rentse patrijshond ilHK 19 et „eigen" bootje de Noordzee op i j sport igante bruin-witte jager alles Vlieland VIS J VELTMAN 0AQ 21 SEPTEMBER 1972 EXTRA PAGINA 13 ver haalt Is lekker" zegt een oud spreekwoord. Dat schijnt zijn als het om honden gaat; want nog steeds schijnen Nederlanders liever een exotische Chuhuahua of een zeld- jojeed in huis te halen dan een vertegenwoordiger van een nationale honderassen. Maar waarom? jdere kooikershondje, de richten. Ze zijn niet zo snel als de de geduchte Friese Ierse Setter, maar dat is in Neder - voor stuk zijn het hon- land waar de jachtterrreinen vaak anunten door bruikbaar- klein en doorsneden zijn ook nau- iblesse. Vooral bruikbaar- welijks nodig. de zuinige Nederlandse T-> tegenstelling tot wat zijn naam aj honden voor prakti jden! Het hoefde niet te zijn, als het maar heid Patrijshond is één en al Ik heb ze aan het p de ruigbegroeide heu- het Oosten bij de wild, dat is een oicht. Duitsers snoeven de Kortharige Duitse tolgens de Britten is de beste staande hond ter dat kan allemaal best njms laklcert zou doen vermoeden is hij ook heel geschikt voor de Jacht op waterwild, en het is bovendien een goede ap- porteur. U ziet dus wel dat de Drent van alle markten thuis is. Voeg daar nog bij dat hij een heel volgzaam karakter heeft en een ideale huisgenoot is dan zult u be grijpen dat hij de laatste twintig Jaar enorm aan populariteit heeft gewonnen. Toch had het weinig ge- Haar voor mij is niets een elegante bruinwitte die voor de Jager uit vezel van zijn lichaam fljdt hij door de struik- opeens te verstarren tot eglijk standbeeld, roer- al spanning. Een fan- j tafereel. ad zijn zij zeer geschikt un zachtaardigheid, makkelijk zijn af te j dvertentie p, |B RASHONDEN 10 VOEDERS jkrijgbaar bij Haven 24 - Leiden Een stoere Drent. «cheeld of dit oude Inheemse ras was uitgestorven. Net als het Kooi- kertje en de Schapendoes bijna door gebrek aan belangstelling ver loren waren gegaan. Baronesse van Hardenbroek heeft het Kooikers hondje gered, en P. M. C. Toepoel behoedde de Schapendoes voor de ondergang. Gelukkig heeft ook de Drentse Patrijshond een voorvechter gevonden in de heer van Heek die al vanaf de Eerste Wereldoorlog met Drentse Patrijshonden Jaagde. In 1943 werd dit voortreffelijke ras tenslotte officieel erkend. Ze komen al voor op de schilderijen van Zeventiende-eeuwse meesters, waar ze met hun elegante vacht een voortreffelijk figuur slaan. In het geïsoleerde Drente zijn ze door de eeuwen heen onveranderd be waard gebleven en nog niet zó lang geleden was het heel goed mogelijk bij afgelegen boerderijen honden tegen te komen die zonder meer aan een tentoonstelling mee konden doen hoewel ze volstrekt geen offi ciële papieren hadden. Officieel erkend Na enig geharrewar in de kringen der officiële kynologie besloot men in 1943 de Drentse Patrijshond als ras te erkennen. Dit besluit was echter pas het begin van de moei lijkheden. Want hoewel de Drent in zijn geïsoleerde land van oorsprong al bijna driehonderd jaar voor kwam, moest men er toch zeker van zijn dat hij fokzuiver was. Dat wil zeggen dat alle jongen óók aan de raspunten voldeden, en dat er niet opeens hele vreemde misbaksel- tjes geboren zouden worden uit „goedgekeurde" ouders. Daarom ontwierp men de bepaling dat een Drentse Patrijshond pas in het NHSB, het Nederlands Honden Stam Boek mocht worden inge schreven als hij 3 maal op een ten toonstelling de titel Zeer Goed had ontvangen, en indien hij een Jacht- proef had afgelegd met goed gevolg. Want niet alleen het uiterlijk maar ook het karakter is van belang! Die jachtproef houdt het volgende in: de hond wordt gestest op zijn nM Rex van de ivitte stad. Eigmevr. Boon-van Duyven. vermogen tot apporteren. Dan wordt onderzocht of hij een goede neus, dat wil zeggen een goed reuk vermogen heeft. En tenslotte wordt hij getest op Schotvastheid. Dat houdt in dat hij niet moet schrik ken van de knal van het schot want dat zou hem immers onbruik baar maken voor de Jacht! Pas als de Drent aan deze eisen had voldaan werd hij opgenomen in nee niet in het officiële Stam boek, maar voorzichtigheidshalve in een bijlage. Bijlage C. Sedertdien heeft dit elegante ras steeds meer bewonderaars verworven. Volkomen begrijpelijk want een Drentse Pa trijshond is inderdaad een zeer veelzijdig dier! Voor de Jacht is hij zoals ik al zei. heel goed te gebrui ken. Bovendien maken zijn vriende lijke karakter en zijn volgzaamheid hem tot een ideale hond-voor-in- huisü En dat is geen woord te veel gezegd. Rex, de hond op de foto's, was zo dol op Jong leven dat hij ondanks het protest van de moe derpoes de kleine katjes „kidnapte" om ze op zijn gemak te kunnen vertroetelen! Hij droeg de Jongen zo voorzichtig rond dat geen van hen ook maar in het minst tegen stribbelde! Uiteraard stelt de Drent ook zijn eisen. Hij moet behandeld worden als een volwaardig lid van 't gezin. Dat houdt in dat u hem niet de hele dag moederziel alleen thuis kunt laten zitten: hij voelt zich dan eenzaam en door de hele we reld in de steek gelaten. Zijn lang harige vacht vereist een zorgvuldige verzorging. Iedere dag minstens 5 minuten borstelen met een zachte borstel, en als u het helemaal mooi wilt maken kunt u de hond daar na nog afvegen met een vochtige zeem. Hij glanst dan als een spie gel! Vergeet ook niet om af en toe zijn oren uit te geven met wat va seline en een papieren zakdoekje, want hangoren geven gauw aanlei ding tot oorontsteking Als u uw plicht doet tegenover Uw Drentse Patrijshond, zal hij u zijn leven lang terugbetalen met onver brekelijke trouw en genegenheid. En u zult al spoedig een van de vele enthousiaste liefhebbers worden van dit oude nationale ras! Bij een goede verzorging behoort natuurlijk ook een goede voeding. Daarom het traditionele menu voor een volwassen Drentse Patrijshond. Trouwens, ook andere middelgrote rassen varen er wél bij. 's morgens: liter melk, 1 el, 4 sneden oudbakken bruinbrood, 's avonds: 1 1 Vz pond vlees (of pens), een bak gekookte groente en 4 a 5 sneden oudbakken brood. Als er een R in de maand zit doet u er heel goed aan levertraan bij te voe ren. Vergeet u niet dat de hond de hele dag fris drinkwater binnen zijn bereik moet hebben? Meer Informatie over de Drentse Patrijshond kunt u krijgen bij de rasvereniging: Vereniging "De Drentsche Patrijshond" secr. mevr. H. Molenaar-Koehoorn. Vivaldi- straat 21 Culemborg. Tel. 03450- 2615. advertentie VLEES en VIS in diepvries voc HOND en POES PENS HART LEVER VLEES WORST en KABEUAUW Volop gezondheid bij weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 <01710) ons land diverse mogelijkheden om de steeds wordende zeesportvisserij te beoefenen. De ivoudige manier is wel om langs het Noordzee- geschikt plaatsje op te zoeken en daar met een stevige strandhengel de zeepieren of zagers rich- land te smijten, daartoe in staat gesteld door een )od. üdvissers" zijn zomer angs de hele Noord- Tinden, al zijn er en- favoriete plekjes. In ing staan bijvoorbeeld arse Slag en Noord- .1 in de belang- van deze strandvisserij algemeen niet zo bij- Goed, er wordt zo platvisje of een pa- kant getakeld, maar chts enkele verwoede de juiste plekjes te vinden en die 's flink braatje mee naar Een uitzondering op ien de wintermaanden gul —Jonge kabeljauw de kust komt en er orpen tussen twee of pl aatselijke diepere exemplaren worden Tan deze strandvisserij *erk afhankelijk bent en dat er ook wel vereist is van de de zeebodem vlak Zo maar op een wille- langs de kust een ooien loopt meestal uit re teleurstelling. Die- og is ook vereist voor strekdammen en ha- van Holland en op de pier. Vooral in Havens en dammen de aanwezigheid van kn basaltblokken nog ^roostertje verspeeld, kt op de schepen die tal voor de sportvis- Je hoeft maar een 11*1 [d op te slaan en Je ene rederij de ande- ■Wt met beloften over "tander lage prijzen, taortvisserij is een W geworden met veel concurrentie. De explosieve groei van de laatste jaren heeft zowel voor- als nadelen gehad. Gunstig teken is dat er steeds meer moge lijkheden komen om een dagje „ter zoute" te gaan. Zo kun Je tegenwoordig elke dag per boot uitvaren vanuit onder meer Den Helder, IJmuiden, Sche- veningen, Vlaardingen en nog een rijtje Zeeuwse gemeenten. Daar staat tegenover dat er onder de ei genaars van sportvisserij schepen ook een aantal beunhazen zit. dat er uitsluitend op uit is zo snel mo gelijk „binnen" te zijn. Ze stampen hun schepen vol met enthousiaste vissers, die eenmaal buitengaats, ontdekken dat er langs de reling een rampzalig soort overbevolking heerst. Mocht je er al in slagen een paternoster te water te krijgen, dan wordt Je visplezier al heel snel ver gald door een buurman, die toeval lig nog niet zo thuis is in het wer pen en van de uitstaande lijnen een keurig breiwerkje vlecht. Verder zijn er reders, die bij vrijwel elke wind uitvaren met het gevolg, dat de meute aan boord binnen twee uur groen en geel over de reling hangt in een voortdurend tweege sprek met de zee. Weer een uur la ter staan ze op de vaste wal een il lusie en een paar tientjes armer. Klandizie Gelukkig zijn er veel rederijen, die rekening houden met een klandizie op wat langere termijn. Ze hebben hun schepen speciaal voor de sport visserij laten bouwen of zo aange past dat de hengelaars ook werke lijk comfortabel kunnen vissen. Ze zijn bereid eens te verkassen wan neer het op een bepaalde plaats niet zo erg wil en zij durven wan neer de mensen in De Bilt minder gunstig weer voorspellen te zeggen dat er die dag niet wordt uitgeva ren. Daarom raad ik u aan, alvo rens voor een schip te boeken, eerst eens te informeren bij kennissen of vrienden naar een paar betrouwbare adresjes. Tussen de mogelijkheden van strand- of scheepsvlsserlj lag tot nu toe een vrijwel braak terrein. Slechts enkele kapitaalkrachtige lie den zijn in staat een zeewaardige boot aan te schaffen en zelf de Noordzee op te gaan. Sinds kort is daar echter verandering in geko men, want de zeehengelaar heeft nu de kans gekregen om zelf met een bootje het zilte nat op te gaan en nieuwe vismethoden uit te probere. De bekende Amsterdamse hengel sportwinkelier Henk Peeters is na melijk in Castricum begonnen met de verhuur van kleine zeewaardige visboten. Ze bieden ruimte aan vier of vijf sportvissers en zijn uitge rust met een krachtige zes p.k. bui tenboordmotor. Elke boot er lig gen er zeven keurig naast elkaar tegen de duinenrij voldoet aan de eisen van de Scheepvaartinspec tie en dat betekent dat er tal van veiligheidsvoorzieningen in de boten zijn aangebracht. Voor elke hengelaar is een fel oranje zwemvest aan boord, die men verplicht is te dragen tijdens de vistocht. Verder zijn aan boord een vijftal handvuurpijlen, een red dingsboei aan een touw. roeispanen (wanneer de motor onverhoopt mocht uitvallen), een apparaatje waardoor grote schepen die uitge rust zijn met radar het visbootje in de mist signaleren, een emmertje aan een touw en een hoosvat. De boten kunnen onmogelijk zinken omdat ze voorzien zijn van enkele luchtkamers. Om eens te ervaren hoe het vissen met zo'n bootje is stapte ik vorige week tijdens een zonnige dag met ^ertentie SPECIAALZAAK oot al uw SPORTARTIKELEN -* i SPORT Iraat 11 - Tel. 24020 per tractor worden de bootjes naar de zeereep gébracht. ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 Leiden Telefoon 21751 Henk Peeters aan boord en koerste, na deskundig door de branding te zijn gelootst, op weg naar de zeevis. Het rustige zeetje maakte het mo gelijk in korte tijd een flinke af stand te overbruggen en zo ging na twintig minuten koersen het anker overboord. Aan een vijftig meter lang nylonkoord, want het verschil van eb en vloed is groot en voor zichtigheid op zee is een eerste ver eiste. Wijtinkjes De eerste uurtjes voor de kust bij Castricum waren niet bijster suc cesvol. De boven de ruim honderd gram lood keurig gedrapeerde zee- pieren slaagden er alleen in de eetlust op te wekken van enkele kleine wijtinkjes. Ik smaakte nog het genoegen een platvisje naar bo ven te mogen takelen, maar met de kwalificatie „postzegel" was dit visje nog te veel eer aangedaan. Henk Peeters komt de eer toe die ochtend de beste vangst te hebben vastge- slagen, maar de aal die met de haak kennismaakte was daar blijk baar zo weinig gelukkig mee, dat het beest nog voor hij aan boord kon worden gehesen het ruime sop koos. Omdat het met de bodemvisserij niet erg wilde vlotten gooiden we het over een andere boeg. We hesen het anker en verwijderden ons nog iets verder van de kustlijn. Die mo gelijkheid om tijdens het zeeevissen vlot te kunnen verkassen zonder veel poespas is een van de voordelen die deze vtóbootjes bieden. We namen ditmaal de lichte werphen gel en de geepdobber ter hand om dat Henk Peeters toen hij 's och tends voor de aardigheid een lepel uitwierp onmiddellijk greep achter het kunstaas had gesignaleerd. We hadden echter geen geschikt aas en namen daarom 'n reepje uit de buik van een van de mini-wijtink- jes. De geep bleek die middag echter alles te lusten. Nauwelijks waren de oranjekleurige geepdobbers enkele tientallen meters van de boot weg gedreven of het spel begon. Met de regelmaat van de klok zag Je achter de dobbers wervelingen in het water ten teken dat de geep bezig was het aas te veroveren. Een vinnige tik, een gierende slip en de dril van de „snavelbek" kon beginnen. Krachti ge beestjes, die gepen, vooral wan neer ze in de ouurt van de boot komen. Maar Juist in zo'n kleine boot kun Je de geep al zijn krach ten laten vertonen. Links en rechts van de boot eerst met het lenige 11- Zelf bepalen waar de hengel wordt uitgegooid. chaam uit het water opspringend en vervolgens weer wegduikend. Het slot van het liedje was echter dat ze in handen kwamen van een meevarende verlaten Duitse badgast, die zich op de achterbank met een merkwaardig soort fanatisme be lastte met het opsporen van de ha ken die in de bekken van de gepen waren achtergebleven. En terwijl de gepen hoog in het water hun best bleven doen, bleven de zeepieren beneden op de bodem onaangetast als we tenminste die ene makreel die Henk Peeters ving even verge ten. Een dagje zeevissen op die manier was voor mij een geheel nieuwe er varing. Niet met een hele kluit mensen op een groot schip, maar met een paar visvrienden erop uit. Henk Peeters vertelde me aan het slot van de middag toen de gepen inmiddels in eigendom waren overgegaan naar enkele gretige be jaarden Castricumse autochtonen dat de bootjes naast de mogelijk heid van snel verkassen en vissen op vele verschillende manieren nog het voordeel hebben dat ze in de winter vlak onder de kust gebruikt kunnen worden wanneer de gul op de kust zit. Een mogelijkheid die de grotere sportvisseri',schepen op de Noordzee vanwege hun grote diep gang niet hebben. Het huren van zo'n boot die plaats biedt aan maximaal vier of vijl hengelaars kost honderd gulden per dag, dus zo'n vijfentwintig gulden per per soon. U kunt voor dit bedrag net zo vaak verkassen als u zeli wilt. En de man die uw boot op het strand verzorgt is best bereid u een plekje te wijzen, waar die vis die dag vrij wel zeker te vinden Is. Mocht u er ooit eens een keertje komen, doe hem dan de groeten van me. ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13