Voorbereiding voor nieuwe uitwatering in Katwijk EASE VOOR AANLEG VAN EERSTE NOORDWIJKSE PARALLEL DE BOULEVARD Zonen Scholtes verder met Hazerswoudse vleeswaren Bunkers in noordduinen verdwijnen LEDEN RAAD VAN ARBEID Blaaskwintet in 'Duivenvoorde' TE WEINIG HUISHOUDGELD OORZAAK VAN OPLICHTING PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 20 gBjriJsalHEft I9fl Het kanaal is er nog niet, maar wel wordt er thans achter de tekenta fels aan gewerkt. Er zijn in die pe riode vele problemen geweest, waar mee het hoogheemraadschap zich heeft moeten bezig houden. Eén van de belangrijkste daarvan is wel de bouw van rioolzuiveringsinstallaties j waarmee men thans overal in het j gebied van Rijnland druk doende is. I Bij het uitvoeren van al die wer ken speelt de financiering begrij pelijk een vooraanstaande rol. Naast die buitenshuis met uitwateringska naal staat voor Katwijk nog een be langrijk "Rijnland-object" op sta pel. De bouw van zo'n zuiverings installatie, waardoor mede het zee water voor Katwijk zuiverder zal worden. Het hoogheemraadschap heeft er na die alarmerende berichten over HAZERSWOUDE Op vrijdag 22 eptember zullen G. C. Scholtes en J. C. Scholtes de dagelijkse leiding van de vleeswaren- en conservenfa- briek „Hazerswoude" B.V. over dragen aan hun beide zoons. Na ruim vijfentwintig jaar de directie over genoemd bedrijf te hebben gevoerd zullen G. A.W. Scholtes, zoon van eerstgenoemde, ein C. G. Scholtes, zoon van J. C. met de leiding van de B.V. worden belast. G. A. W. zal zich in het bijzonder gaan be zighouden met de produktietechni- sche en C. G. Scholtes met de finan- cieel-economische (in- en ver koop) sector in het bedrijf. Op za terdag 23 september biedt de vennoot schap de scheidende directieleden in hotel-restaurant "Groenendijk" tus sen 16.00-18.30 uur een receptie aan Het personeel wordt in de avond uren in de gelegenheid gesteld om af scheid te nemen van G. C. en J. C. Scholtes. De scheidende directieleden, die als commissaris aan de besloten ven nootschap verbonden blijven zijn ongeveer vijftig jaar in de vleeswa- renbranche werkzaam geweest. De laatste 27 jaar waren ze actief als directielid van de Vleeswaren- en Conservenfabriek „Hazerswoude". Ze startten dus in een bedrijf, dat in 1945 totaal door de Duitsers onklaar was gemaakt. Ondanks dat hebben ze in de afelopen jaren de vlees- warenfabriek in alle opzichten zien groeien en bloeien. Moesten zij het in den beginne stellen met een pro- duktie van een paar honderd kilo vlees per week, thans wordt in het zestig man personeel tellend bedrijf dat 3000 vierkante meter groot is, enkele miljoenen kilo's per jaar geproduceerd. „Hazerswoude", dat zich toelegt op de produktie van verse vleeswaren, bestrijkt nu een groot gedeelte van de randstad wat betreft de levering van deze vlees- Het is overigens niet uitgesloten dat op de dag van het afscheid van de directeuren G. C. en J. G. Scholtes de hei-installatie voor het bedrijf aan de Rijndijk pecies haar stelling heeft ingenomen. „Hazers woude" is namelijk al anderhalve maand bezig met uitbreiding van haar bedrijf, die de genoemde op pervlakte met 30 tot 40 pet gaat overtreffen. De slachterij wordt ver leden tijd; 't stoppen hiermee houdt mede verband met de waterver vuiling, die dat teweegbrengt. Meer produktieruimten dus werden ge- creërd, maar daarnaast wordt ook rekening gehouden met het milieu. TNO heeft bij „Hazerswoude" on derzoekingen gepleegd en zal het resultaat hiervan in een rapport vastleggen. Aan de hand hiervan zal een waterzuiveringsintaallatie wor den gebouwd. Intussen is men in het bedrijf overigens al een jaar doende om aan alle mogelijke eisen de hy giëne betreffende te voldoen. Over anderhalf jaar moet „Hazerswoude" zo is gepland, een bedrijf zijn, dat volledig geairconditioneerd ls en van koeling voorzien. De produktie vind uiteraard intussen nor- maal doorgang. De Alphense firma S. Langeveld tekent voor de (gelijkvloerse) bouw naar het ontwerp van het architec. tenbureau Stuurman uit Waddinx- veen. LEIDEN De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft nieuwe leden benoemd voor de Raden van Arbeid, die de eerste donderdag van oktober voor een periode van drie Jaar hun werkzaamheden zullen beginnen. Namens de werkgevers zal ir. j. Driessen in Leiden zitten hebben, met als plaatsvervangers ir. M. C. de Jong (Oegstgeest) en L. Zitman. De werknemers worden vertegen, woordigd door P. C. de Kruis, K. F, de Bree en J. .A. Heij. Als plaatsver. vangers zullen optreden N. Lange- zaal, P. W. de la Rivière en C. E. J. Hillebrand (Alphen aan den Rijn), VOORSCHOTEN A.s. donder dag (21 september) zal in kasteel Duivenvoorde niet het Residentie Strijktrio optreden, zoals aanvanke lijk bedoeld, maar het Blaaskwin tet "Aulos Amsterdam". Het instru mentarium van dit kwintet telt de traditionele combinatie fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn. Dit instru menten-team is, bij studenten bij voorbeeld in de huidige tijd zeer ge liefd. Zoals dat ook rond 1800 sterk het geval is geweest, met gevolg een rijke voorraad composities op dit gebied. Het kwintet speelt stuk ken van Franz Danzi en van An ton Reicha (vriend van Beethoven en leermeester van Lizt en Gounod). Paul Hindenith vertegenwoordigt de modernere tijd met zijn hoog geno-l teerde "Kamermuziek ftir fünf Blaser", op 24 no. 2. Aanvang con cert 20.30 uur en plaatsbestelling telefonisch 017173752 (kantoortijd). KATWIJK AAN ZEE De verdedigingswerken in de Kat- wijkse noordduinen tussen de af slagen bij de buitensluis en die aan het einde van het parkeer terrein achter de Camping Noord worden uitgegraven en vernietigd. Dat doet het Hoogheemraadschap van Rijnland omdat in de toe komst op die plaats de nieuwe en grotere buitensluis zal worden gebouwd en het verlegde uitwa teringskanaal zal worden gegra ven. Die aanleg van het kanaal met alles wat erbij hoort is toe komstmuziek. Er is nog geen af gerond plan voor. Met het ma ken daarvan is het bekende Rot terdamse architectenbureau Dwars, Hederik en Verhey in overleg met de technische dienst en de projectenafdeling van "Rijnland" thans druk bezig. De uitvoering van dat project is bo vendien sterk afhankelijk van de beschikbare financiële middelen. Direct achter de houten loods van de Katwijkse Reddings Brigade is de firma Joh. Lekkerkerker uit Rot terdam gisteren begonnen met het uitgraven van die bunkers. Van Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Hollandse en Duitse makelij. Ze staan stevig "ingeplant" in de zee- reep. Met een grote dragline met aan één lijn een bak, die één tot an derhalve kubieke meter zand in een enkele beweging kan verwerken wor den de verdedigingswerken bloot ge legd. Geen eenvoudig karwei. Er zullen zeker nog lichte explosieven gebruikt moeten worden om deze "gewapende gevaarten" te vernie tigen. V erdedi gin gs werk Wat er precies onder die zeereep verborgen zit is niet bekend. Aan de hand van door Defensie en andere instanties ontvangen gegevens kon de afdeling projecten van het Hoog heemraadschap van Rijnland, waar van ir. J. H. A. van Walraven het hoofd is, berekenen dat het gaat om ongeveer drieduizend kubieke me ter verdedigingswerk, namelijk 2450 m3 gewapend beton, 400 m3 metsel werk en 100 m3 ongewapend beton, Dit is slechts een schatting. Het kan mee- en tegenvallen. Verrassingen zijn niet uitgesloten. Oudere Katwij- kers beweren, dat er in dat stuk duin een vijftien bunkers verborgen zitten. Dit ontruimingswerk moet in 120 werkbare dagen worden opgeleverd. Dat is, wanneer men uitgaat van twintig werkbare dagen per maand binnen een half Jaar. De bunkers zullen één voor één worden uitgegra ven. Na het slopen en de afvoer vap het puin worden de gaten weer met het vrijgekomen en nieuw aange voerd zand opgevuld. De duinenrij zal daarna met helm worden be plant. Temeer, omdat men nu nog met geen zinnig woord kan zeggen, wanneer met het graven van het nieuwe uitwateringskanaal en het bouwen van de buitensluis kan wor den begonnen. Wel staat vast, dat er aan het ontwerpen van het project hard wordt gewerkt. Niet nieuw Het voornemen tot het verleggen van die uitwatering en het bouwen van een nieuwe buitensluis ls niet nieuw. Het dateert eigenlijk al vaD september 1954 toen het grote ge maal ingebruik werd gesteld. Toen werd reeds geconstateerd, dat de spuidebieten door verzanding van het kanaal buiten de buitensluis van rond 200 miljoen M3 per jaar in 1880 waren teruggelopen tot niet meer dan 50 miljoen M3. Proeven in het Waterloopkundig La boratorium hadden in die tijd al uitgewezen, dat de oplossing van dit probleem zou bestaan in het graven van een nieuw uitwateringskanaal om en ten noorden van de buiten sluis, de bouw van een nieuwe sluis en het maken van hoofden, die met een geringe ombuiging naar het noorden veel verder in zee zouden moeten worden uitgebouwd dan de bestaande hoofden. De thans be staande buitensluis zou dan als golf breker dienst kunnen doen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de ze natuurlijke lozing voor Rijnland van zeer grote betekenis is om in pe rioden van niet al te groot waterbe- zwaar en bij verversing van de boe zem zo groot mogelijke waterhoe- veelheden op goedkope wijze te kun nen lozen. Nader zou moeten wor den overwogen of ter vergroting van de veiligheid in dit nieuwe uitwate ringskanaal een stormvloedkering moet worden gebouwd. Het Hoogheemraadschap van Rijnland merkte in 1954 op, dat dit plan voor de aanleg van een nieuw uitwateringskanaal nog op het pro gramma stond en dat gehoopt werd hiermee binnen afzienbare tijd te kunnen beginnen. Veel problemen We zijn al weer acht jaar verder. In Katwijks noordduinen achter het parkeerterrein bij de camping is men druk bezig met het verwijderen van de verdedigingswerken in de zeereep hei vuile zeewater voor de kust vai de familiebadplaats alles aan gedaan om door andere spuitijden, die i vuiling tegen te gaan. Dat spuien, geschiedde na deze onprettige c statering voornamelijk in de avond uren en 's nachts. Dat heeft wel aanzienlijke verbetering gebracht al werd het probleem er niet mee opge lost. Daarom heeft Katwijk drin gend zijn rioolzuiveringsinstallatie nodig. Als alle plannen doorgang vinden zou deze installatie rond 19741975 ingebruik kunnen worden genomen. KATWIJK Huiselijke narigheid had een 25-jarige huisvrouw uit Katwijk er toe gebracht, om aller lei goederen te kopen, zonder die te betalen. Ze deed dat op een nogal geraffineerde wijze, want in een win kel kocht ze dan diverse artikelen, nam daar enkele van mee en be loofde die gelijk te betalen met de artikelen die thuisbezorgd moesten worden. Doch daar gaf ze een vals adres voor op, zodat links en rechts in haar woonplaats mensen goederen thuisbezorgd kregen die ze niet hadden besteld. Vooral drank behoorde tot de aan kopen, hetgeen dan gebeurde op bevel van haar echtgenoot, die de vrouw wel mishandelde maar te weinig huishoudgeld gaf. Evenwel had de vrouw reeds va ker zich aan dit soort oplichtingen schuldig gemaakt en daarvoor zes weken voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd gekregen. Rekening houdend met haar gezins moeilijkheden, wilde de officier nu volstaan met twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf met proeftijd van een Jaar, waartoe de rechter de vrouw veroordeelde. NOORDWIJK AAN ZEE Het gaat er dan toch van komen. Met de aanleg van de parallel-boulevard in Noord- wijk aan Zee. Deze zal gaan lopen van De Grent naar het Vuurtorenplein. De eerste fase is thans in uitvoering geno men. Zij behelst het leggen van het hoofdriool. Dat werk wordt onder auspiciën van Openbare Werken uitgevoerd door het Leiderdorpse aannemingsbedrijf P. Visscher. De kosten worden geraamd op f 170.000,-. Afhankelijk van de weersomstandigheden denkt men vier tot zes maanden nodig te hebben voor dat dit werk kan worden opgeleverd. In Noordwijk wordt al heel wat jaren gesproken over de aanleg van de parallel-boulevard. Deze moet het aanzien van de bloemenbadplaats een waardiger karakter geven en boven dien dient zij om Noordwijk aan Zee's promenade te ontlasten van het, vooral in het badseizoen, zo drukke verkeer. Hoewel het zeker nog enige jaren zal duren voor deze pa rallel-boulevard er is, heeft men nu toch hoop, dat zij binnen niet al te lange tijd gerealiseerd zal worden. Geen luxe Die verfraaiing van het hart van Noordwij ks badcentrum is geen over bodige luxe. Wie zich van de bou levard met de riante hotels meer binnenwaarts begeeft staat versteld van de „bouwval", die men daar aantreft. Het gemeentebestuur heeft het zoveel mogelijk gecamoufleerd door op de plaats, waar eens al die oude huisjes, de garage van Beuk etc. stonden en die nu onder slopers handen zijn gevallen, parkeerterrel- aan te leggen. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Er is de laatste Jaren daar ach ter de Koningin Wilhelmina Boule vard heel wat gesloopt. Wat dat aan gaat heeft de gemeente niet stilgeze ten. Nu resten er nog drie panden: de oude garage van het Palace Ho tel, de „manege" van Arie Meeu wenoord en het woonhuis van deze animator van de paardesport in de badplaats. Ze zijn reeds alle drie eigendom van de gemeente. Meeu wenoord heeft bij de verkoop het recht bedongen, dat hij nog in zijn woning mag blijven wonen totdat een begin wordt gemaakt met de aanleg van de parallel-promenade. De houten paardestallen, die de tand des tijds heben doorstaan en nu werkelijk rijp zijn voor de slo per. zullen 30 september worden ont ruimd. Op die datum namelijk wordt met veel trompetgeschal en hoefge trappel de bijzonder fraaie manege het LD schreef er reeds uitvoerig over in gebruik genomen. Deze is gebouwd op het oude terrein var- de Noordwij kse Golf Club aan de Nortghoweg tegenover het zo uniek gelegen prot. chr. bejaardencentrum „Groot Hoogwaeck". Verheugd Noordwijks wethouder van open bare werken en ruimtelijke orde ning Cees van Duijn is begrijpelijk zeer verheugd, dat thans m et de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van de parallel-boulevard kan worden begonnen. Wel stelt hij met nadruk: „Men moet in Noord wijk nu niet denken, dat direct na de rioleringswerkzaamheden begon nen wordt met het leggen van het wegdek en het bouwrijp maken van de punten. In verband met de fi nanciering heeft het gemeentebe stuur besloten het werk in fasen uit te laten voeren. Voor deze eerste fase de riolering verleende de raad een krediet van f 150.000,-, doch dat bedrag zal door stijging van de loonkosten etc. wel verhoogd moeten worden tot een f 170.000,-. Na het leggen van het riool gaat de zaak weer dicht en wordt het weg- dekt gelegd". Op onze vraag wanneer met de definitieve aanleg van de parallel boulevard zal kunnen worden be gonnen antwoordde Van Duijn: „Dat kan ik helaas nog niet zeggen. Het is wel het plan, dat B. en W. in het najaar met een voorstel bij de raad komen om voor die definitieve aan leg een krediet te vragen. Wan neer de raad dat vcorstel goedkeurt moet de hele ingewikkelde goedkeu ringsprocedure nog worden gevolgd. Hoeveel tijd, dat in beslag zal ne men is bij geen benadering te zeg gen. Laten we hopen niet al te lang". De drie nog te slopen panden Palace-garage, paardenstallen en woonhuis behoeven niet te ver dwijnen voor deze rioleringswerk zaamheden. Ze staan de werkers niet in de weg. Het is wel de bedoeling, dat het niet zo heel lang meer zal du ren voor men de sloop ter hand neemt. De parallel-boulevard wordt, evenals de K.W.-promenade, onge veer achthonderd meter lang. Geen winkels Heel veel Noor dwij kers vragen zich af wat er precies zal worden gebouwd langs deze nieuwe boule vard. Het huizige bestemmingsplan laat geen winkribebouwing toe. Dat staat vast. Even vast staat het ook. dat er aan weerszijden panden zullen verrijzen. Deze zullen vermoedelijk voor het allergrootste deel gericht zijn op het toerisme. Horeca-bedriJ- ven mogen er wel worden gebouwd, zodat aangenomen kan worden dat er enige hotels en pensions en ws schijnlijk ook restaurants zullen rijzen. Zeker aan de zijde van de K. W.-Boulevard. Hoe het allemaal precies gaat worden daar in het hart van Noordwijks badcentrum is nog niet bekend. Wel, dat het actieve ge meentebestuur al het mogelijke zal doen dit deel van de bloemenbad plaats een waardig toeristisch karak ter te geven. Er zal bij de behande ling van het definitieve voorstel nog- Het Leiderdorpse aanne mingsbedrijf P. Visscher begonnen met het leggen van de riolering voor de Noordwijkse parallel-bou levard. Het is de eerste fa- f se. Wanneer de tiveede zal volgen het maken van j het wegdek is nog niet I bekend. In het najaar kan de raad daarover een voor- stel van b. en w. verwach- I ten. wel het nodige over worden door Noordwijks vroede vaderen1 Wethouder Cees van Duijn ls nu to ieder geval een blij man. Hoe kf het ook anders. De eerste stap op (lange) weg naar verfraaiing het badcentrum is gezet!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4