Hip Amsterdam in ban van bet Island Rock Festival c/RflDBlmmmm) Verfijnde folklore uit de Philippijne r(^y)vandaaa... ...en gisteren i Afgezien van kernsplitsing als nieuwe energiebron JiAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 In Amsterdam was het eind vo rige week een en al pop wat de klok sloeg. De platenmaatschappij Ariola (Haarlem) organiseerde in samenwerking met radio Veroni ca het Island Rock Festival. Vele artiesten en groepen uit de stal van het Lonidlense Mand Re cords waren hiervoor naar ome hippe hoofdstad gekomen. Hoogte punten: de wereldpremière van de film "Traffic in Amerika', opgeno men tijdens hun laatste grote tour nee door de V.S. waarin veel live- beelden van verschillende concerten. Deze film mag een belangrijke do cumentaire over een opmerkelijk fa cet uit de hedendaagse popmuziek genoemd worden. Verder was er een concert in het Ral-Congresgebouw door de pop groepen Smith, Perkins Smitn, Vinegar Joe en Uriah Heep. Deze laatste groep viel in voor de Free die verstek moet laten gaan om- döt gitarist Paufl Kossof deze week vaó een podium stortt een niet in staat was om te spelen. Al me al een hele popinvasie, die "s morgens op Schiphol begon waar het hele gezelschap per charter vlucht aankwam. 's Middags was er in de pulb van het Alpha hotel een persbijeenkomst, die door vele popartiesten werd bij - gewoonid Nieuwe elpees waarbij 'Catch Bull At Four' van Cat Ste vens werden dftar gepresenteerd. De nieuwe en eerste Amerikaanss formatie in de Mand-stal Smith, Perkins Smith was er ook om do nodige promotie voor hun album, dat de naam van de groep kreeg, te maken. Een bijzonder feest is wel dat deze Amerikanen met een naam die sterk doet denken aan grote ban kierskantoren meer dan tweehon derd uren in de stuidio aan dit al bum werkten Het resultaat is daar dan ook naar. Prachtige (heavy) country klanken, nogal akoesties en met schitterende close harmony vo- toalen. in het middelpunt van de belang stelling stonden verder zangeres EMe Brooks en zanger Robert Pal der van de Engelse rockformatie Robert Palmer en Elkie Brooks van de groep Vinegar Joe in actie. Vinegar Joe. Dit gezelschap oogstte i Het meisje Brooks zingt al jaren, vorige week in Haarlem op een fes- vroeger als jazz-zangeres. Ongeveer ti/val veel succes maar is verder in zes jaar gc-leden won zij in Knokke Nederland nog niet zo bekend. op het songfestival de persprijs BAYANIHAN DANCERS Een dansscène uit de Mcüria werd uitgevoerd. LEIDEN —Onbekend maakt on- bemind. Dit gezegde lijkt van toe passing op de Philippijnse dans groep, die zaterdagavond in de Leid- ee Stadsgehoorzaal de tweede voor stelling van haar korte toernee door Nederland gaf. De belangstelling voor de Bayanihan Dancers was in elk geval omgekeerd evenredig met de interesse die er in Leiden door gaans voor dansuitvoeringen bestaat. Voor de weinigen die wel op de schouwburgaankondigingen waren afgegaan is het een verrukkelijke avond geworden. Wat de Philippijn se groep hier bracht was een tot theater verheven brok dansfolklore, kleurrijk en onweerstaanbaar. Het programma was van een bonte ge varieerdheid en bevatte een merk waardige mengeling van dansstijlen. De Maria Clara Suite bijvoorbeeld, waarbij de dansers en danseressen zich lieten begeleiden door de Ron- dalla, 'n orkest(Je) van snaarinstru menten, toonde zeer nadrukkelijk de Spaanse invloed op de oude Philip pijnse danscultuur aan. In het eerste Clara Suite, die door de Bayanihan Dancers met grote precisie deel van deze suite wervelden de meisjes op de kadans van een haba nera over het podium, terwijl even later een aantal van de Castilliaan- se jota afgeleide dansen herinnerin gen deden oproepen aan het aristo cratische Spaanse kwartier van oud- Manilla. Het was overigens interes sant om te zien hoe het trotse, tem peramentvolle karakter van deze specifiek Spaanse dansen zich in de Philippijnse vertaling heeft ver vormd tot een wat vriendelijker ex pressiemiddel. De suite in haar ge heel werd een feestelijke aangele genheid meer nog door de perfecte uitvoering dan door de suikerzoete aankleding er van. Hoogtepunt van de avond, zeker ook in danstechnisch opzicht, bleek te zijn de Mindanao Tapestry (Mus lim Suite) in welke serie arabische en indo-maleise invloeden te be speuren vielen. De mannelijke kracht van de dansers kwam er op een imponerende manier tot uit drukking evenals trouwens de schitte rende gratie van de danseressen, die zich van groot succes bij het publiek verzekerd wisten. Prachtig solistisch werk werd geleverd in de tot de zelfde suite behorende Tahing Baila, een dans waarin de bewegingen van de vissen in het water worden na gebootst. De razendsnelle armbewe gingen van zowel de vrouwelijke als de mannelijke solist leverde een niet nader te beschrijven maar in elk ge val adembenemend effect op. Een sublieme vertolking kreeg ook een koninklijke waaierdans, voor een be langrijk deel uitgevoerd op het nauwelijks hoorbare geluid van te gen elkaar aanschuivende bamboe stokken. De avond, die het opgeto gen publiek nog veel meer verras singen boad, eindigde met een spektaculaire Tinikling, de meest bekende en moeilijkste van alle Phi lippijnse dansen. Zij die van verfijnde dansfolklore houden en het optreden van de Phi- lippino's in Leiden gemist hebben kunnen a.s. zondag nog terecht in het Haagse Congresgebouw. PIETER C. ROSIER Vinegar Joe wij zijn een levende discotheek, zegt Palmer speelt rock, blues en jazz, flink door elkaar geschud en derhalve een stevig stukje pop. Een paar maanden geleden ver scheen hun eerste elpee. In novem ber werd, zo werd meegedeeld, komt nummer twee uit. Vinegar Joe zal dan gezien het optreden in het Rai-Congresgebouw de eerste grote stap voor de ver overing van popminnend Nederland ongetwijfeld al een bekende klank zijn. De poptoestand in Amsterdam was de inleiding v publiciteits- waarbij net publiek volop wordt be trokken. Island organiseert nl. een wedstrijd voor amateur-popkennsrs. zy kunnen een recensie schrijven van één van de zestien in adverten ties gepubliceerde elpees en daarmee een volledig verzorgtd'e Vliegreis voor twee personen met verbiyf van een week in Londen winnen. Andere prijzen zyn elpees en popboeken. In de jury zitten o.m. Lex Har- ling, Barend Toet van Oor) en Jip Golsteijn. TON VAN BEMMEL Radicalisering in Nationale Veiligheids Brigade DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Nationale Veiligheids Brigade is teruggetreden omdat „legionnaires, stoere jongens en oud-militairen" binnen de brigade deze een militan ter vorm willen geve. De initiatiefnemers zyn volgens de teruggetreden voorzitter P. M. J. van der Linden en Haagse trambestuurder, een voormalig Ko- rea-vrij williger en een bestuurslid van de Nederlandse Volksunie, die tezamen tekenen voor de brigade staf van de Nationale Veiligheids Brigade. De .hersenen" van NVB distantië ren zich van deze gang van zaken omdat zy nog altyd geloven in de mocratische middelen, aldus de heer Van der Linden. Tarieven vlieg reizen naar de West lager? SCHIPHOL (ANP) Verlaging van de luchttarieven der KLM op de trans-atlantische route tussen Nederland en de rijksdelen overzee vormt het belangrijkste onderwerp van de besprekingen, die deze week in Den Haag op regeringsniveau worden gevoerd tussen Nederland en Suriname. Gistermiddag is daartoe de Suri naamse luchtvaartdelegatie op Schiphol aangekomen, die onder lei ding staat van minister Rens. Met name hoopt Suriname op een goed kopere „Bylmermeer-express", zo omschrijft men de vaste lyndienst die de KLM vier maal per week tus sen Amsterdam en Paramaribo uit voert. Bezettingen mogen geen regel worden DRACHTEN (ANP) Deze nieu we vorm van sociale actie dient geen regel te worden, zo heeft KVP-iyst- trekker Andriessen zaterdag in Drachten verklaard naar aanleiding van de bezetting van de ENKA-fa- brieken in Breda. De heer Andries sen vindt daarom een verdere ont wikkeling van „beleidsvorming in sa menspraak" ook in het sociaal-eco nomische leven van grote noodzaak. De KVP wil een verdergaande de mocratisering van de structuur van de ondierneming en met name het recht voor de ondernemingsraad om in beroep te gaan tegen kenneiyk onredeiyke beslissingen van de lei ding van de onderneming. Raad voor Milieudefensie DEN HAAG Energiebesparende maatregelen en technieken zullen ruimschoots voldoende zijn om in de nabije toekomst een ongestoorde elektriciteitsvoorziening te kunnen garanderen. Door Jan Ottens Intussen kan volledig worden afge zien van kernsplitsing als energie bron en moet voor de lange termijn een energiesysteem op basis van zonne-energie worden ontwikkeld. Een mogelijke bijdrage is verder te verwachten van kernfusie (in te genstelling tot splitsing is dit sa mensmelten van atoomkernen) en van systemen die gebruik maken waterstof en brandstofcel. Dit staat in een nota die door de Werkgroep Kernenergie van de Raad voor Milieudefensie is opge- Veiligheid Volgens de werkgroep laat de over heid zich in Nederland geheel lei den door de belangen van de indu strie en de elektriciteitsproducenten. Zo gaat de kernenergienota van de minister van Economische Zaken volgens de samenstellers van het rapport geheel voorbij aan een groot aantal kritieke aspecten van milieu en veiligheid. "Het probleem van thermische ver ontreiniging (opwarming van het voor koeling gebruikte oppervlakte water, red.) wordt afgedaan met de opmerking dat het aantal vesti gingsplaatsen in Nederland beperkt is; de problemen rond stralingsge vaar worden geheel niet genoemd en wat men gaat doen aan het on opgeloste probleem van radiO-actief afval wordt afgedaan met de belof te voor te treffen voorzieningen". Kweekreactor De natrium-gekoelde kweekreactor, zoals die door Nederland, Belgiël Luxemburg en Duitsland bij het Wesfcduitse Kalkar wordt gebouwd, zal volgens de werkgroep het risico op stralingsschade zeer sterk ver groten. Het argument dat de overiiedd bij de ontwikkeling van atoomsplit singscentrales hanteert, als zou Ne derland behoefte hebben aan indu striële innovatie (vernieuwing) is naar de mening van de werkgroep gebaseerd op valse hoop want Ne derland zal nooit de industriële ca paciteit hebben om meer dan een uiterst bescheiden rolletje te spelen in de scherp concurrerende markt van de kernsplitsing. Aan de andere kant zou Nederland1 met de ontwikkeling van alternatie ve, kleinere energiesystemen indu- strieëel baanbrekend werk kunnen verrichten. De werkgroep, die voornamelijk be staat uit natuurkundigen en kern fysici, van wie kernenergie volledig veroordeelt, verwijst naar het Ash- by-rapport dat in opdracht van de Engelse regering werd gemaakt en waarin wordt gepleit voor een ver traging van het reactorprogramma en een grondige bezinning over de noodzaak van steeds meer energie verbruik per hoofd van de bevol king. NEDERLAND I 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Top-Pop (Avro) 19.30 Wie van de drie? (Avro) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Peyton Place (Avro) 21.10 Salto Mortale - Londen, circusserie (Avro) 22.10 Televizier Magazine (Avro) 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De familie Ashton, tv-serie (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De furie, film (KRO) Een van de klassieken' uit de filmhistorie met Spen cer Tracy. Het is de eerste van een serie van acht, waarin deze acteur de komende weken op het scherm zal verschynen. "Fury" van Fritz Lang kwam uit ln 1936 en is gebaseerd op het thema van een onschuldig gelynchte Amerikaan. 21.45 Arnoni, een eenzame wolf: ideeën van een actieve denker (KRO) •ir Een documentaire van André Truyman die de kyker kennis laat nemen van de denkbeelden van de Journa list-publicist-filosoof M. S. Ardoni. 22.35 Journaal (NOS) Kees Kerdel had zondagavond in „Interpellatie" maar één bondgenoot in zijn woorden strijd tegen een zaal vol men sen, die grote vraagtekens wil den plaatsen achter de hou ding van het Nederlands Olympisch Comité tijdiens de donkere dagen van München. De bondgenoot was de Olympi sche gedachte. Het ideaal, dat de basis vormde van het NOC-besluit in München te blijven. De bondgenoot werkte echter meer in het nadeel van de dappere Kerdel in deze an ti-stemming, dan in het voor deel. Vragen of de inspraak procedure bij de besluitvorming wel optimaal was geweest.Vra- gen over het solidariteitsbegrip dat door het NOC ten opzichte van het IOC is gehanteerd, of vragen als aan wie of waaraan het NOC denkt verantwoording schuldig te zijn, konden niet beantwoord worden met de verwijzing naar Kerdels bond genoot. Hij deed het toch en daarmee kweekte hij een steeds rumoeriger anti-stemming tij dens dieze woordenstrijd, die in de aanvangsfase zo duidelijk in het voordeel van de rustig pa rerende NOC-voorzitter leek uit te vallen. Maar zodra het steu nen op zijn bondgenoot een steeds hachelyker zaak bleek, werd zijn argumentatie eigen lijk staads sterker een pleidooi voor een vervolgprogramma, waarin de Olympische gedachte ter discussie wordt gesteld. Want daaraan is men in „In terpellatie" niet meer toegeko men. Vergelijkingen trekken met ideële reisbureaus en een gebroken been bij een voetbal wedstrijd van amateurs hebben natuurlijk wel een aardige de magogische kracht, maar nei gen wel naar een erge vereen voudiging van het Olympische probleem. Rumoer ontstond er pas toen Kerdel, al naar zijn bondgenoot krampachtig bleef vasthouden. En zelfs als een van de steunpilaren van het NOC-besluit „blijven" noemen het gevaar, dat Nederland bij een eventueel vertrek zich bul ten de Olympische gemeen schap zou hebben gesteld en dat dat voor volgende jaren wel eens consequenties zou kunnen hebben gehad. Wel zo'n IOC-besluit op dat mo ment zou voor de wereld wel erg schrijnend hebben duidelijk gemaakt, hoe snel men zich moet buigen over de wijze van een voortbestaan van de Olym pische gedachte. Tweemaal ook een afscheid op zondag. Ten eerste de bloedige wraak van Odysseus, die een einde maakte aan déze Ita liaans-Franse tv-serie. Een prachtig en kleurrijk kijkspel, geheel in Italiaanse styl, bom bastisch groot en spektakelaoh- tig, maar erg fijn om te zien. Het tweede afscheid betrof de NVSH, die na een rumoerige periode de ether verlaat. In die laatste uitzending wilde de NVSH nog eens duidelijk laten zien, dat men geen belangen groep is zonder ideële basis, maar dat de organisatie wel degelijk een brede ideologische achtergrond heeft, van waaruit gewerkt wordt aan een bewust wording en mentaliteitsveran dering in onze maatschappij. Ik geliif niet dat het besluit de NVSH als mini-omroep te we ren helemaal juist is. Zoals Henna Vergouwe het uitdruk te: „Wij zijn niet de hele dag in het kruis bezig met genita- liOn". Een groepering, die al negentien jaar een duideiyk maatschappelijk belang dient moet als „mini" bestaansrecht kunnen hebben in ons omroep bestel, omdat op geen enkele wijze duidelijk is aangetoond, dat de bestaande omroepen zo duidelijk gericht dit voorlich tende werk plegen. De laatste uitzending van de NVSH mag men waariyk niet kunnen be rekenen, want een slechter in elkaar gezet tv-afschedd had menwa arlijk niet kunnen be denken. Daarin werd niet het Streven gemanifesteerd, maar de NVSH. INVALLER DINSDAG 26 SEPTEMBER FM-kanalen. 7.00 KRO, 22.30 NOS, 22.50 KRO. muziek (gr). (7.30 Nieuws. 7.417.50 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 12.00 (S) Gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land. 12.26 Mede- dalingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.41—12.50 Echo, 13.00—13.05 Raden maar14.00 Schoolradio 14.30 (S) Muzikaal mid dagmagazine. (15.3015.32 Nieuws. 16.00-17.00 Vraaggesprek). 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. 17.10 (S) Het Metropole Orkest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo, 18.00 Licht programma. 18.19 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 KRO-Voorbeschou wing. 19.00 (S) Het Zuid-Hollands Operakoor met solisten. 19.30 Infor matief programma over liturgievierin gen. 20.00 (S) Moderne kamer- 1 programma. 23.55 Nieuws. Hllv. II, 298 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO, 15.00 NOS, 17.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Lichte grammof oonmuzlek met o.a. om 8.00 Nieuws en om 8.11 Radiojournaal. 8J50 Morgenwijding. 9.00 (S) Nieuwe grammofoonplaten. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Kerkor gelconcert. 10.00 (S) Voor de kleu ters. 10.10 Populair verzoekplatenpro- gramma met om 11.00 Nieuws. 11.30 TS) Een programma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Voor de landbouw. 12.40 (S) Radio- verkeersmagazine. 13.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 13.30 Op het vlak van muziek en maatschappij. 14.00 Mu ziek en Informatie. 15.00 (S) Repor tages 1 het land uit alle i veel muziek Nieuws). 17.00 (S) Een 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) programma met Hllv. UI, 240 ra en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 900. Nieuws. t de pep. (10.00 xws. 11.03 Een op gever leerde visite. 13.00 Nieuws. 13.03 Show. (14.00 ADVERTENTIE overal verkrijgbaar Sheherazade van stadsbeiaardier LEIDEN Stadsbeiaardier Rien Ritter, die vorig Jaar juli van het ministerie van CRM opdracht kreeg om een beiaardcompositie te maken, zal deze nieuwe compositie op zater dag 30 september a.s. in Dordrecht 'ten doop houden' tydens de pauze van het internationaal beiaardcon cours 1972, dat daar wordt gehouden. De compositie is getiteld: "Shehe razade" en is gebaseerd op thema's uit het geUjknamige orkestwerk van Rimsky Korsakoff. Het werk bestaat uit twee delen: Capriccio en fuga. Leiden zal voor het eerst met deze compositie kunnen kennismaken tydens de donderdagse koopavond op 5 oktober as., 's avonds om kwart over zeven. De heer Ritter zal zyn compositie dan zelf uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5