POSTHOFPAVILJOEN RIJNSBURGERWEG AAN w Elam N.V. steunt twee studenten Waardgracht niet dempen BALLY In plaats van houten koffiehuisje Geneesmiddelen vroeger en nu EMIGRANTEN LITERATUUR PIETERSKERK A. Hui geus jubileert in Leiden pONDEBDAa 21 SEPTEMBER 1973 LEIDEN Een brok jeugdsentiment gaat herleven: er komt in Leiden weer een halte Posthof. Het Leidse koffie huis aan de Rijnsburger weg zal bereikbaar blijven. Op het daar geprojecteerde kruispunt, schuin tegenover de hui dige standplaats en hemelsbreed misschien zestig meter daarvan verwijderd mogen de koffieschenkers in de zeer nabije toekomst domicilie gaan kiezen. Daar mogen vader en zoon Wijsman zelfs een groter paviljoen (met terras) gaan bouwen vlak bij de geplande bushalte. Als dat een paviljoen is dat „past In de sfeer van het kruispunt," dan zal de gemeente Leiden de Posthof - eigenaars alle medewerking verlenen bij het verkrijgen van de bouwver gunning. En aangezien de Wijsman familie zelf de tekeningen moet la ten schetsen, zou de in de hand te nemen architect er dus goed aan doen zijn ontwerp in overleg met de gemeente te maken. Wethouder Kret van stadsontwik keling en verkeer: „Met een beetje passen en meten, moet het een leuk paviljoentje kunnen worden, als het goed uitvalt is het een aardige on derbreking van de vlakte die op zo'n kruispunt toch ontstaat. Maar: het moet wel passen in de sfeer, zodat ook de omwonenden er geen last van hebben. Dat zal toch wel niet zo snel het geval zijn, want die men sen wonen relatief hoog. Een soort halte-paviljoen bijvoorbeeld zou de zaak alleen maar gezelliger maken. Dan herleeft een stukje geschiedenis uit de HTM-tijd, uit de tijd dat de stadstram daar nog stopte. Het zou een aardige oplossing zijn. „Een geweldige oplossing," zegt Posthofs' jonge Joop (Wijsman) die aanvankelijk toch weer beduusd is als de wethouderlijke woorden hem worden overgebracht. Hij wist al „iets" natuurlijk en was toen al perplex maar de principiële ze kerheid die hem nu wordt gemeld, laat hem in langdurige verwarring achter. Expositie van Ons Buiten LEIDEN Een nuttige vorm m vrije tijdsbesteding staat het komende weekeinde in het vereni- jebouw van „Ons Buiten" bij de Willem de Zwijgerlaan in het midden van de belangstelling, let zijn de leden van de Mater Jprengerclub en van de tuingroep ,Ons Buiten", die met een grote verscheidenheid van eigen kweek, t.w. bloemen, planten, groente en fruit, daar een tentoonstelling hou den. De landelijke voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuin- de heer J. Vlieger, komt er voor „Ons Buiten om de expositie te openen. Voor belangstellenenden is de tentoonstelling. Zaterdag ge- l van 3 tot 8 uur en zondag van 10 tot 6 uur. LEIDEN Op uitnodiging van de drie blindenbonden houdt morgen avond (7.30 uur) mevrouw B. A. Donk in de Lidwinaschool aan de nenschansweg een lezing over «Geneesmiddelen vroeger en nu" Blinden, die met vervoersmoeilijkhe- den zitten, kunnen dit telefonisch bekend maken onder de nummers 26017. 34019 en 34266. Door Paul de Tombe Foto Jan Holvast Logisch eigenlijk, na zo'n voor geschiedenis. Wijsman heeft lang, erg lang, moeten wachten op de oplossing, al kan de gemeente de schuld voor die wachttijd niet in de schoenen worden geschoven. Toen de verbreding van de Rijnsburger- weg (wordt tweebaansweg met stop verbod) ter hand werd genomen en Het Posthof naar een uitzichtsloze positie werd gemanoeuvreerd, toen was overmacht in het spel. Gemeen telijke overmacht. De lange voorgeschiedenis. De plannen voor het kruispunt Wasse- naarse Weg-Rijnsburgerweg wankel den al direct na de geboorte in 1966. Toen de verkeerscommissie zich in 1968 daarover boog rees rechtop het probleem van het Consultatie-bu reau van de TBC-vereniging. Dat bureau stond in de hoek waar het kruispunt was geprojecteerd, dat bu reau moest dus weg. Want de aan leg van het kruispunt was een abso lute noodzaak voor de veiligheid van zo'n vierduizend scholieren uit LEIDEN In Leiden is een on derzoekcentrum voor Duitse emi grantenliteratuur vanaf 1933 opge richt. Dit bureau, voorlopig alleen dr. M. H. Wurzner lector in de Duitse taal- en letterkunde, zal al het ma teriaal in Nederland dat in verband staat met emigrantenliteratuur ver zamelen en voor onderzoek toeganke lijk maken. De vakgroep Duitse taal- en let terkunde van de Leidse universiteit en de universiteitsbibliotheek weaken hieraan mee. Het onderzoekcentrum zal trachten een documentatie van in Nederland aanwezige nalatenschappen en ver zamelingen aan te leggen. Voorts wordt getracht alle in Nederland ge drukte en verschenen emigrantenlite ratuur en de vertalingen in het Ne derlands te verzamelen en te biblio- graferen. Een ander terrein van on derzoek is het verband tussen de Duitse emigrantenliteratuur en de Nederlandse letterkunde vooral in de jaren 19331940. LEIDEN In het artikel, dat wij gisteren plaatsten over de a.s. drie oktoberviering staat foutief vermeld, dat de Pieterskerk aan het rijk is verkocht. Nadat de kerk aan de ere dienst was onttrokken hebben kerk voogden onderhandelingen geopend met het rijk over een eventuele over name van de Pieterskerk. het Houtkwartier, voor een hoofd verkeersader op de Rijnsburgerweg, voor het bereiken van het universi tair centrum, het Academisch Zie kenhuis en het Diaconessenhuis. Maar het Consultatiebureau kon niet weg, hoewel er aanvankelijk Rijks toestemming was voor de verplaat sing naar Oegstgeest. De optie op de Oegstgeester grond moest de TBC- vereniging echter intrekken omdat in april van dit Jaar pijnlijk bleek dat het Rijk geen geld had. Dus, zei de TBC-vereniging, gaan we niet weg, want tenslotte hebben we die grond tot 1980 gehuurd. De sa menspraak tussen gemeente en TBC -vereniging leidde tot een unieke botsing van algemene belangen. De vereniging stond op het standpunt dat ze geen meter maar dan ook geen meter grond wilde afstaan (met als eerlijke argumentatie dat er niet gewerkt zou kunnen worden met de medische apparatuur als er zo vlak langs het Consultatiebureau een weg zou komen en dat werk is in het belang van de volksgezond heid, dus in algemeen belang), de gemeente redeneerde dat die grond wel vrijgegeven moest worden, wil de niet voor acht jaar lang een ho peloze situatie worden gecontinueerd voor duizenden scholieren en al die andere belanghebbenden. Een belang van volksgezondheid, dus een alge meen belang, zei de gemeente even terecht. Op een in alle gemoedelijk heid aangespannen kort geding werd (letterlijk en figuurlijk) de weg tot het compromis gevonden. Het schik kingsvoorstel dat ter plekke het licht zagop een smalle driehoek van het kruispunt komt naar het Con sultatiebureau een weg met „door steek" naar de andere rijbaan. Die weg wordt (recht) doorgetrokken in 1980. of zoveel eerder als het Rijk geld heeft voor de verplaatsing van het bureau. Wethouder Kret: „Dat schikkings voorstel kwam bij het kort geding uit de bus, de rechter hoefde dus geen uitspraak te doen. Het was overigens een uniek kort geding om dat het ging om de botsing van twee algemene belangen, met als inzet dat het Rijk geen geld had. Omdat het woord kort geding echter controverse inhoudt, hebben we dat niet in de publiciteit willen brengen. Hadden we dat wel gedaan, dan zou onmiddellijk gedacht zijn aan ru- terwijl het in alle gemoedelijk heid werd aangespannen". Mr. Verburg hoogleraar LEIDEN Bij KB is Mr. Ver burg, hoofdinspecteur van belastin gen te Rotterdam aan de Leidse uni versiteit benoemd tot gewoon hoog leraar in het belastingrecht. Prof. Verburg, die op 5 oktober 1924 te Leiden werd geboren, stu deerde van 1942 tot 1948 aan de Rijksbelastingacademie te Rotter dam. Terwijl hij verscheidene func ties vervulde studeerde prof. Verburg de universiteit van Amsterdam. hij in 1960 slaagde voor het doctoraal examen Nederlands recht In 1948 begon prof. Verburg zijn loopbaan als surnumerair bij de be lastingdienst. In 1959 werd hij in specteur te Rotterdam, waarna be noemingen volgden tot hoofdin specteur-titulair in 1964 en tot hoofdinspecteur in 1969. LEIDEN Groot en bijzonder n det hartelijk was de belangstelling, die üch gistermiddag in "Ons Huis" (Hooigracht 58) concentreerde rond he figuur van de heer A. Huigens. En haar was dan ook alle reden voor. De heer Huigens, hoofd van de school Voor blo. aan het Plantsoen, her- haoht n.l. het feit dat hij veertig jaar htl het onderwijs was, waarvan een kwart eeuw schoolhoofd, Tal van ver tegenwoordigers van verenigingen, waarvan de heer Huigens voorzitter is, en ouders van leerlingen en oud leerlingen kwamen hem gelukwensen. Een hulde, waarin ook mevrouw Hui gens ruimschoots deelde. De heer C. Schipper, penningmeester van "Na zorg" en secretaris van "Ons Huis", bood de jubilaris mede namens het Chr. Orthopedagogisch Instituut en de School voor slechthorenden een stereo-pickup aan. Aan deze repectie ging in de och tenduren een huldiging in de school vooraf. Collega's en leerlingen boden een bandrecorder aan. Op de foto biedt de burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans (rechts) de heer Huigens zyn gelukwensen aan. (Foto Jan Holvast) Joo-p Wijsman op de plek waar straks zijn Posthofpavïljoen mag verrijzen. Goed, dat kort geding diende op 16 en 23 augustus, vandaar dat wet houder Kret zo lang moest wach ten „voor ik aan de Posthof-zaak kon beginnen". De wethouder werd daartoe wèl meermalen aangespoord: door ouders van leerlingen van de Houtkwartier- scholen, die hem telefonisch vroe gen, wat hij nou wel voor Joop (Wijsman) ging doen. De actie kwam na 23 augustus. Op die datum werd de zaak Posthof intern aan de orde gesteld en toen er overeen stemming was. boog een wergkroep zich over de situatie. Kret: „En maandagmorgen is in de vergadering van B. en W. besloten dat Wijsman alle medewerking zal krijgen bij het aanvragen van de bouwvergunning. Wij streven ernaar om hem op het kruispunt te krijgen (op dezelfde tijd als de werkzaam heden daar afgelopen zijn, ongeveer volgend voorjaar). Als hij zichzelf aanpast met zijn ontwerp, komt die vergunning ook zeker af. Posthof mag (Foto Jan Holvast) daar groter worden, er kan een ter ras bij worden gemaakt, er komt een oversteekplaats met stoplichten en er is parkeerruimte. Er komt een aantal parkeervakken en het is niet de bedoeling dat die gebruikt gaan worden door „lang-parkeerders" van het ziekenhuis. Ze zijn bedoeld voor de omwonenden. En die omwo nenden zijn niet de hele da.g thuis" Het Posthof blijft dus in ieder ge val bereikbaar: ook voor automobilis ten. ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij Uw Juwelier en Gero- dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden ADVERTENTIE Schoenen hei- kenmerk kwa-Uieii. Don,kerslee.Q i» Bij opening showroom LEIDEN Prof. dr. A. H. Maas heeft gisteren namens de Leidse Uni versiteit twee cheques van f 800,- in ontvangst kunnen nemen van de heer H. W. Schwegman, directeur van automobielbedrijf Elam N.V. De cheques waren aan toonder gesteld. Het is de bedoeling, dat daarmee twee studenten worden geholpen, die de verhoging van het collegegeld van tweehonderd tot duizend gulden niet kunnen betalen. Deze zeer gewaardeerde geste werd door het bedrijf gemaakt ter gelegen heid van de opening van een nieuwe showroom aan de Maresingel. Een oppervlakte van 450 vierkante meter, waarop zelfs de lange lijn van Re nault gemakkelijk in zijn geheel een plaatsje kan vinden. Een showroom ook, die geheel past in de gewijzigde koopmethode van het autorijdend pu bliek. Vroeger werd een auto aan huis getoond, tegenwoordig wil men de wagens liever eerst in de show- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Achterberg A. J. Tim mer te Woudenberg, te St. Annaland K. Schipper te Dordrecht, te IJssel- muiden E. M. Bakker te Rijssen; te St. Jacobiparochie en Wier K. Mulder te Haaksbergen. Aangenomen naar Alkmaar J. D. Kila te Den Helder, naar Katwijk aan Zee, toezegging, L. Boer te Ha- zerswoude. Bedankt voor Maarssen T. van 't Veld te Waddinxveen, voor Harder wijk. J. Bogaard te Woerden. GEREF. KERKEN Bedankt voor Velp B. Fidder te Appingedam GEREF. KERKEN (Vrijgem.) Beroepen te Spakenburg voor de missionaire dienst op Irian Barat H. E. Nieuwenhuis kandidaat te Schildwolde, te IJmuiden K. J. Kap- teyn te Spakenburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht H. W. Eer- land te Hilversum, te Rozenvurg J. Vogel te Enschede, bedankt voor Rotterdam W. Steenbergen te Eind hoven. GEREF. GEM. Beroepen te Werkendam C, de Ridder te Nunspeet, bedankt voor Hoogvliet Chr van de Poel te Ier- seke, voor Gouda P. Honkoop te Kampen, bedankt voor Almelo J. Mol te Hardinxveld-Giessendam. rooms bekijken. Boven deze kolossale "etalage" van de Elam is een voor verhuur bestemde kantoorruimte ge bouwd, met een oppervlakte van 375 vierkante meter. De opening geschiedde door de heer J. Lij ten, wethouder van Economische Zaken van Leiden met een fikse slag op een grote gong, waarna het papier voor de vele ruiten werd weggehaald. Ook na hem waren er nog diverse sprekers, die de heer Schwegman ca. wilden gelukwensen. Helaas mochten de trotse bezitters van de nieuwe showroom gistermiddag de Renault 5 nog niet aan het toch wel belang stellende publiek tonen. De twee oranje wagentjes stonden nog vol ledig afgedekt. Dit als gevolg van een afspraak met Renault Nederland. Pas vanochtend om tien uur werden in alle showrooms in ons land deze nieuwe aanwinsten van Renault "onthuld". DIRECTEUR SLACHTHUIS GAAT HEEN LEIDEN In verband met he® bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd zal drs H. Vis, directeur van het Openbaar Slachthuis en hoofd van de Vleeskeuringskring Leiden, deze functies op 1 oktober neerleggen. Ter gelegenheid van dit afscheid wordt vrijdag 29 sep tember van 4.30 tot 5.45 uur in de Burgerzaal van het stadhuis een re ceptie gehouden. ADVERTENTIE Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur JONGE JENEVER, liter 9,35 VIEUX liter 9,80 LIKEURWIJN fles 2,25 in 3 verschillende smaken. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204- TEL 21611 LEIDEN Tegen het door ons gepubliceerde plan van ir. Kla- renbeek, dat betrekking heeft op de omgeving HerengrachtZijl singel voeren enkele leden van de werkgroep "Structuur en Leef baarheid" aan, dat zij de nood zaak van het dempen van de Waardgracht niet inzien. De wal kanten zijn degelijk en bruikbaar. By het project van een bejaarden tehuis aan de Nieuwe Rijn is men van demping van deze gracht uitge gaan. Het ontwerp van dit plan dient h.i. herzien te worden met behoud van de Waardgracht. Verder wordt het wenselijk geacht het gebied van het bestemmingsplan uit te breiden met het gedeelte van de Zuidsingel tot de Oude Rijn-Ha venkade en er voor te zorgen, dat de daar aanwezige en in het plan aan wezige oude bebouwing in haar struc tuur zal blijven bestaan. Door niet aan beide zijden van de grachten een gesloten of half open bebouwing te ontwerpen is zo wel aan de Oranjegracht als aan de Zuidsingel het karakteristieke stede lijk grachtprofiel ontnomen. Dit leidt eveneens tot vergroving van de schaal en degradeert de waterpartij, waarbij tevens de aangebrachte stedebouw- kundige schade aan de noordelijke bebouwing van de Zuidsingel in aan merking moet worden genomen. Langs de Oranpjegracht is aan één zijde de bebouwing volkomen gesloten over een lengte van ca 250 Aan de andere zijde is de bebouwing over deze lengte open en gemarkeerd door een grof ritme van topgevels. Vanuit de meergezinshuizen heeft men dan vóór en achter uitzicht op wasgoed en geparkeerde auto's. Het creëren van parkeergelegen heid dient op zodanige wijze te ge schieden dat het woongedeelte van de wijk nagenoeg parkeervrij wordt. Het aantal woningtypen in het plan is drie (kleine eengezinshuizen, eengezinshuizen en meergezinshui zen). Deze woniongtypen zullen door hun stoere aanpassing door de ge hele wijk de schaal vergroven, van "fijnkorreligheid" is hier geen sprake, dan zou weleer van een 10-tal typen dienen te worden uitgegaan, waarop reeds stedebouwkundige variaties zou den moeten worden aangegeven in het bestemmingsplan. Stedebouwkundig gezien is de Oosterkerkstraat als een doorgangs weg geprojecteerd. Hier ware vooral het directe zicht van Zijlsingel naar de Ir. Driessenstraat te onderbreken. De verbreding van de brug over de Herengracht komt ongewenst voor. Met spijt wordt tenslotte gecon stateerd dat men heeft gemeend uit breidingsmogelijkheid voor de Meel fabriek in het plan te moeten op- De heer H. van Hooidonk, een ver ontrust lid van de werkgroep "Leef baarheid" van de Adviesraad voor de binnenstad, die een alternatief plan voor een bejaardentehuis, dat be grensd wordt door de Oosterkerk straat, Herengracht en Zuidsingel, het licht deed zien, is van oordeel, dat deze omgeving voor de bejaarden dichter bij een winkelcentrum is ge legen. Bovendien ligt het centraal in de wijk. Een tweede pluspunt ziet de heer Van Hooidonk in het feit, dat de Oosterkerkstraat een goede busver binding heeft met de binnenstad. Op het moment dat deze straat een win kelstraat wordt, is het ook voor de bejaarden extra gezellig om daar te wonen en te winkelen. Tenslotte is hy van mening, dat de bejaarden in deze omgeving niet zo geïsoleerd wonen. Op archieffoto de nog niet ge dempte Waardgracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3