resident Marcos kondigt ïgrijpende zuivering af 'LUCHTBRUG' TUSSEN MOSKOU EN SYRIË Massamoord in Vietnamees dorp de winkelstad tussen den haag en leiden LEIDSENHAGE JACHTDAG ■aatardag 30 jachbs^ingcoiicourj-V&nd&fe'waai&n leidsenhage in leidschendam reeds 80 zaken geopend leidsenhage de staat van beleg op vrijdag j liller verlaat de alistische partij e koopman (igenaar iele stad Schweitzer wil niet aftreden onder druk van de VerStaten (SEPTEMBER 1972 ADVERTENTIE gratrisjjitórschotiel LLA (AFP, UPI, Reuter) President Marcos van de len heeft gisteren na een kabinetsberaad een reeks aatregelen afgekondigd krachtens de staat van beleg, lagavond van kracht is geworden. Hij kondigde een van corrupte en onbekwame overheidsfunctionaris- Het leger zal zelf zijn gelederen zuiveren van com- rhe sympathisanten en er wordt een militaire commis- iteld voor de berechting van militaire overtreders, staat van beleg zijn bijeenkomsten, demonstraties, en reizen naar het buitenland verboden. Op het i vuurwapens zonder vergunning staat de doodstraf, i en die voor hun goedieren hogere prijzen vragen dan lontroleraad voor prijzen is toegestaan zullen worden erd. macht bezit. Het leger zal alleen tussenbeide komen wanneer de bur gerlijke autoriteiten niet in staat zijn de orde te handhaven en levens en eigendommen te beschermen. De Philippijnse president kondigde vrijdagavond de staat van beleg af j na een mislukte moordaanslag op mi nister van Defensie Juan Ponce En- rlle. Dit was volgens hem nodig om de gewapende opstand van commu nisten te bestrijden, die met buiten landse hulp een nieuw systeem willen opleggen aan de Philippijnen. Het enige doel van de afkondiging van de staat van beleg is: „De republiek te redden en de maatschappij te her vormen", aldus Marcos, die verder zei dat de maatregelen nodig waren om het land voor een economische catastrofe te beschermen. Zijn tegenstanders verwijten Mar cos dat hij zijn macht misbruikt om zijn eigen machtspositie en die van de spreekwoordelijke "400 miljonairs" op de Philippijnen te redden. Marcos, die in 1969 voor een tweede ambts- termijn werd gekozen, kan zich vol- dat het leger onder de I gend jaar volgens de grondwet niet het beleg geen absolute meer herkiesbaar stellen. krantenreacties en ra- waren gisteren nog ge- oor de berichtgeving naar and geldt nog steeds een censuur die wordt uit- door het bureau van de Ia was zondag alles rustig, dtgaansverbod van kracht ■nacht tot vier uur. Dege- erdag werden gearresteerd hechtenis blijven tot de tot stand is gebracht", Marcos bekend. Voor zover reft het een aantal politici positie en enkele Journa- burgerlijke rechtbanken octioneren, behalve voor de wettigheid of de jheid van presidentiële de nationale veiligheid, orde of machtsmisbruik ig is. De opperbevelhebber Wlppijnse strijdkrachten, spino, heeft in een bood- het leger verklaard dat •Lgke macht blijft over- onze correspondent) (GPD) Prof. Karl heeft, tweeëneenhalve zijn aftreden als mi- ook de sociaaldemocra- I rtij verlaten. Zondag- in Bonn een verkla- vroegere minister van e Zaken en Financiën 1, waarin werd gezegd bewust na de parle- Mnding is afgetreden, het gevaar voor een bestaa/t. (J (Reuter) Pedro armeBraziliaan die 1 vrouw en drie kin- |het leven hield met van popcorn (ge in de hoofdstraat de Prianhas, een 1 700 km ten westen |de hoofdstad van de Rio Grande de eigenaar ge il al het land waarop lis gebouwd. f«en zat Pedro te le- oude familiebijbel, slaan van de blad- Ier een vergeeld stuk I de grond. De pop- raapte het op en cijfering van de ver den bleek het pa late te zijn, waarin lie toenmalige autori- Ihele stad Jardim de [ian de grootvader van 3 hadden geschonken. |van deze schenkings- 3 Sales eigenaar ge- i 394 vierkante kilo- Schiller was bestuurslid van de SPD. Hij was bij de vorige verkie zingen, in 1969 het paradepaardje van zijn partij, omdat het de bonds republiek vooral door zijn initiatie ven was gelukt de enomische terug slag uit 1967 te overwinnen. Zijn af treden als minister was het klap stuk van een langdurig touwtrek ken in het kabinet over de verdeling van de staatsfinanciën. Hij werd op gevolgd door Helmut Schmidt. In de verklaring van zondagavond leverde de ex-bewindsman een bij drage aan de volop ontbrande cam pagnes voor de vervroegde verkie zingen van 19 november door de re gering te verwijten, dat ze nog altijd niet duidelijk heeft kunnen maken dat markteconomie en vrije concur rentie de wezenlijke beginselen van het economische en financiële beleid zullen blijven. George McGovern, de Demo cratische kandidaat voor de ko mende presidentsverkiezingen in dè Ver. Staten, is bijzonder actief bezig met het winnen van stem men. Zaterdagavond bezocht hij in New York een feest van Ame rikanen van Duitse afkomst, waar hem een hartelijk welkom ten deel viel zie foto). Overigens is uit een nieuw opinie-onderzoek dat voor het weekblad „Time" en voor het dagblad ,JJew York Times" is ingesteld aan het licht gekomen, dat president Nixon een voorsprong van 39 punten (62 tegen 23 procent) heeft op sanator McGovern, een winst van elf punten voor Nixon sedert begin augustus. Verrassend is, dat meer Demo craten nu de voorkeur geven aan Nixon dan aan hun eigen presi dentiële kandidaat: 43 procent van de ondervraagde Democraten sprak hun voorkeur uit voor pre sident Nixon tegen 40 procent Cholera in Indonesië In drie districten op Java zijn deze maand 440 personen aan de cholera gestor ven. Verder zijn 1449 lijders aan deze besmettelijke ziekte in ziekenhuizen opgenomen. De epidemie woedt in de districten Tangerang, Tjiandjoer en Rasik Malaja. voor McGovern. „Time" noemt dit de „opzienbarendste tendens voor de uitslag, die ook toont dat de campagne van de senator een negatief effect schijnt te hebben. In verscheidene staten waar hij het meest optrad, verloor hij ter rein. En de kwesties waarop hij de meeste nadruk legde, schaden hem nu meer dan ooit". Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft senator Mc Govern er gisteravond van be schuldigd „een woordvoerder van de vijand" te zijn. Het deed dit nadat de senator een beroep op president Nixon had gedaan drie door Noord-Vietnam vrijgelaten Amerikaanse vliegers zo spoedig mogelijk naar huis te laten ko men. Het Pentagon gaf een ver klaring uit namens minister Laird, waarin McGovern ervan beschuldigd werd kennelijk „te willen optreden als agent van Hanoi door het ondermijnen van de rechten die Amerikaanse krijgsgevangenen volgens de con venties van Genève hebben". De drie vliegers werden een week geleden in vrijheid gesteld, maar de Noordvietnamezen loensen dat zij mogen terugkeren in gezel schap van een groep Amerikaan se burgers die een dag voor de vrijlating in Hanoi aankwam. WASHINGTON (Reuter. AP) Pierre-Paul Schweitzer, het 60-jarige Franse hoofd van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), heeft zater dag duidelijk gemaakt dat hij niet zal toegeven aan de druk van de Ver enigde Staten om af te treden. Op een persconferentie in Washington ter inleiding van de jaarlijkse bijeen komst van het 124 lid-staten tellende IMF en de Wereldbank op maandag verklaarde de voormalige Franse ver zetsheld dat hij zich bereid had ver klaard tot zijn 65ste jaar aan te blij ven, "als dat de duidelijke wens is van de directeuren van het fonds". Hoewel de Amerikaanse regering hem tot dusver niet heeft gevraagd zijn functie ter beschikking te stel len, hebben Amerikaanse functiona rissen hem wel te verstaan gegeven dat hij niet op de steun van Wash ington heeft te rekenen voor een vol gende ambtstermijn. Zijn huidige mandaat loopt september van het volgend jaar af. Schweitzer zei dat de komende con ferentie zich vooral zal richten op het zoeken van een nieuwe financiële orde. Vorig jaar verbruide hij het bij de regering-Nixon door openlijk te pleiten voor een devaluatie van de dollar, voordat de Amerikaanse auto riteiten hadden toegegeven dat een dergelijke stap noodzakelijk was. Voorts had hij kritiek op de Ameri kaanse invoerbelasting. Schweitzer onderschreef zaterdag de pogingen van Europese regeringen te trachten een eigen monetaire een heid te bereiken. De pogingen van de wereld om de monetaire toestand in evenwicht te brengen en die der Europeanen ten aanzien hiervan ktinnen, zei Schweit zer, gelijk opgaan. "Ik zie het niet als onverenigbaar dat de Europeanen trachten hun mo netaire eenheid te versterken en er tevens op wereldschaal iets dergelijks wordt ondernomen". De komende conferentie te Wash ington zal met veel moeilijke proble- BEIROET, WASHINGTON, CAIRO, (Reuter/AFP) „Tussen de Sow Jet- Unie en Syrië bestaat sinds enkele dagen een ware luchtbrug", aldus het in Beiroet verschijnende blad „Dag blad van de Oriënt", dat dit uit wel ingelichte bron heeft vernomen. Zaterdag zijn in Damascus vier grote Sowjetrussische vrachtvlieg tuigen van het type Antonow 12 ge land, die worden gebruikt voor het vervoeren van luchtafweerraketten. In 1970 werd Egypte op dezelfde manier voorzien van deze „Sam-3" raketten. Het blad schrijft dat „Arabische diplomaten menen dat het opzien barende samentrekken van Syrische eenheden bij Golan geschied is met instemming van Moskou, dat aan generaal Assad stevige garanties zou hebben gegeven. Het is duidelijk dat de Sowjet-Unie haar invloed in Syrië wil behouden en risico's neemt om ineenstorting van een van haar laatste bastions in het Midden-Oos ten te voorkomen". Sinds de moordpartij in Munchen en de Israëlische dreigementen zijn de Syrische strijdkrachten in staat van alarm. De Amerikaanse minister van De fensie Meivin Laird heeft gisteren in Washington verklaard dat hij zich weliswaar zorgen maakt over de Russische luchtbrug naar Syrië maar dat hij niet gelooft dat de Russen daar nieuwe bases voor verkennings vliegtuigen en schepen proberen te krijgen ter vervanging van die welke zij voor hun gedwongen vertrek in Egypte bezaten. Laird legde de na druk op de betekenis van de Ameri kaanse Zesde Vloot in het Middel- landse-zeegebied en wees in dit ver band op de enorme uitbreiding van de Sowjetrussische vloot in dit ge bied. Egypte heeft zaterdag de Duitse Bondsrepubliek gewaarschuwd dat zij „binnen 24 uur de slechte behande ling van en de beperkende maatre gelen tegenover Egyptische staats burgers moet staken", omdat Egypte anders dezelfde maatregelen zal treffen tegen Westduitsers. De waar schuwing werd uitgesproken door dr. Abdel Hatem, de waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken in Cairo. Eerder had het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten melding gemaakt van berichten uit West-Dultsland over het weigeren van inreisvisa aan Egyptenaren en het niet meer toelaten van een aan tal Egyptenaren die na een bezoek aan Oost-Duitsland naar de Bonds republiek wilden terugkeren. I KWANG NGAI (AP) Vietcong- strijders en Noordvietnamese troe pen hebben meer dan veertig bur gers een gebouw binnengedreven en dat vervolgens opgeblazen, zo meld den vluchtelingen gisteren uit door de communisten bezet gebied. De vluchtelingen verklaarden, dat de moordpartij de vorige week heeft plaatsgehad in het gehucht Nang An bij het dorp Doec Kwang. Volgens radio-Saigon was het gebouw een boeddhistische pagode, maar daar was geen bevestiging voor te krij gen. Volgens de vluchtelingen hadden communistische troepen het gehucht bezet en meer dan honderd burgers I in het gebouw gebracht voor onder vraging. zy die te kennen gaven te gen de Zuid Vietnamese regering te zijn mochten het gebouw verlaten, aldus de vluchtelingen, maar 40 tot 48 personen waren aan het einde van de ondervraging nog binnen. Toen plaatsten Noordvietnamese mi litairen en Vietcongstrijders explo sieven en bliezen het gebouw op. Alle mensen die nog binnen waren, kwamen daarbij om. men moeten worstelen, aldus de spre ker. HU geloofde evenwel dat er een algemene behoefte bestond naar de noodzaaq om te komen tot een gro tere soepelheid der wisselkoersen tot een grotere rol te spelen door 'pa pieren goud' en tot het kleiner wor den van de betekenis van de Ameri kaanse dollar in het stelsel der her vormingen. Het komen tot die hervormingen zal tijd kosten. Als het in een jaar voor elkaar kon komen, zoals de Ameri kanen denken, ,dan is dit een zeer grote prestatie" aldus Schweitzer. President Amin verwelkomt vredesplan van Somalië KAMPALA (Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft, zondag instemming betuigd met een Somatisch vredesplan van vijf punten ter oplossing van de crisis met Tanzanië. Amin heeft evenwel Tanzanië gewaarschuwd, dat het zijn troepen onmiddellijk uit het grensgebied moet terug trekken. Volgens radio-Kampala heeft pre sident Amin het Somalische vredes plan "zeer goed" genoemd toen hij de Somalische minister van Buitenland se Zaken ontving. Deze reist tussen Kampala en Dar es Salaam (de hoofdstad van Tanzanië) heen en weer om tussen Oeganda en Tanza nië te bemiddelen. President Amin verklaarde zater dag. dat Oegandese troepen ln felle strijd gewikkeld waren met Tanzaru- aanse militairen en guerrillastrijder». Het toneel van het gevecht was vol gens hem een bosgebied, juist over de grens met Tanzanië. Hij sprak van een „defensieve actie". De regering van Tanzanië noemde de verklaring van Amin over felle gevechten in het grensgebied "een complete leugen". Volgens één in Dar es Salaam uitge geven verklaring is het rustig in de betrokken streek. De Oegandese leider deed zijn me dedeling bij de officiële verwelkoming van de vrijdag aangekomen eenheden van het leger en de luchtmacht van Libië. Het zou om ongeveer 400 man gaan. Bij het inspecteren van deze troepen verklaarde Amin dat de Li bische leider Gaddafi een man is die 'meent wat hij zegt'. Hy begroette de Libiërs als „broeders". "Uw aanwe zigheid hier toont aan dat u werkelijk sympathie hebt voor het volk van Oeganda", aldus Amin. Zeker 21 personen, onder wie zeventien kinderen die een verjaardagspartijtje bijwoonden zijn ondag omgekomen toen een omgebouwde F-1S6 straaljager bij de start in Sacramento Calilor- lië, neerstortte op een ijssalon. Een viijtiental personen werd gewond. Oülende kinderen en volwassenen zochten zich een uitweg in de ijssalon waar ca. 200 mensen zaten en waar volgens te politie een pandemonium uitbrak toen het vliegtuig, dat deelnam aan een luchtvaartshow brandend neerkwam. Volgens ooggetuigen had het toestel vijftien meter hoogte bereikt, waarna het neerstortte en, na een brandslang en vier auto's te hebben geraakt, op de ijssalon terecht kwam waar het explodeerde. De piloot overleejde met enkele beenbreuken het ongeluk

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15