verheids- ersoneel )oos over ,salaris- erlaging ARBEIDERS ENKA IN WUPPERTAL STAKEN Soldaten groetten niet drie maanden geeist 'De beul' sloeg zijn vrouw en zoon (15) dood Russisch als leervak bepleit DENSPAO 20 SEPTEMBER 1972 59 I HAAG (ANP) De Algeme- van Ambtenaren en de ferlandse Christelijke Bond voor heidspersoneel zijn weinig ge- met enkele uitgavenbeper- maatregelen, die de regering voorgesteld in het hoofdstuk rheidspersoneelsbeleid" van de sorie van toelichting op de be- van Binnenlandse Zaken, jeede voorzitter J. van Dijck ABVA tekent er in "De lar" van deze week bezwaar aan, dat het overheidsperso- I als enige werknemersgroepe- wordt "teruggezet". Hij doelt van de regering om de iieidskindertoelage voor het eer kind gelijk te trekken met het van de kinderbijslagwet loontrekkenden. iigens de ABVA loopt het kabinet nee vooruit op de nog verwezen- E afspraak in het regeerakkoord 1971 de bijslag voor het eerste te bevriezen. De regering ver- t bovendien eenzijdig de in '68 iakte afspraak om de kindertoe- voor het overheidspersoneel Üelijk op het peil te brengen van kinderbijslagwet voor loontrek- Sn, aldus de ABVA-voorman wel de ABVA als de NCBOP vrede kunnen hebben met de regering voorgestane af- iïing van de premiespaarrege- I, voor rijksambtenaren. Als de sparen gelden voor een ander aangewend zouden worden en zonder meer in de staatskas d vloeien. orzitter W. Wieringa van de schrijft hierover in "Het van deze week: "Wij heb- begrip voor de administratie- rapslomp en zijn dan ook niet i afschaffing van het huidige m. Maar het geld, dat ge- I wordt wilden we niet in de skas laten vloeien, maar gebrui- roor een eerste aanzet van 'n loon voor het overheidsperso- ABVA noemt in dit verband d :fmg een uitkeringsregeling voor het overheidspersoneel als compensatie voor allerlei gratificatieregelingen, in het vrije bedrijf de verhoging van de pensioenpremie noemt de ABVA een ordinaire salarisverla ging voor de ambtenaren van in to taal f 100 miljoen. In dit verband stelt de NCBOP dat de aangekondig de bezuiniging op het pensioenpre- mieverhaal kennelijk niet slechts een aankondiging is maar reeds 'n besluit. Het overleg is hier volko men genegeerd en napraten heeft in zo'n geval weinig zin, aldus de heer Wieringa. Kamerlid bepleit verspreiding van VYDM-materiaal DEN HAAG (ANP) - Het tweede- kamerlid Wieldraaij ea- (PvdA) heeft in schriftelijke vragen aan minister De Koster van Defensie een pleidooi gevoerd voor het laten verspreiden door de WDM van informatiemate riaal aan bezoekers van open dagen in kazernes en op legerplaatsen. Uit gangspunt voor de vragen is het ver dwijnen van 1500 VVDM-afdelings bladen uit het afdelingskantoor te Nunspeet. Gevraagd wordt of de marechaussee een onderzoek instelt naar de verdwijning. Het kamerlid wil van de minister horen waar verspreidingsmateriaal van de WDM door commandanten in beslag genomen is, waarom de af delingen geen stencils en boekjes onder de burgers mogen verspreiden op open dagen en welk belang ge diend is met het in beslag nemen van het materiaal en de krijgstuch- telijke vervolging van WDM-ers. Den haag Waarom doodde hij zijn vrouw en zijn zoon? Jan V. (47) kan het de rechtbank niet ver tellen. Hij zit op het verdachten bankje voor zich uit te staren. En hij zwijgt. Af en toe mompelt hij een antwoord. Of hij knikt sprake loos met het hoofd., Natuurlijk had minist&r Nelissen van Financiën gistermiddag op het Binnenhof veel bekijks, toen hij met het beroemde koffertje verscheen. Een grote groep schoolkinderen uhlde het wel eens van dichterbij bekijken. Ze mochten niet naar binnengluren. Daar zat de miljoenennota, die op dat moment officieel nog niet bekend was. Hoewel de plannen van de regering allang waren uitgelekt (Van onze correspondent) WUPPERTAL BRUSSEL Twaalfhonderd van de ruim 2000 werknemers van de Enka/Glanz- stofffabriek Bimberg in Wuppertal- Barmen zijn gistermorgen om half twaalf met een wilde staking begon nen om op deze wijze hun solida riteit met de bezetters van de Enka- fabriek in Breda te tonen. De fa briek in Wuppertal zal in het kader van de sanering van het Enka- Glanzstoffconcern worden gesloten. Stakers blokkeerden de fabrieks- poorten en bezetten de opslagplaats voor de grondstoffen. Bovendien werd het werk in alle essentiële afdelingen van het bedrijf stilgelegd, zodat de produktie praktisch volledig lam kwam te liggen. Nadat de vakbond chemie, papier en keramiek, die juist in het nabijgelegen Dortmund haar Jaarlijkse congres houdt, zich achter de stakers plaatste en op deze wij ze de wilde staking legaliseerde, lie ten de stakers in Wuppertal wetten dat zij ook vandaag door zullen gaan met hun acties en dat een uitbrei ding van de staking tot de mogelijk heden behoort. Een bezetting van het fabrieks pand, zoals dat in Breda is gebeurd, wordt bovendien, niet uitgesloten ge acht. Met spandoeken eisten de sta kers het ontslag van het Enka- Glamzstoffbestuur. Reeds in het be gin van de staking besloten de werk nemers van de Bimberg-fabriek een gatie per bus naar Breda te stu ren om daar hun solidariteit met de Nederlandse collega's te betuigen. De leiding van de fabriek in Wup pertal heeft de staking illegaal ge noemd en verklaarde niet eerder te willen onderhandelen totdat de toe stand weer is genormaliseerd. Hoewel de vakbond zich achter de staking heeft geplaatst is het niet onmoge lijk dat de leiding van de fabriek gebruik zal maken van de in de Westduitse wet gegeven mogelijk heid de door de staking ontstane schade te verhalen op de werknemers in casu de vakbonden. België De AKZO-werknemers, die bedrij vig zijn in het tot het concern be horende Fabelta-bedrijf te Zwijnaar de lijkt dit vooral een platonische liefdesbetuiging. De werknemers van het bedrijf in Zwijnaarde, waarvan er aanvankelijk enige honderden zou den moeten worden afgedankt, heb ben immers redelijke hoop dat zij allen kunnen blijven. Onder aandrang van de regering hebben de Belgische afnemers van de nylonproduktie van Zwijnaarde zich immers bereid verklaard over de komende jaren een groter con- Martvne Bijl heeft gistermiddag in De Lier een fcieuite chrysant met haar naam gedoopt ter gelegenheid van ^heropening van een gemoderniseerde handelskwekerij. De tVscmt Martine Bijl is roze van kleur en behoort tot het 'Spider'. Bloem en zangeres doen overigens in schoon- niet voor elkaar onder UTRECHT (ANP) De in 1971 ingestelde commissie leerplan Russisch hoopt, dat voor september 1974 minimaal tien middelbare scholen het vak Russische taal als leervak zullen hebben ingevoerd. De commissie acht invoering van dit vak wenselijk en zelfs noodzake lijk. „Deze taal, die de toegang tot een nieuw kennisgebied ontsluit, zal stellig voor de leerlingen van grote waarde blijken, zowel voor hun voort gezette opleiding als voor hun a mëne vorming", aldus de commissie. Naar haar mening zal ons land zich los moeten maken van het traditionele talenpatroon in het onderwijs en moet het zich in stellen op een groter aanbod van ta len. De commissie noemt Russisch 'n wereldtaal van de eerste orde, moe dertaal van 130 miljoen en landstaal van 236 miljoen personen. Touroperator tezamen op intercontinentale routen AMSTERDAM (ANP) Vier gro te touroperators zijn er toe over gegaan hun activiteiten op het ge bied van vakantievliegreizen ook te bundelen op intercontinentale rou ten, dus voor vakanties in zeer ver re oorden. Het zijn Centouri-Sunli- ner, Eurotours, Pit en de Magneet. Samen met een vijfde, Silvery Jet uit Amsterdam, coördineren zij al enige tijd in het Toerist Fonds hun krachten bij het organiseren van vliegreizen in Europa. Met uitzondering van Silvery Jet hebben de vier andere thans onder de naam Long Range Travel Hol land een afzonderlijke onderneming opgericht die zich gaat specialiseren in het organiseren en verkopen van allesalles-inbegrepen interconti nentale vliegreizen, b.v. naar Noord- Amerika, Mexico, Midden-Afrika, Indonesië en naar andere landen in het Verre Oosten en Zuid-Oost Azië. Inmiddels heeft Long Range Travel Holland een kantoor geopend aan 't Olympiaplein in Amsterdam. Werkloosheids uitkering voor ex-voetballer UTRECHT (ANP) De 31-Jarige G. W. Hogenbirk, die elf jaar lang als semi-profvoetballer wat bijver diende en die tengevolge van de sa nering van het betaalde voetbal vo rig jaar door "Gooiland" werd ont slagen, heeft vanaf 12 augustus 1971 recht op een werkloosheidsuitkering. Dit heeft de raad van beroep in Utrecht dinsdag beslist. De bedrijfs vereniging voor de gezondheid, gees telijke en maatschappelijke belan gen had de uitkering geweigerd om dat Hogenbirk bij "Gooiland" slechts een part-time functie vervulde en daarnaast als verzekeringsagent een volledige dagtaak zou hebben. Zoals bekend werden door de sa nering van het betaalde voetbal vo rig jaar bij 12 clubs de contracten met 260 voetballers opgezegd. Volgens het NVV heeft slechts een beperkt aantal semi-profs een werk loosheidsuitkering gevraagd. De zaak Hogenbirk was de eerste die door de raad van beroep werd be handeld. Binnenkort dient in Am sterdam een soortgelijke zaak .Het betreft de semi-prof Geurtsen. De raad van beroep in Utrecht heeft overwogen, dat het op z'n minst twijfelachtig is dat Hogenbirk als semi-prof bij "Gooiland" ook nog een volledige dagtaak als verzeke ringsagent had. De raad heeft on voldoende overtuigende aanwijzin gen gevonden om aan te nemen, dat Hogenbirk na de opzegging van 't contract niet langer gedeeltelijk werkloos was. Weliswaar heeft hij na 12 augustus zijn werkzaamheden als verzekeringsagent verhoogd, maar voor de raad is niet komen vast te staan dat hij daarmee zijn tijd terstond geheel of nagenoeg pro- I duktief heeft kunnen maken. Door Sybe Stamm Voor de geesteszieke man is deze zitting duidelijk een kwelling. „Maar we moeten de zaak toch be handelen", zegt rechtbankpresident prof. mr. W. C. van Hattum. Jan V. knikt. Hij bekent alles. Onverhoeds en van achteren toe slaand heeft de ex-fietsenmaker op 1 juni in zijn woninkje aan de Van der Capellenstraat zijn vrouw en zijn 15-jarige zoon Gerrit met pijpsleutel de schedels verbrijzeld, 'n Lugubere grap was werkelijkheid geworden. Want Jan V. noemde zichzelf "de beul". Een verklaring kan hij niet geven. Maar een dossier vol verhoren, na sporingen en rapporten, sinds 1 Juni op schrift gesteld, onthult het dra ma dat het leven was van de mis lukte middenstander. AFGANG Zijn afgang begon toen hij, na he vige familieruzies, de florerende fietsenzaak van zijn vader moest overlaten aan zijn zuster. In de Van der Capellenstraat, vlak bij zijn zus, opende Jan een eigen win keltje. Het werd doodgeconcurreerd. Toen hij zich ook als reparateur niet kon handhaven, ging Jan in loondienst. Maar zijn ongeluk was pas begon nen. Nïidat tegen zijn zin zijn oud ste zoon wegens opvoedingsmoeilijk heden uit huis was gehaald, over leed zijn jongste zoon aan een hart afwijking. Zijn vrouw kreeg last van toevallen. Jan zelf raakte over spannen. Zijn familie vergaf hij nooit. Dat bleek uit zijn dreigbrieven. En als zijn vrouw eens een vakantiekaart Jans zuster stuurde, tekende Jan met „de beul". Hoe ver was hij geestelijk toen al heen? Zijn baan verzuimde hij bij na voortdurend wegens ziekte. „Het bonkt en ratelt de hele dag in mijn hoofd", klaagde de man, die ver scheidene keren werd geopereerd, maar wiens toestand steeds ver slechterde. Hij was er van overtuigd dat hij aan kanker leed PINKELTJE Op een dag in mei zou hij zich voor de trein hebben geworpen als hy z'n hondje Pinkeltje niet by zich had gehad. Aan zijn leven vol kom mer, ziekte en verdriet wilde hij een einde maken. Om wille van zijn hondje stelde hij het uit. Jan V. moet in die tijd al zwaar gestoord zijn geweest. Maar nog was er een kans voor hem en zijn gezin. De bedrijfsarts wilde dat hij naar een psychiater ging. Er was zelfs al een afspraak voor hem ge maakt. Op donderdagmiddag 1 Juni had Jan in de spreekkamer van de ze nuwarts moeten zijn. In plaats daarvan bracht hij Pinkeltje weg, naar een kennis. "Zorg goed voor mijn hondje", vroeg Jan. Toen ging hij per taxi naar het politiebureau. „Ik heb vanmorgen mijn vrouw en mijn zoon vermoord", meldde hij. Jan V. had een tasje bij zich met daarin zijn pyjama en tandenbor stel. Aan zijn pink droeg hij de trouwring van de vrouw die thuis met ingeslagen schedel op bed lag. „De ring heb ik meegenomen als aandenken", zei Jan tot de politie, „want ik hield van haar". MOORDENAAR behalve de vrouw ook het lijk van zoon Gerrit (15). Zijn hoofd was verbrijzeld door dezelfde zware pijpsleutel die ook Hendrika had getroffen, een enorm stuk gereed schap, dat in vakkringen wel wordt aangeduid als „moordenaar"... De feitelijke toedracht van het dra ma is tijdens de politieverhoren bij stukjes en beetjes aan het licht gekomen. Jan had zijn vrouw om zeven uur 's morgens van achteren neergeslagen, toen zij aan 't werk in een gangkast. Hij weet niet waarom. Maar hij weet nog wel wat haar laatsen woorden waren: ..Denk er om dat je vanmiddag naar die psychiater gaat... Even daarna kwam Gerrit thuis, van zijn krantewijkje. Moeders lijk lag in de kast, onzichtbaar voor de Jongen. Gerrit vermoedde niets. Hij had de avond te voren al ruzie ge had met zijn vader. Op deze fatale morgen gebeurde het weer. Vader maakte een aanmerking op Geirits slordigheid. „Jij loopt ook altijd te spioneren", zei de Jongen. En hij gaf zijn vader een harde schop tegen een knie. Toen sloeg vader toe. NACHTMERRIE De fietsenmaker verkeerde onder invloed van luminaltabletten. Na zijn gruweldaad nam hij er nog meer in, met koffie. Daarna ont dekte hij dat Gerrit zich een eindje uit zijn kamer had gesleept. Met nog een klap van de pijpsleutel verloste vader zijn zoon uit diena lijden. Hij haalde het lijk van zijn vrouw uit de kast, waste het en legde het op oed. Voor Gerrit wilde hij het zelfde doen. Maar de nachtmerrie werd hem te machtig. Hij vertiet het huis, zijn koffertje in de hand met Pinkel aan de Üjn. Jan V. is uiteindelijk toch bij een hiater terechtgekomen. Te laat. Hij is ernstig ziek, in psychiatrische zin. Zijn gruweldaad kan hem slechts in zeer sterk verminderde mate worden toegerekend. Dat con- cluseerde een zenuwarts in het Delftse St. Jorisgasthuis. Officier van justitie mr. Hillen vindt de conclusie onvoldoende ge motiveerd. De officier stelt voor om Jan opnieuw te doen onderzoeken, maar nu door een team specialisten van de psychiatrische observatiekli niek te Utrecht. Voor het geval de rechtbank hier voor niet voelt, eist de officier sub sidiair een gevangenisstraf van ze ven maanden met aftrek en Jans ter beschikkingstelling van de rege ring, terzake van doodslag. Moord acht mr. Hillen niet bewezen. Advocaat mr. J. C. Haeseker vindt de eis een slag in de lucht. Pleiter betoogt dat de verdachte als geheel ontoerekeningsvatbaar moet worden beschouwd en dat elke gevangenis straf uit den boze is. De rechtbank zal op 3 oktober vonnis wijzen. OUD-PREMIER DE JONG NAAR INDONESIË DEN HAAG (ANP) Oud-premier De Jong is gisteren voor drie weken naar Indonesië vertrokken, samen met mr. J. van Gennep, die direc teur is van Cebemo (de centrale voor bemiddeling bij medefinancie ring van ontwikeklingsprogramma's). Het bezoek heeft hoofdzakelijk tot doel na te gaan op welke wijze in de komende Jaren het ontwikkelings werk van een aantal particuliere, vooral kerkelijke instanties een zo nauw mogelijke aansluiting kan vin den bij de ontwikkelingsbehoefte van het Indonesische volk. ARNHEM (ANP) De auditeur militair bij de Arnhemse krijgsraad heeft gisteren drie maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist tegen zeven hoofd bestuursleden van de WDM voor hun leiding bij de anti-groetdag op 1 augustus (het aanzetten tot wei geren van de groetplicht)De actie, die werd voorbereid, ging onder de titel "zeg maar dag met je handje" en "groeten uit de kazerne". De zeven beklaagden, die in Arn hem terechtstonden voor de krijgs raad, onder presidentschap van mr. P. E. Kloots, waren: Kees Beem- sterboer 25, de tegenwoordige voor zitter van de VVDM, verder de 25- jarige jurist Wibertus Poiesz, de 23-jarige Wiebe Koster, de 22-Ja- rige Rob Ramaekers, de 23-Jarige Hans Hoogenbos, de 21-Jarige Jan van der Zouwen en de 24-jarige Henk van Rees. De auditeur-militair kwam tot de conclusie dat de ondermijning van de krijgstucht wettig en overtuigend was bewezen door het verspreiden vdn geschriften, waarin werd aan gespoord tot verzaking van de groet plicht. Hij vond het een beschamen de affaire. "Het is volgens mij on duldbaar dat er een spelletje wordt gemaakt met de voorschriften en dat de legerleiding belachelijk wordt gemaakt". HIJ zei dat vele leden van de VVDM zich hebben schuldig gemaakt aan onduldbare gedragin gen. Gebleken is dat de vrije tijd door hen niet is besteed aan een goéd doel, maar om steun te geven aan verboden acties, zoals onder an dere de sit-down-staking in de Prin ses Margrietkazeme te Wezep. De auditeur-militair uitte felle kri tiek op het beleid van het bestuur van de WDM en achtte alle zeven beklaagden schuldig aan ondermij ning van de krijgstucht. De raadsman, mr. L. M. Schutte, die indertijd ook Rinus Wehrmann (lang haar) heeft verdedigd, wilde geen olie op het vuur gooien, zoals volgens hem de auditeur-militair heeft gedaan in zijn requisitoir. "Met uw eis", zo zei hij, "wilt u de doodsteek aan de WDM geven". Mr. Schutte zei tegen de krijgs raad: "Ik ga niet uit van gemis aan integritetit van uw college, maar het recht doen is moeilijk onder dp gegeven omstandigheden, omdat er van bovenaf druk op u wordt uitge-: geven". De raadsman zei dat er allerlei ideëen waren gelanceerd om onder de groetplicht uit te komen op de actiedag op 1 augustus JJ., door alle maal bijvoorbeeld met de rechter arm in een mitella te gaan lopen. Maar dit middel zou z.i. geen effect hebben gehad. Heeft het nu werkelijk zin om de hand aan de pet te brengen, in plaats van gewoon goede morgen te zeggen, zo vroeg mr. Schutte. Hij noemde de militaire groet een mili tair fetisjisme. Het requisitoir van de auditeur-mi litair vond hij een drama, omdat de realiteit uit het oog is verloren. Bui tenstaanders zouden de Indrukken kunnen krijgen dat er op 1 augus tus een revolutie was gepreekt. Mr. Schutte deed een beroep "op het ge zonde verstand" van de leden van de krijgsraad. De raadsman zei aan het begin van zijn betoog, dat hij de bezetting van de te kleine rechtzaal ongewoon vond. Men had namelijk een klas aankomende marechaussees lang van te voren plaats laten nemen in de zaal, waardoor een aantal Journa listen, die daar voor hun werk kwa men, geen plaats kon krijgen. De uitspraak is op dinsdag 3 okto ber.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7