Wat maken die paar Ara bieren uit op 100 miljoen A IWPPV Kf Vmi BOKAE 8MÉI i PROVINCIE OVER DUINWEG EN BAAN (ANKRIJKS ONWELRIEKENDE POLITIEK GEREUREN HOLLAND HEEFT PVDA-VVD TEAM NODIG pERDAÖ 21 SEPTEMBER 1972 Meer dan vijftig procent van zjjn inkomen staat de Israëliër af jan het leger. "Wij zjjn in oorlog", zegt hjj en aangezien hjj het ^ns is met die oorlog betaalt hjj. De Israëliërs hebben him mili taire activiteiten verhoogd om de Palestijnen in Syrië en Libanon bestrijden. Sinds het gebeurde in München is de "oog om oog, (and om tand" politiek weer helemaal in. Het nog maar zo jonge joodse jaar 5733 ljjkt niet het rustige evenbeeld te worden van het avond valt; het begin van nieuwe Joodse jaar, dat met ondergang zijn intrede doet. jlordechai en Lisa staat het ge- de bananenlikeur op tafel, nemen ze niets, luisteren om gespannen naar het nieuws, knop weer omgedraaid is, ze zwijgen. Meer dan een: leger heeft de Arabieren aan- llen," is er niet uit hen te krij- ats daarvan moedigen tot nog een ander stuk ge leen zeer geslaagd zelfmaak- vorige. In onderstaand artikel vat onze medewerkster Vera Gaik- horst, studente niet Westerse sociologie aan de Leidse universiteit, gesprekken en indrukken samen van een bezoek aan de kibboets Ramat David op veertig kilometer van de Libanese en Syrische grens, waar op de dag van haar bezoek de bommenwerpers voor de eerste wraakacties voor "München" met veel lawaai overtrokken. Gaiikhorst fdechal, geboren en getogen België, Auschwitznummer gebrandmerkt op zijn arm, i$gt zich anders dan anders. Knipoog, waar hij anders zo jee is kan er dit keer niet van latte Vlaamse uitdrukkingen, 1] tijdens de appelpluk altijd zijn er ook niet bij. Op mijn „hoeveel doden zijn er ge- krijg ik een „Dat hebben it gezegd," te horen. Trouwens Un er altijd zoveel meer dan oren," voegt hij er met tegen in toe. „Maar wat maken die Arabieren uit op de honderd die ze ervan hebben? Wij Israël zijn maar met zijn uljoen; voor elke Israëliër er weer zoveel van die Ara- i klaar". rdechais vrouw is zenutvachüig, entelt rond, ga.at tenslotte de Ken maar sluiten. Of ze bang natuurlijk niet, ons ligger is veel sterker dan het hunne." dechai gaat naar de slaap- ik zie hem pas weer in de eetzaal terug. Daar heeft de uschappelijke viering van 't Jaar, Roshashana, plaats, imte waar alle 350 kibboets- naar toe zijn, gekomen is ijk versierd. ledereen er is, worden de n aangestoken. Wijn wordt in astic bekertjes geschonken. Ikinderen laten hun ijle etjes de zaal in klinken. Als er gezamenlijk gezongen wordt, klinkt dit armzaliger dan tijdens de andere sabbathvieringen. Nieuwjaarsvrolijkheid is ver te zoeken. Dan begint men te eten en men is nog aan het voorgerecht bezig, als ze terugkomen: de bom menwerpers die 's middags met zo veel lawaai vertrokken zijn. Het geluid van de vliegtuigen maakt elk gesprek onmogelijk: de houding van de Israëliërs eveneens. Men eet zijn bord leeg en daarna nog één zonder een woord te zeggen. In de recordtijd van een kwartier zit het hele diner achter de kie zen. Mordechai is in diep gepeins verzonken. Om acht uur staat men als een man op en gaat naar huis. De weg terug wordt begeleid door het gedreun van de laatste terug kerende vliegtuigen. Piloot „Ik wist, dat deze operatie plaats zou vinden," vertelt Yu'val, die als piloot op de ondergrondse vliegba sis vlakbij kibbutz Ramat David werkt. Het is inmiddels weer enigs zins rustig. Later blijkt, dat we het over de grootste Israëlische luchtaanval sinds 1967 hebben. „Ik was jaloers op de anderen, die wel mee moch ten vliegen," zegt Yu'val. „Je wordt tenslotte voor dat soort werk opge leid en soms is dat wachten op de basis erg vervelend. Aan dat wachten op zijn basis heeft hij de tekeningen overge houden, die op zijn kamer hangen. Zijn onderwerpen bestaan voorna melijk uit geraamten, waarvan hij sommige nog een normale vleselij ke kop heeft gegeven. Er is een skelet bij, dat een kruis op een grafveld omarmt, ook een monster met een alles verslindende openge sperde bek. Naast de tekeningen heeft hij een foto van een bloe dende Amerikaanse soldaat in Vietnam gehangen. Aan de muur boven zijn bed een plaat van twee mensen in een innige omhelzing. „We krijgen strenge straffen als blijkt, dat we burgers geraakt heb ben. Onze opleiding wordt alleen gericht op het raken van miliaire objekten. Wij zijn niet zoals de Arabieren, die er nog wel eens een handje van hebben mis te schie ten," vertelt Yu'val over de vecht- taktiek van zijn leger. In de vluchtelingenkampen van de Palestijnen in Syrië en Liba non bevinden zich echter ook leden van de verzetsoganisatie El Fa- tach. Worden deze nooit eens op zettelijk gebombardeerd met het risico onschuldige burgers te do den? Orders Yu'val aarzelt even. „Ja hoor eens, orders zijn orders, daarvoor zit je in het leger". Het is dan nog niet bekend, dat tijdens de eerste wraakacties inderdaad vluchtelin genkampen aangevallen en zijn er nietbedoeldei doden gevallen. 22- jarige Yu'val houdt van zijn kib butz, houdt van zijn land. Hij heeft voor drie jaar als militair piloot getekend, het minimum waar hij zich na zijn 20-maande- lijkse opleidingstijd voor in heeft moeten schrijven. Yu'val ken schetst de Israëlische politiek zoals hij en veel van zijn landgenoten hem ziet: „Wij hier in Israël wil len helemaal niet vechten, maar we moeten wel. En nu na dat München „zullen ze ervan lusten". De Israëlische regering wil met de Arabieren aan tafel zitten en pra ten i.p.v. te vechten, maar zij wil len niet". Yu'val vertelt wat alle Israëliërs tegen mij beweerden. Waar moet dan echter met de Arabieren aan tafel over gepraat worden, volgens Yu'val? Hij heeft het nog niet zo concreet voor ogen: het gaat om de bereidheid tot pra ten. Gelooft hij in de teruggave van de in 1967 door Israël veroverde gebieden? „Nee, we hebben ze ge woon nodig om over enigszins vei lige grenzen te beschikken. Het enige wat Israël misschien terug wil geven is een stuk van de Si- naï-woestijn". Hij wijst het naar [verhouding kleine stuk op zijn mensenhoge landkaart van Israël aan. „Maar dat zal ook nog wel tien jaar duren eer ze dat terug krijgen", zegt hij erbij. De laat ste persberichten van de Is raëlische krant de Jerusalem Post bevestigen zijn uitspraak. Yu'val wil niet praten over de 1% miljoen Palestijnse vluchtelin gen, de gedwongen kampeerders aan de andere kant van Israel's grenzen. „Er zijn ook zoveel Joden in de Arabische stoten die het rot hebben". Yu'val praat niet over de Palestijnse vluchtelingenproble men, zoals zijn regering er niet over spreekt. De volgende dag als Yu'val terug- Vera Gaikhorst bracht va nhaar bezoek aan Israël ook deze aanzichtkaart mee. komt van een bezoek aan de mill- siast. „Ze waren erg blij. De ope- dit is nog maar het begin vee oa taire basis roept hij enthou- raties zijn bijzonder geslaagd en wraak". kort persbericht heb ik nen, dat Wethouder Polak an Rotterdam voorstander van samenwerking tussen en WD. Zijn argumenten n dergelijke samenwerking in het korte bericht, dat ik ezen niet duidelijk naar vo- racht en dat spijt mij in ho le, omdat ik al Jaren lang de WD een dergelijk sa- in heb voorgestaan, olitiek geïnteresseerden ver- al enige maanden in lelijkheid om na 29 novem- |pL' ber a.s. tot een regeringscombina tie te komen en daarbij verliest men zich altijd in coalities tussen de confessionele partijen met óf de WD óf de PvdA., alsof er geen andere combinaties mogelijk zouden zijn. Met de Heer Polak vraag ik me af, waarom in Duitsland om maar een voorbeeld te noemen een dergelijke samenwerking wel mogelijk is, en waarom dat in Ne derland niet zou kunnen. Juist hier zou dat beter gaan, omdat er een wezenlijk verschil is tussen de Duit se Liberalen (FDP) en de Neder landse (WD> de Duitse FDP is in feite een uiterst rechtse partij, terwijl de Nederlandse WD een duidelijke middenpartij is met veel vooraanstaande figuren, die zich links van dat centrum opstellen. Zonder verwaarlozing van de ver schillen tussen PvdA en VVD wil ik toch wel onderstrepen, dat de ze partijen de enige in Nederland zyn met een duidelijk programma Beide partijen hebben ook veel ge meen, vooral op het gebied van de vrije meningsuiting. Op andere essentiële problemen liggen zij echt niet zo ver uit elkaar, dat een gesprek niet mogelijk zou zijn. Een samenwerking tussen deze 2 par- De auteur van deze brief, de heer J. Gorter is lid van de WD- fractie van de Sassenheimse ge meenteraad. tyen met elk 'n duidelijk in wij momenteel verkeren kunnen verlossen en tevens een eind kun nen maken aan het stelsel van con fessionele partijgroeperingen, waar tegenover zij beide ook hand in hand gaan. Stembus De conjuncturele en Inflatiemoel- lijkheden, waaronder ons land ge bukt gaat eist eigenlijk een com binatie PvdA/WD, eventueel als de stembusuitslag dat noodzakelijk zou maken in coöperatie met D'66 en wellicht DS '70. Zoais reeds opgemerkt: de moei lijkheden waar ons land tegen dient te vechten eisen deze samenwerking Elke andere combinatie verzandt weer in de poel van de confessione le „politiek", waaraan wij met el kander ten onder gaan. Ik ben het mij volledig bewust, dat deze losse opmerkingen na dere verklaringen nodig hebben. Die zullen dan ook wel volgen. Ik dacht alleen dat 't nodig was, de gedach ten van de heer Polak met de mees te nadruk te bevestigen. JAC. J. GORTER, Sassenhelm. redactie, editie van 11 september u op de voorpagina en- zwaren opgenomen van de milieubeheer en de PAK-fractie tegen het Pro- an 1968. Om. nar voren de „ongecontro- teconstructie van wegen door Éiciale waterstaat", waarbij foeelden worden genoemd het kken van de Jagerslaan in aar en de plannen om de veg in Leiden te verbreden 2x2-strooks autosnelweg. u erop wijzen, dat het kien van de Jagerslaan in aar een volstrekt gemeen- aangelegenheid is en dat bij de provincie in be- ijnde Kanaalweg in Leiden iel plan bestaat deze te ver tot een 2x2-strooks auto- Ten aanzien van de Leidse Baan en de Duinweg, die eveneens in het artikel worden genoemd, merk ik op, dat deze wegen niet op het her ziene wegenplan zijn geplaatst, doch dat zij reeds op het Provinciaal wegenplan 1968 voorkomen en thans niet worden afgevoerd. Uitstel Waarom wordt provinciale weg 16 (Leidse Baan) niet afgevoerd? Provinciale staten hebben in Ja nuari 1972 besloten tot uitstel van de aanleg teneinde de verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag alle kansen te geven. Aan de bevordering van dat openbaar vervoer zullen Gede puteerde Staten graag alle mede werking verlenen. Dat Provinciale staten geen af stel wensten blijkt nogmaals uit de aanvaarding van een motie in de April-vergadering van dit jaar om de grondaankopen voor de Leidse Baan te voltooien. Dit was nodig i.v.m. de afloop van de onteige- nings-bevoegdheid. Om nu niet in strijd te komen met deze besluiten van provinciale staten hebben G. S. de Leidse Baan bij dit voorstel tot herziening van het wegenplan 1968 niet afgevoerd. Duinweg Waarom wordt provinciale weg 1 (Duinweg) niet afgevoerd? In het Koninklijk Besluit van 7 oktober 1971 betreffende een be stemmingsplan van Wassenaar is o. m. aan de bestemming „weg" van het tracee van de Duinweg goedkeuring onthouden omdat naar als vaststaand kan worden aangenomen op korte termijn overgegaan zal worden tot de aan leg van secundaire weg 16 (Leidse Baan)". Verwacht kan worden, al- das het Koninklijk Besluit, dat de verkeersproblemen door Wassenaar hierdoor voor een goed deel zullen worden opgelost. De schrijver van deze brief, de heer Th. Cino is werkzaam op het bureau voorlichting van het Provinciaal Bestuur Zuid-Hol land. Nadat provinciale staten in Ja nuari Jl. hadden besloten de werk zaamheden aan de Leidse Baan voorlopig stop te zetten, heeft de gemeente Wassenaar zich tot de Mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gewend met het verzoek te bevorderen, dat het Koninklijk Besluit ten aanzien van de Duinweg zou worden herzien, omdat een van de belangrijkste overwegingen, nl. de spoedige aan leg van de Leidse Baan, was ver vallen. Gedeputeerde Staten achten het onjuist om, nu deze zaak op nieuw aanhangig is, door het af voeren van de Duinweg van hel herziene wegenplan deze procedure te door-kruisen. Overigens breng ik onder uw aan dacht dat Provinciale Staten over dit Provinciaal wegenplan nog een beslissing zullen moeten nemen, (vermoedelijk in de december-ver gadering 1972). Hoogachtend TH. CINO. Tot de noodzakelijke van de Journalist die zich politiek mag bezig- behoort, sedert kort, naast »n en de schrijfmachine wasknijper. Om op zijn zetten en zich te wape- a de steeds sterkere geu- ontstijgen aan die poel of waaruit het ene na het Politieke bouw-, zeden- en «schandaal wordt opgevist, fle waslijst schijnt geen te kunnen nemen, en nu Bals gemeld, de voormali- van het ministerie van ®gbouw, Gabriel Aranda, cverancier van onthullin- Bfrisse nieuwtjes nog over ïputtelijk reservoir zegt te ta. Heerste open brief waarin wel origineel, de binnen landse politiek aan elkan- Mde om de onmiddellijke Mirage-leveranties aan Libië te eisen in ruil voor zijn stil te, heeft hij al de publikatie aange kondigd van liefst 300 geheime en compromitterende brieven en an dere documenten, waardoor zo'n kleine 50 gaullistische gezagsdra gers en bonzen in him hemd zouden kunnen worden gezet. Door Frank Onnen Natuurlijk is de regering op de eis van de ex-journalist die vroeger bij de staatstelevisie werkte niet Ingegaan. Zomin als de regerin gen in andere landen door de knie- en gingen voor overeenkomstige schantage-pogingen van Ierse, Pa lestijnse, Baskische of welke orga nisaties dan ook. Br is inderdaad een overeen komst tussen beider pressie- of strijdmethoden aan te wijzen, die men om tal van morele en andere overwegingen veroordelen kan. Maar efficiënt zijn de wapens die gehanteerd worden soms natuurlijk toch wel, en in elk geval weten ze de publieke opinie te mobiliseren. Gedurende de anderhalf Jaar dat hij zijn officiële vertrouwenspost bezet heeft, zegt deze Journalist nu met zoveel walging over de heeer- sende zeden van het huidige regime te zijn vervuld, dat hij uit puur patriotisme en, volgens zijn laatste brief, ook om de president der repu bliek bij de noodzakelijke reiniging van de augiasstal te helpen, nu vastbesloten is complete opening van zaken te geven. Nu is t uiteraard waar dat speciaal in Latijnse landen schandalen nooit het monopolie van een be paalde regering of zelfs regime zijn t. Niettemin biedt om ver schillende redenen, het gaullis tische bewind een vruchtbare voe dingsbodem voor de cultuur van dit gewas. In de eerste plaats om dat het parlement als uitlaatklep en constitutioneel controle-orgaan in de loop der Jaren steeds zorgvul diger buiten werking werd gesteld. En in de tweede plaats doordat on der 't presidentschap van oud-ban kier Pompidou het mercantilisme en het opportunisme voortdurend meer veld konden winnen. Er ont stond zo een klimaat waarin „po litiek" en persoonlijk eigenbelang zich steeds intiemer verstrengelden, en waaraan ook verschillende mi nisters zich lang niet altijd wisten te onttrekken. Eerst toen in Frankrijk de ver kiezingen hun schaduwen duidelijk vooruitwierpen, kwam president Pompidou tot het besluit premier Chaban Delmas die al veel eerder over zijn persoonlijke belastingbil jet was uitgegleden, en nog enkele ministers plus partijleider Tomasi- ni, die zijn handen in het televisie schandaal had besmeurd, eindelijk de laan uit te sturen. Maar toen bovendien bleek het kwaad al veel verder te zijn doorgevreten dan oorspronkelijk werd vermoed of ge hoopt. Een belangwekkende vraag is intussen natuurlijk wel of Gabriel Aranda nu als eenling opereert, of dat zich achter hem politieke of andere belangengroepen verschui len. In het PariJse perswereldje staat deze Journalist nog altijd als een eerlijk, betrouwbaar en wat idealistische figuur aangeschre ven, en zelfs zijn voormalige pa troon, de ex-minister Chalandon, die door hem nu niettemin ook in een kwalijk parket is gebracht, heeft toch geen enkel kwaad woord over zijn persoon willen zeggen. Volgens Chalandon moet hij het slachtoffer van- een zenuwdepressie zijn geworden. Als verdediger van het heil van Israël waarvoor Aranda met zijn open brief aanvankelijk in het krijt trad, hebben sommige gaul listen hem eerst ook nog wel als Jood willen doodverven, maar dat schijnt ook niet Juist te zijn. Hij behoorde, lijkt het, tot de op recht-overtuigde gaullisten die uit afkeer van de verpolitiekte vroege re republieken van oordeel was dat Frankrijk onder een wat autori tair regmime met een onkreukba re held aan de top, uiteindelijk nog wel het beste was. Geïnsinueerd is ook dat hij een pion van de ex-premier Chaban- Delmas die de meer liberale vleu gel van het Gaullisme aanvoerde en die in augustus plotseling het veld moest ruimen, zou zijn, maar ook dat lijkt niet heel waarschijn lijk. Want ten slotte is het Juist on der de regering Chaban-Delmas ge weest dat de meest bouw-, belasting televisie- en andere schandalen voor het eerst aan het licht kwa men. Wel is het natuurlijk onvermijde lijk, dat de linkse oppositie de vet te kluif die haar nu door Aranda in de schoot wordt geworpen niet helemaal zal willen versmaden. Maar die kluif zelf lijkt toch wel eerder het produkt te zijn van een soort reactie van een organisme dat zichzelf verzet tegen een ge vaarlijke bacil of een kankergezwel dat al te lang heeft doorgewoe kerd. De vraag is nu alleen of dat organisme zelf nog de tegenkrach ten zal weten te verwekken die voor een degeneratie nodig zijn, ofwel bereid is tot een chirurgi sche Interventie die dan echter wel radicaal zou moeten uitpakken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11