Leiden raakt opnieuw oude bekende bedrijven kwijt Programma 3 oktober nieuwer en grootser Gelijk tarief alle woonboten niet billijk SCHEPEL IN UNIVERSI TEITSRAAD Haar- problemen? lavona De „koorts" grijpt weer om zich heen Ï5 ffOENSDAQ 20 SEPTEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN Het verdwijnen van de Conservenfabiïek "De Sleutels" een bedrijf, dat ruim honderd jaar in Leiden ge vestigd is heeft onder het personeel, dat gistermiddag door de directie werd ingelicht, grote verslagenheid teweeg ge bracht. Het personeel verwacht, dat de voorgenomen over plaatsing van het bedrijf naar de nevenvestiging in Helden Pannerden (L), vele ontslagen tot gevolg zal hebben. Tijdens een gisteravond in Den tajï Burcht met vertegenwoordigers de drie vakbonden gehouden verga- HrJ dering is daar uitvoerig iproken, waarbij de bestuurders öch fel hebben gekeerd tegen de wijze, waarop d heeft de sluiting van de Leidse rtl tlging te moeten „verstoppen" in )k ons uitgereikt communiqué. In dit communiqué zegt de direc tie dat „Sleutels Conserven" zich enige jaren geleden met het oog op de eenwording van Europa '^Jen de daaruit voortvloeiende gemeen schappelijke landbouwpolitiek in de heeft aangesloten bij de Franse Blanchaudgroep. Het bedrijf gaat zich als uitvloeisel van deze Eu- ropese landbouwpolitiek meer toeleg- gen op het conserveren van die pro oi dukten waarin Nederland uit land- 'ld bouwkundig oogpunt het sterkst is. ze specialisatie, aldus de directie haar communiqué, en aanpassing jjjren het assortiment opent de moge- 5 ÜJkheid tot vergaande mechanisatie en uitbreiding in kwantitatieve zin van de produktie, maar deze maakt tevens het concentreren van de pro duktie in één vestigingsplaats nood zakelijk. Daar Sleutels Conserven in Hel- den-Panningen over voldoende ruimte beschikt in tegenstelling tot de vestiging in Leiden, waar geen uitbreidingsmogelijkheden aan wezig zijn en het in de bedoeling ligt alle Blanchaud-activiteiten in 't noordelijk deel van de EEG op één plaats te concentreren, is besloten, mede door de centrale liggiing van Helden-Panningen, deze vestiging te gaan uitbreiden en de activiteiten van het bedrijf in Leiden daarheen te verplaatsen. In dit communiqué wordt verder gezegd, dat voor het personeel, dat bij deze verplaatsing betrokken is, voor vervangende werkgelegenheid en woonruimte in Helden-Pannin- gen wordt gezorgd. De directie is zich ten volle bewust van de grote verandering, die dit voor velen van De conservenfabriek "De Sleutelssinds 1866 in Leiden gevestigd wordt gecombineerd met de ves tiging in Helden-Panner den. Na de sluiting zal het fabriekscomplex worden verkocht. (Foto Jan Holvast) de medewerkers en hun gezinnen met zich meebrengt. In overleg met de vakorganisaties zullen de nodige voorzieningen worden getroffen. In een onderhoud, dat wij gis termiddag met de directie hadden, werd ons meegedeeld, dat successie velijk de produktie, magazijnen en expeditie uit Leiden zullen verdwij nen. Slechts het kantoor en de ver koopafdeling blijven in Leiden ge vestigd. Moeilijkheden ondervindt 't bedrijf, zo vertelde ons de directeur, ook met het lozen van afvalwater. Het water, dat de fabriek oppompt en weer loost bevat zouten en clory- den, die een schadelijke uitwerking hebben op het goed functioneren van waterzuiveringsinstallaties. Een materie waarop het Hoogheemraad schap van Rijnland nauw toezicht houdt. De directie beschouwt de voorgeno men overplaatsing van het bedrijf als een positieve aan de landbouwpolitiek EEG. Visie bonden In een bespreking, welke de bon den met de directie hebben gehad, hebben deze bonden vastgesteld, dat de huidige beslissing allereerst is in gegeven door economische motieven en de daaruit voortvloeiende socia le en menselijke gevolgen voor reke ning komen laat komen van de Leidse gemeenschap. Voorts dat er sprake is van een eenzijdige beslis sing door buitenlandse belangheb benden en dat in Leiden een ontstel lend ongunstige ontwikkeling in de vraag naar arbeid is te consta teren, waardoor reeds nu tussen de 700 en 1000 mensen als onplaats- baar moeten worden beschouwd. In de gisteravond gehouden ver gadering heeft het personeel de vak bondsbestuurders opdracht gegeven alle middelen aan te wenden om tot voorlopige voortzetting van het be drijf in Leiden te komen. Het per soneel protesteerde tegen het ont breken van iedere vorm van in spraak in deze voor hen van levens belang zijnde beslissing. Tegen de aangezegde ontslagen heeft het per soneel unaniem protest bij de direc tie aangetekend. Protesten Vanmorgen tussen 9 en 10 uur heeft het produktiepersoneel van "De Sleutels" het werk neergelegd om het protest tegen de sluiting van het bedrijf kracht bij te zetten. Men wil dat bedrijf open blijft to- dat er in Leiden een wat gunstiger werkgelegenheid is ontstaan. In eerste instantie hebben wij bij de directie protest aangetekend te gen het voorgenomen besluit om de productie-afdeling per 1 oktober stop te zetten. Het administratief personeel zal voorlopig tot 1 Janu ari 1974 blijven. Het personeel heeft nog veel twij fels over eventuele overgang naar Helden-Panningen in Venlo. Men heeft ons van de zijde van de direc tie verzekerd, dat er in Venlo goede huisvesting en werkgelegenheid voor iedereen is. Of dat waar is moeten wij nog nagaan", aldus een verte genwoordiger van het personeel. Over verdere actie tegen de "doodgewone bedrijfssluiting" wordt nog met de bonden overlegd. De Landbouw Ook het vertrek van De Land bouw uit Leiden heeft gedeeltelijk te maken met afwateringsproblemen. Het zeer zoute water mag niet meer in de boezem van het Hoogheem raadschap worden geloosd. Het wa ter is zo slecht, dat men het zelfs niet meer zodanig zou kunnen verbe teren dat het Hoogheemraadschap er wel genoegen mee zou kunnen nemen. De belangrijkste reden voor het vertrek van De Landbouw is echter de snelle omschakeling van glas naar eenmalige verpakking voor de melk. In Leiden werd de melk in glas verpakt. Voor een omschakeling naar eenmalige verpakkingen ontbreekt in Leiden de ruimte. De directie van De Landbouw in Leiden merkt overigens op, dat men pas over twee jaar uit Leiden zal vertrekken. Het personeel zal suc cessievelijk naar het moederbedrijf in Wassenaar worden overgeplaatst. „De werkgelegenheid is in elk ge val voor alle 98 personeelsleden ge garandeerd", aldus de directie. De expeditie-afdeling uit Leiden wordt gehandhaafd. Men vertrekt dan (na het opgaan in het moederbe drijf) vanuit Wassenaar. Ook voor het productie-personeel is in Wasse- echter ruimte, omdat Menken I klaard" streeft naar een uitbreiding en di- i versificatie van zijn produktie. I LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland vergaderde van daag ondermeer over het woonboten- beleid. Besluiten vielen er niet, maar wel werden er enkele vragen gesteld, waarover het college zich na der zal beraden. Burgemeester Det- mers van Zoeterwoude kwam met een voorstel omtrent het tarief voor de boten. Detmers: „Kunnen wij niet naar één tarief toe? Waarom betalen de niet-permanent bewoon de schepen maar de helft van de wel altijd bezette schepen? Dijkgraaf Schokking: „De vervuiling die per manent bewoonde schepen teweeg brengen is veel groter dan van de andere en bovendien belemmeren eerstgenoemde de doorstroming veel meer, door het vuil dat zich ophoopt onder de boot". LEIDEN In de vacature van prof. dr. Heesterman in de univer siteitsraad, is drs. C. Schepel verko zen verklaard. Oorspronkelijk was mejuffrouw Van Santen in de va cature gekozen, maar zij bedankte voor het lidmaatschap. Na een her nieuwde vaststelling van de verkie zingsuitslag van het wetenschappe lijk personeel bij de faculteit der letteren werd Schepel verkozen ver- droog en dor haar? Lavona-crèmebehandeling Flakon voor 2-3 behandelingen f 2,00 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f5,25 slap en fijn haar? Lavona-haarhersteller Flakon voor 3-4 behandelingen f Z,Ü5 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f 6,50 vet haar? Lavona tegen vet haar Flakon voor 2 behandelingen fZ,45 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,95 herstel van uw haar? Lavona-snelkuur met extra- verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3-4 behandelingen f2,40 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,95 haar vlug uit model? Lavona-haarversteviger. Flakon voor 1 behandeling f 0,85 2-3 behandelingen f 1,50 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f3,75 Verkrijgbaar in 2 soorten. Normaal: voor normaal haar. Bleu: voor grijs-gemêleerd haar. Is een Wella-produkt GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. r De Leidsche Melkinrichting "De Landbouw" sedert tientallen jaren gevestigd langs de Rijns- burgersingel, gaat eveneens Leiden verlaten. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Langzaam maar ze- Ier krijgt de 3 oktoberkoorts Lei den weer in zijn greep. Een Lei- m derdorpse predikant schreef ver- leden week al, dat hij weer graag de cathegesatie zou beginnen Jmaar "met op 3 oktober, omdat ierti ontheiliging van deze dag in Led erger is dan sabathschennis". hangen de eerste span doeken al weer uit om ook niet- denaars op te roepen om in feestvreugde te komen delen, Oktober is "op papier" weer dik foor elkaar. Totdat de geluidswagens door de Jtod gaan om de "import-Lelde- t&rs" in alle vroegte tot opstaan 5 manen "de echte Leidenaar ekriJ <hapt de nacht voor 3 oktober nau welijks uit angst dat hij iets van het fast zal missen", zegt voorzitter De Mijter de Wildt van de 3 October- 'ereenging zal er nog wel het in en ander gedaan moeten worden «ar het programma is klaar. Veel punten zijn hetzelfde als voor bande Jaren. Vanzelfsprekend is er fc reveille door het Leidsch Poli- ,D t« Muziekgezelschap op het bordes n het Stadhuis. Nog veel vanzelf- tëkender: de uitreiking van haring wittebrood in het Waaggebouw, ftn traditie maar een levensvoor waarde vo r 3 oktober. Van "armenzorg" heeft de uitde- van dit "ontzettende" ontbijt ontwikkeld tot een algemeen W»ruik, dat met name onder de Jon- fre Leidenaars zeer populair blijkt, ^rieden Jaar werden tenminste 'Vim 18.000 haringen en 2592 broden ten". Wellicht worden deze Jen dit keer nog hoger. Aan de zal het niet liggen: "die is superkwaliteit", aldus de 3 Oc- «er Vereeniging. Iftfl Traditie geworden zijn ook de ko- £>j* telmuziek in het Van der Werf park, OA k bespeling van het carillon van de fl^toihulstoren, de grote optocht en "t vuurwerk ter afsluiting van de langs de Haarlemmerweg wordit van Maresingel tot Musschenbroek- Onbetwist straat weer de feestelijke markt ge- l houden. Wegens het grote succes verleden Jaar wordt op de Mare ook opnieuw een oud-Hollandse markt neergezet. Daarnaast zijn er ook evenemen ten die aan de moderne tijd zijn aangepast. De bezoekers van ver leden jaar herinneren zich onge twijfeld het optreden van de Antil liaanse steelband „Ritmico espe cial" onder leiding van Dolf del Prado. Een optreden dat verleden jaar al bijzonder in de smaak van het publiek bleek te vallen. De 3 Oc- tober-Vereeniging wil dit jaar ech ter ook maatregelen nemen om er voor te zorgen dat de mensen op straat kunnen dansen. Wat minder gelukkig is in elk geval de Vereeniging met de "aanpassing" van de herdenkingsdienst, eeuwen lang gehouden in de Pieterskerk, maar nu doordat het Rijk de kerk heeft opgekocht en heeft verboden er nog diensten te houden noodge dwongen verhuisd naar de Hoogland se Kerk. Ook een nieuwigheid, maar een veel plezieriger, is de stoomwalsenshow, die op de Lammermarkt wordt ge houden. Dit gebeuren kon tot stand komen dankzij de medewerking van de Stoomwalsenclub Nederland, die de fraaie namen als "Zoef-Zoef" en "Rooie Sien" dragende machines naar Leiden brengen en besturen. Het gefluit van de walsen zal ech ter bij lange na niet op kunnen we gen tegen het lawaai van het luna park dat op 2 en 3 oktober op het Groenoordhalterreln zal verschij nen. Het wordt dit Jaar groter dan ooit: er komen naast de gewone stands "Er waren meer aanvra gen voor een standplaats dan we ruimte hadden", aldus het bestuur van de Vereeniging- zullen er twee reuzeraderen en een achtbaan wor den opgericht. Alles bij elkaar bete kent dit, dat het terrein dit Jaar ook langs de Floris Versterlaan die nooit zo erg in trek was bij de standhouders- volgebouwd zal wor den. Het onbetwiste hoogtepunt moet echter traditiegetrouw de grote op tocht worden. Di Jaar gaat die van start onder het motto: 't Jaar in, 't jaar uit". In deze optocht zullen allerlei za ken, die jaarlijks terugkeren aan het oog van de toeschouwers voor bij trekken. Liefst wel in de beste uitvoering die er te krijgen is. Onder het hoofdstuk "carnaval" draaft bij voorbeeld het majorettenkorps de Gold Stars uit Bergen op Zoom op, dat verleden Jaar werd gekroond tot beste korps In Europa. De Gold Stars zitten op een praalwagen waarop Prins Carnaval uit Bergen op Zoom de alaaf-scepter zwaait. De tweede wagen in de reeks bevat eveneens hoge gasten: Ajax-ster "Paco" Sjaak Swart en Ard Schenk symboliseren de jaarlijks terugke rende spanning rond sportevenemn- ten op de "wereldcup-wagen". De komst van de lente wordt ge meld door het verschijnen van de ponyclub "De Schaffelaartjes", die voorafgaat aan een bloemenwagen. "Moederdag" en "vistijd" hebben model gestaan voor de volgende wa gens. Daarna verschijnt er weer een aantal roemruchte Nederlanders in een mini-Tour de France. Tino Ta bak en Leo Duindam komen zeker, terwijl het voor 99% vaststaat dat ook Joop Zoetemelk en Gerben Karstens acte de présence zullen geven, samen met renners van Swift. Westfriese dansers en een schaap herder uit België met 55 zwarte schapen bevolken de "hooitiJd"-wa- gens. Een Spaanse dansgroep geeft gestalte aan de vakantietijd. Gouden koets Vanzelfsprekend ls er ook een wa gen voor het 3 oktoberfeest: de gou den koets, getrokken door vier paar den en voorafgegaan door een rui- tergroep. Na de Sint Hubertusjacht loopt het dan zo'n beetje tegen 5 december. De Sint kon helaas zelf nog niet ter plekke zijn, wel wordt zijn komst aangekondigd door onge- veer 20 zwarte Pieten, die in België een buitelopleiding hebben gevolgd, en die ook op de trampoline hun "pietje" staan. Kerstmannen en sneeuwballen staan voor "een witte kerst". Het Jaar wordt uitgeluid door de firma Kat, die speciaal koud vuur. erk le vert. Het streven van de 3 October - Vereeniging is om in de hele optocht een groot brok show te verwerken. Dat betekent wel, dat men even als verleden Jaar af en toe even geduld zal moeten hebben, wanneer de stoet stilstaat omdat het "show- tijd" is. Zo erg als dat vorig jaar was, toen er grote gaten vielen zal het dit Jaar echter niet worden. Er is een heel draaiboek in elkaar gezet omdat te voorkomen. Een draaiboek, waarin de met mobilofoons gewa pende motorpolitie een grote rol ls toebedacht. De agenten rijden met de stoet mee, en zorgen ervoor dat er weer wordt doorgereden wanneer de showtijd volgens de "centrale" afgelopen is. Verleden Jaar liep dat nogal eens uit de hand. Veel groe pen wilden toen hun show nog wel even afronden, wat de "doorstro ming" nu niet direct bevorderde. De shows zijn overigens wel zo ge pland, dat men er op elke plaats langs de route een paar te zien krijgt. Overigens is de route dit Jaar iets anders: men gaat via Schutters veld. station, Morssingel, Steen straat, Haarlemmerstraat. Voor de Jeugd is er 's avonds ln de Groenoordhal een beat-festijn, waar Bonnie St. Claire, Gloria en de Veronica Drive-in-show zullen optreden. Omdat er op deze manier aandacht aan het Jongere volkje wordt gegeven, is het het bestuur van de 3 October-Vereeniging niet duidelijk waarom er in de Kikker- polder een alternatieve 3 oktober wordt voorbereid. Voorzitter De r Spaanse folklore, aankon diging van de vakantietijd in de grote 3 oktoberop- tocht. Ruijter de Wildt: 'Tk ben benieuwd of men die alternatieve kermis tij dig rond krijgt. De termijn ls korl. de kosten- voor stroom, popgroepen etc. zijn groot. Bovendien zal men ln moeilijkheden komen, omdat de gemeentediensten de dagen voor 3 oktober overbelast zijn. Maar als het slaagt, vind ik het bijzonder knap. WIJ hebben tegen de alterna tieve kermis geen bezwaren".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3