'NEDERLANDERS RIJDEN TEGEN ELKAAR' Hoe maak Je vrienden? DE ZIJL/LGB GEWIPT VOOR BEKERSTRIJD "Afbraakpolitiek inzake de APPIE HAPPIE ;hur boos na zevende rit Toekomst ronde Medina voor vrienden j totips jlSDAG 20 SEPTEMBER 1972 LES ROUSSES Frits Schür, doodmoe na de bijzonder zware zevende etappe van Tournus naar het wintersportoord Les Rousses, kon zich niet meer inhouden. „Misschien mag ik het niet zeggen, maar de Nederlanders rijden allemaal tegen elkaar. Vooral zoals Fedor rijdt is waardeloos. Ik heb de indruk, dat hij niet kan hebben dat een ander van de ploeg voor hem staat. In de slotfase, terwijl bijna iedereen aan het eind van zijn krachten was, demarreerde hij nog met Bourreau, die in het klassement vlak achter mij staat, aan zijn wiel". KNVB-BEKER aken De uitslagen van de in groep zeven zijn: Irak 40, Australië-Co- 1/2—1/2 (voorlopig), Neder- iorra 4—0, Albanië-Porto Kv). na één ronde: 1/2 Neder- Bulgarije 4 punten, 2. Al- 3/4 Australië en Columbia Irak, Andorra en Porto Rico Columbia hebben nog igpartijen, Albanië en Porto twee. DEN HAAG Zondag vindt, na afloop van de wedstrijd in de eerste divisie tussen HVC en De Graaf schap, op Birkhoven de loting plaats van de eerste ronde van de KNVB- beker. Aan deze eerste ronde nemen deel de eerste 20 ploegen uit de eer ste divisie, de zes amateurdistricts- kampioenen plus de twee zaterdag kampioenen Zwart Wit '28 en IJssel- meervogels. De eredivisie-ploegen zijn vrijgesteld. De eerste ronde wordt gespeeld op zondag 29 okto ber. Tafeltennis Het eerste team van Delta Lloyd heeft gisteravond in Amsterdam de tweede competitie- wedstrijd tegen de tweede uitgave Symbolisch van dezelfde club, net zoals zater dag, met de maximale cijfers van 10—0 gewonnen. Delta Lloyd 1 stond zelfs geen game af. Frits Schür, anders nogal zwijg zaam, moest het kwijt. Het had wei nig gescheeld of hij had in deze rit door de Jura zijn tweede plaats ver speeld en dat nam hij zijn ploegge noten kwalijk. De afspraak was trouwens ook geweest, zo had Mid- delink voor de start verteld, dat Fedor den Hertog en Hennie Kui per wel zouden aanvallen maar in geen geval de positie van Schür in gevaar mochten brengen door bui- tenlanders mee te nemen, ff Schür: "Ze letten niet op afspra- f? ken. Wie reed er toen er vier Ne ll derlanders en een aantal concur renten van mij voorin zaten? Fe- dor. Het is me wat". De Groninger, die op de laate cote naar les Rous ses nog had moeten lossen en met moeite weer was bijgekomen, ver- zuchtte: "Het worden nog zware Joop Middelink ontkende de be schuldiging van Schür aan het adres van de ploegmakkers. "Fedor is hem nog gaan halen toen hij op die laatste cote moest lossen Schür zal wel net als alle andere Nederlanders aan het eind van zijn latijn zijn geweest toen hij dat alle maal zei." De ronde-ploegleider, die met zoveel favorieten in zijn ploeg een bijzonder moeilijke taak heeft, zei blij te zijn, dat alle Nederlan ders het er zo goed hadden afge bracht. Want de aanval van Den Hertog en Kuiper betreft conclu deerde Middelink: "Het is bijna ge lukt. Het is overigens een wonder, dat in zo'n zware rit zoveel coureurs overeind zijn gebleven. Onze winst bestaat daaruit, dat we vier plaat sen hebben gewonnen omdat Hub- schmid, Vondracek, Aiguesparses en Soler ver zijn teruggevallen". Fedor den Hertog daarover: "Met die aanval zijn we in feite niets op geschoten. Ze gaan aan je wiel rij den en nemen niet over". De Nederlandse topfiguren waren inderdaad in de aanval gegaan. Na tal van schermutselingen in de be- ADVERTENTIE Goeie plaats voor de match versieren. En natuurlijk zo'n pittige Medina van Velasques weggeven. Kan ook makkelijk. Kosten maar f 2,To de 20 stuks. Utrecht 1 aarlem 1 taisterdam 1 'i-G. Ahead 1 Kh-NEC 1 1 AC 1 talewij ckers 1 Fort. VI. 1 B kt-Roda JC 1 a Graafschap 1 1 tageningen 1 IB! P-Cambuur I taidam 1 IB! Bedrijfstoernooi start 25 september LEIDEN Het bedrijfszaalvoet- b al toernooi, dat door de Sportstich ting in samenwerking met de KNVB afd. Leiden wordt georganiseerd vindt op 25, 26 en 27 september plaats in de Groenoordhal. Ter voorkoming van moeilijkheden Lv.m. de voetbalcom petitie wordt actieve voetballers aangeraden eerst toestemming voor deelneming te vragen aan hun ver enigingsbestuur, terwijl tevens het inwinnen van advies van de be drijfsarts in overweging wordt gege ven. Aan het toernooi dat drie avonden achtereen van 19.00 tot 23.00 uur wordt gehouden, nemen in totaal 58 teams mee. B.V. Het Motorhuis, gebr. Akerboom, de LBF en Wer- nink NV hebben zich als eerste top scorers aangediend. Zij nemen ieder met drie teams aan dit evenement deel. De tijdsduur van de wedstrijd is 2x 10 minuten zonder rust. De finale duurt 2 x 15 minuten zonder rust en is gepland op woensdagavond om 22.00 uur. Wielrennen Jan van Katwijk heeft gisteren een wegkoers over 140 kilometer in Ekeren (België) op zijn naam gebracht. Hij legde het par koers af in 3 uur 28 minuten. Van Katwijk won de sprint van een groepje van drie man, van wie de Belg Pin tens tweede werd en Aerts derde. ginfase van de etappe, die uiteinde lijk een Italiaanse zege voor Fran co Ongarato zou opleveren was Ben Koken in de eerste heuvels van de Jura achter de Franse regionaal Roques gesprongen, had hem ach terhaald en had daarna gezelschap gekregen van de Italiaan Brentega- ni en de Zwitser Salm. Deze kop groep had na 111 km een voorsprong van iets meer dan twee minuten op het peloton, hetgeen betekende, dat Brentegani, die in het klassement op 1.25 stond, de gele trui symbolisch van Schmid had overgenomen en Schür van de tweede plaats had ver drongen. Dat namen de Nederlan ders niet. Er moest nu gereden wor den en dat deden Den Hertog en Kuiper ook. Jammer genoeg verga ten zij Schür mee te nemen. Wel de Franse nationaal Meunier, de Italiaan Battaglin en de regional Pitard. Daardoor begon Schür zich gedupeerd te voelen. Hij organiseer de een tweede jachtgroep met onder meer de Franse nationalen Magni en Martin, maar moest heel lang knokken om de groep met Den Her tog en Kuiper, die inmiddels de kop groep had achterhaald, tot de orde te roepen. Dat lukte pas in de klim van de cote de Cinquetral na. 140 km, toen er voorin een hergroe pering kwam. Enkelen bleven ach ter onder wie gele truidrager Schmid. Hij werd met veel moeite en opofferingsgezindheid tenslotte door Ueli Sutter nog bijgebracht. Op de cote viel de beslissing in vele opzichten. In de afdaling de marreerden Roques, Tollet en On garato, die een voorsprong van 1.15 opbouwden. Op de laatste cote des Rausses verspeelden zy daardoor nog zoveel dat winnaar Ongarato tenslotte met een voorsprong van 14 seconden uiterst tevreden mocht zijn. In het peloton zaten Van Don gen (6de), Langen (13de), Kuiper (24ste), Schur (25ste) en Den Her tog (28ste). Cees Priem, die op de oote de Cüiquetral had moeten lossen kwam op 7 min. 20 sec. binnen, maar behield de groene trui omdat zijn concurrenten het nog slechter hadden gedaan. Koken had zijn inspanningen in de vlucht samen met Roques duur moeten betalen. Op de cote de Cin quetral kwam hij volkomen kapot te zitten en dat kostte hem in de laatste 25 km een verlies van 7 mi nuten 27 seconden. Maar hij was er nog lang niet het erst aan toe. Vier renners die tot dan in de voorste rangen van het algemeen klassement hadden ver toefd, verdwenen in de achterhoe de. De Tsjech Vondracek verspeelde in deze moordende rit bijna vier mi nuten, de Italiaan Osler tien minu ten, de Franse regionaal Aiguespar ses en de Zwitser Hubschmid, na de tweede dag drager van de gele trui, werden met een achterstand van bijna een half uur tot figuranten ge degradeerd. Uitslagen Zevende etappe: 1. Ongarato (It) 4.39.50, 2. Tollet (Fra a) z.t., 3. Ro ques iFra) 4.39.54, 4. Bourreau (Fr) 4.40.04. 5. Vülemiane (Fra) z.t.n. 6. Van Dongen (Ned) z.t., 7. Duche- min iFra) z.t. 8. Coquelin (Fra) z. t., 9. Nogues (Fra) z.t. 10. Martin (Fra) z.t. 14. Langen (Ned) z.t. 25. Kuiper (Ned) z.t., 26. Schür (Ned) 29. Den Hertog (Ned) z. t. 36. Algemeen klassement: 1. Schmid (Zwit) 23.17.00, 2. Schür (Ned) In 23.17.51, 3. Sutter (Zwit) 23.18.09, 4. Bourreau (Fra) 23.18.10, 5. Brente gani (It) 23.18.25, 6. Duchemin (Fra) 23.19.56, 7. Martin (Fra) 23.20.15, 8. Villemiane (Fra) 23.20.46, 9. Den Hertog (Ned) 23.20.49, 10. Roques (Fra) 23.21.25. 14. Kuiper (Ned) 23.22.02, 15. Boislhardy (Fra) 23.22.02, 23. Van Dongen (Ned) 23.24.46, 28. Langen <Ned> 23.27.30, 31. Priem (Ned) 23.30.14, 33. Koken (Ned) 23.32.40. Puntenklassement: 1. Priem (Ned) 71 punten, 2. Schmid (Zwit) 59. 3. Hubschmid (Zwit) 56. Bergklassement: 1. Sutter (Zwit) 70 punten, 2. Koken (Ned) 40. 3. Schmid (Zwit) 39. Algemeen plocgenklassement: 1. Nederland 71.13.33. 2. Zwitserland 71.15.34, 3. Italië 71.19.38, 4. Frank rijk 71.21.00. LEIDEN De Zijl/LGB heeft de negende ronde van de KNZB-beker- competitie niet overleefd. De Leide- naren verloren gisteravond in zwembad de Vliet met 28 van de Meeuwen. De Amsterdammers schaarden zich hierdoor bij de laat ste vier, die om de KNZB-bokaal strijden. Erg spannend is het in de Vliet niet geworden. De Meeuwen, al Jaren vaste tweede in de vaderland se hoofdklasse, waren compleet ko men opdagen. Dat betekende, dat de Amsterdammers over hun drie Münchengangers Tommie Schmidt, Ton Buunk en Hans Wouda konden beschikken, en daarnaast nog twee ex-internationals telden. Eers teklasser de Zijl/LGB miste Albert Spijker, die in een oefentoernooi een gescheurd trommelvlies heeft opgelopen, merkbaar in de aanval. Verder ontbraken nog Theo Uitten- hout en Kees Pont. In de eerste periode slaagden de Meeuwen er* niet in al ver van him tegenstander weg te lopen. De ruststand werd 1—2 door treffers van Tom Schmidt en Hans Koster en Lambert Leenheers (Zijl/LGB) Direct na het begin van het twee de kwart strafte Tom Schmidt een blunder van keeper Kruine, die voor het overige Uittenhout verdienste lijk verving, doeltreffend af: 13. Hans Wouda scoorde na een uit val eerst nog 14, voordat de Zijl/LGB wat terugdeed door Frits Welling: 24. Met een doelpunt vanaf de midvoorplaats van Tom Schmidt (25) kwam het einde van de tweede periode. In de laatste twee parten bleek, dat de Meeuwen de Leidenaren ook op snelheid de baas waren. Hans Koster rondde tot twee maal toe uitbraken op een knappe manier af: 2—7. In het laatste speldeel kwa men de Meeuwen maar éénmaal tot scoren. Hans Wouda tekende voor 28, wat tevens de einduitslag bleek. Rob van Harten werd wegens een overtreding tegen Jacob Spijker (de beste man van de Zijl/LGB) voor de laatste minuut van de wed strijd naar de kant gestuurd. De Leidenaren slaagden er echter niet in om van de numerieke meerder heid te profiteren. De gelukkigste 'man van de avond was overigens de Amsterdam mer Both, Hij vond de contactlens, die hij tijdens de wedstrijd was verloren, na afloop terug op de bo dem van het bassin. Wielrennen Piet de Wit kwam gisteravond in de Londense zesdaag se ten val en liep een schouderbles sure op. De Zaankanter reed op dat moment achter een derny met een vaart van zeker vijftig kilometer per uur. Het is niet zeker of De Wit de wedstrijd kan voortzetten. De stand was gisteravond: 1. Sigi Renz en Wolfgang Schulze (WDld) 329 pun ten; 2. Tony Gowland en Patrick Sercu (GB/Belg) 447 (op een ronde) 3. Alain van Lancker en Jack Mou- rioux (Fr» 414 «op een ronde»; 4. Gerben Karstens en Leo Duyndam (Ned)) 329 (op een ronde). DEN HAAG „Twee Jaar ge leden kondigde de georganiseer de sport met de nota sport '70 aan in de politiek te gaan. De enige winst die deze stap heeft gebracht is de wetenschap dat deze regering niets van de sport wil weten", aldus dr. Wim van Zyll, algem. secretaris van de Nederl. Sport Federatie, gister middag in Den Haag op een persconferentie naar aanleiding van de begroting van het Minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. „Wij wülen protesteren tegen ie afbraakpolitiek van de rege ring inzake de sport. Terwijl andere posten op de begroting van CRM met 10 tot 22 procent zijn verhoogd, wordt de subsidie voor d esport verlaagd met 22 procent en dat terwijl de sport toch al aan het voeteneind zit". Op de begroting van CRM is voor 1973 voor lichamelijke vor ming en sport een bedrag van 11.065.900 gulden uitgetrokken wat ruim drie miljoen gul- en minder is dan voor 1972. „Het is op ondubbelzinnige wijze dui delijk dat het regeringsbeleid ge richt is op volledige afbraak van de bemoeiingen van de rijksover heid met de geeorganiseerde sport. Relatief gezien stak het subsi- diecijfer ten behoeve van de sport reeds schril af bij andere subsidiegebieden van het wei- Volgens dr. van ZiJU zou de sport vrede met de besnoeiing, hebben gehad wanneer dat op andere gebieden van het welzijnsbeleid ook was ge beurd. „Nu zijn wij extra zwaar getroffen. De opleidingen, kader vorming en bondsbureaus moe ten worden ingekrompen. Er ontstaat 'n nog grotere achter stand in ruimte en accommodati voor de Jeugd, dat betekent be knotting van speelruimte en ontplooiingsmogelijhkeden. Voor de breedte- en recreatie sport worden tal van ontwikke lingsmogelijkheden vernietigd. De sport is een geneesmiddel voor een aantal kwalen van de- Staffunctionaris v. d. Hars, directeur dr. Van Zijll en het hoofd van de afdeling finan ciën, mr. Van Ulsen (v.l.n.r.) op de persconferentie van de NSF. ze tijd. Daaraan ls men zomaar voorbij gegaan". De algemeen secretaris be nadrukte nog eens dat de NSF al jaren heeft gewezen op de schrijnende onevenredigheid van de verdeling van de subsidies. De sport was altijd al achter. „De achterstand wordt nu al leen nog groter". Overigens heeft dr Van Zijl de hoop dat de sport er minder ongelukkig zal afkomen nog niet opgegeven. „Ik kan hier alleen maar met lege en gestrekte han den gaan staan. Misschien kan de volksvertegenwoordiging de komende weken er nog wat aan doen. Ik kan mij nauwe lijks voorstellen dat de kamer deze aanslag op de sport zo maar accepteert".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15