Slachtoffers computerfout ïisen toegang universiteit Haagse MOB's met sluiting bedreigd erwarrend overleg in iinisterie overENKA Boterberg groeit weer leidse studenten spannen kort geding aan aalf jaar )r moord in öefverlof Criteria zijn geheim Gouden erepenning van Belgrado voor Koningin Juliana TROS GEEN A-STATUS VOOR APRIL PONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND demonstrerende vrouwen van ENK A-werknemers op het Binnenhof. HAAG Verwarrend over- het ministerie van Economi- aken in Den Haag waar de ers Langman (Economische en Böersma (Sociale Zaken) ing praatten over het conflict ia-Breda met de top van het •concern en in allerijl naar geroepen vakbondsbe- ers, leidde in de afgelopen nog niet tot tastbare resulta- staat vast dat tijdens de be ien op het departement de fTERDAM De rechtbank te idam heeft de 44-jarige Geor- jaar gevangenisstraf, twee uit Groningen veroordeeld tot eer dan was geëist, gewurgde in Amsterdam eind ïrwijl hij met proefverlof was Van Mesdagkliniek, zijn Isrig stiefdochtertje Jolly Zon- nadat hij haar had aange- üsupporters op weg naar vonden net lichaam van fc]e onder aan een dijk. Kort ïhad de op de man toezicht ie dr. Meijersvereniging ge ld hem weer op te sluiten, was geen acht op gesla- B 1943 en 1962 werd George ieenlopende delicten tien keer a rechtbank veroordeelt. In ïd hij al ter beschikking van tag gesteld, maar hij wist in ontsnappen. Invlucht doodde hij een 71-Ja igenaar. Hij kreeg daarvoor ar en werd weer ter beschlk- steld. Begin 1971 werd hij «fverlof gezonden, hoewel een rapport als bij vla- okzinnig moet worden be- kir brandt h bij het nrspuwen Bij het 'vuurspugen' Amsterdamse fakir Madra teren tijdens een openlucht- in Arnhem zwaar ge bakt. uitspugen van de vlammen felle windstoot Ineens de te vloeistof terug naar de ife fakir. ®kele naast hem hangende 'wist Madra Hasj de vlam- doven. Aanvankelijk zette "torstelling voor, maar later zo'n pijn dat hij moest te blijkt zo ernstig gewond te in een ziekenhuis is op- vaktfbnden en de AKZO-leiding geen direct contact met elkaar hebben ge had. Vooral hadden de Industriebon den al verklaard dat zij de resulta ten van het overleg in Den Haag eerst wilden bespreken met de werk nemers die de Enkafabriek in Breda bezet houden. Voorzitter A. Groene- velt van de Industriebond NKV die gisteravond in Breda was: "De be slissing over het al dan niet ophef fen van de bedrijfsbezetting ligt bij de werknemers zelf niet bij de bon den". De bezetters houden vast aan de eis1 dat het oorspronkelijke reorganisa tieplan wordt ingetrokken en geen enkele Enka-vestiging wordt geslo ten. Pas als een dergelijke toezeg ging van de AKZO -directie komt, kan de bedrijfsbezetting worden op geheven en nieuw overleg worden gevoerd. De leiding van het AKZO-concem vindt echter dat een nieuw tussen alle betrokken partijen ophef fing van de bedrijfsbezetting een voorwaarde is. In de Tweede Kamer kreeg het verzoek van de PvdA-af- gevaardigde Wieldraaier om vandaag een brief van minister Langman over het Enka-conflict in het openbaar te behandelen onvoldoende steun. Een openbaar debat zou de bemid delingspoging kunnen doorkruisen zo meenden de confessionelen, VVD en DS '70. Solidariteit Bij Enka in Wuppertal staken nog steeds 1200 van de 2000 werknemers. Zij willen een actie van solidariteit op intern vlak in elk geval tot he" weekeinde voortzetten. Het bedrijf is echter niet bezet. De stakingsactie in Breda heeft zich (nog) niet uitge breid tot andere AKZO- en ENKA- vestigingen in ons land. De vergissing werd daarop in zo verre ongedaan gemaakt, dat alsnog bericht kregen te zullen wor den toegelaten tot studie aan een medische faculteit, echter zonder dat daarbij werd vastgesteld aan wélke universiteit. Daarover zal de commissie pas op 22 september (mor gen) beslissen. De studenten G. van Drop en Tjerk Bruin, beiden achttienjarige Lei- denaars, hadden al maanden gele den Leiden opgegeven als de stad van hun keuze. Zij zijn hier ook vast de colleges gaan volgen. Maar nu zou het dus best kunnen gebeuren dat de commissie hen plaatst aan een andere universiteit, b.v. te Nij megen of Groningen. Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, moor Als u gewoon naar uw boekhandelaar stapt, kunt u er wel een In handen krijgen. Want daar is de uitgave van het boek DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document Is In een kleine oplage uitgegeven door het Leidsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit: duidelijke teksten, die uitvoerig Informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintje. Zoekt u een geschenk Geef een boek, geef een historisch document, een bedrag van f 15,Is waarachtig niet veel voor een historisch geschenk. DEN HAAG Twee aspirant-studenten in de medicij nen die bij de selectie ingevolge de beperkte toelating van eerstejaarsstudenten (numerus clausus) slachtoffers zijn geworden van een computerfout, vroegen gisteren in kort geding aan de president van de Haagse rechtbank om aan de Staat te bevelen dat zij alsnog zullen worden toegelaten als student aan de medische faculteit te Leiden. Door een administratieve ver gissing van de centrale plaatsings commissie was eind augustus aan beide jongelui bericht dat zij waren uitgeloot. Zij protesteerden tegen deze beslissing, aangezien zij vol gens de richtlijnen va/n de regering met een gemiddeld eandexamencij f er van 7% zonder meer voor toelating aan een universiteit in aanmerking komen. Door Sybe Stamm De dupe wel worden gehanteerd. De landsad vocaat gaf een paar voorbeelden. Een zestienjarige student zal men bij voorkeur laten studeren in de stad waar ook zijn ouders wonen, Hetzelfde geldt voor een studente die voor haar invalide ouders moet zorgen. Maar zoveel van die buitemnissige gevallen zullen zich toch niet voor doen, meende de rechter. Waarom zouden d'e beide eisers dan in elk geval toch niet in aanmerking zijn gekomen voor twee van de twee honderd Leidse plaatsen? Dat wist de landsdvocaat ook niet Hij gaf maar door wat hij had ge hoord van de secretaris van de plaatsingscomissie. De criteria zijn nooit openbaar gemaakt, waar schijnlijk om te voorkomen dat be zwaar zou worden gemaakt tegen de hantering er van. „Wat de buitenwacht betreft is deze belangenafweging een vergelijking met één onbekende", zei de lands advocaat openhartig. Maar er is beroep mogelijk bij de centrale plaatsingscommissie. In elk geval is de toewijzing van studieplaatsen een beleidskwestie, die door de rechter ten hoogste marginaal kan worden getoetst. En aangezien van kennelijk onredelijk optreden door de Staat hier geen sprake kan zijn, zal de rechter niets kunnen doen, aldus de landsadvo caat. Namens de eisers betoogden de ad vocaten mr, Ph. J. de Ruijter de Wildt en mr. P. de Clercq dat de twee jongelui thans toch nog de dupe dreigen te worden van de on rechtmatige uitloting. Want als de vergissing niet was gemaakt zouden zij zeker in Leiden zijn geplaatst, aldus de pleiters. Mr. De Clercq betoogde dat' het be lang van Tjerk de Bruin, om in Leiden te studeren, veel groter is het eventuele belang van de Staat kan zijn om elders te plaat sen. Mr. De Ruijter de Wildt achtte het zelfs in strijd met de goede trouw indien zijn cliënt nu nog - terwijl colleges in volle gang zijn -' naar een universiteit in een andere stad zou worden gestuurd. ,Het aantal plaatsen voor eerste jaars aan de medische faculteit te Leiden is gesteld op 200, maar dat is toch niet zo'n magische getal dat het niet 201 of 202 kan worden", meende deze pleiter. „Als we daaraan beginnen, Is het eind zoek", zei landadvocaat mr. E. Droogleever Fortuyn. De pleitbezor ger van de Staat vond dat de eis der beide studenten moet worden afgewezen. De richtlijnen van de regering laten de plaatsingscommissies alle vrijheid bij het toewijzen van de beschikba re plaatsen aan de studenten die daarvoor in aanmerking komen. De commissies zijn dus autonoom. Bij hun beslissingen wegen zij de be langen der betrokkenen zorgvuldig af. Volgens de criteria die hierbij wor den gehanteerd, zou in eerste in stantie geen van beide in studenten in aanmerking zijn gekomen voor plaatsing in Leiden, deelde de lands advocaat mee. Maar omdat de twee nu alsnog kunnen meedingen bij de verdeling der reserveplaatsen, maken zij toch nog een kans om in Leiden te komen en zijn zij dus nog beter af, dan zij geweest zou den zijn indien er géén vergissing was begaan... 'Criteria Rechtbankpresident mr. Slotemaker wilde graag weten welke criteria door de plaatsingscommissies dan Kluifje Mr. Slotemaker leek hiervan niet zonder meer overtuigd. Hij zal ui terlijk op 29 september vonnis wij zen. Dat hoeft natuurlijk niet meer als de studenten morgen te horen zouden krijgen dat zij toch in Lei den terecht kunnen. De Haagse president krijgt dan nog kluifje toegeworpen op 2 okto ber, wanneer een soortgelijk kort geding dient. Dan eist de rector van de scholengemeenschap De Po pulier te Den Haag, drs. W. de Boer, dat zijn zoon Jaap (18) als nog zal worden ingeschreven in de faculteit der diergeneeskunde te Utrecht. Koningin Juliana ontvangt uit handen van de "burgemeester van Belgrado de gouden stadspenning. Rechts op de foto burgemeester Branko Peshich. BELGRADO Met een schitte rende gala-ontvangst met 2000 gas ten in het regeringsgebouw in nieuw- Belgrado is gisteravond de eerste dag van het koninklijk bezoek aan Joego slavië geëindigd. Tevoren hadden president Tito en zijn vrouw Jo- vanka de koningin en de prins een diner aangeboden in het oude paleis. In zijn rede sprak Tito de hoop uit, dat de as. Europese veiligheidsoonfe- rentie, die hij als een belangrijke stap in de richting van een ont spanning in Europa karakteriseerde, ook de situatie in het Midden-Oos ten positief zal beïnvloeden. Konin gin Juliana wees in haar antwoord op de rol, die ongebonden landen als Joego-Slavië in de internationale politiek kunnen spelen. Opvallend was, dat bij programma punten waarbij president Tito afwe zig is, de veiligheidsmaatregelen tot een minimum werden beperkt. Voor de politie levert de veiligheid van het koninklijk paar duidelijk minder problemen dan die van president Tito zelf. Sinds de Kroatische ter roristenorganisatie Oestasja opnieuw actief is nog vorige week werd een machine van de SAS in Zweden door Oestasja gkaapt houdt men in Belgrado permanent rekening met aanslagen, zelfs op het leven van president Tito. Gistermiddag ontving de koningin in het stadhuis van Belgrado de gou den erepenning van de stad en bracht zij een bezoek aan een van de musea in het oudse stadsfort Kala- megdan, waar zij zich uitvoerig over de partizanenoorlog en over de op bouw van de Volksrepubliek Joego slavië na 1945 liet inlichten. Vandaag zal een bezoek worden gebracht aan Novi Sad, de hoofd stad van de autonome provincie Voj- KERKRADE Ondanks acht pro cent verhoging van de richtprijs voor melk in april jL zal de boer over het hele melkprijsjaar april 1972april 1973 gerekend ongeveer hetzelfde voor zijn melk ontvangen als in het jaar 1971/72. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Z ui velband PNZ, sprak gisteren in Kerkrade deze verwachting uit voor de alge mene vergadering van zijn organisa tie. Gesecondeerd door zijn algemeen secretaris, dr. E. van de Wiel, zette hij de oorzaken uiteen. Sterke stij ging van de Europese melkproduktie en een iets teruglopende afzet, voor al van boter hebben een omslag in de markt veroorzaakt. De schaarste van vorig Jaar heeft plaatsgemaakt voor nieuwe overschotten. De EEG- botervoorraad is nog wel niet groter dan de EEG-boterconsumptie van enkele weken, maar op het optimis me van vorig Jaar is nu toch een ze kere bezorgdheid voor de toekomst Begin september was de EEG-bo- tervoorraad 325.000 ton tegen 170.421 ton een jaar eerder. Per 31 december zal het 200.000 a 250.000 ton bedra gen, rekening houdend met de al be gonnen speciale afzetprogramma's. maar exclusief eventuele levering van boter voor voedselhulp of afzet van botervet als „ghee", een van oor sprong oosters produkt. De melkaanvoer in de EEG wa* over de eerste zeven maanden van dit jaar 5,7 procent hoger dan een jaar tevoren. De boterproduktie, die volgens dr. Van de Wiel altyd de neiging heeft sterker toe te nemen dan de melkproduktie, steeg met 12 procent. De grootste stijging van melkaanvoer binnen de EEG had Prankiijk met 9,6 procent. België en Nederland volgden met elk 6.4 pro cent, daarop kwam West-Duitsland met slechts 1,3 procent. In Europa buiten de EEG nam de melkpro duktie met 6 procent toe. Daarvoor zorgden vooral Ierland (9,2 proc., Zwitserland 7,6 proc., Engeland 6,3 procent) vodina, waar een grote Hongaarse minderheid leeft. Intussen zijn tus sen minister Schmelzer en zijn Joe goslavische ambtgenoot Tepavac be sprekingen begonnen over een nieuw associatieverdrag van Joego-Slavië met de EEG. Andere punten van ge sprek zijn een grotere afzet van Joe goslavische exportgoederen op de Nederlandse markt, en een even tuele garantie voor Nederlandse in vesteringen in Joego-Slavië. Twee concessies die de Joegoslavische gast heren zeer op prijs zouden stellen. Mr. Landré: Verwacht niet, dat zijn omroep vereniging nog voor 1 april van het volgend jaar een aanvraag indient voor het verkrijgen van de A-status. "Hoewel de stijging van het aantal leden steeds doorgaat we zijn nu al op 377.000 kunnen we pas aan een aanvraag gaan denken als we ongeveer op de 450.000 zitten. Dat cijfer is nog ver weg". De grens voor A-omroepen bedraagt 400.000 leden. Sinds 1 januari steeg het TROS-le- dental met meer dan zestigduizend. Het verschuiven van de vaste tv- avond van de TROS van de donder dag naar de vrijdagavond per 1 oktober werkt in het nadeel van de kijkers, meent mr. Landré. "De kijkers worden de dupe van een programmering, die vrijdag vol ledig gericht is op het amusement", zei hij gisteren tijdens een toelich ting op het TROS-winterprogram- ma. De programma-coördinatiecom missie van de omroep heeft naar de mening van de TROS-directeur ge faald. Zowel de TROS als de vier A- omroepen die afwisselend op het an~ dere net uitzenden, hebben op de vrijdagavond amusementsproduk- ties geplaatst. Op de vrijdagavond zal de con currentieslag tussen de omroepen worden uitgezonden. "De kijkers zijn daarvan de dupe, want zij moeten kiezen tussen Zevensprong en de Mounties. Dat is geen keuze mogelijkheid, omdat men het klezea tussen twee amusementsprodukties nauwelijks kiezen kan noemen", zo zei hij. De TROS treft naar zijn mening weinig schuld voor deze ontstane si tuatie. "Omdat de vrijdag onze vas te avond is, hebben wij «de eerst* keufe wat programmering betreft. De andere omroepen moeten zich aan ons aanpassen", zei mr. Landré, di recteur van de TROS. De TROS-directeur ziet voor zijn omroep geen heil in een actualitei tenrubriek. Naar zijn mening wordt er op de televisie al genoeg gepraat en heeft het publiek geen behoef te aan nog meer politieke en andere informatie. DEN HAAG Vier Haagse Me disch Opvoedkundige bureaus wor den met sluiting bedreigd. Door het uitblijven van een nieuwe subsidie regeling zijn de exploitatietekorten tot 15.000 en 35.000 gulden opgelo pen. Als er niet spoedig financiële hulp komt zullen een of meer bureau's eind van dit Jaar de hulpver lening moeten stopzetten. Met de gemeente Den Haag zou al overleg gaande zijn. Bij de vier Haagse bureaus wer ken zestig mensen. Zij verlenen hulp aan ongeveer 1500 gezinnen in de ag glomeratie. De bureaus zijn groten deels afhankelijk van subsidies van rijk, provincie en gemeente. Volgens de secretaris van de Ver eniging voor de Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg, de heer A. S. Prowijn, hebben de MOB's in het hele land financiële moeilijkheden. De subsidie die de gemeente ver strekt wordt gecompenseerd door 't departement van volksgezondheid. Op grond daarvan overwegen enkele provincies hun bijdrage stop te zet ten. De moeilijkheden dateren van 1970 tot de vorige subsidieregeling afliep. De tekorten die daardoor zijn ont staan zijn al zo groot dat bijvoor beeld een afvloeiiingsregeling voor het personeel van de Haagse bureau's niet mogelijk zou zijn. Het gevolg van de sluiting is dat de MOB-hulpverlening voor kinde ren van drie tot achttien jaar zou wegvallen. Ook het maatschappelijk werk en de kinderbescherming doen vaak een beroep op de hulp van de bureau's. De Vereniging voor de Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg dringt al enige tijd bij het ministerie aan op een totale vergoeding door het Rijk of de hulpverlening van de Algemene wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ), zoals ook met het werk van de sociaal-psychiatrische dienst is gedaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7