld over de snelheid, waarmee dit in de grond brengen van de bollen geschiedt. Er kunnen tegelijk een mand of tien bollen worden verwerkt. Kweker H. Prins vertelde, dat dit machinaal planten behalve in voren ook in het gehele bed kan geschie den. Dat hant af van de wijze, die de voorkeur van de kweker geniet. Persoonlijk vindt hij die voren ge makkelijker. Vooral met het oog op het nalopen van het gewas, omdat men dan meer ruimte heeft. Die mechanisatie vond hij wel een be langrijk voordeel. Vroeger niet liet inploegen van de bollen had hij ne gen man personeel nodig. Nu slechts Men i6 nu begonnen met het in de grond brengen van de narcissen- bollen, daarna volgen begin oktober de hyacinten en tenslotte de tulpen, die in verband met het optredende zuur niet voor half oktober mogen worden geplant. De vroege tulpen komen dan eerst aan de beurt en het slotstuk van die bollenplanterij vormt de late tulpen. FIAT VAN BESTUUR CHU VOOR KANDIDATEN LIJST UTRECHT <ANP> Het bestuur van de CHU heeft geen wijzigingen aangebracht in de voorgestelde kan didatenlijst voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, zo blijkt uit een communiqué na afloop van de bestuursvergadering gisteravond in Utrecht. Het communiqué vermeldt dat het bestuurslid dr. E. Bleumink is afgetreden. Er is geen sprake van een over winning van de „zogenaamde" cen trumgesprekgroep, aldus het bestuur van de CHU: de vier kandidaten die de groep niet op de lijst wilde heb ben. behoren alle tot de eerste twaalf. Het bestuur heeft verder ver klaard dat 't zich In de toekomst nader wil beraden over de procedu re van de kandidaatstelling. Tegel door etalageruit LEIDEN Van een fotozaak aan het Vijf Meiplein is in de nacht van zondag op maandag de etalageruit met een trottoirtegel ingegooid. Uit de etalage werd een telelens ter waarde van f450,- ontvreemd. Naar Engeland Hyacinten vormen bij Prins B.V. het merendeel van de teelt, omdat deze firma, wat de export betreft al leen op Engeland is georiënteerd. Ze gaan naar het befaamde Engelse bol- lengebied rond Spalding, waar ook enige van oorsprong Nederlandse kwekers gevestigd zijn. zoals de ge broeders Van Geest uit het West- landse Naaldwijk. Dat in hoofdzaak hyacinten en ook het bijgoed worden geëxporteerd komt doordat Engeland voldoende narcissenbollen van eigen bodem heeft en ook een behoorlijk tulpen areaal. Nu de E.E.G. in werking is getreden zijn er al grote part;jen narcissen bollen van Engelse bo dem op de bloembollenveilingen in Lisse verhandeld. Voor het bijgoed bestaat bij de kwekers van over Het Kanaal eveneens grote belangstel ling. De bollen worden met op- en afrijboten naar Engeland verzonden en bereiken meestal binnen 2 da gen na afzending van het bedrijf de importeurs. Wanneer we het hebben over de financiële resultaten van de teelt '72. dan haalt de Lissese kweker en ex porteur Prins veelzeggende de schou ders op en constateert met nadruk: „Niet zo denderend. In ieder geval heel wat minder dan in 1971. Op sommige favorieten na waren de prijzen bepaald slecht. De opbrengst was voor tachtig procent van de teelt zo'n één derde minder. Alleen de hyacinten werden op het laatst duurder. In het begin dacht ieder een, dat er voldoende voorhanden wa ren, doch later bleek dat niet het geval te zijn, waardoor de prijzen be langrijk opliepen. Er was namelijk veel „ziek" geconstateerd. De kwe kers, die een goed gewas hadden, zijn er op het gebied van de hya cinten goed uitgekomen". Blil vooruit Er wordt echter niet al te lang gepiekerd over het minder gunstige bollenseizoen 1972. De blik moet uit worden gericht. Naar 1973. Overal in de Bollenstreek hoopt men een betere prijsvorming, want, zoals uit de gesprekken blijkt .zijn de bollenprijzen in verhouding tot ander produkten bepaald niet zo snel omhoog gelopen. Ze blijven er in ieder geval sterk bij ten achter. On danks het feit, dat de kosten ieder Jaar stijgende zijn. Gehoopt wordt, dat Nederland in november naar Alphen komt en daar in Avifauna zal spreken, moet volgens de AR-kleskring in de regio Alphen aan den Rijn lijsttrekker van de partij blijven. Er waren echter toch wel wat le den, die bezwaar hadden Jtegen zijn kandidatuur en wilden mr. Aantjes, nu fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, naar voren schuiven. De meesten kwamen hier tegen in het geweer en vonden het moreel niet verantwoord om Bies heuvel zonder meer het bos in te sturen, omdat hij te grote verdien sten voor de partij heeft. "We moeten trouw zijn aan onze topmensen", zo werd er door een bezoeker van de bijeenkomst, die gisteravond in de Goede Herderkerk werd gehouden, gesteld. "Biesheuvel moet niet worden opgeofferd voor het kiezersvolk. Wanneer we dit doen, dan betekent dit dat we toe geven, dat hij is tegengevallen. Het Is een motie van wantrouwen als we hem naar de tweede plaats schui ven en Aantjes voor hem plaatsen". Niet met pet Maar er werd ook nog aan poli tiek gedaan. Hoe kan het ook an ders. Zo toonde men zich over het algemeen gelukkig als er een kabi net met de progressieve drie uit de bus zou komen. Maar men wil be slist niet met de pet in de hand daar aankomen. Angst bestaat er, dat, wanneer er opnieuw met DS'70 in zee zou worden gegaan, men weer de boot in gaat. Dat Biesheuvel zo "zwart" is ge maakt vond men niet zo prettig. De leden vonden, dat de Partij van de Burgerlijke Stand van Leiden LEIDEN Geboren; Frederik J z.v. F. Feitama en M. M A. den Ei sen, Dave E. z.v. C. Ouwehand en R D. Woerlee, Susanna J. M. d.v G. A T. M. keilers en M. J. G Tulen. Maarten av J Messemaker en P. de Vreugd. Alatuia E. d.v. H. Steenber gen en W. O ae Regt. Cornells D. z.v C. D. v. du^L en T. Ouwehand. Hen drik C. z.v. J de Roode en M. v Rooljen, Jacob C. z.v. C. J. de Vreugd en M. C. Schaap, Caroline C, d. v. A. Heemskerk en A. de Hoog. Ewout z.v. W. Hennipman en G L. Cruimlng, Abraham z.v. P. A. Zandbergen en S. J. G. Dlemel, Pieter D. z.v. R. v Aken en P Rens. Paul z.v B. v. d Berg en L J. de Jong, Sholamit d.v. P Bregman en C. v. Driel. Jurlanus C. S. M. z.v. B. J. M. Vreeburg en J E cte Vreede. Daphne H. A. d.v. F J Montanus en E. Lepelaar, Serge A. C. z.v. H. J. v. d. Linden en C. S. W. M. v. d Bult, Lisette C dv. J A Stelnz en J H. v Rijn, Joyce dv T. Bro- chard en B. C C. Vos, Marco z.v R Horrlinger en A v. d Plas. Nico!aas C. M. z.v C N M Slobbe en C A Brama. Cornells z.v. C d Haas en A. Ros. Susanne R d.v. B. J. I. Verhoef en E. de Lange. Op het bedrijf van de B.V. v.h. H. Prins in Lisse is men bezig met het mecha nisch planten van de nar cissenbollen. het buitenland zijn concurrentiepo- I sitie zal kunnen behouden. Het me rendeel van de gekweekte bollen is ers bestemd voor de export. Een belangrijke factor is ook het le- ;ren van een goed produkt. En daar •eten de kwekers ln de Bollenstreek in. De uiterste zorg wordt aan het gewas geschonken en niets wordt nagelaten een kwalitiatief zo goed mogelijke bol op de markt te bren gen. Op onze vraag waarom al die riet schelven langzamerhand van het land verdwijnen krijgen wij ten antwoord, dat het afdekken tegen woordig geschiedt met stro. Een veel voordeliger methode en bovendien behoeft men het dek niet meer weg te halen, doch kan men het bijvoor beeld na het rooien van de bollen afbranden. Toen riet werd gebruikt ging jaarlijks minstens dertig pro cent verloren. Met het stro bereiken de kwekers ev*n goede resultaten ter bescherming van de bollen tegen de vorst. SASSENHEIM Afgelopen week einde is op het tennispark in Sassen- heim een Jeugdtoernooi georgani seerd door de commissie Jeugdzorg van het district Leiden. Tot groot ge noegen van de wedstrijdleiding, be staande uit mevrouw C. Mulder- Wolkers, Riny Maas en Harry Ver- degaal heeft het weer het hele week end mogen meewerken, maar het is toch vooral de grote inschrijving, de medewerking van tennisvereniging Sassenheim en het enorme enthou siasme van de deelnemers geweest wat voor een groot succes zorgde. Aan het toernooi werd deelgenomen door zo'n 130 Jongens en meisjes die door de diverse verenigingen uit het district Leiden als hun beste tennis- pupillen waren afgevaardigd. Er werd gespeeld in twee groepen: van 12 tot en met 14 Jaar en jonger dan 12 jaar. Hazerswoudenaar betaalt geert dubbel vastrecht HAZERSWOUDE Drie employé's van het waterleiding bedrijf "De Rijnstreek" te Boskoop hebben gistermiddag, om 11.45 uur, het woonhuis en de ijssalon annex snackbar van de familie M. Kroon aan het Hazerswoudse Raadhuisplein afge sloten van het waterleidingnet. Kroon weigert het dubbele vastrecht, dat volgens De Rijnstreek van toepassing is op zijn woonhuis en bedrijf, te betalen. De Hazerswoudse middenstander kreeg de rekening gepresenteerd over de jaren 1970 en 1971. evenals over het eerste halfjaar van 1972. „Ik weiger dat dubbele vastrecht te be talen". aldus Kroon, wiens woning terug". Kroon is nu van plan, en bedrijf ruim twee Jaar geleden vla de plaatselijke middenstand ook al, zij het voor een half uur. van het waterleidingnet werden af gesloten. „Toen heb ik onder dwang betaald. de waterleiding na een half tact te zoeken met het bestuur van de landelijke middenstandsorganisa tie. om een voor hem gunstige op lossing te helpen zoeken. Officieel zou Kroon, zo zegt hij ner gens water mogen halen, ten einde te voorzien in de behoefte van zijn bedrijf en woning. „Het gekke dat men van de kant van De Rijn streek weigert, om een punt aan wijzen, waar ik dan wél water moet halen". De snackbar-eigenaar meent dat De Rijnstreek een voorbeeld wil stellen door hém, een van de velen die weigeren het dubbelvastrechtta- rief te betalen, te treffen. Misschien een waarschuwing In de top van de kandidatenlijj komen geen "schrikbarende" gingen voor. Biesheuvel blijft dm één. Aantjes twee. drs. Boersma drii Roolvink vier. Juffrouw van Leeu. wen schuift een plaatsje op en staa nu vijfde; zesde is dr. Boertien (mi. nister zonder portefeuille, belast r ontwikkelingssamenwerking) en ven (was vijfde) dr. Veerman. In deze regio zal dr. Boertien in clame voor de AR komen maken. Di gebeurt in november. Opnieuw a er een autokaravaan door de stred trekken, die de kiezers opzoekt, dat zij niet naar een vergader hoeven te komen. De campagne t overigens sober worden gevoerd, omdat de bodem van de "schatkist reeds te zien is. In een gedeelte va Alphen zal een campagne worde gehouden waarbij men de mense persoonlijk zal benaderen. Prof. Van de Wilde komt 9 okto ber naar Alphen waar hij i Bron impulsen komt geven voor hi houden van acties. Daarnaast ook dr. Boertien nog tijdens een eenkomst in Bodegraven het één e ander komen vertellen. In de groep meisjes tot en met 12 on de 11 Jarige Inge Siegenthaler in T. V. De Munnik in een erg spannende finale met een zeer fraai spel van de lOJarige Tine Lan- geveld uit Alphen a. d. Rijn (64. —6. 62). Bij de Jongens tot en met 12 jaar was de finale helemaal aangelegenheid van 10-Jarigen. Met een grote verscheidenheid aan slagen wist de veelbelovende Luc Lu- uit Hazerswoude de partij op zijn naam te brengen. Willem Jan Veen uit Noordwijk heeft zijn gedaan en ook hij gaf de partij met zijn listige drop-shots, zijn slim- goed geplaatste lobs maar ook het harde caselinewerk een goed aanzien en twee sets ging het ook •olkomen gelijk op (64, 56). In de laatste set moest hij zijn steeds beter spelende tegenstander de eer laten en zag menige volley achter zich in de hoek verdwijnen (61). Bij de meisjes tot en met 14 Jaar was het Berty Koemans uit Voor schoten die met tweemaal 62 de baas bleef over Carine Heestermans van T. V. De Munnik Reeds eer der had Berty haar goede vorm ten toon gespreid door met goede cijfers van Bernadette Tombrock en Ma rijke Brink te winnen. Bij de Jon gens tot 14 Jaar won, de reeds van af het Jeugd toernooi in Voorschoten doodgeverfde winnaar. Niels Blokker uit Hazerswoude met 60. 64 van Jelmer Siersema uit Voorschoten. Toch heeft Niels het publiek niet al tijd zonder spanning laten zitten met name toen hij tegen de met een zeer goede back-hand opererende Dick Hylkema uit Hillegom in de kwart finale de beslissende set met 5—1 achterstond en maar liefst 3 match pointe tegen kreeg. Door zeer gecon centreerd spel wist hij deze stand toch nog ln een winst om te buigen. Na afloop van het toumooi sprak de voorzitter van het district F. van Straaten de Jeugd toe en reikte J. Noordman. als voorzitter van de districtsjeugd commissie de bekers uit. DR. VERHAGE OP OPENING ,HORTIPROGRESS, DEN HAAG (.ANP) Voor het eerst in Nederland hebben particu liere ondernemingen op sierteeltge- bied een congres over teelt en afzet op touw gezet. Dr. A. J. Verhage, oud-voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad, de vereniging De Nederlandse Bloemisterij en het pro- duktschap voor siergewassen, nu pre sident-directeur van Coop Raiffei- sen- Boerenleenbank en commissaris- generaal van de Floriade, heeft het gistermorgen ln het Congresgebouw ln Den Haag geopend. Het congres heet Hortiprogress '72 en eindigt vandaag. De organiserende ondernemingen zijn vier leveranciers van uitgangs materiaal voor de sierteelt: Riviera Plant Company in De Lier, Klemm und Soyn-Selecta Italia in Stutt gart (anjers en anjelieren), W. Moo- lenaar en Zonen b.v. in Sassen heim irissen en freesia's), De Jong Lelies Holland b.v. in Andijk en een leverancier van kassen en tech nische benodigdheden: J. M. van der Hoeven n.v. iu Naaldwijk. Onderwerpen die ter sprake ko men: kas en kasklimaat, de plant en haar milieu, bloei en bloei-beïn- vloeding, marketing. Behalve Neder landse medewerkers van proefsta tions. laboratoria en Wageningse in stituten werken ook geleerden en deskundigen uit Denemarken. West- Dultsland, Zweden, Engeland en Zwitserland als inleider of discussie leider aan het congres mee. Doel van het congres is volgens de organisatoren: als leveranciers zo diep mogelijk in te gaan op de eco nomische en wetenschappelijke ont wikkelingen in de sierteelt en uiter aard speciaal op de produkten die de organiserende ondernemingen leve ren. Dr. Verhage zag daar, in zijn openingsrede, een veranderde con ceptie van het begrip marketing ln: voorheen creëren van behoeften bij de klanten, nu het richten van de produktie van goederen en diens- Gevolgen EEG Dr. Verhage wijdde in zijn rede vooral aandacht aan de gevolgen die de toetreding van vier nieuwe lid-sta ten tot de EEG zal hebben voor de Nederlands en de Europese sierteelt. Aan de EEG-organisaties meer dan aan de individuele bedrij ven maakte hij het verwijt dat daarvan nog fe weinig studie is ge maakt. Opvoeren van het gebruik van snijbloemen in het Britse gebied waar de tuin erg maar het bloeme tje in huis zeer weinig in tel is zag hij als een taak die de Europe se tuinbouw als geheel en samen met de Engelse belanghebbenden moeten aanvatten. Voor de conti nentale en zeker voor de Nederland se snijbloementeelt en handel lig gen hier grote mogelijkheden en het hoeft niet ten koste van de Britse bedrijven te gaan. Voor degenen, met een snijbloe men teelt van uitnemende kwaliteit, liggen er in de toetreding van hun land ook gTote mogelijkheden. Ze moeten dan wel, kijken naar wat in andere landen bestaat en de nade len van traditie vermijdend, een goede handelsorganisatie zien op te bouwen. Ten koste van anderen hoeft ook dat niet te gaan. want be halve in Engeland kan het snijbloe- menverbruik ook het vasteland, b.v. Frankrijk, nog sterk worden uitge breid. De Nederlandse bloembollen export laat het de laatste Jaren wat zitten, aldus dr. Verhage, en in de komende Jaren krijgen onze telers belangrijke concurrentie van de zeer sterke Engelse narcissenteelt en de niet onbelangrijke Deense bloembollenteelt. Reden om be vreesd te worden mag dat niet zijn. wel aanleiding tot gezamenlijke be zinning over de manier waarop men het gebruik kan opvoeren. Schaal vergroting door intense samenwer king in het bijzonder van handels bedrijven zou zeer bevorderlijk zijn voor het inhalen van de achter stand. Zonder twijfel zijn er moge lijkheden om het gebruik van bloembollen in de tuin uit te brei den: er is zo veel vrije tyd en be hoefte om die zinnig door te bren gen. Voor de Nederlandse boomkweke rij. waarvan Boskoop de grote ex porteur is, zag dr. Verhage niet veel veranderingen komen door de ver groting van de EEG. Wel had hij zorgen over de traditionele aard van deze bedrijfstak. Zijn opmer king dat management (bedrijfslei ding) nauwelijks meer denkbaar Ls zonder marketing en planning, zou, zo veronderstelde hij, door veel boomkwekers wel met een lachje worden ontvangen. Dat lachje, vreesde dr. Verhage. kon voor de bedrijfstak wel eens gevaarlij ker zijn dan concurrentie van bui- Wethouder slaat eerste paal voor gemeente- werkplaatsen KATWIJK Wethouder drs Ber|n man van gemeentebedrijven sla woensdagmiddag om half vijf eerste paal voor de nieuwbouw v magazijn, werkplaatsen en garai van de Katwijkse gemeentebedrljvjn Hierbij zullen o.m. aanwezig zijn j burgemeester, de overige wethoudi jj hoofden van dienst, architect, aiE nemer en het hele personeel van meentebedrijven. Na afloop bell* men nog een bijeenkomst in de kaji tine. De EHBO in Valkenburg heeft er 13 gediplomeerde^ bij gekregen Z VALKENBURG De Valkenbuisp se EHBO is er het laatste jaariee geslaagd dertien gediplomeerden Ido de rijen toe te voegen. Voorzitter wde Delft sr. sprak in de Jaarvergaderjva de hoop uit. dat men de kennis ilDe al te vaak in de praktijk hoeft toe to passen. De diploma's werden mete^a begeleidend woord uitgereikt dC burgemeester Van *t Wout. moest hij afscheid nemen v susleider dokter Van Delft. Mevrouw Hermkes-v het bestuur gekozen, der Clooster-Sloet tot Everlo en CjQ Ouwersloot werden herkozen voorl volgende rit in het bestuur. Ook D,0v de Vries kwam in het bestuur, fde De geslaagden van dit jaar waijdie mevr. C. Binnendijk-Korperahfltei mej. E. W Brussee. J. W. van Dik mevr. M. v Duijvenvoorde-Korpèn; hoek. T. Dijkhuizen, mevr. M. .-Ja Groeneveld-Wouters. mejuffr. Mooij, mevr. T. v. Muijen-Gri mej. T. D. v. Vlijmen, d. Weijden-Nieman, n terberg-v. Gelder, mej. P. Zwaanlj mevr. C. J. Smits. 4 Burgerlijke Stand llac LEIDERDORP Geboren: Miriamy. Déslrée d.v. G. v. Meeteren en N.; Bi ja. njk Overleden: Wijnand Rijsdam. 56ien M. A. J. J. de Roode. M. en J. M. C. Turk, R. W Deen i BollemeiJer, J. Tsang i J v.d. Wllk. A. G. Voordouw e Haas, K. H. Tan en L, E. Liem. ALPHEN AAN DEN RIJN3 Ook particulieren zullen gebruik gen maken van de vuilstortplj aan de Westkanaalweg. Met bedrijven is reeds overeenstem bereikt. Er zal echter wel aan I paalde voorwaarden moeten wolj voldaan om te voorkomen dat stoffen worden gestort, die uit i oogpunt van milieu-hygiëne aanvaardbaar zijn. Met het oog de capaciteit van de stortpll wordt er voor drie Jaar een overt komst aangegaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4