Commissie onderzoekt gang van zaken rond woning burgemeester Konijnenvangers waren l haasje Leidato krijgt steun van contact groep GEEN CORRUPTIE OP DE LEIDATO ZELDZAME CHAOS IN DE GEMEENTERAAD Congres over hoger onderwijs 1) pINSDAG 26 SEPTEMBER 1971 LEIDEN LEIDEN Zelden heelt de Leidse raad zo'n wanorde ge kend als gisteravond. Vooral aan het einde van de verga dering wist helemaal nie mand meer precies wat er nou precies wel en niet aan de hand was. En temidden van alle consternatie pro beerden tenminste vijf raadsleden tegelijk „punten van de orde" te plaatsen. De man die alle chaos op zijn geweten had was PSP-er Freek Gerkema. Tijdens de stemming over het „afkeu ring s-voor stel" van zijn frac tiegenoot Amptmeijer was Freek met zijn gedachten klaarblijkelijk op veel aange namer plaatsen dan de raadszaal. Hij merkte ten minste pas dat hij nog niet had gestemd, toen de secre taris al was begonnen met het tellen van de stemmen. Wat nu gedaan? Goede raad was zeer duur. Enerzijds is er een voor schrift, dat men niet meer mag stemmen of zijn stem wijzigen als de volgende naam is afgeroepen, ander zijds is elk raadslid verplicht zijn stem uit te brengen wanneer hij in de zaal is. Een stukje huiswerk voor de se cretaris, want in de volgende raadsvergadering zal toch duidelijk moeten zijn of de stemming nu wel of niet gel dig was. Wethouder Harm- sen, die de hamer gister avond overnam van burge meester Vis, hield het voorlo pig maar op .geldig". Hij had trouwens toch geen gemakkelijke avond. Hij had graag gezien dat de raad een beslissing nam over de gemeenschappelijke regeling voor het str eek-energiebe drijf Al zijn praten was ech ter vergeefs: de stemmen staakten. Al meteen in het begin van het debat over de burge meesterswoning wist hij met de procedure geen raad: moest hij nu eerst zoals het PAK voorstelde de commissie voor de rekenin gen hun rapport laten uit brengen, of moest hij Ampt meijer nu al meteen zijn in terpellatie toestaan, zoals hij had beloofd? Een schorsing was nodig om dit vraagstuk op te los sen. In overleg met PAK-lei- der In 't Veld besloot hij, dat het een kwestie van politiek fatsoen was om Amptmeijer de kans te geven zijn inter pellatie te houden. Daarna heeft de voorzitter de hele avond een bewonde renswaardig geduld opge bracht, zowel ten opzichte van de publieke tribune als ten opzichte van de raad. Toen VVD-er De Jong en Amptmeijer lelijk tegen el- kaar deden, wist hij de vrede te herstellen. Hij deed burge meester Vis bijna vergeten. Vis. Zijn naam werd giste ren maar weinig genoemd. Terecht, in wezen kan hij er ook niets aan doen, dat er rond een opdracht om zijn huis op te knappen zoveel deining is ontstaan. Hij heeft die opdracht per slot van re kening zelf niet gegeven. Dat neemt niet weg, dat hij een aantal tactische fout jes heeft gemaakt. Om te be ginnen had hij de storm die nu is ontstaan de publieke tribune zat gisteravond bom vol kunnen voorzien. Ze ker omdat hij toch zou moe ten weten, dat er nogal wat te doen is over het onder- houd-beleid van de gemeen telijke woningstichtingDe bewoners van GWS-huizen zijn meestal niet tevreden over dit beleid. En als er dan voor het opknappen van één huis even ruim 32.000 gulden op tafel blijkt te kunnen ko men, is de reactie: „waarom hij wél, en wij niet" voor de hand liggend. Nogmaals bur gemeester Vis kan er niets aan doen dat die opdracht geplaatst was, maar hij heeft niet ontkend dat hij ermee akkoord is gegaan dat er voor hem werkzaamheden op kosten van de GWS werden verricht, die anderen zelf moeten betalen. Nauw verband met dit alles: de geheimhouding. Ook daar is de burgemeester niet persoonlijk verantwoordelijk voor. Ook hier geldt, dat hij ook niets heeft gedaan om de zaak in de openbaarheid te brengen. De bevolking voelt, dat als Amptmeijer de geheimhou ding niet had gelaten voor wat hij was, de hele zaak waarschijnlijk „onder tafel" was geregeld. Een erg be trouwbare indruk maakt het allemaal niet. De protesten kregen nu dan ook een om vang, die ze anders waar schijnlijk niet hadden gehad. BERT VAN DOMMELEN Druipend af... LEIDEN In de Leidse raad deed zich gisteren 'n Stan Laurel en Olivier Hardy-ach- tigre toestand voor, een brokje volkstoneel. Toen de verwar ring rond de vergissing van ex- kabouter Gerkema zijn hoogte punt had bereikt, trad een bo de mpt een dienblad vol drank jes db raadszaal binnen. Hij liep met die voorzichtige, bijna broze tred die bodes eigen is. Bjj de socialist Hans van Dam gekomen, werd hij vermoedelijk getroffen door een moment van zwakte, want hij ontlaadde het dienblad bo ven de ongelukkige socialist. In de meest letterlijke zin droop Van Dam af. LEIDEN De Leidse raad wil, dat de gang van zaken rond het burgemeestershuis fondig wordt onderzocht. Unaniem aanvaardde men gisteravond een voorstel van het AK (PvdA en D'66) om door de commissie voor de rekeningen, aangevuld met één van de PSP-fractie, voor 20 november een rapport over de kwestie te laten uitbren- sn. Dit rapport zal in het openbaar aan de raad moeten worden voorgelegd. Deze commissie zal moeten nagaan wat de totale omvang van de in 1971 voor het huis ge- viakte kosten zijn. Verder zal men moeten bezien, welk deel van de kosten aan de vorige mrder van het pand, oud-burgemeester Van der Willigen, ten laste, v kunnen worden ge- m qd. Er zal bovendien gezocht moeten worden naar wegen om te voorkomen dat er zich nog un iris een geval als dit voordoet. De commissie zal moeten nagaan, onnodige uitgaven voor het bur- raeestershuis zijn gedaan, en als is, wie daarvoor verantwoor- H)k is. De raad liet zich daar niet Baiir uit. Een voorstel van PAK en P om in elk geval "de door B en betrachte geheimhouding van de en het voortdurend uitstellen de behandeling" scherp af te leahren, haalde het niet. Of het defi- iief verworpen is, zal nog moeten ijkenPSP-er Gerkema had niet stemd. Hij had z"n naam niet horen emen, hoewel hij in de zaal was. «ht blijken, dat Gerkema "volgens 2" inderdaad had moeten dan is de stand 18—18 en men opnieuw moeten stemmen. De raad koos er op deze wijze voor kwestie niet op het scherp van de ede uit te vechten, uw PSP-er Amptmeijer had dat liever «I ders gezien. Hij had verzocht enige igen over de opknapkosten van de Sjrgemeesterswoning te mogen stel- daarna wat nader op de zaak lan. Nadat er enige verwar - ontstaan over de wijze waar de zaak moest worden behandeld loco-burgemeester Harmsen wilde billijk liever de suggestie van het K uitvoeren en met de interpella- wacbten totdat de commissie voor rekeningen haar rapport klaar i»4i kwamen de vragen van Ampt- toch aan de orde. Harmsen a op veel vragen alleen een voor lig antwoord geven, "anders zou er oor onderzoek nodig zijn feest". Hij kon wel het totaal-be- noemen, dat de opknapbeurt in had gekost: f 32.881,71. Onnodige iven waren daar niet bij, vond "Er zijn geen kosten gemaakt werkzaamheden die niet zijn riohit." mo inderwaardig Amptmeijer was niet tevreden met antwoord van de wethouder van janciën. "Er zijn hier minderwaar- i pogingen gedaan om de raad op )lv< i dwaalspoor te brengen en daarna A31 doen wat men wilde." 'e PSP-er merkte op, dat er in elk al een bedrag ten onrechte door gemeentelijke woningstichting, die "foaar van het huis is, is betaald, herinnerde ter illustratie daarvan brieven van B en W, "waarin jemeester Vis zegt dat de kosten rtaan anders berekend moeten den. Bovendien", vond Ampt- }er, "moet de burgemeester zelf onderhoud betalen, dat andere iders ook voor hun rekening moe- nemen. De verantwoordelijkheid de gang van zaken lag volgens bjj de directeur van de gemeen- woningstichting, die te kennen gegeven nog altijd achter zijn lëlwijze te staan. "De GWS weet ze haar woningen onderhoudt. In brief van de directeur zelf wor- n willekeurig huis zeven :omlngen geschetst, die alleen oppervlakkig bekijken van het aan het daglicht traden. Van clan voor t huis van de burge- al die ij vér?" 'eede verantwoordelijke achtte ■raadslid het bestuur van de mtelijke woningstichting, "tot- het tegendeel is bewezen. Daar- het college van B en W omdat het niet zegt dat het de gang van zaken niet te ma- AD VERTEN TIE is te verhelpen. JHet Togal. |lu doordrukstrip. [Helpt. Goed. ken wil hebben. Bovendien hebben B en W van een zaak die eerst gewoon fout was een kwestie van corruptie gemaakt door het probleem steeds op de lange baan te schuiven. Met als klapstuk de "geheime brief" van 11 september, waarin ons werd ver zocht nu maar een streep onder alles te zetten. Wij beknibbelen in Leiden voort durend op belangrijke posten. Het Medisch Opvoedkundig Bureau van Theuns is daarvan een voorbeeld. De gemeente kon geen f 30.000 missen voor de tientallen patiëntjes, nu kan het wel voor de ambtswoning van Vis. Dit beleid verdient scherpe af keuring." PAK-leider In 't Veld verweet B en W en de regeringspartijen dat zij leven in twee werelden: "één wereld is het zakelijk behartigen van de be langen van de Leidse bevolking, de andere is de wereld van de hoge he- i, waarin alles makkelijk, prettig moet zyn en geen gezeur moet ople veren. Het lastige incident waar we mee zitten is veroorzaakt door slordigheid, nalatigheid en onbe suisdheid in het verleden. Naar mijn idee is alleen het college hiervoor aansprakelijk. Want zelfs als de di recteur van de GWS het opknappen van de ambtswoning op zijn eigen houtje had geregeld, had men in moe ten grijpen. Dit mag noodt meer ge beuren." "Wij moeten de bevolking duidelijk maken dat we hiermee niet akkoord gaan", oordeelde DS'70-er Zunder- man. Het moet zeker zijn dat men zich aan de spelregels houdt. Amptmeijer had aangekondigd mis schien pnige voorstellen op tafel te leggen. Na overleg met de PAK-frac- tie handhaafde hij alleen zyn motie van afkeuring voor het beleid dat de gemeente in de hele kwestie heeft ge voerd. Zjjn fractiegenoot Gerkema deed deze motie "de das om". Uitstel Er kon gisteravond nog maar één ander punt worden behandeld: een voorstel over het treffen van een ge- meenschappelyke regeling voor de exploitatie van een streek-energiebe- drijf. Van Aken (PvdA), Amptmeyer en Driessen (KVP) toonden zich voorstanders van uitstel van de be handeling van dit punt. omdat zy vonden dat het voorstel niet grondig genoeg was behandeld voordat het in 3 was gekomen. Zy vonden, dat het streek-energiebedryf eerst goed in commissieverband moet worden behandeld. Wethouder Harmsen verzette zich daar fel tegen: "Kleine feilen kun nen later vry gemakkelyk worden op gelost. Het is hoog tyd dat we de zaak rond krijgen. Als we per 1 januari willen starten met het streek-ener giebedryf, zal er nog wel het één en ander moeten gebeuren." Snel afwerken was ook wat WD- raadslid Taffyn wilde: "De buiten gemeenten zitten op het besluit van Leiden te wachten". De stemming over dit punt bracht geen beslissing: 1919, zodat er vol gende keeh weer over het streek- energiebedryf zal moeten worden ge praat. Vredesweek LEIDEN In het kader van vredesweek is in het vyf Hovenhuis aan de Hoflaan een vredesmarkt in gericht, die woensdag-, vrydag- en zaterdagavond is geopend. Tijdens deze avonden wordt er ook bingo gespeeld, waarvan de opbrengst goede komt aan de boeren in Soedan. Morgenavond wordt er I vendien een film vertoond over Viet nam en Chili. LEIDEN in het vormingscen trum Oud-Poelgeest" is vandaav een Nederlands-Duitse conferentie begonnen over het hoger (tertiair» onderwijs. Tydens dit congres zal het vooral gaan om de spanning tussen de zelfontplooiing in het ter tiair onderwijs en de druk die uit gaat van het leerprogramma en de eisen van de maatschappijDe bijeenkomst vindt plaats ih het ka der van het Nederlands-Duits Cul tureel Accoord en is een vervolg op een vorig jaar in Duitsland gehou den conferentie over de organisatie van het tertiair onderwijs in beide landen. De deelnemers zyn docenten en studenten uit het wetenschappeiyke zowel als het hoger beroepsonder wijs in Nederland en Duitsland. Het doel van deze conferentie is niet zo zeer het formuleren van een afge ronde mening of het opstellen van resoluties als wel het informele open uitwisselen van gedachten over de filosofische en sociale achtergron den van het tertiaire onderwijs. LEIDEN De groei van de Lei dato heeft door een belangrijke toename van deelnemers evenwicht nodig, om het regionale karakter met als centrum stad Leiden te be houden. De groep van Leidse stand houders heeft zich, in direct overleg met het Leidato-comité, in een ver eniging gecombineerd om een posi tieve bijdrage te leveren bij de ver dere uitbouw van komende Leldato- beurzen. Niet zozeer om een speci fiek Leids element op de voorgrond te plaatsen, dan wel om de plaatse lijke middenstand te inspireren aan het evenement van deze huishoud- show krachtiger deel te nemen. De ze nieuwe „sta-bij" formatie zal op propagandistisch en organisatorisch terrein stellig kunnen medewerken door tijdens de voorbereidende werk zaamheden contact te onderhouden met organisatoren en standhou ders. Een commissie van drie heeft een voorlopig bestuurschap aanvaard en na de officiële verkiezing zal het dagelijkse bestuur van deze Leidse standhoudersvereniging dit contact onderhouden. Een geregeld verschij nend bulletin van het Leidato-comi té zal zorgen voor berichtgeving over standplaatsen, mogelijkheden, be schikbare ruimten, extra-tentoonste- lingen en richtlijnen betreffende het geheel. Meer dan ooit blijkt, dat de plaat selijke middenstand beschikt over initiatieven, die, mits gebundeld, tot vergroting van de mogelijkheden op economisch terrein in de stad Lel den kunnen voeren. De detailhande laren Arnoldus, Bulthuis en Dekker, alle opnieuw standhouder op de ko mende 12de Leidato, vormen de voorlopige contactgroep. In de maand november zal in een .na praat" avond over de verheugende resultaten van de gehouden beurs gesproken worden waarbij het Lei dato-comité naast het geven van bijzonderheden over de huidige stand van de reeds voor een zeer groot deel weer verhuurde beurs, ook rekent op suggesties en aanbevelin gen van de detailhandelsgroep. Hoewel in den lande al een na tionale organisatie van standhou ders bestaat, waarvan zeer vele lan delijke deelnemers lid zijn en de meeste beursdirecties, waaronder ook de Leidato, een donateurschap heb ben aanvaard, ls hier een unieke vorm van plaatselijke samenwerking gekomen, die ongetwijfeld een ver steviging van de regionale beursver- groting kan betekenen. Wat narrig zit vader eend voor zich uit te staren. Moeder ts op stap en heeft hem opgedragen op het kroost te letten. Een stapel van vijftien eieren is wel rustig maar niet zó gezellig om voor te moeten thuisblijven. Het nest ligt dan de Zoeter- woudsesingel, stilletjes tussen een groepje bomen. Als het weer mooi blijft zal er binnenkort weer een hele schare kuikens door de singel zwemmen. (Foto Jan Holvast) Mejuffrouw Swinkel was kenne lijk ergens zo teleurgesteld over, dat ze in het Leidsch Dagblad van za terdag 23 september in een opge wonden stukje te kennen gaf, dat er bij de Leidato aan vriendjespoli tiek, discriminatie en corruptie wordt gedaan. Vooral dit laatste woord heeft ons diep getroffen, want corruptie ls een misdrijf en iemand hiervan beschuldigen ls niet mis. En waarom deze beschuldigin gen? Zij had n.l. zaterdagmiddag 16 september een kaartje gekocht op de Leidato met als nummer 39.768 en thuisgekomen las zij In de krant dat vrijdagavond de 50.000 al was gepasseerd. En dan maar direct mensen, die zij niet persoonlijk kent en ook nooit iets mee heeft gehad beschuldigen van vriendjespolitiek en corruptie. Beste mejuffrouw Swinkel, U hebt ln de krant een domme opmerking gemaakt. U vergeet n.l. dat behalve Lezers schrijven het kaartje dat U kocht, er nog 'verschillende andere kaartjes, in omloop waren n.l. de kinder kaartjes, de relatiekaarten, de vrij kaarten de kaarten voor 65 plussers, de kaarten voor minder valide, de kaarten voor groepen scholleren etc. Wanneer U deze bij het door U ge kochte kaartje wil tellen, zult U Inzien dat de 50.000-ste inderdaad vrijdagavond al was geweest. En misschien wilt U dan eerst uw licht bij deskundigen eens gaan opsteken voordat U zulke dwaze en voor be trokkenen toch wel zeer kwetsende brieven gaat schrijven. Leidato comité. w.g J. van Zijp. LEIDEN Tijdens de zitting van het Leidse kantongerecht verklaar den twee jachtopzieners onder ede, dat zij een 33-Jarige loswerkman uit Haarlem en niemartti anders op een late decemberavond in het Lange- velder duingebied hadden betrapt op het uitzetten van wildstrikken. „Zij zien mij voor een ander aan: Ik was er die avond niet want ik was op ver jaarvisite", verzekerde verdachte de kantonrechter mr W. de Koning met veel stemverheffing. Die wilde niet aannemen, dat beide getuigen-verbalisanten een mein eed hadden afgelegd. „Ach waarom niet. Die twee zoeken me kenne lijk", reageerde verdachte zonder enige aarzeling. ,,Als u dat denkt kunt u een aanklacht wegens mein eed tegen hen indienen", merkte de rechter op. Verdachte zegde toe, dat in overweging te zullen nemen. De officier, mr. A. S. M. Horstink. trok de Juistheid van de verklarin gen van de jachtopzieners geen mo ment in twijfel, achtte verdachte wel degelijk schuldig aan een overtre ding van de Jachtwet en eiste ter correctie hiervan een geldboete van f 250 subs. 25 dagen. „Dat is niet zo'n klein beetje" aldus verdachtes laat ste woord. De kantonrechter liet het by f 200 subs. 20 dagen. Een 23-jarige monteur uit Noord - wijkerhout liet verstek gaan. Hij werd destijds in de „Duindamseslag" te Noordwijk bij het werken met een lichtbak door een jachtopziener op heterdaad betrapt. Zyn „vangst" be droeg toen al twaalf konijnen. „Ook deze verdachte overtrad op laak bare wijze de jachtwet", concludeerde de officier en eiste daarop een geld boete van f 100 subs. 10 dagen en de verbeurdverklaring van vermelde kotiynen. De kantonrechter von niste bij verstek geheel conform. Tegen een eveneens niet versche nen 21-Jarige tuinder uit Alkemade eiste de officier vier geldboetes respeotieveiyk f 150, f 50, f 80 en subs. 30 dagen alsmede bij wijze „stok achter de deur" i delijke hechtenisstraf voor de tijd van twee weken met een proeftijd van twee Jaar. Hij kwam tot deze eis, omdat hij vond, dat verdachte op ontoelaatbare wijze het verkeer in ernstig ge vaar had gebracht. De tuinder tufte rond in een auto zonder in het be zit te zijn van een rijbewijs en ken teken terwijl de auto reed op twee totaal versleten achterbanden en niet voorzien was van een geluids hoorn. De Rijkspolitie maakte op Rijksweg 4 een einde aan de clan destiene en gevaariyke ritten. De kantonrechter wa§ het geheel met de officier eens en vonniste dan ook conform. „Het zicht was naar mijn mening iuim 200 meter en dat betekent dat 'ex geen dichte mist was", aldus het verweer van een 29-Jarige landbou wer uit Noordwijk. HIJ kreeg destijds trn proces-verbaal omdajt hij bij dichte mist met zijn auto ln Voor hout reed en slechts stadslichten c.q geen groot licht voerde. „Volgens verbalisant was het zicht slechts 125 meter en de mist dus zeer dicht", deelde de kantonrechter verdachte mede. „Zijn waarneming, was onjuist en dat heb ik hem toen ook gezegd", zo hield verdachte „voet bij stuk". De officier twijfelde geens zins aan het waarnemingsvermogen van verbalissant en eiste, gezien het gevaar, dajt verdachte had opgeleverd, een geldboete van f70 subs. 7 dagen. „Dat is verschrikkelijk veel", rea geerde verdachte. De kantonrechter maakte er f 60 subs 6 dagen van. „Nog te veel", vond verdachte. De rechter vond van niet. „Voor zo'n gevaarlijke overtreding ls een boe te van f 60 absoluut niet te veel", sloot hij deze zaak af. „Ik weet daar echt niets van", ver klaarde een 38-Jarige vertegenwoor diger uit Alphen aan den Rijn, die voor de balie stond, omdat hij des tijds met zijn auto op de Steen- schuur ln de verkeerde (verboden) richting was gereden. Waarom hij zich deze overtreding niet meer kon herinneren. „Wel ik beging die dag nog enkele overtredingen en ik kau ze niet meer uit elkaar houden. Het duizelt me niet zo'n beetje", leg de verdachte de reden van zijn „black out" nader uit. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden. RECTIFICATIE In de mededeling van 4 sep tember JI. over de koopavond is tussen de zinsnede „en inbe grepen ter ene zyde" (regel 9) en de zinsnede „het Gangetje, de Nieuwe Ryn" (regel 9) een gedeelte weggevallen, t.w. „het Kort Rapenburg/Prinsessekadé en ter andere zyde".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3