Nieuw 'buitenspel' doet intrede bij de hockeyers „Onderhoud auto zal er onder lijden" rthclc iSSa de winkelstad tussen den haag en leiden Leefers: „Ik til er niet zo zwaar aan NOTERMANS WEG BIJ ARMINIA B. WEEK Koerstips Duindigt Karstens tweede in Londense zesdaagse EUROPA CUP Patterson techniscli knock-out tegen Ali •SSSS38* in leidschendam «SSSSSS* 5SS555SS reeds 80 zaken geopend |(I(«IH LEIDSENH AGE jraMsjJkhbschoW '85^ leidsenhage JACHTDAG1 saterdag zos^mb^r. ieidsenhage s Wanhopige protesten tegen forse lastenverzwaring KONINGIN KUKT NAAR AJAX VROUW REDT KIND DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 Op staande voet ADVERTENTIE PMige piepkleine pikzwarte pilletjes. DEN HAAG De hockeycompeititie, die zondag over een wreek gestagneerd door de Olympische Spelen volledig zal worden hervat, zal een vreemd aspect te zien geven. De hockey'er s zijn met veel vijven en zessen te rade gegaan bij de voetballers en zullen internationaal de buitenspelregels van het „soccer" gaan overnemen. Waarmee een vrij ingrijpend begin wordt gemaakt met het aanpassen van de hockeyspel- regels aan de moderne opvattingen. Andere revolutionaire ingrepen zul len volgens de experts, die het beste met de hockeysport voorhebben, niet kunnen uitblijven. De interna tionale hockeyfederatie beoogt er mee haar sport aantrekkelijker te maken en haar beoefenaren nog meer genoegen te verschaffen in het spel. Het zal ongetwijfeld wel even wen nen en aanpassen zijn aan de ver scherpte buitenspelregel van twee in plaats van drie tegenstanders tussen de aanvaller en het doel. „Het was een duidelijke zaak", vindt coach Leefers (50) van HGC uit Den Haag „dat zoiets moest ge beuren. Als oudvoetballer lag het bij mij voor de hand. Ik Juich de maatregel dan ook toe, maar vraag me wel af of de achterspelers en de scheidsrechters de zaak meteen al volledig onder de knie zullen heb ben. Ik denk dat het spel er meer snel heid door krijgt, maar ik betwijfel toch of er veel meer doelpunten door zullen komen. Ook wat dat be treft is het voetbal een goec KLEINBEELD VERGROTER Alleen bij Rinck t/m woensdag a.s. Voor het zelf maken van ver grotingen van allerlei formaat. Hierdoor beleeft u nog meer plezier aan het fotograferen. West-Duits fabrikaat. Lens: 3.5/50mm. Met balginstelling. Een kans die u niet mag missen I «eet u ai sen cataiooiis? «AAI Eft e«M! Doe HCT NU! LEIDEN: NIEUWE RIJN 18 SPORTTOTO Uitslag toto 6 (16 en 17 september) prijs: fl. 158.278,-. Vijf winnaars, elk bruto fl. 31.655,60 ontvangen, prijs: fl. 158.278,-. 100 winnaars, ïe elk bruto fl. 1.582,70 ontvangen. prijs: fl. 158.278,- 1401 11e elk fl. 112,90 ontvangen. Door Piet Kienhuis beeld. Er worden natuurlijk altijd de nodige anti-regels uitgedacht. Het ligt voor de hand dat het nu gevaarlijk zal worden om met het oude systeem van een ausputzer te spelen. Ik neem wel aan, dat de den. Trouwens, in de oefenwedstrij den die de Batavieren hebben laten spelen is al wel gebleken dat er niet zo erg veel doelpunten méér vielen". Knokken Ook HGC, de laatste jaren nogal toonaangevend in de competitie, heeft uiteraard op de nieuwe regel nogal flink geoefend. Waarbij nog komt, dat de hoofdklasse in het verschiet is. Het volgende seizoen ïr hard worden geknokt om een plaats te bemachtigen bij de lande lijke topklasse van twaalf clubs, •van het westen en het zuiden ieder vier clubs mogen leveren en het oosten en noorden ieder twee. Coach Leefers: „Uit die oefenperio de heb ik de ervaring opgedaan dat er per wedstrijd misschien een doelpunt meer valt dan anders. Daarom, wat dat betreft til ik er niet zo zwaar aan. Het hockey wordt er mijns inziens wel logischer en minder schools door. Ik ben voorts van mening, dat de cirkel groter zal moeten worden, waardoor je minder gedrang zult krijgen er meer normale doelpunten. Strafcor- ners vind ik altijd wat onbevredi gend en eigenlijk een te zware straf. Ook die regel van het afhou den zal moeten worden veranderd. Je krijgt er teveel gefluit door, het geen dus het spel ongunstig beïn vloedt. Ik ben dan ook zeer enthou siast over de proeven met nieuwe spelregels die de Batavieren de laatste tijd hebben genomen". den door middel van reclameborden langs de velden, schoeisel en trai ningspakken dan geloof ik dat we het een eind rooien". Ander slag De HGC-coach sluit voorts de mo- geljkheid niet uit dat het hockey spel door de gewijzigde competitie structuur op den duur een ander slag spelers zal krijgen. „Ik zou dat uiteraard zeer betreuren, maar het niet uitgesloten dat bijvoorbeeld in de knoop zullen komen met hun studie. Het coachen is wat dat betreft nu al een kwestie van geven en nemen. De studie gaat bij mij voor, maar het kan niet uitblij ven, dat je voor een hoofdklasse wat hogere eisen zal moeten stellen Er zullen meer opofferingen voor moeten worden getroost. Hoewel de competitie dit seizoen pas 1 oktober begint, zijn we toch gewoon op 1 augustus al met de training begon nen". Van Ties Kruize's „wonderstick" verwacht de heer Leefers voor de competitie weinig heil. „Wij zullen er niet mee gaan experimenteren. Het nadeel ervan vind ik, dat de speler met zo'n zware stick veel minder waard wordt. Zijn spel heeft er ongetwijfeld onder te lij den. En ik geloof, dat als het nieuwtje er af is, het effect ook voor een deel verdwijnt". Ingrijpend De heer Leefers verwacht dat de instelling van een landelijke hoofd klasse vrij ingrijpende gevolgen zal hebben. „Het hockey zal er beter, maar ook harder door worden, denk ik. Dat begint al met de strijd om een plaats bij die top te veroveren. Het is uiteraard erg belangrijk voor club om in de hoogste regionen te spelen. Als het eerste elftal de gradeert heeft dat meestal een te rugslag op de hele club. De goede spelers vertrekken en de lagere elf tallen hebben niet meer zo'n stimu lans". ook het finan ciële aspect wijzigen. Zonder de no dige sponsoring zullen de clubs het moeilijk krijgen. „In Duitsland", weet de heer Leefers, „bestaat al Bundesllga met verre reizen, die meestal per vliegtuig worden gemaakt. De clubs worden veelal gesubsidieerd door de gemeente. Als onze clubs financieel gesteund wor- Herfstprijs: l.Kemal Hagheweyde (A. Kaffa) (1.27.1); 2. Kwik 5; 3. Katja. Tot.: w. 5.90; pl. 2.50 4.70, 2.90; kopp. 7.80; trio 229.10. Wilgenprys: 1, Henry Belwin (B. van Klaveren) (1.22.5); 2. Hortence; 3. Ha. dewych. Tot.: w. 1.70; pl. 1.70, 4.20; kopp. 8.70. Lnulenprys: 1. Jade (A. Niemeyer) (1.25.1); 2. Karola V Altena; 3. Jumil. la. Tot.: w. 14.20; pl. 3.30, 3.00, 1.40; kopp, 6.70; trio 1349,80. Bona Fideprys: 1. Chouttim (D. Weiss) (tyd: niet opgenomen); 2. Royal Hunter; 3. Gaily. Tot.: w. 2.20; pl. 1.80, 2.00; kopp. 4.00. Platanenpry.s: 1. Ike Buitenzorg (P. Koppejan) (1.24.1); 2. General Scotch; 3. Jeannlne D. Tot.: w. 12.10; pl. 2.70. 3.20, 4.60; kopp. 26.50; trio 1212,-. Eikenprys: 1. Gert Jan Pluto (J. Lu- gles) (1.22.5); 2. Hornblouwer; 3. Fraru cina. Tot.: w. 5.50; pl. 1.70, 1.70, 3.90; kopp. 11.30. Beukenprys: 1. Jap (L, Ange) (1.26.3); 2. Harley D; 3. Kees Verkerk. Tot.: w. 6.50; pl. 2.10, 2.70, 1.80; kopp. 4.30; trio 404,80. Essenprys: 1. Iron (C. Laarman) (1.23.-); 2. Isard H; 3. Jolly Umper. Tot.: w. 2.00, pl. 1.20, 2.00, 1.20; kopp. 12.80. Flying Birdprijs: 1. New Electric (A, Treanor) (1:59.1): 2. Dauphine; 3. Farsteps. Tot. w. 7.00; pl. 2.70, 1.50. 2.50; kopp. 12.30; trio 405,10. Kastanjeprys: 1. Karin Buitenzorg (P. Koppejan) (1.26.4); 2. Jimmy Scotch; 3. Kwikzilver. Tot.: w. 4.40; pl. 2.00, 2.30, 2.00; kopp. 10.10. Totalisator-omzet f 282.833,-. BIELEFELD Het bestuur va regionalligaclub Arminia Bielefeld heeft de verbintenis met trainer Jan Notermans met onmiddellijke ingang verbroken. De club bevindt zich in een weinig benijdenswaardige situa tie. In de Regionalliga West heeft men nu vier punten uit vijf wedstrij den en de wetenschap dat er aan he eind van het seizoen van het totaal tien punten afgaat, een nog lopende straf na de omkoopschandalen van vorig seizoen. Willy Nolting neemt nu de training waar. WEMBLEY (AP) Tony Gowland (Engeland) en Patrick Sercu (België) hebben de Londense zesdaagse ge wonnen met 7.413 ronden van de 160 meter lange baan en 611 punten. In de laatste race bleken zij te steric voor de Nederlanders Gerben Kars tens en Leo Duyndam. Deze werden tweede, in dezelfde ronde als de w naars, maar met 408 punten. De Fransen Alain van Lancker Jackie Mourious eindigden op de derde plaats. Louis Arpa scoorde reeds in d( tweede minuut. Er waren driedui zend toeschouwers. Racing White heeft voor slechts 8.000 toeschouwers in het Fallon Stadion van Brussel met 01 ver loren van Cuf Barreirense uit Por tugal. Het was de eerste wedstrijd tussen beide clubs voor de eerste ronde van het voetbaltoernooi om de UEFA-cup. Vijf minuten voor tijd schoot Vanderborght in eigen doel. Oporto uit Portugal heeft gisteren met 31 gewonnen van Barcelona in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker. 9 Voetbal Het Italiaanse voet balelftal heeft gisteren in Turijn voor 60.000 toeschouwers een vriend schappelijke wedstrijd tegen Zuidsla- vië met 3-1 gewonnen. Voetbal Finland heeft gister avond in Helsinki in een wedstrijd voor de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal 1974 met 1-1 gelijkgespeeld tegen Roemenië. Bei de doelpunten werden na rust ge scoord. NEW YORK (AP) Moham mad Ali (Cassius Clay) heeft gis teravond een 'zege behaald op Floyd Patterson, doordat de scheidsrechter het gevecht in de zevende ronde op advies van de ringarts staakte wegens een oog blessure van Patterson (37 jaar) Floyd was beter dan de vorige keer, zei Ali na zijn overwinning in het gevecht in Madison Squa re Garden, dat 12 ronden had moeten duren. Hij had mij twee maal behoorlijk te pakken en ik heb hem niet neergeslagen. Ik zou nogmaals tegen hem willen uitkomen. Het einde kwam toen dr. Har- Na zevende ronde ry Kleinmam scheidsrechter Ar thur Mercante daarom verzocht. Patterson zat toen in zijn hoek te wachten op het begin van de achtste ronde. Zijn linkeroog was opengeslagen en het bloed gutste uit een wond in het oog lid. Volgens de reglementen is aan het gevecht een einde ge komen door technische knock out in de zevende ronde. Patterson, die de wereldtitel het eerst in 1956 behaalde, heeft thans acht nederlagen en 55 overwinningen op zijn naam staan. Bovendien heeft hy een gevecht onbeslist gebokst. f.' JSN HAAG Het rijk geschakeerde loepje van belangenorganisaties weggebruikend Nederland pro- krt te vertegenwoordigen ïs ge- Ügd over de forss lastenverzwaring te de regering de autobezitters wil heggen. De automobilist wordt de laat- fe tijd wel erg nadrukkelijk be geleid als een verschoppeling, is t tendentie in de reacties op de miljoenennota. Vandaar dat er naargeestig 'ordt gepiekerd over een massale "'ie als wanhopig protest in deze "töeubewuste tijd, waarin de on- "ode met de auto zelfs op het im- 6tr volgeparkeerde Binnenhof veld Ukt te winnen. In twee Jaar tijd zijn de lasten He automobilisten met ruim een %rd verzwaard. Zonder dat er veel extra's tegenover staat. De aanleg van snettvegen - dria keer veiliger dan normale wegen - wordt verder afgeremd. De tweehonderd miljoen die de verhoging van de motorrijtuigenbelasting moet op brengen wordt aangewend om de rijksbijdrage in het wegenfonds te beperken. Wat dr. E. Boogaart, directeur van de Stichting Weg, doet opmerken: er wordt op grootscheepse wijze ge manipuleerd met geld van de weg gebruikers. Zo lossen ze wel budget taire moeilijkheden op, maar het verkeersvraagstuk niet. Deze bezui nigingen zullen een nadelige uitwer king hebben op de verkeersveilig heid. De wegconstructies zullen ach ter blijven bij de ontwikkeling van het verkeer. Maar een ander gevaar is dat de kostenverhogingen tot ge volg zullen hebben dat de bereid heid de auto goed te laten onder houden mtndfer wordt" Een standpunt, dat wordt onder schreven door - hoe kan het anders - de wegenbouwers („zeker na 1973 zullen er als gevolg van deze poli tiek meer doden vallen in het ver keer") en de bond van garagehou ders: „De Nederlandse automobilist wordt nu gedwongen uit eigen por temonnee een bijdrage te geven aan het- openbaar vervoer. Omdat de helft van alle Nederlandse automo bilisten niet-zakelljk autorijdt en het reële inkomen niet zal stijgen, moet een verdere afremming van het auto-onderhoud zoals zich dat nu reeds aftekent worden verwacht, met alle gevolgen van dien voor de verkeersveiligheid". De heer Bogaart met zijn Stichting ondergebracht in een bescheiden ruimte van de ANWB: „Uit alles wat er nu gebeurt kun Je opmaken dat de automobilist wordt beschouwd als een makkelijke koe die Je maar kunt blijven uitmelken. Zonder dat er verzet komt. Die kans acht ik ook nu niet groot, want de automo bilist is weinig strijdbaar. De auto- staking die ze dit weekeinde in Bel gië wilden is ook op niets uitgelo pen". En hoe weinig waarde er aan de stem van deautomobilist wordt toegekend blijkt volgens hem ook uit de programma's van de politieke partijen: „Zo'n lastenverzwaring voor de weggebruiker of het ont wikkelen van een verkeersbeleid schijnen hier nooit inzet te kunnen worden van een politieke strijd". Hij verwacht dat het verzet tegen zwaardere lasten er wel toe zal lei den dat het aantal zwartrijders groeit: „Zelfs belastingen hebben een morele grens. Als Je die over schrijdt wordt het ontduiken eerder een sportieve dan een te verwijten handeling". De ANWB meent wat zuur dat de regering het profijtbeginsel op een wel zeer extreme manier praktijk De automobilist brengt 10 procent binnen van al het geld op de rijks begroting, maar toch worden de uitgaven voor de wegenbouw terug gesnoeid. „Maar als het gaat om de subsidië ring van Nederlandse spoorwegen, tram- en busondernemingen zijn er blijkbaar geen oeperkingen. Het zou zinnig zijn de bedrijfsvoering van de vervoersondernemingen eens grondig door te lichten.", aldus de ANWB. De Stichting Weg - voor een be langrijk deel gefinancieerd door au tohandel, wegenbouwers en benzine maatschappijen - heeft het nut van goed openbaar vervoer altijd er kend. Dr. Bogaart: „We hebben voor de oplossing van de geweldige proble men elkaar gewoon nodig, moeten het samen opknappen. Niets is in dit land zo makkelijk als het scheppen van tegenstellingen. Daar wil ik niet aan meedoen. Maar ik vind nu toch wel dat er wat al te eenzijdig wordt bevoordeeld". Over de kostenstijging van het openbaar vervoer: met een variant op een recente uitgave van de spoorwegen wil zeggen: Waar gaat dat heen??" Waarna hij aankondigt de volgende dag naar Groningen te moeten rei zen. Hij kiest de veiligste en in dit geval snelste manier van reizen: per trein. DEN HAAG Koningin Juliana is voornemend op donderdag 28 sep tember de wedstrijd AJax-Indepen- dien te om de wereldcup in het Olympisch Stadion in Amsterdam bij te wonen. ALPHEN AAN DEN RIJN Vermoedelijk door t snelle optreden van een vrouw is een kind. dat ach ter de Weegbreestraat In Ridderveid In het water was geraakt, van de verdrinkingsdood gered. Voordat de politie kwam had zij het kleintje al op het droge. Dokter Pilon kon geen nadelige gevolgen constateren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21