Dr. Dronkert nam afscheid Goede spelprestaties kleine hut' 'De Ruim 27 jaar Leids predikant rachtig woningen aan iet Paramaribohof in Prinses Beatrixfonds collecteert in Leiden Kosten ambtswoning 971 ^AANDAG 25 SEPTEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN De nestor van de eidse dienstdoende predikanten, K. Donkert, heeft gisteren af- j cheid genomen van de Geref. [erk, die hij ruim 27 jaar als ledikant diende en tevens van «iden. Vandaag vertrok hij naar ijn nieuwe woonplaats Borculo in deze omgeving vacante ge- leenten in de dienst des woords an tijd tot tijd te dienen. In zijn beide wijkkerken 's thtends in de kerk aan de Oude middags in de Belofte ert vond dit afscheid plaats. In de geheel bezette Oude Vest- werd de dienst bijgewoond jor afgevaardigden van de classis ciden, de Chr. Pedagogische Aca- pffiie, het Diaconessenhuisen een vertegenwoordiging uit Poubrugge, waar dr. Dronkert vóór vertrek naar Leiden in Juli 85 op 14 maart 1937 het predik- mbt aanvaardde. Is tekst voor deze afscheidsure sd de scheidende predikant geko- Phil. 4 9b „en de God des vre- zal met U zijn. onl" Bij de ontvouwing van dit tekst- spnord merkte dr. Dronkert o.m. op St dit woord een rijke belofte in- iudt: de Gods des vredes zal met zijn. Een woord ook, dat deze „eszondag in vele kerken wordt ïhoord. God is liefde en vrede. |M)| aarvan heeft Hij ons de volheid Jezus Christus, de Vredevorst, ;n zien. Het is Christus, die door |]n lijden, voor ons vrede heeft ge- ikt met God. De bijbel, zo ging Dronkert verder, is het grootste •Ik edesboek. Onze zonde is nooit zo joot als Gods genade. Aan het einde van de dienst voer- als eerste spreker het woord de ser Hakker, scriba van de wijk- fj^-rkeraad, die er o.m. op wees, dat Mi Dronkert zijn pastorale arbeid d04?eds trouw vervulde. "U heeft het gedaan". Namens de |hele kerkelijke gemeente overhan- ;de de heer Mulder de scheidende idikant een stereo-installatie met ietterecorder, een elektrische j asmachine en een bedrag onder jivert. Ds. Van Halsema uit Kat- Ijk aan Zee, die sprak namens de iifissis Leiden, herinnerde aan de taatschappen, die dr. "Jronkert bekleedde en aan zijn ar id als eindredacteur van de Leid- Kerkbode. In zijn dankwoord "ik was al- lMjr>C Mo In de stampvolle Oude Vestkerk nam dr. K. Dron kert, die met emeritaat gaat, afscheid van Leiden. (Foto Jan Holvast) tijd wel iemand met een gebruiks aanwijzing" haalde dr. Dronkert enkele herinneringen op uit zijn Leidse tijd, de omgang met de ge meente en de jongeren en gewaag de hij van de medewerking, die hij steeds van de Commissie van Be heer heeft gehad. Ook met de bur gerlijke overheid was de samenwer king altijd goed, "al hebben wij daar weinig van gemerkt". De echt genote van dr. Dronkert en doch ter "Loes" dankten voor de grote vriendschap, die zij in Leiden van zovelen hebben ontvangen. In het Rijnlands Lyceum werd het afgelopen weekeinde een opvoe ring gegeven van het blijspel in drie bedrijven „De kleine hut". De oor spronkelijke titel „La petite hutte" is dus gehandhaafd. Het stuk is van Adré RousSin; voor de regie en de vertaling tekende Bob de Lange (bekend van o.m. de Nederlandse speelfilm van Eric Terpstra „Da niël"), die tevens één van de hoofd rollen op zich had genomen. De twee andere hoofdrolspelers waren Hetty Verhoogt en Paul Cammer- mans. Van deze drie toneelspelers maakte toch wel Paul Carnmermans (die de rol van Henri speelde) de meeste indruk. Hij gaat zo op in zijn rol, dat hij a.h.w. aan het be staande decor niet voldoende heeft. Steeds weer stapt hij, druk gesticu- leerd heen en weer en geeft met zijn typische accent een extra dimensie aan de rol van Henri. Bob de Lange speelde de rol van Philippe en Hetty Verhoogt, die we kennen als Alie Donkelaar in „De kleine Waarheid", speelde Suzanne In het kort komt de inhoud van het blijspel neer op een aantal ge strande schipbreukelingen, die ver geefs trachten van een eiland te ko men. Spoedig wordt duidelijk dat Philippe (één van de mannen) ge trouwd is met Suzanne, maar dat Su- Overleg over repatriëring Volksduitsers uit Polen WARSCHAU (Reuter) Hoge j plomatieke betrekkingen overgingen, functionarissen van het Rode Kruis i beloofde de Poolse regering dat de zijn gisteren in Warschau begonnen emigratie zou worden versneld. Deze hernieuwde poging het sle pende probleem op te lossen van de Poolse burgers van Duitse afkomst, die zich bij hun verwanten in de bondsrepubliek willen voegen. De kwestie van de Volksduitsers in Polen, die een nadelige invloed heeft op de betrekkingen tussen Bonn en Warschau, is van zeer emotionele aard en erg ingewikkeld. Beide lan- dan verschillen in hoge mate van mening over de Juridische aspecten en evenzeer over het aantal betrok ken Volksduitsers. West van di- i hjöe heer B. de Kier oud-voorzitter Leidens Jongste woningbouw- teniging, de Prot. Chr. Woning- iwvereniging, heeft de eerste paal voor een complex van tach- woningen aan de Paramaribo- (foto Jan Holvast). Öe efficiënte indeling van het. touw van 10 verdiep ngen .net ruime flats op een laag en een itraal trappenhuis tn ien biedt de bewoners fort. De kamers zijn alle gesitueerd rond een ruime hal, de woonkamer meet 6.64x3.82; de slaapkamers 4.45 x2.82 en 4.29x2.82. Naast de ge bruikelijke berging in het onder huis heeft iedere flat nog een in pandige berging van bijna 3 m2 in de woning. De huren van deze woningen zul- c ;jn exclusief stook- en service kos- .- 1 ten ca. f 270 per maand bedragen. Volksstemming Een verandering in de grondwet waarbij Zwitserland een eind moet maken aan zijn uitvoer van wapens is zon dag met gering verschil verworpen aan de hand van een volksstemming. De uitslag was 593.205 tegen 584.726 stemmen. Het wetsontwerp was inge diend nadat 4 jaar geleden bekend was geworden, dat de grootste Zwit serse wapenfabrikant voor 20 milj dol lar aan kanonnen, raketten en an der oorlogstuig had verkocht aan Zuid-Afrika, Egypte, Israël en andere „centra van spanningen". RijnDonau Een optocht van schepen heeft zaterdag het 24 km lange kanaal ErlangenNeurenberg, dat deel zal gaan uitmaken van het Europakanaal een verbinding tus sen de Rijn de Donau plechtig geopend. De aanleg van het ge opende kanaal heeft 380 miljoen mark gekost. Het tweede stuk van Neurenberg naar Regensburg moet in de volgende tien jaar vol tooid zijn. Kannibalen voor rechter In Meban (Noord-Sumatra) zijn vier mannen wegens kannibalisme voor de rechter verschenen. Zij hadden stukken opgegeten van een 20-jarig meisje. De moordenaar had er be ar tegen gemaakt dat zijn zoon die met jonge vrouw trouwde en haar toen vermoord. De moordenaar had de andere drie uitgenodigd delen van het lijk te eten, hetgeen gebeurde, het viertal, leden van één familie, zei tot de rechter geen gevoel van spijt of schaamte te voelen. ondanks een desbetreffend drag dit jaar aanzienlijk teruggelo pen. Het Westduitse Rode Kruis, welke secretaris-generaal Kurt Wagner vrijdag in Warschau onderhandelin gen is begonnen die vermoedelijk verscheidene dagen zullen duren, schat het aantal Volksduitsers in Po len dat naar de Bondsrepubliek wil emigreren op meer dan 250.000. De Poolse autoriteiten noemen dat aan tal sterk overdreven. Enige tijd ge leden spraken zij van „enkele tien duizenden". Sinds de ohdertekening van het goodwill-verdrag, ruim twin tig maanden geleden, zijn dertigdui zend Polen van Duitse afkomst ge- emigreerd. De meeste betrokkenen wonen in het westen van Polen, een voormalig Duits gebied dat na de oorlog door Polen is geannexeerd. Grot ontdekt Bij Oudshoorn in de Kc&pprovinoie is een nieuwe grot ontdekt, waarvan de formaties die van de reeds bekende grotten volko men in de schaduw stellen. De nieu we grot zal pas voor het publiek war den opengesteld nadat de onderzoe kingen door Zuidafrikaanse deskun digen afgerond zijn. Spionne uitgeleverd De 45-jarige Liane Lindner, alias Ingeborg Weber, die in West-Duitsland een zeer doel treffend spionagenet had opgebouwd, is in de nacht van vrijdag op zater dag aan Oost-Berlijn overgedragen, nadat zij twee-en-een-half jaar in voorarrest had doorgebracht. Waar nemers menen da-t zij zal worden uit gewisseld tegen één of meer West- duitsers die in Oost-Duitsland ge vangen zitten. De spionne werkte bij een uitgeversmaatschappij in Keu len en begon haar activiteit in 1961. Zij kreeg geheime regeringsdocumen ten in handen via een secretaresse en een advocaat. Allemaal „mevrouw" Iedere Franse vrouw boven de 21, getrouwd of ongetrouwd, met of zonder kinde ren, kan voortaan aanspraak laten gelden op de titel „mevrouw". Minis ter van Justitie René Pleven heeft dit bepaald na een stroom van klachten van ongehuwde moeders die zich beledigd voelden door het ge bruik van .mejuffrouw" bij het in vullen van officiële formulieren. zanne ook voor de charmes van Hen ri, die een huisvriend was van Phi lippe en Suzanne, niet ongevoelig is gebleven. Op het eiland biecht Henri Philippe op, dat hij reeds ge durende de zes Jaar een verhouding heeft met zijn vrouw. Philippe heeft zich echter spoedig hiermede ver zoend en de rust lijkt weergekeerd. Bij het verschijnen van een eiland bewoner, die later een Franse ko blijkt te zijn ontstaan nieuwe moei lijkheden. Een aantekening moet gemaakt worden bij het goede taalwerk van Bob de Lange, die het vermogen blijkt te bezitten, 1 pisch Franse mopjes om te zetten goed en humoristisch Nederlands. A. C. KOEKEBAKKER JR Vindt u een collectebus ook zo ver velend? Helaas kunnen wij er niet buiten, want de inhoud is nodig om aan onze gehandicapten een beetje meer levensvreugde te kunnen g ven. Dezer dagen komt het Prin ses Beatrix Fonds met de bus aan de beurt. Wie en wat is het Prinses Bea trix Fonds? Dit fonds, geboren uit een polio epidemie in 1956, heette destijds Na tionaal Fonds voor de bestrijding van de Kinderverlamming. In 1957 werd dat de Stichting Prinses Bea trix Poliofonds en in 1962 Stichting Prinses Beatrix Fonds, want toen kon de doelstelling worden uitgebreid met aangeboren spasticiteit. Later vielen er steeds meer groepen ge handicapten onder de doelstelling zo dat het Fonds zich thans bezig houdt met polio, aangeboren spasticiteit mul tiple sclerose, spina bifida, spierdy strofie en aanverwante spierziekten populair samengevat met: steunver lening aan polio, spasticiteit en di- diverse andere groepen van lichame lijke gehandicapten. In 1971 werd door het Prinses Bea- bankrekening. trix Fonds hulp verleend tot een to taal bedrag van ruim 116 miljoen gulden. VREDE DICHT BIJ HUIS LEIDEN In deze vredesweek houdt het clubhuis „De Tamboerijn" zich vooral bezig met de vrede dicht bij huis, de onderlinge relaties van de mensen in zuid-west. Het clubhuis organiseert rond dit thema woens dag de volgende activiteiten: 's mid dags van 2 tot half vier vertelling en tekenwedstrijd over de vrede. Voor kinderen van 6 tot 10 Jaar. 's Avonds om acht uur voor de oude re jeugd en volwassenen: film, dis cussie en informatie over het onder werp vooroordeel en erdraagzaam- heid in Zuid-West. Kampioenschap De Blauwkras LEIDEN Nu het vluchtseizoen er voor de postduivenverenigingen vrijwel opzit, kunnen ook de kam pioenschappen genoteerd worden. Voor „De Blauwkras" leverde dit 't volgende resultaat op: Vitesse 1. N. Boot, 2. P. Sloos, 3. P. J. de Haas, fond 1. P. Sloos, 2. P. J. de Haas, 3. W. Siera, jonge duiven 1. P. Sloos, P. J. de Haas, 3. H. Sladek, na- vluchten 1. P. J. de Haas, 2. P. Sloos 3. P. Gijsman, generaal 1. P. Sloos, 2. P. J. de Haas, 3. S. W. de We tering, oude duiven P. Sloos. LEIDEN De PAK-fractie in de Leidse raad heeft besloten de raad t.a.v. het onderhoud van de ambts woning van de burgemeester de vol gende voorstellen te doen: 1. Het optreden van het College van Wethouders in deze aangelegen heid dient te worden verworpen. 2. Het geld van de Leidse gemeen schap mag aan deze omvangrijke uitgaven niet worden besteed; er zijn wel hogere prioriteiten dan luxe uit gaven. 3. De onderhoudskosten dienen als nog te worden verhaald op de vori ge huurder voorzover hij hiertoe wet telijk verplicht is (dit is verder dan het College moreel verantwoord acht; se burgerij hiervoor te laten opdraaien en waarom het niet ver antwoord zou zijn een ex-burger met een hoog inkomen aan zijn verplich tingen te laten voldoen) 4. Voorzover de wethouders on nodige verfraaiingen hebben laten aanbrengen, zijn zij hiervoor naar de mening van de PAK-fraetie hoofde lijk aansprakelijk. 5. De PAK-fractie is voorlopig op grond van die verstrekte informatie van oordeel dat noch de Gemeente lijke Woningstichting, noch de nieu we burgemeester Vis in dezen verant woordelijkheid draagt, maar dat de wethouders van nu en het college van B en W in begin 1971 ernstig in gebreke zijn gebleven. Komt u onze collectebus niet te gen, stort dan uw bijdrage op giro nummer 9200 van de AMRO-Bank Leiden, bestemd voor rekening nr. 45.13.64.511 af rechtstreeks op deze bankrekening. De huis-aan-huis-collecte wordt gehouden in deze week en de straatcollecte op zaterdag 30 sep tember. Tenslotte heeft het Fonds nog tal van collectanten nodig om de he le stad te kunnen bereiken. Meldt u aan bij de heer H. J. A. Henkes, p/a Boisotkade 2a Leiden van 9-5 uur tel 20191, na 7 uur tel 070-685389 Bestuur Afd. Leiden Prinses Beatrix Fonds. Kandidaat voor Tweede Kamer LEIDEN Op de landelijke kan didatenlijst voor de Tweede Kamer van de Pacifistisch Socialistische Partij komt ook onze stadgenoot H. Amptmeijer voor. De heer Amptmeijer, die thana voor de PSP in de Leidse gemeente raad zit, staat op de elfdie plaats van deze verkiezingslijst. Historie van Pieterskerk LEIDEN In het Gemeente-ar chief zal van 9 tot 27 oktober een tentoonstelling worden ingericht over de historie van de Pieterskerk, die uit de twaalfde eeuw dateert en van 1572 tot 1972 dienst deed als hervormd bedehuis. Spaanse degen LEIDEN In de zaterdag gepu bliceerde advertentie van de Drie Octobervereenlging staat foutief ver meld, dat de Spaanse degen, die ieder Jaar tijdens de taptoe aan verenigin gen of scholen wordt uitgereikt, daarvoor scholen in aanmerking ko men. Dit jaar zijn echter de pad- viradersgroepetn aan de beurt. Interpellatie M. van Aken LEIDEN De heer M. van Aken (PvdA) heeft het college verzocht om in de raadszitting van 9 okto ber een interpellatie te mogen hou den over de toekomstige bestem ming van het N.S.-emplacement aan de Herensingel en wat daar voor de consequenties zijn voor de reap, huurders. ADVERTENTIE HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE. Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. v. d. Water Haarlcmmerstr. 181 - Leiden LEIDEN In het clubgebouw van de turnvereniging Ons Buiten" aan de Willem de Zwijger laan werd dit weekeinde een tentoonstelling gehouden van eigen kweek. Bloemen, planten, groente en fruit waren hier in aantrekkelijke stands te bewvnderen. Medewerking aan deze fleurige expositie verleende de Leidse Amateurgroep Mater Sprenger. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3