-EIDSCH DAGBLAD NOREN: „NEEN" TEGEN EEG ril Amsterdamse politie slaat Surinamers jongen Jitspraak referendum kwam hard aan in Brussel vandaag bijna dood linister orter oorarrest LEIDSCH DAGBLAD Velen bleven thuis DÉMASQUÉ In Chaam (9uc/ Qïte tettws (pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 No 33822 recteur: G. Koopman ofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling;)giro 57055, losse nummers 0,35 Witte Singel 1. Leiden TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) HAAG Verdachten die dagen in voorlopige hechtenis doorgebracht moeten 1 vrijgelaten als hun zaak binnen lermijn niet in het openbaar door echter is behandeld. geheel nieuwe bepaling stelt ister mr. A. A. M. van Agt (Jus- r in een gewijzigd wets- erp. Voor het geval dat tijdens erechtzitting blijkt, dat toch nog nader onderzoek moet plaats kan de rechter de behande- de zaak ten hoogste dertig opschorten. In uitzonde- igevallen bedraagt deze termijn ntig dagen. :t deze bepalingen wil minister Agt de voorlopige hechtenis, die frijwel onbeperkt kan worden (gezet, aan banden leggen, orts stelt minister Van Agt een ior inzake het verlenen van ihulp aan in verzekering gestel- erdachten. Volgens de regeling deken van de orde van ad- in een arrondissement ad- aanwijzen om bij toerbeurt sbij stand te verlenen. Als er advocaat beschikbaar is, kan de ichte aan de president van d' bank toevoeging van een advo- vragen. de gronden waarop iemand in opige hechtenis kan worden ge- n, moeten volgens minister Van scherper worden omschreven. tn Carlos in Bonn Prins Juan Spanje is gisteren voor officieel bezoek aan de i republiek in Bonn aangekomen, het eerste officiële bezoek aan van de 33-jarige erfgenaam van >aanse troon, die door generaal is aangewezen als zijn op- als staatshoofd. In het gezel van de prins bevinden zich ?rouw, Dona Sophia en de ase minister van Buitenlandse Gregorio Lopez Bravo. :el bewolking Bilt verwacht van heden- tot na vond: i lelijk veel bewolking met tijde- vat regen of motregen. Mini- emperaturen van omstreeks 10 langs de Waddenkust tot graden in het zuidoosten van d, maxima morgen ongeveer fcden. Overwegend matige wind jpordelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) OSLO Een teleurgestelde Noorse premier Trygve Bratteli (foto boven, rechts) moest vannacht tegenover een verbaasde internationale pers in de Noorse hoofdstad Oslo zijn nederlaag toegeven. Op de onderste foto het Noorse comité tegen het lidmaat schap van de EEG dat een overwinning te vieren had. Het comité organiseerde vannacht nog een overwin ningsbetoging. De com mentaren op de beslissing van het Noorse volk zijn over het algemeen teleur stellend. Men verwacht o.m. een ne gatieve terugslag op de be slissing die de Denen bin nenkort over hetzelfde on derwerp moeten nemen. De EEG-top die in Parijs wordt gehouden zal in elk geval doorgaan. Op de toetre dingsverdragen van de an dere kandidaat-leden zal de Noorse beslissing van geen enkele invloed zijn. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 9 oktober 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad half geld en noteer mij aansluitend olc ahn voor abonnee Inaam: idres: plaats: gironummer: Hokje zwan maken, bon Invullen In open envelop (zonder JostzegeQ sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 1214, Leiden. Amsterdamse advocaat AMSTERDAM Een advocaat uit Amsterdam, mr. L. J. G. Vooren, heeft de Amsterdamse politie be schuldigd van ernstige mishande ling van Surinamers en andere kleu ringen in het bureau Warmoesstraat. „Er schijnt daar op het politiebu reau een kelder te zijn waar Su rinamers en andere kleurlingen door agenten op beestachtige wijze wor den behandeld". Na de zaak tegen een zeeman, be schuldigd en veroordeeld wegens mis handeling van een buschauffeur, was mr. Vooren diens raadsman su- mier in zijn commentaar op de aanklacht. „Ik zou graag veel verder op deze zaak willen ingaan, maar de orde van advocaten verbiedt mij buiten de rechtszaal te spieken". De beschuldiging blijkt in ieder ge val niet gebaseerd op incidentele voorvallen. „Al mijn gekleurde cliën ten beklagen zich over een meer dan afschuwelijke behandeling in de Warmoesstraat", zei mr. Vooren, „dat heeft mij tot de conlusie ge bracht dat een dergelijk optreden Aanrander: 15 jaar AMSTERDAM Een vijftienja rige jongen heeft bekend vorige week woensdag ln Amsterdam op een braak liggend terrein bij het station Sloterdijk een achtjarig meisje te hebben aangerand. De Jongen bood het meisje een ritje aan op zijn brommer terwijl 'n kleiner broertje bleef wachten. La ter bracht hij het kind weer terug naar het broertje. wellicht ritueel is bij de Amsterdamse politie". Mr. Vooren zei zelf geen verder on derzoek naar eventuele misstanden in het bureau Warmoesstraat te wil- lne instellen ornaat de „8 septem- ber-beweging" het overkoepelend or gaan van zes Surinaamse organisa ties in Amsterdam, daar al mee be zig is. Henri Cairo, een van de voor mannen van de „8 september- beweging", over dat onderzoek: „Wij beschikken over zeer serieuse klach ten. Surinamers krijgen in de War moesstraat en soms ook op het hoofdbureau een pak slaag. Ze worden van agent naar agent ge stuurd. De één slaat met zijn vuis ten op ze in. de ander met een kop pelriem". Intimidatie Dat die behandeling in een kelder zou plaatsvinden was Cairo niet met mr. Vooren eens. „Dat is meer in timidatie. Er staat in die kelder ook andere spullen, zodat niet van een cel kan worden gesproken. Luidruch tige arrestanten worden er al eens tijdelijk opgesloten, zodat de agen ten geen lasten van ze hebben. Zo heeft die Surinamer daar een hele poos in zijn ondergoed op de voch tige grond moeten zitten". De Amsterdamse politie stelt sinds de dood van de Surinamer Paul Hees been, 8 september bij het Vondelpark geveld door een politiekogel, een on derzoek in naar de benadering van kleuringen door Amsterdamse agen ten. „Desondanks staan wij wantrou wend tegenover de beschuldiging van Vooren", aldus de politie, „omdat een advocaat de zaak zo gunstig mogelijk voor zijn „cliënt wil afschilderen. In het onderzoek zal nu echter zeker ook de situatie aan het bureau Warmoesstraat worden betrokken". (Van een speciale correspondent) OSLO Noorwegen heeft in de nacht van maandag op dinsdag ,,nee" gezegd tegen de Europese Gemeenschap. Met een toch nog onverwacht grote meerderheid van 46 procent voor en 34 procent tegen hebben de tegenstanders van de Noorse toetreding tot de Gemeenschap in de afge lopen nacht een overwinning behaald. „We moeten van de grond af aan beginnen", zei premier Bratteli vannacht. ,JDit is een donkere nacht voor Noorwegen en de ontwikkeling in Europa staat niet stil". De nederlaag van Bratteli is vooral te wijten aam het feit dat de opkomst minder was dan verwacht werd. Slechts 75 procent van de Noorse kiezers trok uiteindelijk naar de stembus en vooral in de grote steden bleven de industrie-arbeiders thuis. Zoals te verwachten was de tegen stand in het weliswaar dunbevolkte noorden van Noorwegen, waar maar liefst 71 procent van de uitgebrachte stemmen uit „nee" bestond, het grootst, en alleen in het district Oslo kreeg de regering een duidelijke meerderheid. VERWACHTINGEN Dat de plattelandsbevolking van Noorwegen, voornamelijk bestaande uit boeren en vissers, overwegend tegen zou stemmen, lag in de lijn van de verwachtingen. De overwe gend kleine boeren die in de huidige gedecentraliseerde Noorse maat schappij zeer t»oge subsidies krijgen, hadden niet veel goeds te verwach ten van de door Sicco Mansholt uit gedachte landbouwpolitiek. De vissers waren bevreesd voor de beter geoutilleerde buitenlandse con currenten bij de totstandkoming van een gemeenschappelijke markt. Maar dat de tegenstand in de grotere plaatsen nog zo compact zou zijn en dat hierdoor de industrie-arbeiders, die de laatste maanden intensief be werkt waren door hun eigen kranten en het machtige informatie-apparaat van de Noorse vakverenigingen, in grote mate thuis zouden blijven, was de grote verrassing van dit referen dum. Het Noorse „nee" is hard aangeko men bij de EEG. En het heeft de vrees wakker geroepen dat nu de Denen op 2 oktober de toetreding van hun land tot de Europese Ge meenschap zullen afwijzen. Een diep teleurgestelde minister Schmelzer had er eigenlijk nog wei nig over te zeggen toen om 2 urn 's nachts de uitslag van het referen dum bekend was: „Het staat niet vast dat dit een beslissing voor altijd is Het is mogelijk dat de deur open blijft". Voor Nederland is het afvallen van de Noren met name een deceptie om dat het deze Scandinaviërs be schouwt als een vergelijkbaar volk met een onmiskenbare democratische instelling en duidelijke gerichtheid op de Atlantische alliantie. Zie ook pagina 9. Ook al is geschiedvorsing een discussie zonder einde, soms markeert één studie, één ont dekking, het einde van een re putatie. In zekere zin is dat het geval met de vandaag gepubli ceerde studie van professor L. de Jong over Felix Kersten. Tussen verdichtsel en waarheid ligt blijkens de conclusies van De Jong bij Kersten zo'n af grond dat ontmaskering het enige woord is. De pil moet verguld worden door de constatering dat de Finse magnetiseur in incidentele ge vallen inderdaad groot werk heeft verricht voor mensen in de klauwen van de nazi's. En voor wat daarvan na De Jongs studie overeind blijft, recht vaardigt misschien nog steeds de hoge onderscheiding die Kersten in 1950 ontving. Maar misschien ook niet. Kersten was een oude bekende van Neder land. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik behoorden des tijds tot zijn vriendenkring. Een wat naïeve staatscommissie prees na de oorlog zijn grote verdiensten. Het is een ander voorbeeld van de grenzeloze verwarring van die jaren, toen mensen voor execu tiepelotons of voor koninklijke onderscheidingen in aanmer king konden komen, zonder dat er tijd of behoefde was om nog eens na te denken. De Jong zegt dat hij destijds al zijn twij fels had aan de rol van Kers ten. Maar ook hij zweeg tot op heden. De indruk bestaat dat het niet alleen overwegingen van we tenschappelijke aard zijn ge weest, waarom het demasqué van Kersten zo lang duurde. De postume ontluistering illu streert eens te meer dat de we reld maar mondjesmaat uit helden bestaat, maar voor het merendeel uit gewone mensen met hun gewone angsten. 16 PAGINA'S Felix Kersten, de iFnse magneti seur en vertrouweling van Hein- rich Himinler, was niet de red der van het Nederlandse volk, zo als men oorspronkelijk meende en waarvoor hü een hoge onder scheiding ontving. In een van daag verschenen publikatie ont rafelt prof. dr. L. de Jong de le gende. Het plan voor een mas sale deportatie van de bevolking naar Polen zou slechts in het brein van Kersten hebben bestaan PAGINA 7 Senator McGovern slaagt er niet in zUn programma aan de Ame rikanen te verkopen PAGINA 9 Independiente rekent op „net zo aardige wedstryd als by ons PAGINA 11 Raadscommissie onderzoekt opknappen woning burgemeester LEIDEN De gemeenteraad van Lelden heeft gisteravond tijdens een chaotische vergadering unaniem een voorstel van het PAK (PvdA en D'66) aanvaard om door de commis sie voor de rekeningen (aangevuld met een PSP-er) een rapport te la ten opstellen over de affaire rond de burgemeesterswoning. De com- misie moet vóór 20 november ver slag uitbrengen. Een ander voorstel, ingediend door PAK en PSP sneuvelde ternauwer nood. Het hield in om „de door B. en W. betrachte geheimhouding en het voortdurend uitstellen van de behandeling" scherp te veroordelen. Met 18 tegen 17 stemmen werd dit voorstel afgewezen, maar PSP-er Gerkema beklaagde zich later dat zijn naam bij de stemming niet was afgeroepen, ofschoon hy in de verga derzaal was. Opnieuw stemmen over het voorstel van de oppositie is der halve niet uitgesloten. (Zie verder de stadspagina's) ROTTERDAM De 12-Jarige Marcel van de Velde ls zoals nu pas bekend geworden is op zondag 3 september door een boer in Chaam letterlijk in elkaar ge trapt. Met ernstige inwendige ver wondingen moest het Rotterdamse jongetje dezelfde avond naar het Sint Claraziekenhuis in zijn woon stad worden vervoerd. Twee opera ties waren noodzakelijk om zijn le ven te redden. Een van zijn klie ren moest worden weggenomen. De Jongen verkeert nog steeds ln levensgevaar. Vandaag la hij op nieuw geopereerd. De boer betrapte Marcel en zijn vriendje toen zij stonden te spelen bij het schrik draad rond diens land. Hij sloop naar de Jongens toe en trapte hen waar hij maar kon. Het Haagse vriendje kwam met enkele blauwe plekken weg. De vader van Marcel heeft bij de politie aangifte gedaan Omdat het onderzoek nog niet is afgesloten, is de boer nog niet ge arresteerd. Volgens de laatste volks telling heeft Londen een bevolking van 3.883.092 zie len, gehuisvest in 777.000 woningen. Aangevoerd wer den omstreeks 4Vi millioen vaten meel, 420.000 ossen, bijna 3 millioen schapen, 50.000 kalveren, ruim 60.000 varkens, terwijl op één markt meer dan 7 mil lioen stuks wild verkocht werden. Dit alles, met ruim 5 millioen zalmen behal ve andere visch en vleesch, wordt naar beneden ge spoeld met 75 millioen gal lons ale en porter, 3y2 mil lioen gallons sterke dranken en meer dan 100.000 pijpen wijn, terwijl meer dan 22.000 koeien in de dagelijksche behoefte aan melk voor zien. In Oostenrijk is voor het eerst een kleine daling in de prijzen der levensmid delen merkbaar. Niettemin Is het tramtarief verhoogd van 1000 kronen op 1700 kronen voor een dagkaart en de telefoontarieven gaan millioenen kosten. Een der twee torpedo booten, die ter beschikking van de Noorsche douane zijn gestel om dc smokke larij in sterken drank te bestrijden heeft enige mij len uit de kust het Duitsche smokkelschip Fortuna met 10.000 liter sterken drank aan boord aangehouden. De torpedoboot was genood zaakt te vuren om den smokkelaar tot bijdraaien te dwingen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1